Umvider Courant Woenidag 2 Juli 1024. 2e blad OFFICIEEL. Kiezerslijsten Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Burgemeester der gemeente Vel- son brengt ter kennis van belangheb bonden, dat een uittreksel uit elk der kiezerslijsten voor de Kamer van Koop- handel en Fabrieken voor Haarlem i a Omstreken ter secretarie der ge meente ter inzage is nedergelegd en clat een ieder bevoegd is tot en met 14 Juli a.s. bij de Kamer verbetering der vastgestelde lijsten te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voor komt, of verkeerd geplaatst is. Velsen, 30 Juni 1924. De. Burgemeester voornoemd, RIJKENS. Waterstaat IJailiia Juli 1024 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 3 3.44 4.08 11.45 4 4.1fi 4.41 0.02 0.18 5 4.51 5.16 0.35 0.52 6 5.27 5.51 1.09 1.26 7 6.05 6.29 1.46 2.05 8 6.47 7.13 2.26 2.45 9 E.K. 7.39 8.09 3.10 3.30 10 3.38 9.06 4.00 4.29 Qeen Zomertijd. GEMEENTERAAD. Vergadering van 28 Juni 1924. De gemeenteraad kwam Zaterdag avond in spoedeischende vergadering bijeen. Voorzitter de burgemeester. De Vobrzitter deelt mede dat de hee- rei, Schaar, Maas en Zwanenburg be- ric'vt van verhindering hebben gezon den. Fe Voorzitter zegt dat sinds de vori ge vergadering bericht is gekomen van Gedep. Staten, dat zij de overeen komst betreffende de gaslevering door het Hoogovenbedrijf hebben goedge keurd. B. en W. achten het noodig dat de verlenging van den termijn van op zegging van het contract met Haarlem door 'een raadsbesluit wordt vastge legd. B. en W. stellen daarom voor dat de raad, overwegende dat Gedep. Sta ten dezer provincie vóór zoover noodig hebben goedgekeurd het raadsbesluit van 24 April j.l., waarbij besloten werd B. en W. te machtigen de overeenkomst inzake de gaslevering met Haarlem op te zegg^r. en om met de directie der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken een contract voor de gaslevering aa': te gaan, besluiten zal de opzegging der over- .eenkomst met Haarlem te stellen op 1 Juli 1925 en op denzelfden dag het contract met de Hoogovens te doen in gaan. Fe heer Dalmeijer vestigt er de aan dacht op, dat het hoofdkantoor van het Hoogovenbedrijf niet meer geves tigd is te 's Gravenhage, maar te Vel sen. Do Voorzitter zegt toe te zullen on derzoeken of deze wijziging in het be sluit noodig is. De Voorzitter vraagt of een der leden stemming verlangt. De heer Schilling verlangt stemming Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 12—6 stemmen. Te gen stemmen de heeren Schilling, Schuitenmaker, Groeneveld, Visser, Bosm in en Landeweert. De beer Schilling verklaart zijn te genstemmen. Spr. was tegen een over eenkomst met het Hoogovenbedrijf en kon er ook nu niet toe medewerken. De heeren Bosman en Schuitenma ker verklaren ook tegen opzegging van het contract met Haarlem ge weest te zijn en nu er stemming ge vraagd werd, konden zij niet anders dan tegenstemmen. De Voorzitter zegt dat dit een acade mische kwestie is, die men nu maar niet moet uitzoeken. De heer Sluiters zegt dat de situatie voor hem anders is. Stel dat het voorstel tot verlenging nu verworpen was, dat kon toch niet. De Voorzitter meent ook dat de hee ren hier met een gerust geweten vóór hadden kunne -i stemmen. Hierin is de agenda afgehandeld en gaat de raad in besloten zitting. r Postkantoor te Velsen. - Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn terugontvangen in de 2e helft van de maand Juni 1924. Kantoor te IJmuiden. Brieven Binnenland. 1. Mevr. van Keulen, Amsterdam 2. A. Löwenberg, Nijmegen. 3. Raad van Beroep, Rotterdam. Briefkaarten Binnenland. 4. Enny en Dick Stock, Rotterdam. 5. Idem, idem. 6. A. Hendriksma, Amsterdam 7. Wed. de Vries, idem. 8. Mej. R. v. 't Oever, den Haag 9. C. Dekker,Egmondzee. Brieven! Buitenland. 10. Dagny Christensen, Sinding. Brieven Binnenland. 1. Amstelkade 94, Amsterdam. 2. Letter T 2997, Amsterdam. 3. Letter L 1034, Amsterdam. 4. Corn Products, Rotterdam. 5. Aan het gemeentebestuur, Velsen Brieven Buitenland. 6. Tatar Jó-nos, Urnak. Briefkaarten Binnenland. 7. C. Bakkeren, Koenekade, A'dam. .8. B. Boontjes, Sneek. 9. Mej. Wed. C. Kruif, Amsterdam. 10. Fam. Smits, Amsterdam. 11. Mej. Jo v. d. Zwaan, Amsterdam. PLAATSELIJK NIEUWS. Chr. Oeref. Kerk. Naar wij vernemen zal Ds. J. B. O. Croes Zondag 6 Juli, des avonds 5 uur, zijn afscheidsrede houden in de Chr. Oeref. Kerk alhier. Class icale Zendingsdag Chr. Oeref. Kerk, classisAmsterdam Wij herinneren onzen lezers aan boven genoemden Zendingsdag, welke zal worden gehouden op Woensdag 9 Juli, 's middags 1 uur, op het landgoed „Wildhoef" te Bloemendaal. Eerste luitenants P. van Ginkel en J. D. Backer, van het reg. genie troepen, zullen tot 10 Juli met een de tachement van het lie bataljon van het korps deelnemen aan de oefenin gen van de militaire kustwacht tus- schen IJmuiden en den Hoek van Hol land. De varensgezel L. Tr. zou Zaterdag morgen even zijn broer goedendag zeg gen op een stoomtrawler in de Vis- schershaven. Door een misstap ge raakte hij te water, hij kon echter zwemmen en met hulp van menschen aan boord kon hij gered worden. Met den schrik en een nat pak kwam hij er dus af. VELSEROORD. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school D alhier is benoemd Mej. E. W. Hissink te Overveen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd politieassistentie ge vraagd door de vrouw van zekere M aan den Stationsweg alhier, wier man gewond thuis was gekomen. Bij onderzoek bleek dat M. op straat was mishandeld door zekere B. even eens van hier. De man wenschte niet dat proces-verbaal werd opgemaakt, doch in deze zaak zal vanwege den commissaris van politie ambtshalve tot vervolging worden overgegaan. Er zijn weer verschillende pro cessen-verbaal opgemaakt terzake van het overtreden der verordening op de maximum snelheid vah motorrijtuigen tegen de bestuurders dier voertuigen. VELSEN. Ten opzichte van het verkeer met deo stoomponten is een mooie verbete ring tot stand gekomen. Er zullen nu gedurende het drukke seizoen des Zondags 2 stoomponten varen. Zondag j.l. waren de beide groote vaartuigen in dienst. Jammer dat het weer zoo ongunstig was. Zondag heeft nabij de stoompont eene botsing plaats gehad tusscheri een gewoon en een motorrijwiel, waarbij het eerste er zeer slecht afkwam. Ge lukkig werd geen persoonlijk letsel bekomen. In den Velserpolder kwam een auto in botsing met een rijwiel, bere den door een dame, die er met den schrik en eenige ontvellingen afkwam, doch het rijwiel bleek onbruikbaar. Hoewel de autobestuurder geen schuld had, was deze zoo welwillend, dat hij zijne reis naar Den Haag opgaf en de dame naar Amsterdam bracht, terwijl haar echtgenoot de gebroken fiets naar Velsen bracht, vanwaar ze Maandag met de boot naar Amsterdam vervoerd zoü worden Zondagmiddag heeft op een ter rein achter school G op Wijkeroog een meeting plaats gehad tegen den oorlog. De toegangsprijs bedroeg 15 cent, doch het aantal bezoekers was zoo gering, dat bij den uitgang nog een collecte gehouden werdom de onkosten te kunnen dekken. Voor wie de spreekster, Mej. Jeanne de Jong, niet kenden, was het zeker wel een verrassing, dat deze -een meis je van zeker niet meetr dan 16 jaren was. 't Zal ook zeker op velen wel een vreemden indruk gemaakt hebben, dat men op deze anti-oorlogsmeeting den heer A. L. Constandse zoo geducht hoorde uitpakken over den kapitalisti- schen vrede. Deze spreker is meer op zijne plaats op eene *anti-vredesmeeting Onder de talrijke geschriften, die ten verkoop werden aangeboden was ook „De Orkaan'' met een opstel over „Werken is misdaad." Na lezing voelden we ons onaange naam gestemd, want we bleken nu reeds sinds een halve eeuw een misda diger te zijn, terwijl we gemeend had den nuttig in de maatschappij geweest te zijn. Zaterdagmiddag, twee uur, was een ongeveer 20-jarige jongeman, v. H., wonende te Velsen, aan 't zeilen in het Noordzeekanaal. Door een rukwind hel de het lichte vaartuigje over en schep te water. Had van H. nu dadelijk het zeil kunnen laten zakken dan was er niets gebeurd, doch daar er blijkbaar iets haperde, lukte dit niet, met het ge volg dat het scheepje omsloeg. Van H. was eenigszins in het zeil verward doch raakte hier spoedig uit en na even te hebben gezwommen klom hij op de omgekeerde boot. Door inmiddels toe geschoten personeel der ponten werd hij hiervan per roeiboot afgehaald en het verongelukte scheepje op sleeptouw- meegenomen. Het geval is dus nog zonder ongeluk ken afgeloopen. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 28 Juni. 1 stoker, 2 machinisten, 1 constructie- werker, 1 bakker, 1 electricien, 2 kan toorbedienden, 64 diversen. SANTPOORT. Mevrouw A. H. Cremer—Hogan f Wij maakten Zaterdag reeds mel ding van het overlijden van Mevr. A. H. CremerHogan, de echtgenoote van wijlen oud-minister J. T. Cremer. Dit overlijden kwam niet onverwacht, want reeds geruimen tijd was Mevr. Cremer lijdende en de plechtige ont hulling van het gedenkteeken op het graf van haar echtgenoot heeft zij niet kunnen bijwonen. Mevr. CremerHogan was van af komst een Iersche. Te Penang in de Straits Settlements leerde zij den beer Cremer kennen, met wien zij heel jong huwde. Zij was eene vrouw van bui tengewone gratie en fijne intelligentie. Als de heer Cremer op Duin- en Kruid- berg hoog bezoek ontving, b.v. de le den van de Interparlementaire Unie of andere buitenlandsche congressis ten, was Mevr. Cremer een gastvrouw vol charme, van wie groote bekoring uitging. Zoo heeft zij, toen de heer Cremer gezant te Washington was, bijgedra gen tot het schitterend welslagen van Neerlands afvaardiging in de Vereen. Staten in die moeilijke jaren. De Hol- landsche legatie te Washington was een brandpunt van internationaal le ven, want als Mevr. Cremer recipieer de, kwam men gaarne. Óp philantropisch gebied heeft MeVr. Cremer veel gedaan. Voor een aantal jaren opende zij in een lief huis aan clen Kruidbergerweg een ziekenverple ging, hoofdzakelijk voor vrouwen, waar vele zieken en rustbehoevenden een vriendelijke en zonnige verpleging vonden, zoo noodig voor het herstel. Zonder veel ophef bekostigde zij dit alleen. Voor het Roode Kruis, vooral te IJmuiden en ook voor het Witte Kruis, deed zij veel, o.a. voor de tot standko- ming van het Wijkgebouw te Sant poort. Van het Comité voor Evangelisatie ten bate der Ned. Herv. Kerk, eerst te IJmuiden later te Velseroord, maakte Mevr. Cremer ook deel uit. Zoo heeft zij op allerlei gebied veel gedaan. Betrekkelijk spoedig is Mevr. Cremer haar echtgenoot in den dood gevolgd. En nu zal haar lichaam rusten in het mooie familiegraf op het lommerrijke Westerveld. Begrafenis Mevr. A. H. Cremer-Hogan. Onder buitengewoon groote belang stelling heeft gistermiddag op.Wester veld de teraardebestelling plaats ge had van het stoffelijk overschot van Mevr. A. H. Cremer-Hogan, Zaterdag op den huize Duin- en Kruidberg over leden. Van de vele aanwezigen noemen wij den ouden grijzen pionier van Deli, de heer J. Nienhuys; Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden; de heer H. H. Delcourt van Krimpen, oud-burge meester van Wijk aan Zee en Duin; Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, Ned. Herv. pred. alhier, Ds. V. Roos al hier; de Amerikaansche consul te Amsterdam, de heer F. W. Mahin, enz. Van het Comité tot evangelisatie, voor IJmuiden en Velseroord, waarvan Mevr. Cremer lid was, merkten wij óp den heer W. A. Dolleman alhier en Ds. W. Kroese te Velseroord. Voorts waren er deputaties van het Gem. Koor j ..Zang Veredelt" te Velsen en van „Vox Humana" óïhier, waarvan Mevr. Cremer Beschermvrouwe was. Toen de kist in de groeve was neerge laten en een schat van bloemen en kransen op het graf was gelegd, trad allereerst een neef van de overledene naar voren, de .heer Willem Cremer, die dit samenzijn des te treffender noemde, omdat het nog zoo kort gele den is, dat de kinderen hun vader be groeven. Toen loste Mevr. Cremer in de belofte van altaar tot graf, die zij zoo trouw was nagekomen. Spr. zou niet wagen te schetsen wat zij voor man en kinderen geweest is, maar had be hoefje om de lieve bloedverwante als vrouw en mensch te herdenken. Zij en haar echtgenoot, zij hebben het zich niet gemakkelijk gemaakt. Zij hadden zich in het leven hooge eischcn ge steld. Zij wilden geluk hebben, door geluk te schenken. Waar zorg verlicht moest worden of in ziekte en smart ge troost, daar was Mevr. Cremer. Daar door heeft zij haar leven mooi ge maakt. Zij werkte zoolang het dag was. Na den dood van haren echtgenoot had zij nog vele plannen. Die konden niet meer vervuld worden, maar wij zijn dankbaar voor het vele goede, dat zij gedaan heeft. Onze burgemeester, de heer R. G. Rij- kens, sprak daarop als volgt: Een kort woord zou ik gaarne willen spreken aan dit graf. Dat zal zijn een woord van dank. Want mevrouw Cre mer is de gemeente behulpzaam ge weest bij het lenigen van sociale noo- den, waar deze soms te kort schoot, he laas te kort moest schieten. Zij heeft dit gedaan o.a. door de stichting van hare particuliere ziekeninrichting, die velen ten zegen is geweest. Zij heeft het gedaan, door steun op allerlei gebied. Niet iedereen was dit bekend, want mevrouw Cremer deed dit zonder op hef en zocht niet der menSchen dank, doch hun, die bij dergelijke steunver leningen met haar in aanraking kwa men, gunde ze bij die gelegenheid een blik in haar waarlijk nobel hart. Er waait in deze tijden een slechte wind over de aarde; een ijskoude wind, die vele knoppen van bezieling, vele bloemen van naastenliefde doodt; daarom doet het zoo weldadig aan, wanneer men in aanraking komt met menschen, als deze edele vrouw er een was, die genoeg gemeenschapsgevoel bezat en naastenliefde in daden be trachtte. En daarvan vervult droefheid van gciVioed bij haar verscheiden. Me vrouw Cremer, heb onzen grooten dank voor uwe vele weldaden; rust zacht. Daarop nam Jhr. F. Teding van Berkhout uit Haarlem het woord, die de volgende rede hield: Lieve Mevrouw Cremer. Ontroerd staan wij allen aan uw graf. Ontroerd omdat met u weggaat iemand die in onze streken, ja in ons land was de verpersoonlijking van hartelijke vriendschap en vooral van vriendelijke gastvrijheid. Aan talloo- zen en zeker niet het minst aan mijne vrouw en mij hebt gij daardoor vreug de en zonneschijn gegeven, 'en daarvoor wil ik u namens uwen vriendenkring in ons oude Kennemerland, waar gij nu Jer ruste gaat, hartelijk danken. Maar ik wil voornamelijk even voor u allen te voorschijn tooveren het heer lijke land waar deze lieve doode ge boren werd, een land van zonneschijn en. plantenweelde, waar onze mooie omgeving hier bij in het niet zinkt, het eenig schoone eiland Penang, waar aan ook ik zulke heerlijke herinnerin gen door mijn geheele leven zal mee voeren. En dat zijn niet alleen herinne ringen aan de wonderschoone natuur, dat zijn vooral ook herinneringen aan de groote gastvrijheid, die dat heerlij ke land bij allen die daar wonen schijnt op te wekken. En dan gaan mij ne gedachten wel in de allereerste plaats naar het huis der familie Hogan, „The Avenue", groote zachtgele bun galow aan het einde van een machtige oprij van grootsche kanarieboomen. Van daar uit geniet men een uitzicht op de eeuwig wisselende kleurenpracht van de groote zee, die u zou wegvoeren eerst naar uw tweede vaderland Deli. en naar uw derde vaderland, Neder land. Daar in dat lieve huis leefde tot voor zoo kort slechts uwe moeder, temidden van uwe zusters en broeder, neven en nichten, die dat aardsche Paradijs nog niet verlieten en vol liefde terugdach ten aan hen die zoo ver van. hen weg gingen, om de Penangsche vriendschap en gastvrijheid naar andere dleelen van den aardbodem over te planten. Ja, veel hebt gij opgeofferd, om aan uwen man, uw ideaal, zooals hij ook in zoo velerlei opzicht het onze was, en aan zijn werkkring, aan zijn Vaderland, aan zijne vrienden uwe vrouwelijke krachten te wijden. Dank voor alles wat gij ons gaaft, dank aan Penang, aan uwe familie voor alles, wat zij door u aan ons Nederlan ders, thans allen uwe vrienden, ge schonken hebben. Zooals in u steeds voortleefde de her innering aan uw zonnige Penang, zoo zal in ons steeds de herinnering voort leven aan uwe groote vriendschap en hartelijkheid. Een kleinzoon van Mevr. Cremer, Jhr. J. Roëll, zei-de behoefte te hebben om te uiten wat zij voor de kleinkindo ren was geweest. Zij is va:n ons gegaan als een boot, die langzaam wegvaart met veel liefs en diemooit terugkeert. De oudste zoon, de heer Herbert Cre mer, zeide clat zijn moeder op 18-jarigen leeftijd met zijn vader huwde en hoe zij haar taak aanvaardde en haar echtge noot steunde in zijn pionierswerk in Deli. Later, te Haarlem, den Haag, Am sterdam, Washington en Santpoort, stond zij hem steeds trouw ter zijde en daartusschendoor vergezelde zij hem op al zijn wereldreizen. Veel dankbaar heid heeft zij van hem geoogst, want steeds zeide hij dat het slagen zijner loopbaan te danken was aan haar ener gie. Gelukkige en droeve dagen hebben zij doorleefd, maar nooit verloren da gen. De droeve dagen kwamen eerst, toen vader was heengegaan. Ondanks liefde en zorg van kinderen, van medi ci en ondanks haar geloof zocht zij on bewust de rust van hem. Spr. dankte allen hartelijk voor de zoo groote blijken van belangstelling, waarmede de plechtigheid geëindigd was. De Stand, meldt thans de benoeming met ingang van 15 Juli van den heer E. L. Smelik, cand. te 's Gravenhage, tot hulp prediker der Oeref. Kerk van Bloemendaal, meer speciaal voor Santpoort. Prof. Dr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga alhier zal op 28 September a s. een godsdienstoefening -leiden in de hol- landsche Kerk te Londen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De IJsfabricatie in IJmuiden. „EENDRACHT MAAKT MACHT". Dit is de leuze van de voornaamste ijs- fabrikanten in IJmuiden. Gedurende langen tijd bestond die eendracht niet. Het gevolg daarvan was dat het be- noocligde ijs werd geleverd tegen con- curreerende prijzen. Nu de vrede tus schen de fabrikanten is hersteld, heb ben de heeren het in bun macht een uniformen prijs vast te stellen. Wordt daar nu misbruik van gemaakt? Wij gunnen elke onderneming een behoor lijke winstmarche. De belangen van IJmuiden evenwel stellen als eisch: dat het ijs zoo goedkoop mogelijk is. De gevolgen van de verzoening hebben geleid tot verhooging van de ijsprijzen. Bovendien moet thans het ijs ook wor den afgehaald, terwijl voorheen het ijs door de fabrikanten aan de pakhuizen werd bezorgd. Ook ontueemt men den verbruikers het recht zijn ijs te betrek ken van wien men dat wil. Het behoeft zeker geen betoog dat de verbruikers op belangrijk hoogere kosten worden gejaagd. De viséhhan- del moet daarvoor noodzakelijk lijden. De belangen van IJmuiden worden er beslist door geschaad. Wat staat ons verbruikers thans te doen? Zijn de fabrikanten bereid hun boe ken open te leggen voor een deputatie van verbruikers, niet financieel betrok ken bij de ijsfabricatie, waaruit blij ken zal dat de tegenwoordige prijzen zoo laag mogelijk gesteld zijn? Of moeten de verbruikers maatrege len trachten te nemen door hun ijs van elders te betrekken? Wat doet in deze de IJmnlder Vlsch- handel Vereenlging? Heeft deze ver- eeniging zich in contact gesteld met de ijsf abrikanten om te spreken over de aangebrachte veranderingen en ver hooging van prijs? Ligt het niet op den weg van deze vereeniging om te komen tot een accoord dat iedereen kan be vredigen? Het zal mij hoogst aange naam zijn van de heeren ijsfabrikanten een nadere uiteenzetting van het door hun ingenomen standpunt te mogen yememen. LEO. Is organisatie mogelijk ook voor onze stomme werkdieren? Steeds feller wordt gestreden, voor het goed recht van den mensch! Beta ling naar prestatie, behandeling naar verdiensten! Goede levensvoorwaarden voor iedereen, kunnen en moeten be staan voor ieder, die zijn plicht doet! Hélaas men vergeet maar al te vaak, dat er nog een andere categorie van werkers bestaat, die dezelfde rechten hebben, doch die als slaven behandeld worden! Dat zijn onze stomme wer kers, paarden en honden, overgeleverd aan de \Villekeur der menschen! De overgroote meerderheid der menschen beseft niet, dat ook deze werkkrachten recht hebben op goede behandeling en voeding! Dat komt hen toe! Ook zij mogen niet uitgebuit worden> Wie dat niét beseft, heeft niet het ware gevoel van recht en billijkheid, niet de drang in zich, te strijden voor alles wat lijdt; bij hem is, die strijd bloot egoïsme, slechts voor eigen belangen! Wie wer kelijk doordrongen is, van het vele schromelijke onrecht in de wereld, moet ook strijden voor alles wat zwak en hulpeloos is! Opkomen tegen uit buiting van het dier. Stom en machte loos zegt genoeg! Gij, die oog en gevoel hebt, voor het lijden dezer stille werkers^ helpt hun lot verzachten! Koopt niet van den uitbuiter! Met de steun van elke recht-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5