's Avonds 7 uur heeft in de St. Bavo- kerk op de Oroote Markt te Haarlem een orgelconcert plaats, waaraan alle meeting- gangers kunnen deelnemen. Om 5 uur wordt n. 1. de buitenbijeen komst gesloten en daarna in „Het Blauwe Kruis" aan de vrienden gelegenheid ge geven om zich vóór het kerkconcert te verkwikken. UIT DE GEMEENTE. Het lager onderwijs in 1923. In het verslag der Commissie van Toezicht op het lager onderwijs over 1923 lezen wij dat het totaal der school bevolking was 4799, dat is slechts 10 meer dan een jaar te voren. In jaren was er niet zulk een geringe toeneming, daar deze meest 100 a 150 leerlingen per jaar bedraagt. Van deze 4799 kin deren gingen er 2296 op de openbare en 2503 op de bijzondere scholen. Voor de openbare scholen bedroeg de toena me 8 voor de bijzondere 2 kinderen. Van de 2503 leerlingen der bijzondere scholen bezoeken 1301 de R.-Kathohe- ke en 1202 de Prot. Clir. scholen. Op 31 December was de schoolbevol king als volgt verdeeld: school A 52o leerlingen, school B 209; school C 320, school D 385; school E 79; school F 213, school G 266; school H 299; R.K. Jon gensschool IJmuiden 140, R.K. Meisjes school IJmuiden 138; Chr. School, Kei zer Wilhelmstraat IJmuiden 271, Groen van Prinsterer School IJmuiden 294; Insingerschool IJmuiden 218; R.- K. Jongensschool Veiseroord 167; R.K- Meisjesschool Velseroord 182; Chi. school Velseroord 224; R.K. Jongens school Wijkeroog 168; R.K. M®1®!®.®" school Wijkeroog 204; Chr. school Wij keroog 195; R.K. school Driehuis 30- Over de werkzaamheden der com missie wordt het volgende meegedeeld: Advies werd gevraagd omtrent een verzoek van de Centrale Groep Biltho- ven tot het verleenen van steun aan vacantie-kolonies, door middel van het ophangen van een plaat in de scho len, waarop door de leerlingen zegels kunnen worden geplakt. Daar over het algemeen met dergelijke maatregelen geen gunstige ervaringen waren opge daan, besloot de commissie afwijzend op het verzoek te adviseeren. Door het hoofd eener bijz. school werden leerlingen toegelaten, die den daarvoor vereischten leeftijd nog niet hadden bereikt. Bedoeld hoofd, hoewel de onwettigheid niet kunnende ont kennen, stoorde zich niet aan herhaal de mondelinge waarschuwingen en Het de leerlingen, aanvankelijk als toehooi- ders, in zijn school toe. Toen op een schriftelijke waarschuwing een onbe vredigend antwoord werd ontvangen, besloot de commissie de inspectie met deze aangelegenheid in kennis te stel- Van het gemeentebestuur ontving de commissie een schrijven, inhoudende dat betreffende het onderzoek naar de verhoudingen aan school D te Velsei- oord bij de vaststelling door de com missie van hare conclusie met betrek king tot het ontstaan der minder goede verhoudingen tusschen het hoofd en het onderwijzend personeel dier schooi, de prestaties als onderwijzer buiten be schouwing zijn gelaten. B. en W. zou den het op prijs stellen, als de commis sie een omlijnd oordeel uitsprak over het werk van den betrokken onderwij- Zer. j De commissie besloot te antwoorden dat zij aan dit verzoek niet kon vol doen, daar de leden-onderwijzers der commissie volgons den geest der wet zijn uitgesloten van de beoordeeling van het werk hunner mede-onderwij- De niet-onderwijzers-leden achtten zich niet in staat tot het uitspreken van het gewenschte oordeel. Op verzoek van den wethouder van onderwijs gaf de commissie advies op zijn voorstel tot opheffing van het ver volgonderwijs en stichting van een werk- en leerschool. De commissie ad viseerde dat een werk- en leerschool niet geschikt is voor meisjes, die de vervolgcursussen bezoeken en dat meer de voorkeur wordt gegeven aan het op richten van huishoudeursussen m de uitgebreidste beteekenis van het woord. Inzake een door den wethouder van onderwijs gevraagd advies voor het vaststellen van een gedragslijn bij het verleenen van ongevraagd eervol ont slag aan tijdelijk personeel, waren d aanwezige leden van oordeel dat een gehuwde vrouw, geen kostwinster zijn de, het eerst voor ontslag in aanmer king behoort te worden gebracht. Ove rigens wenschten zij den regel te zien toegepast, dat de laatstaangekomene het eerst voor ontslag in aanmerking In een der vergaderingen der com- ir-ic werd gevraagd of het bekend was. hoever de commissie ad hoe uit den gemeenteraad was gevorderd met haar advies omtrent de hervorming van het onderwijs. Aangezien geen der leden daaromtrent iets kon mededee- len. werd door de vergadering den wensch uitgesproken ook over deze aangelegenheid te worden gehoord. Slapeloosheid Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaar heid, Examenvrees. Gebruik hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Mijn- hardt's Zenuwtabietten. Koker 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Waar de taak der commissie is het geven van adviezen, is vooral de her vorming van het onderwijs een zaak, waarover zij een oordeel behoort te vellen. Over de gebouwen der scholen wordt ditmaal niets medegedeeld. Het aan tal scholen bedraagt 20, waarvan 8 openbare en 12 bijzondere. Hierbij is buiten beschouwing gelaten de school voor buitengewoon lager onderwijs, welke is ondergebracht in 4 lokalen van school B te IJmuiden. Aan alle openbare scholen, met uit zondering van school E, is een 7e leer jaar verbonden. School A en de Groen van Prinsterer School te IJmuiden zijn Mulo-scholen. Op een enkele uit zondering na wordt aan alle openbare en bijzondere scholen onderwijs gege ven in Engelsch, aan sommige in Fransch en Engelsch en andere vak ken. Voorbereidende scholen zijn er 10, waarvan 1 openbare en 9 bijzondere, n.l. de Op. Bewaarschool te Velseroord met 210 leerlingen; R.K. Fröbelschool te IJmuiden met. 60 leeringen; R.K. Bewaarschool te Driehuis met 44 leer lingen; R.K. Bewaarschool te Wijker oog met 107 leerlingen; Insinger Be waarschool te IJmuiden met 126 leer lingen; Chr. Bewaarschool Enschedé- plein IJmuiden met 124 leerlingen; Maria Cornelia Fröbelschool te Wij keroog met 55 leerlingen; de Wüste von Götsch Bewaarschool te Santpoort met 128 leerlingen; de Chr. Bewaar school te Velson met. 37 leerlingen en de R.K. Bewaarschool te Velseroord met 122 leerlingen. Op de 4 R.K. Bewaarscholen gaan dus 333 kinderen; op de 3 Chr. Be waarscholen 287 leerlingen; op de 2 neutrale 183 leerlingen en op de Open bare Bewaarschool 210 leerlingen, to taal 1013 leerlingen. UIT DEN1* OMTREK. Maandagmiddag 2 uur had de be grafenis plaats van den overleden ridder in de Militaire Willemsorde J. M Wind. Dat wa9 een gebeurtenis voor Beverwijk, want de begrafenis had plaats met militaire eer. Daarvoor was een 30-tal militairen van het pantserfort IJmuiden gekom n onder bevel van een kapitein en een luitenant, terwijl van elders nog waren gekomen 2 tamboers en een pijper. Van het sterfhuis trok de stoet langs de Breestraat en de Peperstraat naar de be graafplaats „Duinrust". Op de begraafplaats waren een groot aantal belangstellenden, vooral ook oud-militairen aanwezig en ook de burgemeester. Nadat het vuurpeleton zijn schoten had gelost en de kist grafwaarts gedragen, sprak Ds. Westenburg enkele woorden om trent den overledene, ook tot de familie. Een oud-militair, die veel voor De Wind heeft gedaan in de laatste dagen, de heer Slingerland, sprak nog enkele woorden en roemde de krijgsmanshoedanigheden van den overledene. De militairen keerden met slaande trom huiswaarts. Zondagavond ongeveer half acht kwam de bisschop van Haarlem, monseigneur Callier, per auto te Beverwijk aan. Van de pont te Velsen af werd de auto begeleid door het muziekkorps van Wijkeroog. Maandagmorgen had de wijding der nieuwe R. K. Kerk van St. Agatha plaats door den bisschop, waarna door deze een H. Mis werd opgedragen, bijgestaan door den deken pastoor Waare en pastoor Wouterlood van de kerk van Onze Lieve Vrouwe van Goeden Raad. De plechtigheid werd bijgewoond door het Dagelijksch Bestuur der gemeente. SCHEEPVAART. IJmuiden. Aangekomen 17 MeiHer- bert Fi-cher, st., Oxelösund, ijzererts, Hoogovenbedrijf20 MeiSarrebourg, st., Saint Malo, ijzererts, id. De Fransche moturschoener Roselyne, die met schade te Dover was binnenge- loopen, heeft Maandag, na dat de nood zakelijke reparaties waren verricht, de reis naar hier voortgezet. Velsen. Aangekomen 17 Mei: Cher- sones,st., Swansea, steenkolen, Papierfabriek. Vertrokken 20 MeiChersones, st., Goole, ledig. BINNENLAND, Zangersfeest. Zondag 22 Juni wordt in het Bronge bouw te Haarlem het Zangersfeest gehouden van den Bond van arbeiderszangvereeni- gingen in Nederland. Er nemen 14 afdee- lingen aan deel met ongeveer een 1000-tal zangeressen en zangers. Er is een middag en avondfeest. Waarschijnlijk zal als attractie de lucht vaarder van Pottum met een ballon opstij gen uit den tuin van het Brongebouw. Malarla-Bestrtyding in Noord-Holland. STRIJDZANG. Wijze: „De Zilvervloot" Heb je al gehoord van dat vreeselijke beest, Dat zoo leelijk kan bijten en steken? Dat velen daardoor al ziek zijn geweest, Gedurende dagen en weken Dat beestis klein, Maar bron van veel venijn! Zijn daden, die zijn groot(bis) Het is de oorzaak van ziekte en dood (bis) Raad je nu nog niet, welk beest ik bedoel Dan zal 'k het je daad'lijk zeggen Het leeft graag in stallen, in sloot of in poel, Waarin het zijn eieren kan leggen. Dat beestDE MUG, Die bijt je in je rug, Is heelemaal niet bang, te steken in je wang, Dat weet een ieder toch al lang! (bis) Wordt het nu geen tijd om te zamen met [kracht Een eind aan dien toestand te maken Welaan ieder ga dan ter muggenjacht Om voor de gezondheid te waken Een deugdder jeugd Zij voortaan, om verheugd In haren vrijen tijd te trekken in den strijd, Om van de MUG te zijn bevrijd (bis) Muggen vindt je 's winters in stal en in huis, En veel in de kelders of zolders; Ze leggen de eitjes des zomers, wat kruis, In slooten en poelen van polders. En vraaggestaag Omtrent de muggenplaag, Of Meester ons ter will', al is 't door [THIJSSE'S bril Van d'ANOPHELES vertellen wil(bis) Onlangs nu besloot het Bestuur van [»t WITTE KRUIS Om te zaam' met het WIT GEEL en ROODE, Zooveel het maar kon in stal, in poel, in huis, Overal dus de muggen te dooden Welaanpak aan Nu allen mee gedaan!! Dan juichen we weldra, met hiep, hiep, [HOERA Noordholland Vrij van MALARIAI (bis) R. L. VISSCHERIJ. De eerste Kolharing werd hier verleden week aangebracht door den stoombeuger Neptunus V. L. 44 Ze deed van f 100 f 127 per ton, een mooie prijs dus. De stoomtrawler Plutos IJ. M. 184 van de Praxis was Maandag van de reis naar de Oostzee terug, waar het schip op inktvisch enz. heeft gevischt. De reis was geen succes, het schip had slechts 80 manden visch. De Staatscourant bevat de statuten van de N. V. Internationale Visscherij-Mij. alhier. Eet meer visch. Door een firma uit den groot vischhan- del te Cuxhaven, zoo schrijft men in de D. F. Z., werd te Berlijn op 28 Maart 1.1. een demonstratie gegeven met een nieuwen visch braadoven, waarbij tevens gelegen heid geboden werd om de gebakken visch te proeven. Aanwezig waren vertegenwoor digers der Rijks- en der Pruisische regee ring, Dames en Heeren uit de kringen van autoriteiten, der wetenschap, industrie, organisaties en der pers. De vertegenwoordiger der firma gaf vooraf eene inleiding, en wees er op, dat hier een poging gewaagd wordt om de visch-consumptie in Duitschland te vergroo- ten. Zooals bekend is, wordt er door het Duitsche volk niet veel visch gegetenniet meer dan 35—40 pond per hoofd jaar lijks, tegen 56 pond in Engeland. Spreker meent dat dit hoofdzakelijk ligt aan gebrek van visch in het binnenland en aan de bereiding. Het is dus niet een afkeer van visch, die de comsumptie tegenhoudt, doch eigenlijk de onbekendheid. Daarin kan tegemoet gekomen worden door invoering van den visebbraadoven en het te koop stellen van gebraden visch op verschillende plaatsen, evenals zulks al sedert lang in Engeland plaats heeft. Daar heeft men (Fried Fish) gebakken vischwinkels, gebak- ken-visch Restaurants, gebakken-vischcafé's, waar veel gebruik van gemaakt wordt om een gebakken vischje en ook nog wel wat meer te consumeeren, zcoals blijkt uit de volgende cijfers. De gebakken-vischindustrie verwerkt jaarlijks in ongeveer 25000 vischbraadovens 4 millioen ctrs. visch, 800.000 clrs. aardap pelen en 20.000 ctrs. olie, waarbij 75000 menschen een lbonenden arbeid vinden. De inleider hoopt dat deze demonstratie moge dienen als propaganda-middei ter invoering der braadovens. Reeds heeft een consortium vanvisch- kleinhandelaars in eenige plaatsen van Duitschland zich van een aantal lokalen verzekerd om daarin gebakken-vischwinkels te vestigen. De bediening van den oven vereischt niet veel kennis, kosten of moeite. Voor 480 porties had men gedurende een uur 6 M'. gas noodig. Men berekent, dat een eenvoudig gerecht van een half pond ge bakken visch en een half pond aardappe len niet meer zal kosten dan 30—40 pfg. Gedurende de maand April van dit jaar zijn te IJmuiden aan den rijks- vischafslag aangekomen 305 stoom trawlers met f 723.702 besomming te gen in April van het vorig jaar 125 stoomtrawlers met f 256.642 besom ming en in de eerste vier maanden van dit jaar 1243 stoomtrawlers met f 3.024.295 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 763 stoom trawlers met f 1.700.169 besomming. Verder kwamen van de trawlvisscherij in April van dit jaar aan de markt: 14 motortrawlers met f 10.336 besom ming tegen in April van het vorig jaar 11 dier vaartuigen met f 5264 besom ming en in de eerste vier maanden van dit jaar 43 motortrawl. die f 36115 besomden tegen in de eerste 4 maand, van het vorig jaar 29 dier vaartuigen met f 19.053 besomming; 144 zeiltrawlers met f 47.741 besom ming tegen in April van het vorig jaar 148 zeiltrawlers met f 57.220 besom ming en in de eerste vier maanden van dit jaar 478 zeiltrawlerloggers met f 276.214 besomming tegen in de eerste vier maanden van dit jaar 561 dier vaartuigen met f 307.062 besomming; 2 sleepboottrawlers met f 784 besom ming tegen in April van het vorig jaar 6 dier schepen met f 5065 besomming en in de eerste vier maanden van dit jaar 12 sleepboottrawlers met f 6508 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 26 sleepboottrawlers met f 18.746 besomming; 157 motorkustvisschers met f 5o73 besomming tegen in April van het vo rig jaar 171 motorkustvisschers, die f 6307 besomden en in de eerste vier maanden van dit jaar 968 motorkust visschers met f 50.267 besomming tegen in de eerste vier maanden van het vo rig jaar 477 dier vaartuigen met f 16.155 besomming; 42 zeilkustvisschers met f 397 besom ming tegen in April van het vorig jaar 34 dier vaartuigen m. f 406 besomming en in de eerste vier maanden van dit jaar 108 zeilkustvisschers, die f 2035 besomden tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 70 dier vaartuigen met f 978 besomming; 9 open booten met f 54 besomming te gen in April van het vorig jaar 63 open booten, die f 329 besomden en in de eer ste vier maanden van dit jaar 169 open booten met f 3653 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar lo8 open booten met f 1393 besomming. Van vreemde nationaliteit kwamen in April van dit jaar hier aan de markt: 1 Engelsche zeiltrawler met f 184 be somming, 11 Duitsche stoomtrawlers met f 27.408 en 1 Duitsche motortravv- ler met f 367 besomming tegen in April van het vorig jaar 1 Engelsche stoom trawler met f 487 besomming, 23 Duit sche stoomtrawlers, die f 67.397 be somden en 3 Deensche motortrawlers met f 2341 besomming en in de eerste vier maanden van dit jaar 3 Engelsche zeiltrawlers met f 1455 besomming, o9 Duitsche stoomtrawlers, die f 207.4/4 besomden en 5 Deensche motortrawlers met f 7866 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 3 Engelsche stoomtrawlers met i 3579 besomming, 470 Duitsche stoomtrawlers met f 1 149.481 besomming, 3 Duitsche mo tortrawlers met f 3253 en 4 Deensche motortrawlers met f 2826 besomming; Van de beugvisscherij kwamen in April van dit jaar hier binnen: 40 stoombeugers met f 68.752 besomming en 17 zeilbeugers (sloepen) met f 17.204 besomming tegen in April van het vo rig jaar 35 stoombeugers met f 79.424 besomming, 2 motorbeugers, die f 199*2 besomden en 17 zeilbeugers m. f ~o.76o besomming en in de eerste vier maan den van dit jaar 164 stoombeugers met i 380.936 en 68 zeilbeugers met f 67.208 besomming tegen in de eerste vier maanden van dit jaar 149 stoombeugers met. f 328.041 besomming, 6 motorbeu gers, die f 6549 besomden en 64 zeilbeu- Sers' met f 72.577 besomming. Van de haring (drijf net)visscherij kwamen in April van dit jaar hier bin nen: 3 Engelsche stoomliaringdrifters met f 2686 besomming tegen in April van het vorig jaar 1 zoon schip met f 259 besomming en in de eerste vier maanden van dit jaar 41 Engelsche drifters, die f 56.776 besomden tegen m gelijk tijdvak van het vorig jaar 10 dier schepen met f 19.507 besomming. De in consignatie aan de markt aan gevoerde vischzendingen brachten in April van dit jaar op f 22.892, in April van het vorig jaar f 7.964 en in de eerste vier maanden van dit jaar f 127.929 t gen in de eerste vier maanden van het vorig jaar f 104.167. De opbrengst van de in April van dit jaar aan de markt aangevoerde visch is f 928.087 tegen die van in April van het vorig jaar aan gevoerd f 516.867 terwijl te totaalop brengst van alle in de vier eerste maanden van dit jaar aangevoerde visch bedraagt f 4.248.737 tegen die van gelijk tijdvak van het vorig jaar f 3.753.543. Staatsvisschershavenbedrijf. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent het ontwerp van wet tot vaststelling van de begroo ting van inkomsten en uitgaven van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden 1924 klagen verscheiden le den, dat dit bedrijf zoo groote tekortei oplevert en sluiten zich in het algemeei aan bij het rapport der Commissie voo: de Staatsuitgaven over de rekening vai inkomsten en uitgaven van dit bedrij 1922. Enkele leden merken op, dat de ver diensten van de visschers weer toene men en vragen, of hierin geen aanlei ding zou kunnen worden gevonden to verhooging van de retributies voor he gebruik van de vischhallen, waardooi het tekort zou verminderen. Gewezen is op de f 10.000 voor buiten gewoon toezicht. Aannemende, dat di betrekking heeft op al de onder art. 21 bedoelde werken, bedragen de kostei 20 pCt. van de bouwkosten. Men ach dit schromelijk hoog, aangezien de kos ten van toezicht bij particuliere werkei onder 5, hoogstens 6 pCt. der bouwkos ten plegen te blijven. Op eene onlangs te Helsingfor* gehouden vergadering van geinteres seerden bij de visscherij, werd de treu rige toestand besproken waarin ziel de haringvisscherij bevindt. Ook were een plan aangegeven om een visch-con servenfabriek op te richten, die hoofd zakelijk bestemd zal zijn om visch die niet dadelijk verkocht kan worden door ijs te conserveeren. Tot uitvoering van het plan is eer commissie benoemd, die reeds eene vergadering met autoriteiten gehou den heeft. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Geachte Redactie! Trots er voor mij reeds aanleiding genoeg is geweest om eens van mij ai te slaan, heb ik mij toch tot heden buiten de discussies gehouden voor namelijk, omdat ik zulks niet wensche- lijk achtte voor de vakbeweging en, omdat ik mij boven de verdachtma kingen heb geplaatst. De heer Nuyen niet waar, heeft in het openbaar de Transportarbeiders verweten, dat zij de Textielarbeiders niet steunden. Welnu, waar nu ieder bekend is met den toestand der ha venarbeiders en weet, dat de laatste maanden zoo goed als niets wordt ver diend en de laatste jaren buitengemeen slecht zijn geweest; waar ieder weet dat in verschillende gezinnen van ha venarbeiders de bitterste armoede wordt geleden, terwijl allen een harden strijd om het bestaan voeren en in werkelijkheid eveneens gebrek lijden, daar achtte ik mij boven zulke laster verheven. Waar nu de heer Nuyen niet den minsten kijk heeft op dit bedrijf daar kent en begrijpt hij den toestand niet al had hij, als penningmeester van den! IJ. B. B., op de hoogte moeten zijn,! waarom ik mij dan ook van zijn praat-j jes niets aantrok. Dit is echter de zaak niet. De kwes-j tie zit dieper on is niet van recenten datum. Reeds geruimen tijd wordt ei! tegen mij geagiteerd door een stelletje fanatieke geheelonthouders ondej aanvoering van een schoolmeesteJ De meest onbenullige praatjesmaker willen mij de les lezen. Er zijn er bij wiens kinderen voor een niet gering gedeelte door mijn optreden, uit de ge vangenis of tuchtschool zijn gehouden en mij thans durven beschimpen. Laai ik het echter hierbij laten. Thans komt de zwakte van de heeren al heel sterk aan het licht en blijkt het! dat geen middel te gemeen is. Niet al leen dat de lafaards stukjes gaaij schrijven en hun naam niet durven noej men terwijl zij tevens verzoeken de dis' cussie te sluiten, neen, zij kondigen ziel ook nog aan als lid van den Centi Bond van Transportarbeiders. Dit ka rakteriseert dat stel al heel sterk. Di bewijst mij meer als voldoende me welk een bedriegers ik te doen heb. He is geen lid van den Centr. Bond vai Transportarbeiders die dat schunnig stukje heeft geschreven, zooals het ge logen is dat ik de bestuursleden niet ii kennis zou stellen van vergaderinge der IJ. B. B. Neen, onze bestuurslede passen voor die vergaderingen waai» voor zij hunne redenen hebben. Over enkele dagen hebben wij een al gemeene ledenvergadering en daar za' ik bewijzen dat de schrijver geen lid ij van onze organisatie. Daar zal wordel gesproken over onze houding tegenove) den IJ. B. B., althans tegenover het da gelijksch best. der IJ. B. B. Daar zal d1 schrijver, lid van den Centr. Bond va Transportarbeiders dan zeker wel aar wezig zijn niet waar? Och neen, hij zal niet aanwezig zi omdat het bedrog is van een stel verr ders onder de S. D. A. P. en moderi vakbeweging, die het er op toe leggf alles stuk te maken wat anderen he ben opgebouwd en helaas m succes. Wanneer die heeren op deze manit wenschen door te gaan, mij is 't w< Laten zij echter niet meenen dat ik den duur zal blijven zwijgen. Wil m< niet anders, welnu, ik ben bereid. De redactie dankend voor de verlee: de ruimte. 'j; SCHILLING.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2