PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Heden had op de algemeene begraaf plaats de teraardebestelling plaats der beide slachtoffers van de ramp op zee met de E.T. der Visscherij Mij. „Noorderlicht'' onder zeer groote belangstelling. Toen de stoet met 2 lijkkoetsen op het kerkhof was aangekomen en de kisten in 2 graven naast elkander waren neergelaten, trad de heer Slikkerveer naar voren om op verzoek der directie een laatste woord te richten aan het graf dergenen die als achter de ploeg gestorven waren. Hij knoopte daaraan vast de vraag of alle omstanders bereid zijn midden in hun werk te sterven. Namens de familie werd verzocht op het graf Ps. 1038 te zingen waarna de diep ontroerde familie vertrok. Aan het graf merkten we op de over gebleven leden der bemanning van de E. T. en het walpersoneel der maatschappij Eveneens een deputatie der Ned. Federatie van haven- en transport arbeiders, waarvan echter de woordvoerder van het woord afzag om de godsdienstig-kapitalistische tint die aan de plechtigheid werd gegeven naar zijne meening. Tooneelvereeniging „Varia" Op de door de Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" te Haarlem in het afgeloopen seizoen ter gelegenheid van haar 25 jarig jubileum gehouden Internatio nalen tooneelwedstrijd, behaalde de tooneel vereeniging „Varia" alhier met hettooneel- stuk „Sonna" den tweeden prijs, zijnde een groote, verguld zilveren medaille der Teylerstichiing en f 250. Mevr. List—Daalder behaalde den 2en personeelen prijs (beste tooneelspeelster) zilveren medaille, terwijl aan den heer A. P. Roza den regieprijs, een verguld zilveren medaille, werd toegekend. In de Ken. Ed. lezen we over dezen uitslag het volgende De heer A. P. Roza heeft zijn prijs voor regie met deze opvoering met glans ver diend. Daar was buitengewoon veel zorg aan besteed en het is te bewonderen, dat men geslaagd is een vrij onmogelijk werk zoo zuiver te geven, het zoo vrij te houden van valsch effect. Mevr. ListDaalder ver diende het, dat zij als Sonna een tweede prijs voor tooneelspel behaalde, leder weet hoe moeilijk het is een Oostersche vrouw juist te typeeren, vooral wanneer de figuur zoo zwak geteekend is en wanneer we er aan denken, hoe een bekende Haariemsche dilettante, die zoo vaak goed werk levert, in die rol absoluut faalde, mogen we mevrouw List—Daalder van „Varia" uit IJ muiden met recht gelukwenschen met haar prijs. Dooi de afdeeling IJmuiden van den Chr. Zeeliedenbond is het volgende adres aan den Gemeenteraad verzonden Geeft met gepasten eerbied te kennen de afdeeling IJmuiden van den Chr. Zeelieden- bond in Nederland, dat zij verontwaardigd is over de wijze, waarop j.l. Zondag ver ongelukte schepelingen van de Stoomtrawler E. T. zijn gehaald. dat zij ontdaan is, over de wijze, waarop de dooden van boord zijn gehaald, n.l. met een wagen, die voor alle doeleinden wordt gebruikt; reden waarom ondergeteekenden Uwen Raad eerbiedig, doch dringend verzoeken het daarheen te willen leiden dat op boven gemelde wijze verongelukten niet meer van boord worden gehaald en hierin op een meer menschwaardige en eerbiedige wijze in voorzien wordt. VELSEROORD. Gistermiddag had onder veel belang stelling op de begraafplaats De Biezen de teraardebestelling plaats van het stoffelijk VELSEN. In de te Amsterdam gehouden aandeelhoudersvergadering der N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma v. Gelder Zonen werden de balans en winst- en verliesrekening per 31 Decem ber 1923 goedgekeurd en werd de voor gestelde winstverdeeling ongewijzigd aangenomen. De heer P. Smidt van Gel der Jr. werd ais commissaris herkozen Veel nieuwsgierigen en belang stellenden begaven zich Zaterdag j.l 's middags tegen drieën naar de Ko ningsweg, waar op het terrein, hetwelk vroeger de boerderij „De Ruiter" droeg, de eerste steen gelegd zou worden van het kerkgebouw der Gereformerde Ge meente. Om er tc komen moest men door eene poort met het opschrift: De bouw der kerk is zorgvol werk, Vooral in deze dagen. Ai, ga niet heen door deze poort, Of help een weinig dragen, terwijl er een paar bussen geplaatst wa ren, waarin men zijne gave kon depo neeren. De voorganger der Gemeente, Ds. Boerkoel, het woord nemende, begon met te verzoeken gezamenlijk aan te heffen Psalm 5 vers 1. Nadat velen getoond hadden, woor den en melodie te kennen, zeide spr., dat hij, vooraleer hij tot de daad over ging, een woord van welkom wou spre ken. Tot zijn spijt miste hij enkelen, tot wie hij zeer gaarne zich gericht had, zooals vertegenwoordigers van het da- gelijksch bestuur der gemeente. Ilij hield zich niettemin overtuigd van hun ne belangstelling, dat zou al moeilijk anders kunnen, daar het hier de stich ting gold van zulk een belangrijk ge bouw, hetwelk bovendien een sieraad in deze omgeving zou worden. Ook had hij hier gaarne gezien verte genwoordigers der groote industrieel e ondernemingen, daar niet het minst door de groote vlucht daarvan het te genwoordige kerkgebouw te klein ge worden was. Ook hier schreef hij de af wezigheid niet toe aan gebrek aan be langstelling, daar hij al meermalen duidelijk bewijzen had ontvangen van groote welwillendheid van dien kant in verschillende opzichten. Hij richtte dus een woord van welkom tot de aanwezigen. Het was nu de twee de maal, dat hij buiten het kerkgebouw het woord voerde, eerst voor de bazar en nu voor deze plechtigheid. Spr. her innerde aan het boek Haggaï. In Hoofd stuk 1 vers 2 lezen we: Alzoo spreekt de Heere der heirseharen, zeggende: Dit volk zegt: De tijd is niet gekomen, de tijd, dat des Heeren Huis gebouwd worde. In vers 8 vinden we: Klimt op het gebergte en brengt hout aan, en bouwt dit Huis en Ik zal een welgeval len daaraan hebben en verheerlijkt worden zegt de Heere. Ook nu zegt spr. beleven we moeilij ke tijden, het valt ook nu zwaar een nieuwen tempel te bouwen, maar wij willen met een blij hart onze zware of fers brengen, opdat er een schoone tempel verrijze, waarin wij den Heere kunnen dienen en hij hoopt, dat het hem gegeven zij, daarin Zijn Woord nog vele malen te verkondigen en dat er velen tot Hem gebracht zullen wor den. Dat God Zijn zegen geve! Hierna richt hij het woord tot de werklieden. Tot zijn groote vreugde heeft hij van den Architect, den heer Van Emmerik, gehoord, dat hier de verstandhouding tot nog toe niets te wenschen overliet en hij hoopt, dat dit zoo blijven mag. Hierna gaat spr. over tot het leggen van den lsten steen, overschot van den heer B. Sietses, die, hoe waarna hij zich tot de omgeving wendt jong ook, in het vereenigingsleven der Ned.met de vraag, wie ook een steentje wil Herv. Gemeente een vooraanstaande plaats j leggen. Drie dames^en één heer melden innam. Hij was onderwijzer aan de Zondags-1 school en bestuurslid der Chr. Zangver. J Hosanna. Nadat de kist in de groeve was neerge-j laten, sprak de heer J. Luit namens het j personeel der Zondagsschool een woord van dank, voor wat de overledene in zijn j kort leven had gedaan. Hierna zong het personeel der Zondagsschool een lied „Grijp toch de kansen, door God U gegeven". De heerH.Klees sprak namens de Chr. Zangvereeniging Hosanna en het Ned. Herv. Kerkkoor, waarvan de overledene een ijverig lid was. Daarna zong het Zondags- schoolpersoneel nog een lied: „Als hier op aarde mijn werk is gedaan". Een oom zich hiervoor aan. De heer was de heer Breederveld, oud-godsdienstleeraar der Gereformeerden te Velseroord'. Na dit volbrachte metselaars werk ging Ds. Boerkoel voor in een gebed, waarna de plechtigheid, die ook bijge woond was door Ds. Jansen van IJmui den, geëindigd was. Verkoop van de voormalige Tuchtschool. Hoogste inschrijving f113 650. Men meldt aan Haarl. Dagblad uit Zaan dam De Ontvanger der Registratie en Domei nen te Zaandam hield heden de veiling van van de overledene sprak namens de familie de voormalige Tuchtschool met bijgebou- een woord van dank voor het hartelijkwen (als directeurswoning en de woning medeleven der Ned. Herv. Gem. in deze van den adjunct-directeur en van den droeve dagen. tuinman), gelegen aan den Zeeweg te Velsen. Ds. Kroese besloot de indrukwekkende I Hoogste inschrijfster was de firma H.J. plechtigheid met het voorlezen van een1L. Klein Schiphorst, te Haarlem, voor gedicht „Naar huis". <f 113.650. Verder werd ingeschreven door: Bestuur Maria-Stichting, te Haarlem, G. F. Res, te Castricum, voor J. Wichmann, te Velsen, voor Concert. De Chr. Zangvereeniging Hosanna heetf iocT.ÖoÖ gisteravond in de Ned. Herv. Kerk een f 111 626' concert gegeven, waarvan de opbrengst komt ten bate van de kerk. In hoofdzaak werd hetzelfde programma gegeven als on langs op haar jaarlijks concert. Ds. Kroese opende en sloot dezen avond en bracht een woord van dank aan Hosanna voor dezen schoonen avond. De opkomst van het publiek was niet groot. f 111.100. Naar wij vernemen zullen de stukken nu naar Den Haag gezonden worden om door de regeering te worden beoordeeld. Men weet dat de onderhandelingen tusschen rijk, gemeente en Maria-Stichting reeds eenigen tijd loopende waren. Erj werd ons evenwel medegedeeld, dat in het feit, dat er een openbare inschrijving gehouden is, niet moet worden afgeleid, dat die onderhandelingen zonder resultaat gebleven zijn. Het is evenwel bij de wet verplicht, dat voor den verkoop een open bare inschrijving wordt gehouden. De re geering is evenwel bevoegd om het pand te gunnen aan wie zij wil, ook al is een gegadigde die meer geboden heeft. Nader vernemen wij, dat de hoogste inschrijfster de firma Klein Schiphorst, ook inschreef voor de Maria-Stichting. De laatste rit van de stoomtram. Hierover lezen wij in Haarlems Dagblad het volgende Wij kochten het laatste kaartje dat op de stoomtram HaarlemVelsen aan een passagier verkocht is en verkocht kon worden. Ook hebben wij de laatste maal de stoomfluit hooren gillen en het klonk als een zwanenzang. De laatste zang van een zwarte zwaan. Een oogenblik hebben wij er aan gedacht een „verslag" te schrijven van het laatste heen en weertje. Zooveel menschen stonden te kijken, zooveel passagiers zaten er voor den laatsten keer in, zooveel haltes gestopt, zoo vaak gefloten, enz., tot den leeftijd van den conducteur en het nummer van den wagen en de locomotief toe. Waarvoor zou het dienen De laatste rit onderscheidde zich in niets van de vroegereweinig menschen, oppassen geen vieze handen te krijgen, hè wat gilt dat ding, halte Enzerink, halte Driehuis, enz. Een enkel hoofd van achter een gordijn, een enkel wuivende hand, dat was alles wat bijzonder was, en alleen nog opgemerkt werd omdat er speciaal op gelet werd. Geen vlag sierde de locomotief, geen vreugde was er. Wel zullen er enkelen zijn die het heengaan van het stoomtrammetje betreuren, maar hoe anders had het kunnen gaan als achter de laatste stoomtram trotsch de eerste electrische was gekomen. Wel weten wij nu dat de rook en sinook verdwenen zijn, dat wij daarvoor aange wezen zijn op de benzinelucht der auto bussen. En toch zijn wij niet tevreden. Op Zon dagen is het in Velsen en Santpoort moei lijk met een autobus mee te komen, die zijn dan al vol met inwoners van Velseroord en IJmuiden die uitgaan. Het is echter niet het heengaan van de stoomtram dat betreurd wordt, het is het ontbreken van een electrische. Aan het sterfbed van de oude afgeleefde tram is onze be:!e daarom naar een beter vervoermiddel, dat aan alle eischen van het verkeer kan voldoen. - S.v.p geen-eenmanswagens, die zijn ook te lastig. Aan het eind van den tocht kwam een autobusondernemer even kijken naar zijn slachtoffer. „Zult u het ook achtentwintig jaar vol houden." vroegen wij. Ik hoop van nier," was het korte ant woord, dat veel zeide. De autobushouders hebben den tram- ienst onmogelijk gemaakt, zij doen het straks eikaar in hun concurrence, en wat er dan weer komt moet niet alleen anders maar ook beter zijn. Wij zijn naar huis gegaan met een her innering van de tram, een bordje waarop Rooken" te lezen st3at. Dat bordje is in de kamer gehangen, het zal spoedig ver dwijnen, wij weten het zeker, het is zoo vuil, het zal er mee gaan als met de stoomtram zelf d;e ook zoo vies en zoo vuil was en grootendeels daarom moest verdwijnen. Tempora mutanfur, de tijden veranderen, de vervoermiddelen ook. O.a. kan nu soms ook de tijd waarop de raadsvergaderingen in Velsen aanvangen, en de vergaderingen van 5. en W. vesanderd worden. Vroeger werd dat zoowat nw de tram geregeld. GEMEENTERAAD VAN VELSEN. Gisteravond kwam de Gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter -doet mededeeling van de ingekomen stukken. Een proces-herbaal van de op 20 Maart j.l. gedane opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waarbij alles in orde was bevonden. Een bericht van den Minister van Onderwijs, dat de toegekende Rijkssub sidie voor de Handelsavondschool te IJmuiden voor 1924 wordt terugge bracht van f 5180 tot f 3572. Een bericht van de Commissie van Toezicht op de Rijks IJ. B. S., dat zij hare functies als volgt heeft verdeeld: voorzitter Mevr. J. S. Rutten—de Bruyn, secretaris L. Poortenaar. Een schrijven van het Schaalarmbe- stuur en het R.K. Burg. Armbestuur, waarin wordt verzocht te willen goed keuren, dat door hen gezamenlijk, naar een verdeeling van 2/3 en 1/3, aan den administrateur een gratificatie van f 150 wordt verleend voor gedane meerdere werkzaamheden in 1923. B. en W. stellen voor deze goedkeuring te verleenen. Een schrijven van het bestuur der Vereeniginf ot oprichting en instand houding v: u scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs te Velsen, waarin verzocht wordt voor de stichting van een bijzondere lagere school in de omgeving van de laatst- gebouwde 50 woningen der Woning bouw ver eeniging Velsen te Wijkeroog de benoodigde gelden uit de gemeente kas te verstrekken. (Voorloopige ra ming van kosten f 45.000) Naar B. en W. om advies. Mededeelingen. Door B. en W. is, in verband met de toezegging, gedaan in de raadsvergade ring van 6 November 1923, aan den Minister van Waterstaat verzocht ontheffing te willen verleenen van de contractueele bepaling, dat de in erf pacht uit te geven grond, behoorende bij de voormalige quarantainebarak met ontsmettingsoven te IJmuiden, van een afrastering moet worden voor zien. Bij schrijven van 7 Maart j.l. deelde de Minister echter mede dat met het oog op de vastlegging van de omrin gende duinterreinen afrastering van het bedoelde terrein noodig is, zoodat aan het verzoek niet kan worden vol daan. De heer Roelse heeft de volgende vraag gesteld: „Ondergeteekende zou gaarne uw antwoord vernemen op de volgende vraag: „Waarom wordt bij gebleken behoefte aan een tijdelijke leerkracht niet de voorkeur gegeven aan ingezetenen der gemeente, die de noodige bevoegdheid hebben en bij vorige gelegenheid goed hebben voldaan?" Hierop wordt door B. en W. het vol gende geantwoord: „In het algemeen wordt steeds de be doelde voorkeur gegeven, zoodat het niet duidelijk is op welke gevallen de vraag betrekking heeft." Ingekomen zijn nog de volgende stukken Een verzoek van H. C. van Heijst Dzn., te Velsen om eervol ontslag als lid der commissie lot wering van schoolverzuim te Velsen. Wordt ver leend. Een adres van C. J. T. van der Kunst en J. B. Gerritsen, bewoners van de Corverslaan, waarbij zij protesteeren tegen den verkoop van een gedeelte van dezen weg en verzoeken geen me dewerking voor de uitvoering van dat plan te verleenen. Als voren van de Kon. Hoogovens en Staalfabrieken waarin er op gewe zen wordt dat de Corverslaan de eoni- ge voor het verkeer met vrachtauto's bruikbare toegangsweg vormt naar de binnenhaven bij de Velserspoorbrug en derhalve bezwaar bestaat teg m het onttrekken van dezen weg aan den openbaren dienst. Als voren van den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat belast met den bouw eener schutsluis c.a. te IJmuiden, nader bevestigd door eer. schrijven van den Hoofdd. Ing. Dir. v. den Rijkswaterstaat, in de directie Noordholland te Haarlem waarin be zwaar wordt gemaakt tegen het ont trekken van de Corverslaan aan den openbaren dienst. Als voren van K. de Boer te Wijker oog, om niet over te gaan tot afslui ting van de Corverslaan. B. en W. geven in overweging de stuk ken, genoemd, in hun handen te stel len om prae-advies. Aldus besloten. Voorts eenige vragen van den heer Schuitenmaker naar aanleiding van het vervoer der slachtoffers van de ontploffing aan boord van den stoom trawler E. T. YM. 19. Een voorstel van den heer v. d. Steen, houdende een mo tie van afkeuring over deze wijze van vervoer en een verzoek van den heer Schilling om hierover een interpellatie te mogen honden. Deze wordt dadelijk behandeld. De hoer Schilling zegt dat deze zaak veel beroeriner in de gemeente heeft verwekt, vooral in IJmuiden en Vel- se.roord. Spr. vraagt of op deze wijze de slachtoffers van rampen aan boord van onze visschersschepen moeten worden behandeld, of dit de hulde is aan onze visscherslieden, die in de oorlogsjaren getoond hebben wat zij waren. Spr. betreurt dit temeer, om dat vreemde zeelieden anders behan deld worden, waarbij spr. denkt aan de lijken van Duitsche matrozen, die allerlei eerbewijzen ontvingen. Spr. keurt dit goed, maar dan moet men ook onze visschers anders behandelen. Spr. heeft de kar gezien, waarmede de lijken vervoerd zijn en voor hem blijft dit een kar van den Reinigingsdienst, met de letters G. R. er op. Spr. heeft geprotesteerd bij de politie, maar deze zeide dat de lijken in beslag waren ge nomen. Van de betrokken reederij ver nam spr. dat de directie over de wijze van vervoer ten hoogste verontwaar digd was. Spr. vraagt of een andere wijze van vervoer niet mogelijk is, bv. met een ziekenauto. Ook vraagt spr. waarom de lijken twee dagen in het lijkenhuis je op de begraafplaats moesten blijven en of de familie deze niet eerder had kunnen krijgen. De Voorzitter zegt gaarne hiervoor zijn tusschenkomst te willen verleenen, maar bij een gewelddadigen dood wor den de lijken steeds door de justitie in beslag genomen. Echter wil spr. er gaarne toe medewerken. De heer Dunnebier zegt dat er wel beroering is gewekt, maar dit komt meer door de praatjes, dan door de fei ten. Ei* is steeds gesproken over vuil nis- of mestwagen en dit is niet juist. Spr. zegt dat een persfotograaf van De Telegraaf dezen vuilniswagen wilden fotografeeren, maar toen hij den wa gen had gezien heeft hij geen foto ge nomen. Spr. zegt dat tot nog toe altijd met dezen wagen lijken van drenke lingen zijn vervoerd en dit geschiedde door personeel van den ontsmettings- dienst. Voor spr. is het echter nog de vraag of het vervoer van zulke lijken de taak is van den Ontsmettingsdienst. Spr. gelooft van niet. Hij meent dat die taak beperkt moet blijven tot het vervoer v. drenkelingen. Spr. heeft gehoord dat de reeder er bij was en als deze be zwaar had gemaakt en voor een ander voertuig had gezorgd, zou geen politie man daartegen bezwaar hebben ge maakt. De Voorzitter betreurt dezen gang van zaken zeer en spreekt een woord van medegevoel voor de familie der slachtoffers. Spr. wil gaarne toezeggen dat bij mogelijke nieuwe gevallen het vervoer op andere wijze zal plaats heb ben en zal geschieden met een lijkwa* gen. De heer Schuitenmaker spreekt over het lijkenhuisje op de Alg. Begraaf plaats te IJmuiden, dat spr. niet veel meer dan een hok vindt en op verbete ring waarvan spr. aandringt. De Voorzitter zegt dat B. en W. hier aan hun aandacht zullen wijden. De interpellatie wor.ll gesloten. Tiet voorstel tot vermindering van den huurprijs van een gedeelte gemeen tegrond wordt goedgekeurd. Bij de verzoeken van M. Henneman te Haarlem en J. v. d. Lijn te Santpoort om aanwijzing van terreinen voor half open bebouwing maakt de heer Slui ters bezwaar tegen het afwijzend prae- advies. Spr. vindt dat men den bou wers het veel te moeilijk maakt en be grijpt dit te minder, waar ons Uitbrei dingsplan nog niet is goedgekeurd en de menschen zeer waarschijnlijk hun recht zullen verkrijgen van Gedep. Sta ten. De heer Bosman meent dat het onder deze omstandigheden het beste is het voorstel aan te houden. De heer Dalmeijer zegt een der aan vragers bij zich te hebben gehad en deze moest al spoedig toegeven, dat er betrekkelijk weinig verschil is tus schen half-open en open bebouwing. J Spr. kan zich het standpunt van den heer Sluiters niet begrijpen, want als we toegeven wordt het geheele karak ter van dezen weg, die een der groot ste verkeerswegen van onze gemeente zal worden, geheel gewijzigd. Men kan tegen het Uitbreidingsplan zijn, maal laten we niet den weg opgaan als de heer Sluiters wil. De heer ten Broeke zou niet met den heer Sluiters mee willen gaan, maar eenigszins wil spr. den bouwexploitan- tcn toch wel tegemoet komen. De heer Sluiters zegt dat de bouw- exploitanten wel den weg weten, dien zij moeten gaan. De heer Vermeulen zegt dat we hier weer de fouten zien van het Uitbrei dingsplan, wat bewijst dat iemand, die een goed prentje kan maken, nog niet geschikt is voor het maken van een uitbreidingsplan. Spr. zegt dat hij met de muizen den weg wil wijzen naar den kelder, maar als spr. 't had moeten doen, had hij zoo'n adres niet ingediend, maar wel een bouwvergunning gevraagd, daar het uitbreidingsplan nog niet is goedge- 3 keurd. Spr. wijst ook op IJmuiden, waar we ook al moeilijkheden met het uitbrei-L( dingsplan krijgen. Spr. zegt dat het hem bevreemdt dat men geen open be bouwing wil aan den kant van den Rijksstraatweg, waar het natuurschoon is, maar wel aan den polderkant. Als deze weg een hoofdverkeersweg wordt, j zal hij straks in aanmerking komen L voor gesloten bebouwing. L De heer Schilling wil een woord vanL protest doen hooren, omdat de heerfj Vermeulen steeds een trap geeft naar een vroegeren ambtenaar, wat spr. laf vindt. De heer Vermeulen zegt de naam van den heer de Jong niet genoemd te hebben en dezen ook niet te bedoelen. De ingewijden weten wel wie spr. be doelt. De heer Dunnebier zegt dat het uit breidingsplan door stedebouwkundi- er gen zeer geroemd wordt, ook watQr IJmuiden betreft. Spr. verdedigt het voorstel van B. en W. om op het verzoek afwijzend te be schikken. Het voorstel wordt aangenomen. Te gen de heeren Bosman, Vermeulen en Sluiters. Het voorstel tot onderhandsche ver pachting van een gedeelte zeestrand wordt goedgekeurd. Op 't verzoek van M. W. Jonker te Jan I. H -IJ

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2