UIT DE GEMEENTE. VOOR DEN RAAD. Reorganisatie Mulo-school. B. en W. schrijven hierover aan den raad het volgende: De M. U. L.O. school A te IJmuiden is nog ingericht over-een- komstig de bepalingen van de Onderwijswet 1878. De school is ingedeeld in 9 klassen (6 voor lager en 3 voor m. u. 1. o.) en telt plm. 500 leerlingen. Volgens artikel 193, 2e lid der Lager Onderwijswet 1920, mag deze school nog gedurende 5 jaren, te rekenen van het tijdstip van het in werking treden dier wet, in zijn ouden vorm blijven ingericht. Vóór 1 Januari 1926 zal zij dus moeten worden gereor ganiseerd om aan de technische eischen der wet te voldoen. Practisch zal de reorganisatie haar beslag moeten hebben verkregen op 1 September 1925, aangezien de toelating van nieuwe leerlingen aan deze inrichting op 1 September plaats heeft. Teneinde de noodige plannen regelmatig te kunnen uitwerken is het allereerst noodig principieel vast te leggen, hoe de splitsing dezer school zal zijn. Men kan n.l. de school splitsen in drie of in twee scholen. In het eerste geval zal men kunnen vormen 2 lagere scholen met 6-jarigen leergang, plus voor beide scholen één zevende leerjaar en een U. L. O. school met 4-jarigen leergang. In het tweede geVal zal men er van kunnen maken een lagere school met 7-jarigen leergang en een lagere school met 6-jarigen leergang, waaraan verbonden een U. L. O.-afdeeling met 4-jarigen leergang. De combinatie van Lagere en U. L. O. school is volgens artikel 27, 2e lid der Lager Onderwijswet 1920 toegestaan, mits beide scholen samen niet meer dan 350 leerlingen tellen. In de commissie ad hoe voor de reorganisatie van het lager onderwijs heerscht omtrent deze aangelegenheid geen eenstemmigheid. Alvorens verdere plannen te ontwerpen omtrent de lokaliseering zouden wij gaarne het oordeel van den raad vernemen omtrent de vraag of school A zal worden omgezet in drie of in twee scholen. Verkoop perceel. B. en W. stellen voor het perceel Trompstraat 121 te Velser- oord in het openbaar te doen verkoopen, daar de eigenaar, door wien tot meerdere zekerheid der schuldvoldoening ten behoeve der gemeente een le hypotheek was verstrekt, in staat van faillissement is verklaard. De brandweer te Santpoort. B. en W. schrijven aan den raad: „In verband met de door den heer J. A. Dalmeijer in de ver gadering van den raad van 17 Juni j.l. gestelde vragen naar aanleiding van een brand in Santpoort, deelen wij U mede, dat de regeling, welke getroffen is om na een brand de slangen te doen schoonmaken en drogen door het waterleidingbedrijf goed voldoet, zoodat wij daarin geen verandering meenen te moeten brengen. Het is echter noodig nog 250 M. slang voor reserve aan te schaffen. Daar aan het bedrijf nog 50 M. slang aanwezig is, wordt dan beschikt over 300 M. Deze reverveslangen kunnen tijdelijk worden gedeponeerd in de plaats van die, welke naar het bedrijf gaan. Het is niet mogelijk te Santpoort in te voeren een weksysteem met gebruikmaking van den gasdruk, daar in deze afdeeling de druk van het gas niet wordt geleverd door de gashouders. Wat betreft de bewoning van het verbrande perceel, wordt verwezen naar het terzake door den directeur van openbare wer ken uitgebrachte rapport, dat bij de stukken ter inzage ligt. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Schilling omtrent eene telefonische aansluiting der woning van den opper- brandmeester in IJmuiden merken wij U op, dat bedoelde aansluiting reeds bestaat. Wij stellen U voor, ons een crediet te verleenen van f 1000.- voor den aankoop van 250 M. brandslang." Beharding van gedeelten van den Hagelingerweg en den I Driehuizerkerkweg. B. en W, schrijven aan den raad: Bij Uw besluit van 20 Mei 1924, No. 6b, werden wij uitgenoo- digd, zoo spoedig mogelijk een uitspraak van Uwe vergadering uit te lokken omtrent de wijze van beharding van den Hagelin- gerweg en de te verbreeden gedeelten van den Hagelingerweg rioleering aanwezig is, het hemelwater geen voldoenden uitweg kan vinden, kan de commissie, indien, zooals door haar wordt geadviseerd, geen verhoogde voetpaden worden gemaakt, niet onderschrij ven Ook kan zij, gelet op de ondervindingen in andere plaatsen en gezien de bestaande klinkerwegen, niet inzien, dat het breken in een zoodanigen weg, met het oog op het weder herstel len, grooter bezwaar zal opleveren dan bij een klinkerweg." Ter toelichting van dit advies zij medegedeeld, dat, vóór dat dit werd uitgebracht, door den directeur van opënbare werken, naar aanleiding van een daartoe door de commissie tot ons gericht verzoek, een viertal begrootingen van kosten was opge maakt. Uit deze begrootingen (welke bij de stukken zijn gevoegd) blijkt, dat de kosten van aanleg van de betrokken weggedeelten, op de wijze als door de commissie aangegeven, n.l. ter breedte van 10 Meter (6Meter rijweg en aan weerszijden 2 Meter niet verhoogd voetpad en zonder rioleering) en met een plaatselijke verbreeding nabij de halte DriehuisWesterveld, benevens een verruiming van de scherpe bocht bij het „Huis te Velsen", zullen bedragen: indien de voetpaden met grind op een onderlaag van puin worden behard en de rijweg: amet keien f 96213. b. klinkers 53471. c. teersteenslag 60326. d. asphaltbeton 64212, In deze begrootingen zijn niet opgenomen, eventueele kosten van grondaankoop of onteigening, de kosten van beplantingen en de kosten voortvloeiende uit eischen van particulieren in verband met het verplaatsen van afscheidingen, als hekjes, scheringen, enz. Thans komende tot het door de commissie uitgebrachte advies, kunnen wij U mededeelen, dat wij ons met het door haar inge nomen standpunt te;i opzichte van den aanleg van bedoelde weggedeelten wel kunnen vereenigen. Hetzelfde kan echter niet gezegd worden van de daaruit door haar getrokken conclusies ten aanzien van de beharding. Dit zou wel het geval geweest zijn, als het evenbedoelde standpunt er toe had geleid, dat tot de goedkoopst mogelijke beharding, in casu een klinkerbestrating, dan wel tot een kei bestrating was geadviseerd, wat o.i. ook het meest voor de hand had gelegen. Wij achten één der genoemde materialen in dit geval beter dan die, welke door de commissie wordt aanbevolen, Een rijweg van teersteenslag of asphaltbeton is n.l. wel ge schikt voor het opnemen van een tamelijk zwaar verkeer, stofvrij en gemakkelijk schoon te houden, doch een nadeel is, dat een dergelijke wegconstructie niet geschikt is voor het ver richten van reparaties aan in den weg gelegen leidingen. Het grootste nadeel achten wij echter, dat bij een zoodanige beharding, indien, zooals hier, geen rioleering aanwezig is, het hemelwater geen voldoenden uitweg kan vinden. Dit vooral maakt, dat wij het niet verantwoord achten tot het maken van de door de commissie aangewezen beharding mede te werken. Omtrent de keuze tusschen klinkers of keien kon echter in ons college geen overeenstemming worden bereikt. Eenerzijds werd, evenals door de commissie van bijstand het beheer der openbare werken, het standpunt ingenomen, dat de weg in de toekomst hoogstwaarschijnlijk van secondair be lang zal worden, reden waarom werd gemeend, dat met het daarvoor aangewezen behardings-materiaal, n.l. klinkers, kan worden volstaan. Anderzijds meende men evenwel, dat waar het nog niet vast staat, dat de nieuwe weg er zal komen en het in het andere geval no£geruimen tijd zal duren vóór deze tot stand zal zijn gebracht, het aanbeveling verdient de beharding aanstonds in zoodanigen staat te brengen, dat zij op het tegenwoordige verkeer berekend is, waarom dus keibestrating wordt geprefereerd. Wij stellen U daarom voor, ons te machtigen, voor de behar ding van de bovenbedoelde gedeelten van den Hagelingerweg en den Driehuizerkerkweg een tweeledige inschrijving te doen houden n.l.: a, met klinkers en b. met keien, zulks in dier voege, dat de aanleg zal geschieden als door de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken is aangegeven (een rijweg ter breedte van 6 Meter en aan weers zijden, voor zoover mogelijk, 2 Meter niet-verhoogd voetpad en PLAATSELIJK NIEUWS. en den Driehuizerkerkweg nabij het seminarie. Door ons college werd omtrent deze aangelegenheid het zonder "«leering) en met dien verstande, dat voor de beharding gevoelen der commissie van bijstand in het beheer der openbare van de v00r de verbreeding noodige grondstrooken, welke in het bezit der gemeente mochten komen en waaromtrent thans nog werken ingewonnen. Genoemde commissie bracht, onder dagteekening van 10 Juni 1924, aan ons het volgende advies uit: „Wij hebben de eer U te adviseeren den gemeenteraad voor te stellen, U het benoodigde crediet toe te staan voor de beharding 1 van de gedeelten van den Hagelinger- en Driehuizerkerkweg, vanaf den Biezenweg tot aan de noordelijke grens van het bij het seminarie behoorende terrein, met asphalt-beton, ter breedte van 6 Meter, met aan weerszijden, voor zoover mogelijk, 2 Meter niet verhoogd voetpad en zonder rioleering. f Bij het uitbrengen van dit advies is onze commissie van het i standpunt uitgegaan: j lo, dat vernieuwing van de bestaande beharding over de geheele lengte noodzakelijk is en niet, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag, alleen van het gedeelte bij het seminarie en overigens voor zoover het hiervoor op de begrooting uitgetrokken bedrag zulks toelaat; 1 2o. dat deze weggedeelten, gelet op het raadsbesluit van 20 Mei j.l., nó. 6a, in de toekomst hoogswaarschijnlijk van seóondair belang zullen worden. Voor een secondairen weg nu, vooral als deze, als de onder havige, in een landelijke omgeving is gelegen, achtte de commis sie asphalt-beton de meest aanbevelenswaardige beharding,. aangezien deze in het gebruik de meest prettige is, n.l. geruisch- loos en stofvrij, terwijl naar haar oordeel raag worden aangeno men, dat deze in onderhoud niet duurder zal zijn dan een klinkerbeharding. Het bezwaar, dat bij een zoodanige beharding, zoo geen met de betrokken eigenaren onderhandelingen worden gevoerd, eenheidsprijzen zullen worden vastgesteld, waarnaar wij dit gedeelte van het werk kunnen opdragen. In de eerstvolgende vergadering na de aanbesteding kan als dan aan de hand van de inschrijvingssommen een keuze tusschen de beide bovengenoemde materialen worden gedaan en het even tueel nog noodige crediet worden toegestaan. Hierbij zij in herinnering gebracht, dat bij raadsbesluit van 3 October 1922, no. 5, reeds een crediet werd toegestaan voor de- verbreeding van den Hagelingerweg en den Driehuizerkerkweg nabij het seminarie en dat op de begrooting voor den loopenden dienst een bedrag van f 7500.is uitgetrokken voor het ver nieuwen van den Hagelingerweg langs Hageveld terwijl voorts bij de begrooting is beslist, dat het restant (zijnde f3801.37) op den post „kosten van bestrating en rioleering van den Hagelinger weg", welk werk in 1922 werd uitgevoerd, eveneens zou worden bestemd voor verbetering van dien weg. In de vergadering der commissie van bijstand voor de finan ciën verklaarden twee leden zich voor een klinkerbestrating, terwijl de twee andere leden zich voor asphaltbeton uitspraken, Tevens werd door die commissie geadviseerd, de uitvoering, zoowel in het geval dat tot het eerste als tot het laatste materiaal wordt besloten, in twee gedeelten te doen plaats hebben, indien de weg niet direct over de geheele lengte op 10 Meter breedte kan worden gemaakt. IJMUIDEN. Gisteren is door den Rijkswater staat te Haarlem aanbesteed bet ver richten en onderhouden van verfwerk aan gebouwen, behoorende tot de wer ken van de Rijksvisschershaven alhier. De raming bedroeg f 10.000. Laagste inschrijver was de heer W. J. v. d. Ham te Velsen met f 9498. Het te Amsterdam nieuwgebouw de droogdok voor Soerabaja, waarvan de deelen hier in de Haringhaven aan elkaar zijn gevoegd, zal a.s. Woensdag de groote reis aanvangen. Het dok zal gesleept worden door de sleepbooten Willem Barendsz en Vlaanderen van het Bureau Wijsmuller. Om 10 uur 's morgens zullen de sleepbooten het ge vaarte uit de Haringhaven trekken en om 12 uur hoopt men buitengaats te zijn en de reis te aanvaarden. Stoker verbrand. Voor de derde maal in een zeer korte spanne tijds heeft een ernstig ongeluk plaats gegrepen in de machinekamer van een der op zee zijnde stoomtraw lers, gelukkig thans niet direct met doodelijken afloop. Nu was het de „Balder", IJM. 143, van de V. E. M., die zich Donderdag op zee bevond toen een der vlampijpen sprong, waarbij de jongste stoker, J. Glas, ernstige brandwonden bekwam. Gisteravond tegen half-tien kwam de trawler in de haven aan, waarna de gekwetste, met prijzenswaardige spoed, per auto naar een der Haarlemsche ziekenhuizen werd getransporteerd. Mag bij sommige ongelukken wel eens hoofdschuddend naar het mate riaal gekeken zijn, de Balder is bekend als een der beste schepen van de vloot. Bovendien verzekerde de machinist ons, dat nog niet lang geleden de vlam pijpen geheel vernieuwd zijn. Maar na tuurlijk, een ongeluk zit op een klein plaatsje. Donderdag 17 Juli zal onder lei ding van den heer N. Gonlag de natio nale zangdag worden gehouden. Een 700 kinderen uit IJmuiden en Velser- oord zullen des namiddags half vier op 't terrein bij school H, te Velseroord en om vijf uur op 't Willemsplein te IJmuiden, de voor 1924 bepaalde lie deren zingen; n.l.: 1. Wees gegroet, volschoone lentetijd, Cath. v. Rennes. 2. Zomerochtendliedje, Adr. v. Tetterode. Hollandsch liedje, S. Abramsz. Levenslied, A. Spoel. Sluimerliedeke, W. Galesloot. Zonnetje, A. Hamers. Diefjes, U. Bus. Dansliedje, J. Winnubst. Morgenwandeling, H. J. den Hertog Het Kikkerlied, J. Reekers. Des avonds zullen verschillende plaatselijke vereenigingen op 't Wil lemsplein concerteeren. De heer Leo P. Tismeer, wiens zaak heden 25 jaar bestaat, exposeert in zijn etalage eenige interessante fo to's van IJmuiden, uit het jaar 1899, w.o;: De Visschershaven met houten hal en oude watertoren, de Petroleum- Gasfabriek, welke stond op de Bik- en I Arnoldkade tegenover het pompsta tion H. I J. S. M., de Nieuwe Sluis met de oude Simson (de nieuwe sluis werd toen nog met handkracht openge draaid, waar p.m. 8 man voor noodig waren), het Gebouw voor Chr. Belan gen, de Visschershaven met gezicht op de Oude Willem Barendsz, de Zuid zijde, waar toen nog geen fabrieken stonden, het pompje op het Willems plein, dienende voor de watervoor ziening van IJmuiden, enz., enz., vooral voor de Oud-IJmuidenaren interes sant en het geeft een aanblik hoe IJmuiden zich ontwikkeld heeft. Zij die er belang instellen raden wij aan eens een kijkje te nemen. VELSEROORD. Aan W. van der Woude te Haar lem is vergunning verleend tot het bouwen Van 5 woonhuizen aan den Velserduinerbuurtweg. VELSEN. Vrijdag 18 Juli a.s. gaan de leer lingen der 4de, 5de en 6de klas van school E een bezoek brengen aan het eiland Marken. 10. Donderdagmiddag kwamen op den Wij'kerstraatweg twee wielrijders met elkaar in botsing tengevolge waar van ze beiden vielen. De rijwielen kwa men er best af, maar de eene berijder had een paar zeer ontvelde handen en de andere een gewonde knie met een op verscheidene plaatsen geperforeer de pantalon. De laatste dagen heeft het ka naalwater een zeer vieze kleur en een alleronaangenaamsten geur. De qua- liteit munt zeker ook niet uit, want de half doode visschen laten zich door de kinderen met de handen grijpen. Met welgevallen zien de bewoners van den Koningsweg het aantal langs den weg liggende rioolbuizen aangroei en. Ze hopen spoedig in het bezit van een rioleering te zijn. Thans zijn eenige wgrfcUeden bezig de bulzen te teren. De bouw van de kerk der Geréfor- meerde Gemeente te Wijkeroog schiet goed op. Nu de pannen er op liggen be gint het al aardig op een voltooid ge bouw te gelijken en het torentje doet het goed. Het' gebouw wordt een sieraad van den Koningsweg. De maand Juli is de maand van schoolreisjes en schoolfeesten, dat is hier alle dagen te merken aan de tal rijke groepen van kinderen, die hier door booten, treinen en auto's aange voerd of doorgevoerd worden. Donder dagmiddag gingen de kinderen van twee openbare lagere scholen van Zaandam in optocht met muziek over de pont. Donderdag hebben tal van oude lieden uit Amsterdam, daartoe in staat gesteld door „Liefdadigheid naar Ver mogen" per boot hun jaarlijksch be zoek op „Waterland'' gebracht, het landgoed van Jhr. Boreel van Hooge landen. De oudjes troffen het met het weer, zoodat ze den heelen dag buiten i konden doorbrengen. Bij ongunstig weer onthaalt de eigenaar de menschen in de oranjerie. Ze hebben genoten! Ongeveer 8 uur arriveerde Vrij dagavond bij hotel De Prins een aan tal auto's en motorfietsen met mili- j tairen en burgers. Bij onderzoek bleek, dat we te doenl hadden met eén betrouwbaarheidsrit van het Vrijwillig Landstormkorps. Uitgangspunt was Alkmaar 's mid dags 2 uur en vandaar was de tocht gegaan naar den Helder, Medemblik, Enkhuizen, Hoorn en Zaandam naar Velsen, waar 's avonds 9 uur gedineerd werd. Zaterdagmorgen vertrok men naar Haarlem om daar behendigheidsproe- ven af te leggen. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: W. A. Olden burgG. Otten; J. BattemD. C. Fa ber; N. J. TimmerC. M. A. v. d. Aar; j F. TrompM. Langereis; Ch. J. de Vil-i der—J. J. M. Koks; G. de HaasA. C.' Chr. Kliek; J. J. Stet—C. G. W. v. Duf-i felen. Gehuwd: S. KroonenbergF. P. C Priele; Chr. H. WymerJoh. M. Broek. B e v a 11 e n M. J. LeemanBurger, ld.; G. Baakde Wit, z.; E. M. Turken- burgEmke, z.; M. Jongkees—Swier, dochter. Overleden: Aafje Vrugt, 48 jaar, echtgen. van A. Bot. DRIEHUIS. Aan J. Kes te Velseroord is ver gunning verleend tot het bouwen van twee woonhuizen aan den Zeeweg bij! Driehuis. VISSCHERIJ. Ij m u i d e n De logger Margaretha Cor nelia K. W. 135 is alhier van Fécamp aan gekomen met een lading ledige vaten voor de firma N. Parlevliet. Het schip had 100 tonnen haring meegenomen op de reis naar Fécamp. SCHEEPVAART. 8 J uilVelsen. Aangekomen: Lin gestroom, sf., Amsterdam, om aardbeien e laden Memel, si., Archangel, papierhout Papierfabriek. Vertrokken 8 Juli: Start, st., Huil, edig 9 Juli: Frieda, stKopenhagen, id., Lingestroom, st., Londen, stukgoed en fruit. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik u een plaatsje voor onderstaande regels in Uw blad. Langs dezen weg wil ik gaarne eeni ge bekendheid geven aan een mij overkomen geval in onze gemeente, wat tot goede raad kan dienen aan mede-ingezetenen. Voor een zoontje van mij, oud 12 jaar, werd ter secre tarie te Velsen een verhüisbiljet ge haald door een mij onbekend persoon, p.m. November 1923. Nu kreeg ik enkele dagen geleden tot mijn niet geringe verbazing een aanschrijven, dat ik mijn verhüisbiljet moet inleveren. Daar ik echter niet verhuisd ben, ging ik ter bevoegdei plaatse om införmatie uit, en kwam tot de ontdekking, dat het 't biljet var mijn zoontje betrof. Maar het bespot telijkste van 't geval was, dat de be trokken ambtenaar mij te kennen gafi dat ik bedoeld, biljet ten spoedigsf weer moest inleveren. Volgons mij heeft dus die ambtenaar aan anderen als aan mij stukken af gegeven, waar ik aansprakelijk vooi wordt gesteld en onder zijn berustii zijn. Zou 't voor ons gemeentenaren ni« wenschelijk zijn, om ieder zijn eigei -en zijn gezins-verhuisbiljetten zelf ti bewaren, opdat een ambtenaar geef stukken aan den eersten den bestel! kan weggeven, waar wij als gezinsy hoofden voor aansprakelijk wordeij gesteld? U dankend voor de plaatsruimte teeken ik, Hoogachtend, h C, aVERWATEE

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6