1 m 9IÉ Leapjosgii, m mwwvwwvwvww* Asakomende Meisjes een net'e Dienstbode. Flinke werkster dagmeisje dagmeid. Naailes PIEDIIBE nilll VOOR ZONDAG A.S, IJMUIDEN. NED. HERV. KERR. 10 uurDs. v. Oostrom Soede. 5 uurDs. Erdman. Zaterdagavond 8 uurBidstond. Maandagavond 8 uurSchoolvergadering. Doifign. Gem. Aid. Prot. Baad. 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. CBR. GBREF. KERK. 10 uur: Ds. Croes. 5 uurDezelfde. GEREF. KERK 10 uur: Ds. Jansen. 5 uur Dezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG Zondagavond 7.30Samenkomst. SprekerDe heer Van den Berg, van Haarlem. Dinsdag 8 uur: Openluchtsamenkomst op het Willemsplein. IJmuiden. Woensdagavond 7.30 Meisjeskrans. Donderdag 8 uur: Bijbelbespreking. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. Ds. Kroese. GEREF. KERK. Ds. Wissink. Dezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. Ds. J. C. van Dijk. Pijnen In Tanden en Kiezen ?[verdr(jft men door Mljnhardt's Sanapirln-Tabletten. 10 uur: 10 uur 5 uur 10 uur van Bloemendaal. WIJKEROOG. GEREF. KERK 10 uur: Ds. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurDr. O. A. van den Bergh van [Eysinga. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. Vunderink te Haarlem. (Voorbereiding H. Avondmaal). LOKAAL BETHEL. 9.45 uurDs. O. J. Ooede van Westzaan. (Doopsbediening.) 5.30 uur: de heer L. Smelik, cand. te 's Oravenhage, OFFICIEEL. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis het volgende raadsbesluit: De raad der gemeente Velsen; Gezien een verzoek van het bestuur van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen voor La ger- en meer uitgebreid lager onder wijs, gevestigd te Velsen, om de benoo- digde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor de stichting van een bijzondere lagere school in de omge ving van de laatstgebouwde 50 wonin gen der woningbouwvereeniging „Vel sen"; Gezien de voordracht van burge meester en wethouders, gemeenteblad no. 79 van 1924; Overwegende, dat de aanvraag mede is gegrond op het slot van paragraaf 11 van artikel LXIV der wet van 16 Febru ari 1923 (Staatsblad no. 38); dat derhalve eerst dient te worden uitgemaakt of in de afdeeling Wijker- oog een aanzienlijke toename der bevol king plaats heeft en of deze toename tot de stichting aanleiding geeft; dat men voor de toepassing van deze paragraaf onder aanzienlijke toename der bevolking moet verstaan, een toe name in die mate, dat voorziening in schoolruimte noodig is; dat niet is gebleken, dat wegens toe name der bevolking in deze afdeeling behoefte aan schoolruimte voor bijzon dere Christelijke scholen bestaat; dat ter plaatse de beschikbare school ruimte ook voor de naaste toekomst voldoende is; dat het schoolbestuur de toepassing van het slot van paragraaf 11 van arti kel LXIV der wet van 16 Februari 1923, Staatsblad no. 38 blijkbaar grondt op den bouw der woningen in de afdee ling Wijkeroog ten westen van de spoorlijn HaarlemAlkmaar, ten be hoeve van het Hoogovenbedrijf dat de door het schoolbestuur in haar verzoek genoemde 50 woningen van de woningbouwvereeniging „Vel sen", in welker omgeving de school zal worden gebouwd, volgens artikel 7, sub d der Algemeene politieverorde ning in de bebouwde gedeelten der ge meente staan, terwijl de overige ten behoeve van het Hoogovenbedrijf ge bouwde woningen meer verspreid lig gen; dat van de kinderen, die de nieuw te stichten school zullen bezoeken, er 19 woonachtig zijn in de hiervoren ge noemde woningen; dat hieruit blijkt, dat de bevolkings toename niet van dien aard is, dat zij aanleiding geeft tot de voorgenomen stichting der school; dat derhalve het slot van meerge melde paragraaf 11 van artikel LXIV der wet van 16 Februari 1923, Staats blad no. 38, ten aanzien van de stich ting dezer school geen toepassing kan vinden; dat tengevolge van het niet toepas selijk zijn van deze bepaling, onder de leerlingen, waarop de verklaring, be doeld in het eerste lid van artikel 73, onder a betrekking heeft, volgens den aanhef der paragraaf, niet worden medegerekend, leerlingen, die de door hen bezochte gelijksoortige bijzondere school zouden verlaten, doch voor wie op die school gelegenheid tot plaatsing in de voor hen bestemde klasse zouden blijven; dat van de 111 leerlingen, waarop de overgelegde verklaring genoemd in ar tikel 73, le lid, onder a der Lager Onderwijswet 1920, betrekking heeft en welke leerlingen de school zullen be zoeken, er twee naar elders zijn ver trokken, terwijl 2 anderen op 1 April 1925, den datum waarop het schoolbe stuur de school denkt te openen, nog niet den vereischten leeftijd zullen heb ben bereikt, om op een lagere school te worden toegelaten; dat derhalve van het aantal van 107 leerlingen, 57 niet worden medegere kend, zoodat overblijft- een aantal van 50 leerlingen; dat bovendien uit door J. Deinum, te Wijkeroog, en 7 anderen ingezonden lijsten blijkt, dat de ouders van 49 leer lingen, hunne handteekening, geplaatst op de door het schoolbestuur bij de aanvraag overgelegde verklaring, be doeld in artikel 73, le lid onder a dei- Lager Onderwijswet 1920, terugnemen. dat tengevolge hiervan de te stichten school zal worden bezocht door 58 leer lingen; dat voor het verleenen van medewer king tot het stichten van een bijzondere school in de gemeente Velsen, de wet eischt, dat de school door 60 leerlingen zal worden bezocht; dat meergemelde verklaring derhal ve niet aan de eischen, door de wet ge steld, voldoet; dat de ingediende aanvraag met de daarbij behoorende stukken overigens aan de wettelijke eischen voldoet; besluit le. te verklaren, dat het slot van pa ragraaf 11 van artikel LXIV der wet van 16 Februari 1923, Staats blad no. 38, luidende: „tenzij aanzienlijke toeneming van de bevolking in een deel dei- gemeente tot de stichting aanlei ding geeft", ten aanzien van de door de vereeniging tot oprich ting en instandhouding van scholen voor lager onderwijs en meer uitgebreid lager onderwijs, gevestigd te Velsen, voorgeno men stichting van een bijzondere lagere school in de afdeeling Wij keroog, niet toepasselijk is; 2e. de gevraagde medewerking te weigeren; 3e. er aan te herinneren, dat binnen dertig vrije dagen te rekenen van den dag waarop dit besluit is openbaar gemaakt, ieder inge zetene en het schoolbestuur daar van bij Gedeputeerde Staten in beroep kan komen. Gedaan ter openbare vergadering van den 17 Juni 1924. de secretaris, (get.) J. Kostelijk, de voorzitter, (get.) J. P. Handgraaf, l.b. Velsen, 18 Juni 1924. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. STORMVOGELS. Door de firma Jac. Oorter, Kennemerlaan, is aan de huldigingscommissie der 1J.V.V. Stormvogels, een prachtige voetballerstaari aangeboden, welke heden ter bezichtiging is gesteld in de etalage van de firma J. de Goede, Kanaalstraat, alhier. Ds. J. P. Meijering der Ned. Herv. Kerk te Nieuwpoort, heeft bedankt voor het beroep naar hier. Bij de gisteren ten overstaan van notaris Dólleman gehouden verkooping werd het fabrieksgebouw met kantoor en erf en erfpachtsrecht op den grond, gelegen aan de Haringkade, eigendom van de N.V. Krachtvoederfabriek Dolfijn, gekocht door de N.V. Ommering's Import en Export Mij. alhier voor f 190. De zeillogger Wilhelmina Klein IJ.M. 240 van de Visscherij Mij. van dezen naam, werd gekocht door den heer J. Bakker q.q. alhier voor f8000. Twee heerenhuizen aan den Rijksstraat weg 28 en 30 alhier werden opgehouden. Donderdagmorgen omstreeks elf uur reed naar Hl. Dbl. meldt de autobus van Katwijk die den dagelijkschen dienst onder houdt met IJmuiden, op de Nic. Beetslaan in de richting Overveen, toen juist op dit moment Dr. Lens met zijn auto van den Aerdenhoutsduinweg kwam. Beide bestuur ders bemerkten elkander te laat, om een aanrijding te voorkomen haalde de bestuur der van de autobus naar rechts en kwam met flinke vaart tegen de afrastering van bevonden kwamen met den schrik vrij, alleen een dame kreeg een beenfractuur. Gelukkig kon Dr. Lens zijn auto nog bijtijds de Nic. Beetslaan inrijden, anders was een botsing onvermijdelijk en dan waren de gevolgen ernstiger geweest. De autobus van Katwijk beliep groote materieele schade, zij werd met vereende krachten overeind gevijzeld. Van IJmuiden werd telefonisch assistentie gevraagd, een andere autobus vervoerde de passagiers verder naar de plaats hunner bestemming. Ook de gehavende autobus kon op sleep touw worden meegenomen. Jaarfeest I. O. O. T. N. De loge „In veilige haven" der orde van goede tempelieren herdacht gisteren haar 3 jarig bestaan op feestelijke wijze in het logegebouw achter Hotel No. Een. Nadat de voorzitter, de heer J. C. Ver meulen, de aanwezigen een woord van welkom had toegeroepen herdacht hij wat in de 3 jaren sinds de oprichting, of liever de herleving der loge reeds geschiedde De eigenlijke redenaar van den avond was de heer F. W. M. Uzuret uit Amsterdam, voorzitter der grootloge No. 1, Deze kon digde als zijn onderwerp aanSchipbreu kelingen en Loodsen. De gedaehtengang van den spreker in deze omgeving was gemakkelijk te begrijpen en uit te werken. Daar drijven in de levenzee vele schip breukelingen rond die dreigen te zinken, zonder ooit hun doel te bereiken. Of wel hun scheepje dreigt in de branding stuk te slaan. Bij die schipbreukelingen kan men ingedeeld worden door velerlei, soms ook komt men er bij doordat men niet vrij is van alcohol. Eigen schuld zeggen dan de menschen. Maar hij, die eenige tijd tempelier is weet, volgens spr. wel dat die eigen schuld gewoonlijk opgaat in de omstandigheden. in elk geval, voor die schipbreukelingen willen de tempelieren de eenvoudige loodsen zijn die het schip in veilige haven brengen De loods aan boord van een schip is veelal een eenvoudig man maar ook de bekwaam ste kapitein heeft hem noodig. In den regel zal hij de beste loods zijn die zelve een harde worsteling gehad heeft op zee, hij kent de moeilijkheden. Daarin zijn de loodsen aan de mannen in den drankstrijd gelijk. De spreker eindigde met een gedicht waarin gewezen wordt op het feit dat elk iets geven kanzichzelve. De avond werd opgeluisterd door muziek op piano en orgel door Mej. de Beurs en de heer Gonlag. Reeds de namen dezer twee zeggen vol doende dat op dit gebied iets te genieten viel Verder werd de vergadering nog op velerlei minder officiëele wijze maar daarom niet ongezellige manier in stemming gehouden. De architect H. J. W. Meyran en Ant. ten Broeke alhier hebben Woens dag te Haarlem herbesteed het bouwen van 32 woningen voor de Coöp. Wo ningbouwvereeniging Eigen Woning. Ingeschreven werd als volgt: C. de Klerk, Haarlem f 97987; Gebr. van Rijswijk, id. f 95500; A. van Hoften, Schoten, f 92780; G. Metselaar en Zn., Haarlem, f 92300; Gebr. Broertjes, Heemstede, f 90750; Firma M. Joustra, Haarlem, f 90680; Noord-Holl. Aanne mers Mij., Heemskerk f 89998; Gebr. van Leer, Dordrecht f 89674; H. Ouds hoorn, Beverwijk, f 88875. Gunning aangehouden. VELSEROORD. Voor 't Praktijk-examen Boekhouden van de Vereeniging van Leeraren, gehouden op 3 en 4 Juni te Haarlem slaagde o. a. de heeren C. J. van Oost te Velsen, J. Sterk en J. Prins te Velseroord, allen op geleid door den heer K. Veuger, leeraar Boekh. M. O. alhier. VELSEN. Donderdagmiddag vijf uur, ge- aakte de ongeveer 9-jarige Z., wonende te Wijkeroog met zijn rijwiel onder een geladen steenenwagen. Het voorwiel van den wagen ging over een der beenen daar dit ook nog onder de fiets vast zat, moest met man en macht de wagen worden opgetild om den knaap uit zijn benarde positie te verloss Hij werd bij den heer v. D. aan den Wijkerstraatweg binnenge dragen, waar Dr. Barentsen constateer de dat het geval wondergoed was afge- loopen, daar de jongen door zijn rijwiel was beschermd. Hij had nu slechts eenige ontvellingen opgeloopen en was natuurlijk hevig geschrokken. Het rijwiel was evenwel zoogoed als onbruikbaar. Den voerman van den steenenwag--n treft geen schuld, hij heeft nog alles in het werk gesteld te stoppen, en ais de wagen leeg geweest was, had hem dit gelukt, doch nu liep hij vanwege de zwaarte door. Het ongeval verwekte heel wat op schudding. Donderdagavond half negen, had van een papiermachine te geraken waardoor de vingers ernstig werden verwond. Dr. Barentsen, die de eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar een ziekenhuis in Haarlem ge° wenscht. Hl. Dbl. Federatie S. D. A. P. De Federatie der S. D. A. P. in de ge meente eVlsen hield gisteravond haar voortgezette vergadering in de zaal Flora te Velseroord. De opkomst was zeer bevredigend. Het bestuursvoorstel om den redacteur van het Velser Week blad, den heer J. A. Dalmeyer, in het dagelijks bestuur op te nemen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Het verslag der raadsfractie, bij monde van den heer Roelse uitge bracht, werd onder dankzegging goed gekeurd. Naar aanleiding van dit ver slag had een prettige gedachtenwisse ling plaas, waaraan tal van leden deel namen. Het punt propaganda werd aangehouden. De heer L. van Hameien te Velser oord werd als voorzitter der Federatie behouden. De Ziekenhuiskwestie. Wij hebben dezer dagen gemeld, dat de ziekenhuiskwestie van Velsen zou behandeld worden in een openbare ver gadering van Gedep. Staten op 9 Juli. Deze datum is, door een onjuiste offi cieele mededeeling, niet juist. De da tum van behandeling is nog niet vast gesteld, aldus meldt de N. Hl. Ct. Donderdagavond werd in het gebouw voor Christelijke Belangen alhier een ge meenteavond gehouden door lidmaten der Ned. Herv. Kerk. Er was vrij wat belang stelling. Na een levendige discussie werd besloten tot eene vergadering van den geheelen kerkeraad, de kerkvoogden en de notabelen, teneinde de zaken tot een goed einde te brengen. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: G. S. MeestersOude jans, d.; A. de GreefKoning, z.; A. F. de WitKok, d.; H. BakkerSloot, z.; R. GroenWillems, d.; C. C. Maarssen- de Champs, z.; C. de MuntzBergwerf, z.; G. RijkeFidder, z.; E. v. d. Vooren- Jore, z.; C. LangbroekAkkeren, -d. G. VrijhofSmoor, d. Overleden: Geene. Ondertrouwd: S. Kroonenberg en F. P. C. Priele; V. Goris en M. W. Jon- gerling; C. W. L. v. d. Duin en G D. Swier; G. O verakker en G. Post. G e h u w d A. Verberne en A. Duin- meyer; A. Kwaak en C. v. Amersfoort; S. Voorthuysen en M. E. Groenewold; M. J. v. Vuuren en C. S. Samshuyzen; B. Boer ij A. M. Klinkenberg; B. Olden burg en C. B. Koose; J. N. Bos en T. Smit; A. Wiersma en J. C. W. Groen. Ingekomen personen Velsen. A antal A. Schilthuis, A.Vinkebaan 34 24 F. J. Hordijk, 8. Brederoodscheweg 33 12 H. A. Millenaar, H. Zeeweg 208 12 J. Feurenstein, C. Julianakade 57 11 G. A. Kessler, K. Stationsweg 87 33 POLITIEPOST WIJKEROOG. Gevonden voorwerpen. Een bruinlederen ceintuur, een zwart gelakt kinderschoentje, een gummijas. SANTPOORT - Onder leiding van den onlangs be noemden directeur, den heer Lieven Duvosel. gat Donderdagavond de „Koninklijke Lie dertafel Zang en Vriendschap" uit Haarlem een concert in het park van het Provinciaal Ziekenhuis. Van verschillende zijden bestond voor dit concert groote belangstelling. En terecht I Want al moge na de benoeming van Lieven Duvosel een aantal leden de vereeniging verlaten hebben „Caecilia" uit Haarlem voer er wel bij nog altijd maakt de zang van „Zang en Vriendschap" een machfig mooien indruk, welke nog ersterkt werd door de prachtige omgeving waarin het concert werd gegeven. Een krachtig applaus toonde dan ook telkens, dat men het heerlijk kunstgenot op den juisten prijs wist te stellen. Het fanfarecorps „Oefening kweekt Kunst" verleende onder leiding van den heer Hofmeester, zijn gewaardeerde medewer king. O. a. bracht het zijn concoursnum mers ten gehoore. Ook dit korps deelde in het succes. De coöp. brandstoffenvereeniging Arbeid Adelt" heeft de leverantie van brandstoffen aan haar leden opgedragen aan den heer de Boer te Haarlem. Dinsdagavond is een motorrijder tegen een boom aan den Rijksstraatweg gereden ooggetuigen schatten daarbij zijn vaart op ongeveer 60 K.M. De mede-passagier, die op de duozitting zat, werd evenals de bestuurder tegen den boom gesmakt. Beide personen werden zwaar gewond op genomen door een autobus. Het motorrij wiel, een „H. D.", werd zwaar beschadigd. De Rijksveldwachter P. B. Annaert het tuinhek van de villa van Dr. van Spanjede arbeider G.,"wonende Burg. Weerts- is na 11 dienstjaren ter standplaats Santpoort terecht, waardoor de bus door dien schokstraat te Wijkeroog, het ongeluk met als zoodanig overgeplaatst naar Overslag omkantelde. Zes personen die zich hierin zijn linkerhand tusschen de glansrollen 1 In Zeeland. De collecte door de CHr. besturen bond ten bate der slachtoffers in Twen te heeft opgebracht: 7 Juni te IJmuiden f 116.30 14 Juni te Velseroord en Wij keroog f 150.52 Totaal f 266.82 Wegens plaatsgebrek moet het Raads- overzicht tot het volgende no. wachten. Oeboren: PETRONELLA dochter van J. Meesters. O. S. Meesters—Oudejans. Velseroord, Willemsbeekweg 43. Den 4den Juli a.s. hopen R m onze geliefde ouders V ig Thomas Lub 0 T. Lub —Frankfort, hun 12Va jarige echtver- eeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch g* van hun liefhebbende kin- deran. Jacobus 9 Jan Jantje Bfc Gerrit. g, Velseroord, Zeeweg 32. Mr. J. H.Monnik, H.J.Simons, en A. Bruch, advocaten en procu reurs, fe Haarlem, deelen mede, dat in hun kantoor als associé is opge nomen met ingang van heden Mr. T. A. M. A. van Löben Seis,advocaat en procureur alhier. Haarlem, 17 Juni 1924. Spoedeischende Jaarvergadering van Aandeelhouders der N.V. Zee- vischhandel „VISCHJAN" te IJmui den, ten kantore der Vennootschap op Msandsg 28 Juni au*. te vijf uur n.m. Agenda le. Behandeling der Balans- en Winst- en Verliesrekening 1923. 2e. Wijziging in het Bestuur. De Directeur J. VISSER Hzn. GEVRAAGD, Spoorgeld vrij, bij JAN KLAUWERS EN ZOON „Hoek en Vaart", SANTPOORT. EEN NETTE Dienstbode OEVRAAGD. Zich te vervoegen P. J. Lubbers, „'t Hof", Breesaap. Mevr. Risgers, De Wetstraat 1, vraagt voor spoedige indiensttreding gevraagd voor den Vrijdag. WISBRUN EN LIFFMANN, Oranjestraat, IJmuiden. Net flink gevraagd. Br. agent J. O. Hofmam Stationsweg 39e Velseroord. Gevraagd een FLINKE Wasch buitenshuis. J. C. Verwer, de Ia Reystraat 1. Eenvburgerweduwe zoekt plaatsing als huishoudster bij eenv. heer of dame. Br. onder No. 2276, aan het bur. v. d. blad. Er kunnen nog eenige nette meis jes geplaatst worden. Zich aan te melden Zeeweg 70 of Lagersslraat 31, Velseroord. Fa. J. SPRUIJT Manufacturen, Kanaalstraat 51, vraagt Leeftijd 13 14jaar.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6