ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 70 Wo ensd&g 2 Juli 1924 9a Jaargang IJ MUIDER COURANT DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Het jubileum bij het Staatsvisschers- havenbedrijf. Van de gelegenheid om de Directie van het Staatsvisschershavenbedrijf en de jubileerende ambtenaren ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van den Rijksvischafslag en de 25-jarige ambtsvervulling van de heeren Schneiders, Heykoop, Doevendans, Tol, Koeyoets, de Kort en Merkus te com plimenteeren werd Dinsdagmiddag een zeer druk gebruik gemaakt. O.m. door het College van Burgemeester en Wet houders en den Secretaris der Gemeen te; door het bestuur van de IJmuider Vischhandelvereeniging en dat van de Vereeniging van Readers van Vis- schersvaartuigen; door Commissaris sen en Directie van de Vereenigde Ex ploitatie Maatschappij; door de Direc tie van het hoofdkantoor van de Haar- lemsche Bankvereeniging; door de Di recteuren van vele nevenbe drijven; Idoor de besturen der Arbeiders-Orga- misaties; door tal van vertegenwoordi gers van reederijen en handelsfirma's en andere betrokkenen bij het vissche- rijbedrijf. Een schat van bloemstukken had het 'Directiegebouw aan den kop van de Visschershaven in een waar lustoord herschapen. Het bestuur van de Vereëniging van Reeders van Visschersvaartuigen had ter gelegenheid van bovenstaand jubi- lé het navolgende schrijven aan den fiieer F. J. H. Schneiders, directeur van 'het Staatsvisschershavenbedrijf ge- jzonden: WelEdelgestr. Heer! Ter gelegenheid van het vijfentwin tig-jarig bestaan van den publieken verkoop van visch in de Rijksvisch- hallen, eerst door het Rijk zelf en, latei- door het Staatsvisschershavenbedrijf, waarmede practisch samenvalt de her denking van Uw vijfentwintigjarige ambtsvervulling in opeenvolgende functies alhier, kan ondergeteekende niet nalaten u bij dezen zijne oprechte gelukwenschen aan te bieden. Moge deze herdenkingsdag ook val- en in een tijd waarin nog menige don kere wolk de toekomst van het vis- ischerijbedrijf verduistert en moge als jgevolg daarvan ook :in het Staatsvis schershavenbedrijf en in zijn exploita tie-resultaten de we-erslag daarvan worden ondervonden en voor het oogenblik veel rooven van den blijd schap aan welgeslaagden arbeid inhae- rent, het zou ondankbaar zijn op een tijdstip als dit, niet met waardeering terug te zien op wat in de vervlogene 25 jaar is gedaan en tot stand gebracht. In dit verband zij het ons vergund er hierbij aan te herinneren hoe in de korte jaren de tegenstand tegen het Instituut van den Rijksvischafslag is verdwenen. Daarvoor past een woord van erkentelijkheid jegens de regee ring die met wijs beleid aan gerecht vaardigde klachten tegemoet kwam. Maar niet minder mag er hier op worden gewezen hoe onder de leiding van haren eersten directeur, de heer J. VI. Bottemanne, later hoofdinspecteur Ier Visscherijen, daarna onder diens opvolgers en thans sinds enkele jaren Dnder uwe leiding dit Instituut is ge worden tot een in.stellng die met suc ces het Visscherij-bedriji' heeft kunnen en willen dienen- i De wijze waarop dit geschiedde heeft ?oede vruchten afgeworpen; van be- jwaren tegen den Rijksvischafslag als instellihg is geen sprake meer en van [Jmuiden is aldus gemaakt wat het d*ans is: "r*„De voornaamste visch'markt op het ipntinent van Europa". V Van een bedrijf dat alleen met be langrijke Rijkssteun kon worden in rtand gehouden, heeft het zich mede y uwen arbeid ontwikkeldJtot een "kostendekkend Staatsbedrijf en al V. ft ook de na-oorlogsellende daarin keer gebracht, wij vertrouwen at dit slechts van tijdelijken aard zal ;ijn en dat binnen afzienbaren tijd ook iet Staatsvisschershavenbedrijf weer gt de vooroorlogswelstand moge gera- :en. Het zal u ongetwijfeld op dezen dag en^ groote voldoening zijn, gedurende 5 jaar uw krachten te hebben mogen ■even aan den bloei van dit bedrijf en dj wenschen u op de zen dag toe dat gij og gedurende vele jarnn ujve krach ten er aqn zult mogen geven en mede werken tot het herstel dat wij allen te zamen met verlangen tegemoet zien. Het zal ons, ondergeteekende, een aangename taak zijn, met u te mogen samenwerken in de jaren die voor ons liggen en wij vertrouwen dat dit zal mogen geschieden in den zelfden geest waarin die samenwerking gedurende deze vele jaren heeft plaats gehad. De heer J. D. Heykoop, Halchef ont ving het volgende schrijven: WelEd. Heer! De ondergeteekende kan niet nalaten u bij uwe 25-jarige ambtsvervulling als Halchef van het Staatsvisschershaven bedrijf, recht hartelijk geluk te wen schen met het voorrecht dat u ten deel valt dezen dag te mogen herdenken en de vele gelukwenschen die u ongetwij feld zullen bereiken, te mogen in ont vangst nemen. Dat gij u die gelukwenschen waardig hebt gemaakt door de wijze waarop gij gedurende deze vele jaren uw taak hebt vervuld, behoeft geen betoog en kan daaraan voor u alleen nog hoogere waarde bijzetten. Uw taak is niet een gemakkelijke ge weest, vooral niet in een zich zoo sterk uitbreidend bedrijf, en geplaatst als gij steeds waart tusschen Reederij en Handel. Ook u is de kritiek niet gespaard ge bleven, maar gij zijt onder dat alles steeds dezelfde gebleven en hebt uzelf wellicht getroost met deze overwe ging dat wanneer beide zijden soms van oordeel waren dat gij te toegeeflijk waart naar den anderen kant, dit het beste bewijs opleverde dat gij althans eerlijk trachtte tusschen beide het juiste midden te houden. Gaarne erkent ondergeteekende hoe ook mede door uw arbeid het Staats visschershavenbedrijf is geworden, wat het thans is, en van harte wordt u bij dezen toegewenscht, dat gij nog vele jaren uw beste krachten moogt geven aan dezen uwen taak en zulks met denzelfden lust en ijver die uw op treden tot nu toe hebben gekenmerkt. De overige jubilarissen ontvingen ieder een schrijven van den volgenden in houd: WelEd. Heer! Het is ons een genoegen u recht har telijk te mogen gelukwenschen met uwe 25-jarige ambtsvervulling bij het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmui- den, welks opkomst en uitbreiding gij hebt mogen medemaken en aan welks ontwikkeling en welstand gij gedu rende zulk een lange reeks van jaren uw beste krachten hebt mogen geven. Ondergeteekende kan niet nalaten zijne waardeering uit te spreken over de wijze waarop ook door u uwe taak bij het Staatsvisschershavenbedrijf is vervuld en met name voor de goede medewerking die het reederijbedrijf van u in den dagelijkschen gang van zaken heeft mogen ondervinden. Ondergeteekende hoopt dan ook ten zeerste, dat het u gegeven moge wor den nog vele jaren uwe krachten te wijden aan uwen taak en dat in toe komende jarenhet bedrijf op dezelfde wijze van uwe medewerking zal mogen profiteeren. De heer J. C. Slis, Voorzitter der IJmuider Vischhandel Vereeniging hield de navolgende toespraak: Geachte heer Directeur en heeren Ambtenaren! Het is heden de dag, waarop 25 jaren geleden de Rijksvischafslag in dienst werd gesteld en stelt het bestuur der IJmuider Vischhandelvereeniging er prijs op bij deze gebeurtenis van zijn belangstelling blijk te geven. De Rijksvischafslag toch heeft zich van af zijne oprichting doen kennen als een instelling, die aan een gebleken behoefte ten volle voldeed. In 1899 in gesteld nam hij langzamerhand in omvang toe; nieuwe hallen moesten successievelijk worden bijgebouwd; de haven worden uitgebreid en nieuwe havens worden aangelegd eri" mag nu met voldoening worden geconstateerd dat IJmuiden thans bezit een dei- grootste en best geoutilleerde visch- markten en havencomplexen van het vaste land van Europa. Behalve aan de energie van reederij en, vischhandel en nevenbedrijven, ge steund door de bekwaamheid en ijver door het rijkspersoneel aan den "dag gelegd, danken wij deze groote uitbrei ding aan de Regeering, die het bedrijf in de gelegenheid stelde zich in al die jaren te ontwikkelen op die wijze, zoo als thans is geschied en verzoeken wij U der Regeering onze dank te willen brengen voor al hetgeen zij die jaren voor het vischbedrijf heeft gedaan en tot stand gebracht. Wij hebben jaren gehad van grooten bloei en wel is waar is daarop een re actie gevolgd tengevolge van de we reldgebeurtenissen, doch willen wij u verzekeren, dat wij niet zullen versa gen; dat wij al onze energie zullen aanwenden om de crisis in het bedrijf te boven te komen en dat wij met be hulp der Regeeriug en hare ambtena ren en beambten onder uwe Directie het bedrijf zullen trachten op te 'voe ren tot het hoogst menschelijk bereik bare. Tevens is deze dag een herdenkings dag voor u, mijnheer Schneiders, voor den heer Heykoop en voor de heeren Tol, Doevedans, Koevoets, Merkus en de Kort en brengen wij u openlijk hul de voor wat door u allen in die jaren voor het bedrijf is gedaan. Veel werd er van u gevergd en gevraagd, dikwijls zelfs te veel, doch altijd werd met'in Achtneming van een milde uitlegging uwer reglementen door u alles gedaan om aan de behoeften en bezwaren van het zoo moeilijk en inspannend visch bedrijf en hare nevenbedrijven tege moet te komen. Wij brengen u hiervoor uit den grond van ons hart hartelijke dank en spreken den wensch uit, dat u nog een reeks van jaren met eenzelf- den lust, ijver en bekwaamheid de u opgedragen belangen zult willen blij den behartigen, ten genoege en vol doening van u zelf en tot heil van het [vischbedrijf van IJmuiden. Namens de leden, bet bestuur en den Administrateur der IJmuider Visch handelvereeniging bieden wij u allen met uw persoonlijk jubilé onze harte- flijke gelukwenschen aan. Als stoffelijk blijk van onze dank baarheid en hulde hebben wij geilieend 'ieder van u een tweetal houtgravures laan te bieden, voorstellende de Rijks- visschershaven met afslaggebouw te "IJmuiden in 1899 en die haven met de hallen in 1924 en koesteren wij' de ver wachting, dat deze een goed plaatsje mogen vinden in uwe woningen en de aanblik er van u steeds moge herinne ren aan het vervlogen tijdperk eri aan dezen dag. De heer J. F. Klercq, Commissaris van de V. E. M. hield de volgende toe spraak: U ziet hier voor u een deputatie uit Directie en Commissarissen van de Vereenigde Exploitatie Maatschappij welke onderneming er behoefte aan had persoonlijk hier zijn opwachting te komen makeja en u mijnheer Schnei ders te komen complimenteeren met dezen herinneringsdag. Het is o.i. niet noodig, niet ge wenscht en het ligt trouwens ook min der op den weg van <Jeze deputatie als zoodanig in finesses hier uitteweiden over het vele goede wat door de Rijks vischafslag in de afgeloopen 25 jaar direct of indirect werd verricht, noch over de merites van het systeem eener instelling als die welke vandaag dit jubileum herdenkt. Veel van wat wij in reederskringen gevoelen is neergelegd in een schrijven wat u van de zijde van het Bestuur der Reedersvereeniging zal hebben be reikt. Daaraan veel toe te voegen hebbei: wij niet. Alléén op een speciaal feit wenschen wij hier kort de nadruk te leggen en daarbij terug te denken aan heden vóór 25 jaar, toen op 1 Juli 1899 de Rijksvischafslag als onderdeel van het Staatsvischershavenbedrijf offici eel zijne werkzaamheden begon en een aanvang maakte met een geregelde en goed geadministreerde vischverkoop, Deze laatste woorden zeggen in al hunne eenvoud, veel, te veel om bij al de gevolgen van dit feit in dit korte oogenblik stil te staan. Maar aan één der vérstrekkende en gelukkige gevolgen die deze uitsteken de en wijze regeling voor IJmuiden had, moge hier even worden herinnerd Het is deze dat daardoor het den on dernemers in een tijd dat geld in Hol land zeer moeilijk te krijgen was, om te dienen als bedrijfskapitaal voor Visscherij-reederijen zich toeleggende op de vangst van versche visch op grooten schaal, mogelijk werd ge maakt, schepen naar gelang van be hoefte in de vaart te brengen. Het vertrouwen, wat voorheen ont brak, het kwam er langzamerhand, het geldbeleggend publiek durfde-zich interesseeren. En nu wenschen wij hier met erken telijkheid vast te stellen dat dit ver trouwen er kwam om* grootelij ks door diezelfde geregelde en goed-geadmini- streerde vischverkoop waarop wij zoo even doelden. En toen het vertrouwen er eenmaal was, de feiten hebben het bewezen, toen werd ook gaandeweg de IJmui der vloot uitgebreid, toen nam die jaarlijks in omvangt en beteekenis toe en zij werd tenslotte wat zij thans is, een vissclierijvloot waarop onze haven trots alle teleurstellingen, trots alle remmende, soms fnuikende factoren d. laatste jaren, trotsch behoort te wezen en trotsch kan zijn, even trotsch als op de vele nevenbedrijven wier omwikke ling met de uitbreiding der vloot gelij ken tred moest houden. Dat dit alles in den loop der laatste 25 jaren zoo kon komen, het is naast energie van ondernemers op divers gebied, in de allereerste plaats te danken, aan de maatregelen destijds door de Regeering genomen; aan de in stelling van den Rijksvischafslag en aan het onvermoeide werk van de lei ders daarvan in 1899, voor het grootste deel ook nog de mannen van thans. Zie mijnheer de Directeur, hier gaan onze herinneringen vanzelf voor een oogenblik terug naar den eersten Di recteur, den hr. J. M. Bottemanne, die met vaste hand, met ijzeren wil, daarin bijgestaan door een flinken staf, waarvan u om zoo te zeggen den chef waard, de jonge instelling in de goede hanen wist te leiden en te hou den, tot steun voor reederij en handel in gelijke mate, dan gaan onze gevoe lens van erkentelijkheid uit naar dien eersten directeur, zoowel als naar u-die hem opvolgde en die, zij het dan ook in ietwat gewijzigde vorm als ge volg van gewijzigde omstandigheden zijne voetstappen drukte, de door hem gevolgde lijn zich deed aanpassen aan de eischen des tijds, doch, voor alles, de. geregeld en, goed geadministreerden vischverkoop hoog hield door alle om standigheden heen. Zie, dit bleef en kon niet nalaten te blijven vertrouwen wekken, en voor dit vertrouwen wat wij schenken konden zijn wij erkentelijk, omdat het ons in staat stelde, op onze beurt te doen wat wij deden. Sta ons toe, in den' eersten directeur, zoowel als in u mijnheer Schneiders en in uwen staf te complimenteeren de instelling der Rijksvischafslag met dit jubileum, die instelling daarbij onzen dank brengende en een vertrouwen schenkend voortbestaan in lengte van dagen toe te wenschen, tot bloei van ónze mooie haven. Wij voor ons, en deze toezegging uit een millieu van belangrijk geïntres- seerden hij den gang van zaken in IJmuiden mag, wij zijn er zeker van, ook beschouwd worden als gedaan na mens het geheele reederij-bedrijf met de nevenbedrijven, wij zeggen u graag toe dat ons streven ook in de toekomst er op zal zijn gericht eene loyale me dewerking te verleenen aan de ver trouwen wekkende Rijksvischafslag. De heer Schneiders zeide met een enkel woord dank te willen brengen aan allen, die blijken van belangstel ling hadden gegeven en in het bijzon der de hulde van handel en reederij op zeer hoogen prijs te stellen. Zij toch wa ren vóór 25 jaar de pioniers, die het groote werk aanvatten en hij zag in de vertegenwoordigers hier de overwin naars in den grooten strijd. Het Staatsvisschershavenbedrijf is in dienst van reederij, handel en indu strie; het bedrijf geeft slechts de mid delen om de groote energie van ree ders, handelaren en industriëelen tot volkomen uiting te doen komen. Hij hoopte in de toekomst op nog nauwe re samenwerking tusschen de verte genwoordigers der regeering en die der visscherij- en nevenbedrijven. Van vele zijden, zoowel uit IJmuiden als daarbuiten waren telegrafische en schriftelijke gelukwenschen ingeko men, terwijl tal van firma's door het zenden van bloemstukken en andere huldeblijken van hun belangstelling en sympathie getuigenishadden doen geven. VERSLA GvVAN DE VEREENIGING VAN REEDERS VAN VISSCHERS VAARTUIGEN. (Vervolg). Snurrevaadvisscherij. De Snurrevaadvisscherij Verkrijgt in IJmuiden nog maar zeer langzaam aan, eenige meerdere vasten voet. In 1923 werd daaraan deelgenomen door 3 schepen, die an 25 reizen tezamen maakten 275 zeedagen of gemiddeld dagen per reis. Het hoogste aantal zeedagen door één schip gemaakt bedroeg 171 zeeda gen, het laagste 29 zeedagen, de lang ste reis duurde 18 dagen en de kortste dagen. De houten stoomdrifter, die in 1922 vanuit Engeland voor IJmuiden werd aangekocht, speciaal voor de Snurre- vaad-visscherij, werd in 1923 weer naar Engeland verkocht. Waar de Snurrevaadvisscherij alleen bij dag is uit te oefenen en dus speci aal is een visscherij voor den zomer, met de lange lichte dagen, kan, waar deze drifter alleen gedurende den win ter enkele reizen gemaakt heeft, geen conclusie worden getrokken uit het feit., dat dit schip wegens onvoldoende resultaten is verkocht geworden. Verwacht mag worden, dat deze vis scherij, die belangrijk goodkooper ex- ploitatiecijfers geeft, geleidelijk naar dien meerdere visschers daarvan prac tisch op de hoogte geraken, zich zal uitbreiden, als zomervisscherij en dat wel voornamelijk door kleine trawlers en haringdrifters, deze laatsten tot de haringvisscherij voor drifters begint. Een snelle uitbreiding dezer vissche- ij kan niet worden verwacht en is evenmin gewenscht. Vreemde aanvoeren. Bij de beoordeeling der Duitsche aanvoeren gedurende 1923 moet scherp worden onderscheiden tusschen den zomei'tijd met de staking der Duitsche :trawlvisschers en het overige gedeelte ivan het jaar. De invoer uit Duitschland over land, lis wan geringere beteekenis geweest en 'kan hier gevoeglijk buiten beschou wing blijven. In het geheele jaar kwamen 869 Duit sche trawlers te IJmuiden en losten daar 9.801.341 K.G. De laatste groote aanvoeren door Duitsche trawlers vielen samen met een tamelijk vastere en betere markt in Duitschland zelf en met het begin van een weinig handel in versche visch van IJmuiden naar Duitschland, waaruit mag worden geconcludeerd, dat niet alléén het verschil in markt prijs voor de Duitsche belanghebben den steeds oorzaak is, waarom op IJmuiden wordt gemarkt, maar dat wellicht ook andere factoren daartoe medewerkten. Aangenomen mag worden dat ge leidelijk het verschil in exploitatie kosten, dat in Duitschland lager was dan in Nederland, in zooverre i9 gere duceerd, dat dit niet langer een factor van overwegend belang is, waardoor de Duitsche schepen een belangrijke voorsprong hebben op de Nederland- sche. Het op het eind van het jaar nog bestaande verschil kan geacht worden te worden gecompenseerd door de meerdere kosten, die ieder ondervindt, die in vreemde havens markt. Door de Reedersvereeniging is gedu rende het jaar 1923 geen moeite van beteekenis gedaan om een dumping door Duitsche visch tegen te gaan. Eenerzijds hebben de pogingen in 1921 en 1922 van verschillende kanten ge daan, om de Regeering te bewegen handelend op te treden, in geen enkel opzicht tot eenig resultaat geleid en anderzijds waren de Duitsche aanvoe ren, van April tot en met Augustus, zoo gering, dat er geen aanleiding be stond om de tusschenkomst van de Regeering verder in te roepen. Waar er thans is een begin van het herstel van den handel op' Duitschland, mag worden verwacht dat de Duitsche schepen minder van IJmuiden zullen gebruik maken, maar wanneer ze er zouden komen, dan zouden ze toch in ieder geval de markt alhier wel druk ken, te meer waar de schommelingen der Belgische en Fransche valuta niet kunnen nalaten den aizet naar deze landen ongunstig te beïnvloeden. Visch afzet. Met het oog op den afzet der visch geven wij hier allereerst een overzicht

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1