ferlaagde prijzen. M R.H. Brouwer.! q tarnt 1 ng I jUmuidenaren - Wijkeroogers Santpoorters - Velseroordersj 0 H A jij 4 4 N M IJmuider Courant V akkleeding- Magazijn t 1 ZOEKT NIET ELDERS, 4 Zang- si» Spreekles. Net kosthuis gevraagd Net Meisje net Meisje dienstmeisje. H. H. Aannemers en Eigenbouwers. Vriendin, Een Heer, Loopjongen 32 Kuipbaden 32 Douchebaden Zwarte Kat. STR00H0EDEN GEVRAAGD Zit- en Slaapkamer ADVERTEERT IN DE Bovenhuis Solide Burgerwoningen Kinderwagen Drukkerij Sinjewel H I Kalverstraat 168, Velseroord, Jassen, Broeken, Pakken, Ketelpakken, Overalls, enz. J Gryze Jassen, lang en kort vanaf 2.95. j Dames stofjassen vanaf t 3.65. drage tot de pbysiologie van den staatsman". Te Haarlem it geslaagd voor het onderwijzersexamen de heer O. ten Napel Jr. alhier, leerling van de Rijkskweekschool te Haarlem. Het bouwen van 32' woningen voor de Coöp. Woningbouwvereniging Eigen Woning te Haarlem, onder archi tectuur van de heeren H. J.W. Meyran en 4. Ant. ten Broeke alhier, is opgedragen aan >tfn heer H. Oudshoorn te Beverwijk voor 188875. Bij de aan het Institugt Mercurius te Haarlem gehouden examen is het praktijk diploma voor stenografie Oroote, Ned. taal, 130 lettergrepen per minuut, uitgereikt aan H. Hanekroot alhier. VELSEROORD. Ouderavond Openbare Scholen. Vanwege de Oudercommissies van de scholen D en H alhier werd gisteravond in-de turnzaal van school H een ouder avond gehouden. Een 60-tal ouders was 'opgekomen. Deze ouderavond werd niet, zooals ge bruikelijk is, geleid door een van de hoofden der scholen, maar door den heer IJ. J. Reitsma. Deze sprak een welkomstwoord en zette in 't kort de aanleiding tot deze vergadering uiteen, n.l. de oprichting van een Hervormde school alhier. Spr. meende dat de Vereeniging Volksonderwijs deze zaak niet onopgemerkt kan laten voorbij gaan, daar het openbaar onderwijs in ge vaar komt. Als spreker trad daarna op de'heer KI. de Vries, secretaris van Volksonderwijs en lid van den gemeenteraad van Amsterdam, die tot onderwerp had: „De openbare school, de school voor onze kinderen". Spr. zeide dat het zoo mooi is dat de -ui:r,»i„ hoewel de ouders op gods- \tostig 'n politiek terrein verdeeld zijn, eën zijn in hun kinderwereld en dat, wat thans staat te gebeuren in onze plaats, nimmer kan zijn in het belang van het kind. Nooit is uit de kinderwereld een stem opgegaan, dat de kinderen zich niet één gevoelen, dat zij naar verschillende scholen moeten. Nooit roepen zij om scheiding, als dat gebeurt doen groote menschen dit. Spr. zegt het op hoogen prijs te stellen, dat ieder volwassen mensch een overtuiging heeft, vooral wanneer zijn daden die over tuiging bevestigen, doch keurt het af dat 4nen reeds de kinderen begint te scheiden en dat men voor elke richting een school wil stichten. i Toen minister de Visser de scheiding op schoolgebied had tot stand gebracht en zag waar het heenging, n.l. dat de schooltjes als paddestoelen uit den grond verrezen en dit de schatkist millioenen ging kosten, heeft hij erkend dit niet te heboen verwacht. Als bewijs dat ons land een unicum is op onderwijsgebied, haalde spr. de toe standen in Amerika en Zwitserland aan. De heer de Vries toonde uitvoerig aan dat de openbare school is de school van waarheid en rechtvaardigheidde school waarop de kinderen worden opgeleid tot alle christelijke en maatschappelijke deugden en waar ze eerbied wordt ingeprent voor ieders overtuiging. De openbare school leert vreedzaamheid en verdraagzaamheid, hetgeen niet gezegd kan worden van ver schillende bijzondere scholen. Spr. noemde als bewijs hiervoor enkele stukjes uit ge schiedenisboekjes van bijzondere scholen. Spr. eindigde zijn rede met de woorden: „De openbare school is de christelijke school bij uitnemendheid" en spoorde de aanwezigen aan trouw te blijven aan die school. Op Schoten kwam gistermiddag Ds. Kr. van hier met zijn rijwiel in bot sing met een autobus van den heer Hogeland, waarbij de fiets deerlijk ge havend werd. Ds. Kr., die een hooiwa gen wilde voorbijrijden, kwam er goed af. De arbeider O., alhier, werkzaam bij het Hoogovenbedrijf, verloor in de giethallen een zijner klompen, waar door hij met zijn voet in aanraking kwam met het vloeibare ijzer en zijn voet verbrandde. Hij werd naar zijn woning in de Kalverstraat overge bracht, na op het terrein verbonden te zijn. N.V. „De Plaatwellerij''. In de algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. „De Plaat wellerij" te Velsen, werden de balans en winst- en verliesrekening goedge keurd en de aftredende commissaris, de hr. S. W. de Clercq te Bloemendaal, herkozen Uit het verslag der directie blijkt, dat de bezuinigingsmaatregelen thans zoover zijn doorgevoèrd, dat de alge meene onkosten in overeenstemming zijn gebracht met den verminderden omzet, zoodat het is mogen gelukken het boekjaar met gering verlies af te sluiten. Verlies f 3.337 (32.133.) De directie merkt op, dat in ieder ge val de heerschende malaise gedurende de laatste maanden niet is verergerd en dat de hoop op een betere toekomst weder iets grooter is. De Ziekenhuiskwestie. De openbare zitting van Gedep. Sta ten, waarin de bezwaren tegen het raadsbesluit inzake het subsidie aan de Mariastichting zullen worden be handeld, zal gehouden worden op Woensdag 23 Juli, des middags 12 uur. De heer A. de Waard, waterstaatsbe- beambte te Wijkeroog gaat met 1 Sept. a.s. den dienst verlaten met toekenning van pensioen. De heer C. Bos Kzn. hulpschipper bij het stoompontveer alhier heeft tegen 1 September a.s. ontslag gevraagd met toe- kennig van pensioen. Nabij de stoompont reed Dinsdag middag een auto een rijwiel aan, waardoor dit laatste beschadigd werd. De chauffeur bood f 4.schadevergoeding aan, maar de wielrijder eischte f 6.Daar geen van beiden wilden toegeven, maakte de politie procesverbaal op. Bij de aan het Instituut Mercurius te Haarlem gehouden examens is het praktijk diploma stenografie Oroote, Ned. taal, 130 lettergrepen per minuut, uitgereikt aan Oaston Maurer alhier. Zaterdagmiddag ontstond, vermoede lijk ten gevolge van het wegwaaien van vonken uit een locomotief der Hoogovens, een boschbrand in Watervliet bij den z.g. hoogen berg. Door de droogte en den krachtigen wind greep het vuur snel om zich heen, zoodat het voor de bewoners van den Nieuwen Zeeweg niet mogelijk was met de slangen op de waterleiding der Hoogovens den brand te blusschen. Later is men er toch in geslaagd den brand die een groot terrein heeft verwoest met zand meester worden. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: J. Raspoort—Verdikt, z. T. BöttgerLangedijk, d.A. Bruinink Kramer, d.O. Tijms—Schol, z.E. den Haan—Zwanenburg, d. Overleden: Maria Elisabeth Exter, 81 j., wed. Joh. H. DoorenboschWillem Visser, 16 jaar, z. v. Jb. Visser en N. Blok Johanna Roeper, 8 mnd., d. v. J. Roeper en J. de Vries. Gevonden voorwerpen. POLITIEPOST WIJKEROOG. Een werkkiel, een katrol, een rozekrans, een zwart lederen portefeuille rtiet inhoud, witte' meisjes jurk (voile stof), een bus met veer van een lantaarn, een enveloppe inhoud twee kwitanties ten name firma Versteeg, Schulpweg 165, Beverwijk. SANTPOORT. Naar aanleiding van loopende geruch ten, dat de buitenplaats „Duin en Kruid- berg" te Santpoort verkocht zou worden, hebben we, schrijft Hl. Dbl., ons ter be- voegder plaatse om inlichtingen gewend. Met groote stelligheid werd ons verzekerd, dat van een eventueelen verkoop niets be kend is. De buitenplaats blijft in ieder geval tot het voorjaar in denzelfden toestand gehandhaafd. Wat daarna zal geschieden is nog onbekend. De 19 jarige nageljongen L. de H. te Santpoort werkte op de werf Hubertina te Haarlem. In April stal hij een parallelklem en een wringijzer. Deze dingen verstopte hij onder een ketel. De voorwerpen, ter waarde van f45, werden gevonden en al spoedig bleek dat de H. de schuldige was. Hij werd ontsla gen, waarop zijn vader hem een week op water en brood zette. Het O. M. eischte tegen hem f25 boete of 10 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde hem tot f 12 boete of 6 dagen hechtenis. - Tengevolge van het heerschen der mazelen is de bewaarschool gesloten. De statuten van lijkverbranding. Bij K.B. van 16 Juni zijn eindelijk de gewijzigde statuten der Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding goedgekeurd. Zpoals men weet, werd o.a. de voorgestelde wijziging, den naam van „Lijkverbranding" in „Lijk- verassching" te veranderen, gewei gerd. Ook moest worden geschrapt uit de omschrijving van het doel, dat de Ver eeniging zich ten doel stelt het bouwen en exploiteeren van lijkovens. Het meervoud moest in enkelvoud worden omgezet. Het Vad. SCHEEPVAART. De eerste houtboot voor de pa pierfabriek is Zaterdag aangekomen, n.l. het Deensche stoomschip Fieda, komende van Kotha in Finland. Dat is dit jaar zeer laat, verleden jaar waren er op 5 Juli reeds 15 schepen met pa pierhout geweest, waarvan de eerste al op 9 Januari. Naar verluidt, zal er dezen zomer lang niet zooveel hout voor de fabriek komen als vorige ja- Jen. Maandag kwam als tweede hout boot de Moldegaard aan van Lenin- grad. In de week van 30 Juni tot 7 Juli werden alhier door de Noordzeesluizen geschut: uit zee 68 stoomschepen en 1 zeelichter en naar zee 67 stoomsche pen, 1 zeilschip en 1 zeelichter. Velsen. In het eerste halfjaar van 1924 zijn voor de Papierfabriek alhier aangekomen 25 stoomschepen, waar van 20 geladen met steenkolen, 2 met houtstof, terwijl 3 ledig waren. In het eerste halfjaar van 1923 kwa men voor de fabriek 41 zeeschepeh aan, dit jaar dus heel wat minder. In het eerste halfjaar van 1924 ver trokken 4 stoomschepen met een la ding cellulose naar Engeland. IJmuiden. Het Maandagnacht van Söderhamn alhier aangekomen Duit- sche stoomschip Hilma Bismarck, be stemd voor Amsterdam, h'eeft door stormweer schade over dek beloopen en een gedeelte van den deklast ge zaagd hout veloren. Velsen. Aangekomen 5 Juli: Frieda, St., Kotka, papierhout, Papierfabriek; 6 Juli: Start, st., Swansea, steenkolen, id.; 7 Juli: Moldegaard, st., Leningrad, papierhout, id. IJmuiden: Vertrokken 6 Juli: Rica, st., Rotterdam, ledig. IJmuiden. Het Zaterdag1 alhier van Mesane (Rusland) aangekomen Noor- sche stoomschip Stonsaas, met. ge zaagd hout voor Amsterdam, heeft op de Noordzee zwaar' stormweer door staan, waardoor een deel van de dek lading weggeslagen werd. CONSULTATIE-BUREAU. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Briniostraat, Velseroord. Dinsdags geopend van 2—3 uur. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. VAN SLOOTEN van Haarlem. Ouders laat vooral uw kinderen on derzoeken. Door den grooten toeloop is het noo- dig gebleken, dat men zich laat inschrij ven Dinsdags van 23 uur, Vrijdags van 67 uur ot dat men zich schrifte lijk opgeeft voor inschrijving, waarop U bericht zal worden gezonden, wan neer U op het Consultatie-Bureau moet komen. Tot onze diepe droefh over leed heden plotse»:; j onze geliefde Zoon en Broeder WILLEM in den ouderdom van 16 jaar en 8 maanden. Jacob Visser Hzn. N. VisserBlok en Kinderen. IJmuiden, 6 Juli 1924 Bioemstraat 47. Heden overleed plotseling onze lieve Kleinzoon WILLEM VISSER Jacz. in den ouderdom van 16 jaar I en 8 maanden. W. Mooy en Echtgenoote. i Dat hij ruste in Vrede. IJmuiden 6 Juli 1924. JOH. REESER, Gediplomeerd Zangleerares. Aangifte van Leerlingen. „Gegoten Huis", Duinlustpark, Santpoort-Slation. voor drie heeren, met gemeen- schappelijken zitkamer. Brieven on der letter B, bureau van dit blad. gevraagd, goed kunnende werken, voor heele dagen. Loon 4 gulden ,per week. Adres te vernemen bur. van dit blad. Gevraagd, 1 September, een voor dag of dag en nacht. Vinke- laan A 4, S.antpoorl-station. Wet-kater Flinke Werkster gevraagd. Adres K. v. Pel, Bik- en Arnoldkade 7, IJmuiden. N.V. Zeevlascherlj Maatschappij „DE SPURN EEN" te IJmuiden gemeente Velsen. Spoedeischende buitengewone Ver gadering van Aandeelhouders te houden op Donderdag 10Juli e.k., des namiddags 3.15 uur ten kantore van den notaris W. A. Dólleman te IJmuiden. De Directeur. Mevr. Tusenius, Rijksweg 54 vraagt met eind Augustus een Ten verzoeke van de Vereeniging voor Ambachti-Onderwijs in Ken- nemerland te Velsen, zal de Heer Louis A. Glazer, deurwaarder te Haarlem den 17 Juli 1024,'s mor gens te 10 uur in de school te IJmuiden, publiek verkoopen: 16 binnendeuren 83X2.11* 12 schuilkozijnen I?1 X L75 28 draairamen 77 X °-75 26 kiepramen 66X63 30 draairamen 60 X 90 20 binnenramen 56><7T 120 raampjes 30 X 40. Kijkdagen, Dinidag en Woensdag den 15en16en Juli 'amiddaga van 2-3.30 uur. De Directeur, H. J. ZEEMAN. Een NET MEISJE vraagt een nette omstreeks 18 jaar. Br onder lett. M: bureau van dit blad. in bezit van practijk diploma boek houden, siudeerende voor acte M. O. Boekhouden zoekt plaatsing op kantoor. Br. onder lett. A, bureau van dit blad. 'GEVRAAOD, niet ouder dan 16 jaar. Aanmelding Vrijdagavond 7— 8 uur, Nolf's Goedfcoope Apotheek. In de week van 30 Juni5 Juli '24 werden in de Badinrichting aan de Snelliusstraat, IJmuiden, gebruikt: Tarief Kuipbad 45 cent. Dtouchebaden 25 cent. WEGGELOOPEN Tegen belooning terug te bezorgen, Oranjestraat 9. tfoiAAL5TBAATC24 Teutooh 171. van 1 t. m. 15 Aug. te IJmuiden, liefst dicht bij het strand, kamer, met slaapgelegenheid voor gezin met 4 kinderen (3—2 persoons voldoende), met gebruik van keuken of gelegenheid tot koken. Brieven met prijsopgaaf onder No. 7, bureau van dit blad. GEVRAAGD door Heer een gem. met Pension, liefst omtrek terrein nieuwe sluisbouw, voor spoedig. Brieven onder letter H., bureau van dit blad. Het meest gelezen blad voor IJmuiden, Velseroord, Wijkeroog, Velsen Driehuis en Santpoort. te huur, Prins Hendrikstraat 4, bij het Leger des Heils. Adres: P. VerwoerdJulianakade, TE KOOP, direct te betrekken. Hy potheek beschikbaar. Tevens een groot WINKELHUIS op den besten stand in IJmuiden. Adres: Trompstraat 82. SPOTPRIJS, mooie voor f25. Stationsweg E. 23, Vel seroord. Willemsplein 11 en 16 Tel. 153 t i Levert alle Boek- en Handelsdrukwerken spoedig, net afgewerkt en tegen blllijkst berekende pry zen T maar allen naar het waar U te kust en te keur vindt voor MANS- j EN JONGENS MANCHESTER BROEKEN met vesten in zwart en gekleurd. ENOELSCH LEER BROEKEN met vesten. FANTASIE BROEKEN, BL. KEPER WERKOOED, ais WERKMANS ONDERGOEDEREN. KOUSEN EN SOKKEN, ENZ. in groote verscheidenheid. De velen die onze goederen dragen zijn vol l iof over de prima kwaliteit en zeer voordeelige prijzen. (Ook op maat geleverd). Aanbevelend, i

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 3