Gedurende de weekvan 24 t/m. 30 Juli 1924, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen: 68 Hollandsche-, 2 Duitsche stoom trawlers, 1 zeil-, 4 motorloggers, 1 stoom-snurrevaarde, 10 zeil-, 1 motor-, 1 sloomharing-logger en 159 kustvis- schers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van 1345 tot f 4266; Duitsche stoomtrawlers van f 1987 tot f 2362; zeillogger van 1 tot f 325; motorloggers van 1 501 tot f 1275; stoomanurrevaarde van f tot f 1371; zeilharingloggers van 1 2484 tot f 9122; motorharingloggar (gedeel telijk) van 1 tot f 963; atoomha- ringlogger (gedeeltelijk) van f tot f 63, terwijl de kustvisschers totaal f 6851 besomden. De aanvoer bestond uit 460400 K.G. trawlvisch en 2185 kantjes drijfnet- visch. De totaal opbrengst bedr. t 201.226.77. SCHEEPVAART. In de vergadering der K. v. K. te Amsterdam deed de heer Crone een mede- deeling van een bezoek van de commissie voor het zeeverkeer aan de sluizen te IJmuiden. Hij meende, dat, ten aanzien van den stand van werkzaamheden geen onge rustheid behoeft te bestaan. Thans is verzet 9 millioen M8. In totaal zal moeten worden verzet 16 millioen M'. De verschillende onderdeelen van het werk vorderen goed. Eenigen tijd geleden werd gemeld dat de bemanning van de vermiste Deensche schoener Teddy zich te Angmagssalik aan de oostkust van Oroenland bevindt. Oemeld wordt dat zij thans aan boord van een Noorsche robben- vaarder naar IJsland onderweg is. De man nen hebben ontzaglijke ontberingen door staan, honger en koude geleden en hadden veel last van scheurbuik. De Teddy vertrok 9 Augustus verleden jaar van Oermaniahaven en kwam op 75 graden noorderbreedte en 16 graden wes terlengte in een ondoordringbaar Ijsveld terecht. Het schip werd door het ijs inge sloten en door stormen en drijfijs naar de Liverpoolkust gedreven. Ten zuiden van de Scoresby Sond moest de bemanning op 8 October het schip verlaten en na ongeveer 400 mijl op een ijsschots te hebben rond gedreven, wist zij na vele moeilijkheden in het midden van December Angmagssalik te bereiken. De Raad voor de Scheepvaart behan delde Woensdag een klacht van den stoker van de „New-York", toebehoorende aan de Am. Petr. Co., tegen den kapitein van dat schip, den heer C. de Boer te Ter schelling. De klacht, mede ingediend namens 7 andere opvarenden, betrof „vrijheidsberoo- ving" en was ingediend naar aanleiding van het feit dat een aantal schepelingen opgesloten zijn geweest te New-Orleans. De kapitein, als getuige gehoord, ver klaarde dat hij op het laatste oogenblik 8 man had gemonsterd omdat er „herrie" aan boord was geweest naar aanleiding waarvan 8 man waren weggeloopen. De namen van deze opvarenden konden niet meer geplaatst worden op de crew-list, de lijst die den Amerikanen moet worden overgelegd voordat een schip vertrekt naar Amerika. Zoodoende konden deze men- schen geen toestemming krijgen om in Amerika aan wal te gaan. Dit bleek ook al dadelijk in Amerika, waar ze geen geldige paspoorten konden krijgen. De kapitein vroeg den mannen toen of ze niet liever in het Emigranten-huis wilden zijn dan aan boord daar het schip dokken moest. De kapitein dacht dat ze vrijheid hadden om zich te begeven waarheen ze wilden, nadat ze in het Emigranten-huis waren aangekomen. Later hoorde de kapitein pas dat ze opgesloten waren. Twee der mannen waren heden aanwezig voor den Raad voor de Scheepvaart. Ze deelden mede dat ze geen bed hadden gehad, geen kopjes om uit te drinken, slecht eten etc. Ze waren opgesloten met z'n achten in één cel in een gebouw waarin dieven, smokkelaars enz. waren ondergebracht. Onmiddellijk hebben ze een brief naar den gezagvoerder geschreven, doch ze hoorden van dezen niets meer voor ze weer aan boord kwamen. Eenigen hunner zijn bij den Hollandschen consul geweest, doch deze adviseerde hen zoo gauw mo gelijk weer aan boord te gaan, daar ze anders kans liepen opnieuw te worden gearresteerd. De kapitein verklaarde te weten dat men- schen die niet op de crew-list voorkomen niet aan wal mochten. Hij dacht echter dat ze in het Emigration-house vrijheid van beweging hadden. Toen hij hoorde dat ze achter de tralies zaten, dacht hij dat dit voor één nacht was, daar ze zoo laat waren aangekomen. De inspecteur v. d. Scheepvaart vroeg waarom de kapitein zich den anderen dag er niet van had overtuigd dat de mannen niet meer in een cel waren. De kapitein antwoorde dat hij zich met den agent te Baton Rouge in verbinding had gesteld. Deze kon echter niet meer verhinderen dat de stokers werden opgeslo ten. De „klagers" spraken de meening uit dat de kapitein vreesde voor desertie en dat hij daarom de opsluiting niet met alle middelen heeft trachten te voorkomen. Voor eiken deserteur zou hij 1000 dollars boete te betalen hebben gehad. De kapitein legde eenige lijsten over van deserteurs der laatste lijsten, waaruit bleek, dat desertie in Amerika niet zoo heel spo radisch genoemd kan worden. De verdediger Mr. S e r e t was het met de „klagers" eens, dat zij onbehoor lijk waren behandeld echter niet den ka pitein doch de Amerikaansche autoriteiten treft in dit geval blaam. PI. wijst er op, dat het hier gaat om een bedrag van niet minder dan f20.000 indien de acht man gedeserteerd waren. Er werd met de passen geknoeid door de bemanning onderling en de kapitein wist niet beter, dan dat de menschen behoorlijk behandeld werden in het Emigration-house. De heer v. d. Boom, inspecteur v. d. Scheepvaart achtte de klacht ongegrond. De Raad zal later uitspraak doen. PLAATSELIJK NIEUWS. VELSEROORD. De Zeeweg alhier is een prachtig winkelhuis rijker geworden. Op den hoek van den Engelmun^usweg tegen over het politiebureau heeft de heer S. Heuvel een nieuw perceel laten zetten en daarheen zijn slagerij overgebracht. Deze is modern ingericht, >heel oor- zien van tegels, met koelcel en afzon derlijk kantoor, daarachter slacht- en werkplaats, alles naar de eischen des tijds. Men zie verder de annonce in dit nummer. Deze hoek, waar een oud krot stond, ia er heel wat door verfraaid. De toe gang tot den Engelmundusweg is er door verbreed, zoodat het zelfs een klein pleintje is geworden. Te hopen is dat het gemeentebestuur nu zorgt voor een goede bestrating van dit pleintje en van de trottoirs aan beide zijden. VELSEN. De Zlekenhuiskwestle. In de N. Haarl. Courant kwam Woensdag in de Damiaatjes onder den titel „De Mariastichting te Velsen" het volgende artikel voor: Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben dus de reclames tegen het raadsbesluit, der gemeente Velsen, waarbij aan de Mariastichting te Haarlem een jaarlijksche subsidie van f 10.000 werd verleend voor de stich ting van een ziekenhuis te Velsen, af gewezen en het genomen Velsensche raadsbesluit gehandhaafd. Wel niemand zal iets anders hebben verwacht, want te klaar was het, dat iedereen, die tegen genoemd raadsbe sluit opponeerde, dwars inging tegen het algemeen gemeentebelang van Velsen. Toch is het een voldoening, dat ook in hoogere instantie door Ged. Staten de zienswijze van de raadsmeerder- heid van Velsen is gesanctionneerd als de juiste en de opposanten hebben niets anders bereikt, dan dat het kin derachtige en met het algemeen ge meentebelang strijdige van hun actie helderder aan den dag is getreden. Ze zijn, wat men huiselijk noemt in het sonnetje gezet. Scherp formuleerde burgemeester Rijkens in de openbare zitting van Ge deputeerde Staten het karakter van de oppositie als 'n anti-Roomsch relle tje. Dat klonk uit dien mond als een verontwaardigd verwijt, want wel nie mand zal burgemeester Rijkens een teveel aan genegenheid voor de katho lieken toedenken, wat echter ook al weer niet zeggen wil wij leggen daarop wel den nadruk! dat hij zich een vijand der katholieken betoont. De advocaat der protesteerenden, de heer Roelse, scheen door dit verwijt van den burgemeester wel eenigszins uit het veld geslagen en wist, ietwat bedremmeld, niet anders te doen dan zwakjes te ontkennen. Inderdaad geen nobel gebaar, na al het gestook en gekanker tegen de ka tholieken, dat in de laatste maanden te Velsen om dat veelbesproken raads besluit heeft plaats gehad. Schaamde de heer Roelse zich wellicht tegenover zijn partijgenooten, de heeren Gerhard en Michels, de socialistische leden van Gedep. Staten, die daar ook aan de groene tafel zaten, om de klachten uit Velsen aan te hooren? Wij hebben het al eens meer gezegd, doch we willen het den Velsenschen socialisten nog wel eens verzekeren, dat zulk openlijk gestook tegen de katholieken den par tijbonzen heelemaal niet aangenaam is. Ze mogen dat wel eens wat meer be denken. Nog één puntje willen wij uit de openbare behandeling van deze zaak releveeren. Door een lid van Gedeputeerde Staten, wij meenen den heer Michels, werd gevraagd aan den woordvoerder der opposanten, den heer Roelse, of er ook klachten waren over de verpleging in de ariastichting. I En de nobele heer Roelse gaf onge veer ten antwoord, dat deze klachten er wel waren, maar dat hij ze opzette lijk hier niet naar voren had gebracht. Kijk, dit is gelijk aan de praatjes van een koffie-leuterende oude juffrouw, die geheimzinnig aan haar buurvrouw- op-visite vertelt, dat zij wel wat weet, maar het niet zal vertellen, omdat je zoo niet alles zeggen kunt. Wij geven den heer Roelse gelegen heid in onze courant zijn klachten over verpleging in de Maria-stichting uit een te zetten. Als hij wat weet, moet hij van dit aanbod zeker gebruik ma ken en we beloven hem, dat wij het antwoord niet zullen schuldig blijven. Voor den dag er mee! De Ziekenhuiskwestie. Het comité van actie uit de ingeze tenen inzake de ziekenhuiskwestie hield Woensdagavond een vergade ring. Mededeeling werd gedaan van het resultaat der conferentie met de Haarlemsche ziekenhuis-commissie uit de raadsleden. Eerste resultaat is dat nu reeds gezorgd wordt, dat er in het Elisabethsgasthuis te Haarlem plaats .is voor niet-Roomsche patiën ten uit Velsen, terwijl ook in het Dia- conessenhuis aldaar voor meer plaat sen wordt gezorgd. Wanneer men het niet tot de stichting van een niet- Roomsch ziekenhuis alhier zou bren gen, is men zeker van een goede sa menwerking met de Haarlemsche zie kenhuis-commissie, zoodat alle niet- Roomsche patiënten uit de gemeente Velsen in de niet-Roomsche ziekenhui zen te Haarlem kunnen worden ver pleegd. Het comité zal de actie voor de stichting van een niet-Roomsch zieken huis krachtig voortzetten. De drie sub vergadering terug te komen." hun arbeid gereed. Aangenomen werd de volgende mo tie en besloten deze te zenden aan de pers: „Het Comité van actie inzake de ziekenhuiskwestie, op 30 Juli 1924 in vergadering te IJmuiden hijeen, kennis genomen hebbende van de uitlatingen van onzen burgemeester in de openbare zitting van Gedeputeerde Staten op 23 Juli j.l., waarin de burge meester de actie van het comité meer malen een anti-Katholiek relletje heeft genoemd, wenscht krachtig te protesteeren te gen deze verdachtmaking en herhaalt nog eens, dat de meerderheid der be volking verontwaardigd is over de be handeling der zaak van de zienenhuis- kwestie, die in 't geheim, zonde»- dat de bevolking er iets van wist, werd klaar gespeeld, constateert dat met deze verdacht making de burgemeester de innerlijke drijfveer der leden van het comité, zoowel als van de onderteekenaren van het petitionnement miskent en be houdt zich voor hierop in „openbare vergadering terug te komen." VELSEN. Onder den titel „De Sovjet in Be verwijk" gaf De Tel. het volgende ver slag van een bijeenkomst met de opva renden van het voor de Papierfabriek gelost hebbende Russische stoomschip Watzlov Worofsky. In een plaatselijk blaadje had er een berichtje over gestaan. Het luidde: „De afdeeling®Beverwijk der Com munistische Partij zal op Woensdag 30 Juli in de bovenzaal van café „Cen trum", Koningstraat, hoek Klooster straat, een welkom aanbieden aan de bemanningen der Sovjetschepen „Wo rofsky" en „Karl Liebknecht". Aan vang 8 uur. De Russen zullen hun mu ziekkorps medebrengen." Zoo iets was nog nooit vertoond, en daarom zijn wij eens naar het „aard- beien-stadje" gereisd, om deze ver broedering tusschen communisten en bolsjewiki bij te wonen. Wie gedacht had, dat de bemanning van het schip, dat te Velsen bij de papierfabriek ligt, met wapperende, roode sovjet-vlag en balalaika-muziek door het rustige plaatsje zou trekken, had zich vergist. In groepjes kwamen de „kameraden" opzetten. Zij zagen er heel gewoon uit en leken, met hun petten scheef op één oor, op Zeedijk-jongens. Een paar had den de bekende „Rotterdammer-pet" op. Alleen waren de gezichten wat meer gebruind. Een hunner, de eenige, die goed Engelsch sprak, en Cusmi- chov bleek te heeten, droeg een roode das, een ander had een rood zakdoek je. Maar overigens zag de Sovjet-equi page, welke van een uniform niets schijnt te moeten hebben, er gewoon uit. Ze trok dan ook niet erg de aan dacht in de dorpsstraat, al begrepen een paar menschen niet, waar de man nen met de mandolines en guitaren naar toe gingen. In een warm bovenzaaltje met eeni ge molengezichten tegen den muur geschilderd en de traditioneele mu- ziekkast van „Excelsior" in een hoek, namen de Russen plaats. Hoewel ze de gasten waren, gingen rij bescheiden op de achterste rijen zitten. Het liep gauw vol. Ook eenige vrouwen en meisjes behoorden tot het publiek. Men wees elkaar de Russen aan. De voorzitter der afdeeling Bever wijk, de heer Thijssen, zich welbewust van de moeilijkheden, welke zoo'n avond, waarop men elkaar niet ver stond, kon opleveren, begon met te zeggen, dat, waar alles over drie schij ven moest gaan, er maar weinig ge sproken zou worden. Dit voorbeeld van de Beverwijksche afdeeling ver dient navolging. Verder zeide hij, dat het een groot historisch feit was, toen een schip met de roode vlag met sikkel en hamer Rusland verliet. Thans ligt te Velsen de „Worofsky", de „Karl Liebknecht" was nog vóór IJmuiden. Dit schip zal met het oog op een even- tueele staking bij de firma Van Gelder naar Rotterdam worden gedirigeerd. Liebknecht en Worofsky vielen als martelaren, zoo ging hij voort, niet al leen voor Rusland, maar voor het ge- heele proletariaat. Hij vertaalde daarop de toespraak in het Engelsch, waarop een der ma trozen de Russische vertaling er van gaf. Hierna zongen de gasten staande, met de petten af, de „Internationale", op de guitaar en mandoline begeleid. Ter nauwernood was het lied beëin digd, of kameraad Guicov stond op, en zeide iets, waar wij niets van verston den. Het bleek een uitnoodiging te zijn aan de Hollanders, om ook eens de „In ternationale" te zingen. Luid schalde nogmaals het lied door de open vensters en een agent kwam even binnen, salueerde en verdween weer, toen hij het vreedzaam zingende gezelschap zag. Toen sprak een der „Russische ka meraden". Veel er van verstaan, was niet mogelijk. Enkele klanken drongen tot de Hollandsche ooren door, als Le nin, bolsjewiki, Olanda en Ruski. Maar dank zij de beide tolken, bleef het niet bij het Russisch alleen. Guicov had dan gezegd, dat de zeelieden blij zijn op hun reizen van hun politieke in zichten te kunnen getuigen. Nadat Le nin overleden was, was de strenge dis cipline bij hen gebleven. Voorts zeide de gast nog, dat hij voorspelde dat de Sovjet-vlag weldra over de geheele wereld zou waaien. De voorzitter maakte na deze toe komstmuziek de zakelijke opmerking, dat het een beetje vreemd was, dat de gasten muziek moesten maken. Maar daar zijn wij blij om want wij kunnen dit niet." (gelach). De rest van den avond was dus aan muziek gewijd. Een vijftal matrozen namen aan een tafel plaats, en wel dra klonk de weemoedige plotseling hartstochtelijke oplaaiende Russische muziek door het zaaltje. Na het eerste nummer kwam wat meer verbroedering. Bolsjewiki en communisten boden elkaar sigaretten aan. Daar bleef het bij, want het was onmogelijk, van gedachten te wisselen, Alleen de Sovjet-kok scheen wat Hol- landsch te spreken. En toen een dei- aanwezigen opmerkte, dat op de „Wo rofsky" veel vleesch in de kombof" was, lachte hij veelbeteekenend. „Spaansche wals, kondigde daarop de communistische voorzitter aan, als of wij ons in een balzaal bevonden. Waar zijn de Spaansche dames? riep een man achter in de zaal. Maar de Russen verstonden het niet. en tokkelden reeds op hun mandoli nes en guitaren. Toen zou een dei- kameraden, de zelfde die de speech had gehouden, zingen. Er werd veel over en weer ge praat. in het Hollandsch-Engelsch- Russisrh. Maar de „kameraad" met zijn Mongoolschen neus lachte-in-het Russisch en zweeg als een mof. Ten slotte verschenen toch vier ma trozen voor de vergadering, en deze hieven epn Russische samenzang aan. daarbij het bewijs leverend, dat de zang in het land van hamer en sikkel niet verwaarloosd wordt. Nog meer muziek is er gemaakt dooi de equipage van de „Worofsky", die eerst laat in den avond naar haar schip terugkeerde. Even kalm, als zij gekomen was. BINNENLAND. Het redden van drenkelingen. Demonstratie met het toestel-Wapstra. Woensdagavond had onder buiten gewoon groote belangstelling en onder begunstiging van prachtig weer, te genover het Paviljoen aan den Zee weg, op het Bloemendaalsche strand, door de heeren A. Wapstra Jr. en W. A. v. Keulen een reddings-demonstratie plaats, waarbij tegenwoordig waren de heer en mevr. A. Bas Backer, burge meester van Bloemendaal; de gemeen te-secretaris, de heer Veeren; een dei- wethouders, de heer E. van Nederhas- selt, de Commissaris van politie, de heer A. Hiemstra, de heer H. L. War nier, inspecteur lichamelijke opvoe ding; het bestuur en de leden der Bloe mendaalsche reddingsbrigade en naar schatting 1500 belangstellenden. De ontwerper en de vervaardiger van het apparaat is de heer Van Keu len, die ongeveer twee jaar noodig heeft gehad om in zijn vrijen tijd dit prachtig resultaat te bereiken; de heer Wapstra was technisch adviseur, die hem hierin ter zijde stond. Het toestel bestaat uit een licht ijzer platen kastje, van een halve meter in het vierkant, op twee pooten, die in den^ grond worden gezet. In het kastje bevindt zich een catrol, waarop een lichte lijn is gerold van 1500 meter lang. Deze lijn is vervaardigd van speciaal hennep en heeft een bewer king ondergaan van taan en caout chouc. De lijn is droog en soepel en wanneer deze in het water komt, neemt hij in sterkte toe en is door geen paardenkracht te verbreken. De kast is - zoo practisch vervaardigd, dat bij het binnenhalen de lijn direct weer op de rol komt. Het geheel kan door een per soon vervoerd worden. Door den heer Wapstra werd het be wijs geleverd. Nadat eenige leden van de Bloemendaalsche Reddingsbrigade zich per boot ongeveer 800 meter in zee hadden begeven, sprong een der leden te water en begaf de heer Wap stra zich, gewapend met een gordel waaraan de lijn bevestigd was en een bus, terstond in zee. Den drenkeling had hij, vlug zwemmende, al spoedig bereikt. De bus werd aan den drenke ling bevestigd en door het opsteken van de hand gaf de redder te kennen, dat het slachtoffer in goede handen was. De drenkeling werd steeds met het hoofd boven gehouden. Nu begon men aan het strand de lijn, waaraan de drenkeling en de redder verbonden waren, binnen te halen. In 15 minuten tijds bracht men de drenkeling aan het strand. De proeven, die reeds vroeger door andere personen op 250 meter waren genomen, werden thans verre overtrof fen, alhoewel er een zware stroom stond. 'Het resultaat was schitterend; ook bij groote binnenwaters zou dit toestel onherroepelijk goede diensten kunnen bewijzen. Den heeren Wapstra en Van Keulen werd hartelijk dank gezegd voor de goede prestatie. De bekende zwemster Ada van den Pol gaf nog een staaltje van haar zwemkunst te zien en redde op 200 meter een drenkeling op kranige wijze. Zondag a.s. zullen op dezelfde plaats demonstraties worden gehouden en op verzoek zijn beide heeren gadrne be reid demonstraties te geven. K. Ed. Zware brand te Arnhem. Donderdagmorgen halfnegen rukte de brandweer uit voor een uitslaanden brand in het gebouw, waar de kanto ren eri laboratoria zijn ondergebracht van de Cliemische-technische Indu strie, eigenaar de heer Van der Meulen, welk bedrijf op het oogenblik ver- eenigd is met de N.V. Verbandwatten- fabriek v/h. Hillen. Omstreeks ach' uur begaf zich de werkmeester M., Wa terbolk naar het voorste laboratorhm om daar een ketel-installatie voor tlt bereiding van schellak in orde te bren gen. Nadat hij het vuur onder den kt- tel had aangestoken, begaf hij ziel naar het laboratorium aan de achter zijde van het gebouw, dat door een ge metselden muur van het voorste ver trek is algescheiden. Nauwelijks bt- vond hij zich daar, of een hevige ont ploffing volgde, die zoo krachtig was dat de gemetselde scheidingsmuur ii zijn geheel naar achteren sloeg, 'n grot- te kast met instrumenten meesleepe» de. W. stond juist op de plaats waar (li kast neerkwam. Hij werd tegen dn grond geslingerd, maar tot zijn gelui werden de muur en de kast in lui! val gestuit, zoodat de kast terecht kwam op een toonbank. Toen W. weer tot bewustzijn kwam speelden de vlammen reeds om hen heen. Hij vluchtte het vertrek uit e; slaagde er boven wonder in, zonde noemenswaardig letsel er af te komen Even later sloegen de vlammen ui het dak. Het bleek, dat de spiritusga! sen zich een uitweg hadden gezocht Op de bovenverdieping was een goed vuurhaard aanwezig in den vorm val pakken watten, carton, papier enzoo voorts. Het gelukte de brandweer vrij spot- dig om het vuur in de laboratoria tl blusschen. Er bleef evenwel groot g' vaar voor verdere ontploffing hestaai Het was moeilijker om den brand, di op de bovenverdieping woedde, te 1» perken, doch door langdurig watergi ven gelukte dit. In de laboratoria is groote schad aangericht, tevens is er veel watet schade. Verzekering op beurspolis del- de schade. Tel. Valsche rijwielplaatjes. Op de Rozengracht te Amsterdan bood een pl.m. 22-jarig persoon lui" keels rijwielbelastingmerken v0° f 0.50 per stuk te koop aan. Op <J komst van politie-agent nam hü vlucht,

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2