ORGAAN VOOR DE G No, 52 Woensdag 30 April 1924 9e Jaargang. JMUSDËR COURANT AbonntmentiprijiI 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen) aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente .VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, 1JMUIDEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot Q uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. - JIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE LADEN. EERSTE BLAD. Verschijnt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS MIJ. „IJMUIDEN" ADRES VOOR RE;DACTIE EN 'ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelp'ijzen worden met 5 ets, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. CONCERT It geven door de Harmonie „Concordia" Directeur: Sam Viewing op Vrijdag 2 Mei in de Muziektc at op het Wiilemsplein, aanvang 'save ids 8uur. PROGRAMMA 1. Abichied der HeÜebarden, m?rsch tri. blankenburg 2. Onsterfelijk Luik, Episode 1914 jj F. Rousseau 3. Lente ontwaken E. Bach 1. Menuet W. A. Mozart Chant du Soir, Valse S. Vlessing 6. Nelly, Mazurka de Concert M. Spoel 7. Amina, Sérénade Egyptienne P. Lincke 6. Varia, grand potpourri populaire. Huldiging Stormvogels. Met genoegen maken we melding, dat op verzoek van liet Huldigings-Comité te IJmuiden aan eenige lieer en om deel te willen uitmaken van een Eere- Comité voor bovengenoemde huldiging welwillend is beschikt. Het Eere-Comi- té zal bestaan uit de heeren (in alfabe volgorde): Jhr. Boreel van Ho- gelanden te Velsen; G. Olie te Bloemen- daal en R. G. Rijkens, Burgemeester der gemeente Velsen. Haarlemsche Bankvereeniging. In de 25 April 1.1. gehouden Algemee- ne Vergadering van aandeelhouders werden de Balans en Winst- en Verlies rekening goedgekeurd en het dividend vastgseteld voor preferente aandeelen op 6 en voor gewone aandeelen op 4 pet. De heer Jhr. Mr. P. Teding van Berk hout werd als Commissaris herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. J. Th. Blydenstein, die als Commissaris heeft bedankt, werd benoemd de heer heer J. M. Telders, directeur van de Twentsche Bank te Amsterdam. De architecten H. J. W. Meyran en A. ten Broeke alhit r hebben namens den kerkeraad der Clr. Geref. Kerk te Haarlem het bouwer van een nieuwe kerk met vergaderlokalen en kosters woning te Schoten opgedragen aan Gehr. Broertjes te Heemstede voor f 39355. Het schilderwerk is opgedragen aan A. Wits te Schotei- voor f 2247, het ma ken der betonfuudeering aan Wer- nink s Betonfabri >k te Leiden. De Zaterdag hier binnengeloopen stoomtrawler Henriette IJ.M. 93 had aan boord een Duitscher, een. stow away van het Amerikaansche stoom schip Prusa uit Philadelphia. De Duit scher had zich te Hamburg aan boord van dit schip verstopt en wilde zoo naar Amerika komen. Hij was echter spoedig, ontdekt en de kapitein van de Prusa had den schipper der Henriette gevraagd den Duitscher aan land te willen zetten. De man gaf op onderwij zer te zijn en sprak zeer goed Engelsch. Hij is ter beschikking van de politie gesteld cn zal waarschijnlijk over de grens v orden gezet. VELSEN. De ziekenhuiskwestie. Vrij iagavond. vergaderde, naar De Ned. meldt, de Chr.-Hist. kiesver. te IJmuiden, om andermaal te spreken over de houding van de Chr.-Hist. Ge meente-raadsleden ten opzichte van de ziekenhuiskwestie. Deze bespreking leidde tot het ge- wenschte resultaat, zoodat dan ook met bijna algemeene stemmen werd aangenomen de volgende motie: „De verg. enz.: gelet op het Ziekenliuisvraagstuk in deze gemeente; erkennende, dat het Christ.-Hist. be ginsel niet onder alle omstandigheden subsidieering van een R.-Kath. Zieken huis verbiedt; overtuigd, dat de Chr.-Hist. Gemeen teraadsleden, zoowel de eenige tegen stemmers als de voorstemmers, in deze zaak hebben gehandeld naar hun bes te overtuiging, zoodat hen in dit op zicht geen blaam mag treffen; van meening echter, dat het wen- schelijker ware geweest, indien moge lijk. tactisch anders te handelen, met name ten opzichte van het rekening houden met de gevoelens van het niet- R.K. deel der bevolking; overtuigd, dat de stichting van het Roomsche Ziekenhuis moet dringen tot een krachtige positieve actie voor een niet-R.K. Ziekenhuis, vertrouwen uit te spreken in de Chr.- Hist. gemeenteraadsleden en de ge gronde verwachting, dat zij naar den eisch van hun beginsel het welslagen van pogingen tot de oprichting van een niet-Roomsch-Kath. Ziekenhuis krachtig zullen bevorderen." Tot de enkele tegenstemmers behoor den personen, die zich met de algemee ne strekking der motie volkomen konden vereenigen, maar inplaats van „een niet-R.-Kath. Ziekenhuis" wenschten te lezen „een Protestantsch Ziekenhuis". Wij vertrouwen schrijft De Ned. dat nu de leden elkander hebben gevonden en de motie werd aangenomen, mede op aanbeveling van de aanwezige pre dikanten, behoorende zoowel tot de Herv. als de Chr. Ger. Kerk, de rust en de vrede in de kiesver. is teruggekeerd. Arbeidsbemiddeling Velsen.. Ingeschreven 26 April 1924: 1 timmerman, 1 wagenmaker, 1 mach. houtbewerker, 2 kuipers, 2 stokers, 1 vuurwerker, 2 bankwerkers, 1 smid, 1 loodgieter, 1 voorslaander, 1 electricien, 2 plaatwerkers, 1 zeilmaker, 1 bakker, 5 visschers, 2 kantoorbedienden, 136 di versen. Conflict aan de Hoogovens. Maandagmiddag om 2 uur is aan de Hoogovens, in de afdeeling bankwerkerij, een staking uitgebroken. Van de 51 arbei ders in genoemde afdeeling is er slechts 1 aan den gang gebleven. Het conflict is ontstaan doordat de directie aan hen die den tweeden Paaschdag hebben gewerkt, niet de volle 100oi° extra voor Zondagswerk wilde uitbetalen, doch slechts 500/°. Men heeft over deze kwestie een onderhoud gehad met de Directie, maar zonder resultaat. De staking staat onder leiding van het bestuur der personeelsorganisatie, welk bestuur 's avonds opnieuw een conferentie met de Directie zou hebben. Van de uitslag hiervan zou afhangen of Dinsdagmorgen 7 uur weer zou worden gewerkt of niet. Is dit niet het geval dan heeft hedenmiddag een personeels vergadering plaats, waar de verder aan te nemen houding zal worden vastgesteld. Van de zijde der stakingsleiding deelde men aldus schrijft Hl. Dbl., nog mede dat onder het personeel groote ontstemming heerscht en het lang niet denkbeeldig is, dat conflicten als er nu een is uit gebroken, zich bij herhaling zullen voordoen. De directie van het Hoogovenbedrijf heeft in de Maandagavond gehouden conferentie toegezegd het werk op den Tweeden Paaschdag te zullen beschouwen als Zon dagswerk en dus te betalen met 100% extra. De stakingsuren kunnen worden inge haald, mits allen het doen. Dinsdagmorgen is het werk om 7 uur hervat en het conflict behoort weer tot het verleden. In een ander deel van het bedrijf is ook gestaakt. De transport- en havenarbeiders hebben Maandagavond het werk gestaakt. Het loon bedraagt voor dit werk 55 cent per uur. 99 ct. wordt gevraagd voor het lossen der booten en 75 cent voor het werk op het terrein. De directie biedt 60 cent per uur, doch de arbeiders nemen tegen over dit aanbod een afwijzende houding aan. SANTPOORT. De tooneelvereeniging „Varia" voerde Zondag j.l. in „Zomerlust" op „Verleden" van Ina BqudierBakker. In dit drama wordt verteld, hoe een jonge man, die al vroeg het ouderlijk huis verliet, in het buitenland zich vergreep aan het goed van anderen en daarvoor tot gevangenisstraf werd veroordeeld. Later keerde hij naar huis terug, tot groote vreugde van zijn ouders, broer en verloofde. Zijn vader vooral echter verkeerde in voortdurende vreet, dat zijn zoon zich nogmeals zou vergeten en liet dit soms|'niet onduidelijk blijken, wat natuurlijk minder aangenaam voor Dolf den zoon was. Op een keer, dat er op het kantoor van Dolf geld vermist was, verkeerde de geheele familie in angst, dat Dolf de schuldige zou zijn. Deze ziet dat en barst, nadat het bedrag teruggevonden is, in woede tegen allen uit, ook tegen zijn verloofde. Het slot is, dat hij, den anderen morgen kalm geworden, meedeelt, dat hij weggaat van allen en een huwelijk met Catherine, zijn verloofde, onmogelijk acht. Dit nu gaat ons te ver. Het is toch geen wonder, dat men nog wel eens even aan het verleden denkt, al is het verkeerd, zooals de vader doet, dit steeds te laten merken? En in dit geval was de schijn toch al bijzonder tegen Dolf. Was hij niet 's avonds alleen op het kantoor geweest Dolf mag dit vervelend vinden, maar hij weet toch ook, dat die vrees voortkomt uit een groote liefde tot hem. En mag hij b.v. zijn verloofde iets hoogst kwalijk nemen, wat hij haar zelf indertijd wilde opdringen, toen hij zeide„De vrouw van eenen het woordje „dief" niet uitsprak, omdat zij hem in de rede viel Neen, naar onze meening, had hij door daden moeten toonen, dai' er nooit meer aan hem getwijfeld behoefde te worden. Dan zou hij zelfs het wantrouwen van zijn vader hebben doen verdwijnen. Vooral de handelwijze tegen zijn verloofde lijkt ons ook niet natuurlijk. Had hij nog niet kort tevoren tegen haar gezegd: „Je bent zoo frisch in je denken en voelen en zoo heerlijk krachtig in je vertrouwen op mij". En wanneer haar, bij het vernemen van den diefstal de schrik even om het hart slaat, moet dat haar dan zóó kwalijk genomen worden Neen, een drama „naar het leven" lijkt ons „Verleden" niet. Dan heeft „Verleden" nog dit tegen, dat er groote gedeelten in zijn, die absoluut niet boeien of ontroeren. Een uitzondering ten opzichte van dit laatste vormt het derde bedrijf, waarin Dolf mededeelt, dat hij na kalm nadenken tot de conclusie is gekomen, dat hij ver van zijn huis zijn geluk moet gaan beproeven. Maar dat het een bevre digend slot heeft, kan ook weer niet beweerd worden. Tot zoover de critiek op het stuk zelf. Thans iets over de wijze, waarop het werd opgevoerd. Over het geheel kon die onze goedkeuring wel wegdragen. Slechts een paar opmerkingen moeten ons uit de pen, De voornaamste het eerst. Mevrouw Ver duin zag er voor een dame van middelbaren leeftijd vee! te jong uitdaarenboven sprak zij met een stembuiging, die eer een meisje van twintig jaar, dan een dame van ruim vijftig toebehoort Wanneer men dan ook de oogen sloot, zou men bij het gesprek met haar a.s. schoondochter, eer aan twee jongedames gedacht hebben. Herman, de tweede zoon, moet hier en daar wat meer den nadruk op sommige woorden leggen. Aan hetzelfde euvel lijdt de oude heer Verduin die tusschen twee haakjes z'n rol best speelde als hij van zijn lijden tijdens de gevangenschap van zijn zoon vertelt. Dolf mag niet vergeten, dat het stuk in een huiskamer speelt, waar men de asch van zijn sigaret niet op den grond werpt. De overige rollen werden naar behooren vervuld. Het naluurlijke spel van Roosje en den heer Peters mag nog wel even extra vermeld worden. De voetbalver. E. G. K. bestond dezer dagen een jaar en dit gevoegd bij het kampioenschap van het eerste en tweede elftal in de derde klas der H. V. B. deed een feestcommissie besluiten een feest middag en avond in elkaar te zetten. De feestmiddag vond plaats op het E. G. K.-terrein aan het Kerkpad, waar een sterke D. 1. O-combinatie en het eerste elftal der feestvierende vereeniging elkaar in de figuurlijke haren vlogen. Voor dezen wedstrijd was door den heer Vellinga een medaille beschikbaar gesteld. Na 90 minuten van zwaren strijd hadden beide clubs elk tweemaal gedoelpunt, reden waarom er 15 minuten werd verlengd. Toen scoorde Nic. v. Dillewijn, die ook de beide andere goals had gemaakt, ten derde male, zoodat E. G. K. in 't b?zit der medaille kwam. Om 8 uur was het weer „verzamelen" in „De Weyman", waar tot laat de feest vreugde duurde. De heer G. B. Wurth, candidaat tot den H. Dienst alhier, ontving een beroep naar de Geref. Kerk te Oost- en West-Souburg. Ook komt de heer Wurth voor op het tweetal bij de Gerfc. Kerk te Open- de-Nijega. Voor de Haariemsche rechtbank stond vorige week terecht de zoon van de wed. T. B. te Jan Gijzenvaart. Deze weduwe was gewoon haar belastingen te betalen per postcheque- en girodienst iedere maand f 25. Haar 22-jarige zoon bracht dat geld weg. Maar een paar maal, in Juli en in September, had de zoon blijkbaar geldgebrek en zoo kwam hij er toe maar f 15 te stortén Op het ontvangbewijs veranderde hij den 1 in een 2 en zijn moeder wist dus niet beter of hij had het volle bedrag gestort. De overblijvende f 10 behield de zoon voor zichzelf. Maar zulke dingen komen altijd uit. En deze valschheid in geschrifte kwam ook aan den dag, n.l. toen a.an de wje- duwe te veel betaalde belasting moest worden gerestitueerd. Beklaagde, is thans werkzaam als electricien, te 's Gravenhage. Veldwachter Bergma verklaarde, als getuige gehoord, dat bekt. een goede jongen is, maar dat hij blijkbaar in een zwak oogenblik de daad heeft gepleegd. Zijn moeder hield hem bovendien nog al krap. Het O.M. laakte het gedrag van den bekl. zeer. Het noemde het gepleegde misdrijf ernstig. Feitelijk paste er een gevangenisstraf op, maar liet is de vraag, of een gevangenisstraf niet ver keerd op den bekl. zal werken. Bovendien indien haar zoon in de gevangenis zou komen zou dat op den gezondheidstoestand van de moeder ongunstig werken. Dit laatste is echter een factor waarmede het O. M. indien bekl. een volgenden keer zich weder mocht misdragen geen rekening zal houden. Het O.M. requireerde wegens valsch heid in geschrifte 2 maal gepleegd 6 maanden voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van 3 jaar en zich te stellen onder toezicht van de afdeeling Haarlem van het Ned. Gen. tot zedelijke verbetering van gevange nen. Overeenkomstig dezen eisch werd bekl. veroordeeld. BINNENLAND. Jubileum van het reddingwezen aan de kust. In November van dit jaar bestaan de beide in Nederland gevestigde redding maatschappijen 100 jaar. Op' initiatief van jhr. mr. dr. A. RoëlI, Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, heeft zich een comité gevormd om beide jubilaris sen namens het Nederlandsche volk een geschenk aan te bieden in den vorm van een kapitaal, uit welks inkomsten zij haar stijgende exploitatiekosten kunnen bestrijden. Men weet, dat de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij ge heel in stand wordt gehouden door vrijwillige bijdragen en dat de Zuid- Hollandsche Mij. slechts een beschei den subsidie geniet. Behalve jhr. Roëll, hebben in die Commissie zitting genomen de heeren dr. C. J. K. van Aalst, E. Heldring, W. C. Hudig, dr. A. G. Kröller, Jhr. H, Loudon, jhr. mr. de Marees van Swin- deren, Vice-Admiraal J. J. Rambonnet, Th. M. Th. van Weideren, Baron Ren- gers, mr. R. A. II. M. Romme, mr. G. J. Sprenger, mr. G. Vissering, W. Wester- man, terwijl het secretariaat wordt waargenomen door mr. G. L. de Vries Feijens te Amsterdam. Er zullen onder dit Hoofd-Comité provinciale en gemeentelijke kommis sies gevormd worden in de verschil lende provincies, benevens in Amster dam, Rotterdam en Den Ilaag. Spoedig zal een oproep tot het Nederlandsche volk gericht worden, om voor het ede le werk van de redding van schipbreu kelingen een offer te brengen. Lijkverbranding. Zaterdag heeft de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding te Ut recht een buitengewone algemeene ver gadering gehouden onder leiding van den voorzitter, dr. E. Halbertsma. Hoofddoel der vergadering was de be slissing over den bouw van een nieuw Columbarium. De voorzitter dringt op kortheid bij de discussie aan, omdat hij gaarne vandaag met de agenda gereed zou ko men. De secretaris dr. van Lissa deelt mee le. dat een lichte sierkist voor snelver- voer gereed is; 2e. dat do statuten weer van den Minister zijn teruggeko men, omdat ze nog niet geheel in orde zijn, volgens den minister. In verband daarmee wordt alles wat in de statuten staat over het Cremato rium naar het Alg. Reglement overge bracht; 3e dat een motie van den Haag is ingekomen, waarin wordt voorge steld, een commissie te benoemen van deskundigen ter onderzoek, of de twee de oven werkelijk niet te verbeteren is. Den Haag zou gaarne, het Kon. Inst. van Ingenieurs uitgenoodigd zien, om deze commissie samen te stellen. ITet lid van het II. B. mr. Stheeman deelt mee, dat het aftredend lid van het H.B. prof. Itallie wel herkiesbaar is, aangezien de statuten, nu alle be zwaren zijn weggenomen, weldra kracht van wet zullen krijgen. Prof. Itallie stelt zich beschikbaar voor her kiezing (Applaus). Het eerst komt aan de orde een voorstel van het H. B., om aan te stellen een administrateur, ter ontlasting van .Secrétariaat en penningmeesterschap. De administrateur zal f 2000 salaris ge nieten. Den Haas- wil liever het secretariaat, in den ouden vorm behouden. Er moet gezocht worden naar iemand met veel vrijen tijd. Haarlem wil een geheel on gesalarieerd secretaris. Amsterdam voelt veel voor de benoeming van een administrateur. Het voorstel hoofdbestuur wordt aangenomen, nadat is verklaard, dat de benoeming zal worden uitgesteld tot na de benoeming van den nieuwen algemeenen secretaris. Daarna komt aan de orde de bouw van het nieuwe Columbarium. Het eerst krijgt het woord W. Fran co, ontwerper van een plan, dat geba seerd is op -de overweging, dat oud en nieuw Columbarium één ruimte zou den moeten vormen. Hij zet uitvoerig, gesteund door teekeningen zijn plan uiteen. Daarna ontvouwt architect Marius Poel zijn plan, dat ingesteld is op het streven, de urnen boven den grond te plaatsen in een hof met open galerijen en een gesloten urn-gebouw. Na breedvoerige discussie «-n nadat de vergadering zich voor een keuze in competent had verklaard, zegevierde een voorstel van prof. Itallie, gedeelte lijk geïnspireerd op voorstellen van Rotterdam eri den Haag. luidende: „De vergadering besluit tot het in- stéllen eener commissie van advies voor den bouw van een nieuw Colum barium. Deze commissie zal bestaan uit een architect c. q. dr. Berlage.. twee leden van het hoofdbestuur en de hee ren Ir. de Bruyne en dr. L. A. Radema ker. Het advies dezer commissie zal aan het hoofbestuur worden aangebo den, dat gemachtigd is, op grond van dit advies alles te doen, om de uitvoe ring van den bouw te doen plaats hebben." De voorzitter van de Arbeidersver- eeniging voor Lijkverbranding de heer Rosa, werd daarop in de gelegenheid gesteld toe te lichten de onderhande lingen met de Fusie-Commissie, welke tot geen resultaat hebben geleid. Als is het niet tot fusie gekomen dit bleek duidelijk uit de rede de verhouding tusschen de Arbeidersvereeniging en de Facultatieve is zeer goed mogelijk én gaarne zal men naast elkaar en waar mogelijk met elkaar strijden voor de gemeenschappelijke zaak. Na de verzekering van den voor-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1