ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 72 Woensdag 9 Juli 19S4 9e Jaargang IJMUIDER COURANT Watintui IJaiUea Juli 1024 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 10 8.38 9.06 4.00 4.29 11 9.40 10.11 5.01 5.36 12 10.52 11.24 6.10 6.53 13 0.06 7.24 8.07 T4 - 0.33 1.08 8.32 9.10 15 1.27 2.02 9.30 10.04 16 V.M, 2.23 2.56 10.27 10.59 Oeen Zomertijd. OFFICIEEL. KENNISOEVINO inzake tijdelijke afsluiting van wegen. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat het gedeelte van de CORVERSLAAN, van den Wijker- straatweg tot den Oroote Hout- of Konings weg, alsmede.het gedeelte van den OROOTE HOUT- of KONINOSWEO, vanaf de Cor- verslaan tot de Melklaan, te Wijkeroog, vanaf DONDERDAO 10 JULI a.s. tot nader order, voor het verkeer met rij- en voertui gen zal zijn afgesloten. Velsen, 8 Juli 1924. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Afscheid Ds. J. B. 6. Croes. Zondagavond heeft Ds. J. B. G. Croes afscheid genomen van de Chr. Geref. kerk alhier. De kerk was overvol, zelfs in de looppaden waren stoelen gezet. Nadat Psalm 121: 1 en 2 gezongen was en gelezen Jes. 55, gaf Ds. Croes als afscheidstekst op Openb. 21: 6: „En Hij sprak tot mij: Het is geschied. Ik ben de Alfa en de Oméga, het begin en het einde. Ik zal den dorstigen ge ven uit de fontein van het water des levens voor niet." Naar aanleiding van dit schriftwoord gaf Ds. Croes eerst een terugblik, om daarna de gemeente op te wekken den blik naar boven te slaan. Tenslotte richtte de scheidende leeraar den blik op de toekomst. Bij den terugblik mocht Ds. Croes gewa gen van veel ondervonden zegen, hij hoopte daarom dat de gemeente niet ontmoedigd zou worden, maar den blik naar boven zou slaan, immers is God het begin en het eind© en bij den blik op de toekomst was er de belofte Gods, dat de dorstigen, dat zijn zij die naar God vragen, zullen drinken van het water des levens uit de fontein, d.i. Christus zelf. Met groote aandacht werd de schoo- ne' en ernstige predikatie gevolgd, waarna Ds. Croes de gebruikelijke toe spraken hield. Eerst richtte hij zich tot den kerkeraad, waarvan de leeraar veel steun mocht ondervinden. Vervol gens werd wethouder Dunnebier toe gesproken, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, daarna de deputa ties van de Ned. Herv. Kerk en de Doopsgezind© Gemeente. Ds. Croes zei- de deze vriendschap zeer op prijs te stellen en uitte zeer hartelijke wen- schen voor het herstel van den Doops gezinden predikant. De Jongelings- en Meisjesvereeni- gingen, de organist en de koster, allen kregen een hartelijken wensch. Ten slotte richtte Ds. Croes zich voor 't laatst tot zijn gemeente, die hij 2 jaar en 7 maanden mocht dienen. Het viel den leeraar zwaar van haar te schei den, want hij mocht hier veel goeds ondervinden. Maar na de vele roepin gen gaf God hem in 't hart die naar Bussum te moeten volgen. Zoolang de gemeente nog geen predikant heeft, zal Ds. Croes echter als consulent nog haar herder blijven. Spr. beval haar Gode. Namens de gemeente sprak de heer A. ten Broeke, ouderling, den schei denden leeraar toe. SJpr. zeide dat twee data de gemeente immer in herinne ring zullen blijven. Die van 11 Decem ber 1921 zal blijven als in gouden lijst. Toen deed Ds. Croes in het daartoe be schikbaar gesteld© Gebouw voor Chr. Belangen zijn intrede als de eerste pre dikant. Er was een ongeordende ge meente: er was geen kerk. Thans is er de kerk, de pastorie en een gemeente, die in deze 2V2 jaar vier maal zoo groot geworden is; er is yereenigings- leven enz. De gemeente is dankbaar, dat ze Ds. Croes mocht bezitten. Daar om zal de andere data, n.l. deze 6e Juli, ook onvergetelijk blijven, maar dan als in sombere lijst. Spr. dankte Ds. Croes namens de ge meente recht hartelijk en wenschte hem in zijn nieuwe gemeente Gods ze gen toe. Op zijn verzoek zong de ge meente haar scheidenden leeraar toe Psalm 121 4: „De heer zal u steeds gadeslaan!'* Ds. Croes dankte voor deze goede wenschen en verzocht als slot te zin gen Psalm 42 5. Naar we vernemen zijn op het tweetal geplaatst voor predikant bij de Chr. Geref. kerk Ds. D. Driessen te 's Gravenzande en Ds. K. Groen te Zwijndrecht. Zooals bekend is, is door het Rijk tegen 1 Januari 1925 het contract met de gemeente, inzake de bewaking der terreinen en gebouwen aan de Zuidzij de der VissGhershaven opgezegd. Hier door komen ongeveer 10 politieagen ten overcompleet, die dus voor ontslag in aanmerking zullen komen. Nog steeds schrijft Kenn., is niet be kend, welke menschen door dit ontslag getroffen worden, zoodat begrijpelij kerwijs onder het corps agenten wel eenige ongerustheid heerscht; daar niemand weet of het zwaad van Damo cles hem boven het hoofd hangt of niet. Ook met het oog op e.t. sollicitaties was het toch noodzakelijk dat bekend werd gemaakt wie voor ontslag in aanmerking komen. In Kenn. vonden wij het volgende bericht: Men deelt ons mede, dat de heer D. F. G. Schilling, bezoldigd secretaris penningmeester van den Centralen Bond van Transportarbeiders, afdee- ling IJmuiden ,als zoodanig heeft be dankt. De reden van dit bedanken is ons nog niet bekend, maar de oorzaak zal wel zijn de gespannen verhouding, welke den laatsten tijd is ontstaan tusschen den heer Schilling en zijn medebestuurders, niet1 alleen in den IJmuider Bestuurdersbond, maar ook in de S. D. A. P. en de Soc.-Dem. raads fractie, een verhouding die reeds da teert van voor ruim een jaar, toen de heer S. zich niet kon vereenigen met de manier waarop de candidaten voor den gemeenteraad werden gesteld. Na verschillende vergaderingen waaraan ook leden van het partijbe stuur der S. D. A. P. deelnamen was schijnbaar de vrede hersteld en de rust teruggekeerd, terwijl ook de heer Schilling zijn bedanken als lid der S. D. A. P. weer introk. Deze vrede was evenwel van korten duur, daar door een voorgestelde maatregel van het Fed. bestuur, een maatregel waarmee de geheele raads fractie, uitgenomen de heer S., zich kon vereenigen, opnieuw de verhou ding is verstoord. De heer S. had reeds eenigen tijd ge leden bedankt als voorzitter der S. D. A. P. raadsfractie en bezocht de verga deringen niet meer, terwijl voor inge wijden het niet onbekend was, dat in de verhoudingen zooals die zich had den toegespitst, den een of anderen tijd een uitbarsting moest komen. Verschillende' geruchten doen a.g. dit bedanken de ronde, of evenwel het bedanken als bestuurder van den Centr. Bond, eveneens medebrengt het bedanken als raadslid, hieromtrent is nog niets met zekerheid te zeggen, doch onmogelijk is het niet, daar dit, gezien de gespannen verhoudingen, de meest gewenschte oplossing zou. zijn. Vergadering C. J. M. V. Maandagavond liad de gewone maandelijksche ledenvergadering plaats van de Christ. Jongemannen- vereeniging. Daar werd tot in details de exploitatierekening van het gebouw der vereeniging besproken. Het bleek dat in 1923 nog een vrij aanzienlijk te kort was ontstaan, hoewel veel kleiner dan vorige jaren. De cijfers der eerste maanden van dit jaar doen echter ver moeden, dat thans een sluitende reke ning zal worden verkregen. Verder werd nog gesproken over de sectie voor voetbal, die opgericht is on der den naam: Trekvogels. Tenslotte werden nog eenage voorbereidingen getroffen voor de verloting ten bate der bibliotheek. Volgens het Handelsregister is uit de N.V. Visscherij Mij. De Vooruit gang alhier uitgetreden als directeur de heer G. G. C. Klap en als commissa rissen de heeren N. Levenkamp en J. A. van Dalen. Als directeur is opgetre den heer R. Arnken alhier, terwijl tot -commissarissen zijn benoemd de heeren N. Stoel en J. B. Reinders te Bloemendaal. De zoon van den heer V. was Zondag zijn vader behulpzaam ge weest bij het overzetveer aan de Vis- schershaven. Des avonds roeide hij naar den kant van het fort, om te zien of er van den kant van Wijk aan Zee nog menschen waren. Men heeft hem daar dood aan het strand gevonden. Dr. Rutten constateede hartverlam ming, waarschijnlijk door overver moeidheid. Met het stormweer en klau teren naar boven heeft het jongntonsch waarschijnlijk te veel van zijn krach ten gevegd. Per brancard is het lijk naar de ouderlijke woning vervoerd. Aanrijding tusschen auto en fiets. Maandagmiddag reed de broodbe zorger v. S. om de hoek van de De la Reystraat de Bloemstraat in met zijn beladen transportfiets, toen uit de Bloemsraat een vée-auto, bestuurd door N., kwam rijden. De auto moet uiterst links van den weg gereden hebben en gaf, volgens de verklaring van v. S. geen signalen. Het gevolg was een aanrijding, terwijl de fietsrijder nog met zijn achterwiel in de De la Reystraat was, waarbij de fiets gi'ootendeels vernield werd. De auto reed gewoon door, alsof er niets gebeurd was. De fietsrijder kwam met zijn vernielde fiets en de schrik vrij. Van een en ander is aangifte bij de politie gedaan. VELSEROORD. Mej. P. H. Woerlee, hoofd der Ge meente-Bewaarschool alhier, is op de lijst geplaatst van bij voorkeur be noembaren tot hoofd eener Gemeente- Fföbelschool te Amsterdam. Oranje vereeniging. Het bestuur der Velseroordsche Orahjevereeniging deelt ons mede dat het, gezien het succes van verleden jaar, ernstig overweegt ook dit jaar den verjaardag van H. M. de Koningin niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Het ligt in de bedoeling twee dagen feest te vieren, n.l. één dag voor de kin deren van alle scholen alhier, terwijl men clen anderen dag volksfeesten wil organiseeren. Wil de Vereeniging echter haar doel bereiken, dan is daarvoor de steun van allen noodig. Daar wij verleden jaar gezien hebben dat Veiseroord op schitterende wijze feest kan vieren, twijfelen wij er niet aan of de burgerij zal in alle opzichten medewerken, om ook dit jaar de feesten te doen slagen. Binnen enkele- dagen zal ter bespre king van de plannen een ledenvergade ring worden belegd, waarop het be stuur hoopt, dat alle, die belang stel len in de viering van Koninginnever- jaardag, aanwezig, zullen zijn. VELSEN. Voor het examen Engelsche Han delscorrespondentie afgenomen door de Vereeniging Mercurius, slaagde de zer dagen de heer W. Groot alhier, op geleid door den heer W. Renes van IJmuiden. De Directie van de N. Z. H, T M. heeft van den Minister van Waterstaat bericht ontvangen dat begonnen kan worden met de verwijdering van een gedeelte van rails van de voormalige stoomtram HaarlemAlkmaar. Het betreft higr het gedeelte Schoten-Vel sen. Ongetwijfeld zal men zegt de Kenn. Ed. met deze werkzaamheden spoedig aanvangen, aangezien de belangen van de trammaatschappij hierbij zeer groot zijn. Zoolang de rails n.l. ligt is de maatschappij verplicht in het on derhoud van de overwegen in den rijksstraatweg te voorzien. Na de ver wijdering wordt ze van deze verplich ting ontheven. Ook het drukke verkeer zal met de opruiming van dit aldaar doellooze materiaal ten zeerste gebaat zijn. Een reden te meer om de zaak met grooten spoed ter hand te nemen. MIJNHARDTa Staal-Tabletten <xr* Maag-Tabletten. .73 Zenuw-Tabletten ,73« Laxeer-Tabletten 60«> Hoofdpijn-Tabletten 60 BI] Apoth. en Drogisten. 291 De Eendracht naar Wormerveer., De Harmoniekapel De Eendracht dei- Kon. Papierfabriek toog Zondag naar het muziekconcours te Wormerveer. Over dit optreden schrijft de heer J. de Nobel in de Kenn. Ed. het volgende: De vermoeiende, lange, veel te lange middag werd besloten door de Eere- afdeeling Harmonie, waarin als eenige deelnemer optrad de Harmoniekapel der Koninklijke Papierfabriek „De Eendracht" te Velsen, directeur de heel* K. IJ. Kerklioff. De sterk bezette vereeniging, welker banier de lauwe ren bijna niet meer torsen kan, had te vertolken als verplicht werk „Patrie", Ouverture Dramatique, van G. Bizet en als keuze-werk „l'Arlésienne", mede van Bizet. Het eerste is een kunst-'en effectvol opus, geïnspireerd op een volkslied met een poëtisch motief als tegenwicht, intelligent bewerkt en schitterend van instrumentatie; het tweede is, bij ieder, die vaak muziek hoorde, bekend. „Patrie" werd uitmun tend gespeeld door het prachtig ge equilibreerde korps, correct van tech niek en fraai van klank, en zeer zuive re stemming. „De Eendracht" en zijn dirigent handhaafden er uitnemend hun reputatie van superieure vereeni ging en deskundig leider in. De trans criptie van „L'Arlèsienfle", welke in haar symphonische bewerking zulke intieme herinneringen heeft, moest hierbij wel iets afvallen. De fijne tin ten toch, van dit als geheel in bleeke stemming gehouden oeuvre, worden in harmonie-arrangement te hel en de rustige, gelijkmatige stemming daar door wat te gepassioneerd. Toch was ook deze prestatie van 't Velsensche keurkorps subliem en bezit de dirigent ook voor deze subtiele materie 't juis te sentiment. De expositie liet, behalve in de eerste satz, waar ik eenige onze kerheid noteerde, niets te wenschen over. Aan Kerkhoff en zijn wakkere medewerkers afgescheiden van de uitspraak der jury mijn hartelijke felicitatie met hun kranigen arbeid, 't' resultaat van enorme studie, niet min der van gelukkig aangewende muzika liteit." In JjTaarl. Dagblad schreef de heer Jos. de'Klerk er van: De clou van den mooien muziekdag was natuurlijk de eere-afdeeling Har monie, die alleen vertegenwoordigd werd door de Harmonie-kapel „De Eendracht" uit Velsen, onder directie van den heer K. H. Kerkhoff. Ik wees èr reeds op wat 'n enorme eischen er met het verplichte werk de ouverture „Patrie" van Georges Bi zet gesteld waren. IJet voortreffelijke korps der papier fabriek wist ze met brio, zoowel tech nisch als muzikaal te overwinnen, en directeur Kerkhoff vermocht een tri omf te behalen, die het succes tot een ovatie deed aanzwellen. Als vrij nummer ging de eerste suite van Bizet's „Arlésienne", ook een veeleischend, maar muzikaal en rijk gekleurd werk. In het le deel der Suite, n.l. in Pré lude, werd de indruk eventjes vertroe beld door dat de saxophone-solo iets onder den toon bleef. Nochtans werd de solo wel muzikaal gespeeld. Deel II Menuetto was een en al distinctie in klank en voordracht. Het Adagietto (III) klonk als een strijkorkestje zoo fijn en doorzichtig, en het Carillon (IV), waarin solo-kla rinet, es-'kl. en fluit vooral mooie din gen deden, werd een sublieme bekro ning van het mooie werk. De uitslag was niet twijfelachtig: met lof werd aan „De Eendracht" een eerste prijs toegekend, met 2021/2 P-, dit is 15 punten boven het hoogste aan tal, voordien op dit concours behaald. Óp den eerewedstrijd lieten zich dus de 5 eerste prijswinners hooren, waar onder Excelsior en Da Eendracht. „Excelsior" deed het met de ouver ture „Procida" van Andreau, en het korps van Velsen met de ouverture van Délibes ,,Le roi s'amusov. Op verzoek van de' jury gaf „De Eendracht ook nog een auditie van het zoo schitterend vertolkte verplichte erk „Patrie", dat weer op een ova tie onthaald werd. Ook de juryleden gaven hun aandeel in het applaus. Wel een groot succes voor de ver eeniging en haar knappen directeur. Van harte ons compliment. Ook een oprechte gelukwensch aan Excelsior, dat onder haar wakkeren di recteur Chr. W. Okel op korten tijd *eeds zoovele mooie successen be haalde. De uitslag van den eerewedstrijd krij gen wij eerst a.s. Zondag, na afloop van het geheel© concours. Eenigen tijd geleden werd door de hoofdbesturen van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders, den R.K. Fabrieks- abeidersbond „St. Willebrordus" en den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders tot de directie van de Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder en Zonen, het verzoek ge richt, onderhandelingen te openen, ten einde te geraken tot de vaststelling van een nieuwe loonregeling op een basis van f 2 boven de thans, na de laatste ingevoerde verlagingen, gel dende minima. Op een te Amsterdam, onder leiding van de genoemde hoofdbesturen, ge houden vergadering van vertegen woordigers van de betrokken vakver- éenigingcn en van de verschillende fa brieken, werd door deze besturen ver slag gedaan van hunne verdere be moeiingen. Hieruit bleek, dat op een inmiddels gehouden conferentie door de directie een afwijzend standpunt is ingenomen. Van deze mededeeling nam de vergadering met teleurstelling kennis. Sprekende namens vele arbei ders in de vijf fabrieken gaven ver scheidene gedelegeerden te kennen, dat indien de directie bij dit standpunt zou volhouden,- de aandrang onder de personeelen, om door daadwerkelijk verzet aan het gestelde verzoek kracht bij te zetten, steeds sterker zou worden en op een gegeven moment een con flict waarschijnlijk onvermijdelijk zou zijn. Aangezien de vergadering evenwel van oordeel was, dat evenals in ande re gevallen de organisatorische weg moest worden bewandeld werd beslo ten zich alsnog opnieuw met een schrijven tot de directie te richten, ter verkrijging van spoedige, reëele voort zetting der onderhandelingen over een herziening der loonregeling in den gewenschten zin. Op uitdrukkelijk verzoek van de ge delegeerden zal er bij de firma Van Gelder op worden aangedrongen, voor het einde der volgende week van hare nadere overwegingen mededeeling aan de hoofdbesturen te doen. Den llden Juli a.s. zullen de twee vijfdeklassen van school G te Wijkeroog per spoor naar Alkmaar gaan en na hier een kijkje genomen te hebben met de Alkmaar Pakket langs de Zaanstreek naar huis terugkeeren. Den 18den Juli gaan, de twee 6e klassen naar Artis en de twee 7de klassen naar Den Haag en Schevenin- gen. Zaterdagavond heeft de Harmo niekapel „De Eendracht" in den tuin van „Concordia" te Wijkeroog een concert gegeven. Het onaangename weer was oorzaak, dat er minder bezoekers dan gewoon lijk waren. De Vereeniging „Kindervreugd", die gewoon is in Juli een kinderfeest te organiseeren heeft nog geen teeken van leven gegeven. Als ze hare ge woonte getrouw wil blijven, mag ze zich wel haasten, want de tijd gaat snel. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 5 Juli 1924: 2 timmerlieden, 1 scheepstimmerman, 1 machinist, 1 stoker, 1 electricien, 1 vuurwerker, 1 sigarenmaker, 2 kan toorbedienden, 68 diversen. SANTPOORT. R.K. ambtenaren. Na een rede van den algemeenen voorzitter, den heer Von Frijtag Drab- be, is te Santpoort een afdeeling der Arka opgericht met 16 leden. Als voor- loopig secretaris der afdeeling Sant poort treedt op, de heer G. Bart, aldus meldt de Maasbode.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1