Umuider Courant Zaterdag 12 Juli 1924. 2e blad. EEN GIDS VAN VELSEN. De geïllustreerde Gids voor de ge meente Velsen, uitgegeven door D. Y. Alta te Amsterdam, is dezer dagen verschenen. Deze uitgave is een verblijdend feit, want het is zeer noodig dat'in den lande men beter óp de hoogte raakt aangaande, onze gemeente. Wij weten dat redacties van groote bladen Vel sen beschouwen als een plattelands gemeente, met een boerenbevolking. Als men over IJmuiden spreekt, weet 90 procent niet dat het tot onze ge meente behoort en noemt men Velser oord, dan denken de Nederlanders aan een buurt of gehucht en weten niet dat Velseroord 8000 zielen heeft en dus een plaats is als Beverwijk of Wormerveer. De samensteller van de gids, de heer J. Kostelijk, gemeente-secretaris, zegt dan ook in zijn inleiding: „Buiten de naaste omgeving is slechts aan weinigen bekend, welke plaats de gemeente Velsen in ons land inneemt, welke beteekenis er gehecht moet worden aan de op haar grondge bied tot stand gekomen instellingen en wat zij biedt, zoowel aan natuur schoon, als aan gelegenheid voor ves tiging van industrieën. Met recht kan men zeggen dat zij „elck wat wils" geeft en om dit te kun nen aantoonen, heeft het gemeentebe stuur het initiatief genomen tot uitga ve van dezen gids, die een bescheiden bijdrage moge zijn tot bereiking van het doel, dat ,voor oogen stond. De taak der gemeente in deze rich ting is nieuw, maar daarom niet min der belangrijk. Wanneer toch in wij deren kring bekendheid met het plaat- 'selijk wezen, streven en werken kan worden verschaft, dan is op dat terrein een algemeen belang te dienen." Dit onderschrijven wij geheel en wij verheugen ons daarom, dat het ge meentebestuur de eerste stap in deze richting heeft gezet. En we kunnen juist melding maken van een tweeden stap, omdat op de agenda voor de raadsvergadering van a.s. Dinsdag een voorstel voorkomt ter benoeming van een raadscommissie ter bestudeering van het onderwerp: IJmuiden als bad plaats.'' Daar de Gids voornamelijk bestemd is buiten de gemeente propaganda te maken, willen wij een en ander er uit overnemen. Wij beginnen met het Hi storisch overzicht: HISTORISCH OVERZICHT. Wanneer men den naam „Velsen'' hoort, wordt veelszins gedacht aan het dorp, dat aan den zuidelijken oever van het Noordzeekanaal en nabij het bekende stoompontveer als het ware den trechter vormt, die Noord- en Zuid.-Kennemerland met elkander verbindt. Het dringt dan niet door, dat het dorp Velsen slechts een klein onderdeel is van de gemeente van dien naam en dat IJmuiden, Velseroord, Santpoort, Jan-Gijsenvaart en Wijker- oog, naast Velsen even zoovele afdee- jingen van één gemeenschap vormen, .ellende ruim 30.000 inwoners en be- daande een oppervlakte van ongeveer 1300 hectaren. Vóór de doorgraving van „Holland >p zijn Smalst", in de jaren 1865 .876, was deze gemeente vaii weinig )eteekenis, ofschoon zij toch op een geschiedenis kan bogen, welke den oets der vergelijking met die van ge lige stad kan doorstaan. Wij wijzen hierbij er maar even op, lat, blijkens de geschiedboeken, tus- chen 715 en 739 door Karei Martel ,an het klooster te Epternach in het .uxemburgsche de kerk te Velsen perd geschonken. Het schijnt, dat de orspronkelijke naam „Felison'' of Felisa" was, d.i. Fels, rots. Is deze aam symbolisch, met het oog op de erste evangelieprediking, of duidt hij en steenen huis of burcht aan in den verouden Romeinschen tijd? In den erdragbrief tusschen Bisschop Wil-' sm van Utrecht en den Abt van Ep- ïrnach, dateerende van 28 December )63, wordt de kerk „Velsereburg" ge- oemd. Het register van de Utrecht- ihe kerkgoederen duidt deze echter an met „Velesa" en in 1083, bij den iftbrief van graaf Dirk V, wordt mel ing gemaakt van „Velson". Naar het werk van Mattheus Brouë- ;Us van Nidek 1), wordt in deze docu- ienten het gebouw een moederkerk ïheeten, „zijnde het een gemeen ge- Delen, dat de parochiekerk door Wil- brordus zelf opgerecht en een der ijf zogenaamde moeder- of alleroud- e kerken van gansch Hollant zoude in." I) Kabinet van N.ed«rland«ch» «n £le«fsche thtden. Dttl I, pag. SOé. Op 29 April 1255 verkocht Hugo van Naaldwijk het ambacht Velsen aan Willem van Brederode. Het geslacht der Brederodes oefende, althans van 1439 af, onafgebroken het baljuw schap over het ambacht uit, totdat in het jaar 1679, na den dood van Wol- fert van Brederode, die geen manne lijk oir naliet, het gebied bij de domei nen van Holland en West-Friesland werd gevoegd. Van Nidek verhaalt nog in zijn ge schrift: „De kogel, waer mede de manmoe dige Admirael Jakob van Heemskerk op den 25 April des jaren 1607 in het bevechten van de Spaensche zee- maght in de Baje van Gibraltar ge schoten is, en met des Admiraels lijk naer deeze landen gebragt wiert, is in het Velzer torentje opgehangen en al- daer gebruikt geworden om mostert mede te malen.'' Dit heeft stof gegeven tot een gedicht, dat de schrijver om de curiositeit in zijn werk heeft opgenomen. Onder de banne van Velsen behoor de ook Santpoort, naar sommigen be weren, afgeleid van „Sancta Porta", een kapel, welke aldaar moet hebben gestaan en die toegang gaf tot. de hei ligdommen van Kennemerland, tegen over welke bewering anderen volhou den, dat deze naam aanduidt een poort uit het zand naar de klei en het veen. Den 6den November 1722 werd de ambachtsheerlijkheid „Velsen met de Sandpoort en duinen", als een onver- sterfelijk erfleen van de Staten van Holland, gekocht door Gerrit C or ver, schepen en kolonel der stad Amster dam. In 1757 werd hij opgevolgd door zijne dochter Maria Margaretha Geel- vinck geboren Corver, bij wier over lijden, in 1777, haar dochter Margare tha Lievina Geelvinck, echtgenoote van Mr. Henrick -Hoeufft, ambachts- vrouwe werd. In de achttiende eeuw bestonden hier tal van lustplaatsen en buitenver blijven van vermogende patriciërs uit Amsterdam, die aan de oevers van het Wijkermeer en in de prachtige duin streek verpoozing, vermaak en afwis seling zochten, welke zij in de hoofd stad niet konden vinden. Wanneer men een blik slaat in het bekende boek- en plaatwerk „Het. Zegepralent Kennemerlant", dan komt men onder den indruk van de groote weelde, welke eertijds op deze buitenplaatsen heerschte. Mooie wa terpartijen, rijke beeldengroepen en re gelmatige oprijlanen met hooge, glad geschoren heggen gaven een voornaam cachet aan de omgeving. Al deze luis ter uit den pruikentijd is verdwenen en slechts enkele buitens, als Water land, Velserbeek, Beeckesteijn, Meer- vliet en Rooswijk, zijn er nog, om in voornaamheid te getuigen van den on- weerstaanbaren loop der tijden en het veranderlijke van aardsch bezit. De ambachtsheerlijkheid „Velsen en de Zandpoort" behield als gemeente dien naam ook ten tijde van het Ba- taafsch Gemeenebest en het Konin krijk Holland. Gedurende het Fransch bewind even wel, is bij decreet van 21 October 1811 de gemeentenaam veranderd in dien van „Velsen". Wat hiertoe vermoede lijk aanleiding gaf, leert ons de volgen de historische gebeurtenis uit den Na- poleontischen tijd. Op 17 October 1811 zou de Keizer, ko mende uit het noorden van Noordhol land, langs den Heerenweg de dorpen Velsen en Santpoort passeeren. Op be vel van den auditeur bij den staatsraad, onder-prefect van het Arrondissement Amsterdam, diende een ieder te wor den aangespoord, om op betamelijke wijze zijne vreugde aan den dag tp leg gen. Van de torens, de publieke gebou wen en van de molens zou de vlag moeten wapperen. Illuminatiën kwa men niet te pas; de burgerij werd daarom uitge<noodigd, de huizen, hek ken en bruggen met bloemwerken en guirlandes te versieren en de vlag uit te steken. Het eigenaardige was echter, dat de maire de Velsen et Zandpoort in zijn dienstijver had besloten, in beide dee- len zijner gemeente een eereboog te plaatsen. De boog te Velsen had aan de ééne zijde tot opschrift: „QUISQUIS ERAT MAGNUS, NAPOLEONE MINOR" en aan de andere zijde: „La Reconnaissante Commune de Velsen et Zandpoort a Son Auguste .Souverain Napoleon le Grand". Het opschrift van den boog te Sant poort verschilde hiermede alleen, dat het eenerzijds luidde: „NAP. GALL. iIMP. ARMIS AUSPICIIS CONCLLIOQUE POTENS". Toen de Keizer omstreeks 6 uur 's avonds te Velsen aankwam, hield de maire bij de door brandende pek kransen verlichte eereboog de volgen de toespraak: „Sire! Ce jour fortuné mets le com- ble de bonheur aux Communes de Velsen et Zandpoort. Elle se félicite de pouvoir assurer Vötre Majesté de l'amour, le respect et la soumission quelle resent pour un souverain si magnanime." Wefke lofuiting de maire in zijn me moriaal aldus vertaalt: Deze geluk kige dag voltooid het geluk der Ge meente van Velsen en Zandpoort. Zij verbleijde zig aan een grootmoedig Vorst de hulde hunner Liefde, Eerbied en Gehoorzaamheid aan te bieden." Volgens de aanteekeningen, heeft de Keizer de „rede" op eene zeer vereeren- de en minzame wijze beantwoord met betuiging van deszelfs hoogst genoe gen, waarna de reis naar Haarlem werd vervolgd, onder het geroep van eene algemeene vreugdebetooning door de ingezetenen dezer gemeente. (Sic!) Opmerkelijk is het, dat, zooals hier- voren vermeld, vier dagen later een Keizerlijk decreet verscheen, waarbij bepaald werd, dat de Commune de Velsen et Zandpoort van 1 Januari 1812 af zou heeten „Commune de Vel sen". Mogelijk is de Keizer verstoord ge worden, dat bij den eereboog te Sant poort geen maire stond om een toe spraak te houden en heeft Z. M. toen maar kort en goed een einde gemaakt aan den dubbelen naam uit den tijd der ambachtsheeren en -vrouwen. Wij besluiten dit overzicht met- dé vermelding, dat de Gemeente van Vel sen door den Hoogen Raad van Adel op 26 Juni 1816 in het bezit werd ge steld van het hieronder afgedrukt wa pen, zijnde van Lazuur, beladen met een agnus Dei, staande op een terras alles van goud. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Door de Haarlemsche rechtbank werd beëdigd als ijker en weger de heer T. Jongsma alhier. De directeuren van de Nijver heidsscholen in ons land maakten he den, Zaterdag, een excursie naar het l-Ioogovenbedrijf. Tot onderwijzeres aan de Insin- ger-Bewaarschool is benoemd Mej. G. van. Delden te Amsterdam. Bij beschikking van den Minis ter van Waterstaat zijn benoemd tot buitengewoon opzichter bij den bouw der nieuwe schutsluis alhier de stu denten van de Technische Hooge- school A. C. van Loo en L. M. G. G. Burton. GoudzoekeiL. Naar aanleiding van een bericht on der bovenstaand hoofd in het no. van 8 Juli schrijft men aan de Kenn. Ed. Het valt te betwijfelen of de stooin- logger „Gerard" eenig succes zal heb ben inzake het zoeken naar goud op het wrak van de „Lutine". Zooals be kend is dit Engelsche oorlogsschip in het begin van de vorige eeuw in de Terschellinger Gronden verongelukt. In vroegere jaren is reeds op het wrak gewerkt en is er heel wat goud gevon den en ook gestolen. In de jaren voor 1914 werkte de Engelsche Salvage- steamer „Lyons" met miniem succes; door den oorlog werden de pogingen gestaakt en vertrok deze boot, wier aanwezigheid steeds met eenige ach terdocht was aanschouwd. Als men weet dat de wrakstukken van de „Lutine" onder een laag van 30 voet zand zitten, zoodat eerst een groo te kuil door krachtige zuig- en pers pompen moet worden gemaakt, alvo rens de duikers kunnen afdalen en dat alleen zal kunnen worden gewerkt bij laag water, uiterst stil weder en oos telijken wind, dan begrijpt men dat alleen dan de wrakstukken kunnen worden bereikt indien het bergings vaartuig van de krachtigste en mo dernste outilage is voorzien en be mand met onverschrokken duikers. En dan is het nog de vraag of tus schen de over elkaar heen liggende stukken wrakhout, kanonnen en bal last ijzer nog baren goud en ducatons zijn te, vinden. Naar we ons herinne ren heeft de „Lyons", een boot van 1100 tons, slechts één goudstuk opge zogen in een drietal jaren. In den loop der jaren zijn voor en na maatschappijen opgericht, die ten doel hadden naar goud te visschen, doch het eenigste resultaat was, dat ten slotte het aandeelenkapitaal wegge- vischt was. We herinneren er aan dat het wrak behoort aan de Eng. verzekering- maatschappij Lloyd, in wier hoofd kantoor te Londen een tafel prijkt, ge maakt van Let roer van de „Lutine". VELSEROORD. Op een vergadering der Harmo nie „Kunst na Arbeid" alhier is de directeur, de heer I-I. Amse, dank ge bracht voor de mooie overwinning, die het corps op het muziekconcours te Wormerveer mocht behalen. Aan Mevr. Amse werd een mooie plant ver eerd. Het bestuur van het corps hoopt het ledental nog flink te kunnen uit breiden, De Chr. Meisjesvereeniging al hier maakte Woensdag een uitstapje naar Baarn en Soestdijk. Met het mooie weer heeft men in de schoone omgeving van Baarn veel genoten. In Amsterdam stapten de meisjes 's avonds in een verkeerden trein, zoodat ze in Zaandam terecht kwa men. Vandaar ging het weer naar Am sterdam en toen over Haarlem naar huis. Bij de door het gemeentebestuur van Hillegom gehouden aanbesteding voor het leggen van buizen "en hulp stukken ten dienste van het gasbedrijf waren laagste .inschrijvers P. H. C. v. Vuuren en A. Gerrits alhier met f 5815. De leerlingen van de hoogste klassen der Chr. school hebben Dins dag hun jaarlijksch uitstapjege maakt. naar den Haag, waar de kin deren veel genoten en gezien hebben. VELSEN. Naar de Kenn. Ed. verneemt zal de Harmoniekapel De Eendracht, al hier, welke op het Zondag i.l. te YVormerveer gehouden Nationaal Mu ziekconcours in de hoogste afdeeling Harmonie bekroond werd met den eersten prijs, met bijzonderen lof der jury, zijne medewerking verleenen op het concert van het Gemengd Koor „Polyhymnia" op Zaterdag, 19 dezer in het park van het Brongebouw, te Haarlem. Uitgevoerd zullen worden de num mers, waarmede het korps werd be kroond, te weten: Ouverture „Patrie" en „Suite l'Arlesienne", beiden van G. Bizet, alsmede de Ouverture „Wil lem Tell" van Rossini en eene Fanta sie met clarinet-solo van Deauville. De clarinet-solo zal worden uitge voerd door den heer Ch. Hollander. De Harmoniekapel „De Een dracht" alhier, heeft het voornemen, om ter gelegenheid van haar vijf-en- twintig jarig bestaan in 1925, een groot Nationaal concours voor Harmo nie en Fanfarecorpsen te houden. Woensdagavond ongeveer half -zeven, werd op den Grooten Hout- of Koningsweg een" wielrijdster aangere den door een zeer snel rijdenden auto. Het meisje werd opzij gegooid, doch kwam er zonder ongelukken af. De chauffeur, die wel bemerkte, dat hij iemand aanreed, deed alsof er niets gebeurde en ging met denzelfden snel treinvaart door. Door den schrik heeft niemand er aan gedacht het nummer van den auto op te nemen. Kenn. De door de Coöp. Arbeiderswo- ningbouwvereen. „Velsen", Woensdag avond in „Tivoli" gehouden jaarver gadering was slecht bezocht, waarover de voorzitter, de heer P. J. van der Linden zijn groote afkeuring uitsprak. Wij vergaderen niet te veel, zegt spr. en daarom is het een treurig ver schijnsel, dat van de ongeveer 80 le den er slechts 40 ter vergadering zijn. Uit het jaarverslag van den admini strateur bleek dat op 1 Januari 1923 waren ingeschreven 208 leden. In 1924 zijn 7 leden ingeschreven, 10 geroyeerd en 4 afgeschreven omdat deze aan hun ne verplichtingen niet voldeden. Door 29 leden is het aandeel teruggehaald, zoodat op 1 Januari 1924 het ledental bestond uit 172. Door het bestuur zijn in het afgeloo- pen jaar 5 bestuursvergaderingen ge houden, terwijl in het personeel geen verandering was gekomen. De nog voorkomende gevallen van dubbelbe- woning zullen worden opgeheven. De balans en winst- en verliesreke ning werd goedgekeurd. De voorzitter licht een en ander toe en zegt dat het toegestane bedrag van f 30 per jaar en per woning voor on derhoud veel te klein is, temeer daar hiervan ook nog het salaris van admi nistrateur en huurophaler afmoet. Dit bedrag is temeer onvoldoende, daar bij den bouw van veel minder waardig materiaal is gebruik gemaakt. Dat dus aan het onderhoud niet veel kan worden gedaan, is te bedrijpen. De balans werd met een woord van dank aan den administrateur, goed gekeurd. De voorzitter deelt mede, dat er voorloopig heel weinig kans bestaat, dat de vereeniging weer kan bouten, gezien de houding der regeering, al leen is er hoop dat de bouwvereeni- ging „Velsen" binnen niet te langen tijd 87 woningen kan bouwen voor de afgebrokene achter de sluizen. Sterk werd afgekeurd de door „Vel sen" ingevoerde huurverhoogingen, waardoor het zoo goed als onmogelijk is tot huurverlaging te geraken. Het beleid van het bestuur werd goedgekeurd, evenals de aan te nemen houding tegen de achterstallige huur ders en het voorstel tot royement van een aantal leden. De bestuursverkiezing had tot uit slag dat werden herkozen de heeren S. Baarda en R. de Waal en gekozen de heeren Hovenier en Wennink. Tot commissarissen: de heeren Dek ker, Schriemer en Roeper. De aangifte voor de op 6 Septem ber te houden wedstrijden door de Gymnastiekvereniging Sparta alhier kan nog geschieden tot 31 Augustus. Op Wijkeroog heeft de politie weer eens een viertal processen-ver baal opgemaakt tegen auto-bestuur ders, wegens te snel rijden. SANTPOORT. Dij de M. U. L. O..-examens te Amsterdam is geslaagd W. H. .1. IIoo- seman alhier. BINNENLAND. Noord-Zuid-Holl. Tramweg Mij. Aan het verslag over het dienstjaar 1923Gs het volgende ontleend: Stoom tramlij n Haarlem—Alkmaar. De omstandigheid, dat zoowel het rol lend materieel ais de spoorbaan zoo goed als geheele vernieuwing eischten, terwijl de onvoldoende uitkomsten de zer lijn het vastleggen van de voor de ze vernieuwingen benoodigde kapita len niet wettigden, had ons aanleiding gegeven, ons bij schrijven d.d. 19 Sept. 1922 tot den Min. van Waterstaat te wenden met het verzoek ons te ver gunnen de exploitatie der lijn te sta ken. Dit verzoek heeft tot onderhande lingen tusschen Ged. Staten van Nrd.- ITolland, de betrokken Gemeentebestu ren en ons geleid, welke ten doel had den het voortbestaan en tevens de ge deeltelijke electrificeering der lijn te verzekeren. Waarschijnlijk ten gevol ge van het inmiddels opgekomen en steeds hooger vlucht nemende auto- busverkeer werden deze onderhande lingen zeer sleepende gevoerd. Toen zij ten slotte tot het resultaat hadden ge leid, dat van de gemeenten benoorden het Noordzeekanaal geen financiëele steun kon worden verwacht, mochten wij eindelijk op 4 September 1923 van den Minister de gewenschte vergun ning voor het gedeelte Velsen—Alk maar verkrijgen en werd op 7 Oct. 1923 de dienst op dit baanvak gestaakt. Onderwijl werden de onderhandelin gen betreffende het baanvak bezui den het Noordzeekanaal nog voortge zet. Eerst in 1924 zou dienaangaande eene beslissing worden genomen, wel ke leidde tot het staken van den dienst op het baanvak Haarlem—Velsen op 8 April 1924; Voor de omschrijving der lijnen wordt overigens verwezen naar het vo rig jaarverslag. Met ingang van 1 Jan. 1923 werden voor de belangrijkste trajecten 5- resp. 10-rittenkaarten ingevoerd, waarvan de prijzen ongeveer 20 lager waren dan berekend naar de gewone enkele ritsprijzen. Ook de abonnementstarie ven, welke naar de gereduceerde prij zen berekend werden, ondergingen daardoor eenè verlaging. Tarieven goederenvervoer, In de lo kale tarieven werd geen wijziging ge bracht; de rechtstreeksche met de Nederl. Spoorwegen werden met onge veer 20 verlaagd. De groote achteruitgang van de op brengst der lijn LeidenHeemstede moet worden toegeschreven aan het zich sterk ontwikkelende autobusver- keer. Door het grootere aantal gereden treinkllometers en enkele vroeger be sproken bezuinigingsmaatregelen daalden de uitgaven p. treinkilometer, echter niet zoo sterk, dat de verminde ring van de opbrengst per treinkolime- ter hiermede kon worden gecompen seerd. De cijfers der lijn Haarlem—Alkmaar werden sterk beïnvloed door de stop zetting van het baanvak VelsenAlk maar. De autobusconcurrentie deed zich overigens op deze lijn in buitenge woon sterke mate gevoelen. Het aantal reizigers op de lijnKat- wijk-Noordwijk vertoonde, ondanks de slechte tijden, welke de vischreederij- en te Katwijk doormaakten en ondanks de ook hier ontstane autobusconcur rentie, een lichte stijging. Dat de op brengst die stijging niet vertoont is het gevolg van de vroeger besproken ta riefsverlaging. Op het complex Haarlem daalde het aantal reiziges eenigszins, hetgeen gedeeltelijk zal moeten worden toege schreven aan de vermindering van het aantal reizigers op de lijnen Leiden— Heemstede en Haarlem-Alkmaar, wel ke voor zoover zij naar en van Haar lem kwamen, bijna allen van de trams van dit complex gebruik maakten. De winst- en verliesrekening sluit met een voordeelig saldo van f 51.844.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5