Dagdienstbode De stoomdrifter Aria K. W. 149 van de N.V. Katwijksche Reederij en Haringhandel te Katwijk aan Zee is aangekocht door den heer Engel Zwart alhier. De bij Burgerhout's Machinefa briek en Scheepswerf te Rotterdam nieuwgebouwde stoomtrawlers Witte Zee Y.M. 26 en Zwarte Zee Y.M. 27 zijn na gehouden proeftocht door den ree der P. Prins alhier overgenomen. Ds. G. A. H. v. d. Vegte te Gronin gen wordt in de maand Juni door de Geref.'kerken uitgezonden ter bearbei ding van de visschers, die gedurende den zomer vertoeven op de Shetland- eilanden bij Schotland. Te Hanstholm, aan de Noordwes telijke kust van Jutland, is men bezig een flinke haven aan te leggen. De staat bewilligde er 11 millioen kronen voor en in 1917 begon het werk. De ha ven is vooral voor de visscherij be stemd. Tot nog toe is het om Hanst holm een landbouwstreek, waar een 300 menschen over 62 keuterboerderijen zijn verdeeld. Wanneer de haven klaar is, verwacht men dat de visscherij en wat daar aan vast zit een stad van mis schien 20.000 inwoners zal kunnen vor men. Om te zorgen, dat die stad goed en naar nieuwerwetsche beginselen zal worden gebouwd, heeft de regeering verleden jaar een prijsvraag uitge schreven. Er zijn 120 antwoorden inge komen, meest van Deensche architec ten. De grond om de haven is heuvel achtig. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van in komsten en uitgaven van het Staats- visschershavenbedrijf te IJmuiden voor het dienstjaar 1924. In de memorie van toelichting wordt medegedeeld, dat de resultaten van een ingesteld onderzoek en de huidige om standigheden van dien aard zijn, dat de minister van meening is, dat het ook thans zeker niet het geschikte oogen- blik is om tot verhooging der retributie voor verkoop van buitenlandsche treil visch over te gaan en dat ook thans we der de loop der gebeurtenissen behoort te worden afgewacht, alvorens nadere herziening der tarieven te overwegen. Hoezeer de minister ook overtuigd is dat een bedrijfsbegrooting geen verlies mag aanwijzen, en hij dan ook in be ginsel tegen verhooging van retributie als bovenbedoeld geen bezwaar zou heb ben, kan aan verlies tot zijn leedwezen in het onderhavig geval niet worden ontkomen, Van de IJslandvisscherij kwam binnen de „Zaanstroom VU" van de reederij „Zaanstroom". Het schip had een vangst zooals zelden door een traw ler bereikt wrordt. De lading bestond namelijk uit: 2500 manden versche ka beljauw, 350 vaten gezouten kabeljauw en 5000 Kilogram stapelvisch. De „Zaanstroom VII" was vier weken ge leden ter vischvangst vertrokken. De gevaren van het vlsscherijbedrijf. Van de Noordzeevisscherij is te Urk aangekomen de motorbotter U. K. 34, waarvan de schipper Joh. Romkes en zijn beide zoons Klaas en Albert, 21 en 15 jaar oud, weer eens hebben onder vonden, welke gevaren aan dat bedrijf verbonden zijn. Ze hadden gevischt bij Ameland zonder succes, waarom beslo ten werd een betere vischplek te zoe ken. Er woei een flinke bries uit het noordoosten en motor en zeilen deden den botter snel voortgaan, terwijl Klaas aan het roer stond. Eensklaps deed een rukwind zeil en giek overgaan en op hetzelfde oogenblik sloeg de schoot den vader en Albert, die naast elkaar bij den motorkap bezig waren, tegelijk overboord, en intusschen snelde de bot ter in vollen gang voort. Geen enkel vaartuig was in de nabijheid om hulp te bieden, maar gelukkig behield Klaas zijn tegenwoordigheid van geest. Met inspanning van al zijn kracht slaagde hii er in het roer te wenden om in de na bijheid der drenkelingen te komen en zijn vader de schielijk opgezochte aatjeslijn toe te werpen. Deze voelde zich reeds zinken toen hij nog bijtijds hét touw grijpen kon waarmede hij bin nenboord getrokken werd. Maar Albert dreef al met het hoofd naar beneden op de golven. Met een haak sloeg Klaas op hem, doch de broek scheurde uit en weer moest de botter over den wind om rakelings langs den jongen te komen, deze gleed onder het schip door, maar kwam achter bij het roer weer te voor schijn. Met een forschen greep pakte Klaas hem bij het been en had hem wel dra binnen boord. Gelukkig was de va der door het geroep en geschreeuw van Klaas intusschen tot het volle besef van den toestand gekomen en dadelijk werden de pogingen om bij drenkelin gen de levensgeesten op te wekken toe gepast, gelukkig met goed gevolg. Den volgenden dag ging men weer met nieuwren moed aan den arbeid. stoombeugers, 1 sloep, 1 Engelsche drif ter, 1 Engelsche kotter en 42 kust- visscher8. De besommingen waren als volgt: Hollandsche sioomtrawiers van f 946 tot f 4702; Duitsche stoomtrawlers van f 723 tot f oö84; IJslander van f tot f 10432; stoom-snurrevaarde van f 971 tot f 1291; zeilloggers van f 93 tot f 1200; motorioggers van f 435 tot f1023; stoombeugers van f 860 tot f 2613; sloe pen van f tot f 731; Engelsche urifters van f tot f 372; Engelsche kotters van f tot f 184, terwijl de kustvisschers totaal f 723 besomden. De aanvoer bestond uit 575075 K.G. trawl visch, 488o5 K.G. IJsiandsche visch, 33365 K.G. beugvisch en 98 man den haring. De totaal opbrengst bedr. f 219.410.18. Vischhandelaren uit IJmuiden koopen de laatste dagen aan de Zuider zee groote partijen Zuiderzeeharing op, Met botters wordt de haring naar IJmuiden vervoerd en alhier recht streeks in waggons voor Duitschland geladen, welke waggons met het op schrift „Frische Heringe" leicht ver- derblick" zoo spoedig mogelijk naar Duitschland worden verzonden. Voor de Zuiderzeevisschers is het gelukkig, dat er weer voor Duitschland wordt ge kocht. Thans maken zij nog circa f 1. per tal. Indien alleen het binnenland zou koopen was de haring bij deze bui tengewoon groote vangsten zoo goed als waardeloos. De vangst van de Zaanstroom VII, waarvan wij een bericht plaatsten, bracht ruim f 23.000 op. Alleen aan zou- tevisch werd bijkans f 11000 besomd. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Liofdadigheidsuitvoerlng. Het Chr. Gem. Koor „Looft den Heer' zal binnenkort een uitvoering geven in Thalia. De Directeur de heer P. Hespe zal dien avond medewerking doen ver- ieenen door het Kinderkoor van „Looft den Heer" terwijl verder welwillend medewerking is toegezegd door Mevr. Fellegen (sopraan) en den heer F. J. Heykoop (piano), beiden van IJmuiden. De begeleiding van koor en kinder koor zal in handen zijn van Mej. Mies van den Elzakker van Amsterdam. Dit alles belooft bij voorbaat een avond van goede kunst. Doch niet daarom al'ee willen we gaarne een opwekkend woord schrijven om toch vooral deze uitvoering te gaan bijwonen. We doei dit in de eerste plaats omdat de baten van deze uitvoering ten goede zullen komen aan het Comité tot steun Vón de Vereeniging tot bestrijding der Tu berculose in deze gemeente. We weten het, dat thans eigenlijk elke aanspo ring, dit comité in haar nuttig en menschlievend werk te steunen feite lijk overbodig is, maar we meenen er hier de aandacht op te mogen vestigen, dat thans de gelegenheid wordt gebo den het nuttige aan het aangename te verbinden. Een mooie zanguitvoering tegen geringen prijs slechts f 0.75 zonder bijkomende kosten waarme de men een zoo bij uitstek menschlie vend doel kan steunen, zal zeker door zoovelen willen bijgewoond worden, dat Thalia ongetwijfeld te klein zal blijken. Moge deze aanbeveling daartoe een steentje hebben bijgedragen, dan weten we in den geest van het Comité te heb ben gehandeld, dat zoo gaarne de Ver eeniging bovengenoemd krachtig en fi- nantiëel wil steunen. Aan de burgerij wordt daartoe thans een schoone gelegenheid geboden. Het concert is bepaald op Vrijdag 2 Mei e.k. In de étalage van het sigarenma gazijn Jac. Tellier is een aardige Storm vogels-hulde te aanschouwen, voorstel lende de nek-aan-nek-race tusschen Stormvogels en Sparta. Ter linkerzijde ziet men een Sparta-man, die zijn hond tevergeefs ophitst, om de boven op een (kampioens-)paal zittende Stormvogels- kat te pakken. Geheel ter rechterzijde staat een IJmuider supporter, die sar castisch vraagt: „Kan-ie d'r niet ko men? Ik dacht, dat het programma niet zoo moeilijk was?" Hl. Dbl. VELSEN. De villa Huize Wilfred aan den Stationsweg, vroeger bewoond door den kunstschilder Carl Breitenstein, is voorloopig voor een jaar verhuurd aan den directeur van het Hoogovenbedrijf. - Gedurende de week van 3 t/m. 9 April 1924, kwamen alhier de volgende vaartuigen binnen: 77 Hollandsche-, 2 Duitsche stoom trawlers, 1 IJslander, 2 stoom-snurre vaarde, 38 zeil-, 3 motorioggers, 11 Hedenmiddag houdt een aantal le den van de Turnvereeniging „IJmuiden' een fietstocht door onze gemeente, om propaganda te maken voor het Emma- bloempje van de Ver. tot Bestr. der Tu berculose. Om drie uur vertrekt men van Velseroord naar Santpoort en Jan Gijsenvaart. Daarna wordt een bezoek gebracht aan Wijkeroog en gaat het via Velseroord op IJmuiden af. In den stoet worden propaganda-doeken meege voerd om de burgerij het doel bekend te maken. hgckomn parscnen Tibta Aantal ED. A. C. Godschalk, keet Sluisbouw 43 Jacobus van As, L Walravenstr. 32 22 R. H. Brouwer, E Kalverstraat 168 13 B. Hakkeling, M 18 1—1 J. Leenman, G Hagelingerw. 39 32 Burgarlljke Stand Velsen. Bevallen: M. v. Halen—Oooyer, d.; F. v. d. Berg—Korte, z.W. Kcmpev. Burgel, d.M. A. Waardijk—Bleeker, d. M. tngelhart—Stam, z.u. v. BeekHel poort, z.M. de PaterKuyl, z.A. de Uraaf—Dekker, z.C. Ariaz—v. d. Bos, z.; C. HilbertsCastricum, d.M. C. J. v. d. Maden—Couwenoerg, z. Ondertrouwd: B. Ovcrzier en O. S. Visser; C. Stek en M. t. v. d. Veen. Overleden: Klaas Veldman, 59 j. echtgen. T. Kramer; JelleArend Visser,8j. z. v. J. Visser en J. Wierda; Johannes Willem v. Zetten 73 j. wedn. M. Vermeulen; Wilhelmus Johannes Braam, 87 j. wedn. H. Valens; aophia v. Dalen, 64 j. echrgen. v. A. DubbcldJacobus Piugbocr, 38 jaar, ongeh.Cornells Vellekoop, 48 jaar, ongeh. SPÜKT VOETBAL. Kaïnpioenwedsirijdon. In verband met de door het bestuur van den iN. V. B. getroffen regeling voor de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland is Donderdagmiddag een vergadering gehouden door de vereeni- gingen Be wuick, Stormvogels, Feijen- ooru en N. A, C. in Hotel 'terminus te Utrecht. Alle vereenigingen toonden zich ten hoogste verwonderd, dat het Bondshe- stuur geheel was afgeweken van een reeds genomen besluit en nu een rege ling was ontworpen, welke op sportieve en finantiëeie gronden voor de afdee- lingskampioenen niet aannemelijk is, terwijl practische redenen tegen het spelen van een heele competitie niet zijn aan te wijzen. Om dit te bewijzen werd door de vergadering een concept program ontworpen, waarbij rekening is gehouden met de Internationale wed strijden en de Olympiade. Mocht het bestuur van den N. V. B. geen gunstig gevolg geven aan het door genoemde vereenigingen gedane verzoek, dan zal het voorgelegde pro gram worden afgewerkt in vriend schappelijke wedstrijden. De vereeniging, die uit deze wedstrij den als nummer één te voorschijn zou komen, zou dan door de 5 kampioenen worden beschouwd als Kampioen van Nederland. Hoewel het bestuur van den N. V. B. tot deze vergadering was uitgenoodigd, had het geen vertegenwoordiger gezon den. GEMENGD NIEUWS. KINDEREN EN VOGELS. (Open briei aan Ouders en Opvoeders). Weer heeft de lente haar intrede ge daan; de knoppen der hoornen zwellen, het speenkruid ontplooit zijn helder gele sterren, de vogels zingen en dra gen bouwstoffen voor hun nest aan. Een heerlijke tijd voor ieder, die het geluk bezit, het groote wonder in de natuur te kunnen waardeeren en te kunnen genieten van het jonge leven, dat alom opbloeit. Onze vogels zullen spoedig de nesten gereed hebben, zij zullen hun eieren en later hun jongen koesteren met de groote, opofferende liefde van de moe der voor haar kinderen. Dat machtige gevoel heeft de natuur zoowel den mensch als het dier geschonken. Wat zal er van die eieren, van die jongen terecht komen? Weinig, bitter weinig, moeten wij voorspellen, afgaan de op de ondervinding, welke wij in vroegere jaren hebben opgedaan. Ont stellend zijn de feiten, welke dienaan gaande gepubliceerd werden; in meni ge streek gaat veel meer dan de helft der nesten verloren. En de allergevaar lijkste vijand, die in den lentetijd het toekomstige of het jonge vogelleven be dreigt, is de mensch, vooral de jeugdi ge mensch, het kind. Dag in, dag uit trekken de jongens naar buiten en wei nige vogelparen slagen er in, hun nest aan het scherpziende kinderoog te ont trekken. Het uithalen van nesten is veelal een gewoonte geworden, waarvan men de groote nadeelen lang niet vol doende inziet. Tienduizenden eieren van zangvogels, die noch voor de consump tie, noch voor een ander doel eenige waarde hebben, gaan er in ons land verloren, tienduizenden jonge vogels worden aan de zorgzame ouders ont roofd en vaak op onbeschrijflijk wree- de wijze afgemaakt. Onze vogels, die toch al met zooveel tegenslagen hebben te kampen denk slechts aan den gu- ren broedtijd van 1923 en aan den lan gen winter 1923/1924 gaan tengevolge van het ortredun der jeugd in aantal achteruit en da.t beteekent een niet te onderschatte: vurlies. Een verlies, om dat de vogel-, een belangrijke rol spe len ia het huishouden der natuur ter j bewaring van het zoo noodzakelijke evenwicht, een verlies ook, omdat de vogels, bekoorlijke schepsels als zij zijn, schoonheid in 's menschen leven bren gen; een bestaan zonder schoonheid is een arm bestaan. Veel, zeer veel is er te zeggen vóór vogelbescherming en niets is er, dat er tegen pleit. Het is dan ook een dringende noodzakelijkheid, dat wij onze kinderen van de dwalingen huns weegs terug brengen. Eén troost bnjlt ons; wat men ook soms moge zeggen, wij zijn er van over tuigd, dat het niet uit louter wreed heid is, dat onze jongens het vogelle ven vernietigen. Zij geven zich niet voldoende rekenschap van hun daden en aan ons, volwassenen, daarom de plicht, de aangename plicht, den kin deren het verkeerde van hun handel wijze op gepaste manier onder het oog te brengen. Wij hebben zoo menigmaal ondervonden, dat het verstoren van nes ten zijn oorzaak vindt in groote be langstelling voor de vogels en dat er zoo weinig toe noodig is, om die be langstelling in goede hanen te leiden. Op tal van scholen en in vele gezinnen is al gebleken, dat de kinderen trouwe vogelbeschermers worden, indien zij ondervinden, dat hun belangstelling voor de dieren door volwassenen ge deeld wordt. Het is onverantwoorde lijk, de kinderen ten deze hun eigen le ven te laten leiden; het gevaar is niet denkbeeldig, dat uit hun belangstelling voor de natuur allerlei wreedheden voortvloeien, Een nest, een ei, een jonge vogel komen het kind als een kostbare bezitting voor; wij moeten er op wijzen, dat er nog iets beters is: belangstelling in en waardeering voor het leven in de natuur. Hoort de kinderen geduldig aan, wan neer zij opgetogen vertellen van hun avonturen, tijdens de omzwervingen in de natuur beleefd; laat de jongens er van doordrongen zijn, dat vader, moe der, of onderwijzer hen gaarne vergezel len, als zij iets willen laten zien. Spoort hen dan aan tot liefde voor de natuur, voor het dier, en in negen van de tien gevallen zal de knaap voor de goede zaak gewonnen zijn. En het gaat hier niet om een vogel nest alleen; het gaat om veel meer, de ziel van het kind is er mee gemoeid. Zorgt er voor, dat ruwheid en wreed heid geen overwinning behalen op den jongen mensch. Indien ouders en opvoeders willen medewerken kan het niet uitblijven, of ons land zal zich, eer er één jaar ver streken is, mogen verheugen in een groote schare van jonge vogelvrienden. Moge het zoo zijn! Het Hoofdbestuur der Nederl. Vereen, tot Bescherming van Vogels, Dr. A. E. H, Swaen, voorzitter. J. Drijver, waarn. secretaris. Amsterdam, April 1924. Heerengracht 260/266. Het Autobusvraagstuk. De Vereeniging voor Locaalspoorwe- gen en Tramwegen heeft te Utrecht on- aer leiding van den heer A. W. E. Wey- erman, directeur der H. T. M., een druk oezochte vergadering gehouden. Aan de orde was een rapport over oplossing /an het autobusvraagstuk, opgemaakt foor een daartoe door die vereeniging ngestelde commissie. Behoudens klei ne wijzigingen werd besloten de voorge melde richtlijnen aan te nemen. Ver wacht mag worden, dat het rapport nog óór 15 April aan de Regeering en aan le Staatscommissie-Patijn zal worden langeboden. In dit rapport worden in .ïoofdzaak de richtlijnen uiteengezet. olgens welke de ontwikkeling van hel mtobus- en vrachtautoverkeer behoort ,e worden geleid om -deze nieuwe ver voermiddelen tot het algemeen ver- keersbelang dienende factoren te ma ken. Het plan is op dit rapport een uit gebreid advies aangaande technische en verkeers- en personeelvoorschriften e.d. te doen volgen, opdat door een dus danig autobusreglement de zoo noodza kelijk algemeene veiligheid kan worden verkregen. Ook dit rapport zal evenals het eerste onder regeerings- en plaatse lijke autoriteiten worden verspreid. Verscheidene vertegenwoordigers van Indische tramwegondernemingen na men aan de besprekingen deel, ook in onze Koloniën blijkt nl. het vraagstuk een spoedige oplossing te vragen. Bier- en Theebelasting. Blijkens de Mem. van Antwoord der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verhooging van den accijns op bier en van het invoerrecht op bier en op thee moet wel, waar de directe betas tingen niet verhoogd kunnen worden, de toevlucht worden genomen tot indirec te. Dat de vervanging van de dividend en tantièïnebelasting door een belasting op winst van naamlooze vennootschap pen een heffing als de voorgestelde over bodig zou maken, is allerminst bewe zen. Aangezien de voorgestelde verhooging ten slotte slechts op 5 cent per ons thee neerkomt, meent de minister, dat de na deelen voor den verbruiker niet in den scherpen vorm aan het licht zullen tre den, dien sommige leden blijkbaar vree- ken, Wat toeneming van Eet drankmis. bruik betreft, de gedistaleeraccijns is zoo hoog opgevoerd, dat van de geringe verhooging van de prijzen van thee en bier het gevreesde gevolg niet te duch ten is. De aftrek voor groote gezinnen bij d( heffing van directe belastingen is eer, aangelegenheid, die in beschouwing zal moeten worden genomen, zoodra de herziening der directe belastingen aar de orde komt. UIT DE GEMEENTE. VOOR DEN RAAD. Door de directie van het Hoogoven- bedrijf is aan den raad het volgende schrijven gericht: „Naar aanleiding van de opmerkin. gen over de arbeidsvoorwaarden bij het Hoogovenbedrijf, welke door er.kele Raadsleden zijn gemaakt op de open. bare Raadsvergadering van 8 dezer, ne men wij de vrijheid hieromtrent het vol. gende onder uwe aandacht te brengen, in de hoop dat u hieruit de gevolgtrek king zult maken, dat deze voorwaarden elke redelijke critiek kunnen doorstaan, ArMdatljd. De arbeidstijd voor de werklieden, die werkzaam zijn in den continudienst (drieploegenstelsel), bedraagt 8 uur per dag; per week dus 7 X 8 56 uren. In verband met de ploegwisseling, en om ieder de drie weken een vrijen Zon dag te geven, heeft er echter een ver schuiving van den werktijd plaats en bedraagt de wekelijksche werktijd 48, 52 en 68 uren in drie achtereenvolgende weken, met een maximum arbeidstijd van 12 uren achtereen. Deze regeling ij geheel in overeenstemming met het in de Arbeidswet en de daaruit voortvloei ende besluiten bepaalde. De arbeidstijd voor de overige werk lieden, niet in continudienst werkende, bedraagt 8'/j uur per dag en 48 uur per week; behalve voor de havenarbeiders, welke, indien dit voor het laden en los sen van schepen noodig is, 10 uur per dag arbeiden, in overeenstemming met de Stuwadoorswet, Loose n. Wij verwijzen u hiervoor naar onder staande tabel, waaruit de gemiddelde uurinkomens van onze geschoolde, ge oefende en ongeschoolde arbeiders kun. nen worden vergeleken met enkele over eenkomstige groepen uit de metaalin dustrie, en waarvan de gegevens zijn overgenomen uit de jongste publicatie van het Normalisatiebureau van de Metaalnijverheid (N. A. M.), betreffen de het tweede halfjaar 1923 en het Col lectief Contract in de Bouwbedrijven 1924. a a ,3 iS iS &S Sa: £3 Sa S 3 Hoogovens 68 61 56 Gemeente Haarlem (2e klasse) 66 60 52 Gemeente Amsterdam (le klasse) 75 66 58 Gemeente Rotterdam (le klasse) 63 58 46 Gemeenten der 1 klasse Metaalindustrie 68 61 49 Gemeenten der 2e klasse Metaalindustrie 64 56 48 'oltectief contract in de louwbedrijven 1924 (2e klasse) 70 62 55 Ter verduidelijking merken wij nog op, dat bovengenoemde cijfers de ge middelde loonen van de groepen weer geven in cents per uur, berekend tel kens over de geheele groep van arbei ders. In de groep der ongeschoolden bedraagt het minimum-loon voor vol wassen arbeiders, op zéér enkele uit zonderingen na, 55 ct. per uur; lager loonen worden op ons werk aan vol-' wassen arbeiders niet betaald. Het is ons blijkens onze informatie tevens bekend, dat onze loonen hooger zijn dan die van eenige groote bedrij ven in de gemeente Velsen. WaUratud Ita lUlA Maart 1024 H. water L. Dagen v.m. n.m. v.m. April 13 9.11 9.55 4.13 14 10.37 11.24 5.32 15 11.58 7.01 16 0.32 0.55 8.16 17 1.22 1.43 9.13 18 2.07 2.27 10.02 19 V.M. 2.47 3.07 10.47 n.m, 9.01 6.35 7.57 8.51 0.45 10.27 0.11 11.10 1.02 Oevraagd. Adrai: Hotal Willam Birandtz-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6