ORGAAN VOOR D VELSEN No. 63 Yerschpt Woensdags Zaterdags Zaterdag 7 Juni 1984 9e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: I 1.— per 3 masnden, franco per postf 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR RE[DACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m.5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tol en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelpnjzen worden met 5 ets, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. OFFICIEEL. KENNISGEVING inzake tijdelijke afsluiting en openstelling van Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de spoorwegovergang in den Zee weg, te Driehuis, en gedeelten van dien weg nabij genoemden overgang op WOENSDAG, 11 JUNI, a.s., van des voormiddags 6 uur tot des avonds, voor het verkeer met rij- en voertui gen zullen zijn afgesloten. Tevens deelen zij mede, dat de Drie- huizerkerkweg met ingang van ZA TERDAG, 7 JUNI a.s., wederom voor alle verkeer zal zijn opengesteld. Velsen, 5 Juni 1924. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. J. P. Handgraaf. l.b. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Men wijst ons er op dat het on geval van den motorrijder niet te wij ten was aan woest rijden. De heer S. moest nog leeren motorrijden en deed dit bij den heer Zwier. Hij moest toen ergens voor uitwijken en bij een zwaai heeft hij toen de ijskar en de heer H. en mej. L. aangereden. Wij willen dan hierbij opmerken, dat het hoogst onverantwoordelijk is dat men een auto leert besturen op zulke drukke wegen. Wie wil leeren paardrijden, doet dit ook in een mane ge. Nu moesten van dit proefrijden menschen de dupe worden. De Mount Everest-film. Wij hadden Dinsdagavond vrij en besloten daarom eens naar Thalia te gaan en de Mount Everest-film te gaan zien. Wij vonden Thalia echter geslo ten en hoorden den volgenden morgen dat de directie, die met veel kosten de ze film had weten te krijgen, de bios coop dien avond gesloten had gehou den, wegens de weinige belangstelling van het publiek. Zaterdagavond waren er 40 menschen, Maandagavond slechts 18. Daar stonden we toch van te kijken. Want we hadden juist Dinsdagmorgen in de N. Rott. Cr. nog een enthousiast stukje over deze film gelezen, we wis ten dat deze film in Haarlem nog niet eens had gedraaid en wij herinnerden ons het drukke bezoek aan Thalia, toen daar de Shackleton-film ver toond werd. Wat is de reden van dit weinige bezoek? Eerstens dat het geen winter is. Maar de temperatuur is bij na wintersch en dat kon dus een be zoek aan Thalia niet tegenhouden. Te weinig reclame dan? Voor reclame, ook in ons blad, heeft de directie toch ook gezorgd. Wij vermoeden dat het dit is: een tocht naar de Noord- of Zuidpool, dat begrijpt ieder. Maar de Mount Everest-expeditie? De massa heeft nog nooit van den Mount Eve rest gehoord, weet niet of het een schip of een berg is. Wij gelooven dan ook dat wanneer de directie van Tha lia deze film aan de pers eerst eens had laten zien en wij hadden een aan beveling kunnen schrijven, dat de menschen dan wel gekomen waren. Want ofschoon we dit niet willen doen voor WildWest-romans en an dere draken, voor deze film hadden wij een enthousiaste aanbeveling wil len schrijven. Want wij waren Woensdagmiddag in de gelegenheid om de film te zien, toen <teze voor een groot aantal schoolkinderen vertoond werd. En men had eens de uitroepen van verbazing en het gejuich en ap plaus van de kinderen moeten hooren. Wat hebben ze genoten! En wij mede. Want wat een schitterend filmwerk is dit! Een film van energieke, prachtige menschen uit onzen tijd, die een onbe kend land en een onbekend volk met hun vreemde zeden en gewoonten, met hun vreemden godsdienst dicht bij ons brengen. Die den hopgsten berg der aarde willen beklimmen en daar voor allerlei gevaren trotseeren. Hun vingers moeten afgezet worden en nau welijks kunnen ze ademen, zelfs moe ten ze zuurstof meenemen. En op 1750 voet van den 29000 voet hoogen top moeten ze het opgeven. Niet voor goed echter, want dadelijk hadden ze het plan om weer een nieuwe expeditie op touw te zetten, welk plan volvoerd is, want op heden is deze expeditie den berg alweer op, weder met generaal Bruce, den onvermoeiden held, die de taal dier verre, vreemde volken spreekt en die door steeds te lachen en te pra ten hun vertrouwen wist te winnen. Zij willen dichter bij den hemel zijn, aldus zeggen de dapperen, als ze de Tibetanen vragen hun heilige berg te mogen beklimmen. Kunt ge dit verlan gen naar de toppen der bergen niet be grijpen, lezer? Dan moet ge dat prach tige boek van Frans Rosen „De Alpen koningin" eens lezen en daarin dat smachten van Rainer Amberger naar de toppen van den Jungfrau. Het is wel droevig dat een draak van een film het publiek lokt en niet bemoedigend voor de directie, dat als zij met veel kosten een prachtige film, die ieder moest gaan zien, zeer vroeg heeft (de film speelt nu pas in Rotter dam), het publiek haar dan in den steek laat. Wij hopen dat de directie van Thalia de film in den a.s. winter nog eens zal laten draaien en dat er dan evenveel menschen komen kijken als naar de Shackletonfilm. Dat was een film van eeuwige sneeuw en ijs, hier was een film van nog ongekend Aziatisch leven. Het Chr. Fanfarecorps „Wilhel- mina" behaalde op het met Hemel vaartsdag gehouden concours te 's Gravenhage in de eerste afdeeling Fanfare met 70'/2 punt. een 2en prijs, voor een eersten prijs werd 72 punten vereischt, terwijl in den marschwed- strijd een 3e prijs A werd behaald. Feestavond van IJmuidens a capella koor. Ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan van bovengenoemd koor was Woensdag een feestavond uitgeschre ven in het gebouw voor Christelijke Belangen. Aangezien er gelegenheid om het met een concert te vieren ont brak waren de heer en mevrouw Clin- ge Doorenbos bereid gevonden op de zen avond eenige van hun levensliedjes te zingen. En deze wisten als steeds den goeden geest er op uitstekende wijze in te brengen. We hebben geno ten van den fijnen humor en de tragi sche ernst die deze liedjeszanger in het leven weet uit te beelden en waar voor het publiek hem herhaaldelijk met applaus dankte. Na de pauze had mevr. Doorenbos een bloemenhulde in ontvangst te nemen. Aan het einde dankte een der be stuursleden voor medewerking en be langstelling en deelde mede dat het koor zeer gaarne zelve gezongemhad, doch de zwakke bezetting der baspar tij was oorzaak dat de directeur van het koor, de heer Henri Pielage, daar toe geen gunstig advies kon uitbren gen. Huldiging „Stormvogels". De commissie die ter gelegenheid van het behalen van het afdeelings- kampioenschap het voornemen opvat te het eerste elftal der IJ. V. V. „Storm vogels" te huldigen, heeft thans vast gesteld dat die huldiging zal plaats vinden in een feestavond die gehouden zal worden in Thalia op Zaterdag 21 Juni a.s. Het zou zeker geen onaardige atten tie wezen als voor dien „Feijenoord"' zoo vriendelijk zou willen zijn niet al te veel te winnen en dus het afdee- lingskampioenschap plaats heeft moe ten maken voor een van hoogere orde. VELSEROORD. Door S. werd bij de politie aangif te gedaan dat hij mishandeld was ge worden door V. De politie stelt een on derzoek in. MIJNHARDTq Staal-Tabletten .90 - Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten .75«* Laxeer-Tabletten 60<*< Hoofdpijn-Tabletten 60« Bij Apoth. en Drogisten. 201 In de Lagerstraat zou een café met bovenwoning gezet worden. Het werk schoot al flink op, achter was een flinke steenen scheidingsmuur ge zet en de deuren en kozijnen stonden al. Nu is alles weer afgebroken en is er geen steen meer te zien. De aanne mer van het werk heeft een strop van een kleine duizend gulden. Voorzichtigheid was wel aanbevolen geweest bij iemand, die hier vroeger al twaalf ambachten en dertien onge lukken had. Jaarfeest. De afdeeling van de Ned. Vereen. Hoop der Toekomst vierde Woensdag avond haar tweede jaarfeest in de zaal Flora, die stampvol was met ouders en belangstellenden.' De leider der jon- gensafdeeling, de heer G. Voet, sprak een openingswoord en dankte de ouders voor het zenden der kinderen, zoodat ze reeds vroeg op het drank kwaad gewezen kunnen worden. Be halve afschuw voor den alcohol leeren wij ze, zeide spr., zin voor het schoone en het goede. De afdeeling telt nu 120 meisjes en jongens, van de laatste echter maar weinige en de leiders en leidsters willen er nog gaarne meer hebben. Daarna zongen de kinderen eerst een lied en vervolgens hebben ze een rijk programma afgewerkt. Hoe kostelijk was die groep van de klok, de meisjes in 't. wit èn met blauwe linten, uitvoe rende die rythmische passen. En over het stuk van den baanveger was maar één roep: wat was dat mooi. Die leuke kleine baanveger, de schaatsenrijd- sters en vooral grootvader en groot moeder. Maar ook alle andere stukjes: de gouden harpen. Hans en Grietje (een prachtstel!), boter en eieren, kof fie en thee en nog veel meer, wat was het alles aardig en leuk. Wat mooie propaganda ook in den vorm van een levend schilderijtje, een groep van vijf lieve kleuters, de kopjes bij elkaar en zingend hun liedje: „kleine dropplcn water, kleine korr'len zand, vormen saam de trotsche zee en het groote land'' en in dit verband wijzend op de groote macht van het kleine glaasje alcohol. Mej. Vijlbrief liet de kinderen hunne leidsters, de dames Blenk en Henne- v.anger, met bloemen huldigen, later huldigden de kinderen hun hoofdleid ster, die dit alles ingestudeerd had. De heer Voet richtte daarbij dankbare w-oorden tot Mej. Vijlbrief, die weke lijks uren met de kinderen bezig is en ze zooveel nuttige en mooie dingen leert. Spr. zeide dat de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. er trotsch op was zulke le den in haar midden te hebben en hoop te dat Mej. Vijlbrief nog lang voor dit mooie werk gespaard mocht blijven. De meisjes'boden haar een prachtige bouquet aan en namens de jongens ook een geschenk. Mej. Vijlbrief sprak een woord van dank, ook voor de hartelijke medewer king der ouders. De kinderen werden rijkelijk ont haald en hadden een heerlijken avond, aan het slot waarvan Ds. Kroese na mens de ouders een dankwoord sprak tot hen, die dit werk onder de kinde ren verrichten, waarbij spr. ook een woord tot de ouders richtte, met een opwekking om het voorbeeld der kin deren te volgen. Spr. dankte ook na mens den kerkeraad der Herv. Kerk voor de f 9.00, welke de verkoop van kleine ruikertjes ten bate der kerk ver grooting had opgebracht. Met het zingen van den Avondzang werd deze mooie feestavond gesloten. VELSEN. Gemeenteraad. De eerstvolgende vergadering van den raad dezer gemeente zal gehouden worden op Dinsdag 17 Juni a.s. des na middags te 7 uur. Plaatsing drinkkraan. Door den heer G. P. Langendijk is aan B. en W. gevraagd, of, in verband met de enorme drukte in het zomer seizoen te Wijkeroog bij den aanleg steiger van den stoombootdienst Am sterdamIJmuiden geen drinkkraan kan worden geplaatst. Hierop is door B. en W. het volgende geantwoord: In het algemeen ontmoet het bij ons college bezwaar om van gemeentewege ge, op de door den heer Langendijk bedoelde plaats, een drinkkraan op te stellen, daar ook op andere plaatsen in de gemeente een zoodanige instal latie wel wenschelijk wordt geacht. Het komt ons voor, dat het op den weg ligt van belanghebbenden om het wachtlokaal van de N.V. Maatschap pij „Alkmaar Packet," na daartoe be komen machtiging, aan de waterlei ding te doen aansluiten. Aan den buitenmuur zou dan een kraan met drinkbak kunnen worden bevestigd. De commissie voor gas en water be richt, dat zij de noodzakelijkheid om van gemeentewege een drinkkraan te plaatsen nabij den aanlegsteiger in Wijkeroog, niet inziet. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school te Anna Paulowna is be noemd de heer K. A. Scheeres alhier, theologisch student aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Tusschen Driehuis en Velsen wordt thans de Driehuizer Kerkweg opnieuw bestraat met klinkers. Het werk schiet, aardig op, men is bijna tot aan Velserbeek klaar. Het geld dat ervoor beschikbaar was is daarmee ongeveer verbruikt, de rest moet dus wachten tot een volgend jaar. Men kan schrijft Hl. Dbl., voorloopig de hoop wel laten varen, dat de weg bij „Velserbeek" verbreed zou worden. De onderhandelingen daarover leidden niet tot eenig resultaat, aan de eene zijde van den weg („Waterland'') moet de grond betaald worden, daar is geen geld voor, aan de andere zijde ligt „Velserbeek", daar schort het weer op iets anders. Voor zoover de weg opnieuw met klinkers belegd is, is de straat zoo breed gemaakt als kon. Voor rijwiel paden schiet niet veel over. Woensdag heeft de Amsterdam sche Politiehonden Dresseerclub „Her mandad" onder vrij wat belangstel ling eenige demonstraties gegeven op het terrein van de Velser Dresseerclub „Onder Ons" op het buiten Rooswijk. Keurmeesters waren de heeren G. Mol, Hoofdagent te Haarlem en T. "Jaape, jachtopziener te Egmond, bij gestaan door den heer Van Norden uit Haarlem. De oefeningen werden onder meer bijgewoond door den heer De Ridder, commissaris van politie alhier, den heer Van der Most, inspecteur van po litie te Amsterdam, den heer Koper- berg, lid van het Hoofdbestuur der Vereeniging van Dresseerclubs en den heer Delcourt van Krimpen, eigenaar van het buitengoed Rooswijk, waar de demonstraties plaats hadden. Er werd gewerkt met 2 gediplomeer de en 7 ongediplomeerde honden. Ze moesten den eigenaar onaange- lijnd links en rechts volgen en later rechts naast het rijwiel blijven loopen. Vervolgens moesten ze aangeboden voedsel weigeren, over een haag sprin gen en over een schutting klimmen. Hierna volgde het bewaken van een door den baas achtergelaten voorwerp. De keurmeesters moesten pogingen doen het beest door stukken vleesch van het voorwerp af te lokken en zich zoo er meester van te maken en bij 7 van de 9 dieren bleek de natuur boven de leer te gaan, zelfs bij één der gedi plomeerden. Vervolgens werd een voorwerp in een boschje neergelegd en een hond bevel gegeven dit te zoeken. Na eenigen tijd hoorde men den hond door geblaf te kennen geven, dat hij het voorwerp gevonden had en nu bleef bewaken. Later werd dit herhaald met een per soon, die een misdadiger voorstelde, welke zich verscholen had. Was de misdadiger door den hond opgespoord en door den agent gevangen genomen, dan moest de hond opletten, dat de ge vangene geen voorwerp ongemerkt weggooide. Later had zich een man in een zwaar leeren pak gestoken en moest een mis dadiger voorstellen, die vluchtte. Een hond werd op hem losgelaten en grijpt hem in de kleeren en houdt hem vast ondanks de pogingen van den boef, die hem zelfs met valsche comman do's niet van de wijs brengt. De hond blijft stellen tot de baas komt en als dan de boef met den baas worstelen gaat, wordt deze door zijn dier bijge staan. Ook al schiet de boef een paar keeren met een pistool, dan vliegt de hond evengoed op hem af. Als de vlucht op een rijwiel beproefd wordt, trekt de hond zoodanig aan de kleeren, dat de poging tot ontvluchten mis lukt. Een sterk staaltje van dressuur be stond hierin, dat de hond bevel krijgt om een vluchtenden misdadiger te stellen en tegenbevel ontvangt als hij hem op een paar Meters na bereikt heeft. Dan viel het enkelen te moeilijk terug te keeren zonder even een knauw te hebben mogen geven. Dat kwam ook voor als een vluchteling plotseling staan bleef, alsof hij te ken nen wilde geven, dat hij zich overgaf. Dan mogen de honden ook niet bijten, maar sommige deden het toch. Ten slotte moest een hond hulp ver- lecnen bij het opbrengen van een dron ken man, zonder dat hij dezen eenig letsel mocht toebrengen. Deze zelfde demonstraties zijn ook Donderdag gehouden, maar toen met gediplomeerde, zoodat toen natuurlijk beter resultaten bereikt werden. Uit alles is gebleken, dat de dresseer club een zeer nuttige instelling is, dat er prachtige resultaten bereikt kunnen worden, maar dat alle hout geen tim merhout is, zoowel onder de dresseurs als onder de honden. De heer H., wonende aan den Wij- kerstraatweg op Wijkeroog, had een kostbare Duitsche herdershond, die de laatste dagen niet in orde was. Dins dagmorgen liet de heer H. den veearts komen, doch alvorens deze was gearri veerd, was het beest al gestorven. Bij nader onderzoek bleek naar Hl. Dbl. meldt, de hond vergiftigd te zijn. wat naar de eigenaar meent, aan kwaad willigheid moet worden toegeschreven. De eerste uitvoering van Velsen's Accordeonclub, directeur de heer C. Zwanenburg is slecht bezocht geweest, maar de menschen die er geweest zijn, waren vol lof. De heer Z. weet uit zijn instrument heel wat schoone muziek te halen. Gevonden voorwerpen. POLITIEPOST WIJKEROOG. Een bonte hond (terrier), een wolfs- grauwe Herdershond, een grijze joc keypet, een hond (dobbermann-pin- cher), heeft een halsband om met be lastingpenning No. 464. SANTPOORT. Blanwe Week. Voor het zangersfeest ter gelegenheid van de sluiting der Blauwe-Week-Actie (voor het geheele land) ontving het comité te Haarlem prachtige medail les, o.a. een verguld zilveren van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken, van het Centraal Drankweer comité te Haarlem, de Na tionale Chr. Geh. Onthouders Vereeni ging; de Spoorweg-Onthouders Ver eeniging e.a. De generale repetitie der koren is te Haarlem; na de repetitie gaan de zangers naar Santpoort, al waar op het terrein „Het Terras" de groote uitvoering zal plaats hebben.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1