IJmuider Courant Zaterdag 31 Mei 1924. 2e blad OFFICIEEL. Spoedelschende openbare Vergade Elng van den raad der gemeente Velsen p Zaterdag 31 Mei 1924, des namiddags 30 uur ten gemeentehuize. De burgemeester, RIJKENS. Agenda Nadere beslissing omtrent opzegging van lde met de gemeente Haarlem gesloten {overeenkomst inzake gaslevering. Watarstasd IJaauiden. |uni 1924 H. water L. water Dagen 1 2 *3 4 5 6 N.M. v.m. 2.29 3.02 3.34 4.07 4.40 5.12 5.49 n.m. v.m. n.m. 2.50 3.23 3.57 4.31 5.01 5.36 6.11 10.22 11.— 11.36 0.25 0.56 1.27 10.44 11.18 11.51 0.09 0.46 1.11 1.43 Oeen Zomertijd. VAN DEN WACHTTOREN. Toeneming onzer bevolking. Nederland behoort tot de dichtstbe volkte naties der wereld en nog voort- lurend neemt onze bevolking sterk toe. [n.'23 was de toename ruim 10000 zie- [en. De sterftecijfers nemen nog voort- lurend af; de laatste jaren kenmer ken zich door de gezondheidsgolf, die log voortduurt. In zeven maanden 'an '23 waren de sterftecijfers in ons and lager, dan ooit te voren werd ge boekt. Aan die daling komt natuurlijk en eind en ze zal ook steeds langza mer gaan. Maar een zevende van alle terfgevallen komt voor in het eerste evens jaar, de 'zuigelingensterfte op bet and is aanmerkelijk hooger dan in de iteden en het is vrijwel zeker, dat ïierin nog in de komende jaren een jelangrijke daling zal plaats grijpen. tien jaar tijd van 1 Dec. 1913 tot 1 pee. 1923 is onze bevolking met ruim ien millioen toegenomen. We hadden Dec. '23 reeds ver over de zeven mil- ioen zielen. Van 1 Dec. '22 tot 1 Dec. 3 was er een toename van 1,77 of an 126625 zielen. Dat is inderdaad een nrustbarend verschijnsel. Door land- erhuizing neemt de bevolking niet van ieteekenis af en nu Amerika de poor- en voor een al te grooten stroom sluit, :al deze er geen verbetering in brengen. ,Vel hebben we nog een groote opper- lakte grond, die in cultuur gebracht an worden en bovendien zal de Zui- erzeeprovincie aan honderdduizenden en woon- en werkplaats bieden. Maar p den langen duur zal Nederland te lein worden voor haar groote bevol ing. Hier is een zeer moeilijk en belang- ijk probleem voor de staathuishoud- undigen op te lossen. Gelukkig ziet hen het kwaad aankomen en zeker zal ten er ernstiger over nadenken, des te eer het nabij komt. De grootheid van Amerika. Een blik op de wereldkaart leert al, krelk een uitgestrekt gebied de Ver. ej>taten zijn. Maar de grootheid van zit ook in de jonge kracht en ai*f, die dit volk bezielt. Of mag men el van een volk spreken, waar een |ulk een hutspot van alle nationalitei- n betreft? Is er iets specifiek Ameri- eiaansch? Het is een volk van groote hinderen, zoo is wel gezegd. Ze geven tfet geld even snel-uit, als ze het ont- angen en hun smaak is ook kinderlijk. zonderlinge en avontuurlijke aden vullen hun kranten. Nergens dmult het publiek zoo van de goedkoo- e humor en de drakerige drama's der Het volk is ook druk, bewe als de kinderen. Zij geven weinig im de huiselijke haard en gezelligheid an maken pret, als het werk gedaan is. Je zijn als de meeste kinderen ook wat tnoeverig. dl Kinderen mogen graag hun schatten laten zien, hoeveel ze wel in hun beurs- s.je hebben en een 'heel zakje vol lekkers jn een plank vol speelgoed en wat al iet meer. Daaraan doet de volgende opsom- van Amerika's grootheid den- Ipn, gegeven door den voorzitter der jliereeniging van Amerikaansche ban ders Walter W. Head van New York. ;el'Volgens deze gegevens bewonen 110 afoillioen zielen een oppervlakte van .17 vierkanten mijl en bezitten een ge- Tamenlijken rijkdom van 750 milliard 'ulden, dat is 2727 gulden per hoofd, -fcr zijn 24 millioen melkkoeien, 40 mil- ioen schapen en 60 millioen varkens. Cr zijn levens verzekerd tegen een be trag van 175 milliard gulden. Meer dan !3 milliard gallon (ruim 41/* liter) ru- ve olie wordt per jaar geproduceerd. Sr zijn meer dan 250000 mijl spoorwe- •en, meer dan 250000 mijl telegraaflij- en en meer dan 800000 mijl telephoon- lijnen. Er verschijnen 20000 dag- en weekbladen, die nieuws verspreiden en het volk met geestelijke handen ver eenigen. Daa* klinkt uit al die bewijzen van grootheid een stem: Kom over en zie! Maar dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Voor een pleizierreis kan men Amerika nog wel binnenkomen. Maar om er te -blijven, gaat moeilijker. Men wordt geexamineerd naar beurs, ge zondheid, ontwikkeling zedelijk ge drag enz. enz. Amerika wil haar groot heid liefst zoo weinig mogelijk door anderen laten deelen. De_boeren onder het bolsjewisme. De gewone voorstelling is het, dat de Russische boeren voor het communis me gewonnen werden, omdat Lenin onder hen de groote landgoederen van den adel verdeelde. Maar ze werden daardoor kleingrondbezitters, die hun graan liefst zoo duur mogelijk verkoo- pen en zoo weinig mogelijk belasting betalen. Daardoor kwamen ze in bot sing met de Sovjetregeering, die juist het tegendeel wil. Deze voorstelling is zeker niet ver van de waarheid. De bekende geleerde Prof. H. Blink heeft een studie geschreven over Rusland als landbouwstaat, waarin hij ook deze te genstelling tusschen de boeren en de Sovjetregering maakt. Deze regeering moet hoofdzakelijk op de soldaten en de industriearbeiders steunen, de boer ren heeft ze in meerderheid niet aan haar zijde. De bevolking van Rusland leeft voor 3/4 op het land. Voor den oor log was 58 der bevolking land- en boschbouwer, in Nederland is dat cij fer 28 Slechts 17,9 van het Russi sche volk nam deel aan de industrie, bij ons 34,6 Deze cijfers gelden waar schijnlijk ook vrijwel voor het tegen woordige Rusland. Men ziet daaruit, welk een invloedrijke groep de boeren in de bevolking vormen. De regeering stelt thans de prijzen van het graan vast en stelt ze laag. Ze doet dat, om dat al het graan, dat over is, aan haar moet worden geleverd en door haar dan met veel winst verkocht kan wor den. Daarmee dekt zij dan de tekorten van de genationaliseerde industrie. Terwijl de graanprijs kunstmatig laag gehouden wordt, moet de boer voor de machines en werktuigen te hoogen prijs betalen. Hij is grondeigenaar gewor den, heeft aanvankelijk bergen roe- hels, dus scheurpapier verdiend, krijgt thans te weinig voor zijn vruchten, moet veel belasting betalen en lijdt onder het dure leven. Het is te begrij pen, dat de boeren aan de Sovjetre geering niet bijzonder welgezind zijn en wellicht zal onder hen het verzet en de opstand komen, die aan de heerschap pij der communisten een eind maakt. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Hondensport. De heer M. A. Doornik behaalde met Wodan op de Jubileums-Tentoonstellin van de Kynologen-Club Rotterdam in de Limite-klasse 2 eerste prijzen uitmuntend (vergulde medaille) en 3 speciale prijzen. Mevr. Tismeer behaalde met Vesting Elita (Blenheim Spaniel) le prijs uitmuntend open-klasse, kaart voor de beste Blenheim, en 3 speciale prijzen. Karga van IJmuiden, 1ste prijs in de Puppy-klasse. China Victoria (Prince Charles) 1ste prijs open-klasse zeer goed, kaart voor de beste Prince Charles, en 2 speciale prijzen. Bij K. B. is de heer P.J. Bakker erkend en toegelaten als vice-consul van Duitschland te IJmuiden voor de gemeente Velsen. In de Woensdag te Haarlem gehouden jaarvergadering der N. V. Zeevisscherij Mij. Holland alhier werden de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. De heer P. Zwart te 's Gravenhage werd als commissaris herkozen. In de eveneens te Haarlem gehouden jaarvergadering der N.V. Zeevisscherij Mij Praxis alhier werden de balans en de winst en verliesrekening goedgekeurd. Als com missaris werd herkozen de heer W. van Vos te Heemstede. De voor het Hoogovenbedrijf om ijzer te Iaden Grieksche boot „lossifoglu" vaart niet onder Grieksche, maar onder Britsche vlag. De reederij lossifoglu is echter ge vestigd te Athene. Bij de Chr. Geref. Kerk alhier is be roepen Ds. J. P. Meyering te Nieuwpoort fgjDe Directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier vestigt er de aandacht op, dat gedurende de maand Juni a.s. gelegenheid wordt gegeven tot uitbetaling van chéques. De houders van de chéques kunnen zich onder overlegging daarvan, aan het kantoor vervoegen. Na 30 Juni zal geen uitbetaling meer geschieden. De dan nog niet uitbetaalde chéques worden als vervallen beschouwd Bij den Woensdag ter beurze van Amsterdam gehouden executorialen verkoop werd voor aandeelen van f 1000 der N.V. IJmuider Stores alhier 8 procent betaald. Gevonden voorwerpen. Een mesje, een bos sleutels, een gordijn, een schoorsteenzeiltje, een damesarmband, een wit wollen kindermuts, een zwart kinderschoentje, een grijze ceintuur, een wollen muts, een damesportemonnaie met inhoud, een bos konijnenhaken, een zwart kinderkousje, een groen elastiek, een gouden broche, een portemonnaie met inhoud, een broche, een sigarettenkoker. VELSEROORD. Bij de Woensdag ten overstaan van notaris Boerlage alhier gehouden verkooping werden een woon- en winkelhuis en een woonhuis met erven en grond aan de de Casembrootstraat gekocht door de N.V. Exploitatie Mij. Velseroord alhier voor f 8000.—. Een woon- en winkelhuis en twee woon huizen aan de Trompstraat 16—20 alhier werden niet in veiling gebracht. De politie heeft op Hemelvaartsdag uitnemend voor het verkeer gezorgd. Op de drukke uren stond op den hoek Willebrordstraat-Trompstraat en op den hoek Willebrordstraat-Stationsweg een agent het verkeer te regelen. Ook bij het Stormvogels terrein regelde de politie het verkeer, wat wel noodig is bij groot bezoek. Gevonden voorwerpen. Een meisjesmuts, een portemonnaie met inhoud, een handschoen, een kindercape, twee ceintuurs, een bril, een rozenkrans, een postduif. Door den heer V. te Santpoort is aangifte gedaan van de vermissing van een zaag en een blokschaaf, die lagen hij eenigc in aanbouw zijnde woningen in de Trompstraat. Door Mej. K. alhier is aangifte gedaan, dat zij mishandeld is gewor den door H. De politie stelt een onder zoek in. Door G. uit Beverwijk is namens de B. aldaar aangifte gedaan van de vermissing van een pikhaak en een vaarboom en van een schuit, liggende in het Noordzeekanaal. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. POSTERIJEN. Postkantoor Velsen. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Mei Brieven Binnenland. 1 G. 2087, bureau van dit blad, Amsterdam 2 Mej. G. Jagerpad, Drachten. 3 Rijksverzekeringbank, Amsterdam idem Amsterdam 5 Jongeheer G. Schetter, Wijk aari Zee 6 Joh. Scheffer, Den Haag. Briefkaarten Binnenland. 7 A. Veldman, Vreeswijk, 8 Zonder adres. afzender Jeanne, de uitvoer van vatenhout (duigen,enz.)on-] geverfd en niet geschaaft, van eikenhout van ander hout. Handelsb. De Haarlemsche rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard de visscherïj Mij. Zeewind alhier en de Visscherij Exploi tatie Mij. „Nederland en Oranje" alhier. Aan laatstgenoemde maatschappij behooren de zeilloggers Emma 1J.M. 321 en Juliana |IJ.M. 504. De nettenkwestie onzer vissehers. In het Engclsche Lagerhuis heeft Adamson, de secretaris voor Schotland medegedeeld dat oen ontwerp van een eenvoudige goedkoope procedure ter regeling van de geschillen tusschen Schotsche en Nederlandschè visschers in verhand met het vissclien van net ten in de Noordzee, is' besproken met een vertegenwoordiger der Nederland- schc regeering. Hij kon echter onmo gelijk al zeggen of een overeenkomst bereikt zou worden. Een onbekende visch. Te Hull is dezer dagen een visch aan gebracht, die voor alle deskundigen een raadsel is. Hij is op de kust van IJsland gevangen en zal in het vis- scherij-museum te Huil worden be waard. De conservator van dat museum heeft verklaard, dat de deskundigen van het. Britsch Museum het dier hebben on derzocht en dat er volgons hen in geen enkele Britsche verzameling een derge lijke visch voorkomt. Hij is ongeveer een meter lang en het vleesch is zacht en slap. De kop lijkt een beetje op dien van den heilbot, en de gehcele opper vlakte van het lichaam is bedekt met scherpe en harde stekels, die op ivoor gelijken. De huid is glanzend zwart. Dc visch vertoont nog andere ongewone kenmerken. De staart, heeft de vorm van een gehandschoende hand met acht vingers, verbonden door dunne zwemvliezen en op het midden van den rug is een lang uitsteeksel met een soort franje aan het eind, ter lengte van bijna een voel. De geleerden zijn druk bezig het zeldzame zeemonster aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen. VISSCHERIJ. Een nieuw middel tegen Suikerziekte. Het is van algemeene bekendheid, dat „Insulin", bereid van de pancreas, alvleesch- klier, van koeien en varkens een uitstekend geneesmiddel is tegen diabetes. Ofschoon de prijs van dit middel wel bij vroeger al veel gedaald is, kost het nog vrij duur, wegens de groote kosten die aan de berei ding vast zitten. Een Engelsche chemisch ingenieur te Liverpool neemt nu echter proeven om Insulin" te bereiden uit de alvleeschklier van dogfisch, kleine haaien. Hij heeft daar toe een reis gemaakt naar de westzijde van Noord Amerik?, waar dogfisch in menig te rondzwemt. Er was dan ook reeds daar door een professer „Insuün" uit die haaien verkregen en zelfs veel meer dan men uit een gelijke hoeveelheid pancreas van vee kon bereiden, doch ook hier hielden de hooge exploitatie kosten de bereiding op groote schaal tegen De Engelsche ingenieur erkent dit, wan neer van de dogfisch alleen maar de pan creas benut wordt. Hij meent dat men echter wel de kosten goed kan maken door bij producten, als traan en meststof. Men is nu druk aan het werk. De visscherij wordt hoofdzakelijk uitgeoefend door Japansche visschers, die 7 doller per ton visch be sommen. De traan wordt gebruikt in fabrieken voor zeep, teer, linoleum, textiel, rubber, enz. en dogfisch-meel is een uitstekend voedsel voor hcenders, dat a60—75 dollar per ton verkocht wordt. N. VI. Ct. De eerste Hollandsche haring. De Visscherij-Maatschappij Vlaardingen, te Vlaardingen, heeft aan de Koningin de eerste goedgekeurde Hollandsche haring Ivan dit seizoen, aangebracht door het stoomvaartuig Bertina, VI. 85, aangeboden. De voorgestelde wijziging in de Zee- rechtwet is door de Tweede Kamer aange nomen. Aangenomen werd een amendement- Brautigam, waardoor aan opvarenden van zeeschepen voor het bergen van een schip steeds extra loon zal betaald worden. Volgens bericht van Hr. Ms. Gezant schap te Berlijn is met ingang van 30 April j.l. door de Duitsche regeer in g vrijgegeven BINNENLAND. De H. A. M. I. T. Zaterdagmorgen hebben wij de offi- cieele opening van de Haarlemsche Middenstands-tentoonstelling in de Gemeentelijke Concertzaal bijgewoond. Er was groote belangstelling. Nadat een strijkje het Wilhelmus had ge speeld, sprak de heer M. A. Jacobson een welkomstwoord, waarna de burge meester van Haarlem een uitvoerige openingsrede hield. Tenslotte sprak de heer C. ten Boom, voorzitter van den Middenstandsraad. Deze toespraken werden afgewisseld niet keurigen zang van Mej. Betty Dijkstra, die begeleid werd door haar zuster, Mej. Annie Dijkstra. Vervol gens hebben de genoodigden de ten toonstelling bezichtigd. De tentoonstelling is een keurig ge heel en een bezoek zeer waard. Maar de openingsplechtigheid viel ons, eer lijk gezegd, wel wat tegen. Wij werden ontvangen door een man met een pet, waarop H. A. M. I. T., maar verder heeft zich niemand met ons bemoeid. Bij de toespraken moesten wij, evenals alle andere genoodigden, bijkans een uur benauwd in een looppad staan. En bij het bezichtigen der tentoon stelling ging het boven zoo, dat men elkaar herhaaldelijk in den weg liep en bij de huisvlijt-afdeeling hebben we zelfs zóó tusschen de menschen opge propt gezeten, dat, wij er nauwelijks uit konden komen. Toen we aan de an dere zijde kwamen, stond daar nie mand; alles had zich opgehoopt aan den kant, waar de burgemeester zich bevond. In den tuin (waar ook een deel der tentoonstelling is ondergebracht) werd de eerewijn aangeboden. Wie echter als wij geen champagne verkozen, moest de koffie betalen. Zoo liet een en ander wel wat te wenschen over. De huisvlijttentoonstelling is een prachtige verzameling en alleen daar om is de H. A. M. I. T. een bezoek overwaard. Maar ook de stands der zakenmenschen zijn keurig ingericht en onze middenstaind kan er nog veel leeren. Onze middenstand kan vooral leeren, wat eensgezindheid vermag: in den Middenstandsraad werken neutra le, Christelijke en R.K. organisaties sa men. Hier werken ze elkander met de organisatie van een winkelweek, tegen. Wij geven hier geen beschri""^ - van de stands cn wat er verder op de ten toonstelling te zien is. Men ga eens kij ken. Jaarwedden van gemeente ontvangers in N.-Holland. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben het vorige jaar aan de gemeente raden advies gevraap/d over een verlaging der jaarwedden van d e gemeente-ontvangers in verband met de vermindering van werk zaamheden door overgang van de inning der plaatselijke inkomstenbelasting naar het rijk. De Tel. verneemt thans, dat in verband met de ingekomen adviezen, Ged. Staten van Noord-Holland aan de gemeenteraden een algemeene verlaging van 30 Pet. zal voorstellen. Deze verlaging zal voor de in functie zijnde ontvangers geleidelijk wi r- den toegepast over een tijdvak van 5 jaar. De contracten van het P. E. N. met de Gemeenten. In het begin van het vorige jaar noodigde de minister van Waterstaat op verzoek van Ged. Staten van Noord-Holland, een groot aantal gem .entebesturen uil tot het plegen van overleg omtrent een herziening van de vooroorlogsche stroomleveringscontrac- ten, door het P. E. N. met die gemeenten gesloten. Deze conferentie kon door aller lei omstandigheden nog steeds niet gehou den worden. Onlangs heeft het bestuur der afdeeling Noord-Holland van de ver- eeniging van Ned. gemeenten voorgesteld alsnog ongewijzigd te aanvaarden de voor stellen, welke voor ongeveer twee jaar geformuleerd werden in het overleg tusschen vertegenwoordigers van het P. E. N. en van de afdeeling Noord-Holland. Deze voorstellen betroffen bij een kolenprijs van f 20 per ton een verhooging voor dc maximale belasting tot f 180 voor de le 50 K. W., afdalende bij verdere afname tot f 85 per K. W., doch gemiddeld niet meer dan f 140. Voorts voor de afgenomen energie volgens een schaal van 5 ct. voor de eerste 50 000 K.W.U., afdalende tot 2.4 ct. Eindelijk f 150 per jaar en per K. M. van het hoogspanningsnet dat de trans formatorstations, waaruit de gemeente stroom ontvangt, onderling verbindt. In een thans gehouden ledenvergadering der afdeeling, is dit bestuursvoorstel met groote meerderheid verworpen. Tel. P r o v. Staten van Noord-Holland. Prov. Staten van Noord-Holland hielden een buitengewone zitting. Allereerst kwamen enkele subsidievoor- stellen aan de orde. Na nog eenige discussie werd het voorstel er Ged. Staten om geen subsidie aan het .hr. Lyceum in het Gooi te verstrekken, aangenomen. Met 36 tegen 32 stemmen werd het voorstel van Ged. Staten om een bijdrage te verleenen aan de Vereeniging van Lee raren en Onderwijzers in de Oymnastiek in Nederland, ten behoeve van bet instituut voor de Lichamelijke Opvoeding te Amster dam, aangenomen. Aangenomen werden ook de voorstellen tot afwijzing van een aanvrage van het hoofdbestuur van het Tooneelverbond te Amsterdam om verhooging van hef subsidie ten behoeve der tooneelschool, tot hef ver leenen van een extra-subsidie aan de Ver. Handelsonderwijs te Amsterdam, tot wijzi ging van het besluit der Staten in zake het verleenen van een subsidie ten behoeve van de restauratie van het raadhuis der gemeente Westzaan en ten aanzien van een aanvrage van subsidie van de afdeeling Alkmaar van het Oenootschap tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen. Daarna kwamen aan de orde de voor stellen tot invoering van de 48-urige werk week,vastelling van een wachtgeldreglement voor ambtenaren in vasten dienst en wijzi ging van het Personeel-Reglement van het P.E.N. en het Alg. Reglement op het be stuur der Prov. Ziekenhuizen. Het amendement van mejuffrouw Van den Berg, om kostwinners gelijk te stellen met niet kostwinners wordt verworpen met 48 tegen 9 stemmen. Aan de orde kwamen vervolgens de voorstellen tot wijziging van de bijzondere reglementen van bestuur voor den Horster meerpolder, den Meeruiterdijkschenpolder, den Blijkpolder, den Spiegelpolder en den Hollandsche-Ankeveenschenpolder, De heer Hendrix (Ged. Staten) deelde mede, dat Ged. Staten bereid zijn plannen ter hand te nemen tot voorbereiding van de stichting van een groot waterschap. De voorstellen werden aangenomen. Daarop werd de zitting gesloten. B ij zondert Landstorm. Korps „Kennemerland". Op 20, 21 en 24 Mei werden de schiet wedstrijden gehouden vóór de afgevaar digde schutters der afdeelingen van het Korps Kennemerland. Deze wedstrijden, welke een onderdeel van den landdag zijn, hadden plaats op de margabaan in de infanteriekazerne Koudenhorn. Als juryleden traden op de heeren P. S. Hartogh Heys van Zouteveen, C. Elder- mans, W. de Boer. Door de Nationale Landstorm-commissie waren weder zeer fraaie prijzen beschikbaar gesteld en dat de strijd hierom spannend was, blijkt wel uit de schietuitkomsten der Pers. wedstrijd, terwijl tevens bleek, dat de plaatselijke lijders met zorg hun man netjes hadden uitgezocht. Iedere afdeeling nam met drie schutters aan den korpswedstrijd deel, waarna deze schutters en de reserves aan de personeele wedsbijd mochten deelnemen. De prijsuitreiking zal heden plaats vinden op het Oemeentelijke Sportterrein te Hoofddorp. De uitslag der wedslrijden is als volgt KorpswedstrijdAfd. Heemskerk 284

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5