ORGAAN VOOR DE Ql LSEN No. 68 Woensdag 25 Juni 1924 9e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. BEKENDMAKING. W inkel sluiting. Burgemeester ,en wethouders van yeisen brengen ter openbare kennis, dat door hen ten aanzien van de win kels in de afdeeling Santpoort, onthef fing is verleend van het verbod om des avonds na 9 uur een winkel voor het publiek geopend te hebben op 1 Sep tember 1924. Velsen, 18 Juni 1924. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. J. P. Handgraaf, l.b. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter openb. ken nis, dat op 18 Juni 1924 bij hen is inge komen een verzoekschrift van Hans Klaver van beroep grondwerker, wo nende te Utrecht, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de na volgende localiteit: de beneden voor lokaliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt C 41 en gelegen aan de Zee straat, aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit ver lof schriftelijk bezwaren bij burge meester en wethouders inbrengen. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter openb. ken nis, dat op 19 Juni 1924 bij hen is inge komen een verzoekschrift van Adria- nus Krijger van beroep Winkelier, wo- Inende te Velsen, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de na volgende localiteit: de beneden voorlo- caliteit van hét perceel, plaatselijk ge merkt C 23 en gelegen aan de Prins Hendrikstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit ver lof schriftelijk bezwaren bij burge meester en wethouders inbrengen. Velsen, den 20 Juni 1924. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. J. P, Handgraaf, l.b. RAADSOVEKZICHT. Zitting van 17 Juni. Als de kat van huifl is spelen de mui zen de baas en pils Velsens Raad de straffe leiding mist wordt hij spoedig een soms gezellige, doch soms ook vin nige debatingclub. Zeker, raadsleden zijn geen schoolkinderen, die den gan- schen avond zoet behooren te zijn; niet mogen ginnegappen of met elkan der fluisteren; het zijn vertrouwens mannen, bestuurderen, volksvertegen woordigers, want nietwaar de raad is de afspiegeling van de burgerij, wat thans in vele gemeenten niet meer voor de burgerij pleit. De heer Handgraaf, die dezen avond wegens verlof van den burgemeester de raadsvergadering leidde^ zich daar voor ondanks de tropische warmte deftig in het zwart had gekleed en ine]; veel air de ambtsketen om de schouders had gespreid is een gemoe delijk, vriendelijk man, die denkt, dat ook met zachtheid geregeerd kan wor den. Als een andere voorzitter ver- )iedt te interruppeeren, vraagt de heer Handgraaf beleefd den spreker niet in de rede te vallen of ona hem stil te laten doorspreken. Angstig zich afvragen of iemand meer dan twee maal over het zelfde onderwerp wi.l spreken, doet hij niet, zoodat de disc ussies niet beperkt vorden en het oonderling debat wel ens den indruk g.-aat maken van een mddag in een ver vanhier verwijderd and. Doch de hoofdtoon is gemoede- ijk, al wordt eir aan den rechteruit- ek wel eens wa.t lichtvaardiglijk met ur gespeeld, flat aan de linkerzijde !er licht ontvlambare stoffen opge- tapeld vindt. Ofschoon wel in zeer uitoenloopende ichtingen hebben we in deze zitting n hoofdzaak drie on.derwijs-aangele- jenheden besproken n.l. Ie. de ver standhouding aan s chool D tusschen iet personeel; 2e. de stichting van Gereformeerde school te Wijker- >og en 3e de Haajde msche cursus voor iet examen voor de; hoofdakte. De discussies daarover in den raad gevoerd hebben meer aan het licht ge bracht, dan tot heden door middel van de couranten naar buiten is getreden en leveren een prachtstof op voor een Overzicht op gevaar af, dat men den overzichter aan de eene zijde zal stee- nigen en aan de andere zijde bewie- rooken. Wij geven onze indrukken weer zoo wel buiten als in den raad opgedaan. l.De verstandhouding aan school D. In korten tijd hebben een viertal leerkrachten aan die school overplaat sing gevraagd, waarbij steeds tusschen de regels te lezen was, als het niet ronduit gezegd werd: „dat zulks het gevolg was van de omstandigheid, dat de verzoekende leerkracht het niet met het hoofd der school kon vinden. Bij een eerste geval denkt men daar niet verder over. Bij een tweede geval spitst men de ooren om zoo mogelijk de re den te kennen; bij een derde geval, vooral als daarbij de groote trom ge roerd wordt, fronst men het voorhoofd en begint te mompelen, dat zoo iets toch niet in den haak is en gaat men denken aan het spreekwoord van den duivel en zijn vrienden en bij een vier de geval, dat nog meer aan den weg hamert is men geneigd te zeggen, dat het hoofd van die school niet met zijn personeel over weg kan, zonder zelfs aan een omgekeerde lezing te denken. Uit de in de IJmuider Courant ge voerde discussies tusschen den heer van Oosterom, hoofd van school D en de heeren Klimp en Roelse, maar meer nog uit de scherpe beoordeeling dooi den Wethouder van Onderwijs van den heer van Oosterom, blijkt duidelijk, dat hier geen sprake is van gebrek aan vriendschappelijke verstandhouding, doch dat een diep principieel en te vens politiek verschil van inzicht be staat tusschen het hoofd der school en sommige leerkrachten, welk verschil van inzicht zich thans nog duidelijker heeft geopenbaard tusschen het hoofd van genoemde school en den Wethou der van Onderwijs. Uit hetgeen de laat ste over den heer van Oosterom zeide, dat hij een man is van zelfverheerlij king, van zelfingenomenheid, van een star conservatisme, die zich niet aan den meer democratischen tijdgeest in 't algemeen en van die der onderwijzers in het bijzonder heeft kunnen of willen aanpassen, enz. blijkt dat de heer Oos terom het hoofdschap van een school niet als een sinecure beschouwt en dat hij niet is toegedaan de sociaaldemo cratische politiek, die dikwijls met veel aplomb door een groot aantal on derwijzers wordt beleden. De heer Oos terom is hoofd van de school en wil dat zijn. Dat is de machtskwestie. Hij is een tegenvoeter van de politieke leer; égalité, liberté et fraternité en dat is de politieke kwestie. Deze beide heb ben tot wrijving tusschen het hoofd en enkele leerkrachten geleid, waarvan verzoek om overplaatsing van sommi ge leerkrachten het gevolg is geweest en kan het geen verwondering baren, dat de meer democratische elementen steun vonden bij hun partijgenoot, den sociaal-democratischen W ethouder, die door zijn uitlatingen in deze raads zitting zeker niet heeft bijgedragen tot handhaving van het prestige van het hoofd eener school van en diens machtspositie. Want zoolang de onvol prezen (Sic.) hoofdelooze school nog niet erkend is, bekleedt het hoofd van een school een machtspositie, waar naar velen, zoo niet allen gaarne geroe pen, doch weinig uitverkoren zijn, zoo lang 't aantal onderwijzers met hoofd akte honderdvoudig grooter is, dan plaatsen als hoofd. Ook wij zijn waar schijnlijk nog zoo achterlijk meer ver trouwen te stellen in een instituut, aan het hoofd, waarvan een bekwame, verantwoordelijke krachtige leiding staat, dan in een waarin, ondanks de superieure bekwaamheid van alle werkkrachten geen leiding geen ver antwoordelijkheid geen sterken wil en ten slotte geen persoonlijk over wicht in kwestieleuse gevallen den doorslag moet geven. Evenzeer .zijn we overtuigd, dat alle onderwijzers, die thans in ontwikkeling met het hoofd gelijk staan, zooals de heer Lande- weert zeide en daaruit het recht mee- nen te ontleenen zich niet aan de lei ding van het hoofd te behoeven onder werpen, later hoofd geworden, niet gaarne zich in een hoekje gedrongen willen zien door zeer knappe, zeer jon ge broekjes, hetzij jongens- of meis jesbroekjes, die ondanks hun gewel dige knapheid, toch nog al te dikwijls missen ervaring, menschen- en ziel kunde. We moeten van dit interessant on derwerp afstappen, wegens plicht tot kort zijn, doch willen niet vergeten te melden, dat hoe conservatief de heer van Oosterom ook moge zijn en hoe anti-sociaal-democ.ratisch, hem als pae dagoog en hoofdonderwijzer niet al leen geen enkel verwijt treft of is ge daan, doch dat hij in de afdeeling der gemeente, waar hij werkzaam is alge meen geacht, bemind en geprezen wordt. Het zijn niet de zwakste figu ren, die tegenstand ontmoeten en aan durven en als een onderwijzer(es) zich meer thuis gevoelt in een rooder atmosfeer, dan aan school D ge kweekt, geduld of tegengegaan wordt, dan zoeke die leerkracht die, zonder de schuld alleen bij het hoofd te zoeken. 2e. Een gereformeerde school te Wijkeroog. Alweer een teer plantje om aan te vatten. Een hoogen dunk van de Chris telijke naastenliefde, verdraagzaam heid en vergevensgezindheid, die te Wijkeroog heerschen op onderwijs en uitteraard dus ook op maatschappelijk gebied, hebben wij niet gekregen, na de toelichtingen, die de heeren Warde naar en Vermeulen hebben gegeven op het verzoek om naast de bestaande school voor bijzonder onderwijs er een te bouwen ten koste van veel belasting penningen van nog bijzonderder bij zonder onderwijs. De trucs, misschien van twee zijden toegepast om hand- teekeningen op vanop van een lijst te krijgen zijn zoo weinig verhef fend, dat men dubbel en dwars spijt moet gaan gevoelen over de onderwijs- passificatie, omdat tegenover één groot blok, de openbare school niet is geko men één ander groot blok, de bijzon dere school, doch allerlei kleinheden, voor wie goed onderwijs bijzaak en secteonderwijs hoofdzaak is geworden. Ten slotte een enkel woord over den Haarlemschen hoofdcursus. Haarlem met zijn prachtige onderwijs-inrichtin- gen heeft ook een cursus voor het be halen van de hoofakte. Het rijk schonk daaraan een subsidie, doch veegde die met den bezuinigingsbezem weg. Haar lem wil nu die cursus opheffen het hemd is nader dan de rok indien de omliggende gemeenten geen equivalent geven voor de weggebezemde' subsi die door voor iederen cursist een bij drage te geven. Het zoude onze gemeente een kleine duizend gulden per jaar kosten. Dat is voor 15 cursisten niet veel en de dis- sussies in den raad gingen dan ook te recht meer over het principe dan over het bedrag. Niet zonder grond werd op gemerkt, dat de voordeelen aan de hoofdakte verbonden voldoende opwe gen tegen een betrekkelijk klein finan- ciëel offer van de belanghebbenden, doch niet allen behalen ondanks ijve rige studie de hoogste rang en in dat geval wordt geen vergoeding gevonden voor de kosten. Toch heeft de studie voor de hoofd akte den cursist een groote dosis ken nis bijgebracht, die het onderwijs ten goede komt, ook al wordt die kennis niet bekroond met de beloonende graad. O.i. zullen de gemeentefinancien hier den doorslag moeten geven en de ze dwingen tot afwijzing van het Haar- lemsche voorstel. De Raadsoverzichter. VOETBAL. DE HULDIGING DER IJ. V. V. „STORMVOGELS'*. De receptie. Zaterdagmiddag drie uur hield het bestuur van Stormvogels receptie in „Nommer Eén". Deze receptie was druk bezocht. Behalve het bestuur van Stormvogels, de huldigingscommissie, de spelers van het eerste en tweede elftal, merkten we op, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Stormvo- gels' beschermheer; J. P. Handgraaf, J. Dunnebier en J. Kostelijk, vertegen- woordigehde het gemeentebestuur, het raadslid K. H. Tusenius, den heer P. Dankelman namens den H. V. B. en talrijke dames. Allereerst voerde Jhr. Boreel van Hogelanden het woord, die de Storm vogels huldigde voor hun kranige prestaties en 't afgeloopen seizoen. Ook den heeren van 't bestuur brengt spr. hulde „Ik weet wel niet veel van het Stormvogelsleven, maar zooveel toch wel, dat zij geweldig veel voor de vereeniging doen", aldus spr. De vereeniging kan trotsch zijn op haar bestuur. Heeren zorgt, dat gij de sport in goede banen blijft leiden." De heer Jac. de Nobel dankte Jhr. Boreel v. Hogelanden voor zijn woor den en bracht wederkeerig hulde aan den beschermheer, die zooveel voor „Stormvogels" doet. Nimmer klopten wij tevergeefs aan, terwijl wij ons ter rein op zeer billijke voorwaarden in huur hebben. Wij zijn u daar zeer dankbaar voor. De voorzitter van het huldigings comité, de heer Jongstra, verkreeg dan het woord. Hij memoreerde, hoe enkele bestuursleden het hoofd geschud had den, toen spr.. en de andere heeren van hun voornemen de Stormvogels te hul digen spraken. Wij hebben echter suc ces gehad met onze lijsten, zelfs bij antivoetballers werden zoo nu en dan de koorden van de beurs wat losser. Zijn wij nu maniakken? Ik durf te zeggen, wij veel voelen voor voetbal len en wij zijn dankbaar, dat Storm vogels het zoover heeft gebracht, maar dit is 't niet alleen. Eén van de voor naamste factoren is geweest het op voeren van den naam van IJmuiden. Spr. huldigt ook het bestuur. Op verzoek van het huldigingscomité zijn ook de spelers aanwezig, opdat zij zul len weten, wat het bestuur voor hen doet. Tenslotte geeft hij het bestuur in overweging maatregelen te beramen, opdat ook andere sporten door Storm vogels beoefend kunnen worden. Hier na overhandigt hij elk der bestuursle den een Stormvogels-insigne in goud vervat. De heer de Nobel dankt voor de hul de aan het bestuur gebracht, niet voor zich persoonlijk, want spr. vindt zijn dank in hetgeen de vereeniging in den loop der jaren heeft bereikt. De woor den zijn echter de klanken van hetgeen hier ligt in de harten van tal van IJmuidenaren. Namens het bestuur van den H. V. B. sprak de heer P. Dankelman. Hij wcnschte het bestuur met het behaal de succes geluk. Spr. heeft vroeger persoonlijk den Stormvogels wel par tij gegeven en bewaart daar nog de aangenaamste herinneringen aan. Namens het gemeente-bestuur voer de de locoburgemeester, de heer J. P. Handgraaf het woord. „Op mij" al dus spr. rust bij afwezigheid van den burgemeester de aangename taak de Stormvogels met het kranige pres taties te complimenteeren. Wij zijn trotsch op de kranige IJmuider voet balvereniging. De spelers hebben een monument gesticht voor altijd. Wij wenschen hun van harte toe, dat zij het volgend seizoen het kampioenschap van Nederland zullen behalen." Achtereenvolgens kwamen nu de vol gende heeren hun gelukwenschen nog aanbieden: De heer Holtslag, voorz. v. „Varia", de heer De Wilde, namens de Politie-schietvereeniging, de heer Por- ringa, namens G. S. D., de voorzitter van V. I. 0. S., de voorzitter van de bil jartclub „Excelsior", de heer v. d. Zijl (deze bood in een keurige lijst de 11 portretten der spelers aan), de heer Gieske, (deze veteraan bood een bloe- menvoetballer aan,) de heer v. d. Plas (deze bood een „overzicht"van de door Stormvogels in dit seizoen ge speelde wedstrijden in lijst aan; een keurig stuk werk!), de heer Meyer, na mens Concordia, de heer v. d. Plas, na mens „Onder Ons", de heer Tusenius, de heer Nuyens, namens het vierde elftal en de heer Van Pel. De heer de Nobel dankte de verschillende spre kers. Tegen vijf uur was de receptie geëindigd. De huldiging. Om ruim half acht ving de huldiging aan. De spelers van het eerste en tweede elftal stonden ter weerszijde van het tooneel in voetbalcostuum op- gesteld met het bestuur en de huldi- gingscommissie op den achtergrond. Jhr. Boreel van Hogelanden sprak 1 ongeveer: „Ik vervul heden een rol, die mij eigenlijk niet was toegedacht. Ik doe 't echter met groot genoegen, maar toch ook met schroom en met vrees, omat ik niet gemakkelijk in mijn woor- 1 den kan gieten 't enthusiasme, dat gij, aanwezigen, voor de Stormvogels ge voelt. Ik ben beschermheer der Storm vogels en dit stemt mij tot groote dank baarheid. Ik ben ook een sportliefheb ber. Mijn hart gaat altijd uit naar on ze flinke jongens, waarvan er één zelfs naar Parijs is geweest. Hoe komt het toch, dat hier zoo'n warme geest is? Naar mijn meening komt dat door de zee. Onze gedach ten gaan terug naar den tijd, toen wij op zee een groote rol speelden. Wij wa ren eens de eersten ter zee. Deze zelfde geest is gevaren in deze jongelui. Ik zou nog veel kunnen zeggen, maar ik wil eindigen. Ik hoop, dat de Stormvogels nog vele overwinningen zullen behalen en dat deze avond voor u allen een prettige zal zijn." Een krachtig applaus volgde, waar na het „Wilhelmus" werd ten gehoore gebracht. De heer Jongstra reikte hierna met zeer toepasselijke woorden den spelers van het eerste elftal persoonlijk een gouden horloge met. inscriptie over. Tot ieder richtte hij eenige sympathie ke woorden. De spelers van het twee de elftal ontvingen een zilveren siga rettenkoker als aandenken van hun prestaties in dit seizoen. Na deze huldiging was het „Varia's" beurt. Op heel aardige wijze voerden de heeren Holtslag c.s. „Voetbalmani akken" van J. B. Schuil op. Wat is er smakelijk gelachen om de wijze, waar op de drie bakvisschen haar bewonde ring voor Wim Koster uitspraken! Het cabaret „Varia" nam het overi ge gedeelte van den avond voor zijn rekening. Het heeft zich keurig van zijn taak gekweten. Een dankbaar ap plaus viel den dilettanten ttn deel. De heer de Nobel overhandigde „Va ria" een bloemenmand en de dames van het cabaret een bouquet. Nadat het programma was afge werkt, was er in verschillende zalen gelegenheid tot dansen. Tot diep in den nacht bleven tal van manlijke en vrouwelijke Stormvogels-enthusiasten gezellig bijeen. Het Stormvogels-feest is schitterend geslaagd. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. RADIO-CONCERT te geven door de Harmonie „Concordia* te IJmuiden, Directeur Sam Vlessing, op Woensdag 25 Juni a.s. in de Muziektent. Aanvang 8 uur. PROGRAMMA: 1. Afscheid der Gladiatoren, marsch, Blankenburg. 2. Ouverture „Stradella", F. v. Fletow 3. Fantaisie „Carmen", G. Bizet. 4. Frühlings Erwachen, E. Bach. 5. Souvenir de l'Arlesienne, G. BizetVlessing. 6. Chaut du Soir, Valse de Concert, S. Vlessing. 7. Fantaisie Czardas Fürstin, Kalmann. 8. „Varia*', Suite de Melodies populaires. Voor dit Radio-Concert wordt nog eens speciaal de medewerking van het publiek verzocht. De schipper van den Maandag al hier binnengekomen stoomtrawler Christine Catharine Y.M. 13 van de Visscherij Mij. Aneta, heeft meege deeld dat op de Noordzee de o.g. 47- jarige Kok J. D. uit Egmond overboord gevallen* en verdronken is. De man was ongehuwd. Het is hier Zondag geweldig druk geweest. Reeds 's morgens vroeg kwa men duizenden menschen hier aan per boot, spoor, autobus, maar vooral per rijwiel. Het is den geheelen dag een geweldige drukte geweest en als dit zoo doorgaat, zal IJmuiden heel gauw een drukbezochte badplaats worden. Het vérkeer naar het strand is nu heel goed geregeld. De havenmeester heeft daarvoor gezorgd. De motorboo ten mogen nu inladen aan den eersten grooten steiger bij de oude sluizen, ter wijl aan den tweeden grooten steiger de menschen worden uitgelaten. En de volgorde van de schepen is ook goed geregeld en als ze er zich niet aan hou den, loopen ze kans van de vaart uit gesloten te worden. Ds. J. P. Meyering te Nieuwpoort (niet van de Herv. Kerk, zooals in ons vorig nr. stond) heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. kerk alhier.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1