IJmuider Courant De Semaphoor Zaierdag 12 Juli 1924. 3e blad. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S, IJMUIDEN. NED. HERV. KEU. 10 uur: Ds. Erdman. 5 uurDs. v. Poelgeest. Pred. te Castricum Zaterdagavond 8 uur: Bidstond. Doipagas. Qua, AH. Prat. Baai. 10.30 uurDs. de Jong. te Broek op Lan- gendijk. CHB. GEREF. EERE, 10 uur: 5 uur: GEREF, KERK. 10 uur: Ds. J. J. Bouwman van Urk. 5 uurDezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBBRG Zondagmorgen 10.30: Zondagsschool. Zondagavond 7.30Samenkomst. SprekerDe heer B. Jenninga. Dinsdag 8 uur: Openluchtsamenkomst op het Willemsplein. IJmuidcn. Donderdag 8 uur: Bijbelbespreking. VELSEROORD. NED. HERV. EERE. 10 uur: Ds. Kroese. Voorbereiding. GEREF. EERE. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED, HRRV. EERE. 10 uurDs. S. A. Baljon van Spaarndam, H. Avondmaal. WIJKEROOG. GEREF. EERE. 10 uurDs. J. C. Rullman van Utrecht. 5 uur: Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KEER. 10 uur: Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE. 10 uur: Den Heer O. P. Itterson, beroepen Predikant te Giiselaar. LOEAAL BETHEL. 9.45 uur: Ds. J. C. Brussaard, van Bloemdaal. 5.30 uurDezelfde, H. Avondmaal. ••••••••••••••••••••••••••a door Caret Brensa S 13 DOOR DEN KIJKER! Een Attractie! Jawel! Natuurlijk! Het is nu wel verbazend interessant en verras send en verheugend, dat zoo opeens verschillende menschen schijnen te hebben ontdekt hoeveel mogelijkhe den er in dat simpele IJmuiden ste ken Van alle kaften merk ik stem men, die opgaan tot de verheffing van IJmuiden als badplaats, als spoor- wegpunt, als haven, als internatio nale verkeersplek Het schijnt nu ineens voor de hand te liggen en tel kens lees ik openbaringen, die ik al veel vroeger in de „IJmuider" van 'n andere meneer gelezen heb Enfin: Ik ben er niet kwaad om, hoor! Hoe meer hoe liever en des te eer der zal de waarheid zijn doorgedron gen in het hoofd van de IJmuidenaren zelf en zullen ze mede de vruchten gaan plukken van een Internationale stad „IJmuiden prés de la Mer" Maar één ding verwondert me! En dat is dit: Het constateeren van reeds gecon stateerde feiten is voor de toekomst en den bloei van IJmuiden niet vol doende! Het is van geen belang om vandaag te herhalen, wat gisteren ook al gezegd is: IJmuiden kan groot worden! Dat weten we nu De vraag is nu: Hoe moet IJmuiden dan groot worden! Wat moet er worden gedaan om IJmuiden groot te ma ken? .Wat hebben we daarvoor noodig? Ik zal het u zeggen: Ideeën!... Orrigineele Ideeën! We moeten ideeën hebben die tot het maken van plannen kunnen voe ren Die plannen moeten dan wor den uitgewerkt en uitgevoerd! Naar aanleiding van die plannen moet dan het publiek, de menigte tot het zelfbe sef komen! Dan gaat het publiek naar die uitgewerkte plannen verlangen en er zelf aan meewerken Dan komt er schot dan gaat er wat gebeuren.... dan begint de menigte in beweging te raken En dat is wat we hier noodig heb ben! De menigte moet in beweging komen voor de ontwikkeling van de plaats IJmuiden! O f_. IJ. V. V. STORMVOGELS. Officiëele mededeelingen. Met dank aan de Redactie van de IJmuider Courant voor deze bereidwil ligheid, bericht het bestuur aan hare leden dat alle officiëele mededeelingen geregeld in dit blad geplaatst zullen worden. De jaarlijksche algemeene vergade ring welke j.l. Dinsdag wegens het late uur is verdaagd, zal worden voortgezet op Dinsdag 15 Juli des avonds te 8 uur. Er worden geen nieu we convocaties rondgebracht. Eventueele voorstellen welke men behandeld wil zien moeten uiterlijk Maandag a.s. te 7 uur n.m. in het bezit zijn van den len secretaris. De training zal Donderdag 17 Juli weer een aanvang nemen. De tijd zal nader worden bekend gemaakt. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De leverantie van aardappelen voor de soldatenmenage van het Pantserfort ge durende het tijdvak van 1 Augustus—30 September is opgedragen aan den heer Joh. Bais alhier. Tot onderwijzeres in het handwerken aan de Insingerschool is benoemd Mej. C. van Heyst te Velsen. Koninginnedagviering. De Oranjevereeniging „Wilhelmina" is thans druk bezig met de voorbereiding van de viering v.d. verjaardag der Koningin. Een commissie is samengesteld om voor dien dag een etalagewedstrijd te organisee- ren. Dit nummer, waardoor de straten zoo zeer een feestelijk aanzien krijgen, is steeds een succes gewordenalleen moest het bestuur wel eens klagen dat de meeste winkeliers tot hef laatste oogenblik wach ten om zich voor deelname aan te melden. De huidige commissie is echter vol goeden moed dat zij niet op die wijze in hare taak gehinderd zal worden. Bij voldoende deelname' zullen in den namiddag volksspelen worden gehouden. De morgenuren Worden dan gereserveerd voor, wat bij de meesten het aardigste nummer van alles is: de kinderfeesten. Waar de leiding dit jaar berust bij de ge- zamelijke schoolhoofden kan zeker wel de verwachting worden uitgesproken, dat dit En nu heb ik tot mijn spijt gecon stateerd, dat IJmuiden rijk,is aan zee- water en aan duinzand en dat de IJmuidenaren van alles en nog wat hebben Maar „Ideeën" wat je noemt: Origineele Ideeën. Neen Die hebben ze niet bijzon der. En de gelukkige sterveling, die eens zoo nu en dan origineel is ge weest, heeft daar meestal nu nog 'n slechten naam van Om eens voorloopig een enkel voor beeldje te noemen: IJmuiden wil nu graag den kant op naar de „Badplaats"! Goed! Waar zijn nu de mannen mat de ideeën, om van IJmuiden een plaats te maken, die zoo ontzaggelijk aantrekkelijk is voor gasten en touristen, dat ze ner gens anders meer heen willen? Waar zijn nu de mannen met de Ori gineele Ideeën, die zooveel en zulke buitengewone attracties voor de bad plaats IJmuiden weten uit te denken, dat de halve uitgaande wereld er van wil profiteeren en dat Scheveningen en Zandvoort en het Eiland Wight en Helgoland en geeneen van de concu- renten 'n slag te doen heeft? Waar zijn ze deze mannen? Want u moet niet denken, dat u zon der dat een badplaats krijgt! Met alleen wenschen en schietgebed jes doen en wat meesmuilen en zuur kijken komt geen groote daad en geen groote zaak tot stand! Nooit en ner gens. Ook in IJmuiden niet! Ideeën moeten we hebben Attrac ties! Los van vrees en los van provin cialismen Los van alles en vooruit! Vandaag den dag is het menschdom zoo verwend geworden en zoo gemak zuchtig, dat het nooit voor het genoe gen van u en mij naar IJmuiden zal ko men Alleen voor het genoegen van zichzelf. Dus als we ze op het IJmui der strand* willen hebben, zullen we ze moeten halen! Halen door middel van aantrekke lijkheden van attracties!. o Of die er zijn? In IJmuiden? Och, me-goeie mins! Bij honder den! Let 's op: Vanaf de volgende week begin ik er 'n rist op te noemen, waar u van zal staan komen kijken! Brensa. OP 'T WACHTUUR. De Letterkunst! De liefhebberij voor raadsels en prijs vragen in de Semaphoor begint erin te komen! Dikke brieven krijg ik tegen woordig „van mannelijke en vrouwelij ke - van oude en jonge semaphoor- feest bijzonder «ardig belooft te worden. Alleen, daarbij komt de gewone geschie denis weer om de hoek: De financiën moeten toelaten dat de kinderen recht feestelijk onthaald worden. Uitsluitend voor die kinderfeesten zal dan ook de volgende week een lijst worden aangeboden waarop een elk dat bedrag kan teekenen, wat hij of zij er voor over heeft dat de kinderen een heerlijk feest krijgen. Onder leiding der dames De Koning en Van de Duin Schouten is een hand- werkcursus opgericht voor oudere meisjes. De lessen worden gegeven in de Insinger school en worden vrij druk bezocht. Aan het Oeref. Oymnasium te Am sterdam zijn bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse Pieter Verwoerd en van de 3e naar de 4e klasse J. C. Verwoerd Pz. Gevonden voorwerpen. Een ring met sleutels, een zi|veren kin derarmband, een huissleutel, een gabardine ceintuur, een doublé-armband, een huis sleutel, een wasdoek-ceintuur, een geit, een portemonnaie met inhoud, een gouden oorbelletje, een bruinlederen kinderporte- monnaie, een huissleutel, een bruinlederen damesportemonnaie, een rijwielsleutel, een zilveren ketting, een bruinlederen heeren- portemonnaie met inhoud. Lijk opgevlscht. Donderdagmiddag is alhier in de haven drijvende gevonden het lijk van den 15 jarigen J. Plijsier van 's Gravenhage, die 9 Juni j.l. bij het baden aan het stille strand te Scheveningen is verdronken. Het lijk is door de ouders herkend en naar 's Qravanhage vervoerd. Een nieuwe zaak. De Prins Hendrikstraat is wederom een nieuwe zaak rijker geworden. Mew. Wed. C. P. v. d. Does opent heden een boek- en kantoorboekhandel annex religieuse arti kelen onder den naam Boekhandel „Dr. Schaepmann", in het opnieuw gerestau reerde perceel Prins Hendrikstraat 103, welke steeds meer winkelstraat begint te worden en het aanzien van deze zaak ook mede een steentje bijdraagt om de aan trekkelijkheid van deze straat te verhoogen. Verder verwijzen wij naar de in het tweede blad voorkomende annonce. bewonderaars(sters) die zich alle maal moeite geven en hun vrije uren opofferen om de letterraadsels op te lossen! Bravo En al lijkt het nog niet direct naar wensch: - Houdt er den moed maar in! Om te beginnen moet ik nog een brief van twee weken terug releveeren van den lezer J. v. d. W., die mij een bijna gelijkluidend „Buitengewoon Bierbericht" zond als er in de Se maphoor gestaan heeft. Ik schrijf dit advertentie-staaltje hier nu niet over, omdat het te veel overeenkomt met het geplaatste. Maar niet minder hulde aan den inzender, dat hij het vond. En ik zou wel eens graag willen, dat van der W. mij eens vertelde in welke oude krant zijn bericht voorkwam Want ik interesseer mij erg voor oude krantennummers. Daar is ontzettend veel uit te leeren en uit te genieten. Als v. d. W. er zich voor interesseert, kan hij omgekeerd bij mij eens oude exem plaren van twee honderd vijftig jaar oud komen zien! Nu de „Omkeerings-woorden". Ver reweg de beste inzendingen zijn ge weest die van C. Meyer Vischstraat 1 rood, en van Jacoba Groen (oud 16 jaar), President Steinstraat 16. Het was knap van deze Jacoba! Bij hooge uitspraak van de Jury is aan haar de prijs van een tablet chocolade toege wezen Jacoba Groen en C. Meyer hadden zoogoed als alle vragen goed beant woord. Enkele woorden waren erg ge zocht. De vrouwennaam: Anna Beb Ada Dod Ini De mannennaam: Otto Bob (Alia, Arra, Saras van Jacoba deden 'n beetje vreemd aan! Aan „Reinier" heeft niemand gedacht!) De familie-naam: Paap Koe koek Kortrok (Héél goed, Meyer) Kazak Gaag De familieleden-naam: Neven Zus. De naam van de straat had niemand goed! Anna-straat, Koekoekstraat, le pelstraat ed. kunnen niet omgekeerd worden! Hoogstens in twee-en en dat was de bedoeling niet! Er is trouwens maar EEN bekend en die zal ik nu dus noemen: Taartstraat Dat kun jë ineens van achter naar voren lezen en dan krijg je hetzelfde. De rest van de vragen was schijn baar nogal makkelijk. Het nummer was: Negen! (Jacoba schreef „Zes" O! Jacoba!!) Het vak was: Kok! Ook nog Renner (Wielrenner). Op het concours te Edam op 2e Pinksterdag (9 Juni) behaalde het Christelijk Fanfarecorps „Wilhelmina" alhier in den marschwedstrijd geen 3de prijs, maar een 2e prijs met 43 punten. VELSEROORD. Schoolstrijd. Men schrijft ons Al hebben we de onderwijs pacificatie, daarom is er nog geen onderwijsvrede in de praktijk. Wij meldden reeds dat men hier te Velseroord een Hervormde school wil oprichten en ook hoe de afdeeling van Volksonderwijs en de oudercommissies der openbare scholen daartegen in actie kwamen. Thans worden de ouders, die de lijst van Chr. Voiks-onderwijs geteekend hebben en daarmede verklaren, dat zij hunkinderen naar de Hervormde school willen zenden, bewerkt en wordt hun gevraagd die hand- teekening terug te nemen. Dit werk wordt gedaan door een onderwijzer en een onder wijzeres van school H. VELSEROORD. Gevonden voorweipen. Een bril, een bonboekje, een heerenrijwiel Ingekomen personen. Aantal m. t. L. H. Alders, A Terburgstr. 20 1—2 A. Janssen, L Wijkerstraatweg 257 1—1 Wed. Mensink, geb. Bouman A Vinkenbaan 8 11 G. Kweeris, L Wijkerstraatweg 267 2—4 P. A. C. Stoele D, Planciusstr. 32 22 H. de Bruin, H Hagelingerweg 171 23 J. H. de Bruin H idem 175 1—1 A. Laan, L Wijkerstraatweg 282 1—1 C. H. Wolbers, H Zeeweg 218 1—2 J. C. v. Rhee, D Spoorlijn 7 2—3 In de week van 30 Juni—5 Juli '24 werden in de Badinrichting aan de Snelliusslraat,^ IJmuiden, gebruikt 32 Kuipbaden 62 Douehebaden Tarief Kuipbad 45 cent. Douehebaden 25 cent. Het gerecht was: Pap! (Je eet het met 'ti lepel! De dingen op'de trellers zijn: Netten! En verder waren er nog verscheidene losse woorden. C. Meyer schreef dat hij van de losse woorden, geen zin kon ma ken. En hoe makkelijk was het toch juist van zijn inzending. Luister maar: Oito Kazak deed Anna Kortrok tot negen lepel pap nemen! Of: Ada deed raar etc. In ieder geval: Hulde voor den ar beid en we gaan verder! Volgende week een nieuwe opgave B. PRAATJE VAN DEN VLETTERMAN. De Monsters! Of we het in IJmuiden ook goed ge wend zijn! Een jongen man, die van zijn vak reiziger geworden was, veranderde van betrekking en verliet IJmuiden. Hij kwam in een groote stad terecht. En op den eersten dag, toen hij in die stad bezig was te reizen, stapte hij eens 't restaurant binnen om nu ook eens op'z'n „hotels" te eten. En hij bestelde aan den kellner 'n warme lunch Plats du Jour Nq 'n minuut of tien kwam de kel(- ner terug met 'n stuk of vijf, zes kleine schaaltjes op z'n arm. In elk van de schaaltjes was wat! Hij zette ze netjes op de tafel rondom den gast En hij ging heen! De jonge IJmuidenaar zat 'n kwar tier 'n half uur Hij keek in de schaaltjes 't beviel hem wel. En hij wachtte met ongeduld op den kellner om eindelijk te bestellen wat hij heb ben wilde Want de honger begon erger te knagen Eindelijk kon hij het niet langer meer uithouden. Met 'n stem als 'n oordeel riep hij den kellner en toen deze haas tig kwam aanloopen, zei de gast kwaad: Zeg eens, kellner Als je nou niet gauw komt met het eten, dan eet ik al deze monsters op versta je? O WAARSCHUWINGSSEIN. Het Stiefkind I Ik ben woest! Ik ben buiten mezelf! Oordeel zelf geachte inwoner en bewonderaar van IJmuiden en al wat daaraan vast zit In een van onze z.g. „groote" kranten met name in de „Telegraaf" lees ik INGEZONDEN. Builen verantwoordelijkheid der redactie Dierenbescherming. Naar aanleiding van het ingezonden slukje van den Heer N. te Velseroord, wensch ik kort te zijn! De heer N. toch geeft blijk, totaal niet te voelen, het groote diepgaande vraag stuk der Dierenbescherming, dat steeds meer ingang vindt bij voorstanders van recht en billijkheidVandaar dat hij mijn schrijven niet begrijpen kan, het doet hem vreemd aan. Het zou dan ook nutteloos zijn, daarop in te gaanDe heer N. zal dan ook zeker verbaasd zijn te hooren dat onze Vereeniging vele leden telt, die ook meer dan ooit voor hun goed recht moeten strijden en daardoor ook ge voel hebben voor de onmacht der werk dieren Ons Bestuur lelt twee van zulke dappere, onzelfzuchtigen! Onze Vereeniging teil meer zwakke dan mach tige broeders! Vindt U het niet vreemd, dat onze afdeeling door een arbeider is opge richt, later werkeloos doch toch zeker een der grootste strijders voor het weerlooze, hulpelooze, miskende dierDierenbescher ming is een zuiver onbaatzuchtig werk, waar men geen groote naam mee verwerft, niettemin leidt het tot veredeling en beschaving van den mensch! Mijn dank voor uwe welwillendheid, mijnheer de redacteur. Mej. KERBERT, Velsen. C OJN SULTATIE-RUREAU. Vereeniging tot bestrijding der Tnbercnlose. Brlnlostraat, Velseroord. Dinsdags geopend van 2—3 uur. Het onderzoek ls kosteloos en ge schiedt door Dr. VAN SLOOTEN van Haarlem. Ouders laat vooral nw kinderen on derzoeken. Door den grooten toeloop ls bet noo dig gebleken, dat men zich laat Inschrij ven Dinsdags van 23 nnr, Vrijdags van 6—7 nnr of dat men zich schrifte lijk opgeeft voor Inschrijving, waarop U bericht zal worden gezonden, wan neer U op het Consultatie-Bureau moet komen. een opsomming van de „Getijtafels van onze Badplaatsen. Het bijzondere stuk begint zoo: Ten gerieve onzer lezers, die een bezoek brengen aan de Nederland- sche Badplaatsen, geven "wij hieronder wederom de tabel van de hoogste en laagste waterstanden voor de voor naamste daartoe in aanmer king komende (Ik spatieer. - B.) plaatsen langs de Noordzeekust En dan volgt er deze lijst van plaat sen langs de kust: Schiermonnikoog Egmond aan Zee Bergen aan Zee Wijk aan Zee Zandvoort Noord- wijk aan £ee Katwijk aan Zee Scheveningen Hoek van Holland Oostvoorne Domburg Westcap- pelle Hoort u het? Schiermonnikoog en Hoek van Holland en Oostvoorne en Westcapelle Tusschen Schiermon nikoog en Egmond aan Zee is niks Den Helder met de badplaats Huisdui nen bestaat niet! En IJmuiden? 4 Geen kwestie van! Oostvoorne! Maar" IJmuiden? Niks hoor! En dat schrijft nu de „Telegraaf" de groote krant van Amsterdam! De krant die de Amsterdammers met weinig moeite kon duidelijk maken, hoe belangrijk en hoe interessant juist IJmuiden als badplaats voor Amster dam en de Amsterdammers wezen kan We zullen een geheim comité in IJmuiden oprichten en een afschuwe lijk wraakplan bedenken Let eens op! DOOR DEN MISTHOORNI De Zwarte lijst! Als het op deze wijze doorgaat dan zal het niet lang meer duren of er zal in de „IJmuider Courant" oen rubriek moeten worden geopend, die zal hee- ten: De Schaduw des doods En in deze rubriek zal dan week aan week de noodlottige lijst moeten komen te staan van uitgevaren treiters, die weer naar binnen gesleept zijn vanwege het springen van peilglazen en vlampijpen en slikdeksels! En de wereld zal zich in verbazing afvragen waar dat heen moet! B.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 9