IJmuider Courant De Semaphoor Zaterdag 21 Juni 1924. 2e blad HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat het verzoek van de Naamlooze Vennoot schap Vereenlgde Koninklijke Papierfabrie ken der firma Van Qeider Zonen te Velsen, om op het perceel, kadastraal bekend Oe- mecnte Velsen, Sectie B no. 2074, gelegen aan de Corverslaan, hare Papierfabriek te mogen uitbreiden door het oprichten van een houtwasscherij, waarin gebezigd zullen worden 3 electromotoren van 35, 30 en 10 P. K., door hen is toegestaan. Velsen, den 18 Juni 1924. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester J. Kostelijk. J. P. Handgraaf l.b. IJMUIDEN. N. V. Ind. Mij. Hcra. Aan het jaarverslag over 1923 ontleenen wij het volgende: De totale omzet van den handel in carbid, stalen pijpen en technische artikelen ver toonde eenigen teruggang tegenover het voorafgaande jaar, voornamelijk door den geringeren omzet in het artikel carbid, ten gevolge van den heftigen concurrentiestrijd, welke door vele fabrieken werd gevoerd en waaraan de door ons vertegenwoordigde fabriek weinig of geen deel nam. In het begin van dit jaar heeft zich evenwel een syndicaat gevormd, waarbij nagenoeg alle Europeesche fabrieken, die voor export werken, zijn aangesloten, zoodat voor de toekomst eene meer constante prijsnoteering in uitzicht is, die ons naar wij meenen te mogen ver wachten, in staat zal stellen den omzet van het artikel weder belangrijk te doen toe nemen. Niettegenstaande het geringere om zetcijfer was het voordeelig saldo onzer handelsafdeeling nog iets gunstiger dan het vorig jaar. De uitoefening van het visscherijbedrijf werd gedurende een gedeelte van het jaar in niet geringe mate bemoeilijkt door het intreden van eene aanzienlijke stijging der kolenprijzen, welke evenwel later door eene belangrijke daling werd gevolgd. In het algemeen kon, in vergelijking met de beide voorafgaande jaren eene geringe verbetering worden geconstateerd in de regelmaat waar mede het bedrijf werd^/igeoefend, waartoe wel in hoofdzaak bijdroeg de omstandig heid dat een geringer aantal buitenlandsche schepen in de zomermaanden te IJmuiden kwam markten. Toen tegen het einde des jaars de uit voer van visch eenigermale toenam werden er allengs meer schepen in de vaart ge bracht. Voor de reparatieafdeeling onzer fabriek had deze verlevendiging van het bedrijf eene vermeerdering van werk ten gevolge, die zich tot in het loopende jaar bleef bestendigen. De ombouw tot loodsbooten der drie aan het Rijk verkochte stoomtrawlers, waar mede in 1922 een aanvang was gemaakt, werd in den loop van het jaar voltooid eii de schepen werden achtereenvolgens na geslaagden proeftocht opgeleverd. Het is ons een genoegen te kunnen melden, dat de schepen in alle opzichten aan de verwach tingen hebben voldaan. Ook in het afgeloopen jaar hebben wij onze maatregelen tot bezuiniging verder doorgevoerd en slaagden wij er in een belangrijke besparing op de onkosten te verkrijgen. Onder de gewone berekening van rente in rekening courant aan de dochter maat schappijen sluit de Exploitatie rekening onzer Vennootschap dit jaar met een, zij het ook klein, voordeelig saldo. Het bedrag der vaste jaarlijksche afschrijving onderging eenige vermindering, doordat de minimum boekwaarde voor eenige machines is bereikt. Waar er zich allengs teekenen voordoen, die er o. i. op wijzen, dat er ten opzichte der visscherij eene kentering aanstaande is, die, naar wij hopen, op den gang van zaken in ons bedrijf een blijvend gunstigen invloed zal hebben, meenen wij de in ons vorig jaarverslag in uitzicht gestelde kapi taalsreorganisatie voorloopig achterwege te moeten laten en U daaromtrent thans nog geen voorstellen te moeten doen. Op de deelname in het kapitaal der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken heeft de laatste storting in het afgeloopen jaar plaats gehadhet aan deel is voor de nominale waarde, zijnde f 25.000.—, onder bovengenoemd hoofd opgebracht. Verder omvat deze rekening de aandeelen en rekening-couranlsaldi der dochtermaatschappijen, de 130 aandeelen in de N.V. de Haarlemsche Ijzergieterij, be nevens eene eerste hypotheek ten laste der laatstgenoemde Vennootschap. De Droogdokken in het Oosterdok te Amsterdam waren gedurende een groot deel van het jaar van onvoldoende loonend werk voorziendientengevolge leverde de Exploi tatierekening een nadeelig saldo op. De omstandigheden in aanmerking ge nomen, kunnen de uitkomsten der exploi tatie onzer visscherijschepen dooreenge nomen als niet ongunstig worden be schouwd. De omzetten Fabriek en Handel bedroe gen in 1923 te zamen f 1.082.100.—. De gewone jaarlijksche afschrijvingen bedragen f 41.829.47. Het voordeelig saldo der Exploi tatie-rekening bedraagt f 2.638.69 zoodat het verlies onzer vennootschap over 1923 bedraagt f39.190.78. De nadselige saldi per 31 December 1921 en 1922 beliepen resp, f70.821.80Vj en f586.244.081/,, zoodat de Balans per 1 Januari 1924 een totaal-verlies aanwijst groot f696 256.67. Naar we vernemen heeft zuster Valkenier tegen 15 Augustus a.s. we gens huwelijk ontslag gevraagd als wijkzuster van het Witte Kruis. Gevonden voorwerpen. Een hlauw-vvollcn das, eenig geld, een kinderportemonnaie met inhoud, een grijze dameshandschoen, een gou den ring, een wollen kindermuts, een beige kinderhandschoen, een zak met eieren, een zwartlederen damesporte- monnaie met inhoud, een groen-lederen portemonnaie met inhoud, een zilveren collier; een portemonnaie met inhoud. VELSEROORD. De heer v. d. W. alhier kwam de ze week bij de Hoogovens in botsing met een anderen wielrijder, een bakker, die op een zware transportfiets zat. Het rijwiel van den heer v. d. W. kwam er slecht af, gelukkig liep het voor de personen zonder ongelukken af. Gevonden voorwerpen. Een heerenrijwiel, een huissleutel. VELSEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is weder een rijwiel gestolen van het terrein van het Iloogovenbe- drijf. De politie stelt een onderzoek in. De Politie heeft in het woonwa genkamp aangehouden do minderjari ge S., die nog wat. met de justitie te ver effenen had, nl. een boete of een week tuchtschool. Het jongmensch heeft de boete be taald en is toen weer vrijgelaten. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken bij den heer Th. aan den Stationsweg. De inbreker is binnengekomen door een tuimelraam. Ontvreemd is wat alpacca- en gero- tafelzilver en een zilveren horloge. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. GEMENGD NIEUWS. Het autobus-vnagstuk. Overleg van de burgemeesters in Haarlem en Omstreken. De wijze waarop verschillende autobus ondernemers hun dienst uitoefenen, heeft aan eenige burgemeesters van omliggende gemeenten aanleiding gegeven tot het vragen van voorlichting aan den Burgemeester van Haarlem. Ofschoon het autobusvraagstuk, voor wat de gemeente Haarlem betreft, behoor lijk is geregeld, heeft de Burgemeester van Haarlem in deze toch aanleiding gevonden om de burgemeesters van Alkmaar, Benne- broek, Beverwijk, Bloemendaal, Castricum, Haarlemmerliede c.a., Haarlemmermeer, Heemskerk, Heemstede, Heilo, Hillegom, Limmen, Lisse, Noordwijk, Noordwijker- hout, Schoten, Velsen en Zandvoort tot een bespreking van het autobusvraagstuk uit te noodigen. In deze bespreking, welke j.l. Donderdag ten Raadhuize te Haarlem werd gehouden, werd door nagenoeg alle uitgenoodigden deelgenomen. Algemeen waren de klachten over het slecht onderhouden van de diensten, het te hard rijden, de oneerlijke concurrentie tusschen de verschillende autobusonder nemers onderling, het vervoeren van te veel personen en het althans voor een ge- regelden dienstvaak onvoldoende materieel. Men was het er dan ook over eens, dat spoedig wijziging der toepasselijke wets bepalingen dringend noodzakelijk is, doch dat in afwachting van die wijziging alles wat mogelijk was gedaan moest worden, om dergelijke uitwassen van het zich zoo snel ontwikkelend autobusverkeer legen Ie gaan en dat niet alleen in het belang van het publiek, maar ook van de autobus ondernemers zelf. Om dit te bereiken werd besloten tot onderling overleg en tot het maken van zoeveel mogelijk uniforme regelingen in de verschillende belanghebbende gemeenten. Ten einde de uitvoering te vergemak kelijken werd tevens besloten eene commis sie van voorlichting te benoemen. Deze werd samengesteld uit de Burgemeester van Haarlem, Alkmaar, Velsen, Haarlemmer meer en Noordwijk. Het ligt in het voornemen dat deze com missie binnen eenige dagen hare werkzaam heden zal aanvangen om zoo spoedig mo gelijk met de maatregelen gereed te zijn, welke noodig zullen worden geacht om aan de hiervoor opgesomde bezwaren, voor zoover zulks met de bestaande wetgeving mogelijk is, paal en perk te stellen. VISSCHERIJ. Spaansche zeevisscherij. In Spaansche couranten en tijd schriften wordt in den laatsten tijd vaak de wensch uitgedrukt, dat de zeevisscherij, die vroeger in de 17e en 18e eeuw druk werd uitgeoefend in de Noordzee en op de banken van New Foundland, weer eens tot opbloei mocht geraken. Tegenwoordig is Noorwegen de groote leverancier van klipvisch aan Spanje. Elk jaar betrekt de Spaansche vischhandel 60 millioen K.G. klipvisch uit het buitenland, waarvoor met inbegrip van de vracht, ongeveer 100 millioen peseta's (1 pese ta f 0.47) het land uitgaan. De vis scherij en de bereiding van klipvisch kunnen, volgens die bladen, evengoed door de Spanjaarden zeiven uitge oefend worden, daardoor behoudt men het geld in eigen land en bevor dert men den scheepsbouw. Daarenbo ven zal de zoutwinnerij in Zuid-Span- je in omvang toenemen. Deze beweging ter opleving der vis scherij zou, als er spoedig resultaten van zouden komen, de crisis kunnen verminderen, die in de visscherij heerscht, want 30.000 visschers zijn thans zonder werk, daar meer dan 1500 vischstoomschepen opgelegd zijn, van welke er vele geschikt zijn om aan de kabeljauwvisscherij deel te nemen. door Carel Brensa 10 OP 'T WACHTUUR. De Letterziekte „Op 't Wachtuur" dat zal in de Semaphoor in 't vervolg beteekenen, dat we 'n oogenblikje eens niet al te scherp op te letten hebben. Nietwaar? we kunnen niet altijd door in touw wezen voor de belangen van IJmuiden. We moeten ook eens effen uitblazen. Dus we zullen zeggen, dat we zoo in 't wachtuur gelijk zijn aan de mannen van de Semaphoor en van den gouden ploeg en van den zilveren ploeg als er.... geen schip in zicht is. D.w.z. dat we dan 'n oogenblikkie kunnen klaverjassen en 'n pijp rooken en wat „boomen''. In de rubriek „Op 't wachtuur" zul len we dan ook eens af en toe wat je j noemt effectief boomen! l Dit ter inleiding. We hadden 't 'n paar weken geleden over de kunst om met letters te werken, i Dat is niet zoo makkelijk als 't lijkt. O, nee De menschen, die zich toen de tj moeite gegeven hebben om woorden en zinnen te zoeken volgens onze op- i gaaf met den beginletter V zullen t wel gemerkt hebben, dat het niet zoo glad gaat als je zou meenen. En dat zou nou zoo erg niet zijn, als het in werkelijkheid niet zoo buitenge- woon belangrijk was om met onze on- noozele zes en twintig lettertjes van het A. B. C. wat handig te kunnen omsprin gen Er zullen natuurlijk lezers genoeg zijn, die gedacht en zelfs gezegd 1 hebben: Wat kan mijn dat kunsie schele Ook 'n zorg of ik daar sterk in ben of niet! Maar deze menschen weten niet wat er achter steekt! Het is 'n reuzekunst en die reuze- 't kunst is goud waard! 19 Niet alleen voor de menschen die moeite doen om te schrijven in kran ten of onderwijzer willen worden of correspondent op een handelskan- toor Voor iedereen is het belangrijk: Voor de menschen die tegenwoordig zooveel weten en het vaak niet netjes kunnen oververtellen Voor den winkelier, die af en toe reclame maken wil en geen goede dingen weet te vinden Tot zelfs voor 'n stoker op de trawler, die 'n brief aan z'n meisje wil schrij ven Vooral voor den handel zou het zeer bevorderlijk zijn, als de handelaars die tegenwoordig allen adverteeren eens de kunst verstonden de couranten met wat meer geestige en origineele advertenties te vullen. Het zou veel aardiger zijn en het zou henzelf ten goede komen Luister maar. Hieronder volgt 'n oude advertentie, die een bijzondere kunstvaardigheid en kennis ten op zichte van ons alphabet verraadt. ADVERTENTIE IN EEN OUD- HOLLANDSCHE KRANT VAN EEN OUD-HOLLANDSCHE BIER BROUWERIJ. BEYERSCH BIER! Brave, bruik bare Beyersche Borsten van Be roep Bierbrouwers, bereiden be stendig, bitter, bruin Beyersch Bier bijzonder bekend, bemind en be wonderd bij alle broederlijk bijeen blijvende burgers! Biervijandige bedrogene Bachus- broeders beweren wel bijwijlen be paald: Beyersch bier behaagt beesten en bezopen boeren be nevelt 't bewustzijn beneemt de blijde begeestering brengt boos bloed bevordert breede buiken en betreurenswaardige beverigheid en bedenkelijke beschonkenheid En deze bitterbewonderaars be zingen en beminnen bijzonder Bourgogne, Bordeaux, Bergeracq, Bodenheimer, bergwijn en be schimpen boosaardig 't bruin Bey ersch Bier Maar Bachus begeestert beter! Bier-vijandige boemelaars bevo rens gij bewijzen bijbrengen wil, blijft Bier-beminnaars blijft bij bruin, bruischend, bloed bij zettend Beyersch bier Bernard Baptist Beeftniet. Bierbrouwer. Ziet ge dat is een advertentie van B-woorden. Ze verscheen in een vroege re krant en is al meer dan Honderd jaar oud en nog beroemd! Wie doet dat na in de „IJmuider"? Dan praten we eens verder I l i>- Brensa. JAAP CO. i 4 V Gas.... Ik moet eerlijk bekennen, dat ik niemendal begrijp van die langdurige gas-historie in de Velser gemeente raad! Als het nou nog ging over het aan schaffen van de doodende straal Of als de bedoeling was om inplaats van de vele autobus-diensten van IJmuiden naar Haarlem 'n speciale vliegdienst in te stellen op dit traject, omdat er boven altijd meer ruimte is dan beneden Mftar gas?m s Ik dacht dat we allang aan de elek triciteit toe waren! En als ik de eer genoot lid van het college te wezen, nou dan wist ik het wel! Ik diende subiet 'n voorstel in om heel IJmuiden en Velsen er bij te elec- triceeren ik bedoel te electrificee- ren! En ik sloot onmiddellijk 'n reuzecon tract met de P. E. N. want daar heb ben we reuze-goeie ervaringen mee op gedaan. En binnenkort liepen alle booten van de Alkmaar Packet elitrieks en de trawlers erbij! Overal was electrisch licht en voor 'n zacht prijsje! We aten en we dronken electrisch! Er liep binnenkort 'n electrische tram tot vlak voor het badpaviljoen aan 't' strand. Als er twee menschen in Vel sen trouwden, dan kregen ze van ge meentewege mee in d'r huishouding 'n stofzuiger, 'n electrische waterketel, koffiepot en melkkoker 'n electri sche kinderwagen en de man 'n vaste betrekking aan de P. E. N. Benevens tafels en stoelen en zelfs 'n bed, dat in den winter elitrieks kon worden ver warmd Je drukte maar op 'n knopje en alles ging gloeien! Bovendien zou ik heel IJmuiden electrisch inrichten. Van de vuurtoren af totaan de sigarenaansteker van iederen IJmuidenaar toe Alle Stormvogels kregen van mij 'n electrische batterij onder hun trui zoodat er 't volgend seizoen geen hou wen meer aan was en ze zoo vurig speelden als de Urakeezen op de Olim- piade zelf En zoo vervolgens Ik zette n ge weldige electrische Magneet op de Zui- derpier om alle schepen van de Noordzee in de IJmuider haven te trek ken en boven op de gebouwen van de V. E. M. zette ik er een naar den kant van Amsterdam om alle badgasten naar 't strand te trekken Ik zou 'r 'n stroom opzetten van 'n millioen volt Minder niet! Dat zou ik tenminste 'n voorstel noemen! Maar gas? B. VLAGGESEIN! Veertig jaren Voordat ik verder ga is het mij een behoefte mijn hartelijke complimenten te geven aan den heer M. C. VISSER loodsschipper le klasse van de IJmui der haven, die niet minder dan Veertig jaren heeft: Gevaren Gezwalkt op de zee Schepen beloodst, in weer en wind Storm regen hagel vorst! Die veertig jaren van zijn leven is bezig geweest schepen veilig binnen te brengen en daarvoor meer buiten zijn woning dan daarbinnen is ge weest. Die veertig jaren dan eens wat meer en dan eens wat minder dagen, nachten, weken van huis is geweest soms met het hevigste noodweer buitengaats heeft liggen dobbe ren met 'n kleine loodsboot om op schepen te wachten, terwijl wij dan veilig binnen waren en desnoods 'n de ken meer op onze kooi legden om wat warmer te liggen Die misschien heel wat keertjes in z'n leven met de grootste moeite op open zee, terwijl de wind gierde en het helsch donker was en z'n kleeren nat en kleverig tegen de touwladder aan boord van een schip is geklauterd om het naar binnen te brengen Om dan zelf weer trouw naar buiten te gaan met het eerstvolgende afhaler- tje Die dat allemaal veertig jaar lang heeft volgehouden! En nooit is er een standbeeld voor hem opgericht! Nooit is er een biogra fie van hem geschreven en gedrukt. Nooit heeft zijn portret in de krant ge staan of achter de rairi'en van den boekwinkel gehangen Nooit is er op een feestmaaltijd ter zijner eere gespeecht, zooals voor 'n wethouder van Lutjebroek, die 'n fees telijke Vee-tentoonstelling van Zuid- Scharwou geopend had, of die de prij zen mocht uitdeelen voor de harddra verij op de kermis van 'n dorp in de Boemelerwaard! Het schijnt mij niet heelemaal in den haak in onze zoo geordende samenle ving De besten worden geloof ik wel eens vergeten Maar evengoed mijn hartelijke com plimenten, mijnheer Visser! En als u 't goed vindt zal ik er een tje nemen op uw welzijn in de loods- societeit! PRAATJE VAN DEN VLETTERMAN! De Kunst van Adverteeren. In de „IJmuider Courant" van j.l. Zaterdag lazen wij de hieronder voor komende advertentie: Te koop een in volle vaart zijnde STOOMTRAWLER. Onderzoek expert toegestaan. Te bevr. bij C. F. Res, Castricum. Jawel Goeie morgen! Te Koop een in volle vaart zijnde Stoomtraw ler! Alsof dat maar niks is. I n Volle Vaart!... En dat is te koop! Onderzoek van experts toegestaan! Maar hoe wil nou 'n serieus expert zoo'n trawler onderzoeken als-ie in volle vaart is? In de eerste plaats: W aar is-ie in volle vaart In de haringhaven of in de Industriehaven kan niet, want dan zou zoo'n trawler de heele boel kort en klein varen In 't kanaal ook niet, zelfs niet binnen de pieren! Dus hij moet minstens op de Noord zee wezen En dan in volle vaart.... En dat zou iemand moeten koopen?.... Je koopt toch geen kat in de zak Je wil zoo'n trawler toch eerst wel eens zien en weten of ook de slikdek- sels en al 't andere in orde is Moet je dan misschien 'n watervliegtuig hu ren en 'm achterna gaan en er dan op 'n oogenblik vliegensvlug op neerstrij ken om in de gauwigheid even te kij ken een expertief te onderzoeken Nou ik kan 't niet helpen, maar ik vind dit 'n rare manier van wat te koop aanbieden. En als ik geen goed vertrouwend mensch was, dan zou ik denken, dat die meneer 'n oud beessie van een trawler heeft, waar niks van deugt Geen lampen aan boord en geen goeie kombuis de stuurinrich ting ietwat onklaar en de ruimen half vol water omdat 'n ding zoo lek is als 'n zeef En dat hij nu dacht: Weet je wat? Als-ie hard loopt, zie je 't niet Dus in volle vaart de Noordzee op en dan gauw 'n advertentie in de IJmuider.... Maar ik vlieg er niet in en op ge vaar af dat we de klant in de IJmuider verliezen, raad ik iedereen aan: Als je die trawler koopen wilt goed! Maar laat 'm eerst fatsoenlijk aan den kant komen en stil aan den wal liggen! Dan kun je zien wat je koopt! Zoodat ik maar zeggen wil, dat het nog zoo slecht niet is om wat met de 26 letters van ons alphabet te kunnen omspringen want indereen heeft wel eens wat te koop dan is het de kunst om het zoo te zeggen, dat het voor *t publiek aantrekkelijk is! Ik ga me tenminste nog 's vlijtig oefenen, want je kunt nooit weten hoe ik me ook eens verschrijf en dan heb je de poppen aan 't dansen Leer om leer Dan kom ik er niet levend af! B. CORRESPONDENTIE. Geachte lezers, ik heb het genoegen gehad 'n vrij kwartiertje te kunnen spreken met een van de afgevaardig den van Boulogne, die de vorige week IJmuiden bezochten. Nou die heeft me 'n boekje open gedaan! Volgende week zal ik er u van ver tellen. Bewonderaar van Jaap Co. Uw vers was te laat volgende week. B.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5