No. 59 Zaterdag 24 Mei 1924 9a Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags Fijnloos scheren Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen* aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR RE,DACTIE EN 'ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ S1NJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 JJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m.5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het verzoek van Joh. de Beurs, te IJmuiden, om vergunning tot het uit breiden zijner slachterij door het bijplaatsen van een electromotor van 1 P. K. voor het aandrijven van een worstmachine, op het perceel kadastraal bekend Oemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie I, No. 1104, plaat selijk bekend Duinstraat, Wijk C. No. 10, door hen is verdaagd op grond dat het bericht van den Hoofdinspecteur van den Arbeid, bedoeld bij art. 7 bis, 2e lid, der Hinderwet, nog niet is ingekomen. Velsen, den 15 Mei 1924. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. DIENSTPLICHT. Met ingang van 6 Aug. 1924 is voor een jaar vrijstelling verleend wegens kostwin nerschap, bij beschikking van den Minister van Marine, d.d. 7 Mei 1924, No. 156, aan Willem Johannis van Es, lichting 1923. Waforntsiati draaiden. Mei 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 25 L.K. 8.08 8.45 3.33 4.04 26 9.18 9.56 4.33 5.11 27 10.31 11.08 5.42 6.29 28 11.41 6.53 7.41 29 0.12 0.44 7.59 8.40 30 1.09 1.37 8.54 9.29 31 1.52 2.15 9.39 10.10 Geen Zomertijd. VAN DEN WACHTTOREN. De herdenking der Vredesconferentie. In den Haag in de Ridderzaal is op plechtige wijze in tegenwoordigheid van vele hoogwaardigheidsbekleeders het feit herdacht, dat vijf en twintig jaar geleden de eerste Vredesconferen tie herdacht werd. Er is veel gesproken, eenvoudig door Mr. Limburg, bloem rijk door d'Estournelles de Constant, raak door Chr. Lange en deftig en sier lijk door minister van Karnebeek. Bo vendien was er schoone muziek. Geldt van deze herdenking evenals van de Vredesconferentie het bijbel woord: Vrede, vrede! maar er is geen vrede!, zijn er weer kleurige ballonne tjes van mooie woorden opgelaten, die echter na een paar uur scheuren en neervallen? De regeerders en de volksmassa heb ben niet geloofd in de eerste Vredes conferentie en ook een groot deel der afgevaardigden niet. De Czaar had de conferentie bijeengeroepen en daarom was men gekomen, men kon den heer- scher van het machtige rijk niet voor het hoofd stooten. Een paar jaar na de conferentie brak de Russisch-Japan- sche oorlog uit en er bestaat thans een diep ongeloof in al het officieele vre- desgedoe. Mr. Limburg stelde de vraag, of bij de herdenking niet paste de wee moed van een hoopvol verleden, van een verbleekte illusie, van een teleur gesteld optimisme. Maar hij wees er ook op, dat geneeskundigen, wanneer zij meenen het middel tegen besmetting gevonden te hebben, voortgaan met onderzoeken en proefnemen, als noch- thans een epidemie losbreekt. Zoo moe ten de pacifisten, de ijveraars voor den volkerenvrede den moed ook niet opge ven. d'Estournelles, wiens rede door zijn zoon werd voorgelezen, merkte daarin op, dat er kort voor den oorlog twee kampen in Europa waren, een van de vredesbeweging, als socialistisch en pacifistisch gekwalificeerd en een mi litaristische beweging. „Aan den eenen kant de macht van de fabrikanten van kanonnen en pant serplaten, hun kranten en hun banken, aan den anderen kant die van de min of meer geordende neigingen van het volk." Chr. Lange haalde het woord 'aan van den beroemden Duitschen geschied schrijver Mommsen, dat de Vredescon ferentie een drukfout was in de wereld geschiedenis; velen dachten er in zijn tijd niet anders over. Den ge wapenden vrede noemde Lange een toestand van oorlog, welke gniepig verborgen is. De wereldoorlog is daaruit voortgekomen; de Volkenhond wil daaraan een eind maken. „De Volkenbond is nog jong, maar al is hij nog een kind, hij is de e enige hoop van de menschheid en heeft den steun noodig van alle mannen en vrou wen, die van goeden wille zijn. Men kan veilig zeggen, dat de Vre desconferentie een mislukking is ge weest, maar er zijn mislukkingen, die het begin zijn van welslagen. Al vallen de leert men loopen. Er is toch hij het kindeke, de vredesgedachte eenige vooruitgang op te merken. Het Hof van Arbitrage, het Hof van Int. Justitie, het Vredespaleis, de Volkenbond, de Academie van Volken recht enz., zijn alle pogingen, die zijn als het gestruikel van het kind, dat loo pen leert. Maar het leert even alleen te blijven staan, een paar stapjes te doen, langs de tafel te gaan, aan één hand en eindelijk vrij en snel te loopen en te draven. Zoo zijn ook de mislukkingen van de Vredesgedachte, waarvan de Vredesconferentie er eene is. Geen koning en toch I We herinneren ons kort na de ge boorte der Duitsche republiek en de benoeming van Ebert als president, staatshoofd in plaats van Wilhelm, dat een Duitscher op somberen toon uit riep: In plaats van een Hohenzollern een zadelmakersknecht, die nog wel ge zeten heeft ook aan het hoofd; dat kan nooit goed gaan! Als het in Duitschland sinds acht tien niet goed gegaan is, mag dat zeker niet de schuld van Ebert heeten. Hij is een eenvoudige, verstandige, waardige man, die zonder pracht en praal van uniform, ordeteekenen en schitterende woorden zijn plicht doet en Duitsch land op den rechten weg tracht te hou den, wel een weg van ontbering maar toch beter dan den weg van den chaos, den oorlog en den ondergang. In de vorige week heeft Ebert de Jaarbeurs te Keulen geopend: een be wijs van een beteren geest tusschen Duitschland en zijn vroegere vijanden, dat Ebert thans in het bezette gebied werd toegelaten en de Engelschen, die Keulen bezet houden, zooveel mogelijk bij het bezoek de militairen op den achtergrond hielden. De president werd in een feestzaal der gemeente ontvangen. Vroeger zou Wilhelm, omringd door hooge militai ren en diplomaten, door al de schitte ring der hofhouding, als een godheid in Keulen ontvangen zijn. President Ebert werd. in de mooie stad aan den Rijn vrij koel ontvangen. Toch maakte zijn eenvoudige verschijning indruk, vooral toen hij een ernstig, wijs woord richtte eigenlijk tot het geheele Duit sche volk. Hij deed geen verwijten, sprak geen woorden van vijandschap, prikkelde niet het nationale gevoel, maar zag de werkelijkheid onder oogen. Hij wees nadrukkelijk op de reusachtige lasten, die steeds grooter zullen worden, maar uitte niettemin zijn vertrouwen in Duitschlands toe komst, mits het volk zijn eenheid be waart en ondanks armoe door arbeid en geest de verloren economische kracht inhaalt. Later vole-de een diner, waar de Rijkskanselier Marx sprak en de aan dacht vestigde op de moeilijke positie der regeering te Berlijn, die dikwijls met bloedend hart concessies moet doen en daarvoor van zekere zijde scherpe verwii'ten moet hooren. Hij onder streepte de woorden van Ebert, dat alleen met ernstigen wil en ontbering het Duitsche volk aan zijn zware ver plichtingen zal kunnen voldoen. Met geweld is hier niets te doen; tegen elke poging in die richting dient gewaar schuwd. Ebert is ook in zijn leefwijze een een voudig man gebleven. Maar hij toont steeds boven zijn voUl en al zijn partij- Vóór het inzeepen éérst de baardopper- vlakte stevig inwrijven met een weinig Purol. Hierdoor laat zich de meest gevoelige huid volstrekt pijnloos scheren. Purol in Doozen van 30, 60 en 90 cent, bij Apoth. en Dro gisten. Vraag meteen bij hen de gratis Handleiding over Pijnloos Scheren. PLAATSELIJK NIEUWS. en te staan. Maar hij staat ook boven de hartstochten, die thans nog zooveel Duitschers verblind houden. Hij troost niet met de wraak der toekomst, hij blaast niet het nog steeds te groote zelfgevoel der Duitsche natie op, hij scheldt niet op Joden en Katholieken, maar hij leert zijn volk, zich bij het on vermijdelijke neer te leggen en van den nood een deugd te maken. Zoo spreekt hij als een wijze, die niet zoekt eigen eer, maar zijn hooge positie gebruikt, om zijn volk door moeilijke tijden heen te brengen. Een vorst is een voorste en de koning is de kunnende; Ebert hoort zeker tot de beste van zijn volk en is een man, die zonder ophef nochthans kracht ont wikkeld. Keulen heeft het gemerkt, dat Ebert er geweest is. Dat hij boven den strijd der partijen staat en algemeen geacht wordt, bewijst wel, dat men zoo goed als nooit hem als onderwerp hatelijk ziet afgebeeld in Duitsche- of andere spotbladen. Japan en Amerika. Een paar jaar geleden kon men dik wijls lezen, dat een botsing tusschen Amerika en Japan onvermijdelijk was. Amerika's handel strekt zich al verder uit naar het Oosien, naar Siberië en China en Japan vindt dit een ongeoor loofd, althans een hoogst onaangename concurrentie. Verder liggen er Ameri- kaansche bezittingen dicht bij Japan. Dat is zoo iets als een geladen revolver op de borst of een handvol bankpapier voor het grijpen. Ook ergerde het Ja pan, dat de Japanners in Amerika hoogstens geduld maar toch altoos als gehate medeburgers worden behan deld. Amerika en Japan voelen zich beiden sterk, ze hebben beiden een ge weldige vloot. Er was dus wel reden, om te vreezen, dat deze beide machten elkaar nog eens in het haar zouden vliegen. Toen is de stemming tusschen beiden verbeterd. De conferentie te Washing ton was een openbaring van een ver- zoeningsgezinden internatianalen geest; er werd besloten, de vlooten kleiner, althans niet grooter te maken. Dat bracht weer wat vertrouwen. De ontzettende ramp, die Japan door een reeks aardbevingen trof, heeft zelfs een vriendschappelijke verhouding tus schen Japan en Amerika geschapen. Uncle Jonathan heeft Japan zeer roy aal in den nood geholpen en Japan was daar zeer dankbaar voor. Japan had in verband met de ramp veel geld noodig. Amerika heeft de millioenen natuurlijk tegen behoorlijke rente wel willen voorschieten. De zon brak door het onweer trok af. Maar nu is er een nieuwe bui opge komen. Volgens de nieuwe emigranten- wet, met bijna algemeene stemmen door den Senaat aangenomen, worden geen Aziaten, dus ook geen Japanners meer in Amerika toegelaten. Hanihara, de Japansche gezant heeft daarover een vrij scherpe nota gericht tot den minis ter van buitenlandsche zaken Hughes. In Japan zelf is een protestbeweging tegen de uitsluiting van Japansche landverhuizers gaande. Een Japansche Bond van Boekdrukkers heeft een boy cot uitgeschreven tegen alle goederen uit den staat Californië. Dat is het be loofde land voor de Japanners, maar daar zijn ze ook het meest gehaat. Ja panners mogen daar geen land koopen of huren. Amerika beroept er zich op. dat ook Australië en Canada de Azia ten weren en Japan de deur gesloten houdt voor de Chineezeri. Wat gij niet wilt, dat u geschiedt enz. Zoo is er nieuwe wrijving tusschen twee groote wereldmachten en al zal er om dit ge schil geen oorlog uitbreken, de zaak van den wereldvrede staat er toch min der sterk door. VELSEROORD. De Afdeeling „Volksonderwijs" Vel- seroordIJmuiden vergaderde Maandag avond huishoudelijk in het café v. d. Boo gaard alhier. Na opening door den Voorzitter, Ds. Luikinga, die de slechte opkomst betreurde, werden de jaarverslagen door Secretaris en Penningmeesteresse uitgebracht, welke na enkele opmerkingen var, ondergeschikten aard werden goedgekeurd. Hieruit memo- reeren we, dat de het vorige jaar gehou den collecte voor het „fonds tot steun" ruim f. 170.heeft opgebrach', behalve hetgeen voor dit doel te Santpoort we d opgehaald door de daar gevestigde afdee ling van „V. O.". Verder, dat de gehouden openbare bijeenkomsten, ofschoon slecht bezocht, nog enkele nieuwe leden hebben aangebracht en dat de gehouden filmvoor stellingen voor kinderen te IJmuiden en Velseroord bijzonder goed geslaagd zijn en een klein batig saldo gaven. Het financieel verslag kon eveneens een saldo vermelden. Wat als propaganda voor het openbaar onderwijs in het komende seizoen gedaan zou kunnen worden, werd breedvoerig be sproken en den Secretaris de voorberei ding dezer plannen opgedragen. Door het bedanken van den heer v. Oosterom is er een vacature in het bestuur, de voor ziening hiervan werd tot een volgende bij eenkomst verdaagd. De afdeeling zal zich, indien mogelijk ter eerlang te höuden al gemeene vergadering door een afgevaar digde doen vertegenwoordigen. VELSEN. Ring Kennemerland Ned. Jongelingsverbond. Deze Ring vergaderde Maandagavond in het vergaderlokaal der afd. Velsen. De heer Boom uit Velsen leidde een bijbelbespreking in over Math. 22, zulks ter vervanging van den heer v. d. Steen uit IJmuiden die onverwachts verhinderd was. Vervolgens leverde de heer C. Dam uit Velsen een referaat over: „De opstanding der dooden". De heer W. v. d. Boogaardt uit IJmuiden gaf een beschrijving van het hoogovenbedrijf zooals het zich ontwikkeld heeft uit de oudste tijden tot heden. Tenslotte droeg de heer Jongens uit Velsen een humoristisch stukje voor. De vergadering, die vrij goed bezocht was, werd met gebed geopend en gesloten. Zaterdagmiddag—competitie. V.I.O.S. KAMPIOEN V. I O. S. 1kennemerland 1 3— Al moge de publieke belangstelling voor den strijd om dit kampioenschap niet zoo groot zijn als voor de worsteling in de hoogte klasse, toch willen wij niet nalaten ook dit eenvoudige elftal met den behaalden eeretitel geluk te wenschen. De fundamenten bepalen den bovenbouwDe wedstrijd zelve is heel aardig geweest en het aanzien waard, al speelde kennemerland niet met het zelfvertrouwen dat wij van haar gewoon zijn, met het gevolg dat V. I. O. S. steeds het beste speelde. De voorhoede, waarin na lange afwezigheid, P. Klein weer mee speelde, had zeker een grootere overwin ning verworven, ware niet de keeper van Kennemerland zoo uitstekend op dreef ge weest. Ook de achterhoede speelde uitstekend en wist telkens de gevaarlijke aanvallen van Kennemerland te onderbreken. Bij Kennemerland waren de mid-half, rechts back en rechts-buiten het beste. Over den wedstrijd het volgende. Als om c. a. 4 uur de heer Hoogendijk de elftallen in hel veld blaast, blijkt dat V. I. O. S. twee invallers heeft voor Terhorst en van der Pijl, terwijl de gasten volledig zijn. Hun aanvoerder wint den toss en V. 1. O. S. trapt af. Onmiddelijk gaat men op het doel van Kennemerland af, waar de keeper eenige keeren met succes optreedt. Bij een dezer aanvallen ontstaat een corner, die door Klein goed genomen wordt, doch door den linksbinnen tegen de lat gekopt en daarna weggewerkt wordt. Nu komt ook Kennemerland los en er ontstaat een vlug gelijk opgaand spel. Wel verkeert V. I. O. S. doel nog al eens in ge vaar, doch de backs en, in laatste instantie, de keeper bezweren alle kwaad. Bij een der aanvallen van V. I. O. S. wordt de bal corner gewerkt. Deze wordt door van der Steen genomen en door Rijke ineens ingekopt. Rust komt met 1 0. Na dien veelal hetzelfde spel, waarbij reeds spoedig Rijke met een hard schot via de paal den voorsprong weet te ver- grooten. De aanvallen van Kennemerland blijven eveneens gevaarlijk, vooral daar Boon last van de warmte scheen te hebben en zijn mannetje losliet. Eindelijk, als de:e nergens te vinden is, hebben de gasten succes met een hard schot. Daarop komt een kleine opleving in het spel van beide zijden. Eens zet de linksbinnen hoog voor doel en weet Klein de kroon op zijn werk te zetten door met een fraaie kopbal het derde doelpunt te maken. Als spoedig daorop de scheidsrechter, die op correcte wijze leidde, het eindsig naal geeft, heeft V. I. O. S. den wedstrijd met 31 gewonnen, waardoor zij het kampioenschap der competitie veroverde. DRIEHUIS. Concert te Driehuis. Begunstigd door prachtig zomerweer, gaf j.l. Zondagavond de Harmonie-Vereeniging „Concordia" van IJmuiden een concert in den grooten tuin achter de lunchroom van den heer Otto te Driehuis bij Westerveld. De heer Otto zelf, die niets onbeproefd Iaat om zijn zaak bij het publick populair te maken, kan over het verloop van dien Zondagavond tevreden zijn. Een bijna vijf honderdtal menschen was opgekomen, w.o. velen, die zich tevreden moesten stellen met een plaats op het gras. De lunchroom en groote tuin heeft een flinke oppervlakte, zoodat zij honderden kan bevatten, in meerdere mate aangetrok ken nog door het mooie gewas, bloeiende hoornen, benevens nog eenige vrucht- boomen, met keurig aangelegde paden, kortom bij gunstig weer een .prachtig zitje. De muziektent biedt, vooral bij avond, door de verlichting een schitterende aan blik naar de donkere diepten. Sam Vlessing liet als altijd mooi spelen, vooral zijn eigen nummers vielen bijzonder in den smaak en een daverend applaus volgde, zoodat een nummertje extra ge geven werd. Trouwens de nummers kwamen hier beduidend beter uit dan op het Willemsplein te IJmuiden, niet zoozeer om het muzikale gedeelte, dan wel om de plechtige stilte, die hier heerschte. Naar wij vernemen wil de heer Otto het aantal zitplaatsen zoodanig uitbreiden, opdat niemand meer tegen zijn zin in het gras plaats zal behoeven te nemen. Van de zijde der Harmonie vernamen wij dat het zoo mogelijk in de bedoeling ligt, in dezen tuin ook haren begunstigers en donateurs een concert aan te bieden. Besluiten wij met te zeggen, dat ieder te IJmuiden die des zomers verstoken is van eenig geboomte, beschutting of schaduw, een wandeling kunnen aanbevelen naar de lunchroom van den heer Otto, want ook zonder muziek is het er mooi, al draagt deze er 's avonds heel veel tce bij. SANTPOORT. Blauwe Week. Omtrent de sluiting van de a. s. Blauwe Week actie op Tweeden Pinksterdag te Santpoort bij Haarlem, wordt het volgende medegedeeld door „De Geheelonthouder", orgaan van den A. N. O. O. B. De bijeenkomst heeft plaats op het boschrijke terrein „Het Terras" in de nabij heid van het station Santpoort en vangt 's middags half drie aan. Door 10 onthou derskoren worden afzonderlijk en gezamen lijk liederen ten gehoore gebracht, terwijl tevens het symphonie-orkest van Velsen zal optreden. Ds. Ekering van Amsterdam, ds. A. van der Heide te Britswerd en Henk Witte uit Den Haag houden korte toespraken. De toegangsprijs bedraagt 10 cent. Op een afzonderlijk terrein in de naaste omgeving worden voor de jeugd spelen en wedstrijden georganiseerd. Om 1 uur marcheert men van het Ken- nemerpUin naar Santpoort. Aan de ge meentebesturen van Haarlem en Schoten is vergunning gevraagd tot het meenemen van vaandels, banieren en muziek in den stoet.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1