Bezoekt ons m 1 Me her li tas I W8schmachfne8 maf Wringers mwwmwmwww*** Dankbetuiging. Flinke Dienstbode Net Dagmeisje f I Vischwinkel JftC. STMM Jac. Stam. J. Hauêr, flink dagmeisje dagdienstbode ten Dienstmeisje nette dienstbode Flinke dienstbode Burgerwoonhuis Woningruil Zit-Slaapkamer, Zit- en Slaapkamer Bovenhuis te huur, Je huur. Te koop aangeboden Burgerwoonhuis Vrachtauto Te koop Vischauto Leeg Huis Café met Verlof, antiek kabinet. slechts f 39.- Brunsiing's Warenhuis. BRUIN STING'S WARENHUIS t/> Hoek Trompstraat oeboren Reglna, Thereila, Maria dochter vin J. R. FEDDEMA en C. PH. H. van der WAL. hllleoom. 25 April 1924. Den 6den Mei hopen on ze geliefde Ouders J. da Oroot. Kan. en T. da Oroot. hun 25 jirige echtvereeni- ging te herdenken. Dit zij nog vele jaren ge- tt. spurd mogen blijven is de wensch vin hun dinkbi- 7 re kinderen. Mirie f Cornelii V Klus a Jsn. g 4B Den 9den Mei i.s. hopen jfr m onze geliefde Ouders H -S A. OLDENBURO en H. OLDENBUROdeJono g 5 hun 127,-jarige Echtveree- niging te herdenken. 2 Dit zij nog lang geiptard g *8 mogen blijven, is de wensch g van hun liefhebbende kin- H M deren. Sfr LEO g JACOB HENDRIK. g 2 IJ muiden, W. B»rendzstr.47 Den Oden Mei i.s. hopen onze geliefde Kinderen, g Broer en Zuster, Oom en g Tinte a A. OLDENBURO en g h. OLDENBUROdeJono den dig te herdenken, dit S zij voor I21/, ijur in den Echt werden verbonden, fiag Dit zij nog ling voor hun kinderen en ons gespurd 7 mogen blijven is de wensch g vin hun Fimilie. Uit iller num: 9 wed. J. de JONO. i a Velseroord, Cisembrood-j g i strut 31. I Ondergeteekenden betuigen lings dezen weg, un ellen die blijken vin belingstelling betoond hebben bij onze 40-jarige Echtverbintenis onzen oprechten dink. M. V. VEELEN. M. V. VEELEN-V. pelt. IJmuiden, Keizer Wilhelmstr. 21. In plaats van kaarten. Heden overleed onze beste Broeder, Behuwdbroeder en Oom, de Heer JAN OROENENDAAL, in den ouderdom vin 52 jaren. New-Jersy, Amerika Wed. S. Oroenendaal Kennedy. IJmuiden W. A. Oroenendaal A. W. Groenendal!— Kollöffel. Assen O. Oroenendaal A. Oroenendaal—Singer en kinderen. Oroningen, 22 April 1924. Heerestraat 73. Heden overleed ni een kort stondig lijden, onze geliefden man, vader, behuwd- en groot vader, de heer Cornells Kalis, in den ouderdom van 59 jaar Namens de familie Wed. Kalis—v. d. Velde J. OoedhartKalis P. Ooedhart J. A. Kalis A. Visser Clots—Kalis J. Visser—Clots A. Wijker—Kalis A. Wijker en kleinkinderen, IJmuiden, 25 April 1924. gevraagd voor dag en nacht, of voor den dag. ar. letter M, Agent J. O. Hofmann, Stationsweg 39E Velseroord. gevraagd. Snelliusstraat 47. Prins Hendrikstraat 103 - IJmuiden. Met deze bericht ik het geachte publiek van IJmuiden en Omstreken dat ik met 1 Mei a.s. mijn zaak zal overdoen aan den heer J. HAUtR, voorheen filiaalhouder van de firma Wijnbergh, Kanaalstraat, alhier. Mijn opvolger beleefd bij U aanbevelend, In aansluiting op bovenvermeld adverientie heb ik het genoegen het geachte publiek van IJmuiden, Velseroord en Omstreken, mede te deelen dat ik bovengenoemde zaak van den heer JAC. STAM met 1 Mei a.s. heb overgenomen. Daarin zal door mij gevestigd worden een zaak in Kruideniers- en Orutterswaren, Comestibles enz., en hoop het vertrouwen wat ik zoovele jaren heb genoten weder door nette, goedkoope en eerlijke bediening de ingezetenen waardig te mogen zijn. Hoogachtend, Prins Hendrikstraat 103, IJmuiden. Wordt gevraagd een niet beneden 16 jaar. M. A. Door nik, Oranjestraat 31. NETTE gevraagd, niet beneden 20 jaar, in gezin te Velseroord. Brieven fr. ond. letl. O. R., bur. v. d. blad. OEVRAAOD in Christ, gezin, tegen 1 Juni of eerder. Br. lett. B, Boekhandel Brederode, Haarlem. OEVRAAOD H. F. Kochx, Breestraat 20, Be verwijk. is genegen een jongeman, 26 jaar, P. O. die ionglijder is geweest, helpen met een kleine som gelds te leenen om een bedrijfje op te richten. Brieven letter G, Boekh. J. W. Raadman, Velseroord. voor spoedig indiensttreding, bekwaam Autogeen Lasscher, tevens Mach. Bankwerker. Brieven letter H, bureau van dit blad. gevraagd, voor dag en nacht. Mej. Hol, Bik- en Arnoldkade 1. Degene, die verleden week nabij de Vischhal een OOUDEN SPELD MET PAREL heeft opgeraapt, is het in z'n eigen belang aangeraden, de speld aan 't politiebureau af te dragen. te koop aan den Rijksstraatweg (Hoogeberg), voor f 3300.—. Twee huizen met bovenwonin gen in de Kanaalstraat, tegen bil lijken prijs. Te bevragen bij K. Boon, Bouwkundige, Kanaalstraat 81. gezocht van Oud-IJmuiden naar Velseroord. Adres: bur. v. d. blad. AANOEBODEN voor een Dame met ruim uitzicht en Pension bij alleen-wonende Dame. Brieven on der No. 2244, bureau van dit blad. OEVRAAOD tegen 1 Juni, door heer, een met volledig PENSION. Brieven met prijsopgave onder lett. H. L., aan Dixon's Boekhandel, Apeldoorn. op eersten stand in de Willebrord- straat. Te bevragen bij hamburg, Kanaalstraat 120. wegens vertrek 4 Eikenhouten stoelen en 2 Fauteuils met Moquet bekleed, als nieuw. Adresvan Houwelingen, Velseroord. Te koop, een met flinken SCHUUR, aan den IJmuider straatweg. 1 Mei a. s. leeg te aanvaarden, prijs f 3800. Ver- kooper verstrekt desgewenscht f 2400 le Hypotheek. Te bevra gen Makelaar J. Bontenbal, Velser oord. Te huur gevraagd te IJmuiden een NET WOONHUIS (liefst in het nieuwe gedeelte) door nette jonge lui, die wenschen te gaan trouwen. Huurprijs ongeveer f 7.50 a f 8. per week. Brieven onder Nr. 21, bureau dezer Courant. te koop aangeboden, zeer geschikt voor vervoer van visch. Adres: Th. de Oroot, Smederij, Castricum. goed onderhouden Kinderwagen en een Prisma-kijker. AdresHuygens straat 42. te koop aangeboden. Te bevragen bij H. v. Leeuwen, Wijkerstraat 271 Wijkeroog. TE KOOP. Beneden: Vestibule, 2 Kamers, Suite, Keuken, Schuur, Voor- en Achtertuin. Boven 4 Ka mers. Oelegen Julianakade. Koop prijs f 7500.—. Br onder no. 2241, bureau van dit blad. Te koop aangeboden een geschikt voor vergunning, ook huis en zaak te koop, brouwerij steunt, doch geen verplichting. Te bevragen bureau van dit blad. Wegens plaatsgebrek te koop een Te zien Kanaalweg No. 28, Velser oord. 80 liter COMPLEET TIJDELIJKE AANBIEDING K1NDERWAOENMAOAZIJN U vindt een groote voorraad prachtvolle wagens vanaf f 39 Vouwwagens, met en zonder kap, Kinderstoelen vanaf f 8.50 Looprekken, Poppenwagens Tafeltjes en Stoeltjes -.-: Telef. 341. Velseroord hetadres voor :-: HANDELS :-: DRUKWERKEN is N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN wil lemsplein VOETREIS VAN DEN HAAG NAAR LYON. door M. B. O. Jr. (Nadruk verboden). 16 Na een half uur waren wij doende de inwendige mensclh te versterken. Ik vroeg den eigenaar waarom het café gesloten was. Dat heeft de wet tegen sterken drank mij geleverd. Ik had een maatje sterke drank in huis voor mij zelf. Op een goeden dag of beter gezegd een slechten dag kwamen de contro leurs dier wet m'n café binnen en on derzochten alles. Ik dacht aan den prins geen kwaad en daar maakten ze proces-verbaal op tegen mij toen ze het maatje sterke drank vonden. Of ik nu al zei dat het voor mij was en niet voor den verkoop, daar hielp niets aan. Het was bij de wet verboden om een drup pel sterke drank (alcohol) in een café of dergelijk établissement wat daar voor omschreven is, te hebben. Ze heb ben nu m'n café voor 3 maanden geslo ten en moest ik 1000 frank boete beta len. Het gaat (hier streng. Nadat we nog een tijdje gepraat had den, vervolgden wij onzen weg naar het stadje Wavre, wat we in een half uurtje bereikten. Het stadje had ook veel ge leden van den oorlog. Verscheidene straten waarvan de huizen zwaar be schadigd waren. We liepen de met Bra- bantsche keien bestraatte hoofdstraat in en kwamen zoo op het ruime markt plein uit, alwaar wij een café binnen stapten, dat zooveel bleek te zijn als het vereenigingslokaal der sportver- eenigingen te Wavre. We legden onze ransels af en bestelde een „bock" Ik vroeg den eigenaar of we onze ransels een oogenblik konden laten liggen. Zoolang als ge wildt. Gelukkig sprak men hier ook Vlaamsch. Allereerst lie ten wij ons scheren, daarna liepen we naar (het postkantoor om onze brieven in ontvangst te nemen. Ook onze boe ken lieten wij stempelen. Nadat deze noodzakelijke dingen gebeurd waren, liepen wij terug naar da Groote Markt, Het was een stil stadje Wavre, alleen met de marktdag zou er misschien drukte zijn. Bij het cafétje aangekomen zagen wij een Ford-auto met het plaat je N-L dus er waren Hollanders afge stapt. Als wij dan ook het kleine terras opstapten kwam al iemand naar ons toe. „Ah, zijt gij de Hollanders, waarvan de eigenaar van dit café mij gesproken heeft?" begroette deze ons. We ant woordde bevestigend. Het bleken twee boeren te zijn die met hun vrouwen profiteerden van de lage frankenkoers, een automobielreisje door België maakten. Zoo onder het gesprek kre gen wij het over de auto. „Heeft uw wagen het nogal goed uit gehouden," vroeg ik, denkende aan het spreekwoord: „Ford-patent, reparatie zonder end". „Jongens er is geen betere auto als de Ford", antwoordde onze nieuwe ken nis, „ik rijd nu al 9 maanden auto en kan er beter dus over oordeelen als jul lie die alles te voet afleggen. Al de an dere auto's zijn te duur en motorfietsen, geregeld kwamen wij ze tegen in repa ratie. Wanneer jullie later in de gele genheid komen om auto te rijden koop geen motorfiets of een ander automerk dan een „Ford". Inwendig moesten R. en ik lachen, die misschien beter wisten wat motor- of autorijden was dan deze nieuweling, doch met een ernstig gezicht beloofden wij z'n raad tegen dien tijd op te vol gen. Daarna namen we afscheid van hem en tegen 3 uur waren wij weer bui ten Wavre. We namen den steenweg naar Brussel daar we dezen op moesten om bij de Pachthoeve „Templis" te ko men. Deze bleek wijd en zijd bekend te zijn. We vroegen tenminste aan ver scheidene menschen of we nog niet in de nabijheid waren. Doch allen zeiden maar steeds hooger op, dan zult gij hem links van den weg aantreffen. Na een marsch van twee uur kwamen wij in de nabijheid. Eerst passeerden wij een groot bassin om de paarden te dren ken. Daarna verschillende woningen en schuren, die allen tot de pachthoeve behoorden. Het was een geheele neder zetting, Zelfs een klein kerkje was er bij. We hadden voor den eigenaar van de pachthoeve een aanbevelingsbrief bij ons van den secretaris. We liepen de groote inrijpoort door de ruime cour op en belde bij het woonhuis aan. Een ma dame kwam voor en vroeg wat wij ver langden. Ze schrok eenigszins van ons. Ik gaf haar den brief. Nadat ze deze doorgelezen had, noodigde zij ons uit binnen te komen. Ze zou mijnheer op telefoneeren, daar deze op z'n tweede hoeve was. We maakten het ons zoo ge makkelijk mogelijk en hadden de ge legenheid de luxieus ingerichte wo ning midderwijl te bekijken. Tegen zes uur kwam de pachter binnen. Het was nog een jonge forsohe kerel. Hij begroet te ons zeer hartelijk. Direct zette wij ons aan het diner daar de pachter niet veel tijd had, het was in het drukst van den oogsttijd. Hij excuseerde zich dan ook en ried ons aan het ons zoo gemak kelijk mogelijk te maken. Voorzag de tafel met een kistje sigaren en een paar flesschen wijn. En met een „ziezoo nu kunnen jullie vooruit" was hij verdwe nen. Wij besloten eerst onze tent over eind te zetten. Dit deden wij in een wei de achter den tuin. Doch toen hij over eind stond, scheen een hengst die in de weide liep te grazen daar geen vrede mede te hebben. Hij kwam tenminste met minder goede bedoelingen op onze tent afzetten. F. hield hem op een af stand en G. en ik braken de tent af om deze op een veiliger plaats neder te zet ten. Als we daarmede klaar waren gin gen we terug in de kamer en zette ons ieder in een groote zetel, de terugkomst van onzen gastheer af te wachten. On derwijl keurden wij de wijn en sigaren, die van uitstekende kwaliteit bleken te zijn. Tegen acht uur kwam onze gast heer binnen. Hij had voor vandaag ge daan met werken. Het bleek een gezel lige prater te zijn. Hij vertelde ons toen in 1918 de Duitschers terug moes ten trekken, hij er bijna niet meer ge weest was. Mijn ondergeschikten kon den hun vreugde niet verbergen en daarvoor moest ik boeten. Men wilde mij tegen den muur plaatsen, doch ik had lont geroken en vluchtte de bos- schen in. Twee dagen heb ik daar rond gezworven. Mijn ondergeschikten voor zagen mü van levensmiddelen. Toen de Duitschers weg waren ben ik weer te voorschijn gekomen. Het was een moeilijke tijd de bezetting. Tegen 10 uur zochten wij onze slaap plaats op. 8 Augustus 1923. Dezen morgen waren wij ten zeven ure op. Na ons gewasschen te hebben wilde wij gaan ontbijten, doch onze gastheer noodigde ons eerst uit om met hem mede te gaan z'n ochtendrit te ma ken naar de velden, wat wij volgaarne accepteerden. We stapten in z'n auto en vooruit ging het. Hij scheen een he kel te hebben aan langzaam rijden en nam ook den korst mogelijken weg. We staken den Steenweg over en reden met een flinke vaart dwars over afgemaai de graanvelden. Spoedig waren wij bij de plaats waar men met drie biekma- chines aan 't werk was het koren te maaien. Deze machines werden hier niet getrokken door paarden maar door benzinetractors. Ze reden achter elkan der, de een voor den ander een beetje meer naar binnen. Zoo maaide ze vlug in de rondte het koren, steeds kleiner cirkels makende naar het middelpunt van het graanveld. Daarna gingen we weer met een flinke vaart over de graanvelden verder naar een ander ge deelte. Daar waren een veertigtal ar beiders doende schoven te richten. On ze gastheer sprak even met den voor man hoe of het met het werk stond. Toen weer terug met dezelfde vaart. We kregen een gevoel of we op de uit gestrekte graanvelden van Amerika re den. Op den terugweg passeerden wij weer de tractors. Onze gastheer werd toegeroepen dat een der tractors wei gerde. Onmiddellijk stopte hij, sprong van de auto en liep naar de tractor, waarop hij nu zelf sprong. Na eenige manoeuvres bleek deze weer in orde te zijn. Daarop sprong hij weer in de auto met de woorden: „Ziezoo dat is ook al weer klaar", reden wij met een razende vaart naar huis. Daar gebruikten wij een goed en stevig ontbijt. De pachter noodigde ons nu uit om mede te gaan naar z'n andere hoeve. We sprongen weer in de auto en met een flinke vaart stoven wij eerst een eind den steenweg af naar Wavre, Na 10 minuten rijdens sloegen we links een landweg in. Wal een weg was dat. De wielen zakten wel een d.M. in den grond, doch onze gast heer gaf daar niet om, maar reed me: dezelfde onverschilligheid, zonder ga: te minderen verder. Hij verstond di kunst van autobesturen. We reden me een vliegende vaart een dorp door. Bi een gendarmerie verminderde hij z'r vaart. „Oppassen", riep hij ons toe „an ders heb ik 'n procesverbaal." Dus da kunstje kende men hier ook al. Wi hadden altijd gedacht dat Holland daa: alleen beroemd om was. We kregen m een prachtigen heuvelachtigen wej door een mooie boschrijke omgeving Na een drie kwartier rijdens passeer den we groote graanvelden die van dei pachter bleken te zijn. Heele stukken van een graanveld la gen door de zware trossen der halmei die de teere stengels niet konden dra gen, plat tegen de aarde. Onze gasthee vertelde dat dit zeer moeilijk maaie: was. Spoedig daarna bereikten wij d tweede pachthoeve. Hier was een druk te van belang. Karren reden af en aar Men scheen hier vooruit te zijn op de oogst, daar men reeds aan het binnen halen was. Onze gastheer wikkeld vlug zijn zaken af. Juist wilden w weer weg rijden, toen een der achtei den leegliep. Onmiddellijk togen G. e ik aan 't werk om het wiel er af te hs len. R. zette daarna het reservewiel e aan en na tien minuten werk ging hs weer met groote snelheid over velde en wegen terug naar de pachthoev „Templier". Waar wij om 12 uur arr veerden. Er wachtte ons een kostelij diner wat wij alle eer aandeden. Onz gastheer nam afscheid van ons, daa deze weer naar de graanvelden moes Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 7