Spoorboekjes pi Spaar- ea Voorschotbank Boaz De Wiskottens' B@akh« P* F» O*, Soeise JiKnip- en Naaicursus Oliehandel „D1LO" NoordboIIandsch Landbonwcrediet N.Y, Umnider Agenturen en Administratiekantoor Hypotheken, ScheepBverbanden, tffffyynfyyfVfyMMttff LOS' DA ME SKAPPE R SZAAK Drukkerij Sinjewel f t i IH m n 1.1 In i i 'i Het adres voor alle soorten Smeerolie en Va- cnnmolie, Gas*, Motor- en Liehtolie, Benzol enz. Het Kantoor voor .Rechtszaken UIT DE GEMEENTE. VOOR DEN RAAD. Schriftelijke vragen van leden van den gemeenteraad, op grond van artikel 17 van het reglement van orde. De heer J. A. Dalmeijer heeft de volgende vragen gesteld „De lezing van het verslag over 1923 van de Gezondheids commissie geeft mij aanleiding tot de volgende vragen (1) op bl. 3 onder Hoofdstuk III staat, dat een onderzoek zou worden ingesteld naar een niet goed geacht rioolik kan mij niet herinneren, dat voorstellen ter verbetering in de commissie van openbare werken zijn behandeld. Hoe staat het daarmede (2) op bl. 5 onder Hoofdstuk IV staat, dat een rapport omtrent klachten over woningtoestanden te Jan Gijsenvaart, die ge grond bleken, in handen van burgemeester en wethouders werd gesteld hoe is het verdere verloop dier zaak geweest (3) op bl. 5 onder Hoofdstuk VI staat, dat schoolbaden ook in 1923 vergeefs op zich lieten wachten; is er uitzicht, dat daarin verbetering komt Zoo niet, wat denken burgemeester en wethouders dan te "doen om zulk uitzicht te verbeteren (4) op bl. 7 onder Hoofdstuk VII sub a lees ik, dat aan burgemeester en wethouders geadviseerd is eene verordening inzake muggenverdelging vast te stellenhoe staat het daarmede Hierop wordt door burgemeester en wethouders het volgende geantwoord. (1) Onder dagteekening van 30 Augustus 1923 werd door het lid der gezondheidscommissie, Ir. C. Teilegen, aan die com missie een rapport uitgebracht, waarin werd medegedeeld, dat door bewoners van het westelijk gedeelte van IJmuiden werd geklaagd, dat bij laag water op sommige dagen alge meen stank werd waargenomen in de huizen. De waarschijn lijkheid bestaat, zoo werd in het rapport gezegd, dat de uitmonding van het hoofdriool in het buitenkanaal in den hoek bij de oude schutsluizen bij laag vallend water boven water komt en dat dan door het temperatuursverschil tusschen de lucht op dit punt van uitmonding en de binnentemperatuur in de huizen een luchtstrooming door de riolen ontstaat, waarvan de waargenomen onaangename stank het gevolg is. Dit rapport werd in handen van ons college gesteld en bij het naar aanleiding hiervan ingesteld onderzoek is het volgende gebleken. De door den heer Tellegen bedoelde uitmonding van het hoofdriool nabij de oude schutsluizen, welke in onderhoud is bij den Rijkswaterstaat verkeerde, voor zoover onderzocht kon worden, in goeden staat. Deze uitmonding komt slechts een enkele maal en wel gedurende het spuien bij oostenwind bij lagen waterstand bloot te liggen. Dat dit echter de oorzaak kan zijn van den onaangenamen stank in de huizen is aan gerechten twijfel onderhevig, aan gezien elke aansluiting van een perceel op het hoofdriool is voorzien van minstens één stankafsluiter terwijl talrijke leidingen daar dienst doen als ontgassingsleidingen. Dat de onaangename lucht, welke soms in het westelijk deel van IJmuiden wordt waargenomen hare oorzaak vindt in riool- gassen kan dan ook moeilijk worden aangenomen. Welke die oorzaken wel zijn, kon niet worden uitgemaakt. Vermoedelijk zal de aanwezigheid der vischhallen en de woeling van het water gedurende het spuien daaraan niet vreemd zijn. Van het bovenstaande werd der commissie mededeeling gedaan. (2) Bij schrijven dd. 17 April 1923 werd ons door de gezond heidscommissie mededeeling gedaan van de resultaten van een onderzoek door haar ingesteld naar den toestand waarin eenige huizen der R. K. Woningbouwvereeniging te Jan Gijsenvaart zich bevonden. De daarbij geconstateerde gebreken zijn door genoemde vereeniging in overleg met het bedrijf openbare werken hersteld geworden of zullen nog worden hersteld. De omtrent deze aangelegenheid gewisselde stukken zijn voor de leden ter inzage gelegd. (3) De omstandigheden hebben het nog niet mogelijk gemaakt uitvoering te geven aan het voornemen tot stichting van schoolbaden, zooals is aangegeven in ons schrijven van 11 November 1922, Lett. M. no. 1/43-7 aan de gezondheids commissie, welk schrijven luidt als volgt: „Uit de door de hoofden van scholen verstrekte gegevens blijkt, dat zich 450 kinderen hebben aangegeven voor het eventueel gebruik maken van schoolbaden. Onder deze leerlingen zijn er 59 van de o.l. school G te Wijkeroog, doch het personeel dier school wenscht zich niet beschikbaar te stellen voor geleide naar en van het bad. De overige 400 kinderen zouden van eene gelegenheid te (4) IJmuiden moeten gebruik maken. Volgens het tarief der coöperatieve badinrichting aldaar zou dit aan de gemeente, bij deze betrekkelijk geringe deelname en gerekend op één bad per kind en per week, jaarlijks een bedrag van f 5000.— kosten. Op grond van een en ander meenen wij, dat voorloopig niet kan worden gedacht aan het van gemeentewege ver strekken van schoolbaden. In overweging zal echter worden genomen demogelijkheid om te zijner tijd tot de stichting van een schoolkinderbad te komen op een centraal punt in de gemeente." Wij stellen ons voor te zijner tijd bij de stichting van van een nieuwe school, daaraan een inrichting voor school- kinderbaden te verbinden. Binnenkort zal de door het Staatstoezicht op de Volks gezondheid aanbevolen concept-verordening inzake muggen- verdelging, waaromtrent ingevolge artikel 14 der gezond heidswet de gezondheidscommissie heeft geadviseerd, behandeld worden in eene vergadering der commissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving. HoofdkantoorAlkmaar Bijkantoren: Haarlem, Leiden, 'sOravenhage, Delft, Rotterdam en Hoorn Verstrekt handelscrediet onder diverse zekerheid als HYPOTHEC AIR-VERBAND, BOROSTELLINO ENZ. SPAARBOEKJES RENTE 4% Agentschap IJmuiden Kantoor Kerkstraat 5 DE NIEUWE Kanaalstraat65, IJmuiden Dir.: L.M.Camman Telefoon 103 Agentschap van de Nationale Hypotheekbank ffffftUffffffflMUffff ZOMERDIENST 1 JUNI Coöperatieve Kanaalatraat 37 Gevestigd te IJmuiden Raad van Toezicht i lr. W. Polderman, F. J. H. Schneider. Deze Bank verstrekt voorschotten tegen borgstelling of zakelijke zekerheid Voorschotten, Boekhouding en Administration Spaargelden worden tegen uitgifte van een boekje in bewaring genomen i tegen eene rente van 4 pCt. in 't jaar, voor een jaar vast 4'/, pCt De bank is geopend: Eiken Maandag en Donderdagvsnl9 uurn.m. Agentschap van de Rotterdamsche Scheepshypotbeekbank Verzekeringen Bouwcredieten, Crediathypotheken thans gevestigd met 4 Salons, JANSSTRAAT SO TEL. 883 HAARLEM door Gedipl. Coupeuse (Dipl. Haagsche modevakschool), f Lessen worden gegeven in het geheele Damesvak, Heerenonder- kleeding en Kinderconfectie. Oelegenheid voor gehuwde dames om i voor eigen gebruik te teeren, een aparte cursus, prettige methode, i Morgen-, middag- en avondlessen. Aanvang der cursus 2 Juni a.s. Lesgeld f 1.per week. Dames die hieraan wenschen deel te nemen kunnen zich vervoegen vóór 1 Juni bij L. MENGER, Stationsweg 41, j Velseroord. Inlichtingen gratis. Tevens knippatronen op maat i verkrijgbaar in alle gewenschte modellen. Atelier geopend van 9—12 en van 2—6 uur. Willemsplein 11 en 16 Tel. 153 t i Levert alle boek- en Handels drukwerken spoedig, net afgewerkt en tegen billijkst berekende prijzen t TEL. 415. WILHELMINAKADE 23. WILHELMINAKADE No. 29 :-: IJMUIDEN Belast zich met INCASSO'S, RECHTSBIJSTAND, ADVIESEN, CREDIETEN, INFORMATIËN, ASSURANTIËN, BELASTINGEN, PROCEDEEREN, CONTRACTEN, BEHANDELINO VAN ERFENISSEN EN BEMIDDELING TER VOORKOMINO VAN - FAILLISSEMENTEN Vraagt prijs en Inlichtingen. 39 30. door RUDOLF HERZOQ. „Waar ben je den geheelen dag toch geweest?" vroeg juffrouw Wiskotten geërgerd, nam den bril af, dien ze bij het lezen droeg, en schoof krant en pe troleumlamp naar het midden der tafel „Twee uur lang heeft de dominee hier gezeten. Degene die hem zitten liet, was jij." „Ik had hem toch niet uitgenoodigd?" „Je hoeft volstrekt geen brutalen mond op te zetten. Als dominee Schirr- macher ons zijn raad schenkt, mag je daar dankbaar voor zijn.'' „Wat heeft een dominee nu voor ver stand van mijne aangelegenheden?" „Vader, ik geloof, dat de jongen dol is. Heb je het gehoord? Wat een domi nee voor verstand van zijne aangele genheden heeft! Waar ben je geweest? Heb je het een of ander gedronken?" „Hetgeen ik gedronken heb, kent u toch niet." „Grootere loi hadt ge je moeder on mogelijk toe kunnen zwaaien. Dit zal anders niet je bedoeling geweest zijn." „Ach, ik bedoel natuurlijk geen jene ver of bier, ik bedoel geestdrift." „Wat zegt de jongen, vader?"! „Geestdrift." „Geestdrift? We hebben vandaag toch geen Sedan? Het is werkelijk hoog tijd, dat je van de straat weg komt. Over veertien dagen ga je naar Halle." „Naar Halle? Wat moet ik dan in Halle doen, moeder?" „De domiee heeft gezegd, dat voor jou en je studies Halle het beste is." „Laat nu toch eindelijk den dominee er eens buiten. Waar bemoeit die zich al niet mee? Die moest tegenwoordig toch gewichtiger zaken te doen hebben, dan juist bij ons te zitten kletsen." „Weet je wat je bent? Je bent een onbeschaamde bengel! En zoo iets wil geestelijke worden!" „Dat wil ik juist niet." „Wat wil je niet Juffrouw Wis- kotten boog zich naar voren. „Wat heeft-ie gezegd, vader?" „Hij heeft gezegd, dat hij niet wil." „Maar wat dan? Wat wil hij niet?" hield ze hardnekkig vol. „Moeder, laat mij eens uitspreken. Het gaat toch om mij. Ik weet, dat u het goed meent. Maar waarom wilt u mij dan tot een beroep dwingen, waar ik niet den minsten lust in heb?" „Omdat dat zoo afgesproken is en omdat dat tot jouw bestwil en ons allen een troostvolle gedachte is. Daarom. „Daarom? Wij zijn toch geen Joden, dat er een geofferd wordt, en ook niet katholiek, dat ik een gelofte na moet komen." „God vergeve hem de zonde. Zulk een lastertong." „Waarachtig moeder, ik wilde u niet beleedigen. Maar ik kan werkelijk geen theoloog worden. Zie, ik voel daar niet de minste roeping toe. En men mag toch geen dominee worden, zooals men sjouwer of kleermaker wordt. Waarom wil u mij toch met alle geweld dwin gen?" „Omdat het zoo vastgesteld is." „Maar er is niets vastgesteld!" stoof de jongen op. „Vader, zegt u het toch eens. Heb ik den laatstcn tijd niet voortdurend verklaard: ik wil niet." Den ouden Wiskotten verstoorde dit gesprek zijne gewone vreedzame stem ming. Vergoelijkend keek hij vpn de een naar den ander. „Zullen we niet liever wachten tot Gustav komt?" „Ik zou wel eens willen weten wat Gustav daarmede te maken heeft?" „Of August, moeder?" „Ook August niet. Het is al erg ge noeg, dat de geest van verzet zoo krachtig geworden is. Hij waart rond als een briesende leeuw, zoekend wien hij zal verslinden." „Laat hem dan ten minste toch zeg gen, moeder, wat hij zou willen wor den." „Schilder, vader!" „Wat klonk het dreigend van de lippen der oude vrouw. „Wat is dat: schilder?" Juffrouw Wiskotten deed, alsof zij het niet goed verstaan had. Doch hare op de tafel liggende handen beefden. ,Zeg het nog eens." .Kunstschilder, moeder! Ik wil schilderijen maken, alles schilderen wat mooi is, de menschen en den he mel en de aarde." Juffrouw Wiskotten bewoog de lip pen. Haar gelaat was grauw gewor den, en scherp groefden zich de trek ken van mond en kin. ,Je bent zeker je catechismus vergeten „Moeder, luister dan toch eens „Hoe luidt het eerste gebod „Ik weet 't niet, moeder, en dat heeft hier immers niets mee te maken. „En God sprak deze woorden: Gij zult geen gesneden beelden of gejijke- nissen maken van datgene wat in den hemel, noch van datgene wat op de aarde, noch van datgene wat in het wa ter onder de aarde is." „Maar moeder, dat is toch heel iets anders? Dat is heel anders bedoéld!" „Dat is niet anders. Dat staat ge schreven En daarvan laat ik mfe nog geen letter ontfutselen." „Moeder, we hebben toch ook til die vrome kei'kschilders gehad!" „Dat waren geen hervormden," „Maar wel evangelischen". „Wat zich tegenwoordig allemaal al niet evangelisch noemt! Ik doe niet mee aan die mode. Wat geschreven staat, staat geschreven." „Moeder, laat u toch tot beter inzicht brengen!" „Wat? Ik zou mij door mijn kind laten terecht Zétten? Heb je ook het vierde gebod vergeten?" Wanhopig keek de jongen om zich heen. Zijne keel werd dicht gesnoerd. Daar zag hij, dat zijne moeder naar bril en krant greep. „En ik word toch schilder!" schreeuwde hij door de kamer. „Ewald!" riep de oude Wiskotten uit. „Ik word kunstenaar! Ik word het! En moeder zal het weten!" „Trek dan toch dadelijk naar de ker mis of ga onder de komedianten!" riep de oude vrouw vertoornd uit en sloeg met de hand op de tafel. „Dat is toch allemaal één pot nat. Romankladders, beeldkladders, theatermenschen, wei je waar die thuis hooren? In het he sche vuur! Allen bij elkander in het he sche vuur!" „Onze grootste geesten „Dagdieven zijn het!" Nog eenmaal sloeg de hand energie op het tafelblad. Toen stond juflrou Wiskotten op om naar de keuken gaan. De jongen rekte zijn hoog opgescb ten gestalte uit. „Moeder," zeide hij en verspert haar den weg, „ik word van den winti twintig jaar. Ik ben oud genoeg o: over me zelf mee te kunnen beslisse U bezondigt u, als u mij niet helpt." „Dat zal ik voor mijnen God wel w ten te verantwoorden. Laat dat ma: aan mij over." „Moeder, u wilt mij niet naar Academie zenden?" „Liever zag ik je in het armenhuis „U wilt mij niet ondersteunen?" „Geen cent geef ik je." „En u, vader?" De oude Wiskotten wenkte hem to heb geduld. Maar de jongen wilde geen gedul meer hebben. „U werpt mij er dus uit? Als ei bedelaar? Want ik ga, moeder, ik ga „Je bed staat altijd klaar." Wordt vervolgd,

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 4