Dameshoeden Kiodsrhoedan Bloemen Fantaslën 3. G. Schaaf Het goedkoopste adres voor Zeemansbond. De Zeemansbond, welke zich ten doel stelt op een Christelijk en giond- slag de belangen van den Ncderland- schen zeeman te behartig-11, heeft zijn algemeene vergadering gehouden. Aan het 31ste jaarverslag (over 1923) wordt ontleend, dat het leden tal vooruit ging en van '1333 in 1922 klom tot 1484 in 1923. Dit was het ge volg van de belangstelling, welke door het bestuur werd opgewekt in plaat sen, waai* tot nog toe geen bondsleden waren, zooals in Leiden, Middelburg, Soest, Terneuzen, Vlissingen, IJmui den en Zandvoort, en van het aanwer ven van nieuwe leden in Amsterdam, Apeldoorn, Breda, Delft den Haag, Hilversum, Meppel, Botterdam en Zwolle. De vereeniging heeft een moeilijk jaar achter zich, verband houdende met de malaise in handel en scheep vaart en de ongewone toestanden in de maatschappij. Van de drie tehuizen voor Zeelieden van den bond had Ant werpen naar verhouding nog het meeste te doen en het Tehuis in die plaats werd dikwijls door reeders consulaten gebruikt voor logies en aanwerven van zeevolk. Dan bleek vooral, dat het tehuis erg klein was, zoodat het noodig wordt in de toekomst naar een grooter gebouw om te zien. In Hamburg ging de bond, niet zonder belangrijke uitgaven, over van zijn eerste verblijf aan de Rödingsmarkt naar een eigen tehuis Johannes Boll- werk 6. Te Rotterdam werd het Tehuis goed gebruikt, er logeerden echter gemid deld maar 36 personen daags, hetgeen voor dit huis een ongunstige exploita tie geeft. Dit is de oorzaak, in verband met an der© toevallige omstandigheden, dat 1923 hiervoor te boek staat als een zeer kostbaar' jaar, dat een nadeelig saldo gaf van f 13.118.64. Geen wonder dan ook, zoo wordt in het jaaroverzicht gezegd, dat de winst en verliesrekening met een groot nadee lig saldo sluit, hoewel de contributies niet minder waren dan verleden jaar en de giften ten gevolge van ijverige colportage en collecten belangrijk meer bedroegen dan verleden jaar. Jammer wordt het gevonden, dat we gens den ongunstigen toestand van 's Lands financien, de bond hetzelfde lot deelde van veel andere vereenigin- gen en slechts een kleine toelage van het Rijk ontving. De afdeeling Amsterdam droeg een som van f 2000, welke zij eenige jaren lang beheerde, aan het hoofdbestuur over. De afdeeling Rotterdam, die dit jaar geen uitgaven had, droeg de aan haar geschonken giften aan het hoofd bestuur af. Uit het Tehuizenfonds werd ook een gift van f 1000 tot mindering van het nadeelig saldo afgedragen. Het Zuiderzeefonds. De Minister van Waterstaat zegt in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het wetsont werp tot. vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzeefonds 1924, dat hij spoedig gevolg hoopt te kunnen geven aan den aandrang om de uitvoering der Zuider zeewerk-en krachtig en snel door te .zet ten, omdat hij ook van meening is, dat bespoediging der uitvoering bijdraagt tot vermindering der totaalkosten. Er wordt overwogen of het mogelijk zal zijn de financieering in zoodanige banen te leiden, dat, zonder te kort te doen aan de controle en medewerking der Staten-Gneraal een vlot en zoo eco nomisch mogelijk beheer van de benoo- digde gelden kan worden verkregen. Ten aanzien van het plan-Ten Bolckel Hüinink kan de Minister niet anders dan een afwijzende houding aannemen De oplossing van dezen heer gaat uit van zooveel onjuiste veronderstellingen en laat zoovele vraagstukken onopge lost, dat deze niet voor uitvoering in aanmerking kan komen. Hoewel de commissie-Lovink, die had te onderzoeken of de economische voordeelen, welke de droogmaking zal bieden, en de baten, welke daaruit ver moedelijk zullen voortvloeien, het ten uitvoer brengen van de plannen blij ven wettigen, nog «-een rapport uit bracht, bestaat er voor den minister al le aanleiding om aan te nemen, dat voor twijfel te dien aanzien geen grond zal blijken te bestaan. Faillissementen In Nedexlend. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Go's Bureaux voor den Handel zijn over da afgeloopen week, eindigende 23 Mei in Nederland uitgesproken 80 faillissemen ten tegen 64 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 23 Mei 1024 1829 faillissementen tegenover 1604 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Getrouwd: Jan Visser en Neeltje de Groot. GEMENGD NIEUWS. Kunst en natuur. Algemeen bestaat de meening, dat de kunst de natuur niet kan overtreffen en zelfs niet evenaren. De kunst geeft het valsche, minderwaardige, de na tuur alleen het echte en waardevolle, Deze meening is in haar algemeenheid echter niet juist, zooals in een lezing voor de Hollandsche Mij. der Weten schappen door Prof. Dr. A. F. Holleman is aangetoond. Aan deze interessante lezing willen we enkele bijzonderheden ontleenen. De kunstmatige kleurstoffen hebben de natuurlijken geheel verdrongen. Tot 1856 kende men alleen kleurstoffen uit het dieren- of plantenrijk, van dien tijd echter af begint de triumph der aniline-kleurstoffen en der belangrijke koolteerkleurstoffenindustrie, waarin Duitschland nog steeds vooraan staat. Ook de indigoplanters hebben het moe ten afleggen tegen de fabrikanten van het scheikundige product. Het antieke purper wordt thans ook kunstmatig geproduceerd. Deze kleurstof werd oudtijds gewonnen uit de purperslak, die een kleurloos vocht afscheidt, dat aan de lucht blootgesteld in het prach tige purper overgaat. Het behoorde tot de kostbaarste kleurstoffen en werd daarom alleen voor koningsgewaden gebruikt; het kan thans echter ook langs scheikundigen weg gemaakt worden. De kunstproducten winnen het ver van de natuurproducten, wat veelsoortigheid en fraaiheid van nuan ce betreft. Ook de kunstzijde begint al meer de natuurzijde te verdringen. De draad der natuurzijde is echter ster ker, maar de glans der kunstzijde is hooger en zij kan ook beter geverfd worden. Haar groote voordeel is ech ter, dat zij de helft goedkooper is. De beide soorten zijn te onderscheiden, als men een draad verbrandt. De na tuurzijde verspreidt dan den reuk van verbrande haren, de kunstzijde van brandend sigarettenpapier. De Chilisalpeter wordt almeer door kunstsalpeter vervangen. Zonder sal peterbewerking zou de voeding dei- snel toenemende bevolking onzer aar de al spoedig ontoereikend zijn. Maar al'zou Chili geen korrel salpeter meer leveren, dan behoeven we nog niet te vreezen voor verhongering; kunstma tige salpeter wordt thans op zoo groo te schaal voortgebracht, dat men vrij wel geheel onafhankelijk van Chili ge worden is. Men zoekt thans ook naar kunstma tig bereide benzine. De nood prikkelt de vindingrijkheid en men is hier op den goeden weg, om benzine uit kolen te bereiden. De wereldvoorraad van kolen is veel aanzienlijker dan die van olie. Bij de tegenwoordige productie zal de olievoorraad in 75 en de kolen eerst na 75 eeuwen uitgeput zijn. Neemt bet gebruik even snel toe als in de laatste jaren, dan zitten we in 1950 zonder olie en in 2060 zonder kolen. Scheepvaart en automobielen hebben enorm veel benzine noodig; in Ameri ka zijn naar verhouding meer auto's in gebruik dan hier fietsen. Het is bij na zeker, dat men spoedig uit steen kool kunstbenzine zal kunnen produ ce er en. Medicamenten uit de plantenwereld schijnen meestal nog de kunstmedica menten in heilzame werking te over treffen. Over het algemeen staan de kunstproducten op het gebied van geur en smaak ten achter hij de na tuurproducten. Sacharine is 550 maal zoeter dan rietsuiker maar heeft een leelijken bijsmaak. Prof. Holleman acht het niet onwaarschijnlijk, dat de natuurlijke geuren een geringe hoe veelheden van stoffen bevatten, die aan het wetenschappelijk onderzoek ontsnappen maar toch tot fijnheid van de geur belangrijk bijdragen. Hier wint de natuur het nog altijd van de kunst. Wij zien hier weer de tooverwerking der wetenschap. Robinson Crnsoë's geweer brengt 250 pond sterling op. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft het oude vuursteengeweer, dat in den verkoopcatalogus van een aldaar ge houden antiquiteitenveiling aangege ven stond als „het geweer van Robin son Crusoë'', het niet onaardige bedrag van 250 pond sterling opgebracht. Zooals men weet, werd Daniël De foe's kunstwerk geïnspireerd op het verhaal der avonturen, welke een zeke re Alexander Selkirk beleefde, toen bij als schipbreukeling op de kust van bet eiland Ju an Fernandez geworpen, daar vier jaar lang in alle eenzaamheid doorbracht. Het luchtverkeer. Men kan thans wel zeggen, dat de mensch de lucht veroverd heeft en dat hoe langer hoe meer de lucht een groo te plaats gaat innemen in het verkeers wezen. Daarvan getuigt het jaarverslag over '23 der Kon. Luchtvaart-Mij. Wat daarin te lezen valt, zou ons tien jaar geleden nog ongeloofelijk geklonken hebben: een verhaal als uit een sprookje, de wonderen van Jules Verne overtreffend. En toch teekent dit ver slag nog slechts het begin eener ont wikkeling, waarvan de resultaten eens wellicht nog de stoutste onderstel lingen zal overtreffen. Een paar merkwaardigheden uit de zakelijke mededelingen van het ver slag. In '23 heeft de Kon. Luchtvaart Mij. 3937 passagiers vervoerd, boven dien nog 166288 K.G. goederen, 1708 K.G. post en 7294 pakketpost. De toe name van het vervoer is zeker voor een deel een gevolg van het belangrijk la gere tarief. AmsterdamLonden kost thans f 48, Amsterdam-Brussel f 22.50. Het slechte weer in het najaar, de veel vuldige mist bovenal hebben het lucht verkeer schade gedaan. Vergeefs trachtte de K. L. Mij. in '23 een luchtlijn Amsterdam-Keulen te openen. De hooge Rijnlandcommissie weigerde de vliegtuigen over het be zette gebied te laten vliegen. Persoon lijke ongevallen kwamen in '23 niet voor. Enkele malen moest er een nood landing gedaan worden. De dienstre- gelmaat bedroeg gedurende het gehee- le jaar 86 gedurende de zomermaan den 100 fo. De veiligheid van den Licht dienst is zoo groot, dat de Rijksverze keringsbank de premie voor verzeke ring van het personeel aanzienlijk heeft kunnen verlagen en de levens verzekeringsmaatschappijen het reizen per vliegtuig niet meer als een bijzon dere risico beschouwen. Dat is een ge volg van het beleid der vliegers maar vooral ook van den voortreffelijke!! teohnischen dienst. De K. L. M. zorgde ook voor luchtuitstapjes en vervoerde in '23 1747 pleiziervliegers. Een bijbe- drijf is de luchtfotografie. Er werden briefkaarten met series van stadsge zichten uitgegeven, die zeer in den smaak vielen. Deze luchtfoto's kunnen ook het onderwijs dienen. Een reeks er van is opgenomen in een aardrijks kundige platenatlas. De K. L. M. werkt nog met tekorten; ze is aan winstma ken nog niet toe; blijft 't vervoer zich uitbreiden, dan zal de exploitatie zich over enkele jaren zelf kunnen bedrui pen. Het groote voordeel van het lucht verkeer is de buitengewone snelheid; zakenmannen, wier tijd duur is, maken dan ook het meest van de vliegdiensten gebruik. Des Maandags vliegt een ,heurstoestel" van Amsterdam naar Londen precies in 3 uur. De groote voordeelen van het. lucht verkeer blijken uit deze bijzonderhe den over den dienst Amsterdam-Ham burgKopenhagen. De K. L. M. werkt hiertoe samen met de Deutsche Aero Lloyd en de Dansko Luftfart Selskab. Ieder kent genoeg Deensch, om dezen laatsten naam te verstaan! De geheé-: le afstand wordt in zes uur afgelegd en de reis kost f 75, dat is goedkooper dan de treinreis, die 24 uur duurt. Een nieuwe lijn door de lucht is ook dezer dagen geopend van Amsterdam naar Straatsburg; de lijn wordt binnenkort naar Basel doorgetrokken. Deze af stand wordt ook in zes uur afgelegd. De ligging van ons land zal het op den duur tot een der belangrijkste middelpunten van het vlieg wezen ma ken. Amsterdam en Rotterdam zijn nu reeds vliegstations van beteekenis. Het luchtverkeer zal ze nog meer tot wereldsteden maken. Door haaien aangevallen. Uit Chris t. church (Nieuw-Zeeland) wordt aan de Engelsche bladen het vol gende merkwaardige verhaal gedaan van een stoker, die 24 uur lang op een eddingsboei op zee had rondgezwor ven. De man viel op Donderdagmorgen van boord eener vrachtzoeker, die juist het Panama-kanaal wilde binnenstoo- men. Daar de boot haast had, wierp men den drenkeling een reddingsboei toe en verwachtte, dat hij zich wel zou redden, en aan wal komen. De stroom dreef hem echter de zee in. Tot overmaat van ramp kwamen weldra haaien opdagen. Deze roofvis- schen, die gelukkig van een kleine soort waren, deden verschillende aan vallen, wejke de man door snelle be wegingen wist te ontkomen. Hij hield dit wanhopige werk uren lang vol. Plotseling, toen hij reeds den strijd wilde opgeven, verdwenen de haaien. Blijkbaar had de stroom den drenke ling buiten hun „gebied'' gevoerd. De man werd later in totaal uitge- putten toestand door een andere stoom boot opgepikt. Eenige bijzonderheden uit het leven van Stinnes. Stinnes is wel een groote maar geen schitterende figuur geweest in den tijd van oorlog en de naweeën ervan. Hij was geen welsprekend man; als lid van den Rijksdag sprak hij nooit. Hij Jiet zijn goud niet schitteren in het weeldeleven van een, die van alle din gen het mooiste en duurste wil hebben en kan krijgen. Hij trad in het openbare leven weinig op den voorgrond en deed ook niets, om populair te worden. Hij heeft bovenal de kunst verstaan, om goede zaken te doen en zich voort te la ten jagen door den storm van crisis, die zooveel vermogens heeft doen kelderen zooveel rijkdom uiteengeslagen heeft, Toen hij las van het ultimatum van en Oostenrijk aan Servië in den- zomer van '14, sloot hij zich in zijn telefoon cel op en bleef daarin 14 uur, naar alle kanten zijn orders uitsturende. En tij dens den voortdurenden val van den Mark, kocht hij en betaalde daarna in goedkooper© Marken. Dat is het ge heim geweest van zijn ontzaggelijken rijkdom. Het ontbrak Stinnes niet aan zelfge voel. Europa kan het niet zonder mij stellen, Duitschland niet, Oostenrijk niet, Hongarije niet en zelfs Engeland niet! heeft hij eens trotsch gezegd. Als hij hotels of gebouwen van dag bladen voorbijkwam, mocht hij er aag met, zekere grimmigheid naar wijzen en zeggen: Dat is van mij! Voor kunst voelde hij niet. Hij was eigenaar van verscheidene schouwburgen, maar het kon hem niet schelen, wat er vertoond werd. Ook om muziek en schilderijen gaf hij niet. Mijn geest is te vol van zaken; er is voor niets an ders plaats in, placht hij te zeggen. Hij snoefde graag op twee dingen, dat hij in Centraal-Europa alles kon koopon, zonder er geld voor uit te geven en dat hij nooit den ex-keizer gezien had. Hij hield niet van Wilhelm, achtte hem schuldig aan de zware slagen van zijn vaderland, aanvaardde ook nooit eeni ge onderscheiding en zei, dat hij zijn hoofd niet zou omdraaien, om hem te zien, als hij op straat Wilhelm tegen kwam. Stinnes is Duitschlands voor naamste leverancier van oorlogsmate- iaal geweest; schatten heeft hij in België verdiend, dat hij van kolen voorzag. Niemand weet recht, hoe groot zijn vermogen was, het wordt getaxeerd op 21/* milliard guldén; zelfs wist hij waarschijnlijk niet op een paar ton nauwkeurig te zeggen, hoeveel hij be zat. Wanneer we zijn portret zien, staan we niet tegenover een vroolijk gezicht. Hij heeft geen tijd gehad, om gelukkig te zijn. Van den morgen tot den avond hielden zijn zaken hem bezig. Hij voelde zijn macht maar ook het wan trouwen en de vijandschap van velen tegen zich. Ilij ziet er streng en somber uit en waarschijnlijk geeft zijn gezicht zijn innerlijk getrouw weer. Iedere millioen brengt nieuwe zorg en arbeid mede. Rijkdom en geluk staan vaak omgekeerd ovenredig tot elkander. Het gelukkigst zijn de om- standgiheden van den man, die wel hard moet werken, maar dan ook zeker is van zijn brood. Amerika vertrouwt Duitschland. Amerikaansche bankiers hebben aan de Rijksbank in Berlijn 121/2 millioen gulden geleend. Dat is een groote en een kleine som: een groote som voor een particulier en zelfs voor een onder neming, maar een kleine som voor een grooten staat als Duitschland. Een Amerikaansche bankier heeft het al dus gezegd:: De vijf millioen dollar zijn voor Duitschland als een nootje voor een olifant, die omkomt van hon ger. Amerika heeft te veel goud en Duitschland heeft een geweldigen goudhonger; het water stroomt naai de lagergelegen plaatsen. Maar Ameri ka zou Duitschland geen geld voor schieten, als het geen vertrouwen had in Duitschlands herstel en toekomst. Sinds '22 heeft Amerika Duitschland finantieel niet meer geholpen. Maar thans heeft het geld gegeven in de vrij groote zekerheid, het terug te zullen ontvangen. Het gelooft, dat het plan- Dawes, zij het met enkele wijzigingen, door de verschillende staten zal wor den aangenomen: het plan is gunstig ontvangen door de Duitsche regeering en industrie. Engeland steunt het ten volle, België en Italië zien er ook een uitweg in en door de Fransche verkie zingen is er alle kans, dat de nieuwe Fransche regeering het niet zal durven verwerpen. jj Financiers zien dikwijls beter en scherper dan politici: de beurs heeft een fijnen neus. Algemeen achtte men Oostenrijk verloren, een kleine staat met een groote wereldstad was im mers een stumpertje met een water hoofd. Maar financiers hebben geloofd in de mogelijkheid van herstel en zelfs van 'bloei van het sterk verminkte Do- naurijk; politici hebben naar hun stem geluisterd en inderdaad is Oos tenrijk bezig, zich er bovenop te wer ken. De Amerikaansche financiers stel len terecht de Duitsche industrie zeer hoog, omdat deze zoo bijzonder zuinig en doelmatig is ingericht en werkt, dat is de efficiency, waarop tegenwoordig zoo sterk de nadruk wordt gelegd. Daarom zullen zij ook wel verder in den nijpenden geldnood van Duitsch land voorzien. Zij helpen anderen, Om zichzelf te helpen. Zij leenen niet uit barmhartigheid, maar als zakenman nen. Zij weten, dat in Duitschland hun geld goed belegd is, als Duitschland eenmaal zich weer vrij .én krachtig kan ontwikkelen De mogelijkheid en de waarschijnlijkheid zelfs daarvan zien ze thans en daarom sturen ze hun so- liede dollars naar het land der waar- delooze Marken. De Duitschers krijgen met het bagatel van de 12V^ millioen gulden ook een schat van zelfvertrou- is uitsluitend bij ORANJESTRAAT. I~ Ook voor het vervormen van Dameshoeden. wen en dat is meer waard. Als de fi nanciers in dezen goed zien, staat Europa op een keerpunt, want met een verlamd Duitschland kunnen de andere staten niet tot bloei komen. Daarom vooral verheugen wij er ons in, dat. Amerika voor Duitschland weer zijn beurs durft open doen. De Russische dwangstaat. Een der mooiste instellingen van den nieuweren tijd is de openbare lees zaal en bibliotheek, omdat daar het geestelijk leven ruim en wijd is als de zee. Nergens leert men zijn tegenstan ders beter kennen. Immers boeken, brochures, bladen van alle mogelijke richting- zijn daar verkrijgbaar. Men vindt daar de beste en knapste, ver tegenwoordigers van alle godsdiensti ge, wijsgeerige en politieke richtingen aan het woord. Men leert daar juister oordeelen; men wordt er van vooroor deel verlost; de tegenstander staat ons daar niet langer tegen, ook al is. men het nog niet met hem eens geworden. Hoé weinig vrijheid er in het tegen woordige Rusland is, blijkt uit de stren ge censuur, die daar toegepast wordt in de bibliotheken. Alles, wat in strijd is met de communistische beginselen, wordt eruit geweerd. In plaats van een algemeene krijgt men zoo een zeer een zijdige ontwikkeling. Er leven thans vele Russen als bal lingen buiten hun vaderland. Parijs is' het centrum van Russische hovelingeni en edellieden, in Berlijn zijn vele Russi-j sche soc.-demokraten. Zij geven weke-l lijks eeii correspondentieblaadje uit met vaak interessant nieuws over Rus land. In een der laatste nummers staat een bericht over de zuivering dei Russische bibliotheken van gevaarlijke ,kettersche" werken. Door het hoofdcomité voor volksont wikkeling, waarvan Nadesha Uljano wa, de vrouw van Lenin ook lid is. een circulaire uitgegeven, die ten doe heeft, een aantal boeken uit de biblio theken te verwijderen. Verboden lec tuur zijn de boeken van Plato, Kanj Herbert Spencer en SchopenhaueJ Zelfs de boeken van Tolstoï mogej niet geduld worden. Vooral onder werken van staathuishoudkunde politiek moet een groote opruiming g( houden worden. Öok al de communil tische literatuur uit de jaren '18'2f voor zoo ver zij vragen behande! waarover de Sovjetorganen thans ai ders denken, moet verwijderd word« er moet dus een streep gezet won door de eerste periode der Russis^J revolutie. Verder mogen de gewestelijke ai tenareiï en de bestuurders der blibli theken zelf uitmaken, welke boeken I nog als gevaarlijk weren willen. Zoo wordt ook de geestelijke vrijhe in de Sovjetrepubliek aan banden legd. Het geestelijke leven moet daa door onherroepelijk verschrompelen verarmen. Immers men leert vaak jul van zijn tegenstanders het me.est; hi overtuigingen zijn voor ons de ster ste prikkels, om na te denken, eig

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2