IJmuider Courant De Semaphoor Zaterdag 24 Mei 1024. 2e blad HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis dat het verzoek van Jac. Gorter, te IJmuiden, om op het perceel, kada straal bekend gemeente Velsen, afdee- ling IJmuiden, Sectie L no. 440, plaatse lijk bekend Snelliusstraat, Wijk C no. 1, zijn brood- en banketbakkerij te mogen uitbreiden, door hen is toegestaan. Velsen, den 21 Mei 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De Voetbal-vereeniging Vitesse, alhier schrijft nederlaagwedstrijden uit, waarvoor 2 fraaie medailles beschik baar zijn gesteld. De wedstrijden zul len gehouden worden op baar terrein achter de Hoogovens te IJmuiden (voormalig R. C. H.-terrein). Draadlooze telegrafie. Men meldt van bier aan „Het Volk", dat binnenkort een gedeelte van den seindienst van Scheveningen naar IJmuiden zal worden overgebracht. Reeds is een proefinstallatie aange bracht, welke later door een definitie ve zal worden vervangen. Het moet in de bedoeling liggen om één der stations als verzend- en een als ontvangstation in te richten. Voor het machinisten-examen, di ploma A, is te 'sGravenhage geslaagd de heer J. C. Vrij,vogel alhier. Donderdag deed de caféhouder S. uit de Bloemstraat aangifte dat de va rensgezel K. een ruit van zijn café had vernield. De man verkeerde onder in vloed van sterken drank. De politie stelt een onderzoek in. Gevonden voorwerpen. Een huurboekje, 5 sleuteltjes, een koperen sleutel, een gouden dasspeld, een bronzen medaille, een paar kinder kousen, een zilveren broche met por tret; een groote Duitsche herdershond met stalen prikkelband om, een gouden manchetknoop, twee kisten melange margarine, een slaapmuts, een voetbal, een 10 meter lange badding, een huis sleutel, line. een snaar van viool of mando- Kinder-Operette Ver. „Vriendenkring". Men schrijft ons: Dat de uitvoering van bovengenoem de vereeniging goed geslaagd is, be hoeft geen betoog het was een schitte rend succes. Er worden wederom twee operettes in studie genomen n.l. „De drie Kabou ters" en „Vacantiegevallen". De rekening sloot met een batig sal do van f 65.15, de ontvangsten waren f 311.95, uitgaven f 24-6.80. Maandag 26 Mei a.s. heeft de Ver. haar gezelligen avond in de Balzaal van gebouw Thalia. De zaal is daarvoor gratis beschikbaar gesteld. Dat -de Vereeniging de sympathie heeft, blijkt uit, dat de heer v. Opber gen pachter van het buffet zich niet onbetuigd laat en de heer Jac. Gorter, Brood- en Banketbakker, Kennemer- laan, 90 gebakjes cadeau geeft. De Ver. zegt. hiervoor hartelijk dank. Aan ge zelligheid zal het ook niet ontbreken. VELSEN. Verbetering. In het raadsverslag stond dat het voorstel-Tusenius om B. en W. te ver zoeken een concept-tarief voor dienst reizen te maken, verworpen was. Dit is foutief, want dit voorstel werd aange nomen. Het volgende adres is gezonden aan den Raad der Gemeente Velsen. Geeft met verschuldigde gevoelens te le. den leeftijd van toelating der leerlin- tot de Lagere School een jaar te'verschui- ven en dus te brengen op 6'/2 k 7V2 jaar, 2e. in te voeren voor de lagere leerjaren onderwijzeressen met eenvoudiger bevoegd heid, 3e. het uitstel toi invoering van het ze vende leerjaar tot 1930, dat echter in plaats daarvan worden voorgesteld de nieuwe volgende maatre gelen le. het aantal leerlingen per onderwijzer op te voeren tot 48, 2e. om scholen van minder dan 144 leer lingen de gelegenheid te geven tot de aan stelling van „assistenten", dat zijn totaal onbevoegde krachten, die onder toezicht van een bevoegde, d. w. z. als er slechts een open deur is tusschen de twee lokalen, een leerkracht zullen kunnen vervangen, terwijl ten slotte blijft, gehandhaafd het voorstel den zevenjarigen leerplicht terug te brengen tot een zesjarigen, dat als gevolg van deze maatregelen in vele gevallen het zevende leerjaar slechts zal kunnen blijven bestaan, indien de gemeentebesturen de leerkracht daarvoor zelf betalen, dat het aantal leerlingen per onderwijzer zoo groot zal worden, in de lagere klassen zal dit stijgen tot 55 a 56 per klasse, dat er van eigenlijk onderwijs-geven geen sprake meer zal kunnen zijn, en de lagere scholen dus zullen worden gedegradeerd tot kin derbewaarplaatsen, tenzij de gemeentebe sturen uit eigen kas groote bedragen be schikbaar stellen voor overtallige onder wijzers, dat de kleine scholen twee- en drie- mansscholen die toch reeds zoo'n moeilijk redenen, welke Uwen Raad aanleiding! mogen geven de Tweede Kamer te verzoe ken bedoelde voorgenomen maatregelen der Regeering met beslistheid af te wijzen, en te willen bevorderen de noodige bezui nigingen daar te zoeken, waar ze meer inderdaad bezuinigingen zijn, en minder de cultureele belangen van ons volk aan tasten. SANTPOORT. Bij de gisteren te Beverwijk gehou den aanbesteding voor het bouwen van een gesticht voor pensionaires, met 90 kamers, kapel, zusterhuis enz. op de terreinen van de voormalige R.K. Kerk aan de Peperstraat, was laagste in schrijver de heer P. Rings alhier met f 222.800. Zij die zich momenteel mogen „verheugen1' in het bezit van te veld staande spinazie, mogen gevoeglijk tot de „wanboffers" gerekend worden, daar deze heerlijke groente zoo goed als niets waard is. Wie van de ontvangsten zou aftrekken arbeidsloon, vervoer, ldsten- huur en veilinggeld, kwam zeer zeker tot een negatief getal. En dit is toch de bedoeling niet. Vandaar, dat hier en daar de spinazie gewoonweg wordt weggeschoffeld. kennen, het Plaatselijke Comité van Actie bestaan hebben, het voortaan in vele gevallen tegen de Onderwijsverslechteringen ge-^, één of ,wee leerkrachten zullen moeten vormd door den IJmuider Bestuurdersbond,1 ^oen d:e (a/lor.iiA .inn C T~A H de federatie Velsen van de S. D. A. P., de afd. Kennemerland van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, dat het met leedwezen heeft kennis genomen van de reeds door de Regeering genomen maat regelen ten nadeele van ons Lager Onder wijs, bij de zoogenaamde Technische Her ziening in 1923, waardoor le. het aantal leerlingen per onderwijzer belangrijk verhoogd werd, 2e. het geven van Vervolgonderwijs niet langer verplichtend werd gesteld, 3e. de salariëering van de onderwijzers bij het Vervolgonderwijs sinds de wet vanhierfiTdoor mannelijke en vrouwelijke 1920 voor rekening van het Rijk, weer tenreligieusen kunnen voorzien laste gebracht werd van de Gemeentebe- deze maatregelen de gemeenten, die 1 hun onderwijs toch op peil willen houden, plotseling voor groote uitgaven zullen stellen, waardoor ofwel van bezuiniging geen sprake zal zijn, ofwel bij volslagen onmacht dier gemeenten het Lager Onderwijs totaal zal worden gedesorganiseerd, zoowel wat het Openbaar als het Bijzonder Lager Onderwijs betreft, dus in plaats van drie en twee nu zes en drie klassen voor hun rekening zullen krijgen, soms zelfs zeven en vier klassen, dat dit kwaad niet kan worden onder vangen door invoering der zoogenaamde assistenten, dat in de eerste plaats deze onbevoegde krachten het werk van den onderwijzer eer zullen bemoeilijken dan verlichten, dat bovendien dergelijke krachten zonder salaris, of slechts met een kleine vergoeding ten plattelaride niet beschikbaar zullen zijn, alleen in Roomsche scholen zal men INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. sturen, dat nu blijkens de verklaringen der Re geering nieuwe maatregelen beraamd wor den om van Rijkswege op het Lager On derwijs te bezuinigen, dat weliswaar bij Memorie van Antwoord inzake het desbetreffende wetsontwerp.zijn teruggenomen de plannen Geachte Redactie! Vergun mij nogmaals een plaatsje in uw blad, naar aanleiding van het onge- teekendc, schunnige stukje van dei heer A. Daar ill mijn vorige stukjes duidelijk onderteekend heb, begrijp ik niet waar om of u het heeft geplaatst, en ik be grijp ook niet waarom de lieer A. zijn naam er niet onder heeft durven zetten. Het bewijs wordt er wel mee geleverd, en dat kan men tusschen de regels door lezen, dat het stukje is opgesteld -door dezelfde opbouwers. Nuyen erkent de werkelijkheid, hij kan zelf zijn standje niet meer redden, en nu moet mijnheer A. het maar onderteekenen. De heer A. beweert dat de bestuur ders niet met zekerheid kunnen zeggen dat cr 90 °/o van de leden werkloos zijn. Neen opbouwers, dat is waar, ik ge loof ook dat het meer is. De laatste weken zijn er wel 95 ge deeltelijk werkloos. Verder zegt mijnheer A. er blijft 10 over. Ja 't is waar, zoo gij dan werkelijk lid van den C. T. B. bént, zijt gij er één van, die de laksheid erkent, die nooit geteekend heeft op de lijst van uwe vereeniging, >en onder zulk soort mon- schen als u vindt men juist de contri butie-zwendelaars, die wij onder die 95 met een kaarsje moeten zoeken. Wat de convocaties betreft, die heb ben wij voor die vergadering niet ont vangen. Ik heb de zaak ook grondig onderzocht evenals u, en ben tot de conclussie gekomen, dat voor die be wuste vergadering het er juist om te doen is geweest om ons buiten de zaak te houden. Ik erken dan met mijn vaste overtui ging dat onze gesalarieerde bestuur der geen verwijt treft in deze. Ware die opbouwers maar zo.u eer lijk als Schilling, wat zou hun partij dan flink voor den dag kunnen komen. Nu geachte heer A., ik hoop dat u de laksheid van u afwerpt en de volgende keer uw naam onder het stukje zal plaatsen, dan kunnen wij, zoo u dan werkelijk lid zijt van den C. T. B. ten minste één individu uit onze rijen van daan royeer en. Mijnheer A., u en de club waren ze ker bang dat ik de schandaden, die zijn voorgevallen in de partij, die geen dag licht mogen velen, zal bekend maken, omdat u bij voorbaat al aan de Redactie vraagt, of zij de discussies wil sluiten. Zoo gij allen, kerels zijt, kom dan voor den dag met feiten die op waar heid berusten, maar niet met. leugens zoo u nu heeft gedaan. Met dank voor de plaatsing, Namens de Werklooze Havenarbeiders, M. KONINGSTEIN. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte kom onverwachts, het noodlidmaat schap kost u dan f 4.—r. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en teven gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord. Hei Consultatie-Bureau van de Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose is voortaan gevestigd Briniostraat, Vel seroord, vlak bij het station Velsen. Eiken Dinsdag van 23 wordt hier spreekuur gehouden. Het onderzoek is kosteloos en geschiedt door Dr. van Sloten van Haarlem. Ouders laat vooral uw kinderen on- derzoeken! door Carel Brensa dg DOOR DEN KIJKER De „Alkmaar Packet''. Iemand zei me „Meneer u zegt dat nou allemaal wel van die Alk maar Packet, maar u bent niet juist! Want ik geloof vast, dat er 's zomers aparte diensten zijn regelrecht van Amsterdam naar IJmuiden en bin nen 't uur! Toen zei ik: Als dat waar is, dan ben ik juist. juist want ik sprak over de maanden van October tot Juni en niet over die twee onnoozele vacantiemaanden Juli en Augustus als er hoopjes menschen naar Wijk aan Zee en Velsen gaan! Zoo is de zaak: Ik spreek van de tien maanden van 3 het jaar, dat het niet zoo is! Want ik stond eens te praten met den machinist van de IJmuider boot, terwijl we op het Noordzeekanaal voe ren, En hij zei toen o.a. Dit is 'n stumper van 'n bootje, meneer Da's voor de winterdienst 't Is nog ge bouwd bij de ouwe Firma Stork in Hen gelo En hij liet me kleppen en pijpen en allerlei machinedeelen zien, waar ik niks van begreep. Maar 't kwam hier op neer, dat deze machinist dit bootje niet op volle kracht kon laten loop en, want dat 't dan uit mekaar rammelen zou Zie je dat bedoel ik. Dat kan naar mijn nuchtere verstand gerekend, niet bevorderlijk zijn voor de popularisee ring van de stoomibootdienst op IJmui den En nu geloof ik: Als de directie Tan de Alkmaar Pac ket eens haar vo lle aandacht gaf aan de verbetering en de populariseering van dezen dienst Als ze eens klei ne, snelle, mooie,, gezellige, lieve boot jes in de vaart bracht Die geen tixssehensteigers zouden aandoen En geen vjracht zouden vervoeren Met 'n tarietf goelijk aan 't spoortarief.... Terwijl je Jhior dan niet op 'n houten bank met z'n achten moest zitten ach ter de locomotief. Maar dat je hier gezellig in 't kajuit- tje of op 't dek je pijp kon rooken Terwijl het personeel den dienst tot in de perfectie verstond En je er op kon rekenen in '11 uur van steiger tot steiger kon wezen En niet mee te hoeven draaien en zwaaien En niet ergens aan den wallekant de meneer met de zilveren strepen om z'n arm moest gaan zoeken om 'n kaartje te kunnen koopen maar dat er werke lijk of gedecideerd op de booten (Zooals van A'dam naar IJmuiden) of gedecideerd aan het loket (Zooals van IJmuiden naar Amsterdam) plaats-bewijzen te krijgen waren En er 'n vaste dienstregeling was zoo vast als de klok geregeld het heele jaar door En niet zoo 's 'n veertien dagen- verandering tusschen zomer en winterdienst, zooals het vori ge jaar October, zoodat je telkens na 'n paar dagen 'n nieuw circulairetje moet vragen of de dienst nog 't zelfde is In ieder geval: Als bleek dat de dienst tusschen Am sterdam en IJmuiden werkelijk be stond ten dienste en ten behoeve en ten gunste van het reizend publiek en niet zooals nu, dat er ook passagiers mee kunnen met de rammelende vrachtbooten En het was gezellig en niet duur en snel en prettig Dan zoudt u eens zien, of niet heel Amsterdam en heel IJmuiden niet van stonde af aan met het bootje ging en of niet de IJmuider Stationschef al z'n clandizie zou ver liezen Onze ij delheid zou ons allemaal naar dat gezellige kajuitje jagen in plaats van naar de houten banken En nu basta! Want anders zie ik er nog van komen, dat de directeur van de Alkmaar Packet mij uitdaagt voor een boksmatch tien ronden van drie minuten in de leege muziektent op het Willemsplein Stel je voor Brensa. PRAATJES VAN DEN VLETTERMAN. De Weg naar het succes Nou, meneer zei 'n bezoeker van den sigarenwinkelier Tellier, toen we samen sigaren kochten nou wat zou 11 nou denken, als ik nou ook 's 'n prijsje mee wou nemen Ik heb er wel trek in om ook 's gehuldigd te wezen Zou ik nou 't beste in Va ria gaan om comedie te spelen of in de Stormvogels om mee te voetballen I-leb je voorkeur voor iets? vroeg ik. Niks hoor zeidie. Ik heb 'n reuze stevige schop over me dus enne ik zing 'n kanjes van 'n tweede tenor Daar niet van Nou antwoordde ik dan zou ik beslist Varia kiezen om in te spelen en niet de Stormvogels. Waarom vroeg hij omdat je dan altijd in de open lucht Neen daarom niet, maar omdat 't veel ge- makkelijker is! Want Varia heeft maar 1 één keer gespeeld voor den prijs en Stormvogels al meer dan twintig keer... j Zondag aan Zondag en nou is ze j d'r nog niet U hebt gelijk zei m'n vriend en liet me opsteken !t gemak dient 'n mensch Ik ga me subiet bij Ro- za opgeven voor heldentenor B. DOOR DEN MISTHOORN. Het Duel. Meneer Koningstem en meneer Nuy- ens twee ridders voor de rechten van den arbeider hebben ongenoegen ge kregen op het laatste schoone Mei feest. Dat komt meer voor op feesten. Nu zijn ze aan 't duelleeren. Ze steken mekaar niet met sabels, maar met dub beltjes "penhouders, gedoopt in zuivere Talens Inkt 1-Ioor hoe ze mekaar steken Rang zegt Koningstem: Me neer Nuyens ik zou je raden je groo te mond te houden Prik zegt Nuyens Koningstem moet in 't vervolg z'n ooren beter open zetten Houw komt dan Koningstem:.... Nuyens is nooit voor de waarheid uit- gekommen Raak schreewt Nuyens terug en hij steekt met z'n pen (in de inkt) Voel je wel Koningstein dat je der naast staat? Touché pareert Koningstein: Nee, meneer Nuyens jij staat er naast 'n Schijnbeweging en dan weer 'n stoot van Nuyens: Ik zal er niet zooals meneer Koningstein om heen draaien Pang stoot er een: De lage truckcn kwamen nou voor het dag licht Rang zegt de ander De op bouwers hadden de zaak al bekonkeld... Raak! komt er weer 'n slag: Jij hebt niet goed geweten om je stand je te redden Er wordt nog door gevochten, want een van de twee moet dood! In het volgende nummer van de IJmuider Courant voortzetting van de slagen Ik blijf liever gezond! (Uit de Ingezonden stukken in de IJmuider Courant). B. WEEST OP UW HOEDE. De Vergissing. We zaten in de Loodssocieteit en een oud Scheepskapitein van de Wilhelmi- nakade merkte op: U steekt IJmuiden wel wat al te veel in de hoogte, meneer, want geloof me de menschen hier Pardon! ^ei ik u gooit de dingen door mekaar. Ik steek IJmuiden in de hoogte, natuurlijk! Want IJmui den is 't waard. Als u 't niet ziet, kan ik dat niet helpen, maar ik vind de com binatie Zee, Duin, Badplaats en Vis- schersstad, wereldhaven met sluizen en alles wat daaraan vast zit iets buiten gewoons! Maar hebt u me al eens wat van de menschen hooren zeggen? Nee zei de kapitein. O zoo Ik zal voorloopig wel oppassen. Het vorig najaar heb ik in m'n onschuld 's 'n meneer in de hoogte gestoken, die hier dansles kwam ge ven 't Heeft me haast m'n leven gekost! 't Verwondert me, dat ze me niet dadelijk in het arrestantenhok op 't Willemsplein hebben opgesloten, na dien schanddaad. En ik geloof, dat me neer Vermeulen nog altijd met 'n re volver in z'n zak loopt Als-ie me 's tegenkomt Bbrrrr En toch zei de kapitein Natuurlijk antwoordde ik toch weet ik wel, dat er veel goeds te vertellen valt. Als u wilt dan zal ik u de volgende keer wel eens opbiechten wat er te waardeeren valt Top! zei de kapitein Afgespro ken i B. JAAP Co. De Schilderij Nou: We hebben geen extra vracht auto noodig gehad voor de inzendingen op de schilderij-prijsvraag. Niet alleen, dat er naar mijn meaning veel te wei nig naar geraden is, maar er is ook maar niet EEN juist antwoord ingeko men. De juiste oplossing voor de schilde- rijnaam is: GEZICHT OP IJMUIDEN. Onder de inzendingen was er een die, hoewel evenmin juist toch ver melding verdient als meest geestig antwoopd. Het is van een inzender, die zich tee kent: „Een trouw abonné en bewonde raar van Jaap Co. Het volgt hieron der: Ik zend li hier een klein „gedicht", Op 't schitt'rend mooie „Eigezicht''. Het ei moet zeker wel beduiden, De lange IJ van ons IJmuiden. En dan die ui, daar op die m. Ik dacht ineens nu snap ik hem. En dat gezicht daar in dat ei Is dat „the face" van „Jaap in Mei"? En achter ei, en m, en uit: den. Dat is de naam van ons IJmuiden. Een titel voor dit schoon product? Het is me hoop'lijk goed gelukt. De beste naam vind ik er voor: „Het wonder van de Semaphoor". En als er soms nog meer bij kan, „De lijst is van Jaap de Vletterman". Diens naam wordt er ook opgebracht En zoo bewaard voor 't nageslacht. En dan tot slot volgt er nog onder „Jaap, Semaphoor, het Schilders- wonder." En nu in het vervolg maar gerust je naam noemen, bewonderaar! Óf dacht 11 dat ik die toch niet ten naastebij weet Willen we wedden? B.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5