PLAATSELIJK HIEUW. IJMUIDEN. Voor het onderwijzersexamen is te Amsterdam geslaagd de heer P. J. de Korte alhier. Woensdagavond deed Mej. M. W. S. bij de politie aangifte, dat zij door een haar onbekend persoon mishandeld was. Een persoon, die in een rijtuig zat, sloeg haar met de zweep tegen de bee nen. De politie onderzocht de zaak heeft tegen den dader, C C. S. uit Wij keroog, proces-verbaal opgemaakt. Bij de Dinsdag door den comman dant van het fort IJmuiden gehouden aanbesteding voor de levering van aardappelen ten behoeve van de solda- tenmenage, gedurende het tijdvak van 1 Augustus 1924 tot 31 October 1924 was laagste inschrijver de heer Joh. Bais alhier. Voor den nieuwen cursus van de gemeentelijke Handelsavondschool al hier hebben zich aangemeld voor de le klasse 17, voor de 2e klasse 2 en en voor de 3e klasse ook 2 leerlingen, totaal dus 21'. Voor school A, de Mulo-school, heb ben zich 72 nieuwe leerlingen aange meld. In de Maandagavond gehouden bestuursvergadering van de Algemeene Coöperatieve Arbeiderswoningbouw Vereeniging is naar Hl. Dbl. meldt, be sloten tegen een aantal huurders een vervolging in te stellen wegens huur schuld. In de allereerste plaats zullen worden aangepakt degenen, waarvan het bestuur meent dat de achterstand op onwil berust. Op Vrijdag 18 Juli zal te Haarlem worden aanbesteed het maken van acht dukdalven in en bij de buitentoe- leidingskanalen naar de schutsluizen alhier, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. De raming be draagt f 5000. De heer D. F. G. Schilling heeft ontslag genomen als gesalariëerd be stuurder van den Centralen Bond van Transportarbeiders. Vermoedelijk zal dit ontslag op 1 Augustus ingaan. Aan de Technische Hooge School te Delft slaagde voor het examen Can- didaat Civiel Ingenieur de heer G. C. Boonstra, alhier. VELSEROORD. Donderdagmorgen werd een doch tertje van den heer K. uit de De Ruy- terstraat op den Velserduinerbuurtweg aangereden door een vrachtauto. Het meisje bekwam schrammen en ontvellingen aan het gezicht, terwijl eenige tanden losgerukt werden. Het bloed stroomde het meisje uit den mond. Dr. de Weerdt verleende genees kundige hulp. De kleine bleek er ech ter wondergoed afgekomen te zijn. Openbaar en bijzonder onderwijs. De afdeeling Velseroord-IJmuiden van de Vereeniging Volksonderwijs is in 't geweer gekomen tegen de plannen tot stichting van bijzondere scholen, in de ze gemeente. In een aan de ouders van de kinderen van de openbare scholen D en H alhier gerichte circulaire, wordt gezegd, dat het bekend is, dat de strijd op het ter rein van school en onderwijs in de ge meente aan twee fronten is ontbrand. Te Wijkeroog, waar, behalve de open bare en R.-K. nog een hervormde school bestaat, die ook door de kinderen van Gereformeerde ouders wordt be zocht, is de actie, om tot de stichting eener gereformeerde school te komen, in vollen gang. Te Velseroord is het geval omge keerd. Hier is een Gereformeerde school (van Chr. Nat. Schoolonderwijs). Een vroegere hervormde predikant te Vel- sen, ds. Waardenburg, was medeop richter, de vorige hervormde predi kant alhier was lid van het schoolbe stuur, andere hervormden hebben of hadden zitting in het bestuur, alle be wijzen om aan te toonen, dat de Her vormden voor deze school gevoelden. En ziet, het Hervormde element wordt deze school nu ontrouw, wil van de z.g. pacificatiemiddelen gebruik maken, om een eigen school te stich ten. Voor dit doel werd een afdeeling van Chr. Volksonderwijs geformeerd, welke inmiddels de Koninklijke bewil liging op de statuten verkregen heeft; de inschrijving van leerlingen heeft reeds een aanvang genomen. Binnen kort wordt de aanvraag om gelden voor den schoolbouw bij den Raad in gediend, zoodra het vereischte aantal handteekeningen verzameld is. Tot zoover geldt het in beide geval len een oneenigheid tusschen Gerefor meerden en Hervormden; de ruzie, de motieven en argumenten, hoewel waardevolle bijdragen tot de kennis der verdraagzaamheid dezer groepen, zouden ons, voorstanders van het openbaar onderwijs, koud kunnen la ten, ware het niet, dat het gevolg zal Vrees geen examen wint er is een middel dat U geheel bevrijdt van zenuwachtigheid, een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft. Mljnhardt's Zenuwtabletten, wetenschappelijk samengesteld en onschade lijk, genezen U van Uw zenuwachtigheid. Koleer 75 cent. Bij apoth. en drogisten. 295 zijn, dat de gemeente heeft te zorgen voor de geldmiddelen voor den bouw der nieuwe scholen, zoodra de aanvra gers hebben voldaan aan de bij de wet voorgeschreven eischen en forma liteiten en dat getracht zal worden kinderen "?an de openbare school naar de nieuwe Hervormde school over te brengen, waarvoor de propaganda reeds is aangevangen. Om deze redenen richt onze afdeeling zich tot u in deze zaak. De oudercom missies der scholen zijn onze actie sympathiek gezind en zullen u waar schijnlijk dezer dagen oproepen voor een ouderavond, ter bespreking der houding, door u aan te nemen. Verder zal onze afdeeling, indien gewenscht, spoedig een openbare vergadering met vrij debat houden, ter verdediging van het openbaar onderwijs in het alge meen, ter bespreking der hierboven aangeduide plaatselijke omstandighe den in het bijzonder. Wij vragen, aldus besluit de circu laire, uw volle aandacht voor deze werkelijk belangrijke aangelegenheid, verbindt u zich in geen geval nu reeds uw kind naar de Hervormde school te zenden en wacht den verderen loop der gebeurtenissen af. Uw handteekening zal het plan der Hervormden versterken, de verwijde ring tusschen onze kinderen, door al lerlei gezochte scheidsmuren, nog weer grooter maken en de gemeente onnoodig op zwaardere lasten jagen, wat, uit maatschappelijk oogpunt be schouwd-, zeker onverantwoordelijk is." Wij geven de circulaire in haar geheel weer, omdat zij nog wel het noodige stof zal doen opwaaien en omdat Volks onderwijs hiermede den handschoen toewerpt aan de voorstanders van het bijzonder onderwijs. Wat de plannen van de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs alhier aan gaat, het benoodigde aantal kinderen is ruim overteekend en men rekent de nieuwe school met minstens 150 kinde ren te kunnen openen. De aanvrage voor het beschikbaar stellen van de be noodigde gelden is dan ook gisteren aan den raad verzonden. VELSEN. Aan den heer M. van Geelen te Wijkeroog is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis met bergschuurtje aan den Wijkerstraat- weg. Door de samenwerkende organisa ties van arbeiders in de papierindustrie, werden Woensdag vergaderingen be legd naar aanleiding van de afwijzen de houding door de firma van Gelder Zonen aangenomen op het verzoek der organisaties, de bestaande loonen met f 2.per week te willen verhoogen. Deze vergaderingen waren alle druk bezocht. Zij hebben alle de houding van de besturen goedgekeurd en men blijft dus de eisch van loonsverhooging handhaven. Na gehouden aanbesteding is het los- en rijwerk voor het bedrijf Open bare Werken gedurende het tweede halfjaar 1924 opgedragen aan den heer van Gameren alhier. SANTPOORT. Aan den heer P. P. Pruys alhier xS vergunning verleend tot het bouwen van vier woonhuizen aan den Terras- weg. - Mej. M. A. J. Nieuwenhuyzen is niet toegelaten tot de Rijkskweek school, zooals in ons blad van Woens dag stond, maar is als leerlinge van die school geslaagd voor het onderwijs- examen. UIT DE GEMEENTE. Wijziging en aanvulling der alge meene politieverordening. B. en W. deelen den raad het volgen de mede: Ingekomen is het volgend schrijven d.d. 23 Juni 1924 aan dsn gemeenteraad van de commissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving: Ten vervolge op hetgeen bij gemeen teblad no. 89 van 1924 in antwoord op de vragen van den heer Schuitenma ker door burgemeester en wethouders werd medegedeeld, hebben wij de eer uwe vergadering te berichten, dat de Provinciale Staten geen gebruik heb ben gemaakt van hunne bevoegdheid, neergelegd in artikel 2 der Verenwet, BIJ Huldjeuk en ook by Muggenbeten geeft het Inwrijven met P UROL dadelijk verlichting. By Apoth. en Drogisten. zoodat van toepassing is artikel 4 dier wet luidende: „Met betrekking tot overzetveren, ge legen in andere dan de ingevolge arti kel 2 aangeduide wateren, komt de be voegdheid omschreven in dat artikel, toe aan den raad der gemeente, binnen welke het veer wordt uitgeoefend". Welke voorschriften thans door u kunnen worden uitgevaardigd, is in vorenbedoeld antwoord aangegeven. Wij zijn van meening, dat met het oog op het drukke gebruik, dat des zo mers wordt gemaakt van de overzetve ren te IJmuiden en bepaaldelijk het veer van de oude sluis naar de sema phore het wenschelijk is dienaan gaande in het belang der openbare or de en veiligheid bepalingen vast te stellen. Het gevoeglijkst zouden die zijn in te lasschen in de algemeene politie verordening. Daar bedoelde veren ook vallen on der de wet van 28 Februari 1891, Stbl. no. 69 en het Algemeen reglement van politie voor rivieren en Rijkskanalen zou de vraag zich kunnen voordoen of op sommige punten de in het leven te roepen voorschriften treden in hetgeen van algemeen Rijksbelang is. In ver band hiermede verdient het aanbeve ling eenig voorbehoud met betrekking daartoe op te nemen. In handen van onze commissie werd gesteld een circulaire van Gedeputeer de Staten dezer provincie d.d. 13 Fe bruari j.l. no. 17 betreffende het ge bruik van slootwater bij het winnen, bereiden en bewaren van voedingsmid delen en voor het reinigen van vaat werk en gereedschappen, bestemd om daarbij te worden gebezigd. Met. de gezondheidscommissie zijn wij van oordeel, dat eene bepaling als door Gedeputeerde Staten aangegeven, wenschelijk is. De commissaris van politie heeft er de aandacht op gevestigd, dat het meermalen noodzakelijk blijkt, door de gemeentepolitie de orde te doen hand haven op de bijzondere begraafplaats „Westerveld". Nu is volgens artikel 146 der algemeene politieverordening alleen strafbaar, het storen der orde of het plegen van een daad van wanorde bij eene begrafenis of op de algemeene begraafplaats; De laa.tste toevoeging sluit uit de strafbaarheid van eene handeling als bovenbedoeld, zoo die ge schiedt op eene bijzondere begraaf plaats. Het komt ons echter noodig voor, dat de politie, wier hulp eventueel voor de handhaving der orde aldaar wordt ingeroepen, dan daadwerkelijk kan optreden. In dien zin ware artikel 146 te wijzigen, met aanvulling tot sanctionneering van het gewone poli- tiebevel. Onze commissie stelt u derhalve voor, bijgevoegd concept-besluit vast te stel len. Overzetveren. Artikel 108b. Met boete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen wordt gestraft ieder ondernemer van een overzetveer, het welk binnen de gemeente wordt uitge oefend: a. die in het daarvoor aangewezen vaartuig meer personen toelaat dan voor dit vaartuig door burgemeester en wethouders is aangewezen; b. die zonder toestemming van bur gemeester en wethouders dat vaartuig Iaat besturen of doet voortbewegen door een persoon, beneden den leeftijd van 18 jaren; c. die in dat vaartuig geen red dingsgordel met lijn of andere dooi de politie noodig geachte reddingsmid delen voor onmiddellijk gebruik gereed heeft; d. die in dat vaartuig geen duidelijk leesbaar exemplaar van het door hem bekend gemaakte tarief van veergelden op voor de passagiers duidelijk zichtba re wijze heeft hangen; e. die van degenen, die van het veer wenschen gebruik te maken of hebben gebruik gemaakt, zonder machtiging van burgemeester en wethouders hoo- gere of latere betaling vordert dan hem volgens het onder d bedoelde ta rief voorkomt. Voorwerpen, welke door middel der overtreding zijn verkregen of waarme de de overtreding is gepleegd, kunnen, voorzoover zij aan den veroordeelde toebehooren, worden verbeurd ver klaard. Artikel 108c. Behoudens het bepaalde bij de wet van 28 Februari 1891 Stbl. no. 69 en het Algemeen reglement van politie voor rivieren en Rijkskanalen, wordt met boete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen gestraft ieder bestuurder of roeier van een vaartuig, gebezigd voor een overzetveer als bedoeld in artikel 108b, die zich niet gedraagt overeen komstig de bevelen, door de politie in het belang van de handhaving der orde en voor de veiligheid van reizigers ter plaatse gegeven. Het tweede lid van artikel 108b is van toepassing. Artikel II. Tusschen de artikelen 140 en 141, wordt ingevoegd een nieuw artikel lui dende: Artikel 140a. Voor zoover door de Kroon ten aan zien van alle of bepaalde waren geen eischen zijn gesteld op grond van arti kel 15, 1ste lid sub b, der Warenwet 1919, Stbl. No. 581, is het verboden vaart- of slootwater of in 't algemeen water, dat door burgemeester en wet houders onzuiver of besmet is ver klaard, te gebruiken bij het winnen, bereiden of bewaren van voedingsmid delen en voor het reinigen van vaat werk en gereedschappen, bestemd om daarbij te worden gebruikt. Overtreding van dit verbod wordt gestraft met boete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogse zes dagen. Artikel III. Artikel 146 wordt gewijzigd en gele zen als volgt: Met boete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen wordt gestraft ieder, die bij eene begrafenis of op eene be graafplaats de orde stoort of eene daad van wanorde pleegt, of zich niet ge draagt overeenkomstig de bevelen, door de politie in het belang van de handhaving der orde ter plaatse gege ven. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Velsen en de daar^ onder ressorteerende hulppostkantoren were gedurende de maand Juni 1924 ingelegd f 17.557,14. Terugbetaald f 13.013,89. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje [draagt het, nummer 8308. SCHEEPVAARTBEWEOINO. Oedurende de maand Juni van dit jaar zijn te IJmuiden door de Noordzeesluizen geschut: uit zee 284 stoomschepen met 1.495.886 Kub. Meter en 9 zeilschepen met 13.277 Kub. Meter inhoud en naar zee 243 stoomschepen met 1.400.669 Kub. Meter en 7 zeilschepen met 10.491 Kub. Meter inhoud. VISSCHERIJ. Vischomzet. De omzet in de Rijkschvischhallen te IJmuiden bedroeg in Juni van dit jaar f 703.970.— tegen in Juni van het vorig jaar f 726.143.— Oedurende de week van 26 Juui t.m. 2 Juli 1924 kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen 58 Hollandsche-, 1 Duitsche stoomtrawler, 1 IJslander, 11 Zeil-, 3 Motorloggers, 1 Sloep, 3 Deensche Motorkotters, 1 Stoom Snurrevaarder, 6 Zeil haringloggers en 108 Kustvisschers. De besommingen waren als volgt Hollandsche Stoomtrawlers van f 470.tot f 3586.— Duitsche Stoomtrawlers f f2245. IJslanders f f7950.— Zeilloggers f 42.f 284. Motorloggers f 289.f 377.— Sloepen f f 693.—- Deensche Motor-kotters f 977.f 1325. Stoom snurrevaarder f f 260. Zeilharinglogg. f (zijn alle gedeeltelijk verkocht) terwijl de kustvisschers totaal f9332.be- somden. De aanvoer bestond uit 375469 K.G. trawlvisch, 105560 K.G. IJslandsche visch, 1522 K.G. beugvisch en 247 kantjes haring. De totaal opbrengst bedroeg f 134.488.98. Watsmtaad IJBaidea. Juli 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 6 5.27 5.51 1.09 1.26 7 6.05 6.29 1.46 2.05 8 6.47 7.13 2.26 2.45 9 E.K. 7.39 8.09 3.10 3.30 10 8.38 9.06 4.00 4.29 11 9.40 10.11 5.01 5.36 12 10.52 11.24 6.10 6.53 Oeen Zomertijd. RIJ KSPOSTSPA ARB ANK. Aan het postkantoor Santpoort(station) en het daaronder ressorteerende hulppost kantoor Santpoortdorp werd gedurende de maand Juni 1924 ingelegd f6237.50, Terug betaald f 9897.99. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3435. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Wilhelmina, Hendrika, d. van Jan Pronk en Esselina Vroukje van Gel deren; Pieter, z. van Jan Pronk en Esselina Vroukje van Gelderen. Emigratie naar Canada. Naar aanleiding van de zeer gunstige voorwaarden voor emigratie naar Ca nada door de Canadian Pacific Rail way. Company aan personen^gesteld, die naar Canada willen emTgreererï, heeft „Het Volk" een onderhoud gehad met een landbouwer, die, aangelokt door deze mooie voorspiegelingen, zich had laten verleiden naar dit wonder land te gaan. Als uitstekend geschoold vakman kreeg hij ten kantore van ge noemde maatschappij de verzekering, dat hij stellig een loon van 40 tot 60 dol lar kon verdienen. Hij verliet dus vrouw en kinderen en liet een vol macht na, om eventueel zijn eigendom men te kunnen verkoopen, wanneer hij daar een goede broodwinning had ge vonden. De reiskosten per Pacific-lijn bedroe gen f 300 en welgemoed trok hij weg. In St.-John aangekomen ontmoette hij reeds een Hollander, die hem ernstig aanried direct terug te keeren, doch hij wilde doorzetten, reisde naar Montreal en verder naar Toronto, alwaar hij een vertegenwoordiger van het gouverne ment ontmoette, die aanstonds belang stellend informeerde, hoeveel „Money" hij wel bezat. Het gelukte hem een far mer te vinden, die hem voor 25 dollar in dienst wilde nemen, het geldende loon. Na enkele dagen begreep de man, dat hij daar niet kon blijven en ver voegde zich bij een anderen farmer, waarna hij ten slotte terecht kwam in St.-Thomas, waar hij het hoogste loon kon verdienen, omdat hij een uitste kend vakman was, n.l. 30 dollar per maand. De levenswijze is zoo, dat het voor een Hollander niet uit te houden is. De werktijd is buitensporig lang, het eten zóó slecht, dat het eerder varkensvoer is, dan menschenvoedsel, terwijl alles door en döor is vervuild. Alles draagt het kenmerk van groote armoede. De woningen zijn vervelooze houten ge bouwen. „Ik zit liever een half jaar in de ge vangenis, dan in Canada te werken", zei de man. De hoeveelheid vet werd door hem geschat op een „pijpenkop" per week. Het lage loon weet de man aan de onvoldoende prijzen van de landbouwproducten. Zoo bedroeg de prijs van de melk 1 dollar 70 ets. per 100 L.; Haver f 1 per H.L.; vette varkens 5 b 6 cent per pond, paarden 80 tot 100 dollar, koeien 50 tot 70 dollar. Het gevolg is dan ook, dat de boeren zelf arm zijn, zoodanig, dat des win ters het personeel niet in dienst gehou den kan worden. Wenscht men in den winter toch te blijven, dan wordt geen loon, doch slechts de kost verstrekt.. Practisch kan dus alleen in de zomer maanden een loon Van 25 a 30 dollar verdiend worden. Na een verblijf van eenige maanden; is de man dan ook naar vrouw en kinderen teruggekeerd. Een verrassing was daarbij, dat het tarief voor den trein, dat voor de heenreis 1 ct. per mijl bedroeg, voor den terugkeer op 3% ets. per mijl was gebracht; dit waarschijn lijk om het terugkeeren zooveel moge lijk te belemmeren. De man was zoo zeer verontwaardigd over de voorspiegelingen van genoem de maatschappij en verzocht ons ieder te willen waarschuwen, niet naar Ca nada te gaan. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van hel Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte kom onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dar rectht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en teven gebruik van ver- pleegmateriaal. y Opgave van lidmaatschap geliev men te richten aan den Administrate!; den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat IV te Velseroord. BBSTELT UW DRUKWERK BIJ DE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN IJMUIDEN.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2