ren 1914—1918 f 24251 en 41/a cent en van 1919 tot en met 1923 f 73306 en 57 r ceni. De Voorzitter hierna het woord ne mende,-bracht hulde aan den tweeden jubilaris, den heer J. Kozemeyer, die ui zijn qualiteit van Commissaris altijd trouw de vergaderingen had bijge woond en het bestuur met raad en daad terzijde gestaan. Ook deze jubila ris ontving een zelfde cadeau, waar voor hij hartelijk dank zegt en er op wijst, nat zijne medebestuursleden het hem altijd gemakkelijk gemaakt had oen met hen samen te werken. Hierna richtte de voorz. het woord tot. den derden jubilaris, den heer H. van Zanten, die als fondsbode gedu rende 25 jaar de contributie had opge haald, aanvankelijk bij 18 nu bij 6000 leden. Nooit had hij gefaald, altijd wa ren de dubbeltjes aan den penning meester afgedragen, ook al had hij ze een enkele keer wel eens voorgescho ten, voor betrouwbare leden. Hij ont ving een mooien wandelstok met zil- veren handvat, waarop een inscriptie was aangebracht, benevens een paar gouden manchetknoopen. Met eenige hartelijke woorden be dankte de jubilaris voor het cadeau en de tot hem gerichte woorden, die ge tuigden van het groote vertrouwen, Vervolgens kreeg -dokter Barent- sen het woord. Er worden zei spreker heel wat jubileums gevierd die vrij onbelang rijk zijn, maar dat is thans hier niet het geval. Hij bracht hulde aan de drie jubilarissen voor allen arbeid, dien ze aan de nuttige instelling, als Velsen's Ziekenfonds is, besteed hadden en hoopte, dat hun nog vele jaren de lust en de kracht moge gegeven zijn om hun taak te vervullen. Dokter De Weerdt alsnu het woord verkrijgende, zeide, dat hij nog maar 5 jaar aan het fonds verbonden zijnde nu reeds driemaal een 25-jarig jubile um meemaakte, waaruit ten duide lijkste bleek, dat het bestuur het vol ste vertrouwen der leden had, wat naar zijne ondervinding dan ook niet mis plaatst was. Voor do dokters, zeide hij is het van veel waarde, dat er zulk een goed be stuur is, met de administratie behoef den ze zich nooit te bemoeien, die was altijd in orde-en zij konden zich geheel aan de zieken wijden. Mocht daaraan van zijn kant misschien wel eens iets gehanerd hebben, dan kon hij er al tijd op vertrouwen, dat hij dank zij de nuttige wenken van den bode, het ver zuil i kon herstellen. Ook met den heer Kozemeyer had hij in bestuurszaken alCjprettig gewerkt. Gaarne wilde hij nog een woord van hulde brengen aan de echtgenooten der jubilarissen, die heel wat keeren naar de bel moes ten loopen om menschen te woord te staan, die fondszaken met penning- ir ster of bode te behandelen hadden. Nadat het officieele gedeelte afge handeld was bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Een tweede Chr. School. Men schrijft ons In Hervormde kringen alhier is men zeer ontstemd over de wijze waarop men van Geref. zijde de aanvrage aan den raad om medewerking voor den bouw eener nieuwe school heeft gedaan. Natuurlijk is er niets tegen dat de Gereformeerden een eigen school stichten. Dit is hun goed recht, even zoo goed als de Hervormden te Vel- seroord dit thans gaan doen. Maar men is zeer ontstemd over de manier, waarop gewerkt is om tot deze nieuwe school te komen. Daar er voorloopig geen kans is om tot de stichting van een Geref. school te komen, besloot men er een Chr. Nat. school van te maken, een gemengde dus, zooals die te Velseroord. Sinds de laatste wijziging der Onderwijswet zijn voor een nieuwe school 60 kinderen noodig, waarbij geen kinderen mogen zijn, die reeds op een Christelijke school gaan. De aanvrage van de nieuwe vereeniging was ingediend met 64 handteekeningen van ouders met 111 kinderen, die de nieuwe school zouden bezoeken. Van deze 111 zijn er echter 25 nog te jong, 2 uit de gemeente vertrokken, terwijl 63 kinderen reeds een Chr. school bezo-ken, zoodat er 21 zouden overblijven. Het meest is men in Herv. kringen ont stemd over de wijze, waarop men de handteekeningen der ouders heeft gekregen. Allerlei onjuiste motieven werden daartoe gebruikt. Zoo werd b. v. gezegd tegen de ouders, dat het niet om hun kinderen te doen was, die mochten wel blijven op de school, waarop ze gaan. 't Was om hun handteekening, om daardoor te helpen een Chr. school te stichten bij het Hoogoven- bedrijf. Verder werd gezegd dat het was om een R. K. schooi te weren; dat het een tweede school zou worden van Chr. Volksonder wijs (de bestaande school); dat het ging me; goedkeuring van den heer Deinum, hoofd der bestaande Chr. school; dat men kwam voor een M U. L. O. school; dat m n een school dichtbij zou krijgen, dat er een Fiöbelschool bij zou komen enten- slotte werd er ook gezegd dat het een neutrale school zou worden. Bij iemand, die 3 kinderen had, waarvan één deze maand de school moest verlaten, werd gezegd dat dit niet hinderde en dat men dit kind toch maar op de lijst zou zetten. Van Hervormde zijde heeft men het er natuurlijk niet bij laten zitten. Men heeft de ouders bezocht en het resultaat was dat van de 64 er 35 schriftelijk hebben verklaard dat zij hun kindei en (in totaal 58) niet naar de nieuwe school zullen zenden en dus hunne handteekening terugnemen. Verder zijn er de 2 vertrokken kinderen, zoodat er dan overblijven 27 handteekenin gen met 51 kinderen. Van deze 51 zijn 11 te jong en van de overblijvende 40 bezoe ken 35 reeds een Chr. school. Er resten dus 5 kinderen, die werkelijk gelden voor de aanvrage, terwijl er 60 noodig zijn. Van deze 51 kinderen wonen er 7 in de woningen van het Hoogovenbedrijf, het meerendeel echter woont in de nabijheid der bestaande Chr. school. Zelfs zijn er 4 kinderen, die in het dorp Velsen en Driehuis wonen, terwijl men toch speciaal bedoelde een school voor de woningen bij het Hoogovenbedrijf te stichten. Waar de nieuwe Vereeniging haar aanvraag grondt op de snelle uitbreiding der bevolking ie Wijkeroog, zij opgemerkt dat op de daar bestaande scholen nog overvloed van plaats is. Op de te Amsterdam gehouden jaar vergadering van de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten is als bestuurslid herkozen Jhr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen alhier. Vrijdagmiddag had naar Hl. Dbl.meldt, aan de papierfabriek een ernstig ongeluk plaats. De 19-jaiige leerling der technische school te Haarlem, W. V. wonende te Schoten, die aan de papierfabriek zijn prac- tische leerjaar doormaakt kwam in het nieuwe waterreinigingsgebouw in aanraking met de electrische geleiding, waardoor kort sluiting ontstond en V. zich aan gezicht en handen ernstig brandde. Na aan de fabriek voorloopig te zijn verbonden, verleende Dr. B. verdere hulp en is V. later per rijtuig naar zijn woon plaats vervoerd. De dokter verklaarde dat de verbranding hoogst gevaarlijk was, maar of de oogen beschadigd waren, kon nog niet worden vastgesteld. De hitte was zóó groot dat de kleeren van den ongelukkige in brand geraakten, volgens deskundigen een hitte van 3500 graden. G e m e e n t e 1 ij ke Woningraad. Door den Gemeentelijken Woningraad in de Gemeente Velsen is aan den Raad dier Gemeente het volgende adres gericht. Edelachtbare Heeren, In aansluiting op ons adres van 12 Octo ber 1923 en na, naar aanleiding daarvan, gehouden besprekingen met den heer Wethouder van Openbare Werken hebben wij thans de eer, het volgende beleefd onder Uwe aandacht te brengen Voorop moge worden gesteld, als alge meen, en bepaaldelijk ook Uwen Raad bekend, dat in onze Gemeente nog een aan merkelijk tekort is aan arbeiderswoningen; wij willen daarom hieromtrent slechts enkele hoofdpunten naar voren brengen le. dat sinds jaren practisch geen enkele onbewoonbaarverklaarde woning ont ruimd wordt en de termijnen daarvoor dan ook bijna steeds weer, noodge drongen, worden verlengden dat daar naast bewoning van daartoe volstrekt ongeschikten gebouwen, als pakhuizen e.d., voorkomt 2e. dat samenwoning in daartoe niet ge schikte woningen veelvuldig voorkomt, ook wij erkennen het in wonin gen onzer vereenigingen 3e. dat de particuliere bouwnijverheid, en bepaaldelijk dez.g. „premie"-bouw,'geen werkelijke arbeiderswoningen bouwt, ook niet, nu de bouwkosten dalen; daarbij willen wij speciaal er op wijzen, dat de kleinere woningen, die door eenen premie-bouwer, die kort geleden nog op betrekkelijk ruime schaal pre mies heeft verkregen, worden gebouwd, nu reeds tijdens den aanbouw ver kocht zullen worden. Het is (overigens zeer natuurlijk en zeer gerechtvaardigd, van des bouwers kant bezien) de bedoeling van dien bouw, daaruit winst te maken, zonder zich om de toekomstige huur van de aldus met winst te verkoopen woningen te bekommeren. Wij vallen daarover niet, doch zien in de dagelijksche voorbeel den in onze Gemeente de bewijzen, dat, althans hier, de nood aan woningen met huren in overeenstemming met normale arbeidersloonen door de parti culiere- of de „premie"-bouw NIET wordt verminderd 4e. dat over de grootte van het woning tekort willicht valt te strijden, doch dat niemand zal ontkennen, dat dit minstens eenige honderden woningen bedraagt, en dat dit aanlal door de stichting van de Hoogovens en de voortschrijdende ontwikkeling van onze Gemeente eer grooter dan kleiner gaat worden. In algemeenen zin kan worden toege geven, dat de tijden er nu niet naar zijn om maatregelen tot verbetering van de uit dit woningtekort ontstane en in de toekomst verder voortkomende toestanden te nemen, zoo deze maatregelen de Gemeente op belangrijke kosten komen te staan. Wij meenen evenwel, dat het woningvraagstuk in onze Gemeente te ernstig is, om zonder meer de zaken te laten zooals zij zijn, Het is daarom, dat wij tot Uwe Raad met het voorstel komen om als eerste begin den bouw van een circa 250 woningen mogelijk te maken, uitgaande van eene bouw- en exploitatierekening, waarbij de kosten door de baten worden gedekt. De taak, die naar ons voorstel daarbij de Gemeente op zich zou moeten nemen, is de verstrekking van het benoodigde kapitaal tegen een vaste niet overmatige rentevoet, indien kapitaal verstrekking door het Rijk op grond van de woningwet onmogelijk blijki. In verband met besprekingen, gehouden met den heer Wethouder van Openbare Werken, is ons voorstel in hoofdzaak als volgt a. de woningen worden gebouwd (uitge nomen het na te noemen complex tusschen Santpoort en Driehuis) op in erfpacht of in koop te geven Gemeente gronden. waarbij voor elke woning ca. 100 a 120 M3 bouwgrond zal noodig zijn, voor 25 a 30 cent erfpacht, oi f 5,a f 6.koop per M*mogelijk is ook te Velseroord op andere billijk te verkrijgen gronden te bouwen, wat na principieele beslissing nog zcu kunnen worden bezien, daar de Gemeente gronden niet allen gunstig van vorm zijn b. de woningen worden in 2 of 3 com plexen vereenigd aanbesteed, zoodat de bouwkosten worden beperkt; c. de woningtypen zullen zijn te beperken tot die mti één woonkamer, spoelkeu ken, en 2 of 3 slaapkamertjes, waarvan de bouwkosten, alles inbegrepen, ge middeld ca. f 2500.zullen bedragen d. de huren, volgende uit de in bijlage gegeven exploitatierekening, zullen f 5.niet te boven gaan en tusschen 4.en f 5.kunnen schommelen; e. voorloopig is gedacht aan den bouw van 1. ca. 60 woningen op een terrein ten zuiden van het H. B. S.-terrein te Velseroord 2. ca. 35 woningen op terreinen ten noorden van het H. B. S.-terrein te Velseroord 3. ca. 25 woningen op terreinen aan de'Tuinderstraat, of op die aan de De Ruijterstraat, te Velseroord 4. ca. 60 woningen op een terrein ten zuiden van de Insingerschool; in verband met den grondprijs is hier op verdiepingbouw (als bij „Patri monium) gerekend; 5. ca. 70 woningen op een terrein tusschen Driehuis en Santpoort, in in liet verlengde van de Kageveld- straat 6. ca. 15 woningen bij het complex der R. K. Woningbouwvereniging, te Santpoort; f. hoewel dit later verder zal zijn ie regelen, is voorloopig gedacht, dat na den bouw in exploitatie zouden worden genomen het complex onder I en 11 door de Coöperatieve Arbeidershouwvereeni- ging; het complex onder III en een gedeelte van dat onder 4 door de Woning bouwvereniging „Velsen" het overige van het complex onder 4 door „Patrimonium"; het complex onder 5 en 6 door de R. K. Woningbouwvereniging g. bij de eerste verhuring zulien, om he' beoogde doel ten volle tot zijn recht te doen komen, in de eerste plaats dt gezinnen uit de onbewoonbaarver klaarde woningen in de eenvoudigste typen met de laagste huren moeter worden ondergebracht door tijdige beperking van de vergunningen tot voortzetting der bewoning in over eenstemming met de beschikbaarstel- stelling van de nieuwe woningen za! zulks zeer goed uilvoerbaar zijn. Verschillende punten zullen nader zijr te regelen, doch vóór tot verdere stappen wordt overgegaan meenden wij goed tt doen van Uw college eene principieele beslissing te vragen, of het genegen is in den voorgestelden geest te handelen en maatregelen te nemen om het benoodigde kapitaal van f 600000.— tot f700000.— bij uitgifte van de gronden in erfpacht (bij overdracht in koop van de gronden blijft het benoodigde kapitaal hetzelfde, omdat de koopsom aan de Gemeente ten goede komt) ter beschikking te stellen op een rentevoet van hoogstens 6 pCt. Op deze wijze zou onze Gemeente zich voegen in de rij van die Gemeenten, die, op gelijke wijze handelende, de woning toestanden in hun gebied niet aan hun lot overlaten en meene, dat op dit gebied een blijvende taak ligt van Gemeentelijk zorg en bestuur. Hoogachtend, get. C. Tellegen, voorzitter, get. J. A. Dalmeijer, secretaris. In den nacht van Donderdag op Vrijdag vond de politie op Wijkeroog een man slapende in het wachthuisje van de stoompont. De man werd mee genomen en uit de papieren bleek dat hij ontslagen was uit de strafgevange nis te Alkmaar. Daar hij echter niets te goed had, werd hij weder op vrije voeten gesteld. Ds. A. W. B. M. Kok te YVom- mels, voordien predikant der Geref. Kerk alhier, heeft voor het beroep naar Axel (Zl.)bedankt. Vrijdag werd te Haarlem door het Brov. Bestuur aanbesteed het on derhoud van den Zaaniandschen communicatie weg, loopende van den iüj&sstraatweg Vei senAlkmaar ai naar het Assumrner-tolhek over den Hoogendijk, door de polders Assendeiit en Vvestzaan, tot aan de oostzijde van de brug over de Parallel vaart nanij het station ivoog Zaandijk met de zijtak ken in de richting Uitgeest en in YVest- zaan tot nabij de YVestzaner Overtoom, ged. 1924. ingeschreven was als volgt: J. v. d. Broek en 11. v. Huffelen, Zaandam, f 319UU; C. May, YVestzaan, f 31185.50; J. Buis, idem, 30200; J. de Vries, Purmerend, f 26900; V. P. Braun en Zonen, Beverwijk, i 25940; P. Dekin- ga, Amsterdam, f 25600; 1. de Vries, Purmerend, f 25382; A. Boerma, Bus- sum, f 25100; Aann. Mij. „Noord-Hoi- iand", Heemskerk, f 24995; A. Groot, YVoude, gem. Akersloot, f 24876; K. Broense, n.ssendeift, f 22470; A. Kwan tes en Janssen, Velsen, f 20180. Zaterdagavond is de bliksem ge slagen in een boom .nabij de woning- van den heer G. Scholts op den Ko ningsweg nabij den ingang van Roos- wijk. Gevonden voorwerpen. POLITIEPOST YVIJKEROOG. Een bruine dames partemonnaie met inhoud, een bruin taschje inhoudende portemonnaie met inhoud, een zwart taschje inhoudende portemonnaie m. inhoud, fleschje odeur, schaartje, spie geltje enz.; een meisjesmuts, een hals ketting met gouden slootje, een baga gedrager voor rijwiel, een huissleutel, een gabardine-jas (beige), een zwart lederen portemonnaie, inhoudende geld, twee huissleutels en twee brief jes ten name van T van YVelij en Mevr. Haaf, een zwart damestaschje. DRIEHUIS. De heer G. J. van der Linden, op zichter van de begraafplaats YVester- veld alhier, hoopt morgen, Donderdag, 12x/2 jaar als zoodanig werkzaam te zijn. Malariabestrijding in Noord-Holland. De ziekte aan het afnemen. In de Maartaflevering der „Versla gen en Mededeelingen betreffende de Volksgezondheid" is het jaarverslag opgenomen der malariacommissie voor Noord-Holland over 1923. Uit het onderzoek van zieken op ma- lariaplasmodiën is gebleken dat de ziekte belangrijk aan 't afnemen is. De meeste artsen verklaren dat „belang rijk" of „veel" minder gevallen in hun praktijk zijn voorgekomen .Toch zijn er plaatsen, die een ongunstige uitzon dering maken, bijv. Ouderkerk a.d. Amstel. Ook uit Edam, Hoorn, Enkhui zen, Blokker, Ob'dam en St. Pancras wordt nog over „veel" malaria ge klaagd. De duinstreek en het Gooi zijn nagenoeg geheel vrij van malaria; uit de aan de duinen grenzende gebieden komen echter nog al eens berichten over „veel malaria", zooals uit Lim- men, Heemstede, AerdenhoutSant poort en Bennebroek. Er werd in 1923 ruim 168 K.G. chin ine tegen verlaagden prijs voor malariabestrijding geleverd, tegen 330 K.G. in 1922. Omtrent de vraag of de daling der malaria-gevallen in de toekomst nog zal doorgaan durft het verslag geen voor spelling wagen. De geschiedenis is in dat opzicht niet bemoedigend; reeds vroeger zijn er jaren geweest dat ma laria zoo goed als niet voorkwam, er daarna verhief de ziekte zich weer. Het zal zaak zijn naar nieuwe aangrij pingspunten en naar nieuwe middelen te blijven zoeken in den strijd tegen de malaria. De commissie „Malaria-bestrijding door de bevolking" heeft in verband met de bestrijding van deze ziekte aan alle Witte, Roode en Wit-Gele Kruis afdeelingen in de Provincie Noord- Holland een circulaire gezonden. Hier in lezen wij dat de bestrijding zooals die van Regeeringswege onder leiding van de Inspectie in de Volksgezondheid wordt uitgevoerd, in de naaste toe komst vervangen zal worden door een andere werkwijze. De bestrijding zal komen in handen van de bevolking, geheel overeenkomstig de oorspronke lijke plannen. NIEUWE UITGAVEN. Het Geïll, Gemeenteblad, dir. uit gever H. C. Pons te 's Gravenhage, heeft in -het April-nr. artikelen over den nieuwen commissaris der Koningin in Utrecht; Amstelodamiana; Een nieuw postkantoor te Utrecht, de Nieu we Uitleg te Arnhem, adellijke huizen in Zuid-Holland in de 18e eeuw; gids voor Leeuwarden, het Wilhelminapark te Utrecht en de Gemeentereiniging te Enschedé. Wij ontvingen no. 40 van den 2en jaargang van Volksvoeding, weekblad voor wetenschappelijke en practische kennis van levensmiddelen en hygiëne. Dit nr. bevat: Het gebruik van gas in de keuken, het nuttig effect van het voeder bij melkwinning; de zeevissche- i'ij in December 1923; uit de rechtzaal; Waarop moeten wij bij onze voeding in de huishouding letten?; De stem van de practijk; prijzen van brood en melk in eenige steden op 17 Maart 1924. Het blad wordt uitgegeven door de N.V. Mij tot exploitatie van het Weekblad Volksvoeding, Keizersgracht 714, Am sterdam. Wij ontvingen de rekening en verantwoording over het 40ste boek jaar der Levensverzekering Mij. Ut recht en het jaarverslag over 1923 van de Groot-Noordhollandsche Vereeni ging van Levensverzekering en Lijf rente te Amsterdam. Het April-nr. van Symphonia, tijdschrift gewijd aan instrumentale muziek, uitgever J. J. Lispet te Hilver sum, bevat: Ontwikkeling van de pia no, het pianospel en de pianoliteratuur door J. Vincent; Onze componisten door J. P. J. Wierts; Nederlandsche mu ziek door N. A. Bouwman; Brief uit Vlaanderen door Emiel Hullebroeck.: Een internationale Opera door J. P. J. Wierts, Muziekbesprekingen door Je anne Landré en Willem Landré; Hoe moet ik piano studeeren? door YV. K. en voorts verschillende rubrieken. YVij ontvingen van de Onderzoek groep inzake de Bilthovensche Spiön- nagezaak de eerste publicatie, liet is een courant op zichzelf van zes blad zijden en wij kunnen er niet aan den ken er iets uit over te nemen. Voor wie het lezen wil, kan het voor 25 cent be stellen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur! Zou ik de aandacht van het publiek eens mogen vestigen op de willekeur en het gevaar, waaraan het is blootgesteld in sommige autobussen? Gepasseerde Zondag middag reizende in een bus Haarlem— IJ muiden heb ik mij met de andere passa giers voortdurend moeien ergeren over het onophoudelijk pralen van een juffrouw met den chauffeur. Zij keek hem daarbij af en toe aan, zóódanig naar hem toegebogen, dat haar breede hoedrand den chauffeur het uitzicht bijna belemmerde. Het was niet af en toe een woordje, maar er was zooals men wel eens pleegt te zeggen„Geen speld tusschen te krijgen". In hooge mate was het den chauffeur afleiden. Toen de bus onderweg stopte om een passagier uit te laten, maakte ondergeteekende de juf frouw attent op het gevaar, dat het voort durend praten met den chauffeur voor ons opleverde, daarbij veronderstellende, den bestuurder ook een dienst te bewijzen, door hem van het gebabbel te verlossen, maar de zaak werd nog erger, toen de chauffeur antwoordde: „maak U maar niet ongerust, het hinden me niet", waarna het gesprek in hetzelfde tempo doorging. Wij passagiers stonden daar machteloos tegenover. Kan mendainueen soort czarisme noemen om zóó met menschenlevens om te springen of is het domheid? In elk geval is een dergelijk bestuurder niet verantwoord bij een eventueel ongeluk. Bij andere openbare vervoermiddelen met sloom of eleclriciteit zijn de machinisten of bestuurders voorzien van duidelijke zichtbare nummers op hunne kleeding, waardoor passagiers bij eene directie hunne gegronde klachten kunnen indienen. Als dat hierbij ook verplichtend werd zouden toestanden, zooals boven genoemd spoedig verdwijnen. In de hoop, dat daar eens degelijk de aandacht op wordt gevestigd, vooral nu men door opheffing van de tram als 't ware op autobussen is aangewezen, dank ik de redactie voor de plaatsing. Een abonnée. Velsen, 28 April '24. Waterslang ÏJssiuMen. Mei 1924 H. waler L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 1 1.43 2.03 9.33 10.00 2 2.23 2.41 10.15 10.38 3 N.M. 2 57 3.16 10.54 11.13 4 3.29 3.49 11.30 11.46 5 401 4.21 0 05 6 4.32 4.51 0.18 0.37 7 5.02 5.23 0.47 1.07 Oeen Zomertijd. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan wijkzusters en tevens gebruik van ver recht op kostelooze hulp van een de? pleegmateria&l. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6