P. DE 6RUYTER ZOON. De Gruyter's Jam 60, 70 en 80 cents per pot. De Gray ter s Appelgelei 40 cents per pot. Bij aankoop Tan 2 potten ontvangt men 3 potten. Bq aankoop van 4 potten ontvangt men 6 potten. By aankoop van 10 potten ontvangt men 15 potten. KENNISGEVING inzake tydelyke afsluiting van een weg. Drukkerij Sinjewel Het fruit van Necrland's tuinen Dat koatlijk wast en bloeit, Zoo heerlijk zonbeschenen En frisch beregend groeit. Wordt in Jam van De Oruyter Verwerkt en toebereidt, Zoo versch, gezond en smaaklijk, Een frissche heerlijkheid. Oeheele vruchten drijven In kleurige gelei Van kersen, abrikozen, In sap van vruchtenbrei. Ik zie de kleintjes smullen Van jam en van gelei; Hun lipjes kleven, glimmen En 't oogje glanst daarbij. D eze reclame la geldig vanaf Donderdag 12 tot en met Woensdag 18 Juni In onzen winkel Oranjestraat IJmulden. Slultings-demonstraüe der blauwe week. Sinds eenige jaren hebben de geza- melijke geheelonthouders in Nederland de gewoonte om tusschen hemelvaarts dag en pinksteren een extra-intensieve propaganda te voeren voor hun begin sel. In die „Blauwe Week" ziet men aan plak- en strooibiljetten, kranten, straattransperanten, meetings en ver gaderingen en blauwe bloempjes-ver koop. We zagen van dat alles ook dit jaar weer in onze gemeente. Aan het einde dezer week komt men dan op een geschikte plaats uit het heele land samen voor de „Sluitings demonstratie". Elke 2e Pinksterdag is zoo getuige van een blauwe wapen schouw. Voor dit jaar was als tooneel der demonstratie aangewezen Haar lem, maar de straten, zelfs van onze bloemenstad, zijn minder geschikt voor een dergelijk feest. Daarvoor is de ruime natuur noodig en zoo blikte men in Haarlem over de grenzen, kwam in Bloemendaal en vandaar zelfs in onze gemeente terecht. Ter elf der ure werd toen Haarlem veranderd in HaarlemVèlsen en wij zagen de demonstratie in de bosschen van „Ter ras" daartoe door de eigenaresse ter beschikking der drankbestrijders ge steld. Daar hebben duizenden van alle leeftijden en geslachten den Pinkster maandag gemaakt tot een dag van be moediging in den strijd tegen het al coholisme. Het programma was gedrukt in een sierlijk hoekje dat echter eenigszins onbetrouwbaar was. Voor den morgen waren aangegeven verschillende wij dingssamenkomsten op het terrein. De samenkomsten werden echter voor een deel op andere plaatsen, ten deele ook niet gehouden. Persoonlijk vertoefden wij een oogenblik bij een daarvan en naar we hoorden moet ook bij anderen genoten zijn. Dat was het geschei opmarcheeren voor den slag. De eigenlijke drukte begon pas om 1 uur. Door B. en W. was stemming verleend om uit het Noorden en het Zuiden van de grenzen der gemeente naar het terrein in op tocht te gaan. We meenen dat slechts (uit het Zuiden daarvan gebruik is ge- paaakt. e Hoewel het programma als tijd van (Oeginnen half drie aangaf was het be noemde professorale kwartiertje er bij j/erstreken eer de .voorzitter van het randeiijk comité, de heer Runaart het welkomstwoord uitsprak. I Door de federatie van onthouders- was medewerking door het gezamenlijk zingen eenige liederen waarna elk koor nog eien nummer ten beste Doordat de tijd die men te laat jvas en een korte regenbui tot spoed moest ook daarbij van de volgorde worden afgewe en was men tegelijk bezig met de terwijl op andere hoe- en van het terrein een spreker aan ,ret woord was hetgeeai niet bevorder- tjk was voor het volgen van het ge heel. Wij zullen dus maar eerst de jang afzonderlijk volgen in ons ver slag. Nadat allen hun nummer gezon den hadden, werd medegedeeld dat oor verschillende organisaties me dailles waren beschikbaar gesteld, lt)odat elk der deelnemende zang- en er een kon ontvan- (pn als souvenir aan dezen middag. niet al die medailles even leaardevol waren mocht men daaruit keuze doen in volgorde van den ^stand die men had moeten afleggen te komen, zoodat de verste vereeni- de eerste keuze had. Alleen men oest op gezicht zijn keuze doen. En volgde voor insiders een der ^eest vermakelijke oogenblikken van ;efn dag. Er waren bij groote en kleine bronzen maar ook fijne zilveren en rguld zilveren medailles. De voor- vc.ters traden naar voren en deden isinne keuze. Niet een maar ongeveer fa.en vergaten dat kwaliteit en kwan- bieit niet dikwijls narallel gaan en injzen een groote plak koper voor hun aaandel, zoodat de laatst komenden erl verplicht waren genoegen te ne- met de kwaliteit-houdende me elies. Die daor de zevende uitgezocht drd had zeker wel 5 maal de metaal- der eersrtgekozenen. a^nmiddels hadden een 3-tal sprekers woord gevoerd. Van de jeugdgroep op de heer Henk Witte die in een gewekt woord de jongeren aanvuur- ^r( mee te strijden opdat de komende tatschappij niet die alcoholellende zien geeft die de huidige samenle- big doet aanschouwen. •r De neutrale groep had als spreker tlfyral de oógen gevestigd op Ds. A. E<a der Heide uit Britswerd die op den viSist van den strijd wees in onze da- i h nu opnieuw een wetsvoorstel tot •pooering van de Plaatselijke Keuze het parlement aan de orde komt. )rts wees hij op het gestadig avan- e^en der bewqging in aantal en Otcht en tegenstand. be Christelijke groep werd vertegen- <>rdigd in Ds. L. W. C. Ekering uit sterdam die ook sprak over; yol- harden tot het einde. Hij wees in zijn vurig woord verschillende pijlen aan die men tegen het alcoholisme en den drankhandel heeft te gebruiken, als waarheid, plaatselijke keuze en, voor hem als christen, vooral de liefde van Christus die dringt om weg te nemen, zooveel men kan, de ellende die geleden wordt tengevolge van het alcoholisme. Met die pijlen dient de vijand bestre den tot verdoemens toe. Door deze wijze van afwerken van het programma was het nog een half uur voor den aangegeven tijd toen de voorzitter de demonstratie, sloot met te concludeeren dat alles in het teeken van geestdrift voor den strijd had ge staan en een woord van dank aan het comité in Haarlem dat de dagorde had geregeld. Gedurende de demonstratie hadden op een ander terrein en op andere wij ze dan aangekondigd was kinderspelen plaats gevonden. Aan het einde begaven allen zich in optocht naar Haarlem waar in de groote kerk een orgelconcert voor de demonstranten gegeven werd. Doch voor een verslaggeven daarvan is een Velser-verslaggever niet geroepen. SCHEEPVAART. In de week van 2 tot 9 Juni werden alhier door de Noordzeesluizen geschut: uit zee 72 stoomschepen en 3 zeelichters •n naar zee 69 stoomschepen. IJ m u i d e n. Aangekomen 6 JuniC. E. Nijman, st., La Pallice, ijzererts, Hoogoven- bedrijf; 8 Juni: Bourges, st., St. Nazaire, ijzererts, id.; 10 JuniSkum, st., Christian- sund, makreel, Visschershaven. Vertrokken 7 JuniWynding, st., New castle, ledig; C. E. Nijman,st.. Rotterdam, id., Johannes C. Russ, st., Harburg, ijzer, 10 Juni: De Hoop, Hospitaal-Kerkschip. Noordzee. De berging van het stoomschip „Alesia". Vrijdagmorgen is het stoomschip „Alesia'', dat reeds sedert ongeveer een half jaar bezuiden De Koog op Texel op het strand zat vlot gebracht. De ge schiedenis van deze berging zal niet nalaten den goeden naam dien de Ne- derlandsche bergingsmaatschappijen bezitten, nog te vergrooten. In een week tijd toch werden twee moeilijke bergingen tot een goed einde gebracht. Eerst de bij Terschelling gestrande „Jaroslaw" en nu de „Aselia". De „Aselia" strandde, gelijk men zich herinnert, in den nacht van 18 op 19 December van het vorig jaar. Het schip, dat 5144 bruto registerton meet, was toen op sleeptouw van de Duitsch sleep boot „Hoheweg", op weg naar Bremen, om gesleept te worden. Tijdens een op komenden storm brak de sleeptros; de machines waren geheel onklaar, de schroeven waren afgekoppeld, zoodat het hooge leege schip een speelbal der golven werd, en op de Texelsche kust gegooid werd. De reddingsboot van De Koog bracht de bemanning, de kapi tein en eenige runners aan land. Het vlotbrengen van dit schip is wel een buitengewoon werk geweest. Dpor- dat het schip leeg was, viel er aan lich ten niet te denken. Bij andere gestran de schepen kan veelal de eigen kracht hard meewerken. Hier was dit geens zins het geval. In de machinekamer was het één chaos. Toch ondernamen de bergingsmaatsch"Doeksen- Dros, in combinatie met de reederij Wijsmuller een poging om de „Aselia" vlot te brengen. De Kon. Holl. Lloyd stelde een der bekwaamste machinis ten, den heer N. J. Slemmer, beschik baar, om te trachten den hopeloozen warboel in de machinekamer weer in orde te maken. Tegen alle verwach ting in slaagde de heer Slemmer er in na groote inspanning den chaos te ver anderen in twee zeker werkende scheepsmachines. Het bergingswerk werd begonnen met het uitbrengen van een drietal, 600 M. lang, armsdikke staaltrossen. Twee daarvan werden vanaf het ach terschip met gekatte ankers zeewaarts uitgebracht, een derde werd van het voorschip in de duinen geankerd. Hierdoor slaagde men er in het aan vankelijk dwars liggende schip met het achterschip zeewaarts te werken. Vervolgens werd een houten damwand om het schip geslagen, het daarbinnen liggende zand grootendeels weggegra- ven, waarna de vloed het kanaal ver der uitschuurde. Met de zware trossen werd vervolgens het schip met kleine beetjes zeewaarts getrokken, waarbij de weder in orde gebrachte machine- instaliatie krachtig kon helpen. Na zes maanden was men eindelijk zoover gevorderd, dat een poging kon worden gewaagd het schip vlot te slee pen. Een tweetal sleepbooten van de firma Dros-Doeksen, en een drietal van Wijsmuller zouden hunne krachten er op beproeven. Het ging echter niet zoo vlot. De eerste dag 4 Juni gaf slechts een winst van 35 M. Den twee den dag was men een weinig gelukki ger, 57 M. kon de „Aselia" zeewaarts worden gebracht. Vrijdag 6 Juni, werd het pleit beslecht. Toen slaagden de vier grootste sleepbooten er in de „Ase lia" tusschen de banken in diep water te krijgen. Met een inmiddels gearri veerde derde sleepboot van de reederij Wijsmuller werd de „Aselia" over de banken gesleept, waarna koers gezet werd naar Nieuwediep alwaar men des middags aankwam. Een kranig stuk werk was daarmede ten einde gebracht. VISSCHERIJ. Van de haringvisscherij kwamen hier binnen de loggers Hendrika AntonialJ.M. 188 van de reederij Job Oouda met 308 tonnen pekelharing en Anna K. W. 28 met 252 tonnen. Het Noorsche stoomscheepje Skum is hier gisteravond van Christianssund aan gekomen met 600 kisten makreel voor de firma Aalbers. GEMENGD NIEUWS. De toestand. De Nieuwe Rotterdammer Crt. geeft algemeene beschouwingen over de we reldgeschiedenis van dag tot dag on der den naam: De Toestand. Het doet denken aan de bulletins die men van een zieke uitgeeft. "Over de gezonden geeft men geen bijzondere mededeelin- gen, maar de ziekenvragen de aan dacht. Europa lijdt nog steeds aan den crisis als gevolg van den oorlog. Ons werelddeel is ziek en we stellen belang in het nieuws, dat een man, die veel weet en helder ziet als de N. R. Toe standschrijver, ons iederen dag erover te vertellen heeft. Deze ziekte heeft ve le verschijnselen en nauwelijks is er verbetering bij een of een ander krijgt weer een bedenkelijker aanzien. Frankrijk heeft een stapje gedaan naar verzoening en Duitschland doet tege lijk een stap achteruit, zoodat ze weer evenver van elkaar af zijn. Rusland begint steeds meer in handelsverbin ding met de overige wereld te komen; verbroken internationale draden wor den gehecht, maar tegelijk begint de strenge Bolsjewistische richting in Rusland weer veld te winnen en wordt daardoor het vertrouwen in de Sovjetrepubliek weer verzwakt. Zwe den en Engeland bezuinigen van betee- kenis op hun militaire begrootingen, Denemarken is van plan tot ontwape ning over te gaan, in ons land beginnen al meerderen in te zien, dat het beter is geen weermacht te bezitten dan eene, die den vijand wel aantrekt maar niet verjaagt, in Frankrijk zelfs zal de nieuwe regeering wellicht de militaire lasten eenigermate gaan verminderen, maar tevens komt de ontdekking van de doodende straal de gemoederen ver ontrusten en naar vermeerdering der militaire kracht zoeken. Met alle ver anderingen blijft daardoor de toestand wijwei gelijk en dat is ernstig genoeg, wel niet hopeloos maar ook niet hoop vol. Prof. H. T. Colenbrander, die de ge schiedenis niet beperkt tot het verle den maar ook graag wetenschap ver kondigt over het heden en daarbij tracht zooveel mogelijk zonder partij digheid en vooroordeel te zijn, heeft de zer dagen gesproken over het tegen woordige Europa. Hij is een man van rustig, nauwgezet oordeel en den kal- men stijl van.den man der wetenschap. De wereld is, naar zijn meening, sinds '19 achteruitgegaan ten aanzien van de vraagstukken van wereldher vorming. In '19 moest niet alleen een wereldoorlog geliquideerd worden maar ook de wereld hervormd. Cle- menceau en later Poincaré hebben de liquidatie van den oorlog belangrijker gevonden dan de hervorming der we reld. Zij hebben op den achtergrond gedrongen, wat Wilson op den voor grond plaatste. Engeland en Amerika willen de onschadelijkheid van Duitschland niet waarborgen, daarop heeft Frankrijk zijn sterke positie aan den Rijn gebruikt, om Duitschland onschadelijk te houden. Engeland wil thans Duitschland gelegenheid geven, zich economisch te herstellen en dus ook zijn verplichtingen tegenover En geland na te komen. Frankrijk heeft daarentegen tot nu toe een politiek van prestige, van den sterken vuist willen voeren. Thans is het echter wel vervulbare eischen te stellen, maar wil ook zekerheid, dat zijn eischen vervuld worden. Maar terwijl Frank rijk naar links verschuift, is Duitsch land naar rechts gegaan. Het is niet hetzelfde Duitschland meer. Prof. Colenbrander wil niet weten van de' sombere voorspelling, dat de Westersche beschaving ondergaan zal. Hij ziét in die voorspelling een dreige ment van Duitschland: Nu wij versla gen zijn, sleuren we heel Europa in onzen val mede. Wij hebben mannen van gezag noodig bescheidener in de keuze van hun doel als Wilson en met een betere kennis van den feitelijken toestand. Het kapitalisme heeft de kansen op voortbestaan eener steeds groeiende bevolking vergroot, maar het heeft zich door heb- en winzucht laten ver schalken. Daarom staat de wereld thans tegenover een zedelijk vraag stuk. Kennis, warmte en wil zijn noo dig, om het op te lossen. En, voegen wij eraan toe, een groote portie geduld, want de kluwen kan niet met rukken en scheuren uit de war gebracht wor den. Eeias Parentum. In de Deutsche Wochenzeitung vin den we de vraag beantwoord hoe wij Nederlanders onze voorouders in man nelijke lijn noemen, aldus: 1. Vader. 2. Grootvader. 3. Overgroot vader. 4. Betovergrootvader. 5. Oudva- der. 6. Oudgrootvader. 7. Oudovergroot vader. 8. Oudbetovergrootvader. 9. Stamvader. 10. Stamgrootvader. 11. Stamovergrootvader. 12. Stambetover- grootvader. 13. Stamoudvader. 14. Stamoudgrootvader. 15. Stamoudover- grootvader. 16. Stamoudbetovergroot- vader. 17. Edelvader. 18. Edel- grootvader. 19. Edelovergrootvader. 20. Edelbetovergrootvader. 21. Edel- oudvader. 22. Edeloudgrootvader. 23. Edeloudovergrootvader. 24. Edeloud- betovergrootvader. 25. Edelstamvader. 26. Edelstamgrootvader. 27. Edelstam- overgrootvader. 28. Edelstambetover- grootvader. 29. Edelstamoudvader. 30. Edelstamoudgrootvader. 31. Edelstam- oudovergrootvader. 32. Edelstamoud- betovergröotvader. 33. Voorvader. 34. der, enz., tot in het 64e geslacht. Met aarts- komt men tot het 128e ge slacht, met opper- tot het 256e en dan met hoog- tot het 512e. Schat men een menschengeslacht op 30 jaar, dan was Abraham vóór ongeveer 4000 jaar de aartsvooredelstambetovergrootvader van alle Israëlieten. Het Vad. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte kom onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en teven gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord. Burgemeester en Wethouders ven Velsen brengen ter openbare kennis, dat de spoor wegovergang In den ZEEWEO te Driehuls, en gedeelten van dien weg nabij genoemden overgang ook nog op DONDERDAO 12 JUNI a.s., van dea voormiddags 6 uur tol des avonds voor het verkeer met rij- en voertuigen zullen zijn afgesloten. Velsen, 11 Juni 1024. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. J. P. Handgraaf l.b Willemsplein IJ en 16 Tel. 153 Levert alle oek- en f i Handels drukwerken i t l i i spoedig, net afgewerkt 't j en tegen billf/kst j berekende prijzen 'i M i I

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 3