Tafel miity VAN VREDE en BAIS De Wiskottens Voor de warmte N.V. Electrische Installatie Mjj. Drukkerij Sinjewel D. DE WAARD Hoeren- «n bameskleeding. geaard mensch, zou Het onrecht, waar-10. W. Wittebrood, Alkmaar, 1 maal van wij getuige zijn, aanmerkelijk ver- 36, 1 maal 35, 2 maal 34. nv\ 0+i.ï i' /-] J n X .Haam «AAM A fl4 D l?l A Krt 1*A K1 1 1A O zacht worden! Strijdt niet alleen voor eigen belangen, doch ook voor het goed recht van alles wat lijdt en hulpeloos is! Mijnheer de redacteur, bij voorbaat dank voor de plaatsing, Mej. E. Kerbert, Velsen. Aan de Jeugd van IJmuiden. Jongens en meisjes, hebben jullie wel eens gehoord van J. G. O. B.'ers? Ik hoor jului al zeggen: O, die saaie Ge heelonthouders? Maar zijn we dat? Integendeel! Alleen een vrije jeugd, Laan, Bloemendaal, Afd. B. Flobertbuks, korps, le vijf tallen: Lisse 445 2. IJmuiden, 412; 2e. vijftallen: 1. Velsen 421. Personeel buks: 1. J. Lindeman, Bloemendaal, 99, 95: 2. D. Houtgraaf, Bloemendaal, 98, 95; 3. P. Langendonk, Bloemendaal, 93, 92; 4. J. Eldermans, Haarlem 93, 90; 5. A. F. Bos, Overveen, 91; 6. E. van Honschoten, Zandvoort, 91. Eerewedstrijd buks: 1. D. C. Hout graaf, Bloemendaal, 98, 96, 95; 2. A. F. Bos, Overveen, 98, 93; 3. H. van der 84; 4. C. Wesse- die hun ideaal hebben gevonden in J ling"» Lisse, 97, 95; 5.. J. Lindeman, onthouding en zich losgescheurd heb- Bloemendaal, 93, 93, 92^ 6. W. Faase, ben uit den sleur, waarin de meesten Bloemendaal. 92, 91; 7. P. Langen- van jelui nog leven, die hebben afge- donk, Bloemendaal, 90. daan met bioscoop en duffe danszalen, j Vrije baan: 1. A. F. Bos, Overveen, 60, en iets mooiers, iets reiners willen. Zie 59; 2. E. van Honschoten, Zandvoort, ze zingende naar buiten trekken, naar 60, 58; 3. J. de Korte, IJmuiden, 60, 54, duin of veld, om daar hun strijdliede- 53; 4. H. van dor Laan, Bloemendaal, ren uit te jubelen. Maar denk nu niet 4 maal 59; 5. P. Langendonk, Bloemen- is dat allés? Neen, ook werken wc daal, 3 maal 59, 2 maal 58; 6. D. C. hard, om ook jullie dat mooie te doen Houtgraaf, Bloemendaal, 3 maal 59, 58; zien. Is het niet fijn, wanneer je een 7. C. Wesseling, Lisse, 59, 5 maal 58; 8. troep J. G. O. B'ers ziet terug komen J. Lindeman, Bloemendaal, 59, 57, 56; 9. van een vergadering, waar ze voor een C. van der Burg, Bloemendaal, 59, 3 week nieuwe werklust hebben gevon- f maal 55; 10. A. Tol, IJmuiden, 59, 55, den? of van een colportagetocht, en 54. •zingende naar huis gaan. Jongens dan j Geluksbaan: 1. P. Langendonk, Bloe- voel je dat alles veel mooier en reiner mendaal, 1454; 2. J. Lindeman, Haar- is. Daarom jongens en meisjes van 14 j lem, 1427; 3. J. Weyers, Limmen, 1418; tot 23 jaar, scheur je los en sluit je aan, J 4. P. C. Snoeks, Egmond aan Zee, 1431; ga eens wandelen met een troepje J. 5. G. Snoeks, Egmond aan Zee, 1374; 6. G. O. B'ers, dan voel je met ons mee. L. Trybetz, Alkmaar, 1312. I Werkzaamheden der Kamer Vraag en aanbod Internationale Kamer van Koophandel Uitvoer uit Neder land naar België Luchtpost Neder landBelgië. Berichten uit België: Eenige econo mische aanteekeningen over België Uitvoervergunningen, benoodigd bij den uitvoer uit België Het nieuwe douanetarief Pas controle en visi tatie in den trein Goederen-vervoer Uit de glasnijverheid Het leven blijft duur De uitvoer van Belgische eieren Belgische schuldvorderingen in Roemenië Handelsbeweging van België Wat is en wat doet de Kamer? •Van de Kon. Luchtvaart Mij voor Nederland en Koloniën ontvingen wij de Nederlandsche Luchtreisgids voor 1924. Wij ontvingen een ex. van Astra, het eerste Nederlandsche „Magazine", geheel geredigeerd in den geest der Engelsche en Amerikaansche, uitgege ven door I-Ioldert en Co. te Amsterdam. Het is een mooi-geïllustreerd tijdschrift met bekende medewerkers als Henri Borel e.a. Een J. G. O.B'er. Kenn. Ed. SCHIETEN. Nationale Schietvereenlgiiin „Nimrod". De uitslagen van de nationale schietwedstrijden „Nimrod'' te Alk maar, zooals de stand tot heden toe is, zijn als volgt: Ajax A: Marga geweer,'korpswed strijden le vijftallen, vereenigingen: 1. IJmuiden 270; 2. Velsen 262; 3. Lisse 260; 4. Ver. Schutters, Alkmaar, 252. 2e vijftallen: le. IJmuiden, 264; 2e. Lisse, 259. Idem voor burgerwachten: 1. Velsen, 258. Idem voor Vrijw. Landstorm: 1. Broek op Langendijk, 202. Deze uitslagen zullen zich nog wijzi gen omdat enkele korpsen nog niet ge heel klaar zijn. Personeel Marga: le. J. D. Heykoop, IJmuiden, 57, 54; 2e. J. Elderman, Haarlem, 56, 54; 3e. H. Rijkenberg, Alkmaar, 55, 58; 4e. J. van Honschoten, Zandvoort, 55. 56; 5e. J. Meesters, IJmuiden, 55; 6e. A. de Waard, Eg mond aan Zee, 54. E ere wedstrijd Marga: 1. J. van Hon schoten, Zandvoort 59, 54; 2. E. van Honschoten, Callantsoog, 59, 56 3e. A. J. A. Genefaas, Alkmaar, 59, 54; 4. Rui ge waard, Egmond aan Zee, 56, 55; 6. A. J. Meesters, IJmuiden, 56, 55. Vrije baan, Marga: 1. A. de Waard, Egmond aan Zee, 3 maal 36, 35, 5 maal 34; 2. A. J. A. Genefaas, Alkmaar, 2 maal 36, 4 piaal 35, 6 maal 34; 3. H. A. Maas, Alkmaar, 2 maal 36, 3 maal 35, 2 maal 34; 4. A. F. Bos, Bloemendaal, 2 maal 36, 2 maal 35, 11 maal 34; 5. W. Faase, Bloemendaal, 2 maal 36, 2 maal 35, 2 maal 34; 6. E. van Honschoten, Callantsoog, 2 maal 36, 1 maal 35, 4 maal 34; 7. Ruigewaard, Egmond aan Zee, 1 maal 36, 7 maal 35; 8. J. Elder mans, Haarlem, 1 maal 36, 2'maal 35, 4 maal 34; 9. J. van Honschoten, Zand voort, 1 maal 36, 2 maal 35, 3 maal 34; NIEUWE UITGAVEN. Het Geïllustreerd Gemeenteblad, directeur-uitgever H. C. Pons te 's Gra- venhage, heeft in het Juni-nummer ar tikelen over den nieuwen burgemees- j ter van Groningen, Amstelodamiana, de Nieuwe Uitleg te Arnhem (VI); Dordrecht; Uit de Spaarnestad en haar omgeving; de Reinigingsdienst te Zwolle, de Pier Pandertempel te Leeu- 1 warden, benevens de gewone rubrie- j ken. I v In het Juni-nr. van Symphonia, uitgever J. J. Lispet te Hilversum, j treffen we aan het slotartikel over „Ontwikkeling van de piano, het pia nospel en de pianoliteratuur" door J. Vincent; Muziek in de lucht door M. C. v. d. Rovaart; Sem Dresden door An- nelin; Brief uit Vlaanderen door Emiel Hullebroeck; Thom. Denijs en voorts de gewone rubrieken. Van „Electro-Radio", de vraag baak voor Radio-Amateurs, is de tweede jaargang begonnen. Het tijd schrift verschijnt nu in een gekleurd omslag en zal voortaan Vrijdags om de veertien dagen uitkomen. Aardig bedacht is de illustratie „Draadlooze Krabbels zonder Draad", welke in elk nummer zal verschijnen en de belangrijkste gebeurtenissen op Radio-gebied in beeld zal brengen. Met de vele raadgevingen en artike len ter voorlichting voor haar lezers lijkt deze uitgave ons voor Radio- Amateurs hoogst belangrijk. Proefnumers worden kosteloos toe gezonden door de Administratie, Hof- wyckstraat 9, Den Haag. Handelfi-Overzicht Nederland België, het orgaan der Ned. Kamer van Koophandel in België, heeft in het Juni-nr. den volgenden inhoud: Algameene Gedeelte: Uitbreiding MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75« Laxeer-Tabletten .60a Hoofdpijn-Tabletten 60« Apoth. en Drogisten. 290 UIT DE GEMEENTE. Schriftelijke vragen van leden van den gemeenteraad op grond van artikel 17 van het. reglement van orde. De heer W. C. Wardenaar heeft de volgende vraag gesteld: „Ondergeteekende, lid van den ge meenteraad, verzoekt bij dezen be leefd op onderstaande vragen een ant woord te mogen ontvangen. Is het aan het college van burge meester en wethouders bekend, dat verschillende eigenaren van wonin gen, vallende beneden een bepaalde huurwaarde, (zie verordening levering van water door het waterleidingbe drijf tarief la), deze woningen van geen water meer willen voorzien en daardoor de huurders dwingen, wil len zij van geen water verstoken blij ven, zelf een contract aan te gaan? Is het college niet van oordeel, dat zulks een verkapte huurverhooging be teek end? Is het college niet van oordeel dat, indien bovenstaande vragen in be vestigden zin worden beantwoord er zoodanige maatregelen moeten getrof fen wórden door welke de bewoners van woningen beneden een bepaalde huurwaarde gevrijwaard worden om plotseling voor het feit geplaatst te worden van, of geen water, of water tegen eeri duurderen prijs te moeten betrekken, die eventueel de eigenaren van die woningen hebben te betalen? Achten burgemeester en wethouders het niet gewenscht, dat de directie van de gemeentelijke waterleiding geen op zegging van waterleveringscontracten aanvaardt indien deze woningen be treffen beneden een bepaalde huur waarde en is wijziging van verorde ningen betrekking hebbende op be woonbaarheid van woningen en wa terlevering en politieverordening, niet aan te bevelen?'' Hierop wordt door burgemeester en wethouders het Volgende geantwoord. De door den heer Wardenaar gere leveerde feiten zijn ons bekend. Dat daardoor een huurverhooging wordt bereikt is niet te ontkennen. De direc teur voor gas en water is echter niet bevoegd opzeggingen van contracten ter zijde te leggen. Wijziging der be trekkelijke verordeningen in dien zin, dat de waterlevering in perceelen be neden een zekere huurwaarde, die uit sluitend plaats vindt voor rekening der eigenaars, zal worden opgedrongen en dus bij nalatigheid kan worden ge volgd door dwangmaatregelen van de zijde der gemeente, zou, daargelaten de vraag of de gemeenteraad tot vast stelling van zoodanige bepalingen be voegd is, bij onwilligheid der betrok kenen aanleiding geven tot langdurige procedures, waarmede de huurders al- ierminst zijn gebaat. Tarief I A, gelden de voor woningen beneden een be paalde huurwaarde, is laag gesteld, omdat de contracten met de huiseige naren worden gesloten, waardoor de administratiekosten beperkt zijn en kwade posten weinig voorkomen. In dit opzicht verandering aan te brengen achten wij dan ook niet gewenscht. HaarlemscheOrkeit-Vereeniging, Op hoogstvereertnd verzoek dirigeerde Nico Oerharz Zondagavond het concert gebouworkest te Amsterdam, waarbij als solist optrad Louis Zimmerman met het Vioolconcert van Max Brüch. Zoowel solist als dirigent werden spontaan gehuldigd door de talrijk opgekomen be zoekers, terwijl Zimmerman zich hoogst voldaan toonde over Oerharz's directie. Het concert werd geopend met de weinig gespeelde Ouverture in ttaliaansche stijl van Schubert, welker vertolking niets te wenschen overliet en zeer dankbaar werd aanvaard. Na de hoogstaande verklanking van Tschaikowski's Symphonie werden dirigent en orkest door het publiek staande toege juicht, hetwelk minutenlang aanhield. Voor Haarlem's dirigent een welverdiend succes. in groote verscheidenheid. VERKRIJOBAAR BIJ VOORHEEN WILLEMSPLEIN - TEL.116eni45 CONSULTATIE-BUREAU. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Briniostraat, Velseroord. Dinsdags geopend van 23 uur. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. van Sloten van Haar lem. Ouders laat vooral uw kinderen on derzoeken. Door den grooten toeloop is bet noo- dig gebleken, dat men zich laat inschrij ven Dinsdags van 23 uur, Vrijdags van 67 uur oi dat men zich schriite- i lijk opgeeft voor inschrijving, waarop U bericht zal worden gezonden, wan- i neer U op het Consultatie-Bureau moet komen. Kalverstraat 41 - Velseroord Telefoon .'46 is steeds kooper van net gedragen Laat zich ook aan huis ontbieden. Willemsplein 11 en 16 Tel153 Levert alle Boek- en handelsdrukwerken spoedignet afgewerkt en tegen bill ij kst berekende prijzen leveren wij U een prima, prima ge» stoffeerd AMEUBLEMENT, Eiken Salontafel, groote Eiken Spiegel, 2 bijpassende Eiken Schilderijen en prima Eiken Theekast met gesl. glas en ster. HAAST U! HAAST U! t. d, BERG'S „Goedkoopste Meubelhuli" Ratelstraat 18, bij het postkantoor, VELSEROORD. M II door RUDOLF HERZOO. 38 „Er zijn menschen hij wie het ver stand vroeger komt," hield de jongere vol. „Of de arrogantie. Die kost de be3te jaren der jeugd." „Dat is luilakkentheorie!" „Ik zou er me zelf om kunnen benij den," lachte Kölsch, zijn glas ophef fend. „Zulk een wijn bijvoorbeeld heeft mijn ouwe in zijn jeugd niet gedron ken. Jouw ouwe ook niet. En wie weet of, we hem naderhand weer te drinken krijgen. Dus: gebruik uwe jeugd, ze keert niet weer. Op je gezondheid,, werkezel." We hebben nu een compositie-arbeid op gekregen. De eerste dagen blijf ik thuis. Dan gaat het er op los!'.' „Dat martelt zijne arme hersentjes af! Ideeën moeten komen-als lentevo gels. Tusschen de bankschroef laten die zich niet fabriceeren." „Kom je Zaterdagavond eens naar mijn werk kijken?" „Als het je een geruststelling is? Voor de eerstelingszonden is anders de papiermand goed." „Wat ^ik je bidden mag, Ernst!" Hij werd hartstochtelijker. De Wiskotten- srhe scheppingsdrang deed zich in hem gelden, en de champagne opende de phantasie de deur. „Ik stel me voor luister nu eens I Maar de oudere .weerde af. „Vertel dat i je teekenplank. Die heeft er het meeste recht op. Ik kom nog vroeg genoeg aan de beurt." „Heb maar niet zooveel praats. Zater dagavond zal je wel anders praten!" „Daarvoor zal God wel zorgen. Willen we nog 'n glas nemen?" „Neer, laat maar. Ik ben nu juist in de stemming. Die moet benut worden. j Adieu, Ernst, hartelijk dank." I, „Zeg, EwaldWaar leef je i eigenlijk van? Wees nu eens verstan- dig. Anna is gisteren met een schip geld i gearriveerd, en ik ben zoo bang voor diejven. Kijk eens, hier is zoo'n mooie honderdmiarker." „Heeft Anna je dat opgedragen?" „Ben je nou niet wijs? Anna? Hoe kom je op Anna?" „Ik ik het was eene domheid en en zeg het haar niet. Gebrui ken gebruiken kan ik het wel. Zin- ters wordt lastig. Nou, Ernst wel be dankt Hij nam kort afscheid en verliet op gewonden het wijnhuis. In een sigaren winkel kocht hij tabak en wisselde het bankbiljet van honderd mark. De goudstukken Meid hij in de hand tot dat ze warm geworden waren. De oude Zinters hield ter gedachte nis aan zijn veeljarige loopbaan als zelfstandige Rijnsebipper op Holland, in de Volkerstraat eene kleine herberg, waar hij Hollandsche jenever tapte. Zijne klanten waren tegelijkertijd zijn leveranciers. Hetgeen de schippers van jleepbooten ovetr de ri-viergrens smok kelden, laadden ze in het groot bij den ouden Zinters aen dronken het in het klein weer hij Kien ouden Zinters op. De berookte gelagkamer rook bestendig naar teer. De weinige gasten waren in hun hemdsmouwen, evenals de waard, droegen evenals deze de schippers muts in den nek en de lange Holland sche aarden pijp in het een of ander gat tusschen hunne tanden. Deze ge woonte bevorderde een gemoedelijk gesprek, want ze verhinderde twist en toespraken. Voordat men de breekbare pijp van hare rust beroofde, liet men liever God's water over God's land loo- pen. Daar wist de oude partij van te trekken. Toen Ewald Wiskotten binnentrad, was de gelagkamer leeg. Hij moest haar door, om door de achterdeur de trap te bereiken, die naar zijn atelier dakkamertje leidde. Nu kwam er toch beweging achter het buffet. Zijn schre den hadden den waard gewekt, die met het hoofd op de toonbank had lig gen slapen. „Zoo, iets maakt een kabaal alsof de fijnste' klant binnen kwam," bromde hij kregelig, toen hij zijn huurder her kende. „Mijnheer Zinters, ik heb schulden bij u „Enne? Aan zoo iets denkt u ook? Ik denk er voortdurend aan." „Hier zijn vijf en zeventig mark, mijnheer Zinters. Ik kan wel niet zoo regelmatig betalen als het wel behoort. Maar' betaald wordt er, als u wilt, met rente. Slechts moet u mij met rust la ten." M De oude streek met de hand door zijn grijzen baard en lonkte naar- het geld. Toen schoof hij het met holle hand in de lade. als u op <U« manier tot mij spreekt, jongeheer ik stond anders al klaar om u de huur op te zeggen." Ewald Wiskotten streek door zijn lang haar. De huur opzeggen? En ter wijl hij den schrik over dat woord trachtte te bestrijden, viel hem plotse ling in wat Ernst Kölsch hem eenige uren geleden toegeroepen en wat hij eenige uren geleden pas ver van zich afgeslingerd had. Zonder dat hij het wilde, vormde het zich op zijn lippen tot woorden. „De huur opzeggen? De naam Wis kotten is toch even goed als baar geld." „Zeker, jonge heer. Als er baar geld achter steekt „Wij werken met drie honderd man thuis!" „VerdorieDe sluwe uitdruk- king op het gezicht van den oude ver dween en maakte voor verbaasde hoog- achting plaats. „Wat zegt u? Drie 1" i Hij tastte met de hand naar de fles- schen-batterij. „Ik geloof, dat een je nevertje u wel smaken zou." Ewald Wiskotten dronk het glaasje leeg. En eensklaps gevoelde hij eene brandende schaamte. Hard zette hij het glas op de toonbank en opende de achterdeur. „Adieu." „De kwitantie zal ik dadelijk door Gretcheri boven laten brengen," riep Zinters hem na. „Atjuus, mijnheer Wiskotten!" Op zijn zolderkamertje gekomen, er gerde hij zich razend. Hij had zichzelf vergeten, hij had met vreemde veeren gepronkt. En tegelijkertijd leefde de trots in hem op, de trots op den fami lienaam, die respect afdwong. Dit be dwong zijn toorn en wekte hem weer op. Doch ten laatste bleef er toch eene overwinnaarsstemming in hem. Hij wierp zijn jas uit. Het werd hem te warm. De sect deed ook nog hare na werking gevoelen. Nu wilde hij werken. Daar werd aan zijn kamerdeur ge klopt. „Binnen!" Gretchen kwam de kwitantie bren gen, „Dank u wel. Wilt u soms nog iets?" „Oh wat 'n idee!" De slanke achttienjarige liet hare donkere oogen bliksemsnel langs hem heen gaan. Ewald Wiskotten werd rood. Nu pas bemerkte hij, welk een bijzonder wezen zij was. Dat verhoog de zijne verlegenheid nog. Daarbij trilde het zoo zonderling in zijne ade ren, dat hij bijna een lichten aanval van duizeligheid bespeurde. Hij staar de haar aan, en toen hij spreken wil de, voelde hij dat zijn adem stokte. Opgewonden klopten zijne slapen en razend snel bonsde zijn hart. „Dom me jongen!" schold hij zichzelf drif- tig. „Juffrouw Gretchen „Ja „U u kon mij werkelijk wel eens als model dienen!" „Ben je nou gek?" „Dan dan ten minste een kus... Wordt vervolgd,

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6