IJmuider Courant De Semaphoor Zaterdag 5 Juli 1924. 2e blad. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De „Volkszangdag" wordt gehouden op Donderdag 17 Juli. Eerst wordt gezongen te Vetaeroord, daarna op het Willtmsplein Leider ia de heer Oonlag. Op een te Eindhoven drukbezochte voorbereidende vergadering tot medeviering van het Intern. Eucharistisch Congres te Amsterdam, deelde naar de „Msb." meldt, pater van Dijk O. E. S. A. secretaris van het Congres, mede, dat Z.Em. Kardinaal van Rossum van Rome naar Antwerpen reist en vandaar per boot naar IJmuiden wordt gebracht. Een flottilje bootjes zal daar Z.Em. ontvangen en in optocht door het Noordzeekanaal begeleiden naar Am sterdam. G«vonden voorwerpen. Een zilveren heerenhorloge een dames- portemonnaie met inhoudeen etui met potlood en baleen rozenkranseen dames handschoen een zilveren damesarmband een horloge met gouden rand een vulpen houder zonder pen een bont kinderschort een zilveren horloge. VELSEROORD. Gevonden voorwerpen. Een porfemonnaie met inhoud een kin dermuts een vulpen een ketelpak een heerenhoed, een postduif. VELSEN. In de week van 22-28 Juni is in deze gemeente een geval van roodvonk voor gekomen. Woensdagavond hield de Nederland- sche Ver. v. Fabrieksarbeiders in „Bloem- oord" een ledenvergadering, welke naar Hl. Dbl. meldt, zeer druk bezocht werd. Door den voorzitter, den heer P. Honing, werd uitvoerig het verloop der gevoerde actie gereleveerd, tevens dat op de dien- zelfden dag gehouden bedrijfsconferentie tusschen de hoofd- en afdelingsbesturen der verschillende organisaties, volkomen overeenstemming was bereikt inzake de te volgen gedragslijn gedurende het verdere verloop der actie. In een geanimeerde discussie waaraan vele leden deelnamen, werd de houding van hoofd- en afdeelingsbesturen volkomen goedgekeurd. In het laatst der volgende week zal op nieuw worden vergaderd, op die vergadering zal de houding worden vastgesteld. Ook de op dienzelfden avond gehouden verga deringen van Chr. en R.K. organisaties waren druk bezocht en ook daar kon men met de aangenomen houding volkomen accoord gaan. Voor het examen van Scheikundig ingenieur is te Delft geslaagd de heer H. Sipkes, geboren alhier. Zaterdagavond was Wijkeroog in rep en roer, daar bij de ouders bericht was ingekomen, dat hun zoon van 16 jaar, L. R., in dienst bij een slager in Beverwijk, spoorloos was verdwenen. Den geheelen Zaterdagnacht, den daarop volgenden Zondag en ook een gedeelte van Maandag is door den vader en een ouderen broer den omtrek afgezocht, ter wijl tevens de politie was gewaarschuwd, maar zonder resultaat. Er werd gedacht aan een ongeluk of misschien nog erger, daar met den knaap ook een bedrag aan geld, toebehoorende aan zijn baas, was verdwenen. Maandagavond Iaat kwam er bij de ouders een brief, waarin de vermiste verzocht, hem te willen halen, daar hij niet zelf naar huis durfde komei en hij zich ophield bij de ruïne van Brederode. Thuisgekomen vertelde hij dat hij Zater dag met het ontvangen geld op stap was gegaan en verschillende plaatsen, zooals Alkmaar en Purmerend had bezocht, terwijl hij in het bosch had geslapen. Van het meegenomen geld was niet veel meer over, hij had hiervoor een en ander gekocht. Procesverbaal is opgemaakt. Kenn. SANTPOORT. Woensdag 9 Jnli is het feest voorde leerlingen van alle klassen onzer openbare lagere school. Dit feest wordt den kleinen aangeboden door de plaatselijke afdeelingen van Volksonderwijs. Het feest is te splitsen in drie deeien: 1. Optocht van versierde rijwielen, wagens, enz. 2. Ballonwedstrijd. 3. Kinderspelen. De optocht wordt in de morgenuren gehouden. Om 8 uur wordt in de Molenstraat opgesteld, waarna een rondgang door het dorp en Santpoort-station wordt gemaakt. De jury bestaat uit de volgende dames Mevr. Bertling-Plugge, Mevr. Dozy Kreunen, Mevr. Scheltema-Wenckebach, Mevr. O. de Bruyn-Wiimink en Mevr.J. Kaars Sijpesteijn- Holst. Voor den ballonwedstrijd mocht de com missie de welwillende medewerking onder vinden van de firma Oerzon. De kinderspelen vangen des middags half twee aan. Van 3 uur tot half 4 voeren 'de leerlingen van de 5de, 6de en 7de klas onder leiding van hun gymnastiek-onder- wijzer enkele nummers uit. Omtrent den optocht met versierde rijwielen, wagens enz. vernemen we nog dat de volgende route zal worden gevolgd: Molenstraat, Achterweg, Enschedélaan, Kerkpad, Terrasweg, Hagelingerweg, Ver keerde Molenweg, Rijksweg, Wüstelaan, Duinluslparkweg, Postkantoor, Station, Wüstelaan, Harddraverslaan. De „open afdeeling" van het Ziekenhuis te Santpoort. Dr. W. Beyerman en dr. J. L. van Lier, beiden verbonden aan het Provinciaal Zie kenhuis alhier, wijdden in het Nederlandsch Tijdschrift voor Oeneeskunde een opstel de plaats der „aangewezen afdeeling (de z.g. „open afdeeling") in de verpleging van zenuw- en zielsziekte". De schrijvers zetten uitvoerig uiteen op welke wijze het nieuwe stelsel, waaraan de naam van den inspecteur van het staatstoezicht op krank zinnigen. dr. J. H. Schuurmans Stekhoven, verbonden is, tot stand kwam en hoe dit stelsel thans werkt. Voor opneming ineen aangewezen inrichting zonder rechter lijke machtiging komen naar hun mee ning in aanmerking 1, die gevallen van geestesstoornis, welke een vrij groote ge- De rustige omgeving en de groote vrij heid had een weldadigen invloed en de te rugkeer in de maatschappij was veel ge makkelijker. De verpleging bleek niet duur der, Er bleek een gunstige invloed van de open afdeeling uit te gaan op de geheele inriehting: op andere geesteszieken werkt zij als een prikkel zich maatschappelijker te gedragen. De open afdeeling stelt aan het daar wer kend personeel hoogere eischen, wat de zurgvuldigheid der verpleging betreft, ook komen zij meer dan voorheen in aanraking met de eischen van de moderne ziekenver pleging. Voor den geneesheer gaat eveneens een opbouwende, opwekkende invloed uit van de aangewezen open afdeeling, door de grootere verscheidenheid van ziekten en nezingskans bieden, ook indien zij tijdehjk en. Verzwaard is zijn onrustig zijn, mits zij zich niet tegen de 'aak' üaaru h!' zlt* "'nrmer achter de we verpleging verzetten 2. de ongeneeslijke kan verschull£". doch ..H,, »».i h-t gevallen en krankzinnigen, die zich vol doende maatschappelijk gedragen en hun verblijf in een dergelijk open afdeeling op prijs stellen. Op deze wijze zouden de schrijvers althans hun eigen zieke familie leden willen behandeld zien 3. Organische afwijkingen van het zenuwstelsel zonder psychische veranderingen; 4. Zij die voor plaatsing in een gesloten inrichting in aan merking komen, doch nog geen klinische observatie hebben ondergaan. De resultaten over de afgeloopen jaren samenvattende merken de schrijvers het volgende op De overgang van rustige gestichts-afdee- ling tot open afdeeling van een aangewezen inrichting kon zonder schokken plaats vindengeleidelijk heeft de laatste zich daaruit hormonisch ontwikkeld. De ver- plegingsvoorwaarden waren daar voor de patiënten beter. Vooral het ontbreken van het stempel der krankzinnigheid deed zieken en familieleden de verpleging ge makkelijker dragen. in ieder geval het volle gewicht van zijn persoon moet doen gelden. Het samenverplegen van rustige zielszie ken en zenuwlijders gaf eer voor- dan nadeelen. Een en ander maakte het moge lijk, de arbeidstherapie zoo hoog moge lijk op te voeren. Tenslotte een groote verbetering voor de gewone gestichtspa tiënten, omdat bij het publiek meer en meer de verschillen tusschen krankzinni gen en zenuwlijders vervagen. Ook ten opzichte van de klinieken bleek de aangewezen inrichting voordeelen te be zitten: de eerste zijn te veel ziekenhuis, alleen ingericht op de verpleging van bed- legerigen en acuut onrustigen. De open afdeeling daarentegen beschikt dikwijls over uitgebreide wandel- en arbeidsaange- legenheid, waarvan vooral de laatste bij de „reëducation mentale" goede diensten kan bewijzen. Indien dus met tevredenheid kan neer gezien worden op de werking van onze open afdeeling aldus de schrijvers zij heeft echter nog niet geheel voldaan aan door Carel Brensa 12 VLAGGESEIN. De Vijf en Twintig Jarige De Rijksvischafslag viert feest! Het jis deze week vijf en twintig jaar gele iden, dat half IJmuiden op z'n achter ste beenen stond tegenover de heele-. jmaal niet gevraagde nieuwigheid, dat |het. rijk zelf de vischafslag zou gaan exploiteeren! Dat komt meer voor! Ik bedoel: dat jop z'n achterste beenen staan Van wege een Nieuwigheid! Het is heelemaal niet noodig om al- tijd koek en ei met dat geheimzinnige ding „Staat" te wezen, want dat in den grond denkbeeldige lichaam doet ook wel eens afschuwelijk rare dingen. Wij hopen hieromtrent nog nader te spreken op deze zelfde pagina in ver band met het „Staats-visschershaven- bedrijf" Maar de Staat doet in werkelijkheid een van zijn allereerste plichten, wan- ineer hij waar het particulier initia- itief ontbreekt of onmachtig is een zaak aanpakt, die kwijnende is, of ver ouderd raakt of te weinig eigen geld heeft of goede leiding ontbeert of 'wat dan ook Dan is doortasten de boodschap en is mopperen over een nieuwigheid niet op z'n plaats! Dat was het dan ook niet voor 'n kwarteeuw geleden ten opzichte van de Vischafslag De Staat heeft aange pakt de zaak is buitengewoon ge groeid niemand wil de oude toestand meer terug En de mopperaars van toen hebben dus ongelijk gekregen! Ik hoop dat de mopperaars ten op zichte van nieuwigheden in IJmuiden nog heel vaak ongelijk krijgen. I J schijnbaar doodgewoon ding als 'n Vischhal! Maar gij zoudt u hierover in 't geheel niet meer verwonderen, wanneer gij - i wist, dat voor 'n mensch, die 'n beetje I verder kijkt, dan z'n neus lang is, 'n j vischhal nog iets meer kan wezen dan 1 'n kaal gebouw met 'n glibberige ri i vloer en vischstank Wanneer gij wist, dat ik mij heel vaak treurig ge- stemd voel over de menschen, die niet anders dan den buitenkant van de din gen zien en aan wie de diepere beteeke- nis van zelfs de meest eenvoudige din gen ontgaat! t Ik verzeker u, dat ik verschillende uren in de vischhal heb door gebracht, die ik reken tot de meest ontroerende en de meest poëtische van mijn leven! En als gij hierom mocht lachen in uw prozaïsche naïviteit dan wil ik u verzekeren, dat geen boek over de zee, geen biologisch geschrift over het zee leven, geen reis op een mailschip en geen verblijf aan het strand mij ooit zóó diep ingrijpend de onbegrijpelijke wonderlijkheid van het ongeweten le ven óp den oceaanbodem heeft kunnen openbaren dan de IJmuider Vischhal op een van die triestige najaarsmor gens met heel den cementen vloer over dekt door overstelpende hoeveelheden van de meest niteenloopende en de meest zonderlinge visschen f Uren heb ik daarnaar zonder spre ken staan kijken en uren heb ik daar over door eenvoudige mannen uit de hal hooren vertellen En zooals nergens is mij daar vaak opengegaan het diepere en ondoor- 1 grondelijke besef van het wonder van het zeeleven Daar brachten die doode visschen hun eigen geschiedenis tot vlak voor mijn voeten! Ze leerden mij hun levenswonder en hun levens- tragiek! Dat was voor mij de poësie van de Vischhal. j Maar aangezien mij gebleken is, dat 1 vele menschen de nuchterheid boven het levenspoëtische verkiezen zal ik hierover niet verder uitweiden Maar om op de vijf en twintig jarige terug te komen Er is in de afgeloopen week razend veel gespeecht er zijn razend veel bloemen voor den dag gekomen (Het is 'n geluk, dat dit jubileum in Juli valt als 't Januari geweest was, zou die bloemenafdeeling centen gekost heb ben er is gefeliciteerd en hulde gebracht er is gelachen en gedron ken i Ik mag niet achterblijven! I Wel kom ik zooals een bescheiden iiensch past achteraan, maar ach- :erblijven: Nooit! Ziehier mijn gelukwensch: Geachte Vijf en twintig jarige! Het zal u misschien verwonderen, dat Iemand die niets anders met visch te maken heeft, dan dat hij ze dol graag lust aanleiding vindt om de loftrompet te steken van zoo een Geachte Jubiiaresse! Afgezien van het genot van de poësie, die mij in het zeebestaan duidelijk geworden is heb ik de practijk niet over het hoofd gezien! En in het teeken van deze prac tijk wil ik mijn wenschen uitspreken: IJmuiden is de laatste jaren vooruit gegaan en groot geworden! Er zou niet veel voor noodig wezen om eene kleine terugblik te werpen op het IJmuiden van het vorige geslacht met al zijn zonderlinge zaken, die sinds lang ver dwenen zijn. Het is achter den rug! IJmuiden is gegroeid. Zelfs misschien op het oogenblik 'n beetje uit z'n krach ten gegroeid! IJmuiden heeft veel geld verdiend! IJmuiden heeft weer veel geld verlo ren Laten wij nu ter gelegenheid van het vijf en twintig jarig bestaan de hoop uitspreken, dat IJmuiden door deze ziekte heen gekomen is. Laten we niet meer spreken over die ziekte-perio de. Maar laten we de hartgrondige wensch uitspreken, dat IJmuiden van nu af weer hard zal gaan werken Zoodat we over vijf en twintig jaar een nieuw feest kunnen gaan vieren Niet het feest alleen van het vijftig ja- - rig bestaan van de vischhal niet het feest van het zooveelste kampioenschap van „Stormvogels" niet het feest van een of ander onderdeel van IJmui den Maar het feest van IJmuiden zelf! Het. feest van IJmuidens bloei als zelf standige stad en rijksgemeente als wereldbekende haven van Holland als internationale badplaats Als plaats van welvaart en gemeen schappelijk geluk en burgermansleven voor de ingezetenen! O-— Deze vooruitgang zal'in de eerste' plaats te merken zijn aan de Rijks- vischhal! Neen ze zal in hoofdzaak ontstaan uit en door middel van de vischhal]. Want de Rijksvischhal dat is de win- kella van IJmuiden! Het leven en de ar beid van de visschers op zee is bewon derenswaardig en subliem de ree- derijen en nevenbedrijven zijn allemaal van groot belang en werken mee tot den bloei Maar de hoofdzaak moet komen van de vischhal! De arbeid is nummer I maar de besomming geeft den door slag! 'n heel schip met visch kan van veel beteekenis en kan zonder beteeke- nis zijn voor de welvaart van de bevol king Dat hangt af van de prijs, die in de vischhal gemaakt wordt! Dus de vischafslag vooruit! Iedqr die visch wil koopen zoowel in binnen- als buitenland, moet in de eerste plaats zijn aandacht leeren ge ven aan de vischhal van IJmui den! Daar moet het heen. Het moet gaan overloopen van koopers dan loopt het vanzelf over van schepen En dan loopt het ook over van goede prijzen! IJmuiden de vischstapelplaats van half Europa! Ziedaar, wat ik u vijf en twintig jarige wensch En daarom hoop ik: Dat de Staat nu ter gelegenheid van dit vijf en twintig jarig feest eens 'n eind zal maken aan die oorspronkelijke fout in de bouwbestekken en het ce ment van het nieuwe Halgebouw eens zal laten afpleisteren Dat de „Tegeltjesmarkt" zoo gauw mogelijk zal verdwijnen en zal plaats maken voor een nieuw bijgebouw tot desnoods aan de ronding van de' traw lerhaven toe Dat het vischbedrijf door verstandige politiek weer zoo zal opbloeien, dat al de leegstaande en tot ruïnes geworden pakhuizen en fabrieken aan de Z.Z. Visschershaven en de Industrie straten weer in gebruik zullen moeten worden genomen, zoodat daar eindelijk de lu gubere wildernis zal gaan verkeeren in een gezellig en bedrijvig stads-gedeel- te Dat alle bewoners van IJmuiden door het uit deze oorzaken grooter worden van de plaats en door het in mengen van nieuwe elementen en niet het minst door het invoeren.van nog verschillende „nieuwigheden' los komen uit sommige nog bestaande kleinsteedsche begrippen En dat IJmuiden dank zij de bui tengewone besommingen in de Rijks vischafslag moge worden tot een plaats van internationale beteekenis a la a la a la A la Parijs Londen Schevenin- gen en de heele Riviera bij elkaar des noods Ik heb er geen bezwaar tegen Leve de Vischhal! Ik heb gezegd! Carel Brensa. JAAP CO. Ode! Vijf en twintig lange jaren, Zijn zij nu reeds aan „de Hal". Vijf en twintig lange jaren Staan zij voor 't bedrijf steeds-pal. In die vijfentwintig jaren Veilden zij maar daaglijks weer, Schol en schar, en poon en schelvisch, Tong en tarbot en nog meer. Kabeljauw, gul, wijting, piepers, Haring, zoute-, versche-, en jong- Gingen er in razend tempo, Over hunne vlugge tong. En zij „penden" als maar cijfers, Meer dan schepen aan „de Kant". In die vijf en twintig jaren Was er heel wat aan de hand. En nu komen Reeders, Koopers, Handelslui, en Visschersliên, Op de „Kop der Visschershaven" Hun oprechte hulde biên. Vijf en twintig lange jaren! 'k Breng er ook mijn feestgroet voor Hulde is het, driewerf hulde. Hulde van de „Semaphoor". Een bewonderaar van Jaap Co. WEEST OP UW HOEDE! Staatszorg! Heb je 't gelezen? 't Staatsvis- schershavenbedrijf levert aan 't Rijk verlies op. De Post chequé en girodienst niet! De Posterijen ook niet En de telegraaf en de telefonie.. En de Rijksmunt! En de Artillerie-inrichtingen En de Staatsmijnen En het Staatsbosch-bedrijf En de Hollandsche Lloyd En de militaire proefnemingen.... En den verkoop van oud materi aal Maar de verkoop van oud materi aal is onvermijdelijk en dat weet je nou eenmaai Dat kost geld! En de militaire proefnemingen zijn noodzakelijk Je kunt nooit we ten! —En de Hollandsche Lloyd moet blij ven bestaan Voor het prestige van de Hollanders op de Pleza de Mayo van Bonnes Aires Bovendien is het in dit geval haar eigen schuld niet! En het Staatsboschbedrijf is een zeer nuttige instelling In de eerste plaats voor de boomen! En de Staatsmijnen moeten ge ëxploiteerd blijven. Want dat brengt kolen op! En de Artillerie-inrichtingen kun je niet opdoeken! Dat is geen gezicht voor het buitenland! We moeten toch ook doen of we kanonnen en geweren maken met 'n gezicht van „Kom maar op als je durft" al maken we dan in werkelijkheid in onze Staats- wapenfabrieken maar rijwielonderdee- len En de Rijksmunt kun je ook niet stopzetten Waar moeten dan de dubbeltjes vandaan komen om onder de menschen rond te deeien, zoodat ze daarvan hun belastingen kunnen beta len? En de telegraaf en de telefonie en de posterijen natuurlijk heelemaal niet Hoogstens zou je het bedrijf zóó kunnen exploiteeren, dat het ge zonde winst opbracht overeenkomstig de buitensporige tarieven Maar dat staat zoo burgerlijk! En de Giro-dienst zou ik nooit meer willen wegdoen! Dat is de clou van ons heele Staatsbestel! Daar zijn we beroemd van in het buitenland! Meer dan van de visch die we vangen.... Natuurlijk! Dat Staatsvisschers- havenbedrijf dat is 'n last! Kortweg. Ze hebben 't voor vijf en twintig jaar gele den geanexeerd omdat ze meenden dat er in het monopolie wat geld te verdie nen was Dat pietsie zee dat wij hebben? En dat hoopje menschen dat van de visscherij leeft? 't Is de moeite niet waard vergeleken bij de Hollandsche Lloyd en daarbij hebben al die zeelui 't best Ze verdienen geld als water, die visschers! Ik ben het volmaakt eens! Als ik de Staat was, dan zette ik drie meter uit de kust 'n stevige paalschoeiïng zoo van Vlissingen naar Delftzijl En ik zei: Ziezoo! Geen zee meer vrij! De Zuiderzee dicht en de Noordzee af gesloten! Geen koeien geen moeien. Nou kunnen er ook geen Hollanders meer verdrinken of ze zouden tegen de politieverordening in drie mijl uit de kust moet gaan en dan is het hun ver diende loon Afgeloopen! En nu die menschen maar 'n ander baantje zoe ken. Zomers kunnen ze heel goed met 'n ijsk&rretje loopen en 's winters kun nen ze sneeuwruimen. Dus dan zijn ze geborgen en als ze dan nog klagen dan zijn het hëel ontevreden lui Dat zeg ik! Je hebt schoon gelijk! Ze moesten maar 'n, einde maken aan al 't zeegèdoe met Holland! Natuurlijk! Inlijven bij Engeland. Die verstaat de kunst'beter! Besjour Addio! Brensa. CORRESPONDENTIE. Lezer J. v. d. W. Wegens het feest van de Vischhal, moeten verschillende 1 zaken tot een volgend nummer wach- ten. Hieronder uw brief met, het „Bui- j tengewoon Bierbericht". Dus volgende i week. 1 B. I

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5