IJmuider Courant Zaterdag 12 April 1924. 3e blad {PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. |0 uur Ds. Erdman. Bevestiging van nieu we lidmaten. 5 uurDs. Van Ooslrom Soede. Voorbe reiding voor het H. Avondmaal. Doepsgcz. Gam. Afd. Prat. Baad. 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uurDs. Jansen. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uurDs. Croes. 5 uurDezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG 7 uurde heer Wagter van Beverwijk. LEGER DES HEIL8. Zondag 7 uur v.m. Bidstond. 10 Heiligingsmeeting. 3 n.m. Openluchtmeeting. (Velseroord) 8 H Verlossingsmeeting. Dinsdag 8 Soldatenmeeting. Woensdag 8 uur n.m. Verlossingsmeeting. Donderdag 8 uur n.m. Vrijdag 10 uur v.m. Heiligingsmeeting. 8 n.m. Verlossingsmeeting. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese, Bevestiging van lidmaten. 5 uurDe heer T. Doevendans van IJmuiden. GEREF. KERK. 13 uur: Ds. Wissink. 5 uur: Dezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur Dr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga van Santpoort. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Boerkoel. 5 uur: Dezelfde. SANTPOORT. NED, HERV. KERK. 10 uur: Ds. A. Trouw, Haarlem. Bevesti ging van jongelieden uit Haarlem en om streken. LOKAAL BETHEL. 10 uur: Godsdienstoefening. EVANGELISATIE. 10 uurDs. Voorsteegh te Katwijk a. Zee. Collecte voor de Zending. UIT DE GEMEENTE. VOOR DEN RAAD. Behandeling van de motie van den heer W. F. Visser e.a. inzake verhoo ging der uitkeering aan werklooze arbeiders met advies van de betrekkelijke raadscommissie, Hierover schrijven B. en W. aan den gemeenteraad het volgende: Door u werd in uwe vergadering van 18 Maart j.l. in handen van de commis sie inzake het verschaffen van produc tieve werkgelegenheid om advies ge steld een motie van den heer W. F. Vis ser e.a. inzake verhooging der uitkee ring aan werklooze arbeiders, luidende als volgt: „De raad der gemeente Velsen, in openbare vergadering bijeen op 18 Maart 1924; gezien het bedrag, hetwelk de com missie inzake werkverschaffing heeft vastgesteld voor uitkeering aan valide werklooze arbeiders; spreekt als zijne meening uit, dat de ze bedragen te laag zijn, en behooren ge teld te worden op: a. uitgetrokkenen vóór gehuwden en kostwinners f 10.50 ler week, benevens f 1.per week voor lk inwonend kind beneden 16 jaar voor en hoogste 10 kinderen; b. ongeorganiseerden en regiemen air nog niet rechthebbenden: voor gehuwden en kostwinners f 9.50 per week benevens f 1.per week voor elk inwonend kind beneden 16 jaar voor ten hoogste 10 kinderen; kostgangers onder a f 7.50; b f 6.50 péir\v!bk; spreekt den wensch uit, dat de com missie. deze steunregeling in zal voe ren; verzoekt burgemeester en wethouders, ten deze zake, met genoemde commissie in overleg te treden." De betrekkelijke commissie heeft on der dagteekening van 4 April 1924 het volgende schrijven ingezonden: „Onder terugzending der door den heer W. F. Visser o.a. bij den raad inge diende motie, betreffende het vaststel len van een steunregeling voor de per sonen waarover zich onze bemoeiingen uitstrekken, hebben wij de eer u op te merken, dat in gemeenteblad no. 35 van 1924 door u aan den raad werd me degedeeld, dat, wijl de Regeer, niet be reid is, bij te dragen in de kosten van 'n algemeene steunregeling en de gemeen te niet in staat is alleen de kosten van een zoodanige regeling te betaler, van de invoering daarvan geen sprake kan zijn. De raad heeft zich met deze mee ning vereenigd en besloten, *dat door ons aan de arbeiders welke niet bij de werkverschaffing te werk worden ge steld steun zal worden verleend. Wat gebeurt nu. De commissie heeft juist 1 week gewerkt en reeds komt men met een motie om toch een steunregeling te treffen. Dat een regeling, als door de voorstanders gewild, financiëel voor de gemeente onmogelijk is, was door hen blijkbaar niet onder de oogen gezien. Afgezien daarvan moet een algemeene steunregeling voor werklooze arbeiders tbans hoogst ongewenscht worden ge acht, daar van crisis-werkloosheid in bepaalde bedrijven niet gesproken kan worden. Een belangrijk deel der arbei ders, die steun van de commissie ont vangen en om verschillende redenen niet voor werkverschaffing in aanmer king dienen te komen, behoort tot de catagorie van menschen die slechts wanneer de nood zeer hoog gestegen is, werk gaan zoeken. Geeft men die per soon zooveel steun als door de voor stellers der motie aangegeven wordt, dan zal het resultaat daarvan alleen zijn, dat men de weinige energie, van die categorie om nog eens uit te kijken naar werk, finaal te niet doet. Het is ons gebleken, dat aangeboden werk ongaarne wordt aangenomen of onder allerlei voorwendsels geweigerd. In voering van een algemeene steunrege ling zou dan ook nog schadelijker zijn, zoowel moreel voor den steuntrekken de, als financiëel voor de gemeente, dan een teruggaan naar de armbesturen. Dat beide armbesturen belangrijke be dragen hebben uitgekeerd, die absoluut niet te verantwoorden zijn, is ons thans reeds voldoende gebleken. Wij willen de armbesturen hiervan echter geen verwijt maken, daar hun de middelen voor een behoorlijke controle hebben ontbroken. Een eerder ingrijpen had de gemeente echter een zeer aanzienlijk bedrag bespaard. De invoering van een steunregeling moeten wij dan ook ten ernstigste ont raden. Wij hebben voor de steunverlee- ning een algemeene lijn aangenomen welke ook in de naaste toekomst be hoort gevolgd te worden. Wij hebben ons de bevoegdheid voorbehouden, en maken daar ook reeds gebruik van, daarvan ten allen tijde, naar boven of naar beneden, af te wijken, daar ieder geval op zich zelf beoordeeld wordt. Laat men de commissie toch eerst eeni- ge weken rustig doorwerken, in plaats van haar dadelijk te bemoeilijken. Een der leden van onze commissie kan zich hiermede niet vereenigen." SPORT. VOETBAL. Overzicht. Morgen spelen de Stormvogels hun eersten wedstrijd voor de kampioens competitie. Het ligt in het voornemen van het bestuur van den N. V. B. deze competitie een halve te doen zijn, met dien verstande, dat elke vereeniging twee uit- en twee thuiswedstrijden krijgt. Wij vernemen echter, dat de be trokken clubs hiermede geen genoegen willen nemen en zich tot het Bondsbe- stuur zullen wenden, teneinde nog een heele competitie te zien vastgesteld. Stormvogels dan trekt morgen naar Enschedé. Met eenige kans op succes een voorspelling te wagen, lijkt ons vrij wel ondoenlijk, waar wij 'van Enschedé weinig afweten. Bekijken we haar cij fers dan valt het op, dat de Enschedé- sche voorhoede zich in haar omgeving even productief heeft getoond als die van Stormvogels in Afdeeling II, doch dat de verdediging zich als minder sterk heeft doen kennen. De vorige week speelde Enschedé een friendly game tegen R. C. H„ welken wedstrijd zij met 41 wonnen. Welis waar verschenen de Haarlemmers niet volledig, doch o.i. is deze uitslag een kleine vingerwijzing voor onze blauw- witten de tègenpartij niet te onderschat ten. Trouwens, het staat voor ons vast, dat Stormvogels ook zonder die vinger wijzing zulks niet gedaan zou hebbo.. Daarvoor hebben Blinkhoff Sr. c.s. in de achter hun liggende competitie-wed strijden tè enthusiast gewerkt. De wedstrijd tegen Haarlem heeft, naast ander, toch ook zeker dit nut af geworpen, dat men voor de zooveelste maal heeft kunnen constateeren, dat tegen een hechte verdediging kort, peu terig spel absoluut moet falen. En dan is de wedstrijd Stormvogels-Blauw-Wit te IJmuiden gespeeld daar om aan te toonen hoe gevaarlijk snel, open spel is. Aan de Stormvogels de eer, om hieruit hun conclusie te trekken. Stormvogels, hoe ver ook verwijderd, wees er van verzekerd, dat honderden supporters dien dag in gedachten in En schedé vertoeven. Stelt hen niet teleur. We willen dit overzicht besluiten met te wijzen op de flinke 50 overwinning van Stormvogels II op Z. V. V. II. Het Stormvogels-elftal. Stormvogels verschijnt Zondag in de gewone opstelling: v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Bakker Sprokkreeff, Blinkhoff Sr., Visser, Sint, Oldenburg SpartaOlympisch elftal. Woensdag a.s. speelt een zoog. Olym pisch elftal tegen Sparta. In dit elftal spelen resp. als rechts- en linksbinnen Blinkhoff Sr. en Visser. Van harte gaar ne hopen we dat ze een goed figuur zullen slaan. Het Stormvogels-terrein. Tot ons genoegen kunnen we mede- deelen, dat Stormvogels na 1 Mei ook nog de beschikking over haar terrein heeft, dank zij de welwillendheid van haar beschermheer Jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Heer Redacteur, Naar aanleiding van het artikel „Voor de arme Zeelui" zij het mij vergund den heer Carel Brensa van antwoord te dienen. Neen, waarde heer, het groote pu bliek voelt voor dramatische tooneelen in de Revue O, O. Vooral als deze breed uitgesponnen zijn. De revue-stijl is vlug vliegensvlug alles de revue laten passeeren. Het too- neeltje „Hollandsche en Fransche too- neelkunst" is een komische scène, waar alleen naar voren wordt gebracht dat een gedeelte van het Hollandsche pu bliek sympathiseert met vreemde talen, al verstaat men er geen 'woord van. Uwe vergelijking, waarde heer Carel Brensa gaat dus niet op. Laat gerust aan ons over om den waren toon te treffen om het publiek te doen mede werken het „Dorus Rijkersfonds" rug- gegraat te geven. Het eind zal het lee- ren. Tot heden mogen wij meer dan te vreden zijn. Ten slotte een woord van dank voor uwe van waardeering getuigende re gels de Revue betreffende. Hoogachtend, HENRI TER HALL. Wanneer de heer Ter Hall meedeelt over de resultaten in het belang van het „Dorus Rijkersfonds" tot dusver meer dan tevreden te kunnen zijn, dan geloo- ven wij hem. En dan houdt alle rede neering en alle bedenking op! Op de voorstelling, die wij bezochten leek ons de verkoop in de pauze van de boekjes ten bate der zeelieden niet bepaald schitterend en wij dachten dat het kwam doordat het publiek van de betreffende scène geen diepen in druk had gekregen. Nu de heer ter Hall andersom zegt, zijn wij des te meer te vreden en verheugd. En voor de rest geen haarkloverij. Daarvoor zijn wij het Revue-gezelschap onder auspiciën van Henri ter Hall veel te dankbaar voor zijn altijd mooie revue's in de eer ste plaats en voor zijn goede geste ten behoeve van den armen Hollandschen zeeman in de tweede plaats! B. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Nutsspaarbank ie IJmuiden. Vrijdag 4 April had onder voorzitter schap van Ds. Luikinga de jaarverga dering plaats van Raad van Toezicht en Bestuursleden van de Nutsspaar bank te IJmuiden. Aan het door den administrateur over het jaar 1923 uitgebrachte verslag ontleenen wij het volgende: Ingelegd werd te IJmuiden f 55.551.48 Ingelegd werd te Velseroord f 9.757.30 Terugbetaald werd te IJmuiden f 40.551.93. Terugbetaald werd te Velseroord f 3.903.56 In totaal werd alzoo ingelegd f 65.308.78 (60.510.79) In totaal werd alzoo terugetaald f 44.455.49 (56.613.65) Aan rente werd per 31 Dec. bijge schreven f 4.616.66 (4.089.75) Het te goed der inleggers bedroeg 31 Dec. f 140.710.04 (115.240.09). Het aantal inlagen bedroeg te IJmui den 599 Het aantal inlagen bedroeg te Velseroord 137 736 Het aantal terugbetalingen te IJmuiden: 157 Het aantal terugbetalingen te Velseroord 39 196 55 nieuwe inleggers traden toe. De bedragen van 18 boekjes werden geheel terug betaald. Het laatst uitgegeven boekje droeg het nummer 441. Het aantal keeren dat spaarbusjes werden geledigd was 89 met een totaal bedrag van f 902.09. In weerwil van het voortduren van den ongunstigen economischen toe stand bleef de spaarbank zich geleide lijk in gunstigen zin ontwikkelen. Woensdagmiddag om ongeveer kwart over één struikelde op het Ken- nemerplein te Haarlem een juffrouw over de straatsteenen. In het perceel Kennemerplein 2 werd zij binnenge bracht, waar zij door een lid van E. H. B. O. behandeld werd. Daarna werd de juffrouw, die vermoedelijk haar rech terbeen gebroken heeft, per brancard naar het St.-Elisabeth's Gasthuis ver voerd. Zij heet mej. W. G., uit IJmui den. De Haarlemsche rechtbank ver oordeelde J. S., wegens diefstal aan boord van den stoomdrifter Sumatra IJ.M. 253 tot 4 maanden gevangenis straf. Gevonden voorwerpen. Een gouden ring met inscriptie, een bruinlederen portemonnaie met in houd, een notitieboekje, een patent- sleutel, gemerkt L. C. W.; een ceintuur, een houten hoepel, een schroeven draaier, een alpacca of zilveren beurs je, een kinderportemonnaie met mar ken, een gedenkpenning, een ledig vat, een halve zak haver, een portemon- naietje, een waterpas, een konijn. Op Woensdag 30 April zal in de Ilerv. Kerk een concert plaats hebben, te geven door Mevr. C. Baronesse van Tuyll van SerooskerkenBoreel (viool) en Mevr. L. M. KoolhovenEyre Ashe (alt) beiden te Bloemendaal en den heer J. Booda (begeleiding) te Haarlem. De opbrengst van het concert komt ten bate van de kerk. VELSEROORD. De Kalverstraat is wederom met een winkelzaak verrijkt geworden. De heer R. H. Brouwer heeft gisteren een Vakkleeding-Magazijn geopend in het perceel 169. Het geheel geeft een vriendelijke aanblik en ziet er tip-top uit. Wij wenschen den ondernemer succes. VELSEN. Faillissementen. In het jaar '1923 werden de faillisse menten uitgesproken van 40 in onze ge meente gevestigde firma's verdeeld als volgt: handel 12; industriëele midden stand 3; fabriekmatige bedrijven 1; bouwvakken 2; reederijen 11, arbeiders 1overige beroepen 1zonder beroep 9. Ambachtsonderwijs. Wij ontvingen het jaarverslag der Vereeniging voor Ambachtsonderwijs in Kcnnemerland. Het aantal leden, be gunstigers en donateurs verminderde van 203 tot 187. Het bestuur memoreert het overlijden van den heer Fr. Net scher, die zooveel heeft gedaan voor de oprichting der vereeniging en de stich ting van de school. Steeds heeft deze de belangen van de school voorgestaan en daarom zal hij in dankbare herinnerin blijven. De Nijverheidsonderwijswet, die het wettelijk geregeld subsidiestelsel heeft gebracht, heeft, zegt het bestuur niet weinig er toe bijgedragen onze financiën in goede banen te leiden en wij kunnen dan ook niet anders zeggen dan dat deze wet, vooral in deze zoo penibele kwestie, zeer veel ten goede heeft uit gericht. Het bestuur wil evenwel niet nalaten er op te wijzen dat het te be treuren is, dat deze wet geen bepalin gen bevat betreffende dé uitbetaling van het subsidie door de gemeente, daar de Vereeniging hiervan inderdaad moeilijkheden heeft ondervonden. Het zou b.v. aanbeveling verdienen indien de gemeente wettelijk verplicht werd dezelfde wijze van uitbetaling van het subsidie aan te houden als het Rijk. d.w.z. een vierde van het subsidie bij vooruitbetaling. Het bestuur kan tot zijn genoegen me- dedeelen dat intusschen met de ge meente Velsen een dergelijke regeling werd getroffen, zoodat aan dit bezwaar in de toekomst tegemoet gekomen is. Naar aanleiding van den zorgvollen toestand van 's lands financiën, waar om de regeering te kennen gaf dat uit breiding van personeel, lokalen enz. voorloopig niet zal kunnen plaats vin den en mede omdat de door de gemeen te Velsen ontworpen plannen een te groote som zouden vorderen, neemt het bestuur, hoewel slechts noode, geen ge volg te mogen geven aan de uitbrei ding van de smederij. Deze uitbreiding en het aanstellen van een leeraar in het vuurwerken wordt evenwel door het best. hoog noodig geacht, om het onder richt in het smeden meer aan het doel te doen beantwoorden. Het bestuur hoopt dat de financiëele toestand zich spoedig ten gunste zal wijzigen, opdat na niet al te langen tijd tot deze zoo noodige uitbreiding kan worden over gegaan. Wegens toename van het aantal leer lingen in de afd. timmeren moest een derde leeraar worden benoemd. Het aantal leeraren was op 31 December 11 het aantal leerlingen 151, waarvan 132 uit Velsen, 13 uit Beverwijk, 3 uit Wijk aan Duin, 2 uit Heemskerk en 1 uit Uitgeest. SANTPOORT. Verbetering gewenscht. Men schrijft aan de Ken. Ed. Aan don z.g.n. „rooi© paal", het puilt aan den Rijksstraatweg ^waar de Delft eindigt, wordt zeer dikwijls door de IJmuider vischauto's schoon schip ge maakt. Afval en ingewanden worden dan in het water gesmeten en versprei den eenigen tijd later een ondragelijke» stank. Niet alleen dat dit schadelijk is voor de volksgezondheid, ook voor het vee daar ter plaatse, dat dit verontreinigde water drinken moet. De bedrijvers van dit euvel kunnen dit vrijwel ongestoord doen, waar dit punt juist op de uiterste grenzen van de gemeenten Velsen en Schoten ligt en van politietoezicht zoo goed als versto ken is. Zou het niet mogelijk zijn dat ge noemde gemeenten hier een wakend oog hielden? SCHEEPVAART. De aanvaring van de „Plancius". De raad voor de Scheepvaart onder zocht heden de aanvaring tusschen de stoomschepen „Plancius" en „Nero" die bij de eerste uitreis van de „Plan- sius" plaats had op 1 Maart jl. in de sluis te IJmuiden. Als eerste getuige werd geboord de gezagvoerder van de Nero, die verklaar de, dat dit schip, dat Amsterdam verla ten had met bestemming naar Göte- borg op 3 a 400 M. achter de „Plancius" - in het kanaal stoomde. Er was een loods aan boord. De „Nero" wachtte op order van den sluiswachter om de sluis binnen te stoomen. Het sein stond op veilig. De sluismeester gaf 'n teeken om de sluis binnen te varen. Bij de deu ren heeft men even gewacht. Dc „Nero" was aan den Noordwal gemeerd en raakte bij het binnenvaren met den bok even de „Plancius". Deze had reeds achtertros en achter spring op den wal en lag gestrekt langs den wal. Tusschen het haken en het draaien van de schroef was de tijdruimte circa 4 minuten. Het achterschip van de „Plancius" schoot plotseling naar de „Nero" toe, waarop de stuurboord- schroef het schip raakte. eerste stuurman legde gelijklui dende verklaringen af, evenals de loods die op de „Nero" was. De loods van de „Plancius" verklaar de, dat hij het schip nog eenige meters naar voren had willen brengen, toen het reeds vast lag in de sluis. Hij liet daarvoor de machines gebruiken. Dat de „Nero" achter hem de sluis was binnengevaren-, wist hij niet. Get. ge loofde niet, dat het achterschip van dc „Plancius" op zij is uitgeslagen. Hij heeft van -de aanvaring niets bemerkt. De hulpsluiswachter, vervolgens als getuige gehoord verklaarde, dat hij geen gevaar zag bij het binnenkomen van de „Nero". De sluizen zijn treurig bemand. Toen het grootste schip van Nederland in den nacht en bij storm weer binnenkwam, was er één sluis meester en één hulpknecht. De raad zal later uitspraak doen. Ned. Vereeniging van Vischhandelaren. De Nederlandsche Vereeniging van Vischhandelaren heeft, onde.' leiding van den heer J. F. Boot Az. in „De Kroon" te Amsterdam een vergadering gehouden. 't Bestuur had zich met de regeering in verbinding gesteld, ten einde voor den vischhandel een regeling te krijgen, waardoor toepassing der Warenwet e i betere behartiging der belangen van den reëel en vischhandel zou mogelijk worden. Daartoe had het een concept besluit gemaakt om in algemecneu zin enkele normen voor kwaliteit en soort vast te stellen. Daarnevens wordt be paald, dat in elke plaats uit den handel een commissie van deskundigen wordt samengesteld, welke als raadgeefster den keuringsdienst ter zijde staat cri ea- schillen regelt. Een nationale commissie zal het vraagstuk voor heel het land hebben te bezien als onderdeel van den Visscherijraad. De vergadering vereenigde zich met de verschillende voorstellen, die aan do regeering zullen worden voorgelegd. In een met den minister van Finan ciën ie houden conferentie zull-n eni ge heeren een nieuw voorstel in zake dc coöperatieve handelsonderneming voor de oesterexploitatie bepleiten, waarbij de hoeveelheid voor binn n- landsch gebruik wordt vastgelegd op dat aan de voortgaande prijsopdrijving van oesters een einde kome. WJTÏE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van bei Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekt komt onverwachts, het noodlidmaat* schap kost 11 dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per iaar ii«' 0 cent per week is men lid en heeft dan wijkzusters en tevens gebruik van ver - recht op kostelooze hulp van een de" pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten e,an den Administreteu" den heer 1. F. de Liefde, Lagerstraat 1.1 i te Velieroord.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 9