ORGAAN VOOR DE Gl VELSEN Verschijnt Woensdags Zaterdags No. 50 Woensdag 23 April 1924 9e Jaargang IJ MUIDER COURANT Abonnementsprijsf I.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen; aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN In dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 0 uur v.m. en VRIJDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. .IJMUIDEN" ADRES VOOR RE[DACTIE EN 'ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemsplein 11 Telefoon 153 ljmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1 iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruilbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen OFFICIEEL. KENNISGEVING inzake tijdelijke afsluiting van een weg Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat het gedeelte van den Stationsweg, vanaf den spoorwegovergang in dien weg tot de Willebrordstraat, van 28 April a.s. tot nader orde voor het ver keer met rij- en voertuigen zal zijn af gesloten. Velsen, 17 April 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Wataratand IJ mui den. i April 1924 H. water L. water Danen v.m. n.m. v.m. n.m. 24 6 22 6.52 2.00 2.28 25 7.14 7.51 2.51 3.16 26 L.K. 8.21 9.03 3.38 4.14 27 9.40 10.27 4.42 5.36 28 11.10 11.53 6.07 7.10 29 0.25 7.34 8.26 30 0.56 1.21 8.42 9.20 Oeen Zomertijd. Ingekomen personen Velsen. A autal m. T. G. Termeer, F Gildenlaan 7 11 T. Blankesteijn, B Brederode- weg ong. 11 A. J. Meijer, D Trompstraat 159 22 J. v. Wieringen, F Schulpweg 307 13 G. Wijkhuizen, E Velserd.b.w. 67 1—1 J. W. G. Odink, G Terrasweg 8 22 A. Th. Tieman, D de Ruyterdw.- straat 23 22 I.. G. Bunneke, H Hagelinger- weg 193 B 12 D. Julianus, D IJmuiderstr.w. 61 12 J. C. Blooker, D Velserd.b.w. 180 32 J. P. Boon, C Rijksstraatw. 38 12 R. Gouma, G Rijksstraatw. 80 22 IJ. v. d. Veldt, L Corverslaan 1 11 AN HEW WACBTÏÜKK&. Over de jeugdbeweging. Een man met oorspronkelijke, eigen denkbeelden is A. H. Gerhard, een der soc.-demokratische Kamerleden. Hij is vrijdenker, maar in den echten zin van dat woord. Hij ziet door eigen oogen en geeft steeds zijn persoonlijk oordeel. Een vijand der relegie is hij niet, al zijn zijn opvattingen van [vroomheid afwijkende van de gebrui- kelijken. Hij is schoolmeester geweest en heeft nog steeds veel belangstelling in opvoedkundige vraagstukken. In Am sterdam is een tentoonstelling van mo dellen voor handenarbeid en jeugdléi- dersconferentie geopend. Daar heeft ;Gerhard gesproken over de vrije jeugd- vorming. Hij begon te waarschuwen tegen het intellektualisme de over- heersching van het verstand en de overschatting der wetenschap. Toena me in verstandelijke kracht noemde hij gevaarlijk zonder toename in zede lijke kracht. Dat is door den oorlog ge bleken. Naast gezin en school heeft de vrije jeugdvorming een plaats gekregen. De jeugd zoekt aansluiting hij anderen van gelijken leeftijd. Ze heeft behoefte leiding en aan aansluiting. De rij pere jeugd is geneigd zich blindelings aan ouderen te onderwerpen, als dezen zich maar niet op een voetstuk tegen over hen plaatsen. Zij moeten kame raadschappelijk met jongens en meis jes kunnen omgaan, terwijl dezen toch respect voor hen behouden. Deze mooie Verhouding kunnen ouders maar zel den met hun kinderen bereiken. Tot de karaktervorming behoort ook bet leeren van respect ook voor den yuilsten arbeid, als deze maar nuttig is voor de gemeenschap. De gemeenschap heeft belang bij een doeltreffende opvoeding van de rijpere jeugd. Als men daarvan maar voldoen de doordrongen is, zal men zeker wel de menschen kunnen vinden, die de eigenschappen bezitten, welke voor dit werk noodig zijn. Dat zijn verstan dige opmerkingen over een zaak, die van den nieuwen tijd is en tevens hoop geeft, dat een betere tijd gaat komen, 't Is nog niet zoolang geleden, dat men de jongelingschap aan zichzelf over liet. De school liet de kinderen los en met de jaren verliest het gezinsleven steeds meer zijn groote macht over jonge menschen. Thans zijn er duizen den, die elkander zoeken en als ze het geluk hebben een leider te vinden, in wien zij hun meerdere zien en aan wien ze daarom hun respect kunnen geven en die toch gewoon en vriendschappe lijk met hen omgaat, dan kan deze een zeer grooten invloed op hen uitoefenen. De vrije jeugdvorming dient de karak tervorming, werkt ontwikkelend en opent oog en hart voor de schoonheid van kunst en natuur. Het is gelukkig, dat menschen van allerlei richting dit werk bevorderen en daarbij niet verge ten, dat men alleen veel voor jongeren kan zijn, als men zelf jong is, al telt men ook zestig jaar. De Tijdcommissie. De oppositie van Braat in de Kamer tegen den zomertijd heeft meer kwaad dan goed gedaan. Immers de meesten in ons land nemen het Kamerlid Braat niet al te ernstig, en zijn opge blazen tegenstand tegen den zomertijd, die voor hem wel de kwestie der kwes ties schijnt te zijn, doet licht vergeten, dat er ook ernstige bedenkingen tegen den zomerijd zijn en andere bezwaren dan van dom boerenconservatisme. De minister van binnenlandsche za ken heeft aan een commissie opgedra gen, om eens te onderzoeken, welke re geling van den tijd de meest redelijke is en zooveel mogelijk de verschillende belangen ontziet. Een commissie is soms een doofpot, om zich van een moeilijkheid af te ma ken. Ook wel een schild, waarmee de regeering zich dekken kan. Maar in dit geval is het den minister zeker om voorlichting on anders niet te doen. Immers hij heeft dringend aan de'com missie verzocht haar rapport voor Sept. in te dienen, opdat er met de re geling voor '25 rekening mee gehouden kan worden. De oorlog heeft de door sommigen reeds lang gevraagde hervorming van den zomertijd gebracht. De oorlogvoe rende landen, die alles deden, om de economische' krachten op peil te hou den, veerden den zomertijd in ter be zuiniging op het kunstlicht. Bovendien zagen vele hygiënisten er een maatre gel in het belang der volksgezondheid in. Het verzet tegen den zomertijd is de laatste jaren toegenomen en heeft de tegenstelling tusschen stad en land sterker gema :kt. Bij de installatie der Tijdcommissie heeft haar voorzitter, de heer Zaalberg een geestig- rede gehouden en tevens de aandacht gevestigd op de belangen, die door den zomertijd gebaat of ge schaad worden. Door den zomertijd is groot ongerief in het internationaal spoorwegverkeer voorkomen en tevens aan verlichting in de zomermaanden een besparing van f 50000 gekregen. Maar niet gering is het bezwaar van land- en tuinbouw, die thans al te vroeg in den morgen de stedelingen van melk en groenten moeten voor zien. In dichterlijke woorden prees de heer Zaalberg de winst van een avond uur, waarin de geest het meest naar het comtemplatieve en dichterlijke neigt en bij voorkeur de draden ge spannen worden, die tot banden voor het leven worden saamgevlochten. Geeft de zomertijd een avonduur of neemt hij dat? Over die vraag kan ook verschillend geoordeeld worden. Het gaat bij den zomertijd, zei de heer Zaal berg leuk, om liefde en petroleum, om melk en slaap, om ochtenddauw en sport. Het zal aan de commissie niet moge lijk zijn, een regeling te vinden, die al len bevredigt. Als het haar maar lukt met een voorstel te komen, dat redelijk is en zooveel mogelijk met de tegen strijdige belangen rekening houdt. De doorslag zal wel geven de invoe ring van den zomertijd in naburige landen. Daarom is een internationale regeling ook zeer gewenscht. Frank rijk, België, Engeland en Duitschland hebben thans hun bijzonderen zomer tijd. Maar het ontbreekt in al die lan den aan verzet ertegen. Tuberculose in het leger. Ook in de Tweede Kamer is er op ge wezen, dat t.b.c. in het leger veel voor komt. Dr Quanjer heeft de cijfers onder zocht en geconstateerd, dat het aantal gevallen van t.b.c. gedurenden den diensttijd ontstaan veel kleiner is dan de t.b.c.-cijfers in de ziekenstatistiek. De meeste gevallen der jongste lich ting, zoo constateert hij, bestonden reeds bij de indiensttreding. Dat be wijst dus, dat kazerne en kamp niet zoo ongezond en gevaarlijk zijn, als men uit de cijfers zou willen opmaken. Maar het bewijst ook iets anders. Dat meerdere gevallen van t.b.c. bij de keu ring aan het onderzoek der dokters ont gaan. Dat is een ernstige fout. Wie met een beginnende t.b.c. de kazerne ingaat, in wind en weer moet exerceeren, lange afstandsmarschen afleggen enz. loopt groot gevaar, dat hij ongeneeslijk ziek wordt. Het moest dan ook niet voorko men, dat een t.b.c.-lijder voor den dienst werd goedgekeurd. En toch blijkt dat meermalen te gebeuren. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Door den schipper van den stoom- beuger Burgemeester Feff, M.A. 3 werd Vrijdag aangifte gedaan dat twee ma trozen, S. en K. genaamd, van zijn schip waren gedeserteerd. Zondag werd door den heer P., wonende te Schoten, aangifte gedaan van de vermissing van een prisma kijker, ter waarde van f 120. ITij had deze in een autobus naar hier laten liggen. De chauffeur heeft den kijker echter niet gezien. De politie stelt een onderzoek in. VELSEROORD. Door den heer B. uit Wijkeroog werd de vorige week aangifte gedaan dat hij Donderdag aan den Hoogeberg in den onder de straat liggenden tun nel een man zag, die een 11-jarig meisje op zijn knie had. Toen de man den heer B. zag, verdween hij met het kind in den tunnel. Daar de heer B. dit zeer verdacht vond, deed hij aangifte bij de politie, die een onderzoek instelt. Prof. Van Rees. Naar ons wordt gemeld, zal op uit- noodiging van de plaatselijke afd. van den Jongelieden Geheel Onthouders Bond (J. G. O. B.) door den dezer da gen zoozeer gehuldigden jeugdvriend Prof. Dr. J. van Rees, van Hilversum, op Zaterdag 26 April a.s. een beschou wing worden gehouden over de Hol- landsche en Duitsche Jeugdbeweging. Voorwaar een mooien avond in 't ver schiet; we kunnen den gang naar „Ti- voli" dan ook warm aanbevelen. VELSEN. Door den heer P. werd Vrijdag aangifte gedaan dat hij dien dag, ter wijl hij op het voetpad van den Wij- kerstraatweg liep bij de R.K. Kerk door een driewielig motorrijtuig in den rug werd aangereden, waardoor zijn rechterarm geschaafd werd en zijn jas gescheurd. Tegen den bestuurder, die zich van het ongeval niets aantrok en doorreed, zal proces-verbaal worden opgemaakt, daar het nummer bekend is. De heer J. Smit, procuratiehouder aan de Papierfabriek, herdacht Zater dag den dag, waarop hij voor 25 jaar als kantoorbediende in dienst trad van de firma van Gelder Zonen. Op het kantoor der directie werd de jubilaris toegesproken, eerst door den heer J. A. H. Kruimel namens commis sarissen en daarna door den beer Al lan namens de directie,, die beiden de verdiensten van den heer Smit in 't licht stelden en hem een stel tafelzil ver vereerden. Namens het kantoorpersoneel, de chefs en de bazen sprak de heer J. Pot, die als stoffelijk blijk van hulde een dressoir aanbood. Wegens de stille week was er des avonds geen serenade. De gezondheidscommissie alhier heeft aan de andere gezondheidscom missies in ons land een schrijven ge zonden, waarin de aandacht gevestigd wordt op het door de regeering aan de Tweede Kamer aangeboden wetsont werp, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, in het bijzonder op die artikelen, welke betrekking heb ben op de inenting tegen de pokken. Het zal u bekend zijn, aldus zegt ge noemd schrijven, dat genoemd wets ontwerp te dien opzichte belangrijk af wijkt van de thans vigeerende wet van 1872. Immers kunnen thans alleen van vaccinatie worden vrijgesteld zij, wier gezondheidstoestand bezwaren ople vert, terwijl volgens b.g. wetsontwerp op zekere voorwaarden ook vrijstelling kan worden verleend, wanneer gewe tensbezwaar bestaat, berustende op godsdienstige overtuiging. De commis sie wil niets te kort doen aan de gods dienstige gevoelens van een deel der bevolking, maar zij is van meening dat in een zaak als deze, waar het geldt het belang der volksgezondheid, dit belang niet ten achter mag worden gesteld bij een gewetensbezwaar van een vermoedelijk kleine minderheid. In de memorie v. toelichting bij het on derhavige wetsontwerp erkent de re geering de groote waarde der vaccina tie als voorbehoedsmiddel. Zij wijst zelfs op het feit, dat in Engeland, waar vrijstellingen zeer gemakkelijk wor den verkregen (waar vaccinedwang feitelijk niet bestaat) de ziekte- en st'erftegevallen van pokken stijgen. De statisiek bevesigt dan ook ten duide lijkste het groote belang van den vac cinedwang. In Zwitserland en Enge land, waar geen directe of indirecte vaccinedwang bestaat, kwamen in 1923 resp. 2129 en 2482 gevallen van pokken voor. In Nederland en Duitsch land, waar deze dwang wel bestaat, waren deze cijfers 0 en 231. De commissie meent, dat de gezond heidscommissies, die tot taak hebben te waken voor de volksgezondheid, niet moge blijven stilzitten en zij vraagt, of ook de andere commissies de meening zijn toegedaan, dat de gewraakte arti kelen niet in de wet mogen worden op genomen. Door den heer J. van S. werd aan gifte gedaan dat uit zijn boerderij de Meerweide een partij stroo en een hou ten plank wordt vermist. De politie stelt een onderzoek in. Op den Wijkerstraatweg geraak te Zaterdag een paard, gespannen voor een wagen van den heer B. uit Bever wijk, op hol, waarbij de wielrijder Z. uit Beverwijk werd aangereden, die daarbij ontvellingen aan beide handen en een gescheurde broek opliep. De man werd door Dr. Barentsen verbonden, Het paard werd al spoedig tot staan gebracht. Op den tweeden Paaschdag zijn door de politie verscheidene motorrij ders bekeurd wegens te snel rijden. Er waren er bij, die met een snelheid van 50 a 60 K.M. per uur reden. Om dit te gen te gaan, heeft de politie toen eens streng ingegrepen. „De Maasbode" meldde dat door den Minister van Financiën aan het be stuur van de Maria-stichting te Haar lem, voor welke de firma Klein- Schiphorst optrad, de koop van het voormalig tuchthuis te Velsen is toe gewezen voor de som van f 113.626. Wij hebben ons in verbinding ge steld inet de fa. Klein-Schiphorst al hier, die ons meedeelde nog geen me- dedeeling te hebben ontvangen van het ministerie. Ook de Mariastichting had nog geen bericht ontvangen. De heer H. J. I,. Klein Schiphorst deelde ons bovendien nog mede dat er plannen bestaan om de voormalige tuchtschool inwendig te verbouwen en geschikt te maken voor de speciale doeleinden van een ziekenhuis. Ook zullen verschillende bijgebouwen moe ten worden opgetrokken, o.a. zal een heel nieuwe operatiezaal worden opge richt volgens de laatste eischen dei- heelkundige wetenschap. De heer H. J. L. Klein Schiphorst deel de later mede, dat hij van den minis ter van Justitie bericht heeft ontvan gen dat de voormalige tuchtschool te Velsen hem werd toegewezen, voor de inschrijfsom, zijnde f 113.650. Zooals bekend is geschiedde deze inschrijving op last van de Maria Stichting te Haarlem. Kenn. Ed. Arbeidsbemiddeling VelSen. Ingeschreven 19 April 1924: 2 timmerlieden, 1 wagenmaker, 1 ma chinale houtbewerker, 4 stokers, 2 ma chinisten, 2 bankwerkers, 2 smeden, 1 loodgieter, 1 vo.orslaander, 1 hoorder, 1 zeilmaker, 1 bakker, 2 visschers, 138 di versen. SANTPOORT. De hulde van Deli aan wijlen J. T. Cremer. Zaterdagmiddag is op de begraaf plaats Westerveld op het garf van den heer J. T. Cremer het gedenkteeken onthuld, dat daar is opgericht namens velen, die met het cultuurland Deli in betrekking staan. Bij de plechtigheid waren een aantal nabestaanden van den overledene aan wezig en met andere belangstellende leden van de commissie, welke voor dit doel was gevormd. Deze commissie bestond uit de heeren jhr. H. W. Röell, namens de planters, voorzitter; H. J. Grijzen, oud-gouverneur van Suma tra's Oostkust, namens het binnen- iandsch bestuur; C. M. Herckenrath. directeur van de Deli-Spoorweg-Maat- schappij; E. Goldenberg, directeur van Günzel en Schuhmacher, namens den handel, en G. J. Kroese, oud-secretaris van de Deli-Maatschappij, secretaris penningmeester. Jhr. H. W. Röell hield de volgende toespraak: Op den onheilsdag 13 Mei 1619 zijn in het Resolutieboek der Staten van Holland en West-Friesland de beroem de woorden geschreven over Johan van Oldenbarneveld: „Een man van groote bedrijve, besogne, memorie en directie, ja singulier in alles". Die karakteristiek is ook van toepas sing op den man, bij wiens laatste rust plaats wij thans staan. Den 14den Augustus 1923 zijn aan dit graf indrukwekkende woorden gespro ken, namens de regeering door minis ter Colijn, die Cremer welsprekende hulde gebracht heeft voor zijn verdien ste als staatsman, als vertegenwoordi ger van ons land in den vreemde, en voor alles wat hij voor Indië heeft ge daan. Andere sprekers hebben eere ge bracht aan zijn beteekenis voor handel, scheepvaart en nijverheid. Zij hebben hem ook geëerd als mensch. Wij zijn thans hier gekomen om ge tuigenis te geven van onze dankbaar- 1 heid voor hetgeen hij in zijn werkzaam leven heeft verricht ten bate van het gewest, hetwelk voor zulk een groot gedeelte zijn opkomst en bloei aan hem, Jacob Theodoor Cremer, te danken heeft. Een korte vergelijking zij mij hier vergund. Pieter Both, de eerste gouver neur-generaal van Nederlandsoh-Indië, schreef in 1614 aan heeren en meesters in het Moederland over Jan Pieters zoon Coen, toen nog in het begin van zijn loopbaan, en hij noemde hem: „een persoon, seer wel ervaren in den coop- handel alsmede in saecken van state, seer eerlijck ende modest van leven, al tijd laborieus sonder eenigen tijdt te verliesen, alsoo dat hier flooyt niemant en is geweest die sijn cloeckheyt. ge- passeert heeft, noch comen cn sal." Dat was in een tijd, toen het gehalte dei- personen, die naar Indië werden uitge zonden, niet hoog stond. In zooverre is er geen overeenkomst, maar er valt

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1