ORGAAN VOOR DE Gl No. 61 Zaterdag SI Mei 19X4 9a Jaargang iJMUIDER COURANT plaatselijk nieuws. IJMUIDEN. Boaz-baok. Maandagavond had in het Gebouw voor Chr. Belangen de jaarvergade ring plaats van de Coöp. Spaar- en Voorschotbank Boaz alhier, onder voorzitterschap van den heer VV. Pol derman. Aan het door den Raad van Toezicht uitgebrachte jaarverslag ontleenen wij het volgende: Op de vorige vergade ring werd de wensch uitgesproken dat spoedig een einde mocht komen aan de moeilijke tijdsomstandigheden, opdat, het mogelijk zou worden de Bank-in stelling tot grooteren bloei te brengen. Helaas is deze wensch nog niet in ver vulling gegaan, zelfs zijn de resultaten achtergebleven bij die van 1922, daal de winst, over dat jaar f 1300 bedra gende, nu slechts ruim f 500 bedraagt. Dit komt echter hoofdzakelijk door de mindere huuropbrengst van het ge bouw. Dat de instelling nog steeds gebukt gaat onder de algemeene malaise, blijkt uit het feit dat de spaargelden vermin derden met f 6339, wat echter, gezien de achteruitgang over 1922, welke toen ruim f 26500 beliep, eenig teeken van verbetering in zich sluit. Het bestuur heeft toegezien dat de vermindering der voorschotten gelijken tred moest houden met de vermindering der spaargelden, wilde de bank voortdu rend over liquide middelen kunnen beschikken. De voorschotten vermin derden met bijkans f 9000. Waar de Bank voor groote schade posten werd bewaard mag er, waar in ons land zoovele financiëele instellin gen in moeilijkheid verkeeren, geen reden tot ontevredenheid of bezorgd heid zijn. Dank wordt gebracht aan het bestuur en de hoop uitgesproken, dat het volgend jaarverslag niet meer zal behoeven te gewagen van vermin deringen, doch van wederopbloei der bank zal getuigen. Aan het finantiëele verslag ontlee nen wij de volgende cijfers: Winst- en verliesrekening. Debet. Administratiekosten f 6.95; exploitatie gebouwen f 1183.10; af schrijving meubilair f 20.00; onkosten f 1530.51; saldo winst f 528.80. Totaal f 3269.37. Credit. Renten f 3269.37. Balans. Debet. Rekening met leden f 25059.43; rekening met derden f 70741.78; voor schotten f 55452.46; gebouw, f 14387.50; meubilair f 80; kassa f 1771.91, post cheque- en girodienst f 417.33. Totaal f 167.910.41. Credit. Spaargelden f 156.174.53; re servefonds f 9408.67; afschrijving ge bouwen f 1798.41; saldo winst f 528.80. Totaal f 167.910.41. Besloten werd de winst in het reser vefonds te storten. Als lid van den Raad van Toezicht werd herkozen Mr. A. W. Hellema al hier en gekozen in de vacature Ds. H. W. Creutzberg, de heer A. de Wit te Velseroord. De voorzitter wenschte den heer de Wit, die als accountant de Bank vele jaren zoo uitnemend heeft gediend, met zijn benoeming. De voor zitter richtte vervolgens een woord van dank tot den heer F. Beenhakker, die als voorzitter van het bestuur na veel jarigen dienst was afgetreden. De heer C. Gras werd als bestuurslid herkozen, terwijl in de vacature Been hakker gekozen werd de heer W. La gendijk. De heer de Wit dankte den Raad van Toezicht en de vergadering voor de aan gename wijze van samenwerking se dert jaren als accountant. Spr. hoopte daarop ook verder als lid van den Raad van Toezicht, waarmede de ver gadering door applaus instemde. VELSEN. De politie heeft aangehouden Mej. B., een bewoonster van een woonwa gen, die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad, daar zij nog f 5 boete moest betalen. De juffrouw heeft de boete be taald. Maandagmiddag heeft de politie aangehouden een jongen, die uit de vrachtauto van M., uit Heilo, slaande in de Corverslaan, een flesch ranja had gestolen. De jongen, die 16 jaar oud is, D. P. heet en kleermaker van beroep is, werd naar zijn ouders te Helder overgebracht. Processie naar Heiloo. Zondagmorgen had de processie plaats van Wijkeroog en omstreken naar Heiloo. Alhoewel het weer zich niet zoo gunstig liet aanzien viel het toch nog al mee. Na de H. Mis waaron der algemeene H. Communie vertrok de pelgrimsstoet te voet, onder leiding van een Weleerw. Pater Capucijn van Velseroord. Te ongeveer 11.15 kwamen allen opgewekt te Heiloo aan en hield de Weleerw. Pater een korte toespraak. In de groote kapel werd een kort gebed verricht en de Magnificat gezongen, waarna men ging ontbijten en tot 1 uur rust hield. De H. Kruiswegoefening kon buiten worden gehouden. Bij de Xlle statie werd door den gewijden redenaar een gloedvolle predicatie gehouden. Tevens drukte Zijneerw. den wensch uit, dat het volgend jaar het aantal pelgrims moge verdubbeld zijn. De laatste oefe ning was het bidden van het Rozen hoedje tot verschillende intenties en het wijden van verschillende voorwer pen. Daarna een korte toespraak en een gebed tot de H. Maagd voor een voorspoedige terugreis en allen vingen welgemoed de terugreis aan. Een woord van dank is zeker op zijn plaats voor de goede leiding van 't Co mité. N. Hl. Ct. SANTPOORT. Zondag j.l. gaf „Vox Humana" onder leiding van Nico Hoogerwerf en met mede werking van het fanfare korps „Kunstkring" van Spaarndam een concert op het terras van het parkhotel „Longwood". Er was vrij veel belangstelling, doch ongetwijfeld was deze nóg grooier geweest, als het weer wat meer „zomersch" was geweest. In den aanvalligen leeftijd van slechts enkele maanden is overleden de autodienst SantpoortSantpoort Station. Gebrek aan belangstelling was de oorzaak. SCHEEPVAART. Het ongeval op de E. T. De Raad voor de Scheepvaart stelde een onderzoek in naar de oorzaak van het losspringen van een slikdeksel aan boord van den stoomtrawler „E. T." IJ.M. 19, waarbij twee opvarenden den dood vonden. Het schip was op zee, getuigen waren dus niet verschenen. Voorgelezen werd in eerste plaats de verklaring van den machinist. Deze verklaarde, dat de tocht van het schip geheel normaal verliep tot hij op 3 April de wacht had overgegeven. Toen hij zich omstreeks 2 uur in zijn hut be vond hoorde hij plotseling een hevige knal. Hij meende dat het schip op een mijn geloopen was en spoedde zich naar het dek, waar hij zag dat de lui ken van hun plaats gerukt waren en de asch overal verspreid lag. De kapitein die hij te hulp riep was bezig twee over boord geslagen touwen te redden. De machinist hoorde geroep en ge kreun in de machinekamer en begaf zich daarheen. Spoedig kwam ook de kapitein daar. Zij vonden de 2de ma chinist, die nog kreunde maar spoedig den geest gaf. Gedeeltelijk in den ko lenbunker, gedeeltelijk in den gang lag de tremmer die echter dood was. De schmoer heeft gelijkluidende ver klaringen afgelegd. Door een Duitsche trawler werd het schip naar IJmuiden terug gesleept. Gehoord werd vervolgens een tech nisch ambtenaar van het stoomwezen te IJmuiden. Deze verklaarde voor de afreis persoonlijk de deksel te hebben geïnspecteerd en niets verdachts te heb ben gevonden. Hij vermoedt, dat in het slikdeksel een kraak zal hebben gezeten, die door het te sterk aandraaien der moeren door de machinisten verergerd is, en het op 3 April heeft begeven. Hij ver klaarde te weten, dat dikwijls te veel i kracht wordt gebruikt bij het aan draaien der moeren en vermoedt dat dat in casu het geval is geweest, daar een sleutel van 50 c.M. werd gebruikt, die daarvoor niet is aangewezen, en de machinist verklaarde de schroeven zoolang aangedraaid te hebben tot er geen beweging in is te krijgen. De dikte van de deksel is voor de afvaart met de handen gemeten. Passers om de dikte van de deksel te meten zijn niet aanwe zig. Als er vermoeden van een gebrek is worden de deksels geboord. Hiervoor achtte hij geen termen aanwezig. Bij het onderzoek is de pakking afgeno- men. Over de bestudeerde kraak werd niets gemerkt. De raad zal in deze zaak later uit spraak doen. Den 14dcn Juni zullen de Engel- sche oorlogsschepen „Harebell" en „Go- detia" te IJmuiden aankomen en dan een bezoek brengen aan de hoofdstad. Deze schepen, groote mijnenvegers van 1300 fon, waren twee jaar geleden ook in de hoofdstad. Het bezoek duurt waarschijnlijk tot 17 Juni. In de week van 19 tot 26 Mei zijn alhier door de Noordzeesluizen geschut uit zee 49 stoomschepen en 1 zeelichter en naar zee 62 stoomschepen en 1 zee lichter. Aanvaring in de sluis te IJmuiden. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan in zake het ongeval aan het stoomschip „Nero" overko men (de S. B.-schroef van het s.s. „Plancius" door de huid geslagen). De Raad was van oordeel, dat de naaste oorzaak van dit ongeval is het gebruik van S. B.-machine door de „Plancius", terwijl dit schip met haar achterschip vrijwel tegen de „Nero" aanlag. Bij de vraag of van dit vooruitslaan met de S. B.-schroef op dit oogcnblik aan de „Plancius" een verwijt kan worden gemaakt, wilde de Raad voor opstellen, dat in de aanwezigheid van de „Nero" op dat oogenblik daar ter plaatse geen schuld van dit schip aan het ongeval kan worden gezien. Im mers, aan de „Nero" werd door het sluispersoneel een ligplaats aangewe zen, zij heeft zelf nog eenigen tijd ge wacht met het oog op het vastmaken door de „Plancius", maar door het sluispersoneel werd geen enkel be zwaar gemaakt. Integendeel, van het oogenblik af dat de „Plancius" de sluis binnenvoer is het sein voortdu rend op veilig blijven staan. Het is niet aan het binnenkomend schip om te beoordeelen of het vastmaken van het voorafgaande schip al zoo ver is gevorderd dat zij zonder gevaar kan naderen; indien aan dat volgend schip een ligplaats wordt aangewezen, is het zich daar ter plaatse bevinden van dat schip verantwoord en is daarin op zichzelf, waar bij het manoeuvreeren geen fouten zijn gemaakt, geen reden te zien om dit schip verantwoordelijk te stellen voor hetgeen ten slotte ge beurde toen zij goed en wel gemeerd lag. De vraag is nu weer, of de „Plan cius" verantwoord is door van de aanwezigheid van de „Nero" langs haar achterschip in het geheel geen notitie te nemen. Het sluispersoneel, dat aan de „Plancius" een ligplaats aanwees, had dit schip er mede in kennis moe ten stellen, dat tegelijk met haar een ander schip zou worden geschut. Het sluispersoneel is in velerlei opzichten te kort geschoten. De Raad wil ten deze niet alles wijten aan het toen dienst doende personeel; de regeling was niet in orde. Dat na het binnen gaan van het eene schip het sein ook voor een volgend schip, dat tegelijk zal worden geschut, al dadelijk op vei lig blijft staan hetgeen volgens de verklaring van den hulp-sluismeester gewoonte is acht de Raad onver antwoord. De regeling was ten eenenmale on voldoende, niet alleen wat het oogen blik van het toelaten van het tweede schip betreft, maar ook wat betreft de wijziging van de ligplaats voor de „Plancius". De vraag echter, of daarmede de „Plancius" is gedisculpeerd, is hier mede niet beantwoord. Naar de om standigheden, zooals de „Plancius" deze nu eenmaal aantrof, moet wor den beoordeeld of ook zij nog het on geval had behooren te voorkomen. En ondanks de voor dit schip ongun stige omstandigheden, meent de Raad laatstgenoemde vraag bevestigend te moeten, beantwoorden. Zij heeft de naaste oorzaak voor het ongeval ge steld, t. w. het slaan met haar schroef terwijl de „Nero" als 't ware tegen haar achterschip aanlag, en zij had dit onder de gegeven omstandigheden behooren na te laten. Al zou men aannemen dat men op de brug van de „Plancius" volkomen verantwoord was door de aanwezig heid van een stuurman op het ach terschip, in elk geval is deze in de ver vulling dier taak schromelijk te kort geschoten, en daarmede staat reeds, zoo oordeelt dc Raad, de schuld aan de zijde van de „Plancius" vast. Door zijn fout heeft het schip schuld, ondanks alle daaraan voorafgaande fouten in de regeling en het optreden van het sluispersoneel. Dit alles neemt niet weg, dat het zeer te betreuren is, dat de „Plancius" door de foutieve regeling betreffende het schutten in een positie was ge bracht, waarin zij haar schroef moest kunnen gebruiken en niettemin niet mocht gebruiken. Overmacht levert echter daarom het gebruik van de schroef voor de „Plancius" niet op. Immers onder de gegeven omstandig heden was het gebruik der rechtsche schroef niet verantwoord. Indien men op de brug de „Nero" had zien liggen, zou men op dat oogenblik de recht sche schroef ook niet hebben gebruikt. De Raad spreekt tenslotte de ver wachting uit, dat het schutten van de schepen zóó worde geregeld, dat der gelijke ongevallen, reeds door de betere regeling, in de toekomst onmogelijk zijn. IJmuiden. Aangekomen 25 Mei: Iossifoglu, St., Glasgow, om ijzer te la den, Hoogovenbedrijf; 27 Mei: Danal, st„ Caen, ijzererst, id. Vertrokken 24 Mei: Capitaine Bo- nelli, st„ Antwerpen, ledig. IJmuiden. De Duitsche motor schoener Jannie Naval, die hier Vrij dag op reis van Riga naar Ierland, met motorschade binnenliep, heeft deze alhier gerepareerd en Maandagavond de reis voortgezet. Velsen. Vertrokken 26 Mei: The President, St., Grimsby, cellulose. Een unicum op het gebied van Scheepsreparatie. De gezagvoerder van het verleden week te Amsterdam binnengekomen stoomschip Krivs, behoorende aan de reederij A. Kalmin te Riga, metende 1356 bruto ton, deelt het volgende aan het persbureau V. D. mede: „In de Oostzee was de schroef van mijn schip op het ijs geslagen, waar door een groot stuk van één der bladen afbrak. Zeer toevallig keek een lid der be manning, toen het ongeval plaats vond naar het ijs en zag daar dat het stuk schroefblad een eindweegs over het ijs gleed. Men haalde het weer aan boord en bewaarde het tot de Krivs te Amster dam aankwam, waar zich de gelegen heid voordeed, de schroef in het water op zeer bijzondere wijze te reparaeren. Het gedeeltelijk afgebroken schroef blad werd nl. door de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij met behulp van de electrische lasch-installatie weer zoodanig aan het overige deel van het oude blad vastgelascht, dat van een breuk weinig meer te bespeu ren valt, terwijl het herstelde schroef blad zeker even sterk is als de niet ge broken bladen. Deze reparatie is werkelijk een uni cum op het gebied van scheepsrepa ratie en verdient als zoodanig een eervolle vermelding. BINNENLAND. Tentzending. De Noord-IIollandsche Tentzending, die naar bekend staat op bodem van Evang. Alliantie, hoopt dit jaar ook te Haarlem en te Velsen te komen. Sprekers tot de Herv. kerk, Ger. kerk en andere kerken en kringen behooren de, zullen als sprekers optreden. Burgemeesters. De Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Noord-Holland her denkt 14 Juni a.s. haar zestigjarig be staan te Laren, waar het gemeentebe stuur een noenmaal aanbiedt. Bij de Maandag te Amsterdam gehouden aanbesteding voor hei uit voeren van werken ten behoeve van het op hoog peil brengen van een ge deelte Boerenwetering aldaar was laagste inschrijfster de Amst. Ballast Mij. met f 129.777. Zondag had te Haarlem, in den tuin van het Brongebouw een meeting plaats van de S. D. A. P. c:i het N. V. V. voor de provincie Noord-Holland. Hierover lezen wij in De Tel.: Het doel van deze meeting was de bedrijfs-organisatie en dei medezeg genschap te propageeren. De voorzit ter van de federatie Haarlem van de S. D. A. P., de heer J. A. Scholl, open de de bijeenkomst. liet eerst sprak mevrouw Suze Groe- neiveg, lid der Tweede Kamer. Deze wees op de noodzakelijkheid van be drijfsorganisatie en medezeggenschap. Van de zijde der werkgevers is een groote tegenkanting. Juist zij moesten voor medezeggcnschaD zijn. Ze voeren als argument aan, dat de arbeiders nog niet rijp zijn om de leiding te heb ben in een bedrijf. Maar zijn de werk gevers er zélf wel allen rijp voor? De arbeiders hebben zeker nog te weinig inzicht, ontwikkeling en ver antwoordelijkheidsgevoel. Maar deze dingen moeten hen worden bijgebracht. Dit kan door goed onderwijs aan de kinderen. Daarom moet het zevende leerjaar blijven bestaan. De tweede spreker was de heer W. van der Hoeven, uit Amsterdam, se cretaris van den Nederiandscher. Si garenmakers- en Tabakbew-"-k rs- bond. Ook hij wees op de noodz n.e- lijkheid van medezeggenschap n be drijfsorganisatie. Hij ontkende de mo gelijkheid van samenwerking van ka pitaal en arbeid. De machtsverhoudin gen alleen zullen moeten beslissen. Den arbeiders wacht een grooten strijd en deze meetings zijn dan ook bedoeld als inzet van dien strijd. De voorzitter dankte de beide spre kers en sloot met een opwekkend woord de meeting, die door 2000 per sonen werd bijgewoond. Prol. Mr. H. van der Hoeven. In den ouderdom van 81 jaar is vori ge week overleden Prof. Mr. H. van dei- Hoeven, secretaris van het College voor de Visscherijen. Ondanks zijn hoogen leeftijd heeft hij naar wij in do N. VI. Ct. lezen, dit se cretariaat tot zijn dood vervuld, en wel op een wijze, welke dc grootste bewon dering afdwong. Zijn groote bekwaam heid en heldere geest hebben hem geen oogenblik verlaten, en het College voor de Visscherijen heeft daar rijke vruch ten van geplukt, vooral in den tijd, toen aan dit lichaam nog meer bemoeiin gen en grooter bevoegdheden waren op gedragen dan tegenwoordig het geval is. De laatste jaren zijn allerlei besluiten en regelingen uitgevaardigd, waardoor de beteekenis van het College zeer is verminderd, naar onze vaste overtui ging tot schade voor de Nederlandsche visscherijen. De ervaring trouwens heeft reeds thans ruimschoots bewezen, dat de be langen van een gevariëerd bedrijf als de visscherij is, het best gediend wor den door een niet-ambtelijk college, waarin zoomin de ambtenarij als de be langhebbenden de eerste rol spelen, en het is een verkeerde politiek geweest, toen men de beteekenis van het College meer en meer terugdrong, en allerlei andere bureaux er. lichamen instelde. Nog verkeerder was, dat men, na de opgedane ervaring, toch in de verkeer de koers voortgegaan is. In 't belang van den Staat zoowel als van de visscherijen zal het zijn, indien aan het College weer vele van de oude bevoegdheden en bemoeiingen worden teruggegeven. Dan zal het ook in de toekomst moge lijk blijken bekwame en onafhankelijke mannen bereid te vinden hun tijd en krachten voor de visscherij beschik baar te stellen, gelijk Prof. Van der Hoeven in zoo ruime mate heeft gedaan. Zijn naam zal door ieder, die ooit met hem en zijn arbeid het voorrecht had in aanraking te komen, steeds met grooten eerbied genoemd blijven, speci aal in de kringen der visscherij. Zaterdag had te Zundert de teraar debestelling van het stoffelijk overschot plaats. Namens het college voor de vis scherijen was aanwezig de voorzitter, Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, burge meester van Leiden. Een sympathieke daad ter navolging. Niettegenstaande de opbrengst van het concert, gegeven ten bate der II. O. V. door Haarlem's Klein k Capelle Koor geen voordeelig saldo heeft aan te wij zen, heeft het Bestuur van Haarlem's Klein a Capelle Koor toch een gift van f 50.-— in de kas van de H. O. V. ge stort. Zeer zeker een daad van collegiale medewerking, die niet genoeg op prijs kan worden gesteld.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1