ORGAAN VOOR D Verschjfnt Woensdags Zaterdags Tegen schraalheid No. 48 Woensdag 16 April 1914 9e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonncmcntsprijif 1.— per 3 maanden, franco par post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VCLSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. U1TOEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta. ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met j 5 ets. verhoogd v0or advertenties van buiten de gemeente Velsen.| dit nummer bestaat uit twee bladen. eerste blad. officieel. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 11 April 1924 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Adrianus Krijger van beroep winke lier, wonende te Velsen, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de navolgende localiteit: het beneden- voorlokaal van het perceel, plaatselijk gemerkt C 23 zwart en gelegen aan de s. Prins Hendrikstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit ver lof schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 14 April 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., I' De secretaris, De burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. KENNISGEVING INZAKE HET RIOLEEREN VAN EEN GEDEELTE BEEK. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen, ingevolge het bepaalde in artikel 46 der Algemeene Politieverordening, ter kennis van het publiek, dat door de Koninklijke N«- derlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken, te 's Gravenhagen het-verzoek is in gediend, een gedeelte van de beek, loo- pende langs de westzijde van den Groo- te Hout- of Koningsweg, te mogen rio- leeren. Bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek kunnen binnen veertien dagen na den datum dezer kennisgeving schriftelijk bij den gemeenteraad wor den ingediend. Een kaart, aangevende het bovenbe doelde gedeelte beek, ligt vanaf heden gedurende den bovengenoemden ter- ijn van veertien dagen ter secretarie (4e afdeeling) voor een ieder ter inzage. Velsen. 15 April 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., De secretaris, De burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. SPORT. V?e TH SCHOUW OVER DE WATEREN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter algemeene kennis, dat de schouw over de wateren, /'heulen, duikers, beken en slooten zal 'worden gevoerd op: Woensdag, 30 April. Burgemeester en Wethouders noodi- gen de schouwplichtigen uit om in het belang van den goeden waterloop en ter voorkoming van moeilijkheden te willen medewerken tot een richtige uit- voering der voorschriften. Velsen, 14 April 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., De secretaris, De burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. BURGERLIJKE STAND. V Bureau-uren op 18 April 1924 (Goede Vrijdag) en op 21 April 1924 (2e Paaschdag). De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Velsen maakt bekend, dat op J8 April 1924 (Goede Vrijdag) het bu reau van den burgerlijken stand van 91/210 uur voormiddags geopend zal zijn tot het verrichten van de werk zaamheden, welke in verband met de bij het B. W. gestelde termijnen, niet uitgesteld kunnen worden. Op 21 April 1924 (2e Paaschdag) zal het bureau op verzoek van belangheb benden TOT HET DOEN VAN OVER- LIJDENSAANGIFTEN worden ge opend tusschen 91/2 en 10 uur voormid- dags, indien de verzoeker aantoont, dat met de te verrichten werkzaamhe den niet tot den volgenden dag kan worden gewacht. Velsen, 14 April 1924. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand oornoemd, SUWERINK. VOETBAL. ENSCHEDE—STORMVOGELS 1—2 Neen, in een vorm, waarin 't kampi oenen betaamt te spelen, heeft noch Enschedé noch Stormvogels gespeeld. Wij kunnen ons levendig voorstellen, dat men zich in het Oosten heeft afge vraagd, hoe het mogelijk is geweest, dat de Stormvogels het kampioenschap hunner afdeeling hebben behaald, net zoo goed, als wij verwonderd hebben gestaan over het feit, dat dit Enschedé in het Oosten is gelukt. Stormvogels speelde nog het minst slecht, de verdediging heeft als zooda nig zelfs heel goed gespeeld. Van de Wint had aan het gemaakte doelpunt geen schuld en heeft een paar venijnige schoten er goed uitgehouden. Blinkhoff Jr. de massieve back en Koster de-in-alle-standen trappende hadden met de Enschedé-voorhoede, uitgezon derd misschien het eerste kwartier en tegen het einde, absoluut geen moeite. Bovendien was het verband met de vleugel-halfs goed, in 't bijzonder tus schen Blinkhoff Jr. en Struys. De half-backlinie heeft goed verde digd, ook al was Snoeks tengevolge van een onwillige knie minder op dreef dan anders. Het plaatsen kan echter nog veel beter. Hij, die dit onderdeel nog 't be9t verzorgt, is Struys. Snoeks had o.i. het spel veel meer open moeten houden. De voorhoede heeft dezen middag ab soluut gefaald. Van ook maar eenig ver band was in 't geheel geen sprake. Mag dit voor een deel op rekening geschre ven worden van het abcent zijn van Sint, die den trein had gemist, de voor hoede in deze samenstelling had er heel wat meer van terecht gebracht als: 1. Ze niet zoo vaak buitenspel had gestaan. 2. Visser en Snoeks het spel meer open hadden gehouden. 3. Het af geven van den bal sneller was geschied. 4. Er beter was geschoten. Zooals gezegd, viel Enschedé even eens tegen. In den beginne scheen het, alsof de Oostelijken de meerderen van de Stormvogels waren, doch weldra bleek het tegengestelde. Wanneer Stormvogels Zondag a.s. tegen Ensche dé speelt als tegen Blauw-Wit en U. V. V. bijv., dan krijgt Enschedé geen voet aan den grond. De heer Galis heeft den wedstrijd op kalme, prettige, uitmuntende wijze ge leid. We zouden hem gaarne eens op IJmuiden zien. Rest ons nog te wijzen op de hartelij ke wijze, waarop de Stormvogels door Enschedé zijn ontvangen en, niet te vergeten, de sportiviteit van het pu bliek, dat goed spel van den tegenstan der weet te waardeeren. Hieraan kan men o. i. in het geheele Westen een les je nemen. De wedstrijd. Nadat Stormvogels bij monde van den heer Jac. de Nobel Enschedé gehuldigd heeft, stellen de elftallen zich als volgt op: de Wit de. Groot Stuve Veldkamp Avelink Keppels Buyers, Frölich, Weners, de Boer, Elkink Oldenburg, Heilig, Visser, Blinkhoff Sr., Sprokkreeff Bakker Snoeks Struys Koster Blinkhoff Jr. v. d. Wint Het begin biedt weinig aantrekke lijks, waar beide partijen eerst eikaars krachten eens willen meten. Er wordt vrij laks gespeeld, zoodat het bijna niet te gelooven is, dat het een kampi oenswedstrijd geldt. OldenburgHeilig moeten voorloopig in Veldkamp hun meerdere erkennen en ook van den rechterwing dreigt nog weinig gevaar. Enschedé komt er het eerst in en waar Buyer en Elkink flinke loopers zijn en het binnentrio niet onverdienstelijk sa menspeelt, kan de Stormvogels-verde diging haar talenten toonen. Eens is Buyer Koster te vlug af, een goeden voorzet volgt, doch Blinkhoff Jr. redt juist voor den toesnellenden de Boer. en openspringen der huid. PUROL doozen 90, 60 en 30 ct. Bij apoth. en Drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Gedurende tal van jaren lagen al hier wegens de slechte uitkomsten der visscherij, een groot aantal stoomtraw lers en loggers nabij de oude sluizen in het binnentoeleidingskanaal aldaar ge meerd. Thans nu de visscherij in het algemeen wat beter geworden is, komen steeds meer stoomtrawlers in de vaart met het gevolg, dat slechts een dergelijk vaartuig, benevens eenige loggersche- pen, nog op genoemde plaats werkloos liggen. Avelink plaatst den bal echter weer naar voren en nu schiet Frölich juist over de lat. 't Is opvallend, hoe slecht het in de Stormvogels-voorhoede gaat, hoe vaak Struys den bal ook naar voren plaatst. Oldenburg kan slecht met Heilig over weg en Sprokkreeff zet slecht voor. Af en toe breken Visser en Blinkhoff wel eens snel doorj doch gevaarlijk zijn de j Maandagmiddag werd door Y., los aanvallen niet. Bovendien ligt men ge- werkman alhier, aangifte gedaan dat weldig met den buitenspel-regel over- hij mishandeld was door zekere K., hoop. vermoedelijk ook hier woonachtig, Na goed werk van Buyers en niet ver waarbij Y. een hoofdwonde had beko- genoeg wegwerken van Blinkhoff Jr., men. krijgt de Boer den bal vrij en doelpunt De politie onderzoekt de zaak. met een hard schot. (10). j Hoewel Enschedé iets sterker blijft maakt Stormvogels toch vrij spoedig gelijk. Nadat een door Sprokkreeff ge nomen corner nogmaals een corner heeft opgeleverd, belandt de bal via Snoeks bij Struys, die volgens het be kende recept doelpunt (11). Dit doelpunt brengt eenige versla- genheid in het Enschedé-kamp, waar door Stormvogels sterker blijft. Het binnentrio begint zich te roeren en lost eenige harde schoten. De Wit toont zich echter een uitnemend doelman. Een mooien kopbal van Heilig grijpt hij juist onder de lat vandaan. Ook Sprok- kreeff en Oldenburg komen wat los, hoewel geen van beiden zich boven het middelmatige verheft. Een voorzet van rechts maakt Visser tenslotte handig vrij en geeft dan de Wit met een schot, j dat den doelman ietwat verraste, het nakijken (12). i Enschedé raakt thans gedeeltelijk de kluts kwijt en weldra zwermen Blink hoff c.s. weer voor de Wit. Visser „wurmt" op de links-binnenplaats den bal vrij en schiet dan rakelings langs het doel. Rust 12. Het begin van de tweede helft doet j de Enschedé-harten van vreugde klop- j pen. Wever c.s. zitten vurig op den bal, maar Bakker, Snoeks en Struys in eer- j ste instantie, en Blinkhoff Jr. en Kos- j ter in laatste instantie weten van geen wijken, 'n Corner wordt weggewerkt en J dan gaat Visser er vandoor. Stuve wordt snel gepasseerd en dan gaat het linea recta op de Wit af, in volle vaart. Deze weifelt met uitloopen, een goal schijnt onvermijdelijk, doch Visser is een oogenblik de kluts kwijt en schiet heel zacht „ver" naast. O, o wat 'n kans, j Visser!! Enschedé geeft blijk één en an der op prijs te stellen en trekt welge moed op v. d. Wint af. Het binnentrio houdt het spel echter te kort, zoodat Koster c.s. steeds weer met succes in grijpen en als dit spelletje zoo eenigen tijd geduurd heeft neemt Stormvogels het spel in handen. Wel wordt er niet fraai gespeeld, maar snel zijn de aan vallen wel, zoodat menigmaal de Wit in bange vreeze verkeert. Hij weert zich goed, maar „boft" bepaald, als Blink- hoff Sr. hard tegen de paal schiet. Sprokkreeff is Keppels nog al eens te vlug af. Een zijner voorzetten bezorgt Heilig een fraaie kans, die hij door hoog over te schieten niet benut. Een voor zet van Oldenburg vliegt langs het doel zonder aangeraakt te worden, ter wijl bij een volgende aanval Blinkhoff Sr., juist als hij zal schieten, „geno men" wordt. Als Struys voor de zooveelste maal De stationschef alhier deed Maan dagmiddag aangifte dat een stuk zalm van 10 pond werd vermist. Het vermis te stuk behoorde tot een partij van 5 manden zalm, van Koningsbergen aan de firma van V. alhier verzonden. De politie stelt een onderzoek in. Dinsdagmorgen reed op het En- schedéplein bij de S. P. Kruygerstraat een autobus, bestuurd door zekere K. van Alkmaar, achteruit en reed toen tegen een lantaarnpaal, die ernstig be schadigd werd. De chauffeur verklaar de de schade te willen vergoeden. Op de Borneokade te Amsterdam worden meerstoelen van beton, be stemd voor de nieuwe sluizen te IJmui den vervaardigd. Het zijn geweldige ge vaarten 8 meter boven water uitstekend en 5 meter onder water. Deze meerstoe len, acht in getal, worden met sleep- booten naar IJmuiden gesleept. Maan dag is de eerste sleep vertrokken, de volgende dagen gaan de andere meer stoelen. 't Gaat uiterst voorzichtig en langzaam, zoodat men er op rekent, dat de tocht door het Noordzeekanaal niet minder dan twintig uur duurt. Om 8 uur vertrokken, was de sleep vanmid dag 1 uur eerst bij de Petroleumhaven. In IJmuiden worden de meerstoelen met zand volgestort en op de funda menten bevestigd. Bij de te Amsterdam gehouden examens van het Onderwijsfonds voor de binnenvaart slaagde voor de stoom vaart op de kanalen en rivieren de heer -G. A. Vermeulen alhier. VELSEN. Zaterdagmiddag werd eene verga dering gehouden door het personeel der papierfabriek in de zaal „Bloemoord" te Wijkeroog. De vergadering was be legd door de afd. Velsen van de Ned. Vereen, van Fabrieksarb. en alzoo opende de voorz. dezer afd. de heer P. Honig de vergadering met een woord van welkom namens het bestuur der afd.' en deelde mede, dat deze belegd was naar aanleiding der doorvoering van de tweede loonsverlaging. 't Was jammer, dat door de Chr. en Roomsche organisaties bij eene vorige gelegenheid niet tot het einde toe sa mengewerkt was met de Ned. Vereen, want daardoor was de loonsverlaging tot stand gekomen. Na de 1ste loonsverlaging was door de Directie verzekerd, dat de tweede zou afhangen van den toestand, dien de balans zou aan den dag brengen, en ze heeft nu uitgemaakt, dat de invoering zou doorgaan. Hierdoor zijn Donder- opbrengt, komt hij in botsing met Kep- dagmorgen in de fabriek te Wormer pels. Hij bezeert zich vrij ernstig en speelt op halve kracht verder. Sprok kreeff trekt zich nu terug, wat Heilig hem nadoet. Enschedé is nu sterk in den aanval, doch onder aanvoering van Blinkhoff Jr. worden heel wat aan vallen afgeslagen. Van de Wint vangt, heete hoofden gekomen en is er door de gezamenlijke arbeiders een demonstra tie gehouden, waarvan het bestuur der afd. alhier telegrafisch op de hoogte ge steld werd. In den tijd van 2 jaar is het loon nu reeds f 6 gedaald, terwijl het in dexcijfer daarmee volstrekt niet even- stompt en valt een paar schoten uit zijn redig omlaag gegaan is. De huismoe- doel, terwijl Koster een hard schot weg- (jgrg kannen er met deze loonen onmo- kopt. Tot het einde toe weet Stoimvo- ggjjjk komen, daarom heeft het bestuur gels stand_ te houden, zoodat de eerste ondanks de andere organisaties deze twee puntjes binnen zijn. vergadering belegd, om te probeeren i tenminste deze laatste verlaging te doen terugnemen. Den 6en Maart j.l. had het bestuur een gecombineerde vergadering willen houden met de besturen der Chr. en Roomsche organisaties, maar deze po ging is mislukt door tegenstand of on verschilligheid, wat zeer te bejamme ren is, daar meer dan ooit schouder aan schouder gestreden zal moeten worden. Hierna kreeg de spreker van dezen middag, de heer Van Leersum, lid van t Hoofdbestuur, het woord, die begon met er zijne blijdschap over uit te spre ken, dat uit de opkomst op deze verga dering bleek, dat de leden der andere organisaties trots hunne besturen naar samenwerking met de Ned. Vereen, streefden. Hij deelde vervolgens mee, wat op de conferentie met de Directie gebeurd was. Toen had de Dir. de twee de loonsverlaging afhankelijk van de balans gesteld en nu liep de strijd hier over of de balans de verlaging nood zakelijk maakte. Het Hoofdbestuur meende van niet en wordt door het Ef fectenblad in het gelijk gesteld, dat het winstcijfer ietwat gecamoufleerd noemde, als men de balans eenigszins met de loupe bekeek. Nu is het zeer jammer, dat de ande re Hoofdbesturen ons in den steek ge laten hebben waardoor .de Directie vrij spel kreeg en trots onze standvas tigheid haren wil kon doorzetten. Dit pal staan heeft meer succes gehad in den strijd met de Directie der meelfa briek „De Holland", waar de staking uitbrak en door het volk gewonnen werd. Tengevolge van dit succes is te Wor- merveer, waar de overgroote meerder heid Chr. en Roomsch georganiseerd is, ook een staking in de meelfabriek uit gebroken. Thans is aan de papierfabriek te Wor mer de toestand zóó, dat de verschil lend georganiseerde arbeiders één lijn trekken en aan hunne afdeelingsbe- sturen den eisch gesteld hebben sa menwerking-met elkaar te zoeken en nu heeft spr. den wensch, dat de arbei ders te Velsen dit voorbeeld zullen vol gen. De voorz. vraagt wie der aanwezi gen het woord wenschte naar aanlei ding van het gehoorde. Hiervoor gaven zich eenige personen op. De heer P. van den Bosch (Kath.) bepleit samenwerking der Besturen en hoopt, dat het elkaar beleedigen in vergaderingen en geschriften ophoudt, bij welke woorden de tweede spreker de heer Lorié zich aansluit, evenals de derde de heer Teitsma, die daarbij bij zonder op het oog heeft een der on langs verschenen manifesten. De vierde spr. de heer Blok (Chr.) komt op tegen de woorden van den voorzitter in betrekking tot de confe rentie op 6 Maart en betoogt, dat zijne organisatie dien dag verhinderd was en nog steeds wacht op het vaststellen dier uitgestelde conferentie. Lakschheid of onwil was bij hem te dien opzichte uit gesloten en hij drong ten sterkste op samenwerking aan en herinnerde aan de zegswijze, waar twee kijven hebben beiden schuld, terwijl twee nu wellicht in drie veranderd moet worden. De heer Swalf vraagt den heeren Ho nig en Van Leersum nu duidelijk te zeggen wat ze willen. De heer Van Berkel hoopt, dat de zaak zoo flink mogelijk aangepakt en tot een goed eind gebracht worde. De heer Castricum wil wel gelooven, dat alle partijen gefaudeerd hebben en hoopt nu, dat ze zullen vergeten en ver geven en samenwerken zullen. De heer M. van den Bosch heeft nog eenige hoop op goede uitwerking eener conferentie in de volgende week. Hierna beantwoordde de heer Van Leersum de verschillende debaters en zeide er nog eens nadrukkelijk op te wijzen, dat zijne Vereeniging conse quent gebleven was, en nog steeds be reid de door andere organisaties toege stoken hand aan te grijpen. Hij raadde de aanwezige anders georganiseerden aan van hunne Hoofdbesturen te eischen samen te gaan werken met zijne Vereeniging. In de zaak Camphui- zen hebben onze leden dat eveneens van I ons geeischt.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1