„De Wiskottens" niet de minste invloed ten goede wel*- doen en die steun van noode hebben, ken inzake de arbeidsverhoudingen aan worden niet algescheepl met f 7.-, maar het Hoogovenbe drijfruimer gehoipen. Daarom kan spr. de De Voorzitter brengt hierna in stem-1 motie niet steunen, ming punt 1 a van het voorstel, om B. j De heer JNijssen is niet tegen uitkee- en W. te machtigen aan de gemeente ring der voorgestelde bedragen, maar Haarlem met ingang van 1 Juni i alleen in gevallen waar dit noodig is. 1925 de overeenkomst betreffende de le- Daarom heeft sprt vertrouwen in de vering van gas op te zeggen. Dit wordt met 147 stemmen aange nomen. Tegen de heeren Schuitenma ker, Schilling, Schaar, Visser, Groene» veld, Bosman en Landeweert. Daarna wordt het contract met de Hoogovens artikelsgewijze behandeld en goedgekeurd. Op het verzoek van het bestuur der R.K. Jongensschool te Wijkeroog om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van schoolmeubelen wordt goedgunstig beschikt. Tiet voorstel betreffende de aanvra gen van de besturen van bijzondere be waarscholen om subsidie over 1924 wordt goedgekeurd. Bij het voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van een straat- belasting vraagt de heer Sluiters of de bewoners van den Rijksstraatweg de bedragen nu terug krijgen. De heer Handgraaf zegt dat de bewo ners van den Rijksstraatweg wel wor den aangeslagen. Als ze willen kunnen ze reclameeren. De heer Sluiters: Dat is kletsen, dat zegt men hier altijd. De Voorzitter: Wij kletsen hier niet. De heer Sluiters: Gedep. Staten zullen dit toch niet goedkeuren. De Voorzitter: Dat vrees ik ook, maar dat zullen we zien. De heer Bosman zegt dat de aansla gen nu weer aan 't eind van het jaar zullen komen en daar zijn wij raadsle den wel de schuld van. In behandeling komt de motie van den heer W. F. Visser c.s. inzake ver hooging der uitkeering aan werklooze arbeiders met het advies der betrekke lijke raadscommissie. De heer Visser betreurt het dat hier Mie werkloozen over één kam worden geschoren, vooral voor de bonafide- werkloozen. Spr. is het niet eens met wat de commissie opmerkt over de mo- reele zijde der kwestie. Spr. betwijfelt juist zeer of een gezin dat van de thans toegekende bedragen moet leven, mo reel op peil kan blijven. Spr. erkent dat men niet allen gelijk kan stellen, er zijn werkloozen, die de dingen te ge makkelijk opnemen. Maar voor bona- fide werkloozen zijn de thans uitge boorde bedragen veel te laag. Do heer Schilling meent dat het niet de bedoeling is geweest dat de commis sie voor de werkloozen op zou treden als bezuinigingscommissie voor de uit gaven van het armbestuur. Spr. zegt dat de commissie wees op de houding der regeering, maar spr. meent dat de regeering zich heel ge makkelijk van de werkloozen afmaakt, maar opnieuw steun verleenen doet ze niet. Spr. zegt dat tal van gezinnen nog in ellende verkeeren door de gevolgen van den oorlog en dat zij daar de slacht offers van moeten worden, vindt spr. ontzettend. Spr. meent dan ook dat het nl>ht is om de bonafide werkloozen te helpen. De heer ten Broeke zegt dat als op de zitting der commissie 150 aanvragen om steun inkomen, slechts weinigen juiste inlichtingen geven. Zij, die dit commissie. De heer Vermeulen betreurt dat er zoo spoedig critiek geleverd werd op den arneid der commissie. Uit de feiten mogen we opmaüen dat er velen zijn, die van de uitüeeringen misbruik ma ken. Spr. heeft gehoord dat toon de werkverschaffing m uitzicht werd ge steld, het aantal dat om steun kwam, heel wat minder was. Spr. heelt ge hoord dat voor dien f 25UU per week door de armbesturen werd uitgekeerd en thans f 500. Spr. zou gaarne verne men aan hoeveel personen thans uic- Keering wordt verstrekt. De heer Handgraaf: Br zijn 41 bona fide gevallen, bovendien krijgen nog 44 anderen steun, totaal dus 8o. De heer v. d. Steen zegt evenzeer te gevoelen voor den nood in de hetiokken gezinnen. Spr. heeft echter vertrouwen in de commissie en hoopt dat waar dit werkelijk noodig is, steun zal worden gegeven. Spr. dringt aan op bespoedi ging der werkverschaffing. De heer Bosman hoopt ook dat de commissie met de reëele gevallen reke ning zal houden. Het spijt spr. dat in het advies der commissie aan de arm besturen een verwijt wordt gemaakt. Dit toch treft het college van B. en W., dat al voor 2 jaar door de armbesturen hierop is gewezen. Het frappeerde spr. te meer, omdat in de commissie een lid van het college zitting heeft. De heer Visser bestrijdt dat de meeste opgaven onjuist zouden zijn. Spr. zegt dat als de motie niet aangenomen wordt hij in de commissie bij ieder re- eel geval een voorstel zal doen om de uitkeering te verhoogen. Spr. vindt dit niet prettig, want hij houdt zich liever aan vaste normen. Spr. zegt niet te kunnen begrijpen dat de heer Van der Steen als organisatie- leider de uitgekeerde cijfers kan verde digen. Spr. zegt dat de voorstellers der mo tie meenen dat als daar mcnschen zijn, die misbruik maken van de uitkeorin- gen, dezen minder moeten ontvangen dan de door hen voorgestelde bedragen. De beer v. d. Steen zegt niet tegen de motie te zijn, als de commissie de vrij heid behoudt om de bedragen vast te stellen. De heer Maas zegt dat er een groep werkloozen was, die parasiteerde op de armbesturen. Daarom hebben wij de werkverschaffing met heide handen aangegrepen. Maar dat nu de parasi teer ende werkloozen dadelijk voor het volle pond bij de commissie in aanmer king zouden komen, was nooit onze be doeling. De heer Visser: Van ons ook niet. De heer Maas zegt dat nu echter de heer Visser zijn motie wijzigde, zoodat de commissie vrijheid van speling houdt, spr. voor zal stemmen. De heer Handgraaf zegt dat de zaak der armbesturen zoo was, dat het Schaalarmbestuur met een voorstel zou komen. Spr. noemt eenige gevallen, die wij zen op de moeilijkheden, welke de com missie ondervindt. Een arbeider, die f 15 van het armbestuur ontving per week, werd aangesteld bij de werü- verscnaifing, maar Kwam met. En zoo waren er meer. De heer ticjaiilinfl: Noem de namen van zufjüe schavuiten. De heer Hanagraaï ontraadt de aan neming der motie. De voorziner zegt dat men eigenlijk allen t zeiiae wil. Jian men nu met tot eijtanüer js.om.en. De heer Vermeulen is het daarmee eens en zou willen dat de motie werd ingetrokken. De heer Handgraaf zegt dat de werk verschaffing nu geregeld voortgaat en er niet meer om ue week, maai* regel matig gewerkt wordt. De neer visser zegt na deze mededee- iing de motie in te trekken. (Instem ming). Op he t verzoek van Mej. M. Dam mers te Umuiden om beschikbaarstel ling van het gymnastieklokaal van school F te Santpoort voor het geven van gymnastiekonderwijs wordt gunstig beschikt. Benoemd wordt tot lid der commis sie van toezicht op de Visscherijschooi de heer J. Visser Lz. te IJmuiden. Mede op de voordracht stond de heer F. Kwak te IJmuiden. Tot tijdelijk leeraar in de Engelsche taai aan de visscherij schooi wor dt be noemd de heer J. H. van Dalen te IJmuiden. De heer Schaar krijgt nu gelegenheid tot het houden eener interpellatie over de weigering van B. en W. op het ver zoek der Arbeiders Jeugd Centrale voor het houden van een collecte voor de uit gesloten textielarbeiders in Twente. De Voorzitter zegt dat B. en W. zich hierbij alleen hebben laten leiden om de burgerij te vrijwaren voor tal van collecten. De laatste weken waren gelijksoorti ge verzoeken ingekomen van den Chr. Besturen Bond en het Comité voor de ongeorganiseerde arbeiders in Twente; voorts zijn geweigerd verzoeken van het Leger des Heils, Goede Tempelie ren, Julianagarde enz. De heer Schaar zegt dat de strijd der textielarbeiders raakt het belang der geheele Ned. bevolking. De loonen van alle arbeiders hangen voor een groot deel af van den uitslag van het con flict in Twente. Noodig is dat deze strijd gunstig uitvalt en daarvoor moe ten offers gebracht worden. Waar er ook drang van anderen is voor zulk een collecte, hoopt spr. dat deze alsnog zal worden toegestaan, vooral als de gezamenlijke besturenbonden een ver zoek indienen. De Voorzitter zegt toe de zaak gaarne nog eens in het college te zullen over wegen. Maar straks kan er wellicht ge collecteerd moeten worden voor onze eigen arbeiders en dan geven de men- schen niet meer. De heer v. d. Steen hoopt ook dat een collecte zal worden toegestaan. Ook de middenstand voelt veel voor den strijd der textielarbeiders. De heer Vermeulen hoopt dat de be sturenbonden dan vooraf bepalen welk pércentage ieder van de collecte zal moeten hebben. Aan de orde is de behandeling van het adres van het comité uit de burge rij tot protest inzake de ziekenhuis kwestie., zoomede van de motie inza ke subsidiëering van een niet-Katho- lieke ziekeninrichting, ingediend door 12 leden van den raad. De Voorzitter stelt voor de behande ling hiervan aan te houden, tot Gedep. Staten een beslissing hebben genomen op het verzoek om het raadsbesluit te vernietigen. De heer Schilling zegt dat hij hetzelf de had willen voorstellen. Aldus wordt besloten. Hierop wordt de vergadering geslo ten. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Naar de N. Hl. Ct. verneemt zul len binnen eenigen tijd de autobus diensten, die thans de lijnen Haarlem- Beverwijk en Haarlem-IJmuiden on derhouden, wederom met één vermeer derd worden. Blijkbaar schijnt het aan tal ondernemingen nog niet groot ge noeg te zijn om in de behoefte van 't reizend publiek te voorzien. Een vermeerdering van het aantal autobussen zal echter de veiligheid van liet verkeer niet bevorderen en het zou wel noodig zijn, dat de autobusdienst- ondernemers zelf eens de handen aan het werk sloegen om gezamenlijk te ge raken tot een geregelden dienst. Dit zou een grooter gebruik van het publiek van de autobussen bevorderen en de veiligheid zeer ten goede komen Ais men dan tot geen onderlinge over eenstemming kwam, zal het raadzaam zijn, dat van het gemeentebestuur be palingen op de vertrek-tijden gesteld worden. Bij het aan de Nieuwe Huishoud school te Amsterdam gehouden exa men voor leerares in kinderverzorging en opvoeding, uitgaande van de Ver- eeniging tot bevordering van het on derwijs in kinderverzorging en op voeding, slaagde o.m. Mej. M. A. L. J. Mulder alhier. De politie van het bureau Vis- schershaven heeft aangehouden den varensgezel de B. uit Scheveningen, die gesignaleerd stond in het Alg. Politie blad, daar hij nog 4 maanden gevange nisstraf tegoed had wegens verzet tegen de politie. Hij is naar den Haag overgebracht. Vrijdagmiddag ontstond brand bij den heer M. in de Willem Barendszstr. Toen de politie kwam, was het brandje reeds door buren gebluscht. De oor zaak was het vlam vatten van een gor dijn bij de kachel. VELSEROORD. Biljarten klasse B. V. S. V. kampioen! Men schrijft ons: In den alhier in café Kraak gespeel den biljartwedstrijd tusschen V. S. V. en B. C. Haarlem, wist Velseroord even als in Haarlem schitterend te zegevie ren en heeft zij hiermede definitief het kampioenschap van haar afdeeling veroverd. De wedstrijd die te ongeveer 8 uur on der een talrijk publiek werd aangevan gen, daar reeds bekend, deze voor beide clubs van 't hoogste belang was voor boven bedoelde eer, zoo werd door de Haarlemers ©enigszins nerveus en ze nuwachtig gespeeld, doch de Velser- oorders daarentegen waren er zoo als men in biljartkringen spreekt, goed in, en wonnen zeer gemakkelijk. De stand was als volgt: V. S. V. (alhier). J. v. d. Wal J. Machielsen J. Zeilmaker J. Moussen J. Kraak 100 93 100 100 100 B. G. Haarlem (Hotel Metsz) Lavo 94 A. F. Tabbers loo A. C. Timmer 62 M. Houtkoper 96 W. Koning 61 4lT Een gramofoon met luchtdrnk. Een nienw reclame-middel. Op de Recla is een nieuwigheid te zien en te hoor en, die tot dusverre in ons land nog onbekend was, namelijk een gramofoon onder luchtdruk. Het is een zwaar toestel, dat voorzien is van een luchtcompressor, welke aangedreven wordt door middel van een electromo tor, waardoor de lucht onder een vrij hooge spanning wordt saamgeperst. De ze lucht wordt door middel van een gummislamg naar den weergever ge voerd. Het merkwaardige van deze construc tie is, dat de weergever, in plaats van een membraan een metalen ventiel heeft dat, op dezelfde wijze als anders het micaplaatje doet op trillingen rea geert. Hierdoor ontsnapt telkenmale de gecomprimeerde lucht explosiegewijs. Het geluid dat dit toestel geeft is on geveer vijftien a twintig maal zoo sterk als bij een gewonen weergever en blijft absoluut zuiver. Bij de demonstratie die we Vrijdagavond bijwoonden werden Columbiaplaten van het nieuwe procé dé gespeeld, waarbij suizen of krassen geheel was uitgesloten. Het effect was verrassend en het publiek verrast, daar niemand met zekerheid wist, waar dit geheimzinnige toestel opgesteld was. De bedoeling is het toestel, dat niet ten onrechte den naam Stentorphone draagt voor reclame aan te wenden. In Engeland (het is een uitvinding van de Creed Telegraph Works te Croydon) heeft men deze toestellen in de Under ground stations opgesteld, waar ze hun waarschuwingen betreffende het ver keer het publiek toeschreeuwen. Op eenige stoomvaartlijnen worden ze ge bruikt als vervanging van het orkest, terwijl de Daily Mail ze bij voetbalwed strijden, op vergaderingen en op den openbaren weg aanwend om de voor- deelen die dat blad biedt den volke met stentorstem kond te doen. Natuurlijk zijn zij bij verkiezingen eer. geliefd re clameobject. Dezer dagen heeft men het apparaat op het dak van het Paleis voor Volks vlijt geplaatst en er, ten einde de aan dacht der voorbijgangers te trekken, eerst eenige muziekplaten op gedraaid. Het duurde echter niet lang of een ver tegenwoordiger van de politie klom naar boven en verbood de demonstratie op grond van een bepaling in de Am- sterdamsche politieverordening, waar bij het maken van muziek aan den openbaren weg zonder vergunning on toelaatbaar wordt geacht. De demon straties hebben nu in de zaal plaats totdat de bedoelde vergunning verkre gen is. Tel. door RUDOLF HERZOO. 18 „Boemelen zal-ie," toornde de oude. „Als die maar geen mislukt genie wordt." „Neen, vader, dat gelooft u zelf niet. Alles valt hem slechts zoo makkelijk. Daarom laat hem maar begaan. Ik zal weer eens naar Düsseldorf moeten gaan, om te zien hoe de zaken staan. Voor mij schaamt-ie zich namelijk vreeselijk." De oude knikte. Dat de bengel van een jongen zich voor het vroolijke ze dige ding daar, zijne zuster, tot in hart en nieren schaamde, als zij hem te midden van zijne kameraden over viel, begreep hij. „Goed, ga er heen," zeide hij, „maar maak het hem niet makkelijk." Toen wenschten ze elkander goe- i! nacht. Doch den opzichter viel h- i dezen nacht niet makkelijk den slaap te vatten. De geschiedenis met mijnheer August en zijne Anna had hem toch dieper getroffen dan hij zim kind wilde toonen. Als mijnheer August er nu op stond? Hoe had mijn- hoor Gustav hem, den opzichter des Wi kottens, ook weer genoemd? Ha gen had hij hem genoemd. Hagen dot. was degene, die met onwankel- 1 -re trouw de partij van zijn heer cos. Met een diepen zucht sliep hij eindelijk in. Toen hij ontwaakte, waren ook zij ne nachtelijke gedachten met hem wakker geworden. Peinzend zat hij aan de ontbijttafel, en steelswijs be schouwde hij zijn kind. Haar aanblik deed hem. heden pijn. Daarom stond hij zoo gauw moge lijk op om naar de fabriek te gaan. Hij moest met Gustav Wiskotten spreken. Gustav Wiskotten was te genwoordig 's morgens om zes uur reeds in de fabriek te vinden. Als de eerste spaden en houweelen, die den grond omwoelden, weerklonken, en piepend de eerste kruiwagens over de loopplank rolden, kwam hij zijn huis uit en begaf zich naar de Wupper. De zwarte stroom, die langzaam en kwa lijk riekend over de ingevoegde dam men vloeide, kwam hem als een van kracht overvloeiende levensader voor. Hij was zijn vriend, de speelkameraad uit zijne jeugd en zijn strijdmakker, en hij knikte hem toe. Daarna stond hij naast den opzichter van het werk volk om met hem den bodem te on derzoeken,. onderha.ndelde met den aannemer over de noodzakelijke be tonwerken,. onderzo cht de aangevoer de kalk, het zand en de kiezels en de eerste hezen dingen baksteenen. On derwijl schreed hij door fabriek en ververij, hier met de meesterknechts de bestellingen waar de meeste haast bij was, besprekend, daar met zijn broer Fritz de kleuren vergelijkend. Als de post gekomen was, verscheen hij op het privé-kantoor, las met August de correspondentie door en vergewiste zich met een scherpen blik, dat Paul niet over het grootboek zat te droomen, liet zich door Wilhelm van de zaken in Engeland op de hoog te brengen en begroette moeder met haar weefsters. Gedurende den mid dag-schafttijd gunde hij zichzelf tot ontspanning eene wandeling door de fonkelende machinekamer en de aan grenzende, altijd bevende transmis sie-zaal. Als de zuigers hem tegemoet sprone-en en de breede riemen naar hem toe schenen te suizen, lachte hij behaaglijk in zichzelf. „Geduld, ge duld! Jullie zult nog zweeten!" En weer stond hij, onvermoeid, op het bouwterrein der dampende, spuwen de ververii. Opzichter Kölsch was hem dien morgen wel twaalf keer tegen geko men. Doch iederen keer, als hij den zoo zeer in beslag genomen directeur zag, scheen het hem niet passend toe, hem van van zijn voor de hand lig- genden arbeid af te leiden. Pas toen het middagsignaal schril door de fa briek floot en als een aftrekkend on weer het rollen en suizen in het rond verstierf, hield hij het rechte oogen- blik voor gekpmen. Gustav Wiskotten keerde zich om, toen hij achter zich den stap van den opzichter vernam. „Nog hier, Kölsch? Anna zal zeker de soep aan laten branden, als je niet voortmaakt." „Ik zou gaarne nog even met u wil len spreken, als u tijd hebt." „Of ik! Sapperloot, kijk toch eens naar dien rommel! Bij den aanblik van zulk en modder gaat het hart open." „Mijnheer Wiskotten, gisteren mid dag, toen ik niet thuis was, is domi nee Schirrmacher bij mijne Anna ge weest." „Welnu? Hij heeft toch geen trouwplannen? Zoo'n ouwe vrijer!" „Hij kwam wegens iemands anders trouwplannen." „Wat je zegt! Met betrekking tot Anna? Kölsch, pas op, daar zal nog menige lekkerbek op afkomen. Geef je prachtmeisje niet beneden den prijs weg." „De prijs, die geboden wordt, komt me zelfs een beetje te hoog voor." „Onzin. Daar behoef ik je toch geen antwoord op te geven? Ik zeg maar: jammer, dat ik reeds getrouwd ben." En hij sloeg den grijsaard krachtig op den schouder. „Mijnheer Wiskotten, de dominee heeft, om te beginnen, zoo gedaan, alsof hij maar eens voorzichtig pools hoogte wilde nemen. Doch toen heeft hij een naam genoemd, die die „Mij kan je het gerust zeggen, Kölsch." De opzichter richtte zich hoog op en keek zijn jongen meester vast aan: „Hij had het over mijnheer August." Gustav Wiskotten antwoordde met geen enkel woord. Er heerschte eene lange stilte tusschen de beide man nen. Toen zeide de opzichter in eene opwelling van bitterheid: „Ik zou lie ver gezien hebben, dat u lachte, mijn heer Wiskotten." „Kölsch! Ben je razend geworden? Ik zou je uitlachen? Kölsch, als je niet zoo'n langen grijzen baard badt, zou ik zeggen dat je je schamen moest. Wie zijn dan de Wiskottens en wie zijn de Kölschen? Van hetzelfde soort! En ze passen hij elkander als de eene hand bij de andere. Kölsch, toen ik zoo even zeide: „Jammer, dat ik reeds getrouwd ben," lag er toch een zekere ernst in die scherts. Hij, die Anna krijgt verduiveld die trekt een lot uit de loterij! Nu begrijp je wel, waarom ik niet terstond ant woordde." Kölsch reikte hem de hand. „Ver geef me, mijnheer Wiskotten." „Maar wat je zegt: August! En door middel van den domineeZoo staan de zaken dus. Doch zoo iets handelt men toch persoonlijk af, als men zichzelf niets te verwijten heeft. Kölsch, wij beiden zijn oude vrienden. We trekken toch aan hetzelfde eind en behoeven elkander, God weet het, niets wijs te maken. Dus: August als man van zaken nummer een! Doch als mensch 'n beetje genieperig op vilten zolen. Ik zou niet met hem willen trouwen." „Anna ook niet." „Man!" riep Gustav Wiskotten ver rast uit. „Maar wat wil je dan nog? Dan is immers alles in orde? Daar houdt die kerel me nog een vol kwar tier van mijn middageten af!" „Neen, mijnheer Wiskotten, in orde is de zaak voor mij nog niet. Ik ben nu eenmaal zoo met de Wiskottens saamgegroeid, en ik zou niet willen, dat dat er door de geschiedenis met Anna eene verandering in onze verhouding kwam. De fabriek, dat is als een stuk van mij zelf." Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6