het bestuur dan ook werd voorgesteld een ander te benoemen als administrateur. Met zoo goed als algemeene stemmen ging de vergadering hiermee accoord en benoemde tot administrateur de heer A. Wiedemeijer. Onder applaus der vergadering werd de heer Dalmeijer dank gezegd voor het vele werk door hem in het belang van het blad verricht. Wegens het late uur, moesten de volgende punten der agenda worden aangehouden. Naar de Kenn. Ed. verneemt zullen de bezwaarschriften op het besluit van den gemeenteraad van Velsen inzake den zie- kenhuisbouw, over eenige weken in een openbare zitting van Ged. Staten worden behandeld. Nadat Zondag j.l. de familie eene wandeling gedaan had langs den Ko ningsweg tot de spoorlijn en vandaar links af langs de nieuw aangelegde zwarte sintel wegen door Water vlied tot de spoorbrug en vervolgens langs de papierfabriek tot de Kanaalkade, kwam de echtgenoote van den heer J. van der Veen tot de onaangename ont dekking, dat ze haar broche met juweelen versierd, verloren had. Daar het een nagedachtenis was hechtte zij bijzonder veel waarde aan deze broche en hoopt, dat een eerlijke vinder de in verschillende couranten geplaatste ad vertentie zal lezen. De Arbeiders-mandolineclub „Ex celsior" te Velseroord, directeur de heer J. W. Raadman, zal op Woensdag 28 Mei een concert geven in de groote zaal van café „Bloemoord" op Wijk er- oog, waarvan de opbrengst zal ten goe de komen aan de stakende textielar beiders. Werd in een der voorgaande num mers aandacht gevestigd op een man die in de omstreken van het hoogoven- bedrijf zich tegenover vrouwen onge past gedroeg, thans zwerft daar weer iemand rond, die kinderen met zich mee tracht te lokken. Eenige kinderen hebben wel een duidelijk signalement van dezen man opgegeven, doch het is nog niet mogen gelukken hem te vat ten. Men zij intusschen gewaarschuwd. H. Dbl. Op Hemelvaartsdag zal op een ter rein van het Hoogovenbedrijf een land dag worden <rehouden vanwege de Ge- ref. Zondagsschoolvereeniging De Zaai er te Amsterdam, waarop verschillen de sprekers het woord zullen voeren. Men zal 's morgens vanaf de boot in optocht naar het terrein gaan. Zondag kwam hier voor de Pa pierfabriek aan het Russische stoom schip Chersones, met kolen van Swan sea. Dit schip voerde niet de roode Sov- jetvlag, maar de oude Russische vlag. Het berichtje van het bedanken als diaken der Ned. Herv. Gemeente door de heeren J. Deinum en D. den Broeder stond Zaterdag abusievelijk onder IJmuiden. Behalve deze heeren hebben nog twee leden van den Kerke- raad bedankt, n.l. de heer M. Marke rink, ouderling en A. D. Dijkstra, dia ken. De kerk hier zit nu geheel zonder diakenen' Gevonden op de stoompont een ga bardine-regenjas, te bevragen bij veld wachter Bosman. Arbeidsbemiddeling Velsen. Werkloos ingeschreven 17 Mei 1924. 1 wagenmaker, 1 mach. houtbewerker, 5 kuipers, 1 meubelmaker, 2 stokers, 2 machi nisten, 1 ketelmaker, 1 vuurwerker, 3 bank werkers, 1 voorslaander, 1 chauffeur, 1 modelmaker, 2 smeden, 1 constructiewerker, 1 plaatwerker, 1 zeilmaker, 1 bakker, 1 vis- scher, 4 kantoorbedienden, 90 diversen. Gevonden voorwerpen. POLITIEPOST WIJKEROOG. Een beige damesmantel, een zwart lederen portemonnaie, een hondenpen ning no. 393, een wit kinderhoedje. DRIEHUIS. Aan den heer J. L. Min te Velseroord is vergunning verleend tot het bouwen van 12 woonhuizen op een terrein, gelegen aan den Driehuizer Kerkweg, nabij de R. K. Kerk alhier. SANTPOORT. Examens krankzinnigenverpleging. Deze examens zijn voortgezet met de candidaten uit het Prov. Oesticht te Sant poort. De uitslag is als volgt: le ged., 8 cand geslaagd: J. J. A. W. Komijn, J. C. M. Overmaat, E. A. Roos, L. N. Schenkels, J. Smit, M. Stuut, T. Ta-| kens en H. G. van der Wal. 2e ged., 13 cand., afgew. 2, geslaagd: -H. A. Lenten, H. R. Lenten, J. C. Oost vogels, J. M. M. Lent, C. J. Boszhard.geb. Servaas, A. Londorp, H. Stolk, J. Tabbers W. A. van Tatenhove, J. Uittien en A. H. j. H. Vogelzang. 3e ged., 15 cand., afgew. 5, geslaagd A. Meuldijk, J. Mulder, T. Oosterhof, M. C. Steinhart, H. T. Stuut. D. A. Tromp, H. P. M. Oversteeg, G. E. van Vugt, J. van Weelden en T. Wijbenga. Vervolg-examens Eerste gedeelte, 8 candidaten, afgewezen 2, geslaagdA. van Alphen, M. A. de Bruin, M. van Donselaar, L. J. Geenzen, E. Gonka en A. Kok. Tweede gedeelte, 15 candidaten, afge wezen 4, geslaagd H. Andeweg, H. Blom, M. J. O. A. Blom, J. M. Blomkwist, A. de Boer, A. E. Bouwmeester, L. Clarenberg, M. van Dijk, W. Hulshoff, J. M. Huttjes en A. Koper. Derde gedeelte, 14 candidaten, afgewe zen 3, geslaagd E. J. van den Berg, H. G. E. Blommerts, B. de Bruin, G. H. Bur ger, A. A. Buursma, J. Elsnig, J. E. Ham, C. Hartendorp, A. Klaver, G. de Kraay en A. C. Kulker. Doorzitten enrstukloopen schrijnen en smetten der huid, verzachten geneest men met Purol. INGEZONDEN. Buiten ^verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer <le Redacteur! Vergun mij voor den eersten maal een plaatsje in uw blad naar aanleiding der twee twistende modern georgani seerde broeders, bij voorbaat mijn dank. Waar de heer Koningstem mede ein digt, zal ik mede beginnen, daar het niet opgaat om zonder een vergadering belegd te hebben met de C. T. B. te on derteekenen, „namens de werkloozen havenarbeiders." Dan beweert Koningstein ten tweede male dat 90 der C. T. B. werkloos is, iets wat naar mijn meening geen der bestuurders met zekerheid kan zeggen, maar mocht dit toch zoo zijn, welnu geachte collega, dan blijven er nog 10 °/o over, welke een sterkte vertegenwoor digen der geheele georganiseerde bouw vakarbeiders. Deze 10 had kunnen steunen op de lijsten welke aan 't bestuur onzer or ganisatie zijn aangeboden. Daar schrij ver dezes zijn plicht vervult, al is dit niet op één onzer aangeboden lijsten, meent hij dat de woorden gesproken en geschreven door Neijen, geheel juist zijn. U schrijft lage trucen, hiermede be doelende dat gij niet uitgenoodigd zijt ter vergadering te komen. Bij nader onderzoek is mij gebleken dat dit verwijt aan onzen gesalarieer- den bestuurder thuis behoord, daar de ze de convocaties wel krijgt, maai' niet op de juiste plaats doet bezorgen. Dan nog een woord aan mijn medestrijders. Laat u door dergelijke kleine con flicten niet ontmoedigen. Blijft bij de zaken, weet waar 't om gaat, laat u niet door de een of andere kameraad beïnvloeden om b.v. onze organisatie te verlaten, maar helpt ons liever onze organisatie goed op pooten houden, en wanneer blijkt dat verkeerden indivi- duën in onze organisatie schade berok kenen aan onze organisatie, helpt me de deze van ons te verwijderen. Dan al leen is er wat te bereiken. U mijnheer de Redacteur, hopende dat u hiermede de discussies sluit, en dankend voor de verleende plaatsruim te, teelten ik, A. Lid v. d. Centr. Bond van Transport-Arbeiders. SCHEEPVAART. In de week van 12 tof 19 Mei zijn alhier door de Noordzeesluizen geschut. Uit zee 72 en naar zee 55 stoomschepen. Brand op het s.s. „Pollux". Men schrijft ons: Alexandrië, 4 Mei 1924 Het Ned. stoomschip „Pollux" van de K. N S. M. te Amsterdam kwam heden alhier bin nen. De opvarenden hebben op den avond van 1 Mei eenige angstige uren doorge bracht. Des avonds om 8 uur meldde de 2e stuurman dat er rook uit een der lucht kokers van ruim 1 kwam. Direct werd een onderzoek ingesteld en al spoedig bleek het dat er een zware brand in dat ruim was ontstaan, waarna alle maatregelen wer den genomen den brand te blusschen, wal na uren van hard werken door de geheele equipage is gelukt. De lading in ruim 1 bekwam veel waterschade. In het ruim be vonden zich ook vaten olie en spiritus, welke men wist te behouden. VISSCHERIJ. De vorige week waren de prijzen voor IJslandsche visch nog hoog, maar daar er Dinsdag drie stroomtrawlers van IJsland met groote vangsten aan de markt kwamen, liepen de prijzen sterk terug, De stoom trawler Bergen IJ. M. 16, die de vorige maal voor een 16 daagsche reis f 9500 besomde, kon nu slechts f6200 maken. Naar men ons meedeelt is d« stoom trawler Zaanstroom VII IJ. M. 50 gepraaid en had het schip de groote vangst van 2000 manden versche visch. Nadeeiig saldo. De groote Jubileum-tentoonstelling die verleden jaar te Gotenburg gehou den is, en waarop de visscherij vooral een groote en bezienswaardige afdee- ling had, heeft financiëel schikbreuk geleden, daar de balans een tekort van 21/, millioen kronen aanwijst. De ten toonstelling-commissie heeft zich nu, tot de Zweedsche regeering gewend, met het verzoek om een loterij te mo gen houden, in de hoop door de op brengst daarvan in staat gesteld te worden het tekort te kunnen dekken N. VI. Ct. De Kon. Holl. Lloyd, de Handels- kamer en het Nederlandsche N oordzee-Visscherijbedrijf. Onder dezen titel schrijft de heer Hub. Dirkzwager, lid van het college voor de visscherijen, in de N. Rott. Ct. het volgende: In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag tot toekenning van kasvoorschotten aan de N.V. Kon. Holl. Lloyd, zegt Z.Exc. de minister o.m.: „Verkeert eene bepaalde industrie in moeilijkheden, dan betreft dit in den regel alleen deze eene industrie, doch wanneer een scheepvaart-maatschap pij zou verdwijnen, dan zou dit zijn weerslag vinden in tal van takken van handel en nijverheid, die bij deze maat schappij rechtstreeks onderhouden scheepvaartverbindingen noodig heb ben voor den aanvoer of den afzet van hunne producten. Het „trade follows the flag" houde men hier wel in het oog.' De Handelskamer, die, evenals de Kon. Holl. Lloyd, doordat de techni sche en commercieele leiding veel te wenschen heeft overgelaten, in zeer groote moeilijkheden is geraakt, zal een belangrijk renteloos vooi'schot ontvangen, en zooals het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Groningen aan de Tweede Kamer als haar oordeel te kennen geeft, zullen de indertijd door de regeering inder tijd aangegane verplichtingen moeten worden nagekomen, doch wordt het opnieuw verschaffen van financieelen steun aan dit lichaam ten sterkste ontraden. Noch de Kon. Holl. Lloyd, noch de Handelskamer zijn gedurende den oorlog aan die uitbuitingen blootge steld geworden, welke door het vroe gere ministerie van landbouw, handel en nijverheid voor de verschaffing van goedkoope visch aan het Nederland sche volk, aan het Noordzee-vissche- rijbedrijf wei-den opgelegd. Uitgezonderd de O. W.-belasting, die de reserves van het bedrijf opslokte, en de betaalde N. U. M.-rechten, kan men het bedrag dezer extra heffingen in den vorm van uitvoerrechten op versche- gerookte en gezouten zeevisch, versche- gerookte en gezouten haring ad f 4 per 100 K.G. bruto, de tegen bespottelijk la ge prijzen geleverde z.g.n. „regeerings- visch" voor de toen aan voedselgebrek- lijdende Nederlandsche bevolking, vei lig op ongeveer 12 millioen gulden stel len. Door het departement van landbouw enz. werd toen in het geheel geen reke- ning gehouden met de buitensporig hooge prijzen, die de reederijen moes ten betalen voor zout, steenkolen, vis- scherij-benodigdheden, proviand, ijs, de kosten der herstellingen aan sche pen en zeilen en vooral de molest-ver- zekering en de oorlogs-zee-ongevallen- wet, waarvoor alleen over 1918 pl.m. f 2000 bij Zee-Risico moest worden ge stort per vaartuig. Uit het voorgaande zal iedere leek duidelijk kunnen bemerken, dat de toestand, waarin het Nederlandsche visscherijbedrijf thans verkeert, in hoofdzaak is te wijten a,an bovenge noemde extra heffingen en niet aan „wanbeheer", zooals bij de Kon. IIoll. Lloyd en Handelskamer het geval is geweest. (Zie onder „De Naweeën" N. R. Ct. van 8 Mei Avondblad D.) Het adres door zoo goed als alle ree derijen van visschersvaartuigen te Maassluis, Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk onderteekend en door een deputatie uit reederskringen in Juni 1923 aan IT.M. de Koningin overhan digd en dat n.b. nog werd gesteund door adressen van het dagelijksch be stuur der gemeenten Den Haag, Vlaar dingen, Katwijk en Maassluis, alsook de Kamers van Koophandel en Fabrie ken voor de Beneden-Maas en 's Gra- venhage, werd door den minister van financiën beantwoord met: Niet voor inwilliging vatbaar. Indien nu voor de Kon. Holl. Lloyd volgens dezen minister moet gelden: „Trade follows the flag", veroorloof ik mij toch op te merken, dat dit dan toch zeer zeker nog in meerdere mate moet gelden voor het Nederlandsche Noord- zee-Visscherijbedrijf. Indien de betaalde vrachten door de Nederl. visscherij indirect betaald voor de ingevoerde hoeveelheid steenkolen, ruw zout, enz. en voor de uitgevoerde partijen haring over zee werden verza meld (over de jaren 1912/1913), de be dragen welke betaald werden aan touwwerkfabrieken, nettenfabrieken, zeildoekfabrieken, tonnenfabrieken, scheepswerven, machinefabrieken, houthandelaren, ijzerhandelaren, hoe- penhandelaren, expediteurs en carga- dors en last not least aan de Neder landsche spoorwegen en binnenland- sche transportondernemingen, zoude het Z.Exc. duidelijk blijken, dat een bloeiende Noordzeevisscherij voor Ne derland van meer waarde is dan een Stoomvaart Maatschappij als de Kon. Holl. Lloyd. Daarbij komt nog, dat in de vissche rij en aanverwante bedrijven geduren de 1912/1913, ongeveer 100.000 werkne mers een goed weekloon verdienden. Ik vertrouw dat de Eerste en Tweede Kamer, alsvoren door hen wordt over gegaan tot storting der millioenen in de kas der Kon. Holl. Lloyd en Handels kamer, allereerst het „Trade follows the flag" zal doen gelden voor het eeuwenoude Nederlandsche Noordzee visscherijbedrijf en tot terugbetaling der millioenen, aan dat bedrijf onttrok ken in den vorm van extra-belasting, zal besluiten. GEMENGD NIEUWS. Achteruitgang der visscherij. Het grootste deel der trawlervloot van Duinkerken, 'bestemd voor de IJs- landvisscherij is reeds uitgevaren. De aanmonstering der bemanning ging dit jaar niet gemakkelijk. Verscheidene visschers schijnen hun vak te willen verlaten en trachten bij de een of an dere industrie te land werk te vinden, daar het fabrieksleven betere loonen waarborgt en de arbeid er lichter en aangenamer en met minder gevaren verbonden is. Door de macht der ge woonte en familie-omstandigheden blijven nog velen het oude beroep vol gen, doch de kentering is reeds duide lijk te bemerken. Het is te begrijpen, dat men in reederskringen deze evolu tie niet gaarne ziet, en er over midde len gedacht wordt om dat verloopon der visscherij tégen te gaan. Ook in Duitschland wordt hetzelfde verschijnsel waargenomen en met zorg wordt de toekomst der visscherij inge zien, als de jongere krachten zich van dezen tak van bestaan afwenden. Bij het visschersbedrijf kan men maar niet iedereen die zich aanbiedt, gebrui ken; men heeft wel degelijk goed ge schoolde en door ondervinding gevorm de krachten noodig, om dit hoogst nut tig beroep voor achteruitgang te be hoeden. Vergadering van het Nederlandsche Comité Consultatif der Sociéié des Auteurs, Compositeurs et Editeurs de Musique, gehouden op 12 Mei 1924 in „La Réserve" te Amsterdam. Motie, aangenomen met algemeene stemmen. Het Nederlandsche Comité Consul tatif der Sosiété des Auteurs, Compo siteurs et Editeurs de Musique. in het leven geroepen bij besluit van den Conseil d'Administration der Société van 5 Januari 1921, in aanmerking nemende: dat er wederom pogingen worden ge daan van de zijde van het Bureau voor Muziekauteursrecht onder directie van A. D. Loman, om met de Société te komen tot een overeenkomst omtrent de verdediging der auteursrechten in Nederland; dat het gemelde Bureau en zijn di recteur A. D. Loman geen aanspraak kunnen maken op eenig vertrouwen; dat de Société in Nederland door ha re eigen organisatie onder leiding van den heer Fernand Rooman eene onaan tastbare sterke positie heeft weten te verkrijgen, welke zij kan handhaven uit eigen kracht en zonder zich om de wenschen, de uitlatingen, de intriges en de bedreigingen van het Bureau voor Muziekauteursrecht en zijn direc teur A. D. Loman te bekommeren; dat reeds op 25 November 1922 het Nederlandsch Comité Consultatif een stemmig heeft besloten en telegrafisch aan den heer Rooman heeft medege deeld „de rompre pour toujours toute collaboration avec Loman et avec son Bureau"; dat op 10 Juni 1923 de Conseil d'Ad ministration der Société bij monde van zijn Secretaris Generaal Léo Lelièvre uiting heeft gegeven aan eenzelfde in zicht, Spreekt als zijn weloverwogen oor deel uit: dat het ongeraden is en blijft zich met het Bureau voor Muziekauteurs recht en zijn directeur A. D. Loman in te laten en daarmede onderhandelingen van welken aard ook te voeren, en verzoekt derhalve den Conseil d'Ad ministration der Société, zich te ont houden van iedere onderhandeling in die richting en evenals tot dusverre, zoo mogelijk nog veel krachtdadiger de in Nederland veroverde onafhankelij ke positie te handhaven en te verster ken. Was geteekend namens het Nederlandsche Comité Consultatif, Hubert Cuypers, Eere-pres. Max Guilaume, President. Dorus Rijkersfonds. Onder voorzitterschap van den heer Henri ter Hall is in den Haag een be stuursvergadering gehouden van het Helden-der-Zee-fonds (Dorus Rijkers- fonds). Het financieel verslag van den pen ningmeester vermeldt op 31 December 1923 een batig saldo van f 1800 en op 1 Mei 1924 van f 6000. De Nationale Bank in den Helder is aangewezen als kassier van het fonds. In verband met het accountantsonder zoek over het beheer zal de algemeene ledenvergadering op 23 Juni a.s. te Amsterdam worden gehouden. Een statutenwijziging zal bepalen, dat het bestuur wordt gekozen door de algemeene ledenvergadering, welke tevens den voorzitter zal aanwijzen. De bestuursleden treden af volgens bepaald rooster, maar zijn dadelijk herkiesbaar. Aan de Gemeentebestu ren in Nederland zal worden verzocht lid te worden van de vereeniging. Het bestuur hoopt, dat in verschillende steden sub-comité's zullen worden op gericht om het goede doel te steunen. Prov. N.-Hollandsch Zendingsfeest. Het Prov. Noord-Hollandsch Zen- dingsfeest zal worden gehouden op Maandag 9 Juni (tweeden Pinksterdag)' op het landgoed Nijenburg van Jhr. H. van Foreest te Heilo. Als sprekers zullen optreden: Ds. A. Verwaal, Alkmaar, openingsrede; Ds. J. F. van Duyne, Zaandam: „Geduld"; Ds. J. Ph. Eggink, Delfshaven: „Mag- nalia Dei"; dr. O. Norel, directeur van het Centraal Bureau voor Inwendige Zending te Amsterdam: Het herstel van ons leven"; Ds. J. J. Stam, Amster dam-Noord: „Is het mogelijk?"; Dr. M. J. A. de Vrijer, Amsterdam: ,,'t Echte"; Dr. J. G. Geelkerken, Amsterdam, slotrede. Medewerking verleenen het Chr. fanfarekorps Soli Deo Gloria te Alk maar en de Chr. Zangvereoniging Soli Deo Gloria te Landsmeer. Het Haarlemsch Zendingsfeest. Het Zendingsfeest van het Centraal! Zendingscomité voor Haarlem en Om streken zal gehouden worden op 9 Ju ni (tweeden Pinksterdag) op het land goed Wildhoef van Mej. C. A. van Wickevoort Crommelin te Bloemen- daal. Als sprekers zullen optreden: Ds. J. C. van Dijk, Bloemendaal, openings rede; Ds. C. Ferguson, Durgerdam: „Evangelielicht in Heidensche duister nis"; Zendeling J. van Benthem van West-Java; de heer G. J. Staal, oud gouverneur van Suriname, te 's Gra venhage en Ds. T. J. Jansen Schoon hoven van Oegstgeest, slotrede. FniHSsssaieuten la Nederlaad. Volgens mededeeiing van het handel: informatiebureau van VAN DER GRAAI Co's Bureaux voor den Handel zijn ovt de afgeloope» week, eindigende 16 Mt n Nederland uitgesproken 85 laillissemen ten tegen 66 faillissementen in dezelfd week van iiei vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 16 Mei 192) 1749 faillissementen tegenover 1540 t hetzelfde tijdperk van hel vorige |aar. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Maandagavond 10 uur kwam d| heer II., bediende van den kruidenii M., zeggen dat er een persoon bewustj loos op straat lag op de Wilhelmin: kade. De man had een wonde aan hd gelaat. De politie ging er met een brat} card heen en vond een persoon, dj licht verwond was boven het rechten oog. Het bleek de heer H. te zijn uit a Kortenaerstraat, die naar zijn woninj werd overgebracht. VELSEROORD. Jaarfeest. De afdeeling der Nat. Chr. Gehei Onthouders Vereeniging vierde Maal dagavond haar jaarfeest in de zaj Flora. Na een openingswoord van di voorzitter, den heer G. Voet, die hel inner de dat het dezen dag juist 10 jal geleden was, toen de afdeeling werd of gericht, werden de verslagen uita bracht. De verrichte werkzaamhedj werden gememoreerd, als luchtbeeld* samenkomsten, bioscoopavonden, le tuurverspreiding enz. Het verslag v de penningmeesteresse had met een taal aan ontvangsten van f 238.49 i batig saldo van f 8.10. De totale oi vangsten der afdeeling met inbegrep lectuurverspreiding enz., bedroeg f 485.55. Ds. W. Kroese hield een korte reij waarin hij aan de hand van een artiti in Holland-Expres wees op de bestij ding, die de geheelonthouders-vereej gingen nog steeds ondervinden. Ma ondanks dat strijden we gemoedij voort. Er was dezen avond veel afwisselin Eenige Duitsche gasten gaven een aal tal alleraardigste Duitsche liedjes, 1? geleid op de guitaar, terwijl een an<i re gast eenige liedjes van Emiel H lebroeck en later nog een mooie voi dracht ten beste gaf. Voorts werj eenige pantomime's vertoond, die v succes hadden. Een tombola ter dj king van de onkosten bracht f 23.40

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2