IJmuider Courant De Semaphoor Zaterdag 26 April 1924. 2e blad PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Feestconcert „Kunstkring". Eereavonden en jubileums in de kunst van artiesten groeien als padde- t stoelen uit den grond. Nauwelijks heeft een artiest zijn 25-jarig jubileum ge vierd of enkele jaren later heeft hij een eere-avond als 40-jarig jubilaris om enkele jaren later weer gehuldigd te worden omdat hij, en nog meer een zij, verjongd in en door de kunst het 30- jarig jubileum denkt te vieren, j We wisten niet beter of de Kunst kring had gelijk met Varia haar twin tig-jarig bestaan herdacht en Woens dagavond hebben we het feestconcert van dit jubilé genoten. Enfin, laten we ons daarin niet verdiepen. De kunst is ij jong en de kunstenaren blijven jong, werd in een der toespraken gezegd. Dit feestconcert van de Kunstkring is in korte woorden gezegd een eere avond geworden voor haar Directeur, waarin niet minder hebben gedeeld zijn muzikale kinderen. En dat is be grijpelijk. Van de oorspronkelijke oprichters van de Kunstkring behoort nog slechts één tot het tegenwoordig gezelschap, 1} n.l. de Directeur, de heer S. Vlessing. Die heeft 20 jaren onafgebroken den dirigeerstaf gezwaaid en van een be trekkelijk klein ensemble, dat tooneel- uitvoeringen al of niet welwillend op luisterde een symphonie-orchest ge maakt, dat hoe lang zoo meer aange name en aantrekkelijk publieke uitvoe ringen geeft. Even begrijpelijk is 't, dat de Kunstkring de gelegenheid heeft aangegrepen de IJmuider muzieklief hebbers kennis te doen maken met het thans reeds meesterlijk spel van den begaafden zoon van haar Directeur, den heer Ph. Vlessing, violoncellist aan het Conservatorium te Antwer pen, wiens optreden dezen avond onge twijfeld een groot succes is geweest, voor den solist zoowel als voor zijn eer sten leermeester, zijn vader. Wij willen een deskundige critiek over zijn spel liever aan meer bevoegden overlaten, ofschoon wij thans reeds den indruk hebben gekregen, dat het spel van den i heer Ph. Vlessing, technisch zeer is te roemen. Het meer diepgaand gevoel zal on- door Carel Brensa S DOOR DEN KIJKER O! Ik ben radeloos Ik ben wan- S hopig Ik ben buiten mezelf! Als ik het voor de helft had kunnen vermoe- I den, dan was ik van z'n leven niet aan de „Semaphoor" begonnen Want verbeeldt u Nauwelijks was het nummer van de j vorige week verschenen of van alle kanten bereiken me brieven ingezon- i den stukken telefoongesprekken.... telegrammen zelfs. De menschen bellen j bij me aan -de deur 's morgens, 's mid- 1 dags en 's avonds Meneer zegt de een als u I goed door die kijker kijkt ziet u dan niet, dat er nog ontzaggelijk veel meer i in IJmuiden is, dat de aandacht ver- dient? Ziet u dan niet om te be- I ginnen de HERA die maatschap- pij, die zoo belangrijk voor IJmuiden is en nog worden kan met zijn groot in- dustrie' en zijn alomvattend reparatie systeem voor de visscherij Weet u niet dat er al lang plannen bestaan voor een dok achter de maatschappij gebouwen, met een uitgang naar de haringhaven Ziet u door den Kijker niet de V. E. M. meneer vraagt een tweede en al de andere reederijen Weet u niet van de Vertrusting van het klein-reedersbedrijf van Centralisa- Aiie van gezamelijke exploitatie van ,-üe visscherijbedrijven? Een derde schrijft me een lange brief en zegt: Weet u niet dat wij hier Sam Vlessing hebben.Compo nist Dirigent enz.... enz.... De vierde telefoneert me over het bestaande Reddingwezen De vol- I gende komt me bezoeken en vertelt i van de Visscherijschool dan weer j een, die spreekt over het Hotelwezen van IJmuiden Over de H. B. S., die twe bezitten Over wat we doen in deze plaats op het gebied van Bioscoop kunst, Tooneelkunst Over de Loodssocieteit! Ik krijg steeds maar brieven en aan- moedigingen om toch goed door den kijker te aden op dezen journalistieke getwijfeld met het groeien der jaren nog wel toenemen. Zijn vriend, Hans Straezer begeleidde hem voortreffelijk. Goede wijn behoeft geen krans en van Mej. J. Bacilek hebben wij vroeger reeds veel goeds geschreven. Voor de pauze scheen ze ons minder goed gedisponeerd, wat misschien te wijten was aan de kille temperatuur in de zaal, waardoor haar coleratuur de noodig warmte miste. Het waren in den beginne geen zuivere parelen, die we hoorden rollen. Na de pauze warer ze van het zuiverste water. Tusschen de zangeres en de pianiste ontbrak soms het vereischte contact, wat we aan het debuut van Mej. Jeannette Vlessing toeschrijven, die overigens haar moeilijke en nieuwe taak met ernst opvatte en loffelijk uitvoerde. De heer H. Oostewaal behaalde met zijn solo voor klarinet veel succes. Hij toonde veel meesterschap en groote vingervaardigheid op zijn niet al te dankbaar instrument, dat ons in deze kleine omgeving enkele malen wat hard klonk. De Kunstkring zelve heeft zich op dit feestconcert niet overtroffen. De ju- bileummarsch van den heer Vlessing, niet voor deze gelegenheid, doch reeds vroeger gecomponeerd, klonk door den harden kleinen trommel, waarin het hout en koper wel moest volgen te veel als fanfare. De Menuet van W. A. Mo zart miste te dikwijls de bevalligheid en soepelheid, die we aan dezen dans toekennen. Beter waren „Adoration" en „Die Italianerin in Algier". Toen bijna het programma was afge werkt kwam de huldiging en werden bloemschatten aangedragen. Wel wat laat, naar onze meening. De heer Roza huldigde in een harte lijke toespraak de Kunstkring en haar Directeur en bood namens de tooneel- vereeniging Varia een schitterende bloemenmand aan. De heer Joh. van der Plas, die ook het feestconcert met een kort woord had ingeluid, sprak zeer waardeerende woorden namens de vereeniging „Apollo" en bood een fraai bloemstuk aan. Rest ons nog te ver melden, dat voor dit feestconcert zóó groote belangstelling werd getoond, dat geen plaatsje onbezet gebleven was. Gedenkteeken Baron van Tuyll. Het N. O. C. deelt mede, dat de inzen ding van gelden voor het fonds „Blij vend gedenkteeken Baron van Tuyll" voorloopig nog geopend blijft, en zulks op velerlei verzoek. Men kan dus zijn Semaphoor dan zal ik zien dat IJmuiden een le klasse station heeft Dat we de primeur hebben van het Eerste Nederlandsche Hoogovenbe- drijf Ik weet niet wat al meer Maar ik verzeker u in gemoede dat ik wel had geschoten, dat IJmuiden van eenige beteekenis was, maar dat ik niet heb kunnen weten, dat er nog zooveel in stak Maar ik verzeker u tegelijk, dat nu ik er eenmaal aan begonnen ben ik mijn kijker stuk voor stuk op de hier genoemde objecten richten zal en de re sultaten van wat ik zie getrouwelijk op deze plaats zal mededeelen O! O! Wat 'n toekomst neeft dat IJmuiden Brensa. VLAGGESEINEN! Hulde aan „Varia" Varia zou „Sonna" spelen, Op het Haarlemsche Concour. Roza ging aan 't rol-verdeelen, Ieder zei: „Dat wordt 'n toer": Want 't is 'n Indisch drama, Met 'n Soendaneesche vrouw! Of dat voor „IJmuider" spelers, Geen Fiasco worden zou? Maar men ging de woorden leer en En met Roza repeteeren Verder thuis de rol studeeren En voorzichtig eens probeeren En op Haarlem's Wedsirijdavond Na een proef in Thalia Sprak de Jury openhartig: „De Tweede Prijs voor Varia!" Lof voor de IJmuider Sonna! Lof voor Varia's Regisseur! Lof voor alle Varianen Niemand stelde er teleur! Hierbij biedt een kleine Ilulde Brensa van de „Semaphoor" Varia! Mijn béste wenschen! Werk! - Studeer! En ga steeds door!! Geef aan de IJmuider menschen Nu en dan wat kunstgenot. Tot ontroering in hun leven. Tot wat zon'schijn in hun lot B. PRAATJE VAN DEN VLETTERMAN. De Nieuweling I Iedereen heeft kunnen lezen dat er tegenwoordig geweldig reclame wordt giften nog zenden aan den heer P. W. Waller, Villa Kweekduin, Overveen. Haarlemsche Bankvereeniging. Verslag over het jaar 1923. Wij ontvangen het verslag van de Haarlemsche Bankvereeniging over het jaar 1923. Hieraan ontleenen wij het volgende: Van een verbetering in den econo- mischen toestand viel, althans in deze streek, ook dit jaar nog niet veel te be speuren. Met uitzondering van de bloembol lencultuur en -handel, welke wederom over het algemeen goede zaken maak ten, vertoonden de meeste bedrijven, zoowel op het gebied van nijverheid als van handel, een beeld van groote slapte, en waar gewerkt werd, ge schiedde dit veelal tot weinig loonende prijzen. De landbouw leverde slechts matige resultaten op; de groenten- en fruitcultuur hadden onder zeer ongun stige weersomstandigheden te lijden. Ofschoon de vischreederij in IJmuiden eenige teekenen van opleving vertoon de, valt omtrent de naaste toekomst van het bedrijf, afhankelijk als het is van zoovele onberekenbare factoren, nog weinig te voorspellen. De visch- handel leverde eenigszins betere re sultaten op, dan in vorige jaren het ge val was. De stilte op zakengebied weerspie gelt zich in het bedrijf in geringe om zetten van kas, rekening-courant, bui tenlandsche wissels en incasso's. Dat de giro-omzetten wederom hetzelfde peil bereikten als in het vorige jaar, is voor een goed deel toe te schrijven aan de stopzetting van het post-giro-bedrijf, dat met zijn te hooge rente-vergoeding een belangrijke concurrent van het goed werkende bankgiro was gewor den. De groote levendigheid in ons effec tenbedrijf, welke in het omzetcijfer tot uiting komt, is voornamelijk te danken aan ruilorders. De zware belastingen, welke alle kapitaalvorming tegenhou den en een onhoudbaren druk uitoefe nen, hebben de beleggingsorders tot een minimum teruggebracht. Nemen wij alle bovenvermelde fac toren in aanmerking, dan kunnen wij over de bedrijfsresultaten, door onze instelling bereikt, niet ontevreden zijn. De Interest-rekening wijst op een batig saldo van f 610.643.06 tegen f 655.845.88 over 1922. Dat het batig saldo van de Provisie rekening met een bedrag v. f 639.028.37 gemaakt in de IJmuider Courant voor de Badinrichting in de Snelliusstraat! Zelfs staat er iedere week het aantal baden genoteerd: Item zooveel kuip baden Item zooveel douche-baden.... Maar uit die cijfers blijkt voldoende, dat nog lang niet heel IJmuiden zes maal in de week naar de Snelliusstraat gaat En juist die reclame is be doeld om er steeds meer menschen heen te krijgen! En dat lukt! Menschen, die nog nooit ander water hebben gezien, dan de zee 't kanaal en de haven, komen tegen woordig om zich te baden Het wordt geregeld: De Oost! Ik zal u van zoo iemand een geval vertellen. Hij las iedere week in de IJmuider van die douchebaden. Hij wist niet wat baden was, want hij was Trawlervis- scher van zijn ambacht en hij was ge woon te zeggen: Ik heb me niet noodig te wasschen, want als ik op zee ben, dan krijg ik plenty buiswater over m'n kop! Dus aan baden deed hij niet en dat bekende cling „Hygiëne" had hij van z'n leven nog nooit gegeten! Maar nu nieuwsgierig geworden door al die advertenties ging hij eens naar het badhuis in de Snellius straat. Hij kreeg 'n kaartje Hij kwam in 'n hokje Hij zag zoo'n rare pijp met 'n groote knop met gaatjes vlak boven z'n hoofd En hij zette pardoes de douchekraan i openi Dat zal 't wezen! dacht hij. Maar aangezien hij een nieuweling was en op de zee nooit eerst zijn klee- ren uittrok voor hij 'n stuk water over z'n nek kreeg, vergat hij heelemaal om zijn jas en vest en de rest uit te trekken zooals u en ik gewend zijn in zoo'n geval te doen Maar bang voor water was hij even goed niet, hoor! Want hij stapte vier kant onder sproeing en druppels en in minder dan geen tijd droop 't water eraf! Hij keek naar z'n eigen Hij lachte even van de vreemdigheid Maar toen schrok hij! En hij stapte onder de douche van daan En ineens zei hij hardop, terwijl hij zichzelf van boven tot onder bekeek: Alles goed en wel maar wat zal m'n vrouw nou zeggen, als ik op Zaterdagmiddag zoo drijvend-nat thuis kom? i B. belangrijk achterblijft bij dat van het vorig jaar ad f 788.171.06, is voor een klein gedeelte het gevolg van de ver minderde omzetten en verder van een belangrijk minder agio op Buitenland- sche Wissels. Tegenover de mindere baten van In terest- en Provisie-rekening staat we derom een teruggang van het bedrag der Algemeene Kosten v. f 798.508.78'/. over 1922 tot f 742.645.35 over 1923. Afschrijvingen op debiteuren en re serveeringen tegenover mogelijke ver liezen in de toekomst, zullen ook thans niet kunnen uitblijven. Hoofdzakelijk door het faillissement van een onzer oude relatiën, leed onze instelling een verlies van f 80.409.45, welk bedrag uit de winst moet worden afgeschreven. Bij het afwikkelen van eenige oudere zwakke posities, bleef de opbrengst van fabrieksgebouwen en industrie terreinen van een tweetal nijverheids ondernemingen, waarbij wij betrokken waren, nog beneden onze zeer matige verwachtingen. Bij deze afwikkeling is gebleken, dat een bedrag kon worden afgeschreven uit de buitengewone reserve ad f 1.500.000, waardoor deze reserve zou worden teruggebracht tot een bedrag van f 980.000.Wij achten het wen- schelijk deze buitengewone reserve door toevoeging van f 200.000,— uit de winst weder op te voeren tot een bedrag van f 1.180.000.—. Onze hoop, dat er reeds in het jaar 1923 een beter uitzicht zou komen op het vrijkomen van een groot deel dezer reserve, is niet in vervulling gegaan, doordat „Codro" haar proces tegen het Rijk in eerste instantie verloren heeft; van deze uitspraak is „Codro" in hoo- ger beroep gegaan. Na afschrijving van f 20.000.op ge bouwen en van bovenvermelde f 80.409.45 op debiteuren, blijft een winstsaldo van f 421.712.57 ter verdee ling. Wij stellen voor hiervan de reeds eerder genoemde som van f 200.000. toe te voegen aan de buitengewone re serve, het pensioen- en ondersteunings fonds te doteeren met f 11.963.48, en van het daarna resteerende bedrag, in gevolge de statuten, uit te keeren 6 pet,, dividend op de preferente aandee- len van 4 pet. dividend op de gewone aandeelen. Een bedrag van f 25.000. komt, ingevolge art. 53 der statuten, aan de statuaire reserve ten goede. Onze liquidatiepositie bleef bij GOED ZICHT. Er is de vorige week proef gestoomd met een spiksplinternieuwe motorboot voor het a.s. verkeer naar het strand. Plaats voor maar effentjes 300 personen. En nog zoo een zeekasteel is in zicht Wat zegt U? o Eenige dagen geleden heeft de eerste IJmuider Treiler de haven verlaten met 'n vaste „Draadlooze" aan boord! Tevoren was er al wel een schip met een radio-installatie, maar dat was een drie-maandsch proef Welke proef inmiddels al dit voor deeltje opleverde voor de schuit, dat zij de gelegenheid kreeg een onklaar houtschip op sleeptouw te krijgen en binnen te brengen O zoo o Een Fransche firma vindt een nieuw vischtuig uit en het is weer IJmuiden, die de eerste proeven hier in Holland neemt. Want de „Mies en Truus" van de V. E. M. heeft er hier mee gevischt. Nou komt de rest van zelf SPUIEN. Hoe langer hoe meer schepen kie zen weer zee Hoe langer hoe leven diger wordt het bedrijf! Hoe langer hoe meer visch wordt er weer naar het buitenland geëxpe- diëerd De Amsterdamsche haven heeft nog maar een enkel klein schoenertje op leggen. De rest is allemaal al weer door de IJmuider haven gespuid In de haven en binnen de sluizen lig gen nog maar weinig trawlers opge legd. De rest is al weer door de Pieren naar buiten gespuid Spuien maar...! WEEST OP UW HOEDE! Verlies voor de Gemeente. Zestien mannen uit onze gemeente vertrokken naar de kolenmijnen van Spitsbergen! Vrije voeding - Vrije ver pleging en f 25 in de week toe! Alles goed en wel maar dat vind ik nou toch spuien, wat minder in de smaak vallen moet. Want natuurlijk zijn we blij als daar 'n kleine twintig flinke kerels, die hier misschien al lang werkeloos rondlie- voortduring zeer gunstig; alle directe opvorderbare verplichtingen zijn ruim schoots door direct realiseerbare mid delen gedekt. Op de voornaamste rekeningen werd omgezet: Kas f 152.847.200.— (v. j. f 167.392.400). Giro (uitsluitend in opdracht van cliën ten) f 36.550.900.— (v. j. f 36.331.000.- -). Effecten en Coupons f 29.295.000. (v. j. f 24.961.900.—). Buitenlandsche Wissels, Vreemde Deposities en Vreemd Bank en Munt f 32.779.000.— (v. j. f 47.584.800.—). Incasso f 58.617.500.- (v. j. f 65.535.800). Rekening Courant f 197.920.000. - (v. j. f 238.709.700.—). In den loop van het jaar vestigden wij een bijkantoor te Heemstede, 'dat in eene behoefte blijkt te voorzien. Het personeel verminderde van 249 tot 242 personen. Voor den betoonden ijver en voor de aangename samenwerking met ons betuigen wij het gaarne onzen dank. Onze oudste Procuratiehouder, de heer II. F. Hessels, herdacht op 12 Mei 1923 den dag, dat hij voor 50 jaren in dienst trad bij de Haarlemsche Bankvereeniging, Teding van Berk hout de Clerq. Op 31 December 1923 waren in onze safe-inrichtingen 2.153 loketten ver huurd tegen 2.063 per einde 1922. Winst- en Verliesrekening. Wij zijn er in geslaagd de onkosten in 1923 verder te verminderen en stre ven er bij voortduring naar, het, bedrag der algemeene kosten te beperken. Leengeld f 25.280.75 (v. j. f 25.860.50). Dit cijfer vertegenwoordigt de vergoe dingen, welke werden gegeven voor de ons in leendepot toevertrouwde fond sen. Afschrijving op Debiteuren f 80.409.45 Deze post werd in het eerste gedeelte van het verslag reeds toegelicht. Provisie f 639.028.37 (v. j. f 738.171.06). Onder dit cijfer zijn begrepen: Effec ten-, Coupon-, en Syndicaatprovisie, Agio op Buitenlandsche Wissels en Vreemd Bank en Munt, Voorschot,- en Omzetprovisiën in Rekening-Courant, Provisie voor Bankgaranties, Incasso provisie, Bewaarloon en Loket huur. Het. Agio op Buitenlandsche Wissels bleef in 1923 bij vorige jaren te n ach ter; de overige takken van ons bedrijf gaven bevredigende resultaten. Interest f 610.643.06 (v. j. t 055.845.88). De vermindering onder dit hoofd spruit grootendeels voort uit do inkrimping van het totaalcijfer der debiteurenre keningen. pen, nu ineens honderd pop in de maand overhouden. En overhouden zullen ze 't wel, want voor zoover ik weet zijn er op Spitsbergen geen herbergen, geen bios copen, geen enfin: er is niets waar je je geld genoegelijk* aan kunt stuk smijten, dus je moet 't van armoed wel overhouwen Alleen zou je 't kunnen verliezen aan je kameraad met „Kruisjassen", maar dan heeft die kameraad 't toch weer, dus 't blijft onder ons! Je kunt 't daar op Spitsbergen bij wijze van spre ken niets eens „vergokken" aan een doorgefourneerd twintigje van de Staats-loterij o Niettemin: 't Lijkt mij niemendal, die emigratie. Ik voel er veel meer voor, dat die mannen maar hier aan 't werk worden gezet. Laat eens een of andere bouwmaatschappij ze engageertn met nog 'n paar honderd erbij en ze dan la ten bouwen! Bouwen op alle open plekken die er nog zijn in het rayon IJmuiden, dan zijn we de eerste weken niet klaar. Om te beginnen dan maar 'n rijtje mooie huizen aan de overzij van de sluizen daar waar dat groote, vlakke duin tegenwoordig gekomen is Als daar wat aardige huizen komen te staan, dan verzeker ik u, dat de men schen van het Hoogovenbedrijf zich nog wel tweemaal zullen bedenken, voordat ze zich definitief in Beverwijk tusschen de groententuintjes vestigen. Groententuintjes zijn heel aardig, maar tegen de zee kan niets op. Als je er maar wonen kan! Dus dan komen deze menschen van zelf hier en wij slaan twee vliegen in één klap! Wij houden onze mannen en we krijgen er nieuwe bijEn bid- en smeekpartijen in de Gemeenteraad zijn dan overbodig. Daar luisteren de menschen toch niet naar. Ze komen niet uit eigen beweging om de lasten van een gemeente te helpen dragen;" ze gaan daar waar 't 't aardigst en ge zelligst en 't goedkoopst is! Voila! B. CORRESPONDENTIE: Mannen van de Semaphoor! Ik heb de boodschap ontvangen en u kunt er op rekenen dat ik kom. De eerste keer de beste. Ik hoop dat er sigaren plenty zullen wezen

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5