IJmuider Courant I J. V. V. Stormvogels T De Semaphoor Zaterdag 26 Juli 1924. 2e blad. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Woensdag 30 Juli 's avonds te 7.30 speelt het eerste elftal een vriend schappelijke wedstrijd tegen E. D. O. I uit Haarlem, op het terrein van de Kennemers. Aan de Seriewedstrijden uitgeschre ven door de Haarl. Voetbal Bond ter gelegenheid van diens 25-jarig bestaan wordt door Stormvogels deelgenomen met het tweede elftal in de eerste af- deeling en met het derde elftal in de tweede afdeeling. Aangenomen als werkend lid M. de Boer. Bedankt als werkend lid op me disch advies J. Rem en wegens a.s. vertrek B. Schol. De navolgende nummers der 5 obligatie-leening werden heden uit geloot: 5 - 101 - 170 - 210 - 256 - 338 - 415 42 - 106 - 176 - 216 - 275 - 352 - 445 50 - 108 - 185 - 218 - 279 - 356 - 449 59 - 126 - 191 - 234 - 296 - 378 - 459 68 - 129 - 194 - 236 - 297 - 379 - 468 69 - 150 - 199 - 245 - 310 - 381 - 479 80 - 153 - 208 - 253 - 320 - 408 - 494 100 - Deze obligatie's, 'benevens de ie cou pon is na 15 Sept. e.k. inwisselbaar bij den penningmeester, Julianakade 42. Waterstand IJandden. Juli 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 26 10.58 11.31 6.14 6.51 27 0.15 7.27 8.02 28 0.42 1.16 8.30 9.01 29 1.33 1.59 9,22 9.48 30 2.10 2.37 10.05 10.30 31 N.M, 2.46 3.11 10.45 11.07 Oeen Zomertijd. PLAATSELIJK KIEÜWS. V IJMUIDEN. De afdeeling van den Jongelieden Geheel Onth. Bond viert hedenavond haar 3-jarig bestaan met een feest- vergadering in het Koning Willems huis. Behalve een spreker en de ver slagen zal muziek en declamatie dezen avond opluisteren. Gevonden voorwerpen. Een sleutel, een hondje, een duim stok, een damesregenmantel, een con troleboekje ten name van B. te Haar lem, een sokophouder, een damesman tel, een lorgnet in nikkelen etui, een grijs kindermanteltje, twee sleutels, een gummiband van een kinderwagen, een broche, een portemonnaie met in houd, een oud heerenrijwiel, een da- mesportemonnaie met inhoud. Tijdens de wilde stakingen op de trawlers, de vorige week, weigerden ook een aantal opvarenden van de „Gloria" en de „Derika V" naar zee te gaan. Deze 2 booten varen onder reederij der V. E. M., welke maatschappij met de vakhonden een collectief contract heeft afgesloten, geldig tot 1 Januari 1925. De directie der maatschappij heeft deze week nu een schrijven daar over gericht aan de Federatie van ha ven- en transportarbeiders, tot welke bond zij meent, dat de stakers behoo- .ren. Wij vernemen thans dat het bestuur der Federatie aan de V. E. M. geant woord heeft, op de handhaving van dat contract geen prijs meer te stellen. Tot concierge van het Engelsche Zeemanshuis aan de Bik- en Arnold- kade is benoemd de heer A. v. d. Steen Jz. alhier. VELSEROORD. Donderdagmiddag is op het ter rein der Amstordamsche Ballast Mij. aan de Noordzijde van het Noordzee kanaal een ernstig ongeluk gebeurd. De heer J. Mijs, wonende aan de Ver lengde Willemsbeekweg alhier, werd gegrepen door de machine van een zandtrein. M. viel en geraakte met het hoofd onder de machine en was on middellijk dood. De man was gehuwd en bijkans 60 jaar oud. Hij was hier konten wonen om wat te rentenieren, maar kreeg bij de Ballast Mij. werk als opzichter. SANTPOORT. Tot predikant der Ned. Herv. Ge stichtsgemeenten van de Prov. Zie kenhuizen te Santpoort en Castricum is benoemd Ds. TI. J. Visser te Rilland- Bath. Deze moet nu nog door het clas sicaal bestuur van Haarlem beroepen worden. Aan het jaarverslag van het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort over 1923 iS het volgende ontleend: De overneming van het gesticht te Medemblik door de Provincie en het besluit van Gedeputeerde Staten om die inrichting uitsluitend te bestem men voor de verpleging van mannen, had voor ons Ziekenhuis groote gevol gen. Een aantal mannen moest naar Medemblik worden overgeplaatst, ter wijl de voormalige mannenafdeeling in het Oude Gedeelte in een afdeeling voor vrouwen werd omgezet. 87 man nelijke patiënten werden naar Me demblik, 20 naar Duinenbosch overge plaatst, terwijl 26 verplegers naar het Ziekenhuis te Medemblik werden over geplaatst. Hierdoor was het mogelijk het getal van het maximum aantal patiënten, dat in ons Ziekenhuis verpleegd mag worden, te verhoogen van 1277 tot 1334, namelijk 974 vrouwen en 360 mannen. Het aantal open plaatsen voor vrou wen bedroeg aan het einde van 1923 pl.m. 130. Met behulp van patiënten werd een aanvang gemaakt met den aanleg van de electrische terreinverlichting. Reeds een zeer groot gedeelte van dit werk was aan het einde van het jaar vol tooid. In het gebouw „Meerzicht" werd een mattcnmakerij voor vrouwen inge richt. Eveneens weiden in dat gebouw ondergebracht de boekbinderij, de te gelmakerij en de betongieterij, waarbij voortdurend een groot aantal patiën ten werkzaam is. De werkverschaffing in de mattcnmakerij, Oude Gedeelte, werd uitgebreid met het vervaardigen van borstels, aanvankelijk met een 4-tal, later met een 10-tal patiënten. Voor de weverij werden in de werk plaatsen door de patiënten een aantal kleine weefgetouwen vervaardigd voor het maken van kleedjes en tasschen van raffia. Een 4-tal patiënten leerde het weven van katoenen en wollen stoffen. Cocos en raffia wordt thans in de inrichting geverfd. Aan den arbeid in den moestuin door vrouwelijke pa tiënten werd aanzienlijke uitbreiding gegeven. Ook op het laboratorium en de kantoren werd door verscheidene verpleegden arbeid verricht. In de twee vleugelafdeelimgen van liet Oude Gedeelte werd de verwar mingsinstallatie vernieuwd, waarvoor bij suppletoire begrooting van 1923 een crediet van f 7500.— door de Provin ciale Staten werd verleend. Zooals reeds in liet vorige jaarver slag is vermeld, verkeert de verwar- mings-installatie van het Oude Ge deelte in een zeer slechten toestand en staat deze het treffen van verdere be zuinigingsmaatregelen reeds geruimen tijd in den weg. Aan den Hoofdingeni eur-Directeur van den Provincialen Waterstaat werd verzocht, in overleg met den 1 en-Geneesheer-Directeur van ons Ziekenhuis een plan te ontwerpen tot reorganisatie van deze installatie. Dit plan met uitvoerige toelichting, waarin op het gevaar en op de ongun stige exploitatie nadrukkelijk wordt gewezen, werd aan Gedeputeerde Sta ten gezonden, met het verzoek het voor deze werken benoodigde bedrag bij een suppletoire begrooting over 1924 aan de Staten aan te vragen. Eveneens werd door onze Commissie ingediend een plan tot Centralisatie der twee keukenbedrijven, waarvoor een bedrag van f 24.000 is geraamd. In de bestaande Predikants-vacature is nog niet voorzien. Op 31 December werden in het zie kenhuis verpleegd 856 vrouwen en 340 mannen, totaal 1196 patiënten. Het in- en uitwonend personeel bestond uit 597 personen, 388 vrouwen en 209 man nen. Uit Haarlem waren 135 patiënten 3de klasse afkomstig. Ontslagen werden wegens verbete ring of 'herstelling 158 vrouwen en 63 mannen. De gewone uitgaven voor 1924 zijn geraamd op f 2.071.422, waaronder een subsidie der provincie om de begroo ting sluitend te maken van f 647.000. door Carel Brtnsa 15 IJMUIDEN VOORUIT! De „S.-C.' oftewel: De „Sob-Commissie''. In een heel gezellige Duinpan, 'n paar honderd meter bezuiden de Ba ak-gebouwen, is een dezer dagen ivergegaan tot het continueeren in iptima forma van de „Sub-commissie" 'oor de behartiging van de Belangen an IJmuiden als Badplaats. Het ging zeer geanimeerd toe en het bleek lat alle IJmuidenaren op de keper be- ichouwd een openbare afkeuring ver- lienen, wegens hun jarenlang gebrek ian initiatief en activiteit! IJmuiden had al jaren een badplaats 'an beteekenis kunnen zijn! In dê eerste plaats werd ter verga- ering overgegaan tot het doen samen- melten van de „S.-C." en de reeds roeger in het belang van IJmuiden pgerichte „Vennootschap Jaap o." De beide lichamen zullen nu het :11de doel in eendrachtige samenwer- ing voortzetten. De namen van bestuur en eommis- e zullen hier voorloopig niet worden trmeld. Laat het den lezers van den Imuider genoeg zijn, dat mijn be- roefde vriend „Jaap, de Vletterman" in zit! Het aantal te berde gebrachte plan- tn bleek overstelpend. Een van de inwezi'gen, meende, dat als de pas ikozen raads-commissie er de helft lorloopig van had, ze drie voet in de cht zou springen van de pret! Als doel van de „S.-C." werd met al- imeene stemmen vastgesteld: „IJmuiden groot maken alleen door middel van de natuurlijk aanwezige hulpmiddelen, welke de plaats heeft!" Kunstmiddelen zullen niet hoeven te worden toe gepast, omdat IJmuiden ontegen zeggelijk een badplaats van betee kenis worden zal, wanneer niet anders wordt gedaan, dan het ontwikkelen en in exploitatie brengen van de natuurlijk aanwe zige eigenschappen zonder meer"! ille aanwezigen legden den eed van luw af en in een eendrachtige af- iraak besloot de „S.-C." tot het vol- tide: „Niet anders dan met eerlijke middelen te zullen werken! Alle dingen voor te dragen zonder aanzien des persoons! Niet te letten op eventueele men schen, die gevoelige voeten blijken te hebben en wat al te gauw op hun leenen getrapt zijn! In dit geval nu eens geen „gijntje" tan het geval te maken, maar op al le mogelijke wijze te trachten van llmuiden te maken wat er van te iMto» tel Mede te werken tot de algeheele bloei van IJmuiden door op redelijke wijze zooveel mogelijk centen te verdienen en weer uit te geven. En zoodoende ten lange leste weer eens 'n beetje schik in 't leven te kunnen krijgen Zoo zij het! Hoera!! In Comité-Generaal werd hierna voorloopig besloten: „Zeer voorzichtig te zijn met het publiceeren van de geopperde en belangrijk gebleken plannen, aan gezien het nog niet bekend is welke klagen. Hij zei: Je moet toch ereis in de Semaphoor schrijven hoe het komt, dat de zwemsport in IJmuiden zoo als 'n stiefkind behandeld wordt! D'r zijn hier zooveel goede zwemmers en er is in de buurt van de haringha ven of van de Hoogovenhaven geen be hoorlijk plekje om je uit en aan te kleeden! Bij eenig nadenken vond ik dat mijn vriend gelijk heeft! „Maar dat is nog niet alles" zeide hij „Heb je wel eens ongelet, dat ze hier aan zoowat alles doen, behalve houding zal zijn van de „R.-C." ofte- J aan 'n zwemfeest of 'n zwemwedstrijd Y Y 1 rl Y-Y TT 4 fTrtYVY»Y„4Y.YYt/YU TA of OIVA i n O 9 1 of zoo iets?' Ik zei: Ja je hebt gelijk! En ik vind ook dat m'n vriend- meer king tusschen de beide lichamen tot dan gelijk heeft. Welke IJmuidenaar stand te brengen. Zoo zou dus ont- zal het tegenspreken? wel de „Raads-Commissie" De „S.-C. staat op het standpunt dat het voor alles noodig is samenwer- j staan de „S. C. R. C." oftewel: „De Sub-commissie-raads-commissie" Dan pas kan er wat goeds groeien. Er moet zelfs nog 'n derde li chaam bij n.l. De V. V. V. V.! Dit stond al sinds lang vast bij de „S.-C.'' Maar aangezien deze eerlijke spontane samenwerking wil, zonder concurrentiezucht, acht zij het haar plicht te erkennen, dat deze gedach te bij voorbaat is geopperd door den „Raadsoverzichter" van de IJmui- .der". En onder, toekenning van het f lidmaatschap van Verdienste van de „S.-C." verzoekt zij den Raadsover- t zichter op deze plaats zijn plan te mogen overnemen De Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer j MOET herrijzen! Zonder persoon- lijk-, 'zonder winkeliers-, zonder be- paalde groepsbedoelingen! En het bestuur van de V. V. V. V. moet zich eveneens saamvoegen met de „S. C. R. C." Zoodat we dan krijgen: De „S. C. R. C. B. V." Dit lichaam worde dan het uitvoe rend lichaam! En dit uitvoerend lichaam stelle een uitvoerig werkprogram op. De „S. C." in Comité-General bij een in de bekende duinpan besloot inmiddels geen verdere uitlatingen te doen inzake dit werkprogram, alvo rens op een of andere wijze nader ge bleken is in hoeverre van hare zijde de bestaande „R. C." tot samenwer king bereid is en in hoeverre bij de in woners van IJmuiden bereidheid wordt gevonden tot het weer doen op leven van de „V. V. V. V." De „S.-C." zei: „Laten we begin nen bij het begin en eens eerst zien^jvat er gebeurd. Dan kunnen we verder handelen!" Is het eigenlijk geen raadsel, dat op n plek als IJmuiden zoo weinig aan zwemsport wordt gedaan? Met zoo macht van water overal? Zoet wa ter en zout water Plassen, havens kanalen, Piermonden en last not least: de heele Zee? Je kunt hier zwemmen up alle ma nieren die er bestaan! Als kampioe nen zijn in de voetbalsport, in de wiel- rensport, in de hondensport, die van IJmuiden komen, dan moest de we reldkampioen „Zwemmer" toch min stens een IJmuidenaar wezen! En wedstrijden? Welke soort je maar wil! Van de Velser Spoorbrug tot aan den steiger van de „Alkmaar Packet" voor de sluizen is 'n pracht van 'n baan. Je kunt er bij springen ook van de spoor brug. En in 't hoogovenkanaal? En in de Buitenhaven? En figuurzwemmen en plaatselijke kampioenschappen over 100 en 200 meter, rug- en borst- zwemmen en vrije slag voor heeren en dames? En waterpolo in de Ha ringhaven? Of anders zwaarder zwemmen tusschen de pieren? Van Pier tot Pier, 25 meter boven de strek dammen? En waarom geen zee- zwemmen? Waarom geen wed strijd over 'n halve mijl en 'n heele mijl buiten de Pieren of 'n mijl uit de kust van het strand af? Allemaal mogelijkheden, die IJmui den tot heden schromelijk verzuimd heeft! o Maar wij zullen er verder geen gras over laten groeien. Vanaf dit oogenblik richten we op de „IJ. Z. C. De Vrije Slag'. Ieder zwemmer kan lid worden. Proeven van bekwaamheid zullen nog dit seizoen worden afgenomen. En voor Aldus werd besloten. De leden gin- het loopende jaar zal een „Kampioen gen een bad nemen naast de Zuider- schap van IJmuiden worden inge- pier en daarna een bezoek brengen steld in de verschillende afdeelingen. - Tegelijk 'zal na voldoende in schrijving een bestuur worden sa mengesteld en de verschillende vraag stukken ter verbetering van kleed plaatsen etc. worden ter hand geno men. Inschrijving kan van heden af ge schieden aan het adres van onderge- teekende. Brensa. Red, IJmfuider Courant, aan de soiree dansante in het Badpa viljoen. Alwaar ondergeteekende de notulen schreef! t P-C-c. Brensa. DOOR DEN KIJKER. r Zwemmen! Een oud vriend van me uit de Zee straat kwam zich een dezer dagen be- PRAATJE VAN DEN VLETTERMAN. Het Nut van Zwemmen! Nu ik over dat zwemmen spreek, schiet mij de volgende ware geschiede nis te binnen: Een kastelein van IJmuiden had een jeugdige knecht in dienst genomen en ervoer na een poosje, dat deze jonge man 's morgens heel vroeg en heel voorzichtig de woning verliet Na 'n klein uurtje keerde hij dan even voorzichtig terug, zoo blauw als 'n rooie kool en zoo bibberend ais 'n poe del Het was najaar en de baas begreep maar niet wat z'n knecht zoo voor dag en dauw en zoo in half donker iederen morgen weeran op straat te zoeken had! Het ging zoo behoedzaam en er werd nooit 'n woord van gezegd Dat kon wel 's geen zuivere koffie wezen! Je hoorde tegenwoordig zoo veel van allerlei rare dingen En op 'n morgen zei dé baas tegen zichzelf: Daar moet ik nou 's haring of kuit van hebben! En gezegd zoo ge daan: Jan de knecht sloop weer van de trap naar buiten en Kees de baas sloop 'm achterna! Hij zag 'm schuiven de hoek om naar de sluizen De sluis over naar 'n kleine steiger Het was huiverig koud en er lag 'n vliesje ijs op 't water En wat zag de baas nu: Jan de knecht stapte op het steigertje. De jas ging uit de broek ging uit de rest ging uit tot aan 't uiterste toe.... En „Tjomp" zei Jan de knecht door het ijsvliesje heen en dartelde in het kanaal Na 'n minuut of vijf klauterde hij weer omhoog, kleedde zich aan en ging naar huis terug! De baas was hem voor en was al boven Maar nou mot je mij toch 's ver tellen zei de baas dien dag waar om je zoo iederen morgen in dat kou- we kanaal springt, Jan Dat doen 'k op raad van den dok ter, baas zei Jan Dat is zoo goed voor de zenuwen! (Historisch). JAAP CO. ,,'n Visioen". Motto: „Een Koninkrijk voor 'n idee". Ik lag op mijn bed en ik zocht 'n idee, Om IJmuiden te maken tot een bad plaats aan Zee. Ik peinsde, en peinsde maar 't viel mé niet mee. Er kwam geen idee, en ik was onte- vrêe. In plaats van ideeën, „die 't 'm zou den doen". Kreeg ik van IJmuiden 'n vreemd visioen: 'k Zag hotels, boulevards, en een leven vol zwier Op schepen en sluizen, en haven en pier. En in mijn visioen zag ik het toen klaar Zooals men vaak zegt, „het is voor mekaar". Snelvarende booten, electrische spoor Die brachten dc menschen. Het ging steeds maar door. 'n Kurhaus, een Circus, en veel pen sions. Wat was er een welvaart nu 's zomers bij ons. De menschen, zij lieten de viseli 's zomers gaan Als kellncr ol kruier gaf beter bestaan. En ging je naar „Thalia" of „Cycloop'' van List Het was er stampvol nog eer je het wist. Wij deden natuurlijk nu allen ons best. Sam Vlessing z'n korps, was nu steed'lijk orkest. De „Semaphoor" was een dagblad, met alles er in. Just like „the Times", „Telegraaf", „Le Matin". Een speelbank, en vuurwerk des avonds op 't strand, En altijd was er iets moois aan de hand. Men hoorde het Engelsch en Fransch er nu praten; Van vreemd'lingen vol, waren nu onze straten. De ponden, de dollars, wat rolden ze hier. Wij streken ze op, en we hadden ple zier 'k Ontwaak uit mijn dutje, m'n visioen is verdwenen, IJmuiden is kaal, niets dan zand, niets dan steenen. 't Stinkt er naar visch, en 't valt me niet mee 'n Koninkrijk geef ik, voor 'n nieuwe idee! Als steeds'een Bewonderaar van „Jaap Co." Ik zeg toch maar dat het z'n goeie kant heeft om bewonderaars te heb ben. Niet alleen dat het aangenaam aandoet, maar het geeft zoo ongemerkt vaste medewerkers. Als er nog zoo 'n twintig knappe bewonderaars komen, dan zal ik den dag beleven, dat ik het geld voor de Semaphoor opstrijk en dat de bewonderaars de copy leveren! Waarom niet? Ik zal er me niet te gen verzetten B.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5