ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 56 Woensdag 14 Mei 1934 9e Jaargang IJ MUIDER COURANT OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van E. van den Brink, te Velseroord, om vergunning tot het uitbreiden zijner bakkerij door het bijplaat sen van een oven, op het perceel kada straal bekend gemeente Velsen, afd. IJmui den, Sectie M No. 2566 plaatselijk bekend Kanaalweg, Wijk E. No. 51. Op Zaterdag, den 24 Mei 1924, des voor middags te elf uren, zal ten Oemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren te gen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Watmtaad IJmoiden. Mei 1024 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 15 0.09 7.29 8.17 16 0,37 1.06 8.33 9.10 17 1.29 1.54 9.25 9.57 18 V.M. 2.14 2.42 10.15 10.45 19 3.81 3.28 11.06 11.31 20 3.43 4.13 11.53 21 4.31 5.01 0.14 0.40 Oeen Zomertijd. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Aan de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken is met ingang van 28 April j.l., belast met de regeling van het vervoer, onzen plaatsgenoot, den het vervoer, onze plaatsgenoot, de Nederlandsche spoorwegen, alhier. CONCERT te geven door de Harm. „Concordia" Dir. Sam Vlessing, op Vrijdag 16 Mei a.s. in de muziektent op het Willemsplein. Aanvang 8 uur. No. 1. Blaze-Away Holzmann No. 2. Ouverture Stradella Flotovv. No. 3 Fantasie Faust zur Popera Ch. Gounod. No. 4 Fantasie Romantique, Montague No. 5. The Jungier, Two-step, Rosey. No. 6. Nelly, Mazurka de concert. Spoel No. 7. Amina Paul Lincke. No. 8. Varia, potpourri populaire. Onze R.K. collega, het Nwsbl. voor IJmuiden, kwam Zaterdag met het be richt dat op 15 Mei wegens de groote vraag naar ruw ijzer de tweede hoog oven in werking gesteld zou worden. Nu is het wel waar dat voor het ru we ijfpr een ruim afzetgebied wordt gevonden, maar het is onjuist dat de tweede hoogoven morgen in werking komt. Immers heeft men nog bijkans een jaar noodig voor de afwerking van dezen hoogoven. De stoomtrawler Plutos IJ.M. 184 van de visscherij Mij. Praxis is naar de Oostzee vertrokken om daar de visscherij op inktvïsch, enz. uit te oefe nen. Voor deze reis is een loods meege- gaan. -ij Het verbouwen van een winkel huis in de Prins Hendrikstraat voor de Arbeiderscoöperatie „De Dageraad" is opgedragen aan den heer P. Bart al hier. Door den heer G. uit de Bloemstraat werd Maandag aangifte gedaan, dat zijn ec'htgenoote, die in de straat bij een wagen met negotie stond, door een vrachtauto van den bierhan delaar D. tegen den grond werd gesla gen, waardoor zij verschillende ontvel lingen opliep. Concert. Vrijdag a.s. geeft het Symphonie- Orkest „Euphonie", directeur de heer M. Adam een uitvoering in Thalia met medewerking van de heeren Jac. Bos, solo-fagottist, Los, viool en W. il- v. Tilburg, piano. Zij, die zich nog de goede uitvoe- T ring van eenigen tijd geleden herinne- I ren zullen zeker weer opgaan om deze f uitvoering bij te wonen, waartoe de entree-prijzen iedereen in de gelegen heid stellen. Zie advertentie in dit blad. VELSEROORD. De vorige week constateerden wij wederom, dat de electrische straatver lichting een kwartier voor den vastge- stelden tijd uit was en Zondagavond j.l. was hét nog niet eens kwart voor twaalf. Wij blijven hiertegen opkomen, daar de reizigers, die van den laatston trein komen, dan in donker naar huis moeten. En als het licht contractueel tot 12 uur mag branden, moet men het niet 15 of 20 minuten eerder uit doen. VELSEN. De lezing, welke de heer Hemd Dekking Zaterdagavond j.l. in Hotel „De Prins" voor de Veiser-Hoogere Burgerschool Vereeniging heeft gehou den, was zeer druk bezocht. De heer De Vries Robles sprak een woord van wel kom tot de aanwezigen en deelde mede, dat de lezing een week uitgesteld had moeten worden wegens ongesteldheid van den heer Dekking, die, hierna het woord verkrijgende, te kennen gaf, dat zijn schorheid nog niet geheel geweken was en daarom zijn verontschuldiging aanbood, indien zijne voordracht niet geheel naar zijn wensch zou slagen. Spr. had als eerste onderwerp geko zen „Cyrano de Bergerac" van Ed. Ro stand. Deze Cyrano leefde in de laatste regeeringsjaren van Lodewijk XIII en de eerste van Lodewijk XIV, toen op letterkundig gebied een groote wan smaak heerschte. Cyrano bracht daar in door zijn geestige gedichten een groote verandering, maar niet alleen op letterkundig gebied muntte hij uit. Hij was ook een uitstekend demmvoer der. Op lichamelijk schoon kon hij echter niet bogen, daar een te kolossa le neus zijn gelaat ontsierde en den spotlust opwekte van ieder, die hem zag. 't Was echter gevaarlijk aan dien spotlust bot te vieren, daar het met den geestigen Gascogner slecht kersen eten was, 't zij met de tong, 't zij i-.et het zwaard. In het door spreker vertaald tooneel- stuk van Rostand kwam een en ander zeer goed uit. In het eerste bedrijf worden we ge voerd in een tooneelzaal van het hotel de Bourgogne, waar een treurspel zal opgevoerd worden, waarvan een Mar kies de proloog zal voordragen. Cyra no verbiedt het hem en zoo groot is de vrees voor diens degen, dat de Markies 't niet durft te wagen. Dit gaat een an der te ver, die zich eenige glossen op den neus van Cyrano veroorlooft, maar zich daardoor een duel met den on overwinnelijke op den hals haalt en sneuvelt. Hierna verraadt Cyrano aan zijn vriend Le Bret zijn groote tot nog toe verborgen gehouden liefde voor zijne nicht Roscane en werpt zich daarna in een strijd tegen eene groote overmacht, waarvan weden uitslag in het tweede bedrijf te weten komen, als hij, ge wond, in zijn woning een brief aan Roscane zit te schrijven, aan wie hij zich wegens zijn grooten neus nauwe lijks durft te vertoonen. Roscane komt hem opzoeken en bekent hem hare groote liefde voor Christian, een der strijdmakkers van Cyrano en geleid door zijn groote en eerlijke liefde voor Roscane legt hij de gelofte af dezen Christian altijd te zullen beschermen. Al spoedig ziet hij zich op de proef gesteld, want in een gezellig samenzijn, wordt zijn neus het mikpunt van de spotternijen van één der jongste cadet ten, wien het gevaarlijke daarvan on bekend is. Allen beven en meenen dan ook, dat het met den spotter gedaan is,- als Cyrano hun verzoekt hem met den jongen man alleen te laten. Daar komt Cyrano te weten, dat zijn bespotter zijn beschermeling is. In het derde bedrijf zijn we verplaatst voor de woning van Roscane. In een gesprek tusschen neef en nicht toont ze hare groote bewondering van de dichtkunst van haren Christian, blij kende uit de brieven, die hij haar gere geld zendt. Zij bevroedt natuurlijk niet, dat Cy rano zelf de schrijver is, maar ze valt even daarna uit de wolken, als haar beminde met haar spreekt en is zoo te leurgesteld over den prozaïschen man, dat ze zich in hare woning terugtrekt. Dan volgt de balkonscène, waarin het donker Cyrano weer de rol van zijn beschermeling vervult en Roscane weer in extase brengt. In het vierde bedrijf bevinden we ons met Cyrano in het Fransche leger, dat de stad Atrecht belegert en op zijn beurt weer omsloten wordt door eene Spaanscbe krijgsmacht. Desniettegen staande weet Cyrano toch eiken dag nog tweemaal onder den naam van Christian een minnebrief aan Roscane te verzenden. Tot aller verbazing komt R. per rijtuig in het leger, om hare lieftalligheid door de galante Span jaarden doorgelaten. Uit een gesprek blijkt, dat R. liaren Christian niet om zijn lichamelijk schoon bemint, maar dat zijn geest, blijkende uit zijne brie ven haar veroverd heeft. Hieruit komt Christian tot. de ware conclusie, dat het dus eigenlijk Cyrano is, die door zijne nicht bemind wordt en gaat het hem zeggen en sterft kort daarna in een gevecht. In het vijfde bedrijf, dat 15 jaar later speelt in een kloostertuin te Parijs, zien we Roscane, nóg altijd "treurende- over het verlies van Christian, maar schadeloos gesteld door de dagelijk- sche bezoeken van haar neef, die al tijd op hetzelfde tijdstip komt er. zich nu laat wqphten. Als hij eindelijk ver schijnt, wordt het al gauw duidelijk, dat hij onderweg zwaar gewond is door een vallend stuk hout. Er volgt een aandoenlijk tooneel; in een hcvi- gen koortsaanval springt hij op, trekt den degen en stoot lafheid en leugen neder en sterft met de woorden op de lippen, dat hij dankbaar is voor de ga ve der dichtkunst, wélke hem geschon ken is geweest. Een daverend applaus bewees, dat de heer Dekking er in geslaagd was, het auditorium te boeien. In spanning had men het schoone werk gevolgd. In afwijking van het programma droeg nu de heer Dekking een gedicht voor, waarin we Socrates, 70 jaar oud, eene rede zien houden tegenover de rechters, die hem veroordeeld hadden tot het drinken van den giftbeker. We zeggen zien houden, want zoo als de heer Dekking de voordracht houdt, lijkt het, alsof we den oude zien, als hij zich eerst wendt tot de tegen stemmers en dan tot de voorstem mers, wien hij voorhoudt, dat sterven voor een braaf mensch geen ramp is. Is bij den dood alles uit, welnu wat is er dan voor ergs in, als men in een eeuwig durenden slaap valt, en als er een hiernamaals is, wat kan er dan heerlijker zijn dan opgenomen te worden in een kring van uitverkore nen Nadat het applaus, gevolgd op de ze voordracht, bedaard was ging de heer Dekking over tot het reciteeren van een vroolijk stukje van Multatuli, getiteld Aleid. In een tuintje bij een uitspanning zit, een student aan een tafeltje wat te slapen. Aleid en haar gezel Rob heb ben een wandelrit te paard gedaan en ondanks Robs tegenstand wil zij daar even toeven, als ze hoort, dat dit nu een studentenknijp is en nieuwsgierig nadert ze den slapenden student, en vraagt Rob of dit nu een student in functie is! Later komt een zekere Frits op, die een weddenschap heeft, niets meer of minder betreffende, dan dat hij de kasteleines eene knielende houding voor hem zal laten aannemen. Op slimme wijze weet hij de weddenschap te winnen. Dit geestige stukje draagt de heer Dekking voor op een manier, dat we meenen alles te zien gebeuren en een daverend applaus volgt, als hij den knecht laat zeggen: ,.Dat had ik van vrouw Slummer nooit gedacht". De heer De Vries Robles dankt, dén heer Dekking voor zijne voordrachten. Wat we verleden week Woensdag hebben voorspeld, is bewaarheid ge worden: de weg langs het kanaal is geheel vernield. Als men nu in een autobus zit en er langs gaat, is dit stukje een beproeving, want er zijn kui len van drie decimeter. Wie betaalt straks dit herstel, dat toch vele honder den guldens zal kosten? Niet de auto bushouders, maar wij belastingbeta lers. En dat alleen ter wille van enkele minuten omrijden. De actie in de papier-industrie. Door de samenwerkende organisaties van fabrieksarbeiders is naar Hl. Dbl. meldt, aan de firma Van Gelder Zonen het volgende schrijven gezonden: „Wij hebben de eer u mede te deelen, dat door onze besturen, mede naar aanlei ding van het herhaaldelijk uitgespro ken verlangen der arbeiders, de stand der arbeidsvoorwaarden aan uwe on dernemingen in een gemeenschappelij ke bijeenkomst onder de oogen is ge zien. Na zeer ernstige beraadslagingen, waarbij alle kanten, op deze zaak be trekking hebbende zijn overwogen, be sloten wij u de volgende verzoeken te doen: 1. De loonregeling aan de fabrieken in Velsen en Wormer te baseeren op f 26.en op die te Apeldoorn en Ren- kum op f 23 per week. 2. Voor de fabrieken te Renkum wordt een bijeenkomst gehouden, waar aan ook de Hoofd-Directie on de Hoofdbesturen deelnemen, teneinde de in deze plaats heerschende bijzondere ontevredenheid te pogen tot een goede oplossing te brengen. 3. Afsluiting van een collectief con tract, loopende tot 1 Juli 1925. Voorts zouden wij met u wenschen te bespreken het aanbrengen van wijzi gingen in de door u vastgestelde va- cantieregeling, alsmede de regeling van de betaling voor overwerk en Zon- dagsarbeid. Wij meenen ons te kunnen onthou den van het geven eener schriftelijke toelichting, omdat, naar onze opvat ting de bovenbedoelde verlangens der arbeiders zich beter leenen voor een mondelinge behandeling. In verhand daarmede verzoeken wij u ons wel zeer binnenkort eene bespre king te willen toestaan, waarbij wij de hoop uitspreken, dat het moge geluk ken door middel van overleg tot over eenstemming te zullen geraken. Met belangstelling zien wij uw spoe dig antwoord tegemoet." De gevolpen van het in gebruik ne men van het sintelpad op den kanaaldijk door zware voertuigen zijn niet uitgebleven. Vrijdag is de zwaar beladen wagen van den grossier Wicherink uit Beverwijk bij' het draaien zoodanig vastgeraakt, dat het j na twee uur tobbens pas gelukt is den! wagen met behulp van een auto weer op vasten bodem te krijgen. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 10 Mei 1924: 1 timmerman, 1 wagenmaker, 1 ma chinale houtbewerker, 3 kuipers, 3 sto kers, 3 machinisten, 1 vuurwerker, 1 klinker, 2 bankwerkers, 1 voorslaan- j der, 1 chauffeur, 1 modelmaker, 1 elec- tricien, 1 constructie werker, 1 bakker, 1 visschcr, 3 kantoorbedienden, 102 di versen. SANTPOORT. Zaterdagmiddag is een nieuwe Ford vrachtauto, vermoedelijk tenge- vol ge van het met te groote snelheid door een bocht rijden, van den Spaarn- j dammerdijk bij Halfweg gestort. De inzittenden zijn er, naar Hl. Dbl. meldt, boven verwachting, goed afge komen. De bestuurder-eigenaar, G. M. 1 Duineveld, expediteur te Santpoort, klaagde over pijn in den rug. Doordat legh den bal vrij. Deze bedenkt zich de auto op één zijde kwam te liggen, 1 niet lang, doch zendt een hard schot in, moest hij zich door de geheel verniel- hetwelk v. d. Wint stopt, de voorruit uit zijn netelige positie be- 1 Het begin doet het beste hopen, vrijden. Zijn metgezel zag het ongeval Langzamerhand verflauwt echter het nog bijtijds aankomen en wist uit de tempo, hoewel de. strijd nog snel ge- auto te springen. Behalve de voorruit noemd kan worden. Hoewel N. A. C. het was een der wielen geheel verbrijzeld. voordeel van den sterken wind heeft, is Stormvogels zeker minstens evenveel in den aanval en voor 't doel zelfs iets gevaarlijker, niettegenstaande Pijpers en de Bruyn heel goed staan te spelen. Ook Stender met zijn Hercules-gestalte is voor de Stormvogels een struikel blok. De IJmuider backs hebben er ook goed 't oog in, terwijl menige N. A. C.-aanval reeds door Struys—Snoeks— Bakker tot staan wordt gebracht. Jam mer genoeg wordt de bal tegen den wind in niet laag gehouden. De eerste gevaarlijke aanavl na deze periode komt weer van Stormvogels kant. Sint breekt door en zet naar rechts. Voor de tweede maal komt Blinkhoff alleen voor v. d. Aa, weer meer vrijheid van handelen heeft ge had. Nu een volgenden keer nog wat méér op de rechts-'binnen plaats blijven en de zaak is gezond. Het geheele elftal speelde stukken beter dan tegen Enschedé en 't Gooi; alleen Oldenburg kon er voor de rust maar niet inkomen. Gelukkig bleek de thee hem goed gedaan te hebben en me de door het feit, dat Visser hom eenige malen don bal goed toespeelde, was hij na de rust veel actiever. Wat echter nog heel wat verbetering kan ondergaan, is het langs den grond plaatsen van den bal. In dat opzicht kan feitelijk alleen Struys ons hekoren en Snoeks af en toe. We weten wel, dat de stevige wind goed plaatsen moeilijk maakte, maar onmogelijk zeker niet. Na de overwinning op Be Quick viel N. A. C. ons niet mede. Speciaal de voorhoede kon ons weinig bevredigen. Van spelers als Verlegh, Terbeek en Petit hadden we werkelijk meer ver wacht. In de middenlinie was Van Roéssel geen schaduw meer van vroe ger. Het. achtertrio zat hecht in elkaar. Van der Aa heeft diverse schoten op keurige wijze gehouden. Dc leiding van den wedstrijd was niet in handen van den heer Eymers, docli in die van Van Zwieteren Waai er fair gespeeld werd, was zijn taak geen moeilijke. De wedstrijd. Het is even half drie als zeker 4000 paar oogen de volgende elftallen zich zien opstellen: v. d. Aa Pijpers de Bruyn v. Boxtel, Stender, v. Roessel Sillekens, Verlegh, Terbeek, Bakker, Petit Oldenburg, Visser, Sint, Blinkhoff Sr., Sprokkreeff Bakker, Snoeks Struys Koster Blinkhoff Jr. v. d. Wint Sint trapt tegen den sterken wind in af, wat voor Visser geen beletsel is in combinatie met Öldenburg snel Van Boxtel en Pijpers te passeeren. Een voorzet volgt en voor N. A. C. van de schrik bekomen is, staat Blinkhoff Sr. alleen voor v. d. Aa. We denken reeds aan een goal, als Blinkhoff talmt; de Bruyn snelt toe, doch „Jan" weet hem te passeeren. Nog is de kans mooi, maar dan trapt de Stormvogels-rechts binnen over den bal heen. Het volgend oogenblik valt N. A. C. aan. Als Koster mis trapt, krijgt Ver- Na eenige uren werd de auto met vereende krachten en met behulp van een takel weer op den weg geheschen en naar Santpoort gesleept. Tot zoover Haarl. Dagbl. Wij teeke nen hierbij aan, dat de eigenaar dezer auto eveneens de eigenaar was van den vrachtwagen, welke de vorige week Woensdag door een vrachtauto gedeeltelijk vernield werd. Je moet maar pech hebben. SPORT VOETBAL. STORMVOGELS—N.A.C. 2—0 Na afloop heerschte in IJmuider kringen groote tevredenheid. En geen schijnt een doelpunt zeker, maar ook wonder: Stormvogels had een verdien- j nu behoeft v. d. Aa niet te „visschen". de overwinning op haar Bredasche con- j N. A. C. verplaatst wel telkens het spel, currenten behaald en ..een flinke en recette gemaakt. De overwinning was we zeiden het reeds welverdiend. Zij had zelfs veel grooter kunnen zijn, als Blink hoff Sr. ditmaal ook gedaan had, wat we anders in dergelijke gevallen van hem gewend zijn, n.l. gedoelpunt had, toen hij tot driemaal toe alleen voor Van der Aa stond. Hierop wenschen wij echter niet den nadruk te leggen, het even constatee- ren van het feit is o.i. voldoende. Veel eer wenschen wij dit te doen op de po gingen, die Blinkhoff Sr. gedaan heeft het spel meer open te houden. Niet al tijd deed hij zulks, maar Sprokkreeff zal zeker te dien opzichte niet ontevre den geweest zijn. Het resultaat van een en ander is geweest dat Blinkhoff zelf maar is bepaald weinig gevaarlijk. De eenige, die zoo af en toe een schot lost, is Terbeek en ook Bakker waagt het eenmaal. De juiste richting weten zij echter niet te vinden, waardoor v. d. Wint het al bijzonder gemakkelijk heeft Van der Aa heeft het nu wel juist niet bepaald druk, Pijpers en de Bruyn grijpen meermalen met succes in doch moet zoo nu en dan de handen uit de mouwen steken, o.a. bij een tweetal voorzetten van Sprok- kreef en een hard schot van Sint. Dan even een opleving in de N. A. C. gelederen. Handig combineerend brengt het binnentrio op. Terbeek krijgt tenslotte een moeilijke kans en schiet rakelings naast. Nauwelijks is de bal uitgetrapt of Verlegh brengt nogmaals op. Waar de half-linie ab-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1