ORGAAN VOOR D STEUNT ONS! Koopt 14-4-24 de Emmabloem! Strijdt tegen de Tuberculose. IJmuiden Vooruit!' 47 Zaterdag IS April 19X4 9e Jaargang IJMUID COURANT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. H.rt prua. k.A* h. - 7-i-ï r WrtSFSL «1H® o H «xr L e -O-e^o-o ONlfc4-e.K«H<^ Spoor ly h IV M fin*** Bajtc&A-n/. Jpo. Rechtstreeksche Treinverbinding Amsterdam—IJmuiden. ran. de week sprak op het Willems- in iemand me aan en zei: „Ja dat nou wel machtig mooi, mijnheer je daar allemaal schrijft over auiden Van 'n badplaats en ho en 'n gemeente op zichzelf, maar gaat allemaal maar zoo niet! Om maar eens iets te noemen: Die elrechte verbinding waar je het, over t tusschen Amsterdam en IJmui- Dat kan niet! 'ot antwoord heb ik toen mijn vul- uit mijn zak genomen en op het ste de beste kladje papier het hier- gevoegde schetsje get.ec\<>nd. En ik op mijn beurt: Hoor eens, beste viiendj Of Let er komen zal, dat weet ik niet. Pe als je mij persoonlijk vraagt, ik er ook in het minst niet hij ge- eresseerd, want ik ben geen aandeel- ider van de Ned. Spoorwegen en an ondernemer van een of ander be- ijf in IJmuiden. Heelemaal niets! je moet niet zeggen, dat het niet Want het KAN heel gemakkelijk, spoorlijn direct van Amsterdam ar IJmuiden zou geheel afgezien a de toekomstige voordeelen voor zelfs vrij wat meer logisch eenvoudig wezen dan de op hét bestaande toestand, maar zelf. Amsterdam en IJmui- q zijn op de meest natuurlijke wijze rbonden door het Noordzeekanaal. In Ier ander land zou men nu zoo'n na- kanaalweg benutten om er da- een spoorlijn langs te legger.. er doen we dat niet. Hier maken we ar de gezelligheid een ritje om over ilfweg, Haarlem, Santpoort, Bije- indaal, Driehuizen, Westerveld eu Isen Als je van Amsterdam naar wilt of omgekeerd, dan reis in de meeste gevallen in DRIE trei- Eerst vijf minuten van IJmuiden ir Velsen. Dan tien minuten van I \en naar Haarlem en daarna 20 min. le' Jaarlem n. Amsterdam! Alleen b.v. .anaalloodsen, die dat traject dag in uit moeten doen, hebben geen an- •e keuze om weer bij moeder de iuw te komen! £n als je nu spreekt van „het kan t!" dan herinner ik aan dat zelfde ordzeekanaal, dat voor vijftig jaar eden wel gegraven is om de weg van naar zee korter en directer maken, dan de omslachtige vaart ir Nieuwe Dien! Dat was nog 'n heel ander karwei, dan een spoorlijntje En nu zou dit niet kunnen? Kijk eens op het kaartje. En merk hoe ontzettend ver „om" over Haarlem die spoorlijn loopt. En bedenk daarbij het volgende: Van Amsterdam Centraal-station ligt op dit oogenblik al spoor totaan de „Hem- brug". Van IJmuiden-station ligt op dit oogenblik eveneens al spoor totaan Velsen! Dus zou er niets anders over blijven dan een spoorbaan te maken van Hembrug tot Velsen! Ik weet het niet uit m'n hoofd, maar meer dan der tien veertien kilometers is het vast niet! Kijk nou eens aan: Dertien kilometer nieuwe spoorlijn en daardoor zou IJmuiden rechtsreeks verbonden zijn met de hoofdstad. Om van Velsen en de omgeving niet eens te spreken. Dan zou eveneens het goederenvervoer niet meer van hier via Haarlem naar Amster dam moeten. Denk maar eens aan de vischverzendingen. Denk maar eens aan de papierfabriek Van Gelder! Dan zouden b.v. van nu af niet meer de kilo meterlange kolentreinen voor het nieu we Hoogovenbedrijf heelemaal van uit Limburg naar Amsterdam en daarna via Haarlem naar hier hoeven ko men En zoo vervolgens I nummers vindt men als in deEnkhui- I zer en Steenwijker ook weervoorspellin- j gen, die altijd uitkomen als het weer ten minste niet in een grilligen hui ervan j blieft af te wijken, verder eenige witte i bladzijden, om winst en verlies bij het kaartspel erop aan te teekenen. Ook I een merkwaardige prijslijst van een i winkel uit de achttiende eeuw, die hi- storische waarde heeft, ook voorschrif- j ten ter genezing van zeeziekte, die pre- s cies evenveel waarde hebben als de goe- de raad tegen rheumatiek, kiespijn en kinkhoest, ook nog korte artikels over voorwereldlijke monsters en de waeh- j ters van de harem bij de Turken enz. enz. I Bijzonder merkwaardig is de weerzin van den uitgever, om rekening te hou den met gebeurtenissen en veranderin- I gen, die hij afkeurde. Hij wilde niets weten van de Fransche revolutie en noemt in zijn Almanach de Dauphin koning van Frankrijk ten tijde, dat de- ze een gevangene in de Tempel was. Eerst in 1824 erkende hij het bestaan der Ver. Staten. Hij noemde niet den moord op den koning van Servië, maar sprak alleen van het einde van diens dynastie. Indertijd heeft hij ook Napo leon willen negeeren, maar deze was een man, die er wezen wilde. Hij verbood de opsomming der afstammelingen van Fransche koninklijke families en eischte, dat de lijst van koninklijke ge slachten zou beginnen met Napoleon. Daarom moest een andere volgorde ge bruikt worden dan de gewone, die met „Anhalt" begon. Na den wereldoorlog is het aantal vorsten en leden van vorstelijke fami lies in ballingschap sterk toegenomen; de zon van den adel is nog verder ge daald. Ebert de zadelmaker heeft de plaats ingenomen van het vroegere staatshoofd Wilhelm van Hohenzollern. Vorsten, die bleven, verloren aan macht. De koningen van Italië en Spanje regeeren alleen maar in naam; de ware vorsten zijn daar Mussolini en de Rivera. De almanach de Gotha heeft inderdaad zijn reden van bestaan ver loren. In zijn vele jaargangen ligt ech ter een rijke bron voor de geschiedenis van meer dan een eeuw. Onder de kanifealen. Neen Het kan heel goed 011 het zou bovendien veel logischer zijn. liet zou daarnaast heel veel toekomstmogeliiV heden voor de haven van IJmuid'-n ont sluiten en last not least: Het zou zelfs voor de spoorwegmaatschappij voel voordeeliger blijken. Het zoa de koster, van aanleg er op den duur totaal weer uithalen en er daarna op gaan verdie nen! Want het zou een veel korteren weg te rijden hebben, dan op het oogvin-, blik. Het zou niet alle reizigers en vrachtgoed over het nuttelooze eind VelsenHaarlem hoeven mee te slee pen en het zou dus in de eerste plaats tijd en kolen sparen En het zou veel drukker worden!! Maar de zaak is: Er wordt riet vol doende aandacht aan gegeven er wordt wel eens aan gedacht, maar er wordt hij de betreffende autoriteiten niet genoeg op dit aanbeeld gehamerd! De spoorwegmaatschappij denkt er niet aan maar wij moeten er aan den ken! En aan blijven denken: Totdat het er is! Want niet alleen KAN dat stuk spoorlijn er komen, maar ik zou haast willen zeggen: IJmuiden en Velsen zullen niet tot grooter bloei kunnen komen, voordat om te begin nen die spoorlijn er is CAREL BREIN S A. VAN DEN WACHTTOREN. De Almanach de Gotha. Tele uitgaven verdwijnen tegenwoor- j, nu het drukken van een boek duur en de beurs der boekenvrienden in Ftpo is de Almanach de Gotha dit Set verschenen. Er is nog 'n andere voor dan de malaise. De demokra- 'pie geest in Europa, waardoor vele nen aan het wankelen en vele kro- n aan het rollen zijn gegaan. De aris- heeft door den oorlog de groot- verliezen geleden. Almanach bestond sinds 1763 en f een lijst van de familieleden van Q hoogsten adel. Het jaarboek wordt raadpleegd door eerzuchtigen, die het huwelijk wilden gebruiken, om om hoog te komen of die de gunst der aller- voornaamsten najoegen. Het is wel de bijbel der diplomaten genoemd. Met zijn gewone, ruwe geestigheid heeft Bismarck de gezanten eens geraden, om de Almanach uit hun hoofd te lee- ren, opdat ze nooit gebrek aan stof zou- 1 den hebben hij gesprekken aan de ho ven! Er ontbreekt niets aan de scherp- te maar ook niet aan de geestigheid van dezen raad. Na afloop van den zevenjarigen oor log werd het eerste nummer van dit jaarboek uitgegeven; er bestaat maar een compleet stel van, dat zeker een bij zonder hooge waarde heeft. Dit stel is in bezit van den uitgever. In de eerste Pastoor Vertenten vertelt in de Java- post van de vermoording van den vo geljager Penrose. Men had hem ge waarschuwd, om niet te ver in het land der „steenmenschen" te gaan. Dezen wonen op de Boven-Kawoh (Nieuw- Guineaj en worden zoo genoemd, omdat bij hen mooie, zwarte steenen gevonden en geslepen, worden voor bijlen en knodsen. Penrose was niet bang voor hen, hij had heel Guinea doorgezwor ven en nooit had een inlander hem eenig kwaad gedaan. De vele paradijs vogels op de Boven-Kawoh trokken hem. Onderweg ging e>en zijner bedienden er vandoor met een der geweren. Daar om hield Penrose voortaan alle gewe ren des nachts onder zijn bed bijeen. Dat werd zijn ongeluk. Hij werd met zijn bedienden door een groote overmacht der steenmenschen overvallen. De on- gewapenden bedienden vluchtten naar alle kanten; twee werden dadelijk ge dood. Penrose zelf kreeg zeven pijlscho ten. Hij wist zich nog langs een steilen heuvelkant naar heneden te laten glij den en bleef daar liggen. Een der be dienden liet zijn meester niet in den steek maar legde hem tegen een groo- ten boom. De kannibalen vierden ondertusschen feest en hielden een maaltijd van de gedoode bedienden. Een der gevluchte jongens had hulp gehaald. Maar deze kwam te laat. De heer Jaekson, die ge waarschuwd was, vond Penrose ster vende. Zijn laatste uren moeten vreese- lijk zijn geweest. Hij kon het gehuil en gejoel der feestvierende kannibalen hooren en moest alleen tegen den dood worstelen. Daarbij had hij een geul on der zich gegraven, die bijna zijn graf werd. Hij kon den blanke, die hem te hulp kwam, nog even aanzien en zonder een woord te spreken, stierf hij daarop, j Men is geneigd natuurvolkeren als onschuldige, aardige kinderen voor te stellen. Rein van zeden en gevoelig voor een vriendelijk woord; kinderlijk na- 5 tuurlijk en eenvoudig. Zoo zullen er wel zijn wellicht, maar er zijn ook ande- ren. Deze wilden van Nieuw-Guinea ge- ven geen aanleiding tot idyllische be- j schouwingen; het zijn gevaarlijke, wreede dieren, in wie de| menschelijk- heid nog gewekt en ontwikkeld moet worden. Dat dit kan, blijkt uit de resul taten der zending. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Woensdag had zich voor den kan tonrechter te Haarlem te verantwoor den de tandtechniker J. G. S. terzake dat hij, hoewel niet toegelaten tot de uitoefening van de geneeskunde of van de tandheelkunde, op 5 Febr. te IJmuiden zonder noodzaak E. S., die bij hem was gekomen- en over pijn in den mond had geklaagd in den mond had gekeken, aangeraden een nieuw gebid te nemen en een recept gegeven. Bekl. zeide dat hij S. niet in den mond had gekeken, maar haar had opgemerkt dat, indien zij hinder aan haar kiezen had, zij dan naar Haarlem moest gaan om ze te laten trekken. Verder beweerde bekl. dat hij haar geen recept had gegeven, maar alleen een middel had aangeraden om den mond zuiver te houden. Mej. S. als getuige gehoord, stemde toe dat bekl. haar niet in den mond had gekeken en haar gebit niet had onderzocht. Bekl. had voor haar geen recept geschreven, maar haar zelf een middeltje laten opschrijven dat hij haar -had opgegeven. Het O. M. requireerde f 300 boete of 40 dagen. De verdediger mr. J. Hartog de Vries, pleitte vrijspraak. Kamernmzïekveresn. „Kunstkring" 1904—1924. Het Feestconcert, ter gelegenheid van het twintig-jarig bestaan der Vereeni- ging, zal plaats hebben op Woensdag 23 April a.s., in het gebouw voor Chris telijke Belangen. Het overgroot succes, dat de beken de zangeres Mej. J. Bacilek op het vo rig concert van Kunstkring mocht in- ocgsten, is voor het bestuur der Ver- eeniging een rede geweest deze gevier de zangeres opnieuw uit te noodigen. Als meerdere solisten zullen dien avond optreden: de heer Ph. Vlessing. violoncellist van het Koninklijk Con servatorium te Antwerpen en de heer II. Oostewaal, klarinettist der Vereeni- ginS- Over de cellist Ph. Vlessing, die ver leden week op een concert van het Conservatorium te Antwerpen debu teerde, lezen we inde „Matin" het vol gende. De heer Vlessing speelde met groote vaardigheid het bekende concertstuk voor cello van F. Servais. De ge voel- volle vertolking en artistieke uitbeel ding van dit moeilijke opus bezorgder- dezen jeugdigen cellist een welver diend geestdriftig applaus. Kunstkring brengt op haar feest avond, behalve andere werken, een nieuw opus van haar directeur „Bal letmuziek voor de Opera-comique „Marion" ten gehoor e. Een programma vol afwisseling kan dus verwacht worden. Naar wij vernemen zal aan de op 25 dezer te houden algemeene vergade ring van aandeelhouders der Haarlem- sche Bankvereeniging worden voorge steld een dividend uit te keeren van 6 op de preferente aandeelen 4 yo op de gewone aandeelen. VELSEN. Zaterdag j.l. hield de afd. Velsen van den Bond voor Staatspensionnee- ring eene feestvergadering in het ge bouw „Concordia" t.e Wijkeroog. Hierbij verleende de Tooneelvereeniging „Con cordia" hare zeer gewaardeerde wel willende medewerking. De vergadering was door ongeveer 200 personen bezocht. De Voorzitter, de heer Hooiberg, open de de bijeenkomst met een woord van welkom tot allen, maar in het bijzonder tot de afgevaardigden der Zusterafdee- lingen te Beverwijk, Santpoort en Vel- seroord. I 't Had wel lang geduurd, voor deze vergadering gekomen was, maar dat was een gevolg van verschillende toe vallige omstandigheden en dat er nu tegen de gewoonte in, 20 cent geofferd j moest worden, was de schuld van den berooiden toestand der kas. Hierna kreeg de heer Bosman van Driehuis het woord, die op gevaar af van op een afgezaagd thema te blijven voortborduren nog eens een lans wilde breken voor den Bond voor Staatspen- sionneering. Hij komt dagelijks in aan raking met menschen, die op bedaagden leeftijd gebrek hebben aan het noodige. Wat zou het toch een weldaad zijn, als er een wet in het leven geroepen werd, die menschen, die het noodig hebben, op den ouden dag pensioen gaf. Volgens de tegenwoordige wet is het wel mogelijk voor de ouden eenigszins te zorgen, maar daar is die zegeltjes- ptakker.ij voor noodig en daarin komt maar al te vaak de klad. Velen raken werkloos op gevorderden leeftijd, zoo dat er onvoldoende geplakt wordt en dan staan ze er naast, terwijl zij 't juist het meest noodig hebben, daar ze door gebrek aan werk reeds verarmd zijn. Nog meer hebben de vrouwen het noo dig, dat er Staatspensioen komt, want voor haar wordt in den regel het minst geplakt, gewooAlijk houdt de plakkerij kort na het huwelijk op en weg zijn de voor haar gespaarde gelden. Als al die onkosten der plakwet eens gebruikt werden voor het door ons be oogde doel, wat zou dat al een mooie bijdrage zijn! De jongeren, zij die beneden de 35 jaar zijn, moeten de volle verzekeringspre mie betalen en die is zoo hoog, dat er maar weinig zijn, die haar blijven beta len, wat trouwens alleen maar zou kun nen, als ze steeds geregeld werk behiel den, maar hoeveel zijn er niet, die wel op hun vingers kunnen narekenen, dat ze op lateren leeftijd door werkloosheid wanbetalers moeten worden! Daarna wekt hij allen op, die nog niet aangesloten zijn, zich op te geven als lid der afd. Velsen om gezamenlijk te strijden ter bereiking van dit schoo- ne ideaal: Premievrij Staatspensioen voor allen, die het noodig hebben. Neemt een voorbeeld aan den heer Tol, den Beverwijker veteraan, die twintig jaar lang een bestuursfunctie in de af- deeling Beverwijk heeft vervuld en zich altijd met hart en ziel en met opoffering van moeite en tijd aan de zaak gewijd heef. Een luid applaus volgt, maar zullen er nu ook veel nieuwe leden komen? Het woord is nu aan de Tooneelver eeniging, die weer opvoert „Willy's Vrouw", het stuk, dat hier nu binnen korten tijd voor de derde maal ver toond werd, maar ook nu weer een da verend applaus verwekte. In de pauze werd nog het woord ge voerd door bovengenoemden Beverwij ker veteraan, die met een warm woord opwekte tot aansluiting bij den Bond. Na afloop dankte de Voorz. de Direc tie der fabriek voor het afstaan van het gebouw, de Tooneelvereeniging voor haar prestaties en de aanwezigen voor hun aandacht en deelde de welkome tijding mee, dat er nog gelegenheid voor een dansje gegeven werd, met welke boodschap velen ingenomen waren. Kinderfeest. Zondagmiddag voerde de afd. Velsen van de Nederl. Vereen, van Fabrieksar beiders feest ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan. Het feest werd in Bloemoord gege ven aan de kinderen van de leden der af deeling, de leden zelf zullen met hun ne dames den volgenden Zondag in 't zelfde gebouw de herdenking vieren. Er waren ongeveer 125 kinderen in de nog lang niet volle zaal en er werd een aardig programma afgewerkt, tenmin ste te oordeelen naar uitlatingen der kleinen. De voorz. der afd., de heer P. Honig, sprak een woord van welkom tot de

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1