IJmuider Courant Dameshoeden Regenhoeden Bloemen faiota&icn 3. G. Schaaf Zaterdag 24 Mei 1924. 3e blad Het goedkoopste adres voor Onderwijs. Uit het verslag over het lager onder wijs, dat men elders in ons blad vindt, zijn belangrijke dingen op te merken. Zoo zien wij dat bij het openbaar on derwijs werkzaam zijn 76 leerkrachten of gemiddeld 1 leerkracht op 30 leerlin gen. Op de R.K. scholen werken 54 leer krachten, wat beteekent 1 leerkracht op 24 leerlingen. Aan de Chr. scholen zijn 30 leerkrachten verbonden, wat één leerkracht is op 40 leerlingen. Deze getallen loopen dus reusachtig uiteen en vallen zeer gunstig uit voor de 5 Chr. scholen. De R.K. scholen blij ken het meest kostbaar te zijn, wat komt door de splitsing in jongens- en meisjesscholen. Op deze wijze wordt het onderwijs heel duur. Wanneer er eens gemiddeld 1 leerkracht was op 35 leerlingen, zouden er in totaal 137 leer krachten zijn. Nu zijn er 160, een ver schil van 23 dus. Als we de jaarwed den gemiddeld op f 2500 stellen, zou dat al een besparing geven van f 57000 per jaar. De werkelijke bezuiniging zou nog veel grooter zijn. Het nieuwe besluit, waarbij voortaan vergoeding wordt gegeven naar 48 kin deren per leerkracht, zal hierin wel verbetering brengen, al beteekent het dat een schooi van 97 leerlingen drie leerkrachten vergoed krijgt, dat is dus voor 32 leerlingen per leerkracht. Dit laatste juichen wij toe, want 48 leerlin gen in een klas is veel te veel. Maar 24 leerlingen per leerkracht is in dezen tijd veel te kostbaar. Merkwaardig is, dat, waar de kosten voor een flink deel door de besturen zelf moeten worden gedragen, de Chr. scholen ook hier de meest gunstigste indruk geven. Dat blijkt b.v. bij het voorbereidend onderwijs. Er zijn 4 R.K. Bewaarscholen in onze gemeente met 313 leerlingen. Deze 4 scholen hebben samen 6 onderwijzeressen, dat is 1 leerkracht op 52 leerlingen. De twee neutrale Bewaarscholen hebben 183 leerlingen met 4 onderwijzeressen of 1 leerkracht op 46 kinderen; de gemeen telijke Bewaarschool heeft 210 leerlin gen met 5 onderwijzeressen of 1 leer kracht op 42 leerlingen. De drie Chr. Bewaarscholen hebben tezamen 287 leerlingen met 7 onderwij zeressen of 1 leerkracht op 41 leerlin gen. Voorts hebben deze drie scholen 6 helpsters; de beide neutrale ook 6, de openbare 5 en de vier R.K. 4 helpsters. De 6 onderwijzeressen en 4 helpsters voor de 313 kinderen der R.K. scholen steken dus ongunstig af bij de 7 onder wijzeressen en 6 helpsters voor de 287 kinderen der Chr. scholen. Uit deze cijfers blijkt zeer duidelijk dat (wij hebben dit vroeger eens in het openbaar uitgesproken) het R.K. lager onderwijs in onze gemeente zeer luxu eus is. En dan hebben wij over de ge bouwen nog niet gesproken. Als wij tenslotte nog een opmerking mogen maken, is het deze, dat wij het verslag gaarne wat uitvoeriger hadden gezien. Vroeger kwamen er ook stati stieken over de verzuimen e.d. in voor en werden opmerkingen gemaakt over de redenen van die verzuimen. Ook over het personeel en de verzuimen daarvan lezen we niets, evenmin op merkingen over de schoolgebouwen. Wat we wel uit het verslag zien is een verblijdende ijver om den kinderen aan de scholen zoo goed mogelijk on derwijs te geven. Op een zeer enkele uitzondering na, wordt aan alle scholen in onze gemeente, openbare zoowel als bijzondere, onderwijs gegeven in En- gelsch en verschillende andere niet- verplichte vakken. Des te meer valt op, dat, weer op een enkele uitzondering na, de bijzondere scholen zoo overhoop liggen met de lichamelijke opvoeding, want voor de gymnastiek hebben ze bij kans alle dispensatie. Dat moest toch anders zijn. G. V. f BINNENLAND. Internationale Tentoonstelling voor handel en industrie 1924 Tilburg. Reeds vanuit den trein, komende van de richting Rotterdam, bemerkt men nabij Tilburg, enkele torens van vreemde constructie, die aan iets bui tengewoons doen denken. Meer en meer Tilburg naderende, ziet men echter plotseling het volle gebouwencomplex van bovengenoemde tentoonstelling verrijzen. Het is alsof daar aan den ein der, tusschen de fabrieksschoorsteenen en kerktorens van Tilburg, een nieuwe stad zich verheffen gaat De donkere daken der breede ten- toonstellings-hallen, waarboven torens met eigenaardig gekamde spitsen jube lend opgaan, steken zwaar af tegen de heldere lucht. Het is van deze gebou wen dat een roep uitgaat, de roep eener werkstad die zich een wijle gaat bege ven buiten den dagelijkschen klepper zang van weefgetouwen en knarsende drijfriemen, om een overzicht te geven van wat onder den rook harer zwarte schoorsteenen gemaakt wordt en om geheel Nederland en het buitenland uit te noodigen met hare technische hulpmiddelen, nieuwe vindingen en producten, deel te nemen aan dat over zicht. De Internationale Tentoonstelling 1924 Tilburg bezit alle factoren die tot het welslagen eener groote expositie kunnen bijdragen. Zij wordt gehouden in het hartje van het industriëele Zui den, in Tilburg, de fabrieksstad van Nederland. Alleen reeds de wollenstof- fen-industrie is voor 75 der in Neder land op dat gebied gevestigde bedrij ven, in Tilburg geconcentreerd. Van de werktuigen, benoodigd voor de outilleering der belangrijke Tilburg- sche wollenstoffen-industrie, wordt er zoo goed als geen enkel in Nederland vervaardigd. Het zijn Engeland, Duitschland, Frankrijk, België, Zwit serland en Tschecho-Slowakije, die Tilburg van de noodige textielmachi- nes voorzien. Genoemde landen b ebben' er het grootste belang bij te Tilburg te expo- seeren, evenals de landen welke grond stoffen leveren, benoodigd voor de Til- burgsche wollenstoffen-industrie. Doch niet alleen in de textiel vindt Tilburg's industrie een voornamen bestaansfac- tor. Ook de schoen- en lederindustrie, de metaalnijverheid in vollen omvang, het bouwbedrijf, de grafische vakken, de meubelfabricage, de kleeding-industrie, de cartonnagebewerking, de wassche- rijen, de ververijen, de bleekerijen, de parapluie-fabrieken, de distilleerderij en, de meelfabrieken, de kinderwagen industrie, de gloeilampenfabrieken, de tabaksbewerking, de stroohulzen-fabri- cage, hebben in Tilburg tal van groote werkplaatsen. Daarbij komen nog Den Bosch en Breda waar belangrijke industriëele ondernemingen gevestigd zijn en de meer speciale industrie-steden Eindho ven en Helmond, alsmede het industrie gebied uit de Langestraat en zuidelijk Limburg, aan welker industriën het buitenland verplicht is en dewelke aan inzending direct of indirect bijdra gen. Vandaar de groote internationale deelname aan deze Tentoonstelling. Het is ook niet weinig aan de renom van Tilburg, als industriestad van in ternationale bekendheid, te danken, dat een opzet als van bovengenoemde Tentoonstelling de medewerking kreeg van alle Nederlandsche Consulaten en Nederlandsche Kamers van Koophan del in het buitenland, alsmede van alle Vreemde Kamers van Koophandel in het buitenland. De Nederlandsche regeering erkende de Tentoonselling bij he besluit van 11 April 1924, in den zin van artikel 8 der Octrooiwet van 1910, terwijl bij besluit van 29 April 1924 aan de organiseer en- de vereeniging Koninklijke Erkenning verleend werd. Bij ministriëel besluit van 5 Mei 1924, werd Vrijdom van In voerrecht verleend voor buitenlandsche inzendingen op deze Tentoonstelling. De Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer zegde hare me dewerking toe door hare afdeeling Til burg, de vereeniging „Tilburg Vooruit", die in binnen- en buitenland een uitge breide propaganda voert, tot animee ring van bezoek aan deze expositie. De Tentoonstelling heeft plaats, van af 18 Juli tot 18 Augustus e.k., de ter reinen zijn gelegen op ongeveer 5 minu ten afstand van het station der N. S. en aan de spoorwegen van het Nederland sche en Belgische net. De gebouwen der Tentoonstelling, derhalve alleen de Tentoonstellingshallen waarin de stands worden ondergebracht, zijn in gedeeld als volgt. Hallen voor machi nes- en bedrijven in werking, voor tex- tiel-industrie, voor handel, klein-indu- strie en fijn mechanisme, diverse klei ne hallen voor speciale industriën, di verse buitenlandsche handelsinstellin gen en bemiddelings-bureaux in daar toe afzonderlijk in te richten paviljoens, een huisvestingsbureau, een bureau voor handelsbemiddeling, een trans- port- en inklaringsbureau, een inlich tingsbureau, een post-, telegraaf- en telefoonkantoor, een tolkendienst, een station voor draadlooze telegrafie, be nevens gebouwen voor Restaurants en amusement. Er is gelegenheid tot het houden van congressen en réunies in een daartoe speciaal gebouwde gehoorzaal,terwijl eetzalen e.d. eveneens disponibel zijn! Festiviteiten op verschillend gebied zullen aan deze Tentoonstelling ver bonden zijn. waarvan wij vooral notee- ren een Internationaal Concours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen, Man nen- en Gemengde Zangvereenigingen, eveneens een festival op vocaal- en in strumentaal gebied in den uitgebreid- sten zin, waarmede van de vijf weken van den duur der Tentoonstelling, steeds de Zaterdagen, Zondagen en Maandagen bezet zullen zijn. Behalve deze en meerdere festiviteiten en wed strijden zullen er ook talrijke demon straties plaats hebben op technisch ge bied. Gezien de bewonderenswaardige or ganisatie en grootschen opzet der In- ternationale Tentoonstelling voor Han del en Industrie 1924 Tilburg, is het te verwachten, dat haar een enorm bezoek zal te beurt vallen. Chr. Nat. Zendingsfeest. Op het Zendingsfeest, dat Woensdag 2 Juli op het Koninklijk landgoed „De Raaphorst" onder Wassenaar (station Voorschoten) gehouden wordt, zullen als sprekers optreden: Dr. J. R. Cailenbach, pred. te Rotter dam, welkomstwoord; Dr. J. Th. de Visser, Minister van Onderwijs, ope ningsrede; Ds. J. P. van Bruggen, Herv. pred. te Amsterdam; Ds. J. Douma, Geref. pred. te 's Gravenhage; Ds. C. Ferguson, vroeger theol. docent aan de kweekschool te Kaloewatoe, thans Herv. pred. te Burgerdam; Dr. J. G. Geelkerken, Geref. pred, te A'dam-Zuid; •de heer F. J. F. van Hasselt, zendeling leeraar op Nieuw-Guinea; Mevrouw J. M. Hofman-Stolk, vroeger in Posso; de heer J. R. Snoeck Iienkemans, lid der Tweede Kamer, te 's Gravenhage; de heer G. J. Staal, Oud-Gouverneur v. Suriname, te 's Gravenhage; de heer G van der Veen, sjendeling-leeraar op Midden-Java; Ds. G. Verdoes Kleyn, Herv. pred. te Dordrecht; de heer B Vlas, kolonel van het Leger des Heils, vroeger werkzaam in Indië; Ds. C. F. Westermann, Luth. pred. te Amster dam; Ds. A. B. te Winkel, Herv. pred- te 's Gravenhage; ën Prof. Dr. J. R. Slo- temaker de Bruine, te Utrecht, slotrede. Op den vooravond zal op het terrein een bidstond worden gehouden, waarbij voorgaan Ds. Joh. Rauws, zendingsdi rector te Oegstgeest, en Ds. G. P. de Vey Mestdagh, Herv. pred. te Wassenaar. Er zullen vier feesttreinen loopen: een van Dordrecht over Rotterdam, een van Zaandam over Amsterdam, een van Alkmaar over Haarlem, en een van Utrecht over Woerden, Bodegra ven, Alfen, Leiden. BURGERLIJKE STAND Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Hillegonda, d. van Jo hannes Jacobus Retra en Gerritje Don ker. Ondertrouwd Mies Horn en Ja- coba Prins. Getrouwd: Willem Glas en Cor nelia Zwart. Overleden: Cornelia Wijker, 23 jaar, d. van Jan Wijker en Maartje Zwaan; Wubina Klomp, 75 jaar, echt- genoote van Eilke Smalbil. VISSCHERIJ. Nauw is het warme weer geko men of het ziet er met het visscherijbe- drijf al weer slecht uit, want de prijzen zijn zeer snel gedaald. Zoo kon de groo te stoomtrawler Plejade IJ.M. 44 van de Mij. Praxis voor een flinke lading versche visch van IJsland niet meer dan f 4600 besommen, wat beteekent dat er op een reis van ruim drie weken heel wat bij moet. Dit schip is thans weder naar IJsland, vertrokken, maar nu voor de zoutvangst. Er komen nu echter stoomtrawlers van IJsland binnen met nog minder aan besomming en stoomtrawlers van de Noordzee maken besommingen van vaak slechts f 800. Dat is veel te weinig en daarom gaan er nu al schepen aan den kant om te worden opgelegd. Dat beteekent dus weer meer werkloosheid, zoowel voor de opvarenden als voor de havenarbeiders. De hoop is nu gevestigd op de haring- visscherij. Als dat mocht meevallen en de eerste berichten zijn niet ongun stig - zullen er wellicht meerdere sche pen aan deelnemen. De Staatscourant bevat de statu ten van de N.V. Internationale Vissche- rij Maaschappij alhier, welke ten doel heeft het behalen van winst door het deelnemen in en het verleenen van gel- delijken steun aan ondernemingen, welke zich bezighouden met het uitoe fenen van het visscherijbedrijf of ande re daaraan verwante bedrijven, het ver krijgen en vervreemden van aandeelen in dergelijke ondernemingen, het ex- ploiteeren en beheeren, in den uitge- breidsten zin genomen, van dergelijke bedrijven en bet overnemen van haar rechten en verplichtingen, het huren en verhuren van schepen, koopen en verkoopen van schepen en voorts het uitoefenen van de zeevisscherij in haar vollen omvang, het verkoopen van de opbrengst daarvan, het varen van koop- vaardijgoederen, alsmede het sleepen van schepen en het verleenen van bij stand aan in nood verkeerende vaartui gen en het handeldrijven in visch en visscherijproducten, alles in den ruirn- sten zin genomen. Haar kapitaal bedraagt f 10.000 in 40 aandeelen van f 250. Voorts bevat de Staatscourant de gewijzigde statuten van de N.V. Vis- scherij Mij. Tarbotbank alhier. Gedurende de week van 15 t/m 21 Mei 1924 kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 63 Hollandsche-, 4 Duitsche stoom- en trawlers, 2 Ilollandsche-, 4 Duitsche IJslanders, 37 zeil-, 4 motorloggers, 7 stoombeugers, 7 sloepen, 1 Deensche-, 1 Duitsche mEtorkotter, 1 stoom-haring- Logger, 1 stoomtrawler Deensche vis- scherij en 87 kustvisschers. De besommingen waren als volgt:^ Ilollandsche stoomtrawlers van f 717 tot. f 2755; Duitsche stoomtrawlers van f 671 tot f 1718; Ilollandsche IJslanders van f 4634 tot f 8985; Duitsche IJslan ders van f 1654 tot f 3292; zeilloggers van f 102 tot f 409; motorloggers van f 286 tot f 988; stoombeugers van f 260 tot f 989; sloepen van f 268 tot f 1220; Deensche motorkotter van f tot f 448; Duitsche motorkotter van f tot f 493; stoomharïnglogger van f 1' 9086; stoomtrawler Deensche vissche rij f tot f 838, terwijl de kustvis schers totaal f 4890 besomden. De aanvoer bestond uit 603375 K.G. trawlvisch, 273282.— K.G. IJslandsche visch, 28202 K.G. beugvisch en 522 kantjes drijfnetvisch. De totaal op brengst bedroeg f 162.500,32. De visscherij in de Vereen. Staten. De visscherij gaat zich hier langza merhand herstellen. De gemiddelde prijs van visch bedroeg in hot eerste halfjaar van 1923 4.64 Am. ct. per Eng. pond. De grootste visscherijhaven is en blijft Boston. In deze stad is het gemid delde verbruik van visch per hoofd en per jaar 11 K.G., terwijl in de andere streken van het land maar op 5—6 K.G. gerekend wordt. Op 7000 inwoners in Boston is 1 vischhandelaar. In de laat ste maanden heeft men veel propagan da voor vischverbruik gemaakt, waar bij de draadlooze nuttige diensten be wezen heeft. Goede gevolgen zijn reeds merkbaar. PLAATSELIJK NIEUWS. SCHEEPVAART. De volgende maand zal onze ha ven bezocht worden door twee buiten landsche oorlogsschepen. Van 1925 Juni wordt hier, gelijk men weet, ver wacht de Amerikaansche kruiser „Pittsburgh'', die aan den steiger der HollandAmerikalijn te Amsterdam komt te liggen en van 1923 Juni be zoekt het Deensche opleidingsschip „Hejmdal" de haven, welk vaartuig aan den steiger van Van Es en Van Omme ren aldaar ligplaats krijgt. De „Pittsburgh" is een groote kruiser ongeveer 14.000 ton groot. Verleden jaar vertoefde het schip te Rotterdam. De Deensche kruiser is een klein schip. INGEZONDEN. Buiten 'verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur! Vergun ons een klein plaatsje in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Nu er den laatsten tijd veel wordt ge schreven over en weer, van verschil- lende zijde, van Koningstem, Nuyen en anderen, werd op onze vergadering van j 12 Mei j.l. besloten, dat door ons geen antwoord zou worden gegeven op de verschillende artikelen in uw blad. I Doch even willen wij aanhalen, als- dat Koningstem wijzer had gehandeld, om op onze vergadering tegenwoordig te zijn, want dan had hij kunnen spre ken, over hetgeen hij meende waarover niet goed is gehandeld, doch hier schit terde hij door afwezigheid. Wij hopen, mijnheer de Redacteur, dat u hierover de discussies sluit. Nogmaals onzen dank. Het Bestuur der IJmuider Bestuurdersbond. IJMUIDEN. Verboden Toegang. Als je om wat te genieten. Nu en dan eens wandelen w il, Sta je, als het duin je doel is Voor een prikkeldraadhek stil. Op de vier voornaamste punten Grijnst met letters als een koe Neêrlandseh tekst „Verboden Toe gang" Je sarrend al van verre toe. Vreemd, zoo dacht ik dat het menscli- dom Uit de duinen wordt geweerd, Ik meen toch dat niet lang geleden Heel iets anders werd geleerd. Toen klonk door heel het land in het rond „Heb zelfs je leven veil voor Neêr landseh dierbVen grond", Angstvallig werd dien grond be waakt, men liep hem plat en kaal, Wandel nu eens op dien dierb'ren grondje krijgt proces-verbaal. Jungbacker. VELSEROORD. Woensdagmiddag zag een politie agent dat op het Noordzeekanaal de 13- jarige Z., wonende in de verspreide wo ningen alhier, met een vlet op liet. Noordzeekanaal aan 't varen was. Hij vindt U bij ORANJESTRAAT. OOK VOOR HET VERVOR MEN VAN DAMESHOEDEN. had kleine kinderen bij zich in de vlet. De agent vond dit natuurlijk gevaarlijk voor de kinderen en riep den jongen te rug. Deze kwam dan ook met de vlet naar den kant, maar aan den wal ge komen, zette de jongen het op een loo pen. Later deed de eigenaal* van de vlet, de heer G. te Sloterdijk, aangifte dat hij uit de vlet een hamer, pikhaak en teerkwast vermiste. Ligtententerrein. Vereeniging tot bestr. der Tuberculose. Jl. Maandag is bovengenoemd terrein in het Heerenduin van Jhr. Mr. Boreel van Hogelanden geopend geworden. Veel ruchtbaarheid was hieraan niet gegeven geworden, hoewel zulks toch wel eenige aanbeveling had verdiend, door het vele werk wat hieraan is ver bonden geweest om zulks tot stand te brengen. Veel is door het damcs-comi- den afgeloopen winter hiervoor ge daan, veel is door verschillende perso nen, verecnigingen en corporaties hier voor geofferd; vele kleintjes maken een groote, wat zoo duidelijk is gebleken uit de verschillende opbrengsten van uitvoeringen door verschillende ver- eenigingen. Alles tezamen genomen stemt tot groote dankbaarheid. Was het vorig jaar het ligtententer rein, zeer sober ingericht, dit is nu an ders geworden. Het geheel is zoo mo dern mogelijk en keurig ingericht, zoo dat wij het als een zonnestraaltje in het heerlijke Heerenduin kunnen beschou wen voor de lijdenden, die daar hun herstelling hopen te vinden en hetwelk toch zeker in de eerste plaats hiertoe veel zal bijdragen. De T. B. C. Vereeni ging kan trots op dit terrein zijn en het is bemoedigend voor haar dat de parti culiere weldadigheid haar hiertoe in staat heeft gesteld. Bemoedigend zal het voor haar zijn, dat nu er nog zoo veel voor noodig is om den verpleegden in de lighal op tijd een versterking, melk of een versnapering te geven, op de a.s. Zondag te houden voetbal-match StormvogelsFeyenoord door een aan tal dames hiervoor een collecte zal mo gen worden gehouden, hetwelk naar wij hopen en wij twijfelen hier niet aan, schitterend zal slagen. Bemoedi gend was het 't vorige jaar voor haar, dat er zooveel dames en heeren waren, die den verpleegden in stilte in natura iets toedachten. Moge zij in deze be moediging ook dit jaar niet teleurge steld worden, want zeer veel is nog noo dig om het geheel in stand te houden, en zou het o.i. ook niet iets kunnen zijn voor de alhier bestaande vereeniging Ziekenzorg, om ook aan deze zoo nut tige instelling haar aandacht te wij den? VELSEN. In het bericht inzake het bedan ken van kerkeraadsleden der Ndd. Her vormde Gemeente staat dat de kerk nu geheel zonder diakenen is. Dit is in zoo verre onjuist, omdat de te Velseroord wonende diakenen ook diaken der Ncd. Herv. Gemeente Velsen 'zijn, daar Vel seroord en Velsen één gemeente vor men. Bovendien zullen de diakenen, die bedankt hebben, aanblijven tot hun opvolgers gekozen zijn.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 9