Adverteert li dit Mad. BEZOEKT het TUINCONCERT CONCERTZAAL „TIVQLI" li tor i. hmtoa, ijUialni 11, tolpoort Spaar- en Voorschotbank Beaz Wilt gij een smakelijk Ontbijt D. Bais Jzn., Makelaar Jkunri 1 li i W Eau de Colognes - Parf umeriën Toiletartikelen D. VISSER a. v. <i. wieiaB, BANJO-CONCERT NATIONALE BANKVEREENiGING Verhuring van Safeloketten. Protestantsche Dragersvereeniging RUND- EN VARKENSSLAGERU 8. Heuvel, Zeeweg 24, Veiseroord. Nntsspaarbank Rijksstraatweg - Yelseroord N.Y. IJmnider Agenturen en Administratiekantoor Hypotheken, Scheepsverbanden, CONSUMPTIETENT. - 8TRANDWEG. By gunstig weder: en Ziet de Etalage! Aanbevelend, IJmnider Drogisterij J rJ^ T. o. het Postkantoor Kapitaal f 10.000.000 - Besom 12.200.000 j te Santpoort, Jan Gysenvaart en Driehuis. de nienwe, modern ingerichte Bestelt den nw broed by IJMUIDEN VELSEROORD Zitdag voor IJ muiden: 's Maandag! 7—9, Helmitr. Veiseroord 's Woensdags 7-9, Wlllebr.str. 6 RENTE 4'/» BELASTINGBETALERS neemt ean boekje en stort daarop geregeld een zeker bedrag. Daarmede doet ge een verstandige daad. Wanneer de tijd gekomen is voor het betalen van Uw belastingen dan kunt ge beschikken over het geld, dat ge geleidelijk hebt bijeengebracht. Tevens ontvangt U 4*/, RENTE. Desverkiezende kan een spaarder zijn belastingbiljetten op het kantoor der Spaarbank in bewaring geven. De bank belast zich dan met de betaling, zoolang er een tegoed is op het boekje. te geven door de Harmonie-Vereeniging .KUNST NA ARBEID" te Veiseroord opZONDAO 3 AUGUSTUS, 's avonds 8 uur, in den tuin van de Entrée t 0.25 per persoon. Bij ongunstig weder in de zaal. Donateurs toegang vrij. HET BESTUUR. timmerman, metselaar i—i en aannemer i—i WILLEM BARENDSZSTRAAT TELEFOON No. 467. ie Kanaalstraat65, IJmulden Dir.: L.M.Camman Telefoon 103 Agentschap van de Nationale Hypotheekbank Agentschap van de Rotterdamscbe Scheepsbypotheekbank Verzekeringen Bouwcredlaten, Credlethypotheken, Voorschotten, Boekhouding en Administratis BRAND-, INBRAAK- EN AUTO-VERZEKERINO Vraagt inlichtingenBelast zich met aan en verkoop van woningen, enz. Hypotheken. KANTOOR KERKSTRAAT 5 Kantoor te IJmuiden Kanaalstraat 52 Effecten Coupons Deposito's Spaarbank Handels-1 credielen Vreemde Valuta's Reiscredietbrieven op binnen- en buitenland Incasso's Oiroverkeer. Het Bestuur maakt bekend, dat tot A A N S P R E K E R der vereeniging is aangesteld die bij sterfgevallen het publiek met de BILLIJKE TARIEVEN der Vereeniging ten dienste staat. HET BESTUUR. Co&poratteve Gevestigd te IJmulden Kanaalstraat 37 Raad van Toezicht: Ir. W. Polderman, F. J. H. Schneiders, Mr. A. W. Hellema, A. de Wit. Rechtskundig Adviseur, Mr. A. W. Hellema. Deze Bank verstrekt voorschotten tegen borgstelling of zakelijke zekerheid Spaargelden worden tegen uitgifte van een boekje in bewaring genomen tegen eene rente van 4 pCt. in 't jaar, voor een jaar vast 4'/, pCt De bank is geopend: Eiken Maandag en Donderdagnaa 79 uurn.m. Uitsluitend Holi. geslecht vleeich Fijne Worst- en Vleeschwaren Alles eigen fabrikaat PRES. STEIJNSTRAAT 15 :-: TELEFOON 438 Driemaal bekroond op de Internationale Bakkerij-Tentoonstelling te 's Hertogenbosch Juli 1924. VOETREIS VAN OEN HAAS NAAR LTON, door M. B. O. Jr, (Nadruk verboden). 20 Zulks zouden wij doen. R. en ik gin gen inmiddels naar een schoenmaker om onze schoenen na te laten zien daar deze erg gehavend waren. De schoen- mater zou ze wel kunnen maken, doch dat zou een uurtje werk geven. R. vroeg den schoenmaker of hij geen paar oude schoenen zoolang had dan ging hij terug naar het café. „Schoenen heb ik niet, maar wan neer u genoegen wilt nemen met een paar klompen," antwoordde hij lachend. „Ook al goed," antwoordde Ben en even later zag ik 'm vanuit den winkel door Hal's straten marcheeren op de klompen naar het café. Alle menschen keken hem lachend na, doch R. stoor de zich daar niet aan en liep kalm een sigaretje rookend verder. Nadat ik een half uurtje had gewacht waren mijn schoenen klaar. Ik trok ze aan en ging terug naar het café. Toen ik gegeten had, liep ik de stad in om enkele kaarten te koopen. Ik kwam dan voorbij de mooie kerk van Hal. Ik besloot daar eens binnen te gaan. Ik bekeek eerst het Portaal aan de Z.-O. kant. Een zeer merkwaardig portaal, als 't ware een waar kappelleke, vooral beroemd om de kunstige ijzeren deur- hengsels, welke uit de 14e euw dagtee- kenen. Daarna ging ik door de hoofdin gang binnen. Het inwendige der kerk is zeer mooi. De kerk bevat drie beu ken, van elkander gescheiden door twee zuilenrijen. Boven de zuilen be merkt men in de middenbeuk 'n galerij. Het koor wordt omgeven door eenige zijkapellen, die verschillende namen dragen. Het Hoogaltaar is een waar kunstwerk. Ter gelegenheid van het jubeljaar 1910 toen men den vijfhon derdjarige gedenkdag vierde van de kerkwijding in 1410 verkreeg de kerk een nieuw hoogaltaar, dat nog niet ge heel voltooid is, in den gotischen stijl, van verguld koper vervaardigd en met email belegd. Het wonderdadig beeld, dat vroeger in de O. L. Vrouwe-kapel verbleef werd in 1866 boven het oude hoogaltaar reeds geplaatst. Zoo bezich tigde ik verschillende deelen der kerk, o.a. ook de verschillende schatten, waaronder zeer beroemde stukken zijn. Men vindt er o.m. een monstrans van Hendrik VIII, koning van Engeland. Deze monstrans werd aan de kerk van Halle geschonken voor konings afval van het Katholiek geloof. Verder ziet j men een prachtige monstrans van Lo- dewijk XI, koning van Frankrijk, wiens zoontje in de kerk van Halle hegraven is in 1459. Het vormt een der schoon ste juweelen van de schatten der kerk door kunst en oudheid. Zoo had ik bijna alles een beetje be zichtigd en besloot ik weer naar het café toe te gaan, om eens te zien of de leider nog niet gearriveerd was. In het café gekomen zijnde, zag ik den leider reeds met mijn heide kameraden zit ten. Ik begroette hem. G. had reeds met hem gesproken om een plaats te gaan zoeken om de tent neder te zetten. Terwijl zij op weg gingen, bleven R. en ik wachten. Na een half uur wachten kwamen zij terug. „Ik heb een uitstekende kampeer plaats gevonden met den leider", deel de G. ons mede. We bleven niet lang talmen, maar gooiden onze ransels om en gingen op weg na afscheid van den leider te hebben genomen. Voordat wij de stad uitgingen, beslo ten wij eerst eenige levensmiddelen te koopen. Zoo gezegd, zoo gedaan en na eenigen tijd liepen wij belast en beladen de stad uit. Nadat wij zoo ongeveer een half uur langs den breeden steenweg hadden geloopen kwamen we langs een flink café, tenminste half boerderij, half café. Achter den heg die langs den weg stond lag een mooi open grasveld. „Hier is het," riep G. «n meteen stap te hij het hek binnen. Daar hij al toe stemming had voor te kampeeren, richtten wij onze schreden direct naar het grasveld. Spoedig hadden wij een geschikte plaats gevonden en stond on ze tent al gauw overeind. Stroo konden wij krijgen zooveel als wij hebben wil den, dus konden wij ons een goed bed bereiden. Toen alles in gereedheid was, gingen wij het. café binnen. Het was een zeer ouderwetsche zaak. Langs een trapje kwamen wij in een vierkante zaal. Een jonge dame van ongeveer 18 jaren begroette ons. We bestelden ons avondeten. Terwijl men dat gereed maakte, keken wij eens rond. In de zaai die verlicht werd door 4 groote-ramen stonden stevige oude meubels. Aan de wand hingen 4 groote schilderijen, Hen drik Conscience, de Vlaamsche schrij ver, voorstellende. Ik vroeg of Hendrik Conscience soms hier in de nabijheid had gewoond. „Zeker, mijnheer", was het antwoord, „in dit huis zelf heeft hij 5 jaar ge woond. Dit is nog de oude leuningstoel waar hij vele malen in rustte". Met deze woorden wees men ons een oude lage stoel aan. Nu aan de,stoel was niet veel te zien, maar als curiositeit was het als bezitting wel waard. Zoo waren wij dus dezen avond in een zeer oude omgeving verzeild geraakt. Nu het avondeten smaakte ons er niet min der om, al luisterende naar het vroolij- ke gesnap van de jongedame, want dat was ze. Terwijl haar vader, moeder en verdere familie in werkkleeding rond liepen en dat het aan hun handen was te zien, dat ze geen lichte arbeid ver richten, liep deze jonge dochter met mooie toiletjes rond, haar handjes goed verzorgd, haar nagels gemani cuurd, enfin in een woord als een gra vinnetje. Ik voor mij had haar liever in andere, meer gewone kleeding gezien, daar ze nu op geheel verkeerde bodem stond. De toiletten pasten niet bij de omgeving. Nadat we ontbeten hadden, leende ik de viool van de dochter des huizes en verstreek de verdere avond met muziek maken en zingen. Tegen 10 uur zochten wij onze tent op. Zaterdag 11 Augustus 1923. Nadat we gezamenlijk ontbeten had den, besloot ik, alvorens te vertrekken eerst de tent te naaien, daar deze op enkele plaatsen, vooral bij de touwen aardig gescheurd was. Daar ging wei een paar uur mee heen. Zoo werd iiet dan ook twaalf uur eer we afscheid na men en weer op weg gingen. We namen den binnenweg naar Eïingfoem. Het was weer zeer warm en de weg erg stoffig. Na een marsch van 3 uur be reikten wij het dorp naar we een café binnenstapten. Ik liep eerst naar den burgemeester, doch deze bleek niet thuis te zijn, maar z'n vrouw wilde de boeken wel afteekenen. Toen ik terug kwam had G. brood met spek besteld, wat ons uitstekend smaakte. Inmid dels was er ook een vrachtrijder bin nengekomen, die ons mededeelde dat wij naar Ninove moesten gaan, daar zouden wij beslist succes hebben met kaarteriverkoop. Ofschoon wij in den regel ons van verschillende, soms ter goeder trouw gegeven raadgevingen j niets van aantrokken, besloten wij nu toch onzen voorgenomen weg te veran deren en naar Ninove te gaan. Zoo gin gen wij weer op weg. Onze weg liep dwars door de korenvelden over heu velachtig terrein. Na een marsch van anderhalf uur bereikten wij Goyk. G. en R. gingen paar den burgemees ter terwijl ik op 't kleine marktpleintje bleef wachten. Het stempelen der boe ken hier duurde zeer lang, want na drie kwartier kwamen ze pas terug. „Waar blijven jullie zoolang?" riep ik hun toe. „Nou", was het antwoord „we hebben heel gezellig bij Mr. den Burgemeester in de kamer zitten wachten, want mijn heer was zich juist aan 't scheren en daar moesten wij op wachten. We besloten niet te blijven in Goyk, maar te probeeren om dezen avond Ni nove te bereiken, daar we dan den Zon dag in de stad door konden brengen. Langs allerlei kronkelwegen kwamen we des avonds om half acht te Meerbe ke. Bij navraag bleek de Burgemeestei eigenaar eener groote bierbrouwerij ti zijn. Dus liepen wij naar de bierbrou werij toe. We werden door den burge meester uitgenoodigd om binnen te ko men. Z'n dochters waren allen padvind sters geweest, het was daarom dat hi zoon belang in ons stelde. Hij beslooi voor ons naar het clublokaal der pad vinders van Ninove te telefoneren, dit zouden dan van onze komsi afweten, Nadat, hij zulks gedaan had en onze boeken afgeteekend, bedankten wij hem en gingen weer op weg. Z'n jongste zoontje ging met ons m& de om ons Meerbeke uit te brengen. Langs verschillende straatjes wara we dan ook gauw buiten 't stadje. Daai namen wij den grooten straatweg dii rechtstreeksch op Ninove afging. Na een half uur langs dezen weg gemai cheerd te hebben bereikten we de eer ste huizen van de stad. Dat het Zaterdagavond was kon mei aan de menschen wel zien. Kinderei speelden voor het huis op de stoep. De vaders of broers zaten in hun overherai rustig een pijpje te rooken, terwijl moe j der de vrouw een kous zat te breien oi iets dergelijks. Een echte Zaterdag j avondstemming. Ons binnenkomen in de stad ruktf deze stemming een weinig vaneen. „Daar zijn ze" en „Dat zijn ze" wen j er van verschillende kanten geroepen Eerst keken wij elkaar verwonden l aan, terwijl wij doorliepen, maar a gauw kwamen wij de oorzaak te wetei van dit geroep. De menschen haddei juist hun krant ontvangen en daai^ stond een artikel over ons geschreven Wie of dat gedaan had, wisten wij na tuurlijk niet, maar kwaad kon het ji geen geval een beetje reclame. We lie1, pen verschillende lange straten door,, waar we overal veel bekijks genoten JKsril inyoltH

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 4