INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Het door Mej. Herbert geplaatste art. in de IJm. Courant dd. 2 Juli j.l. deed mij besluiten daarover bet een en ander te zeggen. Laat ik beginnen te verklaren, vlak voor dierenbescherming te zijn, d.w.z.: bescherming der dieren zooals men de menscben beschermt, maar dan in de tweede plaats. Eerst de menscben, daarna de dieren, die, ik leg er den na druk op, geschapen zijn ten behoeve van- en ondergeschikt aan den mensch. Mej. K. schrijft o.a.: „De menscb heeft recht op betaling naar prestatie, goede levensvoorwaarden voor ieder een, behandeling naar verdienste enz." Ja, ja en nogmaals ja! Elke werker zal dal met u eens zijn. 't Is echter theorie wat u schrijft. De praktijk is een beetje anders, heusch geloofd u me. Wanneer u vervolgens die zelfde rechten opeischt voor de dieren, dan is dat, theoretisch altijd, prachtig! In practijk echter, als voren. Vervolgens vraag ik mij af wie u toch bedoeld met die uitbuiters en wat u daaronder verstaat. Is het uitbuite- rij wanneer een koopmanneje, die zich niet de luxe kan veroorloven er een paard op na te houden, b.v. voor zijn kar een hond spant en zwaar laat werken; dat de hond zijn baas mee helpt een schamel weekloontje te ver dienen? Ik kan dat niet inzien. En wanneer er al eens een enkeling is die b.v. een hond laat werken die zichtbaar drachtig, kreupel of gewond is ('t gebeurt, jammer genoeg, nog wei eens) dan is er de Wet om daaraan paal en perk te stellen. Ik noem hier slechts een paar gevallen waarbij bet dier meer bescherming geniet als de mensch in dezelfde omstandigheden. (Dit geldt niet voor eiken mensch en heb ik speciaal op het oog de keuter boertjes, koopmannetjes, handelaar tjes en in 't algemeen de vrouw uit den vierden stand, die meestal moeten blijven werken hetzij gezond, ziek, ge wond of in gezegende omstandig- heden verkeerende. Ja, ja, ik zou u daarover een heele boel kunnen ver tellen). Als men dan al eens constateerde dat een dier niet voldoende gevoed werd, heeft men zich dan ook afge vraagd of de betrokken eigenaar en diens gezin zich behoorlijk konden voeden of, indien de verblijfplaats van het dier te wenschen overliet, het bij den meester anders was? Tracht u zich eens midden in het pactische leven te verplaatsen. Pas daarna is het aan u om bij event, ge vallen van „uitbuiterij" die u consta- teerd, daarvan (u is immers onbez. rijks-veldw.?) bij proces-verb. te doen blijken en niet alzoo, door liet leeken- publiek, dat in vele gevallen niet be voegd is tot oordeelen, te waarschu wen, niet van die „uitbuiters" te koo- pen, welke uitbuiters, als de dagtaak van den hond volbracht is, meestal nog lang niet met hunne werkzaamhe den gereed zijn. Zoo er misstanden zijn, laat ons dan de oorzaken daarvan opsporen en trachten weg te nemen. De gevolgen blijven daarna uit. Tenslotte verzoek ik Mej. K. boven staande regelen niet als afbrekende critiek te willen beschouwen. Daar voor is het doel der dierenbescher ming te mooi. Laten we het dan ook niet in discrediet brengen door er op de door mij gewraakte wijze op los te theoretiseeren. Voor de verleende plaatsing van bet vorenstaande dankt u, mijnheer de re dacteur, Uw dw. dn., C. B. N. Velseroord, 4-7-'24. SPORT. VOETBAL. V.U.C. Stormvogels. 4 1. Wanneer het de bedoeling van V.U.C. is geweest door het uitnoodigen van Storm vogels het publiek een aantrekkelijker en zichzelf een leerzamen wedstrijd le bezor gen, dan zijn de Hagenaars bedrogen uit gekomen. Lag evenwel aan die uitnoodiging ten grondslag het verschaffen van een aangenamen dag aan de kampioenen van de le klas B, dan zijn de V.U.C.-ers vol komen geslaagd, want aangenamer gast- heeren dan deze Hagenaars kan men zich moeilijk voorstellen. Het gouden, noch het zilveren doel is dus in de etalage van het sigarenmagazijn Tellier te bewonderen. De overwinning, door V. U. C. behaald, was volkomen ver diend. De oude tegenstanders van Storm vogels speelden inderdaad zeer goed. De verdediging met keeper v. d. Meer, Colame en de Waal #aan hel hoofd speelde uit stekend, zóó zelfs, dat de Stormvogels- voorhoede, waarin Sint en Sprokkreeff onibraken, weinig tegen haar had in te brengen. Ook haar voorhoede speelde lang niet onverdienstelijk en waar de Stormvo gelsverdediging verre van safe was, stond het met dc rust door loedoen van Hendriks en Lambron reeds 2-0. Reeds toen viel aan hel gouden of zilveren doel niet meer te denken. Ook na de rust behield V.U.C het beste van het spel en 't was al weer Hendriks die met een zeer hard schol v. d. Wint passeerde. Pas toen het 40 stond gelukte het den eerste klassers de „eer" te redden door Blinkhoff Jr. die inmiddels met Koster in de voorhoede was gaan spelen, terwijl Blinkhoff Sr. en Oldenburg resp. rechts- en linksback speelden. Met 4—1 kondigde Boekman het einde van dezen, vooral van Stormvogelszijde, weinig ver- heffenden wedstrijd aan. De volgende Stormvogels keerden toen geslagen naar het kleedhuis terug: v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Sruys Snoeks Bakker Broek Blinknoff Sr. Visser v. Slrien Oldenburg ZeevogelsTrekvogels 23. Zondagmiddag speelde de Touring- club „Trekvogels" van bier een vriend- schappelijkeh wedstrijd tegen bet. be kende en gevreesde „Zeevogels"-elftal uit Egmond aan Zee met het volgende elftal: Nuyens Haak v. d. Velde Smit Heimig Bonekamp Outenaar, Schol, Jaap Bulder, Vfsman, (de Bruyn) Bonekamp Trekvogels wint den toss en ver kiest met den zeer sterken wind mee te spelen. Even drie uur trapt Zeevo gels af. De eerste aanval strandt op Heimig, die overgeeft aan Bulder, wiens eminente kogel juist naast gaat. De Trekvogels zijn voortdurend in het offensief. Aanval op aanval wordt ondernomen, doch Zeevogels beschikt over een uiterst hechte verdediging. Door vurig op den bal zltteif wordt den onzen menigen kans ontnomen. Eeni- ge mooie kansen gaan door slecht schieten verloren. Een prachtvoorzet van Bonekamp schiet Bulder in las tige positie net naast. Wanneer Schol op een gegeven oogenblik mooi door geeft aan Jaap Bulder, wringt deze zich door de verdediging heen, stormt op het vijandelijk doel af en „the man in white" heeft zijn club met een su bliem schot de leiding gegeven (01). De Zeevogels, aangemoedigd door het weinige publiek, doen hardnekkige tegenaanvallen, echter allen zonder succes. Dan is de beurt wederom aan de Trekvogels. Bonekamp Jr. weet een hem geboden kans kranig te benutten (02). Kort daarop ontsnapt het doel der Zeevogels ternauwernood aan eene doorboring. Een kogel van Bulder scheert de lat. Outenaar laat plotse ling zijn hielen zien en besluit zijn so lo-ren met een een vliegend schot, dat jn het zijnet verdwijnt. Verscheidene aanvallen worden op onbegrijpelijke wijze voor buitenspel „af'-gefloten. De Zeevogels verdedigen met man en macht; het spel wordt forscher, Schol wordt in het beruchte gebied voor den grond gewerkt, zonder dat dit gestraft wordt. Kort daarop schiet Outenaar een hem, door den overal zittende „man in white", aangegeven bal met mystiek gebaar in de touwen (0—3). De Trekvogels blijven domineeren. Schol schiet voor open doel hoog over. Wanneer Heimig, Bonekamp op zeer tactische wijze een bal toespeelt, on derneemt deze een rush la Saalk, passeert alles en ondervindt geen hinder om het leder in het verlaten doel te deponeeren. Op onbegrijpelijke wijze wordt deze zuivere goal niet toegekend. Dan is het rusten. Direct na den wederaftrap snelt Bulder op de vijandelijke veste af, doch wordt, alleen voor den keeper staande, gehaakt en geblesseerd. Na een korte massage waardoor het toe kennen van een penalty blijkbaar wordt vergeten kan hij, die uitblonk door zijn robuste figuur, zijn zwoegen, maar bovenal door zijn witte kleedij, op halven kracht verder spelen. Het spel gaat nu meer gelijk op. Zeevogels, dat nu met 10 man speelt, doet vinni ge, goed opgezette aanvallen, doch de verdediging der Trekvogels weet van geen wijken. Eindelijk heeft de links buiten met een tam schot succes (13). Bulder trekt zich nu terug in de ach terhoede, Schol gaan linksbinnen. De wing BonekampSchol speelt ge durende den verderen wedstrijd een enthousiaste en goede partij voetbal en bezorgen de Zeevogels heel wat moei te. Uit een scrimmage voor het Eg- monder doel, gaat de bal ten slotte achter. Dan ls de beurt wederom aan de zwoegende Egmonders. Bij een snellen aanval heeft de linksbuiten we derom succes, wanneer hij den bal onder den uitvallenden Nuyens jaagt (23). Het enthousiasme van het pu bliek is onbeschrijfelijk. Van alle kan ten roept men om den gelijkmaker, maar de Trekvogels geven niet thuis en vallen met nieuwen moed aan. Schol schiet voor open doel in lastige positie over. Hij en Bonekamp houden door hun subliem werk den bal op de an dere helft. De tijd verstrijkt meer en meer. Wederom een aanval der Eg monders. De rechtsbinnen lost plot seling een verraderlijk schot, dat Nuy- Mlnder fraaie handen ens nog juist tot corner kan verwer ken. Dat is tevens het einde en de Trekvogels hebben in alle opzichten verdiend gewonnen, dank zij hun on vermoeid en energiek volhouden. Grensrechter. Wielersport. Onze plaatsgenoot de heer A. Nieuwkoop, welke 24 Juni in de betrouwbaarheidsrit op den weg, kampioenschap Nederland, (130 K.M.) voor veteranen, als eerstaan- komende het kampioenschap verwierf niettegenstaande hij pech met zijn rijwiel had, daar hij op p.m. 20 K.M. van de finish een lekke band kreeg en van rijwiel verwisselde, en hierop gedisquaiificeerd werd na ingekomen protest van den tweeden aankomende, heeft j.l. Zondag op den record-rit rond de Haarlemmermeer(60 K.M.) den snelsten tijd gemaakt, precies 2 uur. Uitslagen wedstrijden Keneemer Turnkring. Jongste jongens (96 deelnemers), le prijs T. Dijkman, J. Verkes en Bob Kammeijer, allen van Concordia met 60 p. 2e prijs H. Stam, T. V. IJ., met 59'/2 P- 3e prijs: W. Bruin, Concordia, en G. Dekker, T. V. IJ., beiden met 59 p. 4e. pr.: G. Koningstem, '1'. V. IJ., J. Verwoerd, T. V. IJ., en C. Hunik, Bato, met 58V2 p. Oudste jongens (37 deelnemers), le prijs Jules Kammeijer (Conc.), en Auke Snooy (Conc.), beiden met 67 p. 2e prijs: Piet van den Bergh (Conc.) met 65'/2 p. Jongste meisjes (76 deelneemsters), le prijs J. Kraayenoord „O. S. S.", 6U/2 p. 2e prijs J. Wegman, Conc. 611/2 p. 3e pr. M. Kooyman, Conc.,61 p. 4e pr. B. Bant, T. V. IJ., 60V2 p. 5e pr. W. v. Dieren, Conc., 60 p. 6e prijs L. Hykman, Conc. en P. Schagen, Bato, beiden met 50V2 p. Oudste meisjes (82 deelneemstes). le prijs M. de Waal, T. V. IJ., 64'/2 p. 2e pr. N. Schaap, T. V. IJ., 63 p. 3e pr. A. Schous, Conc., en N. Huis man, T. V. IJ., beiden met 62 p. 4e pr. B. Sandefort, Conc., 61'/2 P- 5e prijs H. v. Herwerden, Conc., 60'/» punt. 6e prijs A. Cornellisse, Conc., en S. Byry, Conc., beiden met 60 p. VISSCHERIJ. Nieuwe Vischmethode. De maanden Juni en Juli zijn voor de visscherij de komkommertijd en als men eens een referendum hield on der de reeders en handelaren, om die maanden de gansche zaak te stoppen, we weten niet of daar niet een meer derheid voor gevonden zou worden. De resultaten van de visscherij zijn on voldoende. Wegens de lange reizen is de visch dikwijls niet meer van supe rieure kwaliteit; de vangsten zijn ge ring, dit jaar nog minder dan in ande re komkommerdagen en de visch duur. Voor eendenvoer wordt visch opge kocht ad 7 en 8 cents per pond. ,,'t Is de tijd van malaise, niet die der seringen. Geen wonder, dat naar middelen worden omgezien het visscherijbedrijf economischer en productiever te ma ken. Zoo worden thans weer door de reederij „Noorderlicht", waarin zoo wel theoretici als practici zitting heb ben, proeven genomen met een nieuw systeem traWlvisgchen; waarbij gere kend wordt op groote krachtsbespa ring, dus veel minder gebruik van du re steenkolen en op grooter productie vermogen, dus grooter vangsten, groo ter aanvoeren, hooge besommingen en meer geld in ,'t laadje. Door de reederij Noorderlicht zijn een tweetal stoomtrawlers aangekocht, die volgens de nieuwe vischmethode zullen worden uitgerust en is Zaterdag een dezer schepen de Proef IJM. 36 voormalig stoomschip Geertruiden- berg van een eerste proefvischreis teuggèkeerd. Het nieuwe systeem is gebaseerd op krachtsbesparing door de borden en de onderpees niet meer over den zee bodem te trekken en op grooter vang- capaciteit, door grooter netopening, on geveer tweemaal zoo groot als bij het gewone trawlnet. Galgen en borden, vooral de laatste wijken bijzonder af van de gewone trawlborden. Weten schap en praktijk zullen hand aan hand trachten het probleem op te los sen om ipet betrekkelijk geringe be drijfskosten de vischvangst te vergroo- ten en voor de pröeven worden kosten nocli moeite ontzien. Bij de eerste proefreis zijn praktisch nog eenige moeilijkheden ontdekt, wel ke oorzaak waren dat de resultaten nog niet bevredigden, en welke bij een tweede proefreis met de Barendz zoo veel mogelijk zullen worden ondervan gen. In visseherijkringen worden deze proeven met groote belangstelling ge volgd en wenschen wij de ondernemers het gedachte succes toe. Voor vissche- rijdeskundigen is een wandeling naar arbeid of weersinvloeden, weer de zuidzijde en een bezichtiging van den stoomtrawler „Proef" zeer zeker de moeite waard. De heer G. F. Haak, alhier heeft naar we vernemen patent aangevraagd op een nieuw systeem visscherij, dat be oogt een geheele omkeer in de tegen woordige vischmethode te brengen en eveneens bij geringer bedrijfskosten de vangsten veel ruimer te doen zijn. Het systeem van den beer Haak heeft ech ter niets gemeen met dat van de ree derij „Het Noorderlicht". Wanneer en door wien zal het „Eure ka" worden uitgeroepen. J. Het ongelnk op de Pelikaan. De Raad voor de Scheepvaart stelde een onderzoek in naar de oorzaak van het springen van den verbindingspijp tusschen den ketel en het peilglas aan boord van den stoomtreiler „Pelikaan" IJ.M. 192, reederij N.V. Scheeps-Exploi- tatie Mij. De Marezaten te IJmuiden, op 10 Juni j.l. Als getuige werd aller eerst gehoord de schipper van de „Pelikaan", die een uitvoerig verslag gaf van het gebeurde. Terwijl hij met zijn schip aan het visschen was, werd hij in den nacht van 9 op 10 Juni, te één uur, opgeschrikt door een doffe knal. Hij snelde naar dek en hoorde daar hulpgeroep. Het water en de stoom kwamen in golven uit de machineka mer. Toen hij zich met een jas over het hoofd door den heeten stoom had ge waagd, bleek hem, dat er een groot ongeluk gebeurd was, waarbij de jong ste stoker zeer ernstig, de oudste sto ker en de kok lichtere brandwonden hadden opgeloopen aan gezicht en handen. Terwijl de slachtoffers zoo goed mo gelijk werden verbonden, stak men vuurpijlen af, waarna eenige andere visschersschepen, o.a. de „Johanna Elisabeth" te hulp kwamen met de verbandtrommel en met lijnolie voor het verzachten van de brandwonden. Daar er aan herstel van de machine niet te denken viel, werd de „Pelikaan" dadelijk door de „Johanna Elisabeth" naar IJmuiden gesleept, 's Avonds te half zes bezweek de jongste stoker. Maas geheeten, aan de bekomen brandwonden. Volgens verklaringen van den hoofdmachinist, die werden voorgele zen, was het ongeval, dat te wijten was aan een ondeugdelijke verbinding tus schen ketel en peilglas, zeer onver wachts geschied. De jongste stoker stond zich 'juist in de machinekamer te wasschen, zoodat hij, toen de bus losliet, de volle straal heeten stoom over 't lichaam kreeg. Een technische ambtenaar te IJmui den, die ten slotte nog gehoord werd, verklaarde, dat de machine van „de Pelikaan" voor deze reis nog was ge ïnspecteerd, doch de machine had. nooit gelekt, waardoor men niets had be merkt. De verbinding tusschen ketel en peilglas werd gevormd door een pijp aan welker einde zich een flens be vindt. Daar deze flens reeds acht jaar oud was, was de binnenrand wegge teerd. Hierdoor was de flens er af gesla gen, en de verbinding verbroken, waar door het heete water uit de pijp spoot. Het schijnt, dat bij de stoomwet.van 1915 een dergelijke verbindings- inriching is verboden, doch dat deze machine nog van voor 1915 dateerde. Een der ieden van den Raad noemde het een schandaal, dat aan een derge lijke ondeugdelijke inrichting een men- schenleven ten offer moest vallen, en hij achtte het hoog tijd, dat het Stoom wezen in deze zaak ingrijpt. De Raad zal later uitspraak dqen. Versche haring. Voor „het eerst in dit jaar kwam Maandag een Engelsche haringdrifter zijn vangst hier aan de markt bren gen. Het was de L. T. 647 uit Lowestoft. De aangevoerde voorraad was sterk in kwaliteit achteruitgegaan door het zware zouten met het oog op de af stand van het vischterrein naar hier. Dientengevolge werd slechts een prijs van f 2.30f 2.40 per kist betaald, welke prijs te gering is om deze vis scherij loonend te doen zijn. Een nieuwe vischmethode. Eeuwen lang heeft de vischvangst voornamelijk plaats gevonden door middel van haken oi netten. De Ame rikanen hebben echter een nieuwe methode uitgevonden, meldt de „Fish Trades Gazette". Deze bestaat uit het opzuigen van den visch in een tank, door middel van een pomp. Op het vis- schersvaartuig loopt van voren naar achteren een buis, welke uitmondt in een groote tank. Een 8 inch's centrifu gaal pomp, welke door een krachtigen motor gedreven wordt, zuigt het water in de buis en zoo naar den tank, met een capaciteit van ongeveer 14 ton per minuut. Het water in den tank laat men wegloopen, zoodat alleen de visch overblijft. Wanneer men door een 3chool visch vaart, is het mogelijk twee en blank door PUROL ton (2000 K.G. visch per minuut te vangen. Het Hospitalischip „Dc Hoop". Van visjcherszijde schrijft men ons Dezer dagen verscheen het jaarverslag over 1923 van het Hospitaal-kerkschip „De Hoop". En vele visschers hebben wellicht bij de lezing ervan het is in dit blad overgenomen gedachtwat is het toch een voorrecht dat er zoo'n schip is. Er zijn al heel wat visschers geweest die er profijt van' gehad hebben. Een visscher vertelde ons eens er menschelijkerwijze het leven aan te danken te hebben. Was het Hospitaal kerkschip er niet geweest, dan was hij zeer rvaarschijnlijk gestorven. En zoo zullen er wel meer zijn. Het ziek worden van een zeeman zegt toch al veel Wanneer men ziek wordt is men liefst thuis. Elders ziek worden is voor ieder een schrikbeeld. En wat moet het dan zijn voor iemand aan boord van egn visschersschip In ieder uithoekje van hte land kan men nog een dokter laten komen, op een visschersschip niet. En in de groote sleden heeft men bovendien de ziekenhui zen. Maar wanneer iemand aan boord van een vischschip ziek wordt, kan er zoo goed als niets voor hem gedaan worden. En wanneer hij sterft, wordt hij öf meestal in een vreemde stad begraven öf men geeft hem een zeemansbegrafenis. Welk een uitkomst wanneer in geval van een ernstige zieke aan boord de vlag van het hospitaal kerkschip zichtbaar wordt en onbegrijpelijk is het dat het doel dat met de uitzending van het hospitaalschip be oogd wordt, niet meer wordt gesteund. Het zou zeer gewenscht zijn dat zoowel de direct belanghebbenden, de zeelieden, als de reeders en degenen die belangstel len in het visichersleven, thans eens ruim voor dit doel gaven, vooral nu de Regee ring de subsidie voor het schip met 25 procent moest verminderen uit bezuinigings oogpunt en de exploitatierekening van het schip over 1923 sluit met een nadeelig saldo van 15.000.Men zou toch niet gaarne willen dat het schip voortaan in de haven gehouden moest worden. N. VI. Ct. In een te Huizen gehouden vergadering van schippers-visscherspatroons, bijgewoond door den Burgemeester en de secretaris der arbeidsbeurs, is besloten, een werkloos- heidskas op te richten uitsluitend voor de schippers-bedrijfseigenaren. De weekbijdra- ge per lid zal 50 ets. zijn. De gemeente ver leent dezelfde subsidie, die de kassen van de vakverenigingen ontvangen. De stalen Eransche zeillogger Quatrï- ème Zouaves werd te Amsterdam gerechte lijk geveild en brachl bij opbod en afslag f 7000.— op. De gewezen houten hulpsloomer Engelina, VL 68, thans genaamd Gerard, KW 128, van den heer Nijgh, is dooreen Amsterdamsche combinatie aangekocht om bij het gezonken stoomschip Lutine bij Terschelling de kostbare lading uit het schip te gaan halen. Naar men verneemt is hier eene nieuwe vinding voor gevonden. De Gerard ligt in het Noordzeekanaa! te IJmuiden en wordt voor dit doel in gereed heid gebracht. Wij brengen hierbij in her innering dat nog pas een Engelsch stoom schip tevergeefs pogingen tot berging der landing van de Lutine heeft ingesteld. De stoomtrawler Derika XII IJM, 125 van de V. E. M., is Zondag binnen gekomen met verlies yap alle netten. Het schip was op do Noordzee vjsschen- de, toen plotseling de netten met ge weld werden losgerukt. Het ging zoo snel, dat de houten katrollen over dek vlogen. Vermoedelijk waren de netten in een onder water zittend wrak ver ward geraakt, De motorlogger Merwede II K.YV. 50 is hier van de tweede reis binnenge komen met defecte donkey. Het schip had een vangst van 20 last. Uit Kopenhagen wordt - aan de Duitsche bladen gemeld, dat een goed deel van den Deenschen nationalen rijkdom aan levende visch vernietigd is. De binnenwateren van Denemarken zien bijwijlen wit van de flauwe en doo- de visch, waarmee zij bedekt zijn. De oorzaken zijn de gevolgen van den langen en strengen winter, en de groo te vervuiling van het vischwater. De Deensche industrie laat ongehinderd haar afval in de openbare kanalen en meren vloeien, daar er geen wettelijke bepalingen tegen bestaan. Daar de wa teren vijf maanden lang dichtgevroren zijn geweest, konden de vergiftige gassen niet voldoende ontnappen en werden heele vischstanden vernietigd. De schade is niet të schatten, en het zal jaren duren, voordat de stand weer eenigszins normaal is. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Mevr. J. J. Bokvan Bork, vroe ger alhier, is aan de Universiteit te Amsterdam bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift „Bij-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2