Umuider Courant De Semaphoor Ziterdag 10 Mei 1924. 2e blad OFFICIEEL. hinderwet. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis dat het verzoek van N. Dik, te IJmuiden, om op het perceel, kada straal bekend gemeente Velsen, af dee ling IJmuiden, sectie I, no. 2264, plaat selijk bekend President Steynstraat, Wijk C no. 64, zijne slachterij te mogen uitbreiden door het bijplaatsen van een electromotor van 1 P.K., door hen is toegestaan. Velsen, den 7 Mei 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Waterstand IJmuiden. Mei 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 11 7.38 8.11 3.01 3.26 12 E.K. 8.39 9.16 3.50 4.25 13 9.52 10.32 4.55 5.45 14 11.08 11.43 6.12 7.08 15 0.09 7.29 8.17 16 0.37 1.06 8.33 9.10 17 1.29 1.54 9.25 9.57 Oeen Zomertijd. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De loonregeling in het Visscherij- bedrijf. Door een aantal Visscherij-Maat- schappijen is aan de combinatie van vakorganisaties in het transportbedrijf alhier een schrijven gericht, waarin ge zegd wordt dat met groote spijt werd vernomen dat de leden het advies der bestuurders tot aanvaarding der door de reeders voorgestelde loonsvoorwaar den niet hebben opgevolgd. Daar evenwel de omstandigheden noodzaken vast te houden aan de geda ne voorstellen, deelen de reederijen mede dat zij met 15 Mei de nieuwe loon regeling voor de opvarenden zullen in voeren, zoodat vanaf dien datum de trawlers slechts op die voorwaarden zullen uitvaren. Tot het aangaan van een contract verklaren de reeders zich bereid. Het schrijven is onderteekend dooi de directies van de visscherij-maat- schappijen Praxis, Holland, Luctor, Emergo, Centrale Visscherij Mij.; In- vierno, Vooruitgang; Navis; Oceaan Visscherij Mij.; Noorderlicht; Zaan- stroom; De Marezaten en de Noordzee Exploitatie Mij. Woensdagmiddag heeft de politie een drietal beschonken Duitsche vis- scherlieden in de richting van hun schip gebracht, dat in de visschersha- ven lag. De stationschef vroeg Woensdag middag assistentie der politie, daar een persoon een spoorwagen had ver ontreinigd en zich niet verwijderen wil de. De politie heeft toen den man, die A. van G., stoker te Amsterdam bleek te zijn, van het spoorwegemplacement verwijderd. Ook hier zal de alcohol wel de oorzaak zijn geweest. Woensdag kwam bij de politie be richt in dat het Nederl. Transport en Expeditiekantoor te Amsterdam een dekschuit met dekkleeden vermiste, welke in de IJouthaven te Amsterdam lag. Des middags kwam een vertegen woordiger van het kantoor hier ter plaatse. De politie stelde een onderzoek in en vond de schuit tusschen een sleep zandbakken. De schipper van de sleep boot wist er niets van en zeide dat de schuit dan per abuis was meegenomen. De schuit is des avonds met dezelfde sleep weer meegenomen en in de Hout haven vastgemaakt, waarmede de di rectie van het kantoor in kennis werd gesteld. De politie van het Bureau Vis- schershaven heeft aangehouden zekere W. uit Velseroord, tegen wien een bevel tot aanhouding was gekomen, daar hij 3 dagen hechtenis en een jaar opzen ding naar een Rijkswerkinrichting te goed had. Hij is door de marechaussee op transport gesteld. Het zoek geraakte Lot. In een van onze vorige nummers hadden wij bericht gemaakt dat de Pendule met coupes van de gehouden verloting der vereeniging Independent Order of Good Templars (Loge in veili ge haven) IJmuiden nog niet afgehaald was. Dit lot waarop deze hoofdprijs was gevallen, is na lang zoeken door de betrokkene, eindelijk op een verloren; plaatsje gevonden. De gelukkige win naarster is mej. H. Draak, Kanaalstr. 152 alhier. Gevonden voorwerpen. Een zakmesje, een fluitje, een porte- monnaie, een dames-kraagband, een medaillon met 2 portretten, een bruine' kinderhandschoen, een zwart-lederen portemonnaie met inhoud; een hals doek; een kinderportemonnaie; een me talen tabaksdoos een grijze gebreide kindermuts: een roode postduif, gem. 1922; eenige uortretten. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Gerrit, zoon van Gcrar- dus de Graaf en Kniertje Buis. Ondertrouwd Antonie Gul en Cornelia Visser. G e t r o u w d Jacob Zwart en Wil- helmina Dekker. Overleden Engelbertus Mole naar. 75 jaar, echtgenoot van Neeltje Bosman. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie! Vergun mij een kleine plaatsruimte in uw blad, opdat ik Koningstem op zijn ingezonden stukje van Woensdag 7 Mei van antwoord kan dienen. Koningstem schrijft, het Meifeest viel nogal in den smaak, wij keerden, zoo zegt hij, allen voldaan huiswaarts, en dan even later zegt hij: dat, door on- dergeteekende de feeststemming is be dorven. Dat begrijp ik niet goed; ik meen, als de feeststemming bedorven is, je ook niet voldaan naar huis gaat. De-1 Mei-dag, 'zeker, die is schitterend geslaagd, doch niet door het werken van den Centralen Bond van Haven en Transportarbeiders. Trots, kunnen wij zijn, Koningstem, op het Mei-feest, hetwelk thans achter ons ligt, maar vooral die bestuurders van de organi- satie's, die hard mee gewerkt hebben voor het doen slagen van onzen feest dag; zij zijn het, in de eerste plaats, die met voldoening terug kunnen denken aan dien mooien Meidag, aan dat schoone Meifeest. Behoort u ook bij de ze werkers, Koningstem? nu geen praatjes, biecht maar op. Koningstem zegt verder: door een Be stuurder van de Bouwvakarbeiders is een verwijt gebracht aan één der groot ste organisaties, aangesloten bij de IJ. B. B. Koningstem moet in het vervolg zijn. ooren beter openzetten, ik heb opzette- lijk gezegd, dat ik daar stond als dage- lijksch bestuurder van den IJmuider- Bestuurdersbond. En wat noemt Ko ningstem een verwijt. Toen ik sprak over de steunregeling voor Twente, zei ik niet anders dan de waarheid. Door mij is de naam van de organisatie die tot heden geeir cent af gedragen heeft, niet genoemd, ondanks dat, weet Koningstem te vertellen dat het de C. B. v. H. en Transportarbeiders is. Het spreekwoord zegt niet voor niets: „Wien de schoen past, trekke hem aan", en ik geloof dat het schoentje Koning stem nog al past. Koningstem zegt, Nuijen had de steunregeling in bestuurskringen moe ten bespreken. Nu Koningstem, als ik nog eens wat moet weten, dan kom ik bij u, gij ver telt mij groot nieuws; nu begrijp ik pas, waarom je schreef, dat ik toch eigenlijk niets weet, maar neem me niet kwalijk, gij weet ook bitter weinig. Gij hadt kunnen, neen, gij hadt moe iten weten, dat ik reeds voor eenige we lken terug op een Algemeene-Bestuurs- vergadering verslag heb uitgebracht van dén steun voor Twente, en dat toen reeds op die vergadering alle aanwezi ge bestuurders de laksche houding van den Centr. B. v. II. en Transportarbei ders hekelden. Daar is Koningstem niets van bekend, als wij de arbeiders belangen bespreken, zit Koningstem een beetje thuis een pijpje te rooken of de kippetjes te voeren. En dan later, komt Koningstem op het snuggere idee, de steun voor Twen te moet in bestuurskringen besproken worden. Voel je wel Koningstem, dat gij er naast staat. Dat is nu terecht, hij staat er naast. Je staat naast de arbeidersbe weging, dat is niet in den haak, je moet met ons opbouwen, ja, kerel, helpt mee, met ons, aan de opbouw van een nieuwe wereld. Blijft niet bij de pakken zitten, wij hebben elkaar noodig, wij komen er niet met een groote mond op te zetten, of eens, wanneer je de harde, naakte waarheid wordt gezegd, naar de pen te grijpen, om eens een stukje te schrij ven in de IJmuider Courant. Er is wer ken geblazen ook voor ons te IJmuiden, vriend Koningstem. Dan ten slotte zegt Koningstem: of was het soms om Schilling een trap te geven, omdat hij de besturen van de fe deratie eens de waarheid heeft, gezegd; denkt er om Koningstem, als je de waarheid zegt, dan breng je, tenminste dat is uw zienswijze „een verwijt", in dit geval dus een verwijt aan de fede ratie. De naam Schilling wordt door Ko ningstem genoemd, en daarom moet ik tot mijn spijt ook daar iets van zeggen, ik wil je vraag niet onbeantwoord la ten. ik ben penningmeester van den IJ. B. B. en geen bestuurder van de federal ie van de S. D. A. p. Je bedoeld toch de S. D. A. P., je schrijft -bestuurders van de federatie, 't is een beetje onduidelijk weergegeven. Wat daar is gebeurd, heb ik op 't oogenblik niet mee te maken; wil je daaromtrent antwoord hebben, wendt je dan tot het bestuur van de federatie van de S. D. A. P. Wel is het voor mij vreemd dat in het „Plaatselijk Nieuws" vermeld wordt, dat Schilling heeft bedankt, inzake hel organiseeren van een collecte voor de [uitgesloten, thans „stakende" Textiel arbeiders. Dit is onjuist, ook daarover zou ik veel kunnen zeggen, doch 't, is beter daarover nu nog te zwijgen. Dan rest mij nog de volgende vragen aan Koningstem te stellen, die hij als bestuurder van zijn organisatie zeer ge makkelijk kan beantwoorden: le. Wanneer is door de C. B. v. II. en Transportarbeiders de laatste huisliou- delijké vergadering belegd, dus de laat ste algemeene ledenvergadering? 2c. Is het Mei-feest in een alg. leden vergadering van uw organisatie be sproken? 3e. Is de steunregeling voor Twente in een algemeene ledenvergadering be handeld Aan u, Redacteur, mijn dank voor de plaatsruimte. Th. Nuijen, penn. IJ. B. B. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte kom onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en teven gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men tej'ichten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord. Internationale Tentoonstelling voor Handel en Industrie 1924 Tilburg. Bij beschikking van den Minister van Financiën van 5 Mei 1924 is aan boven genoemde Tentoonstelling vrijdom van invoerrecht verleend voor buitonland- sche inzendingen, waarvan de goederen na afloop der Tentoonstelling, naar het land vah herkomst terugkeeren. S door Carel Brensa 2 2.......... DOOR DEN KIJKER De „Alkmaar Packet". Ik heb volstrekt niets tegen de Alk maar Packet. Want van de vijf en twin keer, dat ik in den afgeloopen win van IJmuiden naar Amsterdam en omgekeerd moest reizen ben ik vier entwintig keeren met de boot en één keer met den trein gegaan En die eene keer kwam nog, omdat ik de boot miste Bovendien: In een waterrijke streek de onze, met zooveel kanalen en lust om schuitje-te-varen bij de menschen, vind ik de Alkmaar Packet met haar diensten op Helder en Zaan dam en IJmuiden niet minder dan in behoefte voorzien! Maar juist daarom vind ik het zoo dat b.v. zoo'n lijn van Am naar IJmuiden niet hooger wordt opgevoerd. Och wat zou dat 'n pracht van 'n verbinding kunnen wezen! Juist van Amsterdam naar IJmuiden, meer dan de overige lijnen van de Want IJmuiden, dat is au eenmaal een plek van nog onbe grensde mogelijkheden. Door de zee door de haven door sluizen door de rechtstreeksche tusschen Amsterdam en alr e groote scheepvaarthavens van de Ikheb me er 'n paar weken geleden n dit blad al over verwonderd, dat 'n ichaam als de Spoorwegmaatschappij; belang van goede verkeers- en ver bindingsmogelijkheden tusschen j Tniuiden en Amsterdam niet inzien! ;Aar deels verwondert me dit niet, om7 kat 'n spoorwegmaatschappij een log is, die er eerst heel lang door fë betrokken menschen op moet worden Maar dat een stoombootmaatschappij particulier initiatief al niet lang resna.pt heeft, dat ze met 'n beetje o ver eg het heele spoorwegverkeer tusscheii Amsterdam en de zee gewoon kan plat- eggen en dat ze bovendien het wa- erverkeer tot 'n ongekende hoogte kan -pvoeren Zie dat begrijp ik niet! Diezelfde Alkmaar Packet verkeert in de gelukkige omstandigheid om hon derdduizenden menschen v. Amsterdam warm te maken voor IJmuiden en voor de zee en IJmuiden uit de vergetel heid en uit het misverstand te rukken van al die menschen, die er nu niemen dal van weten En voor zichzelf dik duiten te verdie nen tegelijk! Zie dat begrijp ik niet! Omdat het zoo makkelijk is! Het water is er! De maatschappij is er De booten zijn er Alles is er En toch vindt je uitgenomen de paai' drukke, warme zomermaanden van October tot aan Juni anderhalf man en 'n paardekop op de booten tus schen IJmuiden en Amsterdam! Hoe komt dat? We zullen zien of we de oorzaken vin den kunnen Brensa. VLAGGESEIN! Van 'n Visser, die er niet naast vischte Ja hoor eens: Als het zoo door gaat, dan zal er van de heele Sema phoor niets terecht komen! Want dan zal het niet lang meer duren of ik zal de heele „IJmuider" en de heele druk kerij van „Zie-je-wel" noodig hebben om alle roemrijke feiten van IJmuiden te memoreeren Het houdt gewoonweg niet op! De dingen van plaatselijk belang ko men geregeld in gedrang vanwege de dingen van Nationaal en Inter-natio- naal belang Stormvogels is Kampioen Stormvogels II staat bovenaan Varia sleept de tweede prijs weg in een tooneelwedstrijd, met 'n stuk, waar de beroepspelers dank-u voor zeggen We hebben het laagste sterfte-cijfer en het hoogste herbergcijfer per vierkante kilometer van heel het land Zoo ga je maar door En nou die Visser weer! Nou ben ik wegens plaatsgebrek al twee weken te laat maar ik laat dit roemrijke feit toch niet over m'n kant gaan Want stel u voor: Daar wordt 'n in ternationale voetbalwedstrijd gehou den Bijna zesduizend nederlan- ders maken de reis .naar Antwerpen Waarvoor?.... Natuurlijk om te zien doelpunten! Daarvoor en nergens anders voor ga je naar 'n voetbalwedstrijd! En zie: Er wordt, in den geheelen wed strijd één zegge één doelpunt ge maakt De reis is daardoor niet voor niemendal. De zesduizend, menschen dadr en de zeven millioen die thuis ge bleven zijn, zijn niet bekocht Al het uitgegeven geld voor trein, hotel, eten en drinken en plaatsbewijs dat is niet voor niemendal uitgegeven. Het is beloond! Er is wédr voor 't geld geko men En waarom? Door dat eene doelpuntje En wie maakte dat? 'n IJmuidenaar! Natuurlijk: 'n IJmuidenaar! Er zijn meer dan zevenhonderd dor pen en gemeenten en steden in ons land waar ze allemaal voetballen Maar het eene goaltje in de Holland- België-wedstrijd werd gemaakt door 'n jongen van IJmuiden! Ziet u ik ben Amsterdammer van geboorte, maar ik heb er reusachtig spijt van! Ik gaf subiet 'n rondje als ik ook 'n IJmuidenaar was! B. PRAATJE VAN DEN VLETTERMAN. De Sleepboot Een van de aardige moeders van IJmuiden had een aardig kind. Het was 'n jongen. En op een zonnigen zondag morgen ging hij voor de eerste maal naar de kinderkerk in het gebouw voor Christelijke Belangen. Toen hij weer thuis kwam. was moe der natuurlijk nieuwsgierig te weten, of haar kleine kereltje nu iets van het zondags verhaal begrepen had. En waar heeft meneer nu van verteld, Joopie? vroeg ze. Joopie bedacht zich geen oogenblik, maar antwoordde: Van de Sleepboot! Van de sleepboot? Ja zei Joopie. En meer zei hij niet! Vader en moeder keken elkaar aan raadden en gisten, maar konden er niet achter komen, wat de meneer van de zondagschool toch verteld kon heb ben van 'n sleepboot! En eerst 's middags zou het raadsel opgelost worden! Want na den maaltijd gingen vader en moeder en Joopie de gebruikelijke wandeling maken langs 't Rooie Dorp en zoo voorbij de sluizen terug. Juist wisselden de buiten-sleepboo- ten van wacht. De „Titan" vertrok naar den steiger bij de Semaphoor en van dien steiger keerde „full speed" terug de Simsom! En Joopie die in z'n eerste leesjaar was en alle woorden spelde, die hij op z'n levensweg tegenkwam, had den naam van de boot gauw gezien en riep: Zie je, moeder van die sleep boot heeft de meester nou verteld! Van de sterke Simson! Toen begrepen vader en moeder het wel •En ze lachten! GOED ZICHT! Er zullen natuurlijk menschen zijn-, die me niet gelooven. Ik spreek ze wel eens, die me zeggen: „IJmuiden? Wat is daar an? 't stinkt er eeuwig naar de visch en je ziet er niks als fa brieken en al dat gedoe Maar hieronder laat ik alvast een stem hooren van een van de meest be kende van Hollands Natuurkundigen den helaas te vroeg gestorven E. Hei mans. Samen met Jac. B. Thysse schiep hij het bekende werk „De Le vende Natuur" en hij zei eens: .„Gelukkig hebben wij Amster dammers binnen 't uur sporens een na tuurkundig studiegebied tot onze be schikking, dat gelegenheid te over tot studie biedt. Dat zijn de zee en de pie ren van IJmuiden! Vooral de Zuiderpier. Daar kun je zeesterren' bij duizenden, mossels bij millioenen en honderden zee-anemo nen en kwallen en polypen in levenden lijve aantreffen, niet gestrand en half of heel dood. en aangepikt door meeuwen of kraaien, maar in hun na tuurlijke omgeving O! Ik zal u nog wel wat anders van IJmuiden vertellen, dan vischstank.... B. JAAP Co. Ons Tijdverdrijf. Plaatsgebrek is oorzaak, dat ik deze week niet verder kan doorgaan op mijn belofte van nieuwe letterraadsels. Maar 't komt beslist! In afwachting vertel ik u wat anders. Mijn boezemvriend Jaap en ik hebben gedurende de wintermaanden les geno men in de schilderkunst. Eerst bij on zen welbekenden IJmuider brievenbe steller en daarna voor de hoogere tech niek bij boekhandelaar Snooy. En nu heb ik 'n schilderij gemaakt, 'n Stilleven. Jaap heeft de lijst gesneden uit 'n paar oude vletriemen en ik de rest. Maar zoo sterk als ik ben in het schilderen, zoo zwak ben in in het be denken van goede namen. Jaap wist 't ook niet! Jaap zei: Zet 'r maar onder ,,'t Over schot van 'n rampzalig leven". Maar dat is natuurlijk niets, 't Moet wat be ters zijn. Daarom Wie helpt me aan een goede titel voor deze schilderij? Ik wacht gaarne de antwoorden in op dezelfde manier als bij de V-vol zinnen maar het liefst deze keer van de Kinderen! Dit lijkt me een goede gelegenheid voor de jongens en meisjes van IJmui den! Dus vooruit! De uitslagen deel ik weer mee van daag over veertien dagen! B. CORRESPONDENTIE. De volgende week zal ik u vertellen, wat me overkomen is tijdens de 1 Mei optocht op het Hanenland.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5