a BADPAVIUI AAN ZEE Concert Joh, de Waan STR00H0EDEN Kinder- troohoedjes SPOBT KOUSEN Zondag 27 April gunstig weder vanaf 's middags 3 a PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A,S, IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. Zondag 10 uur; Ds. van Oostrom Soede. 5 uurDs. Erdman. In de beide diensten maandelijksche schaalcollecte voor de Kerk. Zaterdagavond 8 uur: Bidstond. Doopsgaz. Gam. Aid. Prot. Bead. Zondag 10.30 uur: Ds. D. Attema, van Zaandam. CHH. GEREF. KERK, Zondag 10 uur: Ds. Croes. 5 uurDezelfde. Donderdagavond 7.30 uur Ds. H. Hendrikse, van Amsterdam. GEREF. KERK, Zondag 10 uur: Ds. Jansen. 5 uur Dezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG Zondag v. m. 10 uur: Zondagschool 7.30 uurSamenkomst. Spreker B. Jenninga, Dinsdagavond 8 uur Bijbelbespreking. Woensdag's avonds 7.30 uur Jongedochters vereeniging. LEGER DES HEIL8, Bidstond. Heiligingsmeeting. Zondag 7 uur v.m 10 3.30 n.m. Openluchtmeeting (Velseroord) Verlossingsmeeting. Soldatenmeeting. a 8 Dinsdag 8 Woensdag 8 uur n.m. Verlossingsmeeting. Donderdag 8 uur n.m. J. L. Demonstratie. VELSEROORD, NED. HERV. KERK. Zondag 10 uurDs. Kroese. 5 uurDezelfde. GEREF. KERK. Zondag 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN, NED. HERV. KERK. Zondag 10 uur: Dr. S. Berkelbach v. d Sprenkel, van Haarlem WIJKEEOOG, GEREF. KERK. Zondag 10 uur: Ds. Boerkoel, H. Avondmaal 5 uurDezelfde, Dankzegging. SANTPOORT, NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE. Zondag 10 uur: Ds. Vunderink, te Haarlem. LOKAAL BETHEL. Zondag 10 uurGodsdienstoefening. UIT DE GEMEENTE. VOOR DEN RAAD. Bouwverordening. B. en VV. advi- seeren opnieuw op het verzoek van J. F. Roodenberg te Jan Gijsenvaart, om vrijstelling van het bepaalde in art. 68 al. 3 en 7 der Bouw- en Woningveror dening en om afwijking van de rooi lijn voor den Bloemendaalschen straat weg afwijzend te beschikken. Straataanleg. B. en W. stellen den raad voor over te gaan tot wijziging der vergunning voor het aanleggen van een rondgaande straat nabij de Noorderlaan te Wijkeroog. Zandlevering. Door B. en W. wordt aan den raad voorgesteld hen te mach tigen tot het sluiten van een overeen komst, voor de levering van zand voor de ophooging van het Hanenland, met Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelan- den. De gemeente verbindt zich daar bij om in een tijdvak van vier jaren een hoeveelheid van minstens 35000 en hoogstens 40000 M3 zand weg te voeren, tegen den prijs van 15 cent per M'. Rioleeren van beken. Van M. W. Jonker te Jan Gijsenvaart is een ver zoek ingekomen om vergunning tot rioleering van een gedeelte beek ten westen van den Bloemendaalschen straatweg en van de N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken een ge lijk verzoek voor een gedeelte van de beek, loopende langs den Groote Hout- of Koningsweg. Daar geen bezwaren tegen deze verzoeken zijn ingebracht, stellen B. en W. den raad voor de ge vraagde verzoeken in te willigen. Opheffing betrekking. B. en W. stel len voor de betrekking van hulpboek houdster bij het bedrijf openbare wer ken op te heffen, waardoor een bespa ring van f 2200 wordt verkregen en om een crediet (o.g. f 200) toe te staan voor de aanstelling van een jeugdige kracht bij de administratie van dit bedrijf. Huurverlaging. Door B. en W. wordt voorgesteld op een verzoek van J. van Willigen en andere bewoners van wo ningen der verschillende Woningbouw verenigingen in de gemeente om de huren te verlagen afwijzend te beschik ken, op grond van het antwoord van den gemeentelijken woningraad en daar de medewerking van den Minis ter van Arbeid hier voor niet is te ver wachten, I Grond en vischwater. Aan den raad worat door B. en W. machtiging ge vraagd tot publieke verhuring van een perceel grond te Veisen en tot verpach ting van het vischrecht in de Jan uy senvaart en de Delft, Adressen. Inzake het verzoek der Turnvereniging „ijmuiden" om sub sidie zeggen u. en W. met de r in. fimmisMn van meening te zijn dat voor inwilliging daarvan geen termen bestaan, waarom zij voorstellen hier op alwijzend te beschikken. Betrenende het verzoek van do afd. Veisen van den Ned, Bond van werk lieden in Overheidsdienst om den 1 Met-dag ais een erkenden feestdag te beschouwen, meenen B, en W, zien te moeten richten naar het raadsbesluit van 22 April 1922, waarbij op een ge lijksoortig verzoek afwijzend werd be schikt. B. en W. vinden geen aanleiding voor het nemen van eene hiervan ai wijkende beslissing en stellen voor daarom het verzoek niet in te willigen, B. en W, merken op dat er h. i. geen bezwaar tegen bestaat dat voorzoo-» ver de dienst zulks eenigszins toelaat op 1 Mei desgewenscht vrijaf wordt gegeven in mindering van het jaarver- iof. Credieten. B. en W. vragen machti ging tot aanschaffing van een motorrij wiel ten behoeve van den Vleeschkeu- ringsdienst, waarvan de kosten o.g. f 110(1 bedragen, daar anders de aan stelling van een derden keurmeester noodzakelijk zal zijn. B. en W. deelen mede dat de exploitatie van den dienst de aanschaffing toelaten. Voorts vragen B. en W, een crediet van f 120 voor de aanschaffing van toestellen „gasalarmapparaat Quick" ten behoeve van de brandweer te IJmuiden. Schriftelijke vragen van leden van den gemeenteraad, op grond van arti kei 17 van het reglement van orde. De heer G. P. Langendijk heeft de volgende vragen gesteld: „Is onder de plannen tot rioleering en bijkomende werken van den Groote Hoyt- of Koningsweg en Schulpweg, ook begrepen het aanleggen van een verhoogd voetpad, voor wat den Schulpweg betreft? Is dit niet het geval, is dan de wet houder van openbare werken genegen dit nader onder de oogen te zien en in de plannen op te nemen het aanleggen van een verhoogd voetpad, voor wat den Schulpweg betreft, vanaf den Wij kerstraatweg tot aan den Groote Hout- of Koningsweg? Hoe staat het verder met de plannen van een en ander; kan de Raad spoe dig een voorstel tegemoet zien, ter goedkeuring van deze werken?" Hierop wordt door burgemeester en wethouders het volgende geantwoord: Onder de plannen tot rioleering en bijkomende werken van den Groote Hout- of Koningsweg en Schulpweg is niet begrepen het maken van een ver hoogd voetpad langs den Schulpweg. Naar de meening van ons college dient de uitvoering dezer werken niet op zich zelf te worden beschouwd, doch te worden bezien in verband met een eventueele verbetering van den Groote Hout- of Koningsweg. Wordt dit gedaan, dan is er naar ons oordeel alles voor te zeggen, dat de ver betering van laatstgenoemden weg, als zijnde deze voor het doorgaand verkeer bestemd, het eerst ter hand wordt genomen. Voorshands zal hieraan echter o.i„ met het oog op de kosten, niet kunnen worden gedacht. Met het ter goedkeuring indienen der rioleeringsplannen moest worden gewacht totdat de voorwaarden be kend waren, waaronder door de Ne- derlandsche Spoorwegen vergunning wordt verleend tot kruising van den spoorweg Haarlem-Uitgeest. Inmiddels zijn deze bepalingen bekend geworden, zoodat het rioleeringsplan binnenkort den raad zal bereiken. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten Kantoor: IJmuiden. Brieven Binnenland. Br. lett. Z 866 Br. v. d. Blad, Mej. L. Buis, Egmondzee Machinist Gem. Centrale Electr. Stat., Almelo. J. P. v. d. Steen, Kamp Vlasakkers bij Amersfoort. Pensioenraad, 's Gravenhage Mej. N. Mobron, Monnikendam C. Prins, IJmuiden H. de Pagter, IJmuiden Jb. Kaan, IJmuiden. C. Stam, Junior, IJmuiden. H. v. d. Plas, IJmuiden. Briefkaarten Binnenland. Mej. Rie Martens, Haarlem. Mevr. Wed. G. Wickerhoff, Rotterdam Mina Hazenoot, Houtershof 9. 10. 11. 12. 13. 21. Treesje v. d. Beillaard, den Haag 22. Idem idem. 23. J. H. Lampen, Rotterdam 24. P. G. Hoogendijk, idem. 25. A de Jong, idem. 26. M. Otte, idem. 27. Mej. W. Hoogendijk, idem. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. PROGRAMMA voor het concert te geven op Woensdag 30 April a.s. des avonds 8 uur, ter gele genheid van de verjaring van H. K. H. Prinses Juliana in de muziektent op het Willemsplein door het Christelijk Fanfarecorps „Wilhelmina", directeur de heer D. Klut. Wilhelmus. Amsterdam marsch, H. L. Blankenburg •Sous la feuillée, Ouverture de concours, J. E. Strauwen La Straniera, fantaisie sur l'opera, Bellini Silent Heroes, marsch, Th. Bidgood Verplicht nummer voor het Con cours te 's Graveland op Hemelvaarts dag a.s. Mnsika, marsch, H. L. Blankenburg Une fête champêtre, ouverture, Labory. Fanst, fantaisie sur l'opera de Gounod, Jos Kessels Dans la bruyère, ouverture, A. Govaert Dankt, dankt nn allen God, koraal, J. Crüger Jubelmarsch, Jules de Wolff. Verplicht nummer voor het Con cours te Edam op 2en Pinksterdag a.s. Bij de gisteren door de makelaars Bakker, Dijksen en Co. ten overstaan van de notarissen Dólleman alhier en Donker te Beverwijk gehouden verkoo- ping van schepen wegens faillissement der Visscherij Mij. Kennemerland, werd de logger Hendrika IJ.M. 302 gekocht door den heer W. Boot te Alphen a d Rijn voor f 6375. De loggers Maria Jo hanna IJM. 318 en Willy IJM. 338 wer den opgehouden, resp. op f 5500 en f 13000. Het beslag, door de Britsche Ko leninvoer Mij. alhier gelegd op den sleepb.trawler Marie IJM. 166 van de Rotterdamsche Scheepseredietbank is opgeheven. VARIA. De slotvoorsfelling van Varia in hetsei zoen 19231924 is zeker niet de minsl geslaagde te noemen. „De geestige en spannende wijze, waarop de auteur het in het oeuvre gegeven heefl uitgewerkt, blijve de verrassing voor den avond van 25 April", aldus schreef Varia onder aan de tekstverklaring van het Vrijdagavond ten looneele gevoerde blijspel Vrouwenkrijg", een zeker wel vrije ver- aling van het Fransche blijspel in 3 bedrij ven „Bataille de Dames" van Scribe en Legouvé. Een jong edelman Henri de Flavigneul, heeft bij een opwelling van eerbied voor een generaal uit de oude garde van Napo leon de verdenking van samenzwering bij de Koningsgezinde partij opgewekt, wordl deswege gezocht en achtervolgd en vindt een schuilplaats als kamerdienaar bij Gravin d'Aulreval. Deze koestert een stille liefde voor den jongen man, wiens neigingen echter gaan naar het lijdelijk bij haar inwo nende jonge, bekoorlijke nichtje Leanie de la Villegontier. Deze vermomming en deze dubbele liefde geven aanleiding tot aardige ver wikkelingen, waarbij de met de opsporing van den vermeenden samenzweerder dr prefect, Baron de Montrichard eeu belang rijke rol speelt, door inplaats van den vogelvrijverklaarde een vriend van de gravin te laten arresteeren. Dit fijn humoristische Fransche gegeven is door „Varia" in bijna aüe opzichten zeel goed vertolkt. Wel vonden we niet altijd de fijne Fransche vlotte geest en dialoog, doch het kwam er zeer nabij. Op de uitvoering zelve komen we nog nader terug. Annie Boon, Mej. B. v. d. Harst, M. Vermeer, H. Schoute, F. Pokker, Marie Schaaf, den Haag Leiden Vlaardingen Maassluis Rotterdam den Haag Het prieel op het Willemsplein. Oud-IJmuiden's eenigste plekje, waar wat gras groeit wordt deze week aardig opge kalefaterd, en heeft daarbij de medewerking gekregen van het onweersbuitje van Vrij dagavond, zoodat het jonge gras met haar frissche kleur tracht te voorschijn te komen. Telkens als je beide mannen zoo aan het werk ziet, vraag je je zelf af, „hebben zij al eens een beetje eer van hun werk gehad en dan kunnen wij met de grootste teleurstelling verklaren tot heden nog niet. Moet dat zoo blijven. Moeten deze mannen dezen zomer week in week uit hier hun ondankbaar werk verrichten We hebben dat werk nu al eenige jaren zoo aanschouwd en werkelijk het ziet er als het klaar is weer keurig uit, maar het is van korten duur. Dat moet anders worden en zulks kan. Wij mogen in een bezuinigingsperiode leven, maar als hier op het Willemsplein geen afdoend middel wordt gemaakt, zoodat dit plekje voldoende is beschermd wij behoeven hier toch niet meer te zeggen door wien en waardoor dan is deze bezuiniging voor dit groene plekje van Oud-IJmuiden met haar muziektent, verso bering en weggeworpen geld. Er bestaat o.i. slechts een middel, door het plaatsen van een bescheiden hekwerk met deuringang naar de muziektent en wij zullen nu hopen dat het spreekwoord „beter ten heele gekeerd, dan ten halve gedwaald", hier eindelijk eens ingang zal doen vinden. VELSEROORD. De werkverschaffing en aUerlei andere dingen. Er wordt aan wegenverbetering in onze gemeente het een en ander gedaan door middel van werkverschaffing. Zoo is men bezig met de verbreeding van den weg langs de ruïne van Brederode en Hotel Velserend. Een zeer noodige verbetering, want de weg was op dat drukke punt veel te smal en zeer slecht. Ook de Zeeweg te Velseroord is over een deel nog weer een stuk verbreed. Deze weg is de laatste jaren heel wat verbeterd geworden. Nu liggen tot bij den spooroverweg de rails, waarlangs de kipkarren bet zand zullen voeren naar bet op te hoogen Hanenland bij het spoorstation. Dit Zand wordt ge baald uit bet Heereduin. Zoo langza merhand komen daar al aardige gaten in de heuvels en we kunnen al wel zien dat de terreinen langs den weg straks bestemd zullen zijn voor wo ningbouw. Op deze wijze verdwijnt veel van ons natuurschoon. De aardige kleine boschjes van rijshout tusschen den Zeeweg en den spoorweg is mor: ook bezig om te hakken en daardoor ver dwijnen aardige plekjes, waar des zo mers door velen werd gewandeld langs de smalle paadjes en waar velen rustig zaten te genieten van de na tuur. Nu liggen de rails er en het zand wordt langs dezen langen weg naar het Hanenland gereden, om dit hobbe lige en zoo onbruikbare terrein voor bouwgrond klaar te maken. Daar zal nu straks onze Rijks H. B. S. wel ver rijzen en aldus wordt Velseroord het middelpunt op onderwijsgebied, daar immers een deel der Ambachtsschool hier ook gevestigd is, evenals de Nij verheidsavondschool. Zoo groeit Velseroord zeer snel en is het met z'n 8000 zielen al grooter dan Beverwijk. En steeds meer wordt er gebouwd, vooral aan Zeeweg, Velser- duinerbuurtweg en Trompstraat. Bij dit werk voor het Hanenland wer ken nu o.g. 25 man, maar wellicht wordt dit. aantal nog grooter, als het werk van de ophooging straks in vol le gang is. Echter zal het zand met ma chinale trekkracht van het Ilecivduin naar het Hanenland worden gevoerd, daar het voortduwen door mannen over dezen langen weg te zeer zou op houden. Drankbestrijding. Gisteravond hield de afdeeilng der Nat. Chr. Geh. Onthouders Vere ,i- ging een vergadering in de consis ie der Herv. Kerk, waarop ook de nieuwe lidmaten -der Herv. Gemeente waren genoodigd. Ds. W. Kroese sprak een woord naar aanleiding van 1 Cor. 8. De verdere propaganda bestond uit voordrachten in proza en poëzie. Thee met gebak werd aangeboden. Meegedeeld werd dat Mej. M. Mole naar als penningmeesteresse had be dankt. Tot le penningmeesteresse werd gekozen Mej. Klees-Zeylemaker, titans 2e en tot 2e penningmeesteresse Mej. van VarkKnegjes. Een dames commissie werd benoemd voor liet jaarfeest op 19 Mei. Twee nieuwe leden traden tot de afdeeling toe. VELSEN. Ds. W. S. van Leeuwen te Elle- woutsdijk heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier aangeno men. Thans is men naar Hl. Dbl. meldt, van gemeentewege begonnen met liet leggen van trottoirbanden voor het tegelvoetpad aan den Wijkerstraatweg. Dit tegeltrottoir zal nu tot ongeveer de Melklaan worden doorgetrokken. Er worden ook nieuwe boomen geplant. Het geheel is een goede verbetering. Door het bestuur der Vereeniging tot Bestrijding der T. B. C. is voor het zomerseizoen 1924 tot opzichteres voor het lighalterrein in hef „Heerenbosch1 benoemd mej. E. Straling te Santpoort. Overleden: Johannes Cornel Leendert Broek, 6 j., z. van E. Broek i T. Koeman; Cornelis Johannes Moe 63 j., echtgen. v. J. Touw; Cornelis K lis, 59 j„ echtgen. van A. v. d. Velde. Burgerlijke Stand Veisen, Ondertrouwd: D. G. v. Damme en J. B, Enzerink; A. Uytendaal en G. J. Gozeling; E. M. Boon en H. G. v. Schinkel; A. Ras en E. Rietdijk; D. Doesburg en D. Colpa; W. J. Macrander en M. C. W. Neyzen; H. Schoen en A. Pot; C. Bakker en J. P. Huybers; P. B. v. Oosten en M. Tor. Gehuwd: J. C. Stek en M. E. v. d. Veen; B. Oversier en G. S. Visser. Bevallen: A. SchoorlBijl, z.; A. de WaardWalraven, d.; C. E. v. d. Wal—v. d. Mey, z.; V. Zeeuw—Aukus, z,; M, Blauw—Kole, z. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Pieter, z. van Hendrj Vuil en Antje Buis; Elisabeth, d. va Cornelis Gravemaker en Pieten Vuil; Engelien, d. van Cornelis Gri vemaker en Pietertje Vuil. Ondertrouwd: Pilippus Bu en Jansje Glas; Cornelis Sloot en KI: zina Groen. Overleden: Albert Heere, 40 ongehuwd; Antje Zwart, 47 jaar, wi duwe van Jan Visser; Hermanus Smi 93 jaar, weduwnaar van Elbina Brot wer. De wegen in Noord-Holland. De maatregelen der provincie. In aansluiting aan de bespreking® omtrent het wegenbeheer in de laai ste zitting der Provinciale Staten v3 Noordholland, waarbij .Gedeputeerd! Staten werden uitgenoodigd een plat voor een primair wegennet bij de Sta ten ter vaststelling in te dienen, heef de Hoofdingenieur-Directeur van dei Provincialen Waterstaat op verzoel van Gedeputeerde Staten een avant project voor een zoodanig wegennel aan het College doen toekomen. Kaart, jes, waarop -dat avant-projet is aanga geven, zijn, met een bijhehoorende bl schrijving, zoolang de voorraad strektl voor belangstellenden op aanvrage tej Provinciale Griffie verkrijgbaar. Gedeputeerde Staten stellen zicij voor na 1 Juli a.s. de verdere voorbe reiding van de vaststelling van lte plan door de Provinciale Staten 1 hand te nemen. IJMUIDEN, tfiNAAL5TRMTCZ4 Telefoon 171. Wij importeeren direct uit he buitenland pracht modellen Geheel nieuwe modellen, divers: kleuren. Vraag eens prijs, het valt U me Prachikeuze vKai'O. l'Kn De nieuwe Alpenmiits. övtv. bomden - ÜJoast Sy j -t-Zelfstrikkers enz. enz. Zie onze speciale Minder Etalage. Aanbevelend, HEEREN MODEMAGAZ1JNE Kanaalstraat C 22/24, Telefoon I]

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6