ORGAAN VOOR DE VELSEN Verschijnt Woensdags Zaterdags No. 54 Woensdag 7 Mei 19S4 9e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs t 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen; aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. .IJMUIDEN" ADRES VOOR RE[DACTIE EN "ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties enfamilieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. SPORT VOETBAL. STORMVOGELS—'T GOOL Behalve het eerste elftal der Storm vogels, hebben we Zondag j.l. ook de reserves aan het werk gezien, zij 't dan ook slechts na de rust. En laten we di rect zeggen: Met bijzonder veel genoe gen. Na Zondag j.l. durven we gerust beweren, dat het spelgehalte van het tweede elftal sterk stijgende is. In één opzicht prefereeren we het spel der re serves zelfs boven dat van het eerste elftal, n.l. in het opzicht, wat het open houden van het spel betreft. Meermalen zagen we centers van den midhalf naar één der buitenspelers, van den rechts- naar den linksbinnen enz., terwijl Van Strien en Bonekamp vooral, wat men noemt een „wing" vormden. Bovendien beschikken verscheidene spelers over gen flinke dosis „snelheid-van-hande- len, waardoor de A. W.-verdediging meermalen overrompeld werd. Drie bijzonder fraaie goals zagen we na de rust maken: Eén door R. C. Vis ser, na goed spel tusschen dezen en Van Strien, één door Bonekamp na een zeer, zeer snellen rush, besloten door Ben uitstekend schot, en één door Van Strien, die handig twee spelers passeer de, om dan met een ferm schot te doel punten. Voor de rust had deze speler reeds tweemaal gedoelpunt en Glas éénmaal. In de achterhoede ontdekten we een tweetal oude kennissen: Heilig Sr. en Terhorst. Laatstgenoemde zagen we bij na niet in actie, daar zorgde de alom tegenwoordige Nieborg wel voor. Hey- lig daarentegen wel en 't deed ons wer kelijk genoegen, dezen veteraan met zoo'n jeugdig enthusiasme te zien spelen. De middenlinie verrichtte ver dedigend heel goed werk, kan echter voor den aanval nog een betere steun zijn. De tweede elftallers hebben thans in 3 wedstrijden 5 punten veroverd. Met vertrouwen zien we hun promotie te gemoet. Na dit uitstapje keeren we tot het eerste elftal terug. Dat dit een „oefen wedstrijd heeft gespeeld, zouden we niet gaarne beweren. In plaats van dat er getracht is de nieuwe verdedigings methode serieus toe te passen, in het short-passing wat veelvuldiger afwis seling te brengen, persoonlijke opmer kingen van den trainer uit te voeren enz., is er van 't begin tot het eind in den ouden trant gespeeld. Enkele spe lers spanden zich bovendien absoluut niet in, zoodat het van den Stormvo gelskant maar een matige vertooning was. Een ietsje heter werd er gespeeld, toen Visser door een ongeval het veld moest verlaten. Men make hier niet uit op, dat wij den „internationaal" het slechte spel wijten. Het was slechts een gevolg van het feit, dat het spel der voorhoede nu wat meer open móest worden. Toen scoorde Blinkhoff Sr. na fraai werk van Sprokkreeff en een goeden voorzet van Oldenburg den eer sten goal. Het schijnt ons niet overbodig, wil men tenminste in de kampioenscom petitie het gewenschte succes behalen, dat er van bevoegde zijde, den spelers nogmaals op gewezen wordt, dat dit voortdurende korte spel niet dè metho de is. En een ernstige bestudeering van het „plaatsen" van den bal door de middenspelers zou evenmin kwaad kunnen. Eerlijkheidshalve dient ten- glotte vermeld, dat enkele spelers de- n wedstrijd wel als een oefenwed- riid beschouwd hebben. 't Gooi beproefde eenige nieuwe krachten. Te beweren, dat het elftal sloot als een bus, zou te ver gaan. Maar in ieder geval hebben we verschillende goede staaltjes voetbal kunnen bewon deren. Bij het opbrengen van den bal was meestal de geheele voorhoede in actie. De beste speler was wel de links buiten Twelker, die, handig en snel als hij wa9, in de Stormvogels-gelederen voortdurend verwarring stichtte. Als het echter op schieten aankwam, dan waren Van Kol c.s. hun hoofd kwijt. Slechts eenmaal, toen v. d. Wint niet kon wegwerken, werd van dichtbij door Van Kol gescoord. De leiding berustte bij den Stormvo gels-secretaris, den heer Slikkerveer, die een goed leider bleek te zijn. Een verslag van den wedstrijd kan o.i. na deze uitvoerige inleiding ach terwege blijven. Hieronder volgen daarom nog slechts de elftallen: v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Bakker Sprokkreeff, Blinkhoff Sr., Visser, Sint, Oldenburg. Scheidsrechter. Slikkerveer. Twelker, Meylof, v. Kol, Reeder, de Leeuv Andriesse, Fransen, Andriesse Huizinga, v. Schaick Tijssen. Zaterdagmiddag-competitie. Kampioenswedstrijd Ketmemerland IV. I. O. S. I. Het is V. I. O. S. gelukt den eersten wedstrijd met 32 te winnen, dank zij liet feit dat de IJmuidenaren over den noodigen ausdauer beschikten om den vluggespeelden wedstrijd tot het einde toe vol te 'houden. De stand was een kwartier voor het einde nog 20 in het voordeel van Kennemerland doch daarna wist V. I. O. S. nog 3 goals te fabriceeren waarvan 2 in de laatste 4 minuten. V. I. O. S. verscheen met 1 invaller terwijl Kennemerland geheel volledig was. Eerstgenoemde won den toss en verkoos tegen den zwakken wind in te beginnen. Wel scheen direct V. I. O. S. iets ster ker en maakte v. d. Steen een doelpunt', dat echter wegens buitenspel geannu leerd moest worden, doch dit was voor Kennemerland het sein voor harder aanpakken. De V. I. O. S. verdediging moest alle zeilen bijzetten om doelpun ten te voorkomen en hare keeper weer de zich verdienstelijk. Zelfs wist hij een strafschop te keeren doch de corner hieruit ontstaan wordt door een der back's in eigen doel getrapt en zoo komt de rust met 10. Na rust weer hetzelfde spel maar al spoedig blijkt dat Kennemerland er uit raakt. Wel weet zij door goed spel van de links-buiten en mid-voor den voor sprong nog te vergrooten, maar V. I. O. S. hield vol en eindelijk wist v. d. Velde succes te bereiken. 2—1. Kennemerland moest nu met alle macht verdedigen, maar kon niet ver hinderen dat v. Leeuwen in de laatste minuten nog den gelijkmaker en daar na v .d. Velde den winnende goal wist te scoren. Scheidsrechter Besse voldeed uitste kend. Uitblinkers waren bij Kennemer land de rechts-back, mid-half en links buiten, bij V. I. O. S. de keeper en links-back A.s. Zaterdag speelt V. I. O. S. tegen Ulysses I in de seriewedstrijden van T. H. B. aan den Meerweg te Heemstede. We gelooven dat als onze IJmuider club flink aanpakt ook hier kans op een, zij het kleine overwinning, bestaat. Dus, opgelet jongens. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. „De Sabijnsche Maagdenroof". Het gezelschap van Leden der Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel", dat op dit oogenblik een tournee maakt door België, zal na haar terug-keer in het Thalia-theater te IJmuiden een bui tengewone voorstelling geven van „De Sabijnsche Maagdenroof', klucht in 4 bedrijven van Franz en Paul von Schöntbann. De datum is bepaald op Dinsdag 20 Mei aanvang 8 uur. Hubert La Roche zal de rol vervullen van Emanuel Striese (de tooneeldirecteur) en Louis Saalborn die van Professor Gollwitz. Verder treden in dit stuk op, de dames: Anna Sablairolles, Ada van Duyl, Dora van Eisen, Mien Gosschalk Gobau, Jan Wensma, Rien van Noppen en anderen. Regie Louis Saalborn. „Het Vaderland" schreef over deze voorstelling: „Meesterlijk was in de eerste plaats Hubert La Roche als de Sohmiere-direkteur. Zijn grime was een en al extravagance. Maar dan dat spel! Wanneer hij bij voorbeeld vertelt van de wonderen van zijn troep en de veelzijdige talenten van zijne echtge- noote was hij waarlijk meesterlijk en als hij in het derde bedrijf, zijn Ro- meinsch costuum tot schrik van zijn omgeving onthult, neen maar, toen da verde het door de zaal! De heer van der Steen verzoekt ons mede te deelen dat hij in de raads vergadering van Dinsdag 29 April j.l. abusievelijk mededeelde, dat enkele huurders van woningen in de Patrimo nium-stichting een huurschuld van f 300 tot f 400 hadden. Dit moet zijn een viertal, die gezamen lijk dit bedrag aan schuld hebben, waarvan de hoogste nog niet de helft van het totaal bedraagt. Naar wij vernemen zijn de stakin gen onder de werklieden aan het Hoog- ovenbedrijf geëindigd. Ook ten aanzien van de bootwerkers kwam de directie de eischen der stakers tegemoet, zoodat nu voor het lossen der ertsbooten, zoo wel op de kant als aan boord, 60 cent per uur wordt uitbetaald. VELSEROORD. Naar bet Nws.bl. v. IJm. ver neemt heeft bet R.K. Drankweer-Comi- té plannen om in Juni een drankweer- tentoonstelling te houden in het Patro naatsgebouw alhier. Vanwege de Ned. Spoorwegen zullen voortaan de bestelgoederen gra tis worden thuisbezorgd, evenals zulks op andere plaatsen bet geval is. Maandag herdacht de heer J Een hoorn den dag, waarop hij 40 jaar ge leden in dienst trad in de papierfabriek van de firma Van Gelder Zonen. Van de Ne'derl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel ontving de jubi laris een prachtig uitgevoerd vereerend getuigschrift in lijst wegens getrouwe plichtsbetrachting gedurende 40-jari- gen dienst bij de Vereenigde Koninklij ke Papierfabrieken der firma Van Gel der Zonen. 's Morgens om elf uur werd de jubi laris uitgenoodigd op het kantoor te komen, waar hij door de Directie ont vangen werd en hartelijk toegesproken door den heer J. H. A. Kruimel, die hem met de felicitatie en dank namens de directie het gebruikelijke couvert over handigde. Als een merkwaardigheid deelde de heer Kruimel mee, dat in de laatste week dezer 40 jaren op de fa briek de grootste productie verkregen was. Nadat de jubilaris door het kantoor personeel gefeliciteerd was, vertrok hij naar zijn woning, die intusschen in een bloemenhof herschapen was, te midden waarvan hij op het verdere ge deelte van den dag nog tal van geluk- wenschen ontving. Een hem hijzonder aangenaam cadeau was een bloemstuk afkomstig van de arbeiders aan zijne papiermachine de No. 14. Van de 40 jaren heeft de heer Een hoorn er 26 te Velsen en 14 in Wormer gearbeid. 's Avonds werd hem door de Harmo niekapel „De Eendracht" eene serena de gebracht. VELSEN. Door ongesteldheid van den heer Ilenri Dekking te Rotterdam is diens lezing voor de Velser H. B. S. Vereeni- ging Zaterdagavond niet doorgegaan en uitgesteld tot later. De weg langs het kanaal. Vandaag wordt de Stationsweg voor het verkeer afgesloten en het zal wel verscheidene dagen duren, alvorens men met het bestratingswerk klaar is Nu zal het „lichte verkeer" langs den weg zuidelijk van het kanaal mogen en de heeren: Oscar Tourniaire, John plaats hebben. Wij voorspellen dat de weg binnen eenige dagen totaal stuk gereden zal zijn, want de autobussen en allerlei voertuigen met paarden er voor zullen er natuurlijk langs gaan. Is het nu zoo erg, dat de autobussen naar Beverwijk over Driehuis moeten rijden? En vrachtauto's en vrachtwa gens kunnen toch wel 5 minuten lan ger er over doen? De weg langs het kanaal is een rus tige en veilige weg voor wandelaars en fietsers. Door deze toelating wordt de weg, die nu keurig in orde is, geheel vernield en het zal de gemeente hon derden guldens kosten, om den weg weer goed te maken. SANTPOORT. Aan M. W. Jonker, te Jan Gijsen- vaart, is vergunning verleend tot het bouwen van een woon- en winkelhuis aan den Bloemendaalschen straatweg. schen méér dan voorheen, voor hunne rechten opkomen, maar laten ze óók hun plicht doen tegenover de machte- looze dieren, die nü ook méér dan vroe ger lijden moeten. Ook vergete men niet den strijd aan te binden tegen de mishandeling van de diverse trekdie ren! Steunt ons in ons werk door lid te worden van de afd. Velsen en O. van de Ned. Vereen, tot bescherming van Dieren. Contributie f 1.25 p. jaar (mi nimum). Zich op te geven bij Mej. G. J. Kerbert, school A. of bij den heer Dege- naar, drogist te Beverwijk. Mot dank v. d. plaatsing. Achtend, Mej. E. A. K. VISSCHERIJ. Door activiteit van onzen gemeen te-veldwachter Bergenia is het. gelukt, de hand te leggen op een individu, dat zich tegenover Mej. K. van hier op min der eerbare wijze gedroeg. Het bleek te zijn zekere A. M. v. d. P. uit Amster dam. Hij is voor den commissaris van politie geleid. De heer G. B. Wurth, cand. tot den H. Dienst alhier, heeft het beroep naar de Geref. kerk te Oost- en West-! Souburg aangenomen en voor dat naar Tienhoven bedankt. Vrijdag j.l. werd ten bate van de R.K. Tuberculose-vereeniging „Her wonnen Levenskracht" in „Zomerlust" een film-avond gegeven, met medewer king van het symphonie-orkest „Cae- cilia" en het gemengde koor „Vox Hu mana", resp. onder leiding van de hee ren Delac.haux en Hoogerwerf. Jammer genoeg was de belangstelling niet van dien aard, dat, na aftrek der onkosten, een belangrijk saldo zal overblijven. Hedenavond treedt „Caecilia" voor het eerst onder leiding van haar nieuwen directeur, den heer Delachaux, voor het voetlicht. Morgenavond wordt hetzelfde programma nogmaals ten ge- hoore gebracht. DRIEHUIS. De veiling der bollen, op den z.g.n. Kerkbollenakker zal plaats hebben op Zaterdag 10 Mei, des voormiddags cir ca 10 uur. De bollen zijn afgeplant op den tuin van dé Gebr. Heereman ach ter de R.-K. kerk te Driehuis. Voor de genen, die voor zijn tuintje tulpenbol len wil, kan daar terecht. De opbrengst is ten voordeele der R.-K. kerk. N. Hl. Ct. De heer L. Hoorweg, cand. tot den H. Dienst, vroeger wonende alhier, thans te Hilversum, heeft het beroep naar de Geref. kerk te Purmerend aan genomen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Is dierenbescherming noodig? Het gebeurde te IJmuiden. Ontaarde menschen hadden hun hondje, omdatjaar f 516.867. het jongen moest, het huis uit gejaagd. Op een eenzaam plekje werden de jon gen geboren en in haar wanhoop be- groef ze deze en hield daarbij de wacht, j ijmniden. Het hospitaal-kerkschip De Hoop zal 7 Juni van Amsterdam naar hier vertrekken, om 10 Juni van hier naar zee te gaan voor den eersten kruis tocht onder de haringvisschers. Geen vischafslag te Haarlem. Naar aanleiding van een adres van het bestuur der Visschersvereeniging M. A. A. S." te Urk, houdende verzoek tot stichting van een gemeentelijken vischafslag te Haarlem, stellen B. en W. naar Hl. Dbl. meldt, den Raad voor afwijzend te beschikken op dit verzoek. B. en W. gronden dit advies hierop dat zij den indruk hebben, dat de Urker visschers die zoo nu en dan met een 10 of 12 botters naar Amsterdam varen, daar niet altijd afnemers kunnen vin den en daarom willen trachten, de visch te Haarlem aan de markt te bren gen. Daar het te voorzien is, dat de in deze gemeente ter markt gebrachte visch niet een grooteren prijs zal op brengen, dien de Urker visschers den ken te verkrijgen, zou het gevolg zijn dat, de botters niet meer de reis naar Haarlem zouden maken en de gemeente dus onnoodige uitgaven zou doen. En om de kosten te dekken van een ge meentelijke vischafslag zou deze toch een jaarlijkschen omzet van f 200.000 moeten hebben. B. en W. zijn van oordeel dat een goede vischvoorziening in Haarlem al leen gebaat is door dén geregelden aan voer uit IJmuiden. Gedurende de week van 24 t/m. 30 April 1924 kwamen alhier de navolgen de vaartuigen 'binnen, 74 Hollandsche-, 3 Duitsche- stoomtrawlers, 13 zeil-, 1 motorloggers, 10 stoombeugers, 2 sloe pen en 62 kustvisschers. De besom mingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 882 tot f 5615; Duitsche stoomtrawlers van f 1784 tot f 4308; zeilloggers van f 68 tot f 614; motorlogger van f tot f 938; stoombeugers van f 528 tot f 1746; sloe pen van f 780 tot f 914, terwijl de kust visschers totaal f 2879 hesomden. De aanvoer bestond uit 460.225 K.G. trawlvisch en 28950 K.G. beugvisch. De totaal opbrengst bedr. f 201.280.29. Vischomzei. De omzet in de rijksvischhallen te IJmuiden bedroeg in April van dit jaar f 928.087 tegen in April van het vorig SCHEEPVAART. Het Ned. stoomschip Hollandia II, dat hier eenige jaren in Niemand ontfermde zich over het onge- lukkige beest. Toevallig kwam een on binnentoeleidingskanaal naar de zei-leden daar voorbij doch,ook f^°ngroote sluis is opgelegd geweest, is het hondje nmt mee knjg naar Risör in Noorwegen verkocht en bij de jongen. Den volgenden morgen trok Vrijdagmiddlg onderden ging deze dame nog eens kijken. En J jawel, het dier lag nog op dezelfde f plaats met de opgegraven jongen on-Het bij de Ned. Scheepsbouw Mij. der zich. Onze dierenbeschermster te Amsterdam nieuwgebouwde stoom- raapte een der jongen op en zie, het schip Swartenhoudt van de Kon. Pa- moedertje volgde -haar. Ze bracht het ketvaart Mij. is hier Vrijdag aangeko- naar het dierenasyl te Holland op zijn men. Smalst, waar het één nacht doorbracht.Zaterdag heeft de officiëele proef- Den volgenden dag werd er een goed tocht plaats gehad, thuis voor de verlatene gevonden, waar het liefderijk verzorgd wordt. Schande Scheepvaartbeweging, over dengene, die zooveel leed bracht, Gedurende de maand April 19~-i zijn over een vrijwillig tot zich genomen te IJmuiden door de Noordzeesluizen huisdier! In dezen tijd moeten men- geschut: uit zee 211 stoomschepen met

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1