PREDIKBEURTEN IJ MUIDEN. NED. HERV. KERK. Zondag 10 uur: Ds. v. Oostrom Soede. 5 uurDs. Erdman. Zaterdagavond 8 uur Bidstond. Hemelvaartsdag 10 uur: Ds. v. Oostrom Soede. Doapagex. Q«m. Aid. Prot. Boud. Zondag 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. CHR. GEREF. KERK. Zondag 10 uur: Ds. Croes. n 5 uurDezeltde. GEREF. KERK. Zondag 10 uurDs. Jansen. 5 uurDezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG Zondag 7 uur: De Heer Wachter. Dinsdag 8 uur: Openluchtsamenkomst op het Willemsplein. Donderdag 8 uur: Bijbelbespreking. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. Zondag 10 uur: Ds. Kroese. 5 uur Dezelfde. GEREF. KERK. Zondag 10 uur: Ds. Wissink. 5 uur: Dezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. Zondag 10 uur: Ds. A. van Poelgeest van Castricum. WIJKEROOG. GEREF. KERK. Zondag 10 uur: Ds. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga. Hemelvaartsdag 10 uur: Dezelfde. EVANGELISATIE. Zondag 10 uurDs. Vunderink van Haarlem Hemelvaartsdag 10 uur: Ds. Erdman van ljmuiden. LOKAAL BETHEL. Zondag 10 uur: Godsdienstoefening. 5 uurHetzelfde. OFFICIEEL. DIENST PL ICHT. Opgeroepen wordt voor eerste oefe ning op 5 Juni 1924 bij bet Regiment kustartillerie te IJmuiden Reyer Fran- ciscus Jacobus Visser, lichting 1923. RAADSOVERZICHT. Zitting van 20 Mei 1924. „Over smaak valt niet te twisten.'' Onlangs bezocht ik een vriend, die zich kort te voren de luxe gepermiteerd had een vrouwtje aan te schaffen en werd ik aan zijn wederhelft voorge steld. Als schoonheid beteekent „boeiend'', „aantrekkelijk", 'dan was zijn vrouwtje een beauté. Ik kon mijn oogen niet van haar afhouden. Niet uit begeerte hoor, dat laat ik voor een jongere generatie over, doch om het aantrekkelijke. En waarin zat dat nou. Ze had op iedere wang terweerszijden van de neusvleugels een wrat. 't Moet gezegd 't waren prachtwratten. Formi dabel, roetzwart en dicht behaard. Ik moest er naar kijken en mijn vriend zag 't en lachte. Onder vier oogen kon ik niet verzwijgen, hoe ik eenigszins verbaasd was over zijn-keuze; want tusschen ons gezegd, 't was wel zeer aantrekkelijk, doch naar mijn smaak niet bijster schoon en bij de gedachte, dat je als liefhebbende echtgenoot je vrouwtje minstens vijf maal per dag op iedere wang een kus moet geven, kreeg ik een rare smaak in den mond, als ik aan de harige wrat dacht. Hij staarde me verbaasd aan. „Man, wat ben je achterlijk" sprak hij. „De mooi ste vrouwen, let op Asta Nielsen, ma ken zich kunstmatig een zwarte vlek op het blanke velletje. Waarom? Om de aandacht te trekkqn. Mijn vrouwtje heeft er van nature twee. De achtste en de negende schoonheid. Je moet haar aanzien of je wilt of niet en als je zelf niet zoo oud en rimpelig was, zou ik waarachtig gedacht hebben, dat je op haar verkikkerd was, want je lodder oogjes waren niet van haar af. Zij trekt aan, zij boeit, zij is in mijn oogen een schoonheid.'' Ik wenschte hem geluk met zijn keu ze, ofschoon ik er anders over dacht. Over smaak valt imers niet te twisten. En let nu eens op het sterke geslacht. Hoe mooier een man, hoe leelijker in het oog van een jonge maagd, die niets moet hebben van zoo'n wassenbeelden- gezicht.. Alles wat een man immers mooier is dan een aap is een aanwinst voor hem, en de meest onbenullige, leelijke knullen slaan de mooiste meisjes aan de haak. Een andere vriend van me, een niet jonge man met rossig peenhaar, een janus van een kokker van een neus en een mond, die men in de wandeling een wuit noemt heeft een change bij het schoone geslacht, waar ieder hem om'benijdt, waaruit blijkt, dat de heer Bosman Dinsdagavond in de raadszitting gelijk had, toen hij bij de behandeling van het instituut „schoonheidscommissie" de onvergete lijke woorden sprak: „Over smaak valt niet te twisten''. Er wordt in onze gemeente te leeLijk gebouwd zegt men en een aantal raads leden onder aanvoering van den heer Roelse, wenscht een „Schoonheids commissie'' aan wier smaak in den vervolge alle bouwplannen zullen moeten worden overgelegd ter beoor- deeling oi' ze schoon, (mooi natuur lijk), aestetisch en artistiek genoeg zullen zijn om te mogen worden uitge voerd. Er zal alleen op uiterlijk schoon gelet worden. Of ze van binnen worm stekig zijn komt er niet op aan, hygi ënisch valt buiten de beoordeeling. Dat in de schoonheidscommissie geen dames zitting zullen hebben, is om bovengenoemde reden alleszins be grijpelijk. Alleen wij mannen kunnen over uiterlijk schoon oordeelen. Vel- sen zal in de toekomst een lusthof, een Eden worden, waarin ieder nieuw ge bouwd huisje met of zonder wratten om te zoenen zal zijn. We helpen het wenschen. De aanvang van de raadszitting was een verrassing. Punt 1 van de agenda luidde: „Belastingzaken" en wij be zoekers van de pers- en publieke tri bune weten, dat voor de behandeling daarvan de deuren altijd hermetisch gesloten blijven. Hoe verrast waren we dus toen we reeds bij punt 1 werden toegelaten en deze belastingzaken lees reclames tegen belastingaanslagen werden behandeld in tegenwoordig heid van de verslaggevers en van het publiek. In het belang van reclamanten ho pen we dat deze wijze van behandelen een uitzondering op den goeden regel is. Het kan toch niet de bedoeling zijn de reclames der belastingschuldigen aan de publiciteit prijs te geven. Ware dit wel het geval dan zou, zooals de heer Tusenius terecht opmerkte den reclamanten de schrik om het hart slaan, als Jan en Alleman zich daar mede zou kunnen bemoeien. Deze bedoeling, meenen we, kan niet hebben voorgezeten, temeer niet, omdat van zoodanige behandeling dan toch vooraf kennis gegeven zou moeten zijn aan belanghebbenden. We nemen dus aan, dat het hier een uitzonderingsgeval betreft. De heer Schuitenmaker brak een lans voor het door hem vermeende goed recht van één der reclamanten, doch had daar mede geen succes. Ten slotte willen we nog even memo- reeren, hoe in deze raadszitting op nieuw is gebleken, op welke wijze be langrijke gemeentezaken vooraf door de politieke partijen in het algemeen en door de rechtsche in het bijzonder wor den bekokstoofd. Reeds bij een vorige gelegenheid liet de heer Vermeulen zich ontvallen, dat hoe en wat er over het aanhangige on derwerp ook gesproken zou worden, de raadsleden, bedoeld werd de rechtsche, hun stem reeds in den zak hadden m.a.w. welke argumenten er ook mogen worden aangevoerd, wij hebben onze stem vastgelegd. Juist omdat men zijn stem had ver bonden werd de zelfstandigheid prijs gegeven. Wij hebben reeds meer op de zen ongewenschten toestand gewezen. Ongetwijfeld kan het voorvergaderen van raadsfracties ter bestudeering van een belangrijke aangelegenheid zijn nut hebben, doch het verbinden van zijn stem lijkt ons in strijd met den zuive ringseed, omdat, indien zulks plaats heeft bij een fractie, die over een meer derheid in den raad kan beslissen, bij voorbaat een beslissing over het vraag stuk genomen wordt, vóór het in open bare behandeling argumenten voor of tegen kunnen worden aangevoerd, die in de fractievergadering niet bekend waren en deze van invloed zouden kunnen zijn op de meening van een raadslid. Toch" mag hij daarvan niet doen blijken, omdat hij zich in de frac tievergadering gebonden heeft. Ook Dinsdagavond heeft de rechtsche partij zich bij monde van den heer ten Broeke in de kaart laten kijken, toen deze mededeelde, dat hij namens de rechtsche raadsfractie sprak bij het in dienen van een gewijzigd voorstel inza ke de Hagelingerweg en deed het ons genoegen, dat ook de Voorzitter, hoe zeer hij voor de rechtsche raadsfractie in dit geval verontschuldigingen wist te vinden, deze wijze van handelen sterk afkeurde. Toen de heer Roelse sprak van drie partijen in ééne fractie kaatste de heer Nijssen niet ongeestig terug: Beter drie partijen in eene fractie, dan drie frac ties in een partij. De Raadsoverzichter. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Door onvoorziene omstandighe den heeft het bestuur van IJmuidens a Capellakoor zich genoodzaakt gezien, het aangekondigde feestconcert uit te stellen tot het begin van het a.s. win terseizoen. Om teleurstelling te voorkomen, heeft het bestuur ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan toch een feestavond ge organiseerd op Woensdag 4 Juni, die geheel gevuld zal worden door Clinge Doorenbos en echtgenoote. De voorjaarseollecte voor de zen ding, heeft, naar het Predikbeurtenblad dei- Ned. Herv. Gem. meldt, alhier f 106.50 opgebracht. VELSEN. Blauwe Week. Het Centraal Drank weer- Göhii té is met het programma voor de Blauwe Week gereed gekomen. Op Hemel vaartsdag zal in alle déelen der ge meente, behalve te Santpoort, de ver koop van het blauwe bloempje plaats vinden. Te Santpoort gebeurt dit den Tweeden Pinksterdag. Op Vrijdag 30 Mei wordt in bet Ge bouw voor €hr. Belangen te IJmuiden een groote propaganda-feestavond ge houden. Er zal afwisseling zijn van mu ziek en zang, terwijl als spreker zal op treden Ds. P. L..Kiehl van Hoorn, met het onderwerp: „Liefhebberij of Nood zaak?" Op Tweeden Pinksterdag wordt van af de stoompont een optocht georgani seerd naar het Terras te Santpoort, waar de landelijke sluitingsdemonstra tie wordt gehouden. Ook uit andere plaatsen, n.l. uit Beverwijk en de Zaan streek, zullen organisaties aan den op tocht deelnemen. In de week van 1117 Mei is in deze gemeente één geval van roodvonk voorgekomen. De ziekenhuiskwestie te Veisen. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben besloten de bezwaren, door vele in gezetenen van Velsen ingebracht tegen het raadsbesluit tot het verleenen van geldelijken steun voor de exploitatie van een ziekenhuis te Velsen, door de Mariastichting te Haarlem, in een openbare vergadering yan hun colle ges te. doen toelichten. Daartoe zullen in de gelegenheid worden gesteld ver tegenwoordigers van reclamanten en van het gemeentebestuur, nadat de stukken vooraf ter visie zullen hebben gelegen. De tramverbinding van Haarlem naar Velsen. Hierover schrijft Reks in de Kenn. Editie het volgende: De gemeenteraad van Velsen heeft in zijn vergadering van Dinsdag j.l. zijn vroegere toezegging herhaald, om de gemeente gedurende 15 jaar voor f 7700 te doen bijdragen in een subsidie van f 37.000, dat naar berekening van de tramdirectie jaarlijks noodig zou zijn om het tekort te dekken van een tram- verbinding met electrische tractie tus schen Haarlem en Velsen. De verdee ling v. het subsidie zou verder zoo zijn, dat het Rijk daarvan een derde betaal de, de provincie eveneens een derde, en Velsen, Schoten en Haarlem het overige derde deel naar verhouding van 5, 2 en 1 achtste. Dat wordt dus voor Velsen f 7700, voor Schoten f 300 en voor Haar lem f 1500. Iioog zijn deze bedragen niet, zoodat niet alleen Velsen, maar ook Schoten en Haarlem nog steeds bereid zijn het gevraagde deel bij te dragen. Daarmee is de zaak echter niet gewonnen, want tezamen brengen zij slechts een derde van het totale bedrag op. De bijdragen, waarop het aankomt die van het Rijk en de provincie zijn gebonden aan overwegingen, waarvan dergelijke bij dragen veelal afhankelijk worden ge maakt. De provincie acht steun niet noodzakelijk en het rijk wenscht alleen bij te dragen als de provincie het doet. En zoo loopt ook deze zaak vermoe delijk dood, hetgeen zeggen wil, dat de electrische verbinding met Velsen de eerste jaren niet te verwachten is. Want ai hebben de drie betrokken ge meenten bijdragen toegezegd even als Velsen zullen ook Schoten en Haar lem naar ons verzekerd werd haar toe zeggingen gestand doen wij kunnen met vrij groote zekerheid zeggen, dat Gedeputeerde Staten haar eerder inge nomen standpunt niet zullen verlaten. Het Rijk heeft tot nu toe geen toe zegging tot bijdrage gedaan; doch reeds dadelijk, n.l. 28 Dec. 1922, gevraagd: Wat doen de belanghebbende gemeen ten en de provincie? Ged. Staten achten een provinciaal belang bij de verbinding aanwezig, om dat de gemeenten bij ontbreken van een tram (stoom- of electrische) niet zoo danig geisoleerd liggen, dat voorzie ning geboden is. Het tracé van een nieuw aan te leg gen electrische trambaan zal niet meer langs den Rijksstraatweg kunnen gaan, bovendien acht de Maatschappij alleen bij dubbel spoor concurrentie met de autobussen mogelijk, zoodat een jaar- lijksch tekort wel hooger dan f 37000 zal zijn. Deze overwegingen gelden voor Ged. Staten bij hun afwijzend antwoord. Daarin ligt voldoende opgesloten, dat een wijziging van standpunt in de naas te toekomst niet te verwachten is. In de naaste toekomst, want als Ged. Staten thans weigeren om in het tekort der tram-exploitatie hij te dragen dan kan daarin onmogelijk liggen een ontken ning van de noodzakelijkheid eener goede tramverbinding tusschen Haar lem en Velsen. Die verbinding, ook met IJmuiden, zal dan ook niet kunnen uitblijven, al achten Gedeputeerden het tijdstip daarvoor thans, nu zuinig heid geboden is, niet aanwezig. Het lijkt ons echter een te sterke af bakening van het „provinciaal belang" wanneer Gedeputeerden in deze tram verbinding dat belang niet erkenen, omdat zonder die verbinding de betrok ken gemeenten niet geïsoleerd zijn! Wij wachten toch niet op isolatie om met verbetering van verkeers-verbin- dingen te beginnen. Zeker, er is een treinverbinding en er zijn autobussen, maar aan de behoefte wordt daarmee niet voldaan. Met den trein niet, omdat de kleine trajecten daar weinig of geen profijt van hebben; en met de autobus sen niet, omdat ze het passagiersver voer niet meester zijn en zich aan het vrachtvervoer niets kunnen laten ge legen liggen. Zoodat de electrische tram in de belangrijke streek tusschen Haarlem en IJmuiden een eisch des tijds is, waarbij het provinciaal belang wel degelijk betrokken is. Wij hopen dan ook, dat indien Prov. Staten en Regeering niet geneigd zijn door subsidie mede te werken aan de tot stand koming van de zeer noodza kelijke electrische tramverbinding, de ze ook zonder dien steun zal kunnen worden tot stand gebracht. Burgerlijke Stand Velsen. Gehuwd: C. J. Oerlemans en B. II. A. K. Vreeken; G. Smit en M. v. Hesse- lingen; J. Weber en C. A. M. Bogaard; J. P. Burger en C. J. Molenkamp; H. A. J. Rooijers en G. M. Eyman; A. v. d. Steen en P Kok. Ondert r o u w d M. de Boer en H. Ploeg; T. Fennema en T. M. Nauta; J. F. v. d. Laar en S. A. Pieper; Y. P. J. van Nieuwenboer en C. A. Los; H. Otter en I. Bakker; A. Boersma en M. Gons. Bevallen H. HuijerJansen, d; M. RutteHoogewerf, d.; A. v. Beuse- komSlotemaker, z. Ingekomen personen Velsen. Anuta] m. v L. Velleman G Rijkstraatw. 50 32 Willenbroek, geb. Lucassen G Kruidbergerw. 67 —3 Vletz. geb. Schreuder G Kruidbergerw. 65 21 I. H. Parmerttier G Hagelingerw. 35 42 T. Holvverda E Stationsweg 95 1—4 vVed. Kleyn-Keyzer C Rijksstraatw. 3 1-1 3. H. Swink FGr. Hout-of Kon.w. 74 22 SPORT. VOETBAL. PROMOTIEWEDSTRIJD. Z. V. V. IIStormvogels II 17. Neen lezers, geen vergissing! Met ze ven tegen één hebben Visser en de zij nen onder toezicht van den „nestor" der vereeniging de Zaandammers ver pletterd. Hoewel de Z. V. V.-ers be schikken over „kerels als hoornen", waarbij Nieborg, Veuger en P. Heilig in het niet verzonken, hebben de blauw-witte reserves laten zien, dat zij desondanks goals konden maken. En dan nog wel zonder de medewerking van den go al getter Van Strien. Stormvogels speelde, vooral voor de rust, over alle linies beter dan Z. V. V. Na de rust kwamen de Zaankanters er wel iets beter in, doch hun spel was nog te onbenullig, om veel succes te hebben. Den eenen goal kregen zij nog vrijwel van Terhorst cadeau. Het eerste doelpunt scoorde R. Visser, uit een voorzet van Broek; het tweede doelpunt maakte Broek zelf, na stevig doorzetten, het 3de doelpunt, gescoord door Heilig, was met het zesde van Broek wel het mooiste van den wed strijd: een voorzet van rechts schoot „Pietje'' in moeilijken stand ineens hard en laag in, het vierde doelpunt bezorgde Heylig wederom den Storm vogels, terwijl R. Visser nummer vijf netjes over den uitloopenden keeper plaatste. Toen was het rusten. Na de rust scoorde Broek tweemaal. Eenmaal met een meer dan schitteren den kopbal en de tweede maal met een schot, dat een back van richting veran derde. Stormvogels II heeft van de 4 door haar gespeelde promotie-wedstrijden er thans 3 gewonnen en één gelijk ge speeld. Een schitterend resultaat! STORMVOGELS—FEYENOORD. Be Quick heeft een leelijke streep gehaald door de Stormvogels-rekening, waarop toch stond, dat de wedstrijden tegen de zoog. „Provincialen" gewon nen zouden worden. Echter geen onge luk zoo groot, of er is geluk bij: Het moet n.l. naai' onze bescheiden meening toch al raar gaan, als men thans nog niet heeft ingezien, dat met short-pas sing in 't hijzonder, geen succes wordt behaald. En als dit werkelijk het geval is, dan bestaat er groote kans, dat van Feyenoord gewonnen wordt, iets, dat we in het tegenovergestelde geval wer kelijk uitgesloten achten. En dan is de nederlaag tegen Be Quick een heilza me geweest en niet te duur betaald Zooals de zaken thans staan, maakt Feyenoord werkelijk de beste kans op het kampioenschap. Gelukkig voor de Stormvogels mag het echter heeten, dat zij hun lot zelf in handen hebben en niet van andere clubs afhangen. Zooals men in ons blad reeds heeft kunnen lezen, zullen Pijl, Visser, Van Linge, Terbeek en Tetzner in de komen de wedstrijden niet mee mogen spelen. Voor Visser komt Van Strien uit. Reeds meermalen is er door ons op gewezen, dat laatstgenoemde een goede kracht belooft te worden. Hij bezit een goede balcontrole is snel en kan een behoor lijk schot lossen. Het al of niet voldoen van dezen speler hangt hoofdzakelijk af van het feit, of hij speelt met het noodige zelfvertrouwen. Doet hij dit wel, dan zullen we zeker met lof over hem kunnen gewagen. Zal de wedstrijd op het Stormvogels-; veld aantrekkelijk zijn, dan is het ab soluut noodig, dat Stormvogels heden- namiddag in Rotterdam wint, of min stens gelijk speelt. Bij een nederlaag kunnen Koster c.s. het land-kampioen schap. wel vaarwel zeggen. We ver wachten dan ook, dat elke speler alle laksheid zal op zijde zetten en in fi guurlijken zin in letterlijken zin er bij is ook goed, hoewel dit eigenlijk uit het eerste volgt zijn hoofd zal gebrui ken. Play up, blauw-witten. Het elftal ziet er als volgt uit: v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Bakker Sprokkreeff, Blinkhoff Sr., Sint, Van Strien, Oldenburg, Kampioenschap van Nederland. •jj O a ho to "3 to ei O t? Feyeno. 3 3 0 0 6 13 5 2.- Stormv. 4 3 0 1 6 7 5 1.5C N. A. C. 3 1 0 2 2 5 7 0.6( Be Quick 4 1 0 3 2 7 10 0.5C Enschedé 4 1 0 3 2 6 11 0.5C VISSCHERIJ. Noorsche vischhandel. In de eerste drie maanden van 1924 werd in totaal voor 71 millioen Kr. aan1 visch en vischproducten uitgevoerd, Dit overtreft de waarde in de overeen komstige periode van het vorige jaai met 29 millioen. Het schijnt dat df vischvangst dit jaar groot zal zijn. De Raad voor de Scheepvaart heef uitspraak gedaan inzake de aanvarinf tusschen de stoomvisschersvaartuigei „Flamingo" YM 42 en „Clasina Luther' YM. 136. De Raad is van oordeel, dai bij behoorlijke oplettendheid aan boor. van de „Clasina", deze aanvaring vei meden had kunnen worden, zelfs a wilde de machine niet dadelijk stoppel De aanvaring is zeer gering geweest ei zou niet tot een onderzoek voor dei Raad hebben geleid, ware het niet, da het van belang moet worden geacht de aandacht van de visscherij er op I vestigen, dat het niet zonder gevaar om met een schip dicht achter een ai der visschend vaartuig aan te vare De mogelijkheid bestaat een zel( zaamheid is dit geenszins dat hi voorste schip met zijn net blijft hake en dan plotseliiig naar de zijde, wal het net uitstaat, uitscheert, zoodat h daarmede het andere schip in den wi komt. De Raad voor de Scheepvaart te Ai sterdam heeft een onderzoek ingeste naar de oorzaak van de lekkage ai den ketel aan boord van het visscher vaartuig Amsteldijk IJmuiden 481, 22 Maart j.l. Uit de verklaringen van den mach nist bleek, dat de ketel 20 jaar gelede toen hij in de Amsteldijk werd gezet, langen tijd op een ander schip hi dienst gedaan. Er waren altijd defe ten. Een werktuigkundige verklaard dat de machinist bij zijn pogingen o het defect te verhelpen, slechts instr menten had gebruikt, en eenige fout had gemaakt, zonder welke hij de a^ rij had kunnen herstellen. Onveilig stand. Het Scheveningsche strand tot het W senaarsche Slag zal de volgende wf wegens het schieten met mitrailleurs j veilig zijn op Woensdag, van voorm. 10 ui tot 's middags 2 u. 30 en op Vrijdag voorm. 0 uur tot 's middags 2 u. 30. 1 SCHEEPVAART. IJmuiden. Aangekomen 22 M Roselyne, Fransche motorvrachtli ger, van Boulogne sur Mer, met ledi vaten, Binnenhaven; Capitaine Bod li, st„ St. Nazaire, ijzererts, Hoogovi bedrijf; Handel en Zeevaart, mot vrachtlogger, met ledige vaten voor firma N. Parlevliet. Vertrokken 20 Mei: Herbert Fiscï

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6