beugers (sloepen) met f 14.103 besom ming tegen in Maart van het vorig jaar 44 stoombeugers met f 57.595 besom ming, 2 motorbeugers met f 2227 en 18 zeilbeugers met f 17.110 besomming en in de eerste drie maanden van dit jaar 124 stoombeugers met f 312.184 besom ming en 51 zeilbeugers met f 50.004 be somming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 114 stoombeugers met f 248.616 besomm., 4 motorbeugers met f 4557 en 47 zeilbeugers met f 46.813 be somming. De in consignatie aange voerde vischzendingen brachten in Maart van dit jaar op f 18.441, in Maart van het vorig jaar f 21.622, in de eerste drie maanden van dit jaar 1 105.036 en in gelijk tijdvak van het vorig jaar f 96.202. De totaalopbrongst van de in Maart van dit jaar door 1020 schepen aangevoerde visch is f 1.048.902 tegen die in Maart van het vorig jaar door 714 schepen f 887.891 en in de eer ste drie maanden van dit jaar f 3.320.650 door 2615 schepen tegen in de eerste drie maanden van het vorig jaar door 2153 schepen f 3.236.675. Gedurende de week van 17 t/m. 23 April 1924, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen: 57 Hollandsche-, 3 Duitsche stoom trawlers, 1 IJslander, 55 zeilloggers, 5 motorloggers, 10 stoombeugers, 2 sloe pen, 2 stoom-snurrevaarde en 35 kust- visschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 1360 tot f 4024; Duitsche stoomtrawlers van f 1275 tot f 2654; IJslander van f tot f 11460; zeilloggers van f 53 tot f 456; motorloggers van f 314 tot f 865; stoom beugers van f 1518 tot f 2917; sloepen van f 1169 tot f 1373; stoom-snurrevaar- de van f 771 tot f 1109, terwijl de kust- visschers totaal i 1095 besomden. De aanvoer bestond uit 390.300 K.G. trawlvisch, 43.120 K.G. IJslandsche visch en 37635 K.G. beugvisch. De totaal opbrengst bedr. f 186.578.40. In het verslag der Kamer voor Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier over 1923 komt over de visscherij het volgende voor: Over het algemeen kan de visscherij van een slecht jaar spreken. De totale opbrengst der aan den gemeente-visch- afslag te Helder verkochto visch be droeg slechts f 437.309, nog iets minder dan in 1922, niettegenstaande meer vaartuigen hun vangsten aan deze markt ten verkoop aanbieden. De afzet voor den vischhandel is alleen afhan kelijk van het binnenland, België Frankrijk en Engeland. Schep- en schaaldieren konden bevredigende prijzen opbrengen, waarnaar ook vol doende vraag was. De andere visch- soorten, vooral haring, werden bij groo- ter aanvoer dan het verbruik voor het binnenland, tegen lage prijzen ver kocht en ansjovis, die nagenoeg alleen door Duitschland wordt gekocht, had bijna geen aftrek. De motorlogger Ina ÏJ.M. 303 van de Visscherij Mij. Bestevaer alhier is verkocht aan de Katwijksche Reederij en Haringhandel v.h. A. den Duik te Katwijk aan Zee. De stoomvrachtlogger Cornelia Henderika IJ.M. 416 van de reederij Holster alhier, die met een lading steenen op weg van Halmstad naar Rotterdam alhier binnenliep, heeft door het ijs in de Oostzee schade beko men aan het voorschip en de schroef. Tot directeuren van de Visscherij Mij. Denemarken alhier zijn benoemd de heeren A. Vos Jr. en J. Visser Pz. al hier en E. Meeuwenoord te Heemstede. De tot vertrek gereed liggende stoomdrifter Hibemia IJ.M. 326 van de V. E. M. werd Woensdag in de Vis- schershaven aangevaren door den naar zee vertrekkenden stoomtrawler Derika IV IJ.M. 325, eveneens van de V. E. M., waarbij de Hibernia heel wat schade aan dek bekwam en eerst Don derdag naar zee kon vertrekken. De Derika IV vervolgde de reis. Visscherij Mij. Holland. De jaarlijksche algemeene vergade ring van aandeelhouders der Naaml. Venn. Visscherij Maatschappij Holland te Katwijk aan Zee, heeft de balans en de verlies- en winstrekening over het afgeloopen boekjaar goedgekeurd. De uitkomsten van het bedrijf waren van dien aard, dat geen uitkeering van di vidend kan plaats hebben (evenals vo rig jaar). Naar Lerwick. De Raad der Geref. Kerk te 's Graven- hage heeft aan dr. S. O. Los, Geref. pred aldaar, verlof verleend om de zeekerken 5 weken te dienen door met de visschers een reis mee te maken naar Lerwick, om voor hun geestelijke verzorging zorg te dragen. Schipper J. v. d. V., van den stoomlogger VI. 185, wonende te Vlaar- dingen, is op de Noordzee overboord gevallen en verdronken. Men zendt aan de N. Vlaard. Ct. de volgende vergelijkende cijfers tus- schen de „Mies en Truus" en andere stoomtrawlers op 15 April 1924: Naam Reisduur V.D. Patent Ottertrawl IJM 119 Mies en Truus 8 dagen f 4308 IJM 168 Odin 13 f 4151 IJM 143 Balder 11 f 4135 IJM 129 Shamrock 12 f 3377 IJM 158 Invierno 11 f 2499 IJM 195 Azemuth 13 f 3004 IJM 134 Gerberdine J 10 f 2064 IJM 336 Schieland 11 f 2487 IJM 28 Walrus 11 f 3030 IJM 6 Eduarda 11 f 2850 IJM 32 Zeemeeuw f 895 Zooals men Weet had de Mies en Truus met het nieuwe Fransche visch- tuig gevischt. SPORT VOETBAL. HAARLEM—WIMBLEDON F. C. Deze Engelsche amateursclub gaf den 2den Paaschdag met 51 Haarlem een lesje. Hoewel Wimbledon F. C. in de Engelsche voetbalwereld maar een zeer bscheiden plaatsje inneemt, speel de zij stukken beter dan de erste klas clubs hier te lande. Wat, we zouden haast zeggen natuurlijk, opviel, was het perfecte koppen der Engelschen, niet van één, doch van allen. Maar er was meer. Zoo zal de deskundige toe schouwer hebben opgemerkt, dat het verband van het elftal nooit verloren ging. Trok de voorhoede ten aanval, dan zat de half-backlinie er direct ach ter, terwijl deze op haar beurt gevolgd werd door de beide backs. En omge keerd: Moesten de backs retireeren, dan deden de half-backs dat ook en zorgden de voorhoede-spelers, dat de afstand tusschen hen en de halfbacks niet te groot werd. En naast dit alles, hebben we bewon derd de bewegelijkheid van de voorhoe despelers. Ook al deed de tegenpartij een aanval en was de bal verre van hen, dan nog waren zij in actie. Zij lie ten zich niet bewaken, zooals een Hol landsche voorhoedespeler dit als regel laat doen, maar kozen zich een plaats je, waar zij straks, als eventueel de bal naar hen werd toegespeeld, wat met het leder konden beginnen. Toen wij na afloop den wedstrijd nog eens de revue lieten passeeren, dachten we: „Er is voor onze Hollandsche clubs nog wel iets te leeren." OLYMPISCH ELFTAL— EENNEMER ELFTAL. Oorspronkelijk was voor het Olym pisch Elftal geen Stormvogel gekozen, voor het Kennemer Elftal daarentegen drie, n.l. v. d. Wint, Koster en Sint. Een aantal spelers had echter verstek laten gaan, waaronder ook Sint. Daardoor kwamen ook Struys en Blinkhoff Jr. in aanmerking. Van de Wint stond in het Kenne- mer-doel. Hij heeft niet al te veel te doen gehad, maar heeft het weinige, waaronder enkele zeer lastige ballen, naar behooren verwerkt. Koster speelde links-back bij de Kennemers. Hij heeft daar naar onze meening uitstekend voldaan. Hij was zeer trapvast en hield heel goed den buitenspeler. Met Ben Verwey vorm de hij een uitstekend backstel. Na de rust, toen Daan Houtkooper er goed in kwam, had hij met dezen den rechter vleugel geheel in bedwang. Struys bezette, jammer genoeg, niet de rechtshalf- doch de midvoorplaats. Dat hij zich ontpopte als een ideaal- midvoor zouden wij niet gaarne bewe ren, doch ook niet, dat hij slecht was. We hebben op onze voetbalvelden wel slechter spelers op die plaats gezien. Blinkhoff Jr. speelde bij de Olympia- nen rechts-back. In deze vreemde om geving demonstreerde hij bij lange na niet zijn Stormv.vorm. Met z'n part ner Vermetten verviel hij regelmatig in de fout den vleugelspeler los te la ten. Summa summarum: Over het optre den der Stormvogels kunnen we over het geheel tevreden zijn. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. In de Woensdag gehouden jaar vergadering der N.V. Electrische In stallatie Mij. v.h. van Vrede en Bais al hier wérden de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. In de Herv. Kerk werd gecollec teerd voor de Ver. Kinderzorg in de classis Haarlem en de Ver. voor In wendige Zending in Noord-Holland f 126.84; voor het tekort f 132.27. Door den caféhouder van W. in de Zeestraat werd assistentie gevraagd om eenige lastige bezoekers te verwij deren, waaraan door de politie werd voldaan. Gevonden voorwerpen. Een witzijden kindertaschje, een geelharige herdershond met lederen halsband, waarop de letters O. H. Z. R. en daaronder het woordje Homma; een zwartlederen kindertaschje, een op vouwbare kinderwagen, een blauw- kamgaren ceintuur een portefeuille met kwitanties, een bal, een Atjeh- medaille, een rozenkrans, een duif. Donderdagavond kwam een naar Haarlem vertrekkende autobus op de hoek Dii'kstraatBreesaapstraat in botsing met een melkauto. Zoowel de autobus als hare passa giers kwamen er vrijwel ongedeerd af, de melkauto was beschadigd en zag een deel der inhoud verloren gaan. Met stelligheid kunnen wij mededee- len dat deze autobus, tegen de gewoon te in deze gevaarlijke route, aanhou dend signalen heeft gegeven zoodat den bestuurder van dit vervoermiddel geen blaam kan treffen. 10-Jarig bestaan „Kent uw plicht". Wij hadden een uitnoodiging ontvan gen de feestelijke herdenking van het 10-jarig bestaan der vereeniging „Kent uw plicht" bij te wonen, maar we voelden ons bezwaard omdat we absoluut niet wisten welke vereeniging dit wel kon zijn. Een collega, die evenals wij reeds meer dan 10 jaren gewoon om te zien naar al wat te IJmuiden voorvalt op den markt des publieken levens, kon ons evenmin inlichten. Dus het jubi leum eener onbekende! Nu we, gehoor gevende aan de uit noodiging, werkelijk Donderdagavond in Cycloop geweest zijn en dus weten wie de jubilaresse is, moeten wij toe geven dat deze volslagen onbekendheid in de groote maatschappij de beste pleitrede voor haar is. Want het betreft een buiengewoon nuttig sociaal werk onder 'n groot aantal pers. dat steeds zoo in volle vrede geschiedde dat het groote publiek er nimmer kennis van nam. Een der ergste rampen toch die een gezin kan treffen is wel ziekte van den kostwinner. Vooral in een plaats als de onze met een zeer groot aantal losse en los-vaste arbeiders waar onmiddellijk elke verdienste stil staat en men dikwijls slechts weinig familie heeft. Daarin nu wil deze vereeniging eenigermate voorzien. Men betaald per week 25 ct. contributie en ontvangt bij ziekte een uitkeering die tegenwoordig f 10.50 f 13.50 bedraagt, naar behoef te. Waarmee dus in de eerste nood voorzien is. Maar tegelijk is het prijzenswaardig als niet alles aan de groote klok wordt gehangen. Tegen 8 uur heette de voorzitter, de heer A. Smit alle aanwezigen welkom op dezen feestavond. Het jaarverslag van den secretaris, den heer M. Koningstem, was uitge groeid tot een overzicht over 10 jaren. De vereen., die 24 April 1914 was opge richt door 42 personen heeft thans 178 leden. 54 personen zijn in die jaren nog lid geweest die wegens overlijden, vertrek naar elders of andere redenen dit niet meer zijn. Van de 9 bestuursle den die toen gekozen waren zijn 7 dit nog. Voorwaar een stabiliteit waarop het fonds trots mag zijn. Bij den aanvang der mobilisatie heeft men 2 maanden bij de pakken neergezeten, doch nadien voldeed men steeds, ook aan de zwaarste eischen. Toen bij de griep-epidemie f 1000 meer werd uitgegeven dan er inkwam ei; dus de bodem der kas zichtbaar werd ver hoogden de leden hunne bijdrag -n en de uitlceeringen gingen door. Aan het einde van zijn verslag sprak de secretaris zijn verwondering er over uit dat niet nog veel meerderen lid van deze nuttige instelling zijn. Namens den penningmeester, den heer J. Oldenburg werd verslag uit gebracht, waaruit bleek dat dit jaar voor 947 ziektedagen f 1675,50 werd uit gekeerd en de kas, zoo noodig, een ste vige reserve is. In het geheel is in die 10 jaar ongeveer f 15000 uitgekeerd. Zooals gebruikelijk is in deze ver eeniging werd het aftredende bestuur bij acclamatie herkozen, terwijl de heer van de Linden, die wegens verhuizing moest aftreden, als commissaris wordt opgevolgd door den heer G. Baas. Voorts werd nog een commissie voor kascontrole benoemd. Na deze noodza kelijke dingen ging de leiding van den avond over aan den voorzitter der feestcommissie, den heer G. Bosman, die eerst het door een der leden ge dichte feestlied liet zingen en vervol gens het woord gaf aan den heer D. F. G. Schilling voor het uitspreken van een feestrede. Deze sprak er zijn blijdschap over uit dat dit fonds is blijven bestaan als een unicum in den lande met zijn lage contributie en hooge uitkeeringen. Van hem vernamen wij ook de wor dingsgeschiedenis van het fonds. Toen het besef van organisatie bij de haven arbeiders levendig werd, begon men ook te begrijpen dat in dagen van ziek te de solidariteit moest blijken. Maar daar er natuurlijk altijd menschen zijn die wel geholpen willen worden maar niet helpen, moest men weldra over gaan tot den bouw eener geregelde or ganisatie voor dit doel. De stichting daarvan werd tevens aangegrepen om de grenzen ruimer te maken zoodat menschen van elke levensovertuiging en uit ieder bedrijf lid werden. Om zelfs den schijn te vermijden heeft spr. zelf nooit in net bestuur zitting willen nemen. En hij is verheugd dat men op deze wijze steeds in staat, is tot helpen. Alleen moest hij een wanverhouding aantoonen waarvan hij de pers ver zocht notitie te willen nemen. Telkens als terwille van dit fonds een attest van den dokter gewenscht is kost dat geld, te samen een Hink bedrag in de onaosen die gemaakt worden. Waar nu het londs dienende is te zorgen dat ook de dokter betaald kan worden kan hij de moraal der heeren doctoren in dezen niet prijzen. Voorts werd de avond gezellig door gebracht met voordrachten, bioscoop, een humorist en een dansje. Ook werd nog een fruitmand onder de aanwezi gen verloot, VELSEROORD. De vorige week opgerichte afdee- ling der Vereen, voor Chr, Volksonder wijs hield Donderdagavond een verga dering in de consistorie der Herv. Kerk. Een definitief bestuur werd de zen avond gekozen, bestaande uit de heeren Ds. W. Kroese, voorzitter; D. Jongens, vice-voorzitter; G. Voet, se cretaris; W. L. Kuiper, 2e secretaris; J. Nijhout, penningmeester; R. de Boer, 2e penningmeester en D. van Rooyen, alg. adjunct. Door den heer J. alhier werd aan gifte gedaan dat hij een partij boonon- stokken vermiste. Na een door de poli tie ingesteld onderzoek bleken de stok ken zich te bevinden in de bakkerij van G. alhier. De bakker had zijn knecht G. opgedragen de stokken weg te ne men. Tegen baas en knecht is proces verbaal opgemaakt. VELSEN. Zaterdag 3 Mei zal er een kegel wedstrijd gehouden worden door de clubs, aangesloten bij den „Kennemer- Kegelbond", in de kegelbaan van hotel De Prins te Wijkeroog. De heer J. Eenhoorn, papierma ker aan de grootste machine, de zooge naamde No. 14, hoopt den 5den Mei a.s. den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de firma Van Gelder Zonen. De huisvesting der Politie. Het droeve geval te Baarn doet ons weer eens denken aan de slechte huis vesting der politie op Wijkeroog. In een onooglijk houten hok, waarin het 's winters koud en vochtig en 's zomers erg warm is, is onze politie hier ge huisvest. De cellen zijn bij school G, wat een hoogst ongewenschte toestand is, vooral als onder schooltijd dronken personen moeten worden opgebracht. Wel zijn de cellen door een bel met het bureau verbonden. Het zou geen overbodige weelde zijn, als de raad èen bedrag toestond voor een politiebureau. Men zou aan de an dere zijde van het gebouw de brand weer kunnen huisvesten en wellicht ware er boven ook nog wel het een en ander in te richten. Woensdagmiddag kwam de 15- jarige S., die fietsende was, op den hoek van Wijkerstraatweg en Corvers- laan in botsing met een motorrijder, den heer T., aannemer te Uitgeest. Het voorwiel van de fiets werd geheel ver nield, gelukkig hadden de personen zich niet bezeerd. Daar S. zelf de oor zaak was van de aanrijding, zal hij de schade zelf moeten dragen. Onze plaats wordt aardig berucht als centrum van flesschentrekkers- practijken. Nu weer waarschuwt onze commissaris van politie in de dagblad pers voor het aanknoopen van han delsrelaties met C. Glass te Santpoort- Rozenstein; N. Zoontjes te Velseroord en J. Bremerkamp te Santpoort. Aan den Stationsweg liggen groo te stapels keien voor de nieuwe be strating. De melkwagen van den melk handelaar G. uit IJmuiden reed over eenige steenen heen, waardoor de wa gen kantelde en de melkbussen van den wagen vlogen. Een flinke partij melk ging daardoor verloren. Ingekomen personen Velsen. Aantal m. y. J. Grift, D Kortenearstr. 38 11 J. D. Overdorp, L Kruisstraat 7 12 G. LI. Boer, F Zeeweg 65 35 J. Landman, D Velserd.b.w. 171 11 K. Fercken, E Trompstraat 80 11 SANTPOORT. Maandagmorgen had alhier op de kruising ILagelingerwegRijksstraat weg een ongeluk plaats, dat voor den betrokkene met materieele schade, doch zonder ongelukken afliep. Een 15-tal fietsers van Haarlem reden in de richting Velsen den Hagelingerweg op. Achter hen kwam een motorrijder, die hen wilde passeeren. De duorijder gaf de richting Hagelingerweg aan, doch de bestuurder hield den Rijksweg. Een botsing met een de fietsers was onver mijdelijk. Een zoo goed als nieuwe fiets werd bijna geheel vernield, doch de motorrijder bekende schuld en ver goedde de reparatie. Gisteravond is alhier in het café Restaurant van den heer J. Th. Böhm door de afdeeling der R.K. Vereeniging „Herwonnen Levenskracht", tot bestrii- ding der T. B. C„ een film-avond ge geven, met welwillende medewerking van het symphonie-ork.est „Caecilia" en het gemengd zangkoor „Vox Humana" N. Hl. Ct. - Zondag a.s. geeft onze tooneelver- eeniging „Varia" een opvoering van „Verleden drama in drie bedrijven van Ida Boudier Bakker. Onze Voetbalvereeniging viert he den-Zaterdag a.s. haar eerste jaarfeest Des middags speelt zij op haar terrein een medaille-wedstrijd. Fancy-fair I. O. G. T. Men schrijft ons: Sinds korten tijd bestaat alhier een afdeeling der I. O. G. T. genaamd Loge „De Reddingsboei no. 103". Van de op richting af gaat zij steeds in stijgende lijn met haar ledental en daardoor voelde dc Loge zich gedrongen naar een gebouw uit te zien, dat zij geheel in eigen beheer kan krijgen. Gelukt is het haar beslag te leggen op het gebouw aan 't Kerkplein alhier en reeds eenige weken wordt daar vergaderd; maar aan een interieur ontbreekt het nog. Reeds eenige goede ingezetenen van Santpoort en leden der I. O. G. T. uit de1 omstreken hebben geholpen aan het hoogstnoodige, o.a. stoelen en tafels. Om het gebouw nu een beter aanzien te geven, heeft de Loge besloten een fancy-fair te organiseeren om van het eventueel batig saldo het gebouw te restaureeren. Aan medewerking ontbreekt het niet; verschillende winkeliers dezer gemeente helpen mede. De fancy-fair zal twee dagen duren en wel a.s. Zater dag en Zoildag. B. on W. hebben toe stemming verleend tot het houden van verschillende attracties. Voor Zondagavond verleent de Ge- heel-Onth. Zangvereeniging „Stem door Onthouding" uit Haarlem haar belanglooze medewerking. Het zal de Loge behagen een saldo te kunnen boeken geschikt om haar plan nen te kunnen volvoeren. Wonderolie. Onze landgenoot dr. Zwigtman, te Niles gevestigd, schrijft in De Dokter in Huis: „Liet doet mij meer zeer dan het jou doet broertje! maar ik mot het je ge ven," zegt Grootma, die aan Jantje een gezegende dosis wonderolie toedient. Het edel beroep der medici huisvest hier en daar een beschimmeld stuk bij geloof, doch niets antiekers dan het misbruik van wonderolie. Inderdaad de hoogste verdienste van dat goedje bestaat in antikiteit. Ver weg, in de dagen van Toetankhamen was wonder olie zoo goed als passepartout voor al le kwalen van ingroeiende nagels af tot uitvallen van het haar. De daarop volgende verdienste van de olie is, dat ze w e r k tm. a. w.: 't lapt 't 'm. Iede re dokter, die het voorschrijft, kan je dat bewijzen. En 't is waar. In de mees te gevallen maakt het rechtvaardiglijk misselijk; het veroorzaakt een groot aaij-tal koppige gevallen van stoelver- stopping bijkinderen; dito een gevoel van afschuw voor medicijnen on dok ters, waarbij in latere jaren de slacht offers van voorheen hun scha op de dokters verhalen; het veroorzaakt in menig geval vrees voor den geneesheer Het is precies als een wissel pp de bank: een verbintenis om-te betalen. Om die reden wordt het aangewend bij diarrhee. Meest alle purgeermiddelen hebben een navolgend verstoppend ef fect, maar wonderolie is in zoo'n geval de baas. 't Is onnoodig en allesbehalve vriendelijk om een kind wonderolie te geven, wanneer er zooveel middelen zijn, die precies zoo goed ageeren (en beter). Daar is een groote lijst om van te kiezen en daar is geen noodzaak om precies dat onvolmaakte, misselijk ma kende, vette, onsmakelijke goedje te nemen. Medicijn kan heel wel goed zijn zonder „verschrikkelijk" te zijn. Ik wil maar een paar middelen opnoemen, die vrijwel als substituut kunnen die nen, b.v. aromatische stroop van rha- barber, in dezelfde dosis voor hetzelfde doel (kinderen noemen het--suiker stroop) magnesja-melk, aromatisch vloeibaar extract van cascara, vloei baar magnesium-citraat, sennebladén, maar die van fijngesneden en omge werkt met vijgen; pilletjes of tabletjes van phenolphtaleïne, ofschoon ik moet bekennen, dat het laatste woord door het publiek moeilijker is te slikken dan zelfs de hooggeroemde wonder olie! Ouders moeten er geducht over na denken, voor ze aan hun spruit rici nus-olie toedienen. Gewoonlijk is het de aanvang van eindelooze moeilijk heden met indigestie en harden stoel gang. En het is de groote vraag: nemen die groote voorstanders van dat afgrij selijke goedje het in geval van verstop ping zelf in?.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2