DE KACHEL IS WEG! VAR VREDE 6AIS A. Goudeketting Co.| Spaar- en Voorschotel Boaz „De Wiskottens" Voor dsn Schoonmaak STRAALKACHEL Winkelj ullr ou w Groot winkelpand te Beverwijk versch gerookte poonen Blok Boet, Sproeten i IE3®*, JBSes, ar t Zanguitvoering op Yrqdag 2 Mei 1924 Behangselpapier eu Itoden. Koopt V een electrische Prjjs f 14.- Stroomverbruik by vast rechttarief 6 cent per nnr. Willemsplein - Telefoon 116-145 Schoonmaakartikelen. Blnjewel» Yïschhal. UllM h JN.V. IJmuider Agenturen. Administratiekantoor Hypotheken, en Scheepsverbaaden, 81uisplein 38 Telefoon 221 <C2. gevraagd, liefit geroutineerd v. g. g. v. bij PRINS HENDRIKSTRAAT. TE KOOP (hoekhuis), aan hoofdstraat, direct te aanvaarden, met PAKHUIS en VRIJ BOVENHUIS. Kelder met pekeibakkenzeer geschikt voor slagerij of melksaion. Br. R. 30 RIJKEN's Alg. Adv. Bur. Beverwijk. Kosteloos ingevolge beschikking der Rechtbank te Haarlem dd. 29 Januari 1924. In den jare 1924 den Negen en twintigsten Februari ten verzoeke van Engeltje Prins, zonder beroep, wonende te Egmond aan Zee, ten deze domicilie kiezende te Haarlem aan de Oedempte Oude Oracht 24rood ten kantore van de procureurs Mrs. W. P. Vis en F. v. d. Ooot, van wie eerstge noemde door de eischeres als haar procureur wordt gesteld, om als zoodanig voor haar in na te melden rechtsgeding te occupeeren, heb ik Jan van Wijngaarden, deurwaarder bij de Rechtbank te Haarlem, wonende aldaar; AAN Jan Stam, schipper, laatst gewoond hebbende te IJmuiden gemeente Velsen, doch thans afwezig en zonder bekende woonplaats in het koninkrijk, mitsdien mijn exploit doende door aanplakking van een afschrift dezes en van na te meiden stukken aan de hoofddeur der vergaderplaats der Arrondissements Rechtbank te Haarlem en aan het huis der gemeente Velsen en door overgave van gelijke afschriften aan den E. A. Heer Oflicier van Justitie bij gemelde Rechtbank, die het oorspronkelijk van dit exploit met „gezien" heeft geteekend, te zijnen paikette te Haarlem sprekende met den E. A. Heer Mr. Hoyer, Officier voornoemd, terwijl eindelijk dit exploit zai worden geplaatst in de IJmuider Courant. Ie. BETEEKEND een uittreksel der minuten be rustende ter griffie van de Recht bank te Haarlem, houdende een verzoekschrift waarmede verzoeker zich tot die Rechtbank heeft ge wend met de daarop gegeven beschikking van 29 januari 1924; 2. den gerequireerde Oedagvaard om op Dinsdag den 3 Juni 1924 des voormiddags 10 uur te ver schijnen ter terechtzitting van de Rechtbank te Haarlem, gehouden wordende in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat aldaar TENEINDE aangezien eischeres 1 Februari 1912 te Egmond aan Zee in alge- heele gemeenschap van goederen is gehuwd met Jan Stam schipper wonende aldaar; Vanaf heden wederom aan het bekende en eenlg Juiste adres. ZEESTRAAT. IJMUIDEN. verlmijgbaar üefdadigheWS- aangezien deze jan Stam, de gedaagde, die toen te IJmuiden gemeente Velsen woonde, op 17 Januari 1916 als schipper op de Catania „IJmuiden 39" uit IJmuiden naar zee is vertrokken, van welk schip en deszeifs bemanning sedert dien geen berichten zijn ingekomen, zijnde gemeld schip met zijn beman ning naar alle waarschijnlijkheid met man en muis op de Noordzee vergaan aangezien gedaagde, toen hij op 17Januari 1916 als voormeld uitvoer en zijn woonplaats IJmuiden ge meente Velsen verliet, geen volmacht tot het waarnemen zijner zaken gegeven had of orde op het beheer daarvan gesteld aangezien sedert 17 Januari 1916 geen bewijs is ingekomen van zijn aanwezen of zijn overlijden aangezien eischeres recht en belang heeft, dat er ten aanzien van gedaagde rechtsvermoeden van overlijden wordt uitgesproken zoo wel met het oog op de boedelver- deeling als met hel oog op haar voornemen om een nieuw huwelijk aan te gaan, waartoe zij verlof wenscht te bekomen aangezien eischeres verlof heeft bekomen tot het instellen dezer rechtsvordering en tot gratispro- cedure MITSDIEN ten aangewezen dage in persoon of door iemand van zijnentwege van zijn aanwezen te doen blijken, bij gebreke waarvan door eischeres na het vervullen der in de 2e voor geschreven formaliteiten zal worden geconcludeerd, dat bij vonnis worde verklaard, dat er ten aanzien van gedaagde sedert 18 Januari 1916 rechtsvermoeden van overlijden bestaat en dat haar verlof zal worden verleend tot het aangaan van een nieuw huwelijk, kosten rechtens. De kosten zijn in debet f 11. (get.) J. van Wijngaarden. Deurw. „Gezien" en afschriften overge nomen door Ons, Officier van Justitie bij de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, op heden 29 Februari 1924. (get.) Hoyer. komen vroeg ia t voorjaar, koop bfjtljds i een pot SPRUTOL I Vérkrijgb. bij alle drogisten. TIMMERMAN, METSELAAR I—I EN AANNEMER l—l WILLEM BARENDSZSTRAAT lö TELEFOON No. 467. voor het Comité tot steun van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose in de gemeente Velsen Aanv. 8 u. Zaalopening 7.30 u. te geven door het CHR. OEM. KOOR „LOOFT DEN HEER"j en haar KINDERKOOR DirecteurPIET HESPE met welwillende medewerking van; Mevrouw Teilegen, Sopraan, IJmuiden en den heer F. J. HeIJkoop, Piano, IJmuiden. Begeleiding Koor en Kinderkoor Mej. Mies v. d. Elzakker, A dam Entrée f 0.75 per persoon (vrij van belasting) Verplichte plaatsbe spreking vanaf 28 April aan het gebouw „Thalia". Programma's te verkrijgen bij de heeren Van Leeuwen, Kanaalstraat: H. J. Te Loo, Bloemstraat; Mej. De Koning, Wilhelminakade; Mevr. van der Veen, Wilhelminakade; Mevr. Boonstra, Kanaalstraat. Coöperatieve Oevestigd te IJmuiden Kanaalstraat 37 Raad van Toezicht i Ir. W. Polderman, F. J. H. Schneider. Deze Bank verstrekt voorschotten tegen borgstelling of zakelijke zekerheid Spaargelden worden tegen uitgifte van een boekje in bewaring genomen tegen eene rente van 4 pCt. in 't jaar, voor een jaar vast 41/, pCt De bank Is geopend; Eiken Maandag en Donderdag van 7—0 uur n.m. hebben wij voorradig, een enorme keuze in Grond- en glansverven. LAKBRUIN VOOR VLOEREN, droogt in enkele uren glanzend en steenhard op. BLANKE TRAPPEN- EN MEUBELLAK, SPIRITUS VERNISSEN. Kwasten, Penseelen en Witkwasten. Speciaal adres voorglazen deurplaten. Enkel- en dubbeldik vensterglas. Carbolineum (groen en bruin), Black-Varnish. Beleefd aanbevelend, Koningin Wilhelminakade 12. I Middelmolen 40 cl. per pond Krimpschelvisch 40 ct. p. pond j j Heele 30 Tong 100 j Kookschol 35—45 Tarbot 75 Bakschol 15—25 Qriet 60 Schar 15 Zuiderzeebokking 5 10 cent j i Wolf 20 Harde bokking 3 a 10 centj Alles wordt i en thuis bezorgd. Kanaalstraat 65, IJmuiden Dir.: L. M. Camman Telefoon 103 Agentschap van de Nationale Hypotheekbank Agentschap van de Rotterdamsche Scheepshypotheekbank Verzekeringen Bouwcredleten, Credtethypotbeken, Voorschotten, Boekhouding en Administration zonder prijsverhooging schoongemaakte Bestellingen worden per telefoon ook j g aangenomen. Speciale aanbieding voor Hotels, Restaurants en instellingen. Aanbevelend, Tegenover café Koningstein. door RUDOLF HERZOO. 22. Hij keek haar na, zooals zij slank en in al de frischheid harer jeugd de vestibule betrad. Eene beklemming kwam over hem. Nu keerde zij zich om. „Veel geluk," riep ze hem toe en trachtte te lachen. Toen maakte de groote jongen dat hij weg kwam. Hij had als een schooljongen kunnen huilen en wist niet waarom. Dien middag zat Gustav Wiskotten in het privé-kantoor tegenover zijn broer August. Ze lazen de Engelsche post. „Alle achting!" bromde Gustav Wiskotten en streek verheugd langs zijn knevel. „Wat heb je?" vroeg August en keek van de correspondentie op. „Wilhelm heeft er slag van. Ik zal hem zijne Engelsche bakkebaarden moeten vergeven. Nauwelijks is hij aan den overkant of hij gaat met de Engelschen aan den gang, dat ik van het doorlezen der bestellingen nog eelt op mijne handen krijg. Nu wordt het dus zaak: uren overwerken, nachtar beid, dat de grond, er van dreunt." „Als de werklieden maar willen." „Wat? Je gelooft toch niet dat onze mannen zich bij de oproerlingen zullen aansluiten? Nee, jongen, dan ken je de menschen slecht." „Dat soort menschen is altijd onte vreden. Als ze gelooven in troebel wa ter te kunnen visschen, doen ze het." „Men moet er juist voor zorgen, dat er niets troebels is. Dan houdt het visschen van zelf op. Bij ons is helder water." „Als jij je met je heldere water de oogen maar niet helder moet was- schen." Gustav Wiskotten stond op en open de de deur naar het groote kantoor. „Paul, geef de loonlijsten eens aan. Dank je. Nu kan je Fritz wel even uit het laboratorium roepen." Toen de broeders het privé-kantoor binnentraden, had hij de loonlijsten nagekeken en zijne berekening ge maakt. „Houd een oogenblik met je ge schrijf op, August. Ga zitten, Fritz. Paul, jij kunt ook blijven." „Om het kort te maken. We hebben in de textielbranche een hausse als er sinds jaren niet geweest is. En zooals de berichten luiden, zal de stijging nog aanmerkelijk toenemen. In dien tusschentijd zal het nieuwe gebouw bij de overige getrokken kunnen wor den. Voorloopig heet het, met doods verachting werken, dag en nacht, op dat we niet achterblijven. Ik zal mijn plaats als stamgast opgeven. August zal de goedheid hebben van zijne pres byters voorloopig afscheid te nemen, Fritz zal zijn rijpaard met vacantie sturen, en Paul zal het dichten tot be tere tijden uitstellen. Ieder onzer moet dus van zijn particuliere genoegens afstand doen, daar het op den Mam mon aankomt. Onze werklieden moe ten gedurende dien tijd eveneens met hunne private genoegens -afstand doen, en opdat zij ook zullen weten •dat het om den Mammon gaat, stel ik voor de loonen zoowel als de gelden voor het overwerk met tien procent te verhoogen." „Met tien procent tegelijk?" vroeg August afkeurend. „Ja, m'n jongen, om een ouwe broek met Kerstmis zullen ze geen zeier ge ven." „Zouden we niet eerst hunne eischen af kunnen wachten?" ried Fritz. „Wellicht doen zij het voor minder." „Eischen? Wat voor eischen? Wie heeft dan van ons iets te eischen? Het zou een mooie boel worden, als ik mijn mannen zoo uithongerde, dat ze wat te eischen hadden. Ik ben niet alleen hun werkgever, ik ben ook hun verzorger. En dat weten zij. En zoo zal het blijven. Als wij verdienen, zullen ook zij verdienen. Verduiveld ook, hoe zou men anders kunnen verlangen dat ze stand houden, indien er eens slechte jaren mochten komen? En vrijwillig moet men het den menschen geven. Opdat ze altijd het vertrouwen houden. Dan komt er ook geen on- eenigheid." „Tien percent!" herhaalde August Wiskotten hoofdschuddend. „Je zult ook tien percent meer kerk belasting moeten betalen als je inko men grooter wordt." Fritz en Paul lachten, en August hiel het voor geraden om, hoewel met een grimmig gezicht, toe te stemmen. „Dus jullie vindt het goed?" Gustav Wiskotten keek van den een naar den ander. Best. Dan zal ik het dadelijk onder de lijst zetten. Zoo, mijne hand- teekening. Hier, August, teeken ook even. Dank je. Zaterdagavond zal 't den lieden in alle zalen voor gelezen worden. Ik zal Kölsch bevel geven dat hij zorgt, dat allen even blijven. En nu: met God voor Koning en Vader land aan de geweren!" Er werd geklopt. „Binnen!" Kölsch stond op den drempel. „Kan ik u even spreken, mijnheer Wiskot ten?" „Wat zet jij een belabberd gezicht. Waar zit de kneep?" „In de ververij, mijnheer Wiskotten." De opzichter was binnen getreden en had de deur achter zich dicht getrok ken. De Wiskottens sprongen op. „In de ververij! Wat moet dat betee- kenen „Nauwelijks had mijnheer Fritz zijn rug gedraaid, of Wisczkowski, de Pool, bracht de transmissie tot staan, omdat hij spreken wilde." „Wel verduiveld!" stoof Gustav Wiskotten op. „Met z'n vingers aan mijn transmissie?". „Verder, verder, Kölsch!" „Ik vernam terstond, dat er daar iets niet in orde was en liep er heen. De Pool wekte juist de ververs op om den arbeid neer te leggen, om daar door op de heeren druk uit te oefenen. Nu was het juist de rechte tijd daartoe Van middag legden alle ververs in Barmen het werk neer. Die niet mee deed, bezat geen solidariteitsgevoel, en die op zulke tijden geen solidari teitsgevoel had, was een verrader en een schoft." „Heb je den ploert niet terstond het werk opgezegd!" schreeuwde Gustav Wiskotten. „Op hetzelfde oogenblik, mijnheer Wiskotten." „En wat gebeurde er toen?" „De ververs protesteerden en ver langden dat ik hem terugnam, of wilH den zonder verwijl eveneens uit'be-! taald worden." Gustav Wiskotten's voorhoofd werd donkerrood, zijne oogen puilden uit en zijn gezicht vertrok zich. „Mijnheer Wiskotten! Houd u kalm! U moet u zelf tot kalmte dwingen! Geef een glas water, mijnheer Paul." Gustav Wiskotten sloeg zijn broer het water uit de hand, dat het tegen den muur vloog. „Laat die dwaashe den! Ik ben toch geen vrouw, die flauwten krijgt?!" Hij liep een paar maal in het vertrek heen en weer. „Ik kan mij maar niet voorstellen. Juis de ververs, juist de oudste werklui...' „Ze zijn opgewarmd, mijnheer Wis kotten. Het verzet zweeft in de luchi en maakt als beschonken." „Juist de ververs August Wiskotten liep bleek kalm naar de deur, Gustav versperde hem den weg. „Waar wil je heen?" I „Ik wil op hun geweten werken, ik wil hen, als het zijn moet, met den bijbel in de hand Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 4