rl PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK 10 uurDs. Oostrom Soede. 3 uurDs. Oostrom Soede. Bediening van den H. Doop, Zaterdagavond 8 uur: Bidstond. Doopsgez. Gem. Afd. Prot. Bond. 7.30 uurDs. Haumersen van Beverwijk, CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. W. Oeela uit Apeldoorn. 5 uur: Dezelfde. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. v. Herksen uit Hillegom 5 uurDezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG Zondagmorgen 10.30: Zondagsschool. Zondagavond 7.30Samenkomst. SprekerB. jenninga. Dinsdag 8 uur: Openiuchtsamenkomst op het Willemsplein. IJmuiden Donderdag 8 uur: Bijbelbespreking. LEGER DES HEIL8. Zondag 7 uur v.m. Bidstond. 10 Heiligingsmeeting. 3 n.m. J. L. Demonstratie 8 Verlossingsmeeting Maandag 8 uur n.m. J. L. Demonstratie Dinsdag 8 Soldatenmeeting. Woensdag 8 Straatzang (Beverwijk.) Donderdag 8 Heiligingsmeeting, VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: de heer T. Doevendans uit IJmuiden. OEREr, KERK. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VBL8EN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. J. Weener uit Haarlem. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uurDs. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. O. A. van der Brugghen, Em. Pred. van de Zendingskerk te Brussel. [Collecte Oustaaf Adolfvereeniging. EVANGELISATIE. 10 uur: Oeen dienst. LOKAAL BETHEL. 9.45 uurde Weleerw. heer Smelik. 5.30 uur: Dezelfde. OFFICIEEL. UITBREIDINGSPLAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN. Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare ken nis, dat, in uitvoerige kaarten uitge werkt, op de gemeente-secretarie (IVe afdeeling), voor een ieder ter inzage is nedergelegd het plan van uitbreiding voor de gemeente Velsen, zooals dat is goedgekeurd door Gedeputeerde Sta ten van Noordholland bij hun besluit van 30 Juli 1924, no. 122. Velsen, den 7 Augustus 1924. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, RIJKENS. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 4 Augustus 1924 bij hen is ingekomen eer. verzoekschrift van Arie van der Steen, van beroep lo gementhouder, wonende te IJmuiden, om verlof voor den verkoop van uit sluitend alcoholvrijen drank in de na volgende localiteit: de benedenzaal van het perceel, plaatsolijk gemerkt C 13 en gelegen aan de Bik- er Arnold- kade aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit ver lof schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 6 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE l.s, RIJKENS. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter algemeene kennis het volgende besluit van den gemeen teraad; De raad der gemeente Velsen; Gezien het verzoek dd. 9 Juli 1924, van het bestuur der vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Velsen om beschikbaarstelling van de benoodigde geiden (naai* raming f 151.voor de verandering van in richting van haar schoolgebouw plaatselijk bekend als Stationsweg 16 te Velseroord, welke verandering zal bestaan in: le, het aanbrengen van twee vaste ramen in openslaande; 2e. het aanbrengen van een elec- trischen ventilator in een lokaal, waar een wijziging als onder le bedoeld, niet mogelijk is. Gezien het voorstel van burgemees ter en wethouders dd. 29 Juli 1924, op genomen in gemeenteblad no. 135 van 1924; Gelet op de artikelen 72 tot en met 76 der lager onderwijswet 1920; BESLUIT:. le. de gevraagde medewerking te verleenen; 2e. er aan te berinneren, dat bin nen dertig vrije dagen, te rekenen van den dag, waarop dit besluit is open baar gemaakt, ieder ingezetene' en het schoolbestuur daarvan bij Gedepu teerde Staten in beroep kan komen. Aldus gedaan in de openbare verga dering van den 5 Augustus 1924. Velsen, 6 Augustus 1924. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, HOFSTEDE, l.s. RIJKENS. Ingekomen personen. Aan:»: I- J. Bruin, C. Kennemerlaan 32 Marsbergen, geb. J. Holstein, O. Hageiingerweg 17 W. O. Oerner, H. Biezenweg 69 O. T. Delgman, H. Rijksstr.weg 92 2I Teller, H. Rijksstr.weg 92 1— A. Colegem, L. Melklaan 62 1— GEMENGD NIEUWS. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der Gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de Naam- looze Vennootschap Vereenigde Konin klijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, te Velsen, om op het I tegelijk perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H, No. 4010, bare pa-j pierfabriek te mogen uitbreiden door het oprichten van eene inrichting voor liet wasschen en zuiveren van china- clag, door is toegestaan. Velsen, 6 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders voorn,, de secretaris, de burgemeester, HOFSTEDE, 1.S, RIJKENS. Het afbreken van het georg. overleg. Naar aanleiding van het dezer dagen ge melde bericht over het door de Regeering verbroken overleg met de commissie vooi het georganiseerd overleg, in zake ambte- naarszaken voor wat betreft de nieuwe regeling der salarissen, verneemt „De Stand." dat dit zijn oorzaak niet vindt onwil der regeering, maar in het feit, dat de onderhandelingen van de zijde der commissie niet vorderen en voor zoover er sprake was van vorderen, het zoo lang zaam ging, dat er voor de regeering niet de minste kans bestond om zoo tijdig gereed te zijn, als door den toestand van lands financiën wordt gevorderd. Waar de regeering niet kon toestaan, dal zoo de onderhandelingen over de nieuwe salarissen op de lange baan werden ge schoven, heeft zij gemeend deze te moeten staken, ten einde zelfstandig een tijdige beslissing te kunnen nemen. Het a I c o h o I - ve r b r ui k in België. Het onlangs verschenen jaarboek van den anti alcoholischen studiedienst vermeldt de cijfers over het alcoholverbruik in België. Het verbruik vin gedistilleerden alcohol is thans op de helft van 1913 gevallen: toen was het 5 liter per persoon, thans 2.52 1. Het aantal drankhuizen is van 210.000 gedaald tot 117 000 Sinds 1921 neemt de alcohol-consumptie echter toein 1921 bedroeg zij 1 i. 98 I. 39 in 19222 1. 52 in 1923. Ook het verbruik van gegiste dranken neemt toe 1381. per persoon in 1920; 169 I. in 1921; 202 I. in 1922; 234 in 1923. Op den man af en er omheen praten. Minister Colijn heeft aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken advies gevraagd over zijn plan, om de in voerrechten van 5 tot 8 te verlioo- gen. In de wereld van industrie en handel in ons land is de meerderheid warm voor het stelsel van vrijhandel en de meeste adviezen zullen dan ook wel tegen het ontwerp der nieuwe ta- riefwet zijn. Want al bedoelt de minis ter' uit de invoerrechten meer geld te halen voor de schatkist, deze verhoo ging zal de buitenlandsche concurren tie afschrikken en dus beschermend werken ten gunste van onzen handel en nijverheid, maar dezen zijn van die bescherming niet gediend. We lazen dan ook verscheidene ad viezen, die afwijzend waren. Ja en neen wordt gezegd in het advies van de belangrijke Kamer van Kooph. en Fabr. voor Rotterdam. Daarin zitten talentvolle voormannen uit onze za kenwereld. Toch zaten ze blijkbaar verlegen met het ontwerp. In bet ad vies verklaart de Rotterdamsche Ka mer ernstig bezwaar te hebben tegen protectie en in beginsel tegenstander te blijken van elke verhooging van in- voorrechten. Absoluut Afwijzend lijkt deze zin: „Als een stap op een naar on ze meening verkeerd pad, als maatre gel, die ons nader zal brengen bij een tarief, dat met onze traditioneele vrij handelspolitiek in strijd zai zijn, blij ven wij dus het ontwerp duchten," En toch komt de Kamer tot Je con clusie, dat om den nood van de schat kist en de in uitzicht gestelde verla ging der directe belastingen in deze verhooging der invoerrechten, zij het zonder instemming, berust moet wor den. De minister kan dit een voor hem gunstig advies noemen, maar zijn te genstanders kunnen in het advies alle argumenten tegen het ontwerp vinden. Het is tegelijk ja en neen; van zaken- menschen verwacht men niet zulk een in- en uitpraten, zulk een heen en weer schommelen, als de wijzer van het weerglas bij twijfelachtig weer. Sympathieker is een resóluut ja of neen. Dat laatste heeft het hoofbestuur der Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del doen hooren in een adres naar aanleiding van bet ontwerp aan de Tweede Kamer gezonden. Daarin wordt de noodzakelijkheid erkend, om zoo spoedig mogelijk bet evenwicht tusscben ontvangsten en uitgaven te herstellen. Maar dit moet bereikt worden uitsluitend door verla ging der uitgaven en niet door verhoo ging van den reeds veel te zwaren be lastingdruk. Die druk is toch veel te hoog in verhouding tot den werkelij ken nationalen welstand. Daarom moeten de staatsuitgaven verminderd worden, zoodat bet tekort verdwijnt en tevens de belastingdruk wordt verlicht. Een belastingverhooging als de nieu we tariefwet zou brengen, wordt daar om door de Mij. voor Nijverh. en Han del volstrekt afgewezen. Daar is geen, woord Hebreeuwsch bij; ieder kan dit advies verstaan. Zulke duidelijke en krasse afkeu ring van zijn ontwerp zal het minister Colijn niet makkelijker maken, er in het parlement een meerderheid voor te krijgen. In finantieelen nood moet men wel eens over bedenkingen en be zwaren heen stappen, maar nooit voor deel zien te krijgen, dat na geruimen tijd in zijn tegendeel omslaat. Wij vree- zen, dat dit met verhooging van in voerrechten het geval zal zijn. Het buitenland zal aliicht maatregelen van weerwraak nemen en onzen uit voer door hoogere rechten belemmeren en juist de uitvoerhandel is een der beste bronnen van onze welvaart. Daarom moet vooral een kleine staat voorzichtig zijn met verbooging van invoerrechten, omdat als het op een slaan gaat, de groote staten ook de hardste meppen kunnen geven en dat ook niet zullen nalaten. Een geestelijk duel. De Vrijz. Dem. Bond organiseert een duel tusschen twee ridders van naam. Zij zullen in hét tournooi strijden voor of tegen ontwapening. Het zijn de oud- opperbevelhebber generaal Snijders en het Eerste Kamerlid Prof. van Embden, beide mannen van beteeke- nis. De vraag naar den plicht en nood zaak of het gevaar en de schande der ontwapening houdt thans vele den kende menscben bezig. Die vraag is aan de orde in bet bezonder in deze week, waarin wij ons de gebeurtenis sen der eerste week van den oorlog herinneren met de stemming en ernst, die zij opwekten, maar het een vraag, die ons reeds langer bezig houdt en houden zal en in een groot aantal geschriften en redevoeringen besproken wordt. De voorstanders van ontwapening werken niet alleen met gevoelsargu menten; zij pleiten ook op redelijke gronden voor hun ideaal. Van het zwaard van bloed en staal willen zij niet weten, maar het zwaard van het woord hanteeren zij met veel geest drift en kracht. Een voorname, talent volle strijder voor ontwauening is de hoogleeraar G. J. Heering. Hij komt krachtig tegen de beschuldiging op, dat de ijveraars voor ontwapening an- ti-vaderlandsch zouden zijn en stelt de vraag, wie het vaderland het best dient, de voorstanders van ontwape ning of de voorstanders e^ner weer macht. Ook verzekert hij zich op en top een Hollander te voelen en zijn land en zijn volk lief te hebben. Hij herinnert aan een uitspraak in een manifest, in '22 door den Wereldbond der Kerken, Afd. Nederland uitgege ven: „Wij zijn er ons ten volle van be wust, dat wij in een zondige wereld le ven en erkennen, dat het gebruiken van dwangmiddelen soms onvermij delijk is, zullen recht en gerechtigheid niet worden vertrapt. Maar wij weten ook, dat oorlog en de daarop volgende vrede met gerechtigheid doorgaans niets te maken hebben." Ook wijst Prof. Heering erop, dat de voorstanders van een weermacht steeds in gebreke blijven aan te toonen, dat ons land Inderdaad te verdedigen is. De Eerste Kamer heeft geweigerd door een regeeringscommissie te laten onderzoeken, of het voor een kleinen staat nog mogelijk is, door het onder houden van een oorlogsweermachi 's lands veiligheid te dienen. Een com missie uit het Gen. voor Zedel. Volks. politiek heeft zich tot een vijftal onzer meest bekende opper- en andere offi cieren gewend, om antwoord op de vraag, of ons land in een toekomstigeD oorlog te verdedigen zou zijn. Hei mocht echter niet gelukken. Volgens Prof. van Embden hebben wij te kiezen tusschen ontwapening of volksverdel ging. En ook Prof. Heering zegt ten opzichte van een steunen op een weer macht: het mag niet langer en kan niet langer! Van alle groote vragen van onzen tijd is deze wel de grootste Ze is aan de orde en zal aan de orde blijven, totdat zij is opgelost. Het is merkwaardig, dat de voorstanders eener weermacht zich veel minder verweren dan de voorstanders van ontwapening, die tegenwoordig zeer militant zijn. Wie volgt dezen strijd niet met groote belangstelling als men bedenkt, welke kanker oorlog en voor bereiding tot oorlog aan het welzijn der volkeren zijn! De ramp te Vlissingen. De Raad voor de Scheepvaart heeft Woensdagmiddag een onderzoek inge steld naar de oorzaak van de storm- ramp nabij Vlissingen, op 18 Juli j.l. waarbij de visschersvaartuigen Arne muiden 17 en 27 en de Vlissingen 2 en 20 vergaan zijn. Slechts één persoon, de 26-jarige Cornells Meerman, werd gered. Woensdagmiddag legde hij zijn verklaringen af omtrent het gebeurde voor den Raad, die gepresideerd werd door prof. Taverne, af. Hij vertelde, dat de gebeele vloot des morgens om vier uur van Vlissin gen was vertrokken. Het was weer, dat allerminst een spoedige verandering deed vermoeden. Get. noemde bet smoordik" met een weinig regen. De President: Is er door u nog geke ken naar de seinen van den storm waarschuwingsdienst te Vlissingen? Get.: Neen. Er was geen reden voor, omdat het weer buitengewoon goed was. Daarna verklaarde bij, dat zijn vaar tuig is gaan visschen bij Westkapelle bij de roode spitse ton. Om half zes werden de netten buitengezet en, op 't zelfde oogehblik begon het weer te ver anderen. De windhoos kwam in den vorm van een mistgordijn met enorme snelheid opzetten. In allerijl werden de zeilen binnen gehaald; er werd te vens getracht de netten1 binnen te krij gen. Een onverwachte grondzee wierp het vaartuig dwars, de twee zeeën die volgden maakten, dat het scheepje vol water liep en scheef ging hangen. Get. klom in den mast, die al zoo dwars lag, dat de wimpel het water raakte Hij zag zijn vader nog aan den boven kant van het schip. Later werd deze afgeslagen. Ook de beide andere opvarenden kwamen in het water te recht. Get. werd ten slotte van den mast afgeslagen; bij kon zich boven water houden door nu eens het eene, dan weer het andere stuk van het wrak hout te grijpen. Eenigen tijd heeft hij op een korte plank gedreven. Daarna had een redding door middel van een lijn, die toegeworpen werd door de be manning van den loodsboot, plaats. Er liep een hooge zee en zich met de drie andere drenkelingen bemoeien, was voor get. onmogelijk. Zij zijn dan ook verdronken. De vader, zoo vertelde de geredde nog, werd gisteren begraven. Voorlezing werd daarna gedaan van het rapport van den schipper T. v. d. Struif van het motor-afhaalvaartuig No. 1 gestationneerd te Vlissingen. Hieruit noteerden we het volgende: Terwijl wij Vrijdagmorgen v.m. 7.30 bruisende waren buiten de Kaloobank werden wij overvallen door een ster ken N.W. wind met hooge zee. Nadat ik mijzelf had overtuigd dat wij daar niet langer konden blijven om loodsdienst te verrichten; besloot ik mijn post te verlaten en stoomde volle kracht naar de boei van Kaloo. Om 8 uur ontwaarden wij verschillen de visschersvaartuigen, waarvan een schuitje, dat zich in de nabijheid van de Kalooboei bevond, was omgesla gen en in zinkenden staat verkeerde. Daar het onmogelijk was wegens de hooge zee en den wind een jol te zen den, trachtte ik met volle kracht steeds met den kop op de zee het vaartuig te naderen, hetgeen zeer goed gelukte, zoodat wij op ongeveer 5 meter afstand van het vaartuig een man konden redden, door hem een lijn toe te gooi- waaraan een reddingboei was vastgemaakt. Om hem binnenboord te krijgen, moesten wij vaart verminde ren en werden toen dwarszee gegooid, hetgeen gevaarlijk bleek voor onze schroef wegens ronddrijvende takela- ge; nadat wij den schipbreukeling, die Cornelis Meerman bleek te zijn, binnenboord hadden gehaald, gelukte het ons ten tweede male het vaartuig tot op 5 M. afstand te naderen. De twee andere opvarenden durfden het wrak echter niet loslaten en vertw^n vooi onze oogen in de diepte. Nadat wij nog ongeveer 20 minuten in de na bijheid van het visschersvaartuie- \r- nemuiden 27" gewacht hadden en er geen schipbreukelingen boven water kwamen waanden wij hen als verloren en stoomden verder naar binnen. Ook werd voorlezing gedaan van het rapport van schipper H. W. Pieters van de reddingboot „M. C. Blanken- heim gestationeerd te Vlissingen. De inhoud was ongeveer de voleen- de: B Hedenmorgen schoot de wind plot seling van Zuid tot N.W. uit. De ge- heele visschersvtoot van Vlissingen en Arnemuiden was in zee. Toen om half 9 gerapporteerd werd dat er twee visscherspinken op het strand te Domburg zaten, gingen wij met de reddingboot naar zee om zoo noodig te redden. In bet Oostgat nabij Zoutelande kwamen wij de geheele vloot tegen; verscheidene met ge scheurde zeilen. Zij hadden geen hulp noodig. Na enkele gepraaid te hebben gaven dezen te kennen dat er vier op Kaloo omgeslagen waren. Na een tijd rondgekeken te hebben zijn wij terug gegaan, want er zat een visschersvaar- tuig op het strand en daar er voor ons nu niets meer te doen was beslotr-n wij om dit schip van het strand te halen. Er werden drie lijnen heengeschoten maar de kogels konden het niet best bereiken. Het was te ver weg. Toen sloeg de 32-jarige Frans Crucif, ma troos bij het Loodswezen, voor er met een lijn heen te zvfemmen. Ik gaf hem toestemming en hij ging oogenblikke- lijk te water. De lijn werd uitgebracht aan boord van de „Vlissingen 38" en het werd van het strand gesleept. Wij brachten het Vlissingen binnen. i Het onderzoek werd hierna gesloft n. De Raad zal later uitspraak doen. Tel. SPORT in i er VOETBAL. GO AHEAD—STORMVOGELS. Zondag 17 Augustus speelt Storm vogels te Deventer een vriendschappe lijke ontmoeting tegen Go Ahead. Den daarop volgenden Zondag komen de „koek-menschen" bij Stormvogels op bezoek. Het seizoen 1924'25. In bet volgend seizoen zal Stormvo gels de beschikking krijgen over Gri- sel (ex-Theole) Asbeck Brusse (ex- Ajax) en Oldenburg (ex-Blau w-Wit). Laatstgenoemde vereeniging moet het in het volgend seizoen ook zonder Fer- werda, die, naar de Sportkroniek ver- neemt, voor Ajax gaat spelen, stellen. Hetzelfde blad weet ook mede te dee- len, dat Van Kol uit 't Gooi voor Ajax it spelen. Dit gevoegd bij het feit, flat Broekman in zooverre hersteld is, dat hij weer kan spelen, beteekent, dat Ajax haar voorhoede kan samenstel len uit een tiental goede spelers. Attentie s.v.p.I In de Sportkr. schrijft Karei Lotsy in een Ingezonden stuk bet volgende zee: lezenswaardige. Maaris nu werkelijk die be ruchte Hoofdcompetitie zoon Para dijs? Wie willen haar toch eigenlijk? De leidende clubs in 't Westen, Feijenoord en Stormvogels, voor zoover mij be kend, toch niet! Bovendien vrees ik het ergste voor ons amateurisme, want we kunnen er van verzekerd zijn, dat niets onbeproefd gelaten zal wordenN om toch maar tot die extra-klasse te i behooren, alles vanwege de dub beltjes! En boevele ouders zullen het goed keuren dat hun zoons den godgan- schelijken Zondag in de trein door brengen en hoevele gehuwde spelers zullen dat wenschen? Vervolgens klaagt de schrijver vree-' selijk over de verminderde belangstel ling. Mijne heeren, ik acht haar in ve le opzichten een zegen! Tallooze toeschouwers woonden de voetbalwedstrijden slecht9 uit zucht naar sensatie bij. Zij waren 't, die rel- letjes e. d. verwekten. Maar ook was iff huishouding van vele le klasse-clubs veel te luxueus opgezet. Er is door sommige clubs met geld gesmeten en de spelers gaan hoe lan ger hoe meer denken, dat de clubkas overal goed voor is! Zijn dit heuschi wel zulke gewensch- te toestanden en is 't eenvoudige niet verre te prefereeren? Moeten wij, clubbestuurders, ook niet eens wat meer aandacht wijden aan onze °H voedende taak?, En als dan werkelijk blijkt, dat t meerendeel der le klasse clubs geen Hoofdcompetitie wenscht, moet dan maar altijd en eeuwig tot vervelens toe op dat aambeeld gehamerd wor den, terwille van de publieke be langstelling? Wordt dan heelemaal niet meer aan de clubs zelf gedacht en zijn de spe lers een soort artlsten geworden®

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6