ORGAAN VOOR DE Gi VELSEN Woensdag 11 Juni 1924 Versebgnt Woensdags Zaterdags No. 64 9e Jaargang iJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per postf 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMU1DEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - N. V. DRUKKERIJ S1NJEWEL - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelp'ijzen worden met 5 ets, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen OFFICIEEL. D I EN STPLICHT. nschrljvingsregister en alphabetisch De Burgemeester van Velsen maakt rekend, dat het inschrijvingsregister /oor de lichting 1925 met het daaruit ipgemaakt alphabethisch register ge- lurende tien dagen, van elf tot en met wintig Juni a.s., ter gemeentesecreta- -ie voor een ieder ter inzage ligt. Tegen deze registers kan binnen lien tijd bezwaar worden ingebracht bij sen met reden omkleed verzoekschrift. Dit moet bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente worden in gediend. Aan den verzoeker wordt een rewijs van ontvangst afgegeven. De iurgemeester zendt het verzoekschrift lan den Commissaris der Koningin; leze beslist bij een met redenen om deed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet ge- tegeld te zijn. Velsen, 7 Juni 1924. De Burgemeester, J. P. HANDGRAAF, l.b. Waterstaat UaiUsa uni lagen 2 1024 H. wster L. water v.m. n.m. v.m. n.m. 10.23 10.57 5.38 6.21 11.33 6.48 7.32 0.03 0.37 7.53 8.35 1.00 1.32 8.51 9.31 1.49 2.19 0.44 10.17 M. 2.39 3.11 10.45 11.09 3.27 3.58 11.34 11.58 Qeen Zomertijd. Ingakoman paraenen Velsen. Aantal m. i\ de Deelder, Sluiseiland ong. 31 L. Schotvanger, C Amstelstr. 10 11 I. Haitsma, F. Schulpweg 155 11 [ooiman, geb. Kaan, C. Huy- genstraat 12 rood 12 i. J. de Boekhorst, F Gr. Hout- of I Kon. weg 188 11 Smit, C Kon. Emmastr. 11 21 l. de Jong. M. achter 't fort 12 C. T. de Ruyter, F Schulpw. 309 22 t. Wielinga, D Trompstr. 153 21 Magner, C Willemb.str. 38 11 v. d. Wateren, G Kruidber- gerweg 38 31 M. J. Vermeulen, H Rijks straatweg 96 22 /ed. Dijkstra, geb. P. Jellema, G Brederodeweg 7 2 J. Valkenier, C Industriestr. 26 45 J. W. Schoen, E Engelmundus- weg 97 3—1 v. Geelen, L Melklaan 107 12 L de Vries, G Helmstr. 12 13 ekker geb. Heuner, G Neptunus- straat 23 2 1. v. Rijswiik, E Engelmundus- weg 91 41 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De kapitein van het Zondagmid- ig naar New-York vertrekkende tank hip Rotterdam verzocht politiehulp, ndat een r stoker van boord was ge- lan. De politie vond den man, zekere uit Amsterdam, maar het schip was en al uit de sluis vertrokken. Met de eepboot Junior van het Bureau Wijs- uller is de man toen aan boord ge- *aoht. Zondagavond is de melkwagen m D. bij de Coöperatieve winkel op het 'illemspleiïi omgevallen, daar de be- uurder den draai te kort nam. Uit het Üjditiebureau snelden drie agenten ter lip en wisten erger ongelukken te _jorkomen. Enkele melkbussen liepen ™"eg. Met vereende krachten werd de nelkwagen weer overeind getrokken, wDe directie van de Ijsfabriek voor Vischhandelvereeniging heeft aan politie kennis gegeven dat de jeugd maandagmiddag voor Üe fabriek een vuurtje heeft gestookt en daarbij 25 ijs manden heeft verbrand. De Minister van Waterstaat heeft benoemd tot buitengewoon opzichter bij den bouw van bemalingsinrichtin gen voor de Drentsche Hoofdvaart K. Lanser alhier. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd door den caféhouder R. op den hoek van de Amstelstraat politie- assistentie gevraagd, daar een aantal Beverwijker jongens, die onder den in vloed van alcohol verkeerden, het nog al lastig maakten. Toen de politie kwam, waren de jongens echter al ver dwenen. De politie heeft Zondagmorgen aan de autobus G 8220 van den heer O. het vertrek geweigerd, daar in de ach terwielen verschillende binnenbanden zaten, waardoor de wagen naar één kant overhelde. Ook was een treeplank stuk en een voorband defect en met een riem bijeengebonden. Eerst toen de autobus 's middags weer in orde was bracht, gaf de politie verlof tot rijden. De tweede Pinksterdag is de dag van uitstapjes, van buitenfeesten en van wedstrijden. Óroote en kleine concoursen vragen dien dag allerwegen belangstelling en trekken een groot aantal vereenigingen op muzikaal gebied tot zich. Dan hoopt elk een bekroning te vernemen. In onze gemeente vernamen we wel van een viertal vereenigingen die dat dit jaar gelukken mocht en de juichkreten van overwinnaars hier deden hooren, ondanks het feit dat een der meest populaire vereenigingen ter plaatse zich dien dag op het randje af het landskampioenschap zag ontgaan. Plaatselijk te IJmuiden zijn het er twee. Eerst het Chr. fanfarekorps „Wilhelmina". directeur de heer D. Klut. het heeft mee gestreden in het concours te Edam, gehou den ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het Koninklijk Edam's Fanfare korps. De heer Klut en zijn mannen wisten in de eerste afdeeling een 2e prijs (een verguld zilveren medaille) met 62 punten te bemachtigen en in den marschwedstrijd een 3e prijs (een zilveren medaille). De tweede gelukkige was de Chr. Oem. Zangvereeniging „Hallelujah, dir. de heer Theo van Zutphen uit Amsterdam, die op het nationaal concours te Oouda een zilve ren medaille verwierf als le prijs in de 4e afdeeling. Beide vereenigingen willen wij van harte gelukwenschen met den goeden uitslag van hun streven ook naar buiten te bewijzen dat hier ernstig de toonkunst door amateurs beoefend wordt. Wij lezen in „De Ambtenaar", orgaan van den Centralen Nederland- scben Ambtenaarsbond: In verband met ons ter kennis ge brachte klachten verzonden wij het volgende schrijven aan den directeur der Dir. Bel., Inv. en Acc., Amsterdam. Van onze bondsleden, kommiezen, en kommiezen te water te IJmuiden ontvangen wij onderstaande klachten: le. Herhaaldelijk komt 't voor, dat des Zaterdagsmiddags bewaking moet worden toegepast voor schepen met spiritualiën aan dek of vaten wijn of rechtstreekschen doorvoer. Maken die schepen na 5 uur 's middags te Amster dam vast dus is het regel, dat in de buiten sectie's geen ambtenaren meer disponibel zijn voor aflossing; daar de laatste trein richting IJmuiden 10.55 van Amsterdam vertrekt, was het bil lijk tot dien tijd ambtenaren ter be schikking te stellen voor bovenge noemde bewaking ter aflossing; 2e. des Zondagsmorgens zijn enke le ambtenaren eerst om 9 uur voor dienst aan Handelskade 1 aanwezig tot 5 uur 's avonds, wat des avonds het zelfde geval weer kan herhalen, tot 's Maandagsmorgens 8 uur eer aflos sing aan boord is. 3e. Wanneer aflossing per telephoon aangevraagd moet worden te Amster dam, moet dit per particuliere tele phoon gebeuren. Daar hier blijkbaar een misstand wordt gesignaleerd, die U onbekend is, vertrouwen wij dat deze mededee- ling voldoende zal zijn om met uwe welwillende medewerking tot opbef- fing ervan te geraken. Het Chr. Fanfarecorps „Wilhelmi na" te IJmuiden behaalde met Hemel vaartsdag op het Nationaal concours te 's Gravenland in de eerste afdeeling Fanfare waarin zij voor het eerst' op een Nationaal concours uitkwam een tweeden prijs met 7072 punt. Het ver- eischte aantal punten voor een eersten prijs was 72 en op den 2en Pinksterdag te Edam op het Nationaal concours al daar in de eerste afdeeling Fanfare een tweeden prijs met 62 punten. Het ver- eisehte aantal voor een eersten prijs was hier op 63 gesteld. In den marsch wedstrijd werden twee derde prijzen behaald. Als jury fungeerde de H.H. N. A. Bouman, gep. Kapitein, Dir. Kon. Mil. Kapel den Haag, Martin Walters en J. Vincent van Amsterdam. VELSEROORD. Bij de Vrijdag te Haarlem gehou den aanbesteding voor het maken van voorzieningen aan de militaire gebou wen en werken van het Noordelijk ge deelte van het Westelijk front der Stel ling van Amsterdam met IJmuiden waren laagste inschrijvers de lie er en W. A. Sanders en A. A. van Kaam al hier met f 6184. Bij Kon. Besluit van 2 Juni j.l. zijn goedgekeurd de statuten van de afdeeling Velseroord der Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs. Aan den heer M. J. Rol vink alhier is vergunning verleend tot het, bouwen van 10 woonhuizen aan den Velser duinerbuurtweg. VELSEN. Het Hoogovenwerk te Velsen. Naar aanleiding van het in bedrijf stellen van het groote Hoogovenwerk te Velsen, heeft het „Polytechnisch Weekblad" een speciaal nummer ge wijd aan dit bedrijf, en eenige daar mede samenhangende technische vraagstukken. Het tragische feit valt daarbij te ge denken, dat het eigenlijke inleidend artikel tot dit nummer door den grond legger van dit bedrijf H. J. E. Wencke bach geschreven werd, kort voor dat deze zoo kundige ingenieur als leider aan dit bedrijf door den dood daaraan werd ontrukt. Aan zijn nagedachtenis wijdt zijn mede-directeur Ir. J. A. Kess- ler eenige hartelijke woorden. Wenckebach sdhetst in dit artikel in hoofdzaak het beperkte werkprogram van het bedrijf, dat allereerst zal wor den ingevoerd, b.v. productie van de meer hoogwaardige phosphorarme en practisch phosphorvrije soorten, d.w.z. een gieterij-ijzer dat in samenstelling .het meest de bekende Schotsche mer ken en het Duitsche I nadert, hematiet ijzer en staal ijzer (grondstof voor het basisch Simens Martin proces). Ook de bekende alliages voor de staalfabricage vallen buiten het werk program echter om verschillende rede nen waarschijnlijk eerst tegen den tijd, dat de tweede hoogoven in ge bruik zal worden genomèn. Waar de productie uit één hoogoven in normaal bedrijf verre het Neder- landsche verbruik overtreft, zal de Mij in hoofdzaak op uitvoer zijn aangewe zen. Hoewel quantitatief de afzet in Nederland niet een eerste rol speelt acht de Hoogoven Mij. het niettemin als haar taak den afzet in Nederland zooveel mogelijk tot zich te trekken en hoopt zij dat de Nederlandsche gieters het Nederlandsch hoogovenwerk een „fair chance" zullen geven. Het tweede hoofdproduct voor het nieuwe bedrijf is cokes, voor welke afzet men niet bevreesd is. Van de bijproducten speelt het gas (hoogoven en cokesovengas) de hoofd rol. Het streven zal worden gevolgd om daarvoor zooveel mogelijk in eigen nevenbedrijven afzet te vinden. Daar buiten is echter een emplooi te vinden voor het hoogovengas door omzetting in electrische energie. En het is bekend dat die energie aan de stroomvoorzie ning der provincie Noord-Holland zal bijdragen. De bestemming der hoogovenslakken waarvan de economische waarde steeds hooger wordt aangeslagen, is nog niet bekend, doch stellig zullen zij worden benut! De bijproducten der kooksfabricage, teer, ammoniumsulfaat en benzol waterstoffen zullen waarschijnlijk ge makkelijk door de Nederlandsche markt worden opgenomen, ten deele als grondstof voor verdere verwerking. De bedrijfsdirecteur van het hoog ovenwerk te Velsen, Ir. A. II. Ingen ITousz, geeft een gedetailleerde en zeer lezenswaardige beschrijving van het groote bedrijf, waaruit ten volle de moderne inrichting blijkt. De bekende Engelsohe specialist op hoogovengebied E. Adamson, uit Shef field behandelt de geschiedkundig technische ontwikkeling van het hoog- ovenbedrijf, terwijl Dr. Ing. O. Wehr- heim .die ten behoeve van het Neder landsche Hoogovenwerk uitgebreide vergelijkende studies maakte het ver schil schetst tusschen Europeesche en \merikaansche Hoogovenpraktijk. Op het gebied der warmte-economie een vraagstuk van primair belang bij het Iloogovenbedrijf, behandelt Dr. Ir. A. Korevaar de wet der warmtecom- pressie en de Brandstoffen-economie. Ten slotte wordt een kort artikel, toegelicht door teekeningen gewijd aan een der laatste ovens uit een vroegere periode der Nederlandsche Hoogoven-industrie. Tusschen 1870 en 1880 waren nog enkele hoogovens hier te lande in bedrijf aan den Gel- derschen en Ouden IJssel. Uit deze Van oudsher bekende hoogovens zijn de eerste ijzergieterijen in Nederland ontstaan en wel te Meppel, Ulft, Ter borg en Deventer. Een dezer hoogovens wordt be schreven. Hij had een productie van 3000 K.G. per dag, wat voor onzen tijd weinig is als men deze productie ver gelijkt bij die van den nieuwen oven te Velsen die per dag 400.000 K.G. moet leveren! Bij de samenwerkende organisa ties van fabrieksarbeiders is naar Hl. Dbl. meldt, van de firma Van Gelder en Zonen een schrijven ingekomen, dat de aangevraagde conferentie we gens een buitenlandsche reis van één der directeuren niet kan plaatsvin den, doch dat zoo spoedig deze terug is, de organisaties hiervan bericht zullen ontvangen. SANTPOORT. Bij de Vrijdag door de Genie te Haarlem gehouden aanbesteding voor het vergrooten van de wachters-wo ning bij het fort de Liede was laagste inschrijver de heer L. H. Rings alhier met f 2899. „Volksonderwijs" Afd. Santpoort. Men schrijft ons: Vrijdagavond vergaderde de feest commissie ter verdere bespreking van het zomerschoolfeest. Medegedeeld werd dat plm. een be drag ad f 500.beschikbaar is, welk bedrag, gezien de nog steeds minder gunstige omstandigheden, bevredi gend mag worden genoemd. Den ge vers hiervoor onzen hartelijken dank. Mochten "er zijn die nog gaarne willen bijdragen en door de een of andere re den hiervoor niet in de gelegenheid waren, wordt medegedeeld dat het adres van de penningmeesteresse is Mej. M. P. van Runnard, Molenstraat Santpoort. Besloten werd des morgens weder een optocht te houden; reeds eerder is ge bleken dat de inwoners van Sant poort zeer smaakvol kunnen versieren en rekenen dan ook op een algemeene deelname. Des namiddags zullen de kinderspe len worden gehouden met verschillen de attracties. Het programma zal nog verder worden uitgewerkt, waarvoor eenige commissies zijn samengesteld. Als datum is vastgesteld Woensdag 9 Juli a.s., een ieder zorge dus vroeg tijdig dezen dag vrij te maken. 5 O N S ÜLT ATIE-BUREAU. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Briniostraat, Velseroord. Dinsdags geopend van 23 uur. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. van Sloten van Haar lem. Ouders laat vooral uw kinderen on derzoeken. Door den grooten toeloop is het noo- dig gebleken, dat men zich laat inschrij ven Dinsdags van 2—3 uur, Vrijdags van 67 uur of dat men zich schrifte lijk opgeeft voor inschrijving, waarop U bericht zal worden gezonden, wan neer U op het Consultatie-Bureau moet komen. VISSCHERIJ. HOSPITAAL-KERKSCHIP DE HOOP. II (Slot). Thans nog een kort overzicht van de vier reizen, dezen zomer verricht. Den 12den Juni uit IJmuiden vertrokken, kwam „De Hoop" den 21 sten in Ler wick op de Shetlandeilanden aan. De ze haven werd gedurende de eerste drie reizen acht maal aangedaan, ge woonlijk van Vrijdag of Zaterdag tot Maandag of Dinsdag daaropvolgende. De Hollandsche schepen die er zich bevonden, werden bezocht lectuur werd uitgedeeld, bijbels werden ver kocht, zieken werden door den dokter geholpen en des Zondags werd öf aan boord van „De Hoop" öf in St. Clements Hall door onzen predikant de gods dienstoefeningen geleid. Op de laatste reis werd niet Lerwick, maar Lowe stoft aangedaan, daar de visschers- vloot zich toen meer zuidelijk bevond. Lerwick is nu eenmaal gedurende het grootste deel van den zomer de plaats waar de visschersvloot zich verzamelt. De vriendelijkheid der inwoners te- genovers onze Hollandsche visschers wordt geroemd; ook de opvarenden van „De Hoop" mochten gedurig van die vriendelijke belangstelling daad werkelijke bewijzen ontvangen. De Nederlandsche consul, de heer D. Laurenson beijverde zich eveneens hun het verblijf telkens zoo aange naam en gemakkelijk mogelijk te ma ken. Aan zijn goedgunstige bemidde ling was het o.a. te danken, dat „De Hoop", wanneer er plaats voor te vin den was, aan den wal mocht liggen, wat voor het gedurig van en naar boord gaan natuurlijk zeer geriefelijk was. Enkele uitstapjeswerden in vrije oogenblikken door geneesheer en pre dikant gemaakt; eens per auto naar Alna, een station van de walvisch- 1 vangst, en een andermaal naar het in teressante vogeleiland Noss. Men moet speciale vergunning hebben om dit merkwaardig plekje gronds te mogen betreden, een vergunning die door vriendelijke bemiddeling van den heer Mainland, onderwijzer op het eiland Bressay vanwaar men naar Noss wordt overgezet verkregen werd. Noss wordt slechts door één persoon bewoond, den veerman. Men mag het eiland niet met geweren of touwen bezoeken. De vogels mogen niet geschoten, de rotsen waar zij nes telen, niet beklommen worden. De vo gels zijn dan ook zoo mak, dat men ze in de hand kan nemen, zonder dat zij zich verzetten. Voorwaar een ideaal eiland voor onzen eminenten landge noot Dr. Thijsse! Curieus is de bijzonderheid door een der predikanten opgeteekend, dat ofschoon over het algemeen het zingen in de kerken in Schotland op veel hoo ger peil staat dan bij ons, de men- schen in Lerwick het gezang van onze visschers prachtig vinden. Zij staan dikwijls te luisteren buiten St. Cle ments Hall, als er Hollandsche dienst is en maken de opmerking dat het zin gen van de visschers „just like the wa ves of the sea" is. Het wordt gewoon lijk .in onze kerken niet zoo bewon derd Ilk sprak straks over den bijbelver- koop. Die is over bet algemeen op de schepen zeer vlot gegaan. De mooie,

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1