ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN IJ.V.V.Stormvogels No. 82 Woensdag 13 Augustas 1924 9e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Wedstrijden op Zondag 17 Aug. STORMVOGELS I—GO AHEAD te Deventer. STORMVOGELS II—H. R.C. te Den Helder. Aangenomen als werkend lid: C. Dekker, E. de Pee, N. J. de Waard en H. Zwaan. OFFICIEEL. SCHOUW OVER DE WATEREN. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter algemeene kennis, dat de schouw over de wateren, heulen, duikers, beken en slooten zal worden gevoerd op: Zaterdag, 23 Augustus 1924. De betrekkelijke voorschriften der Algemeene Politieverordening bepa len: Art. 50. Met boete van ten hoogste vijf gulden of hechtenis van één dag, wordt gestraft de eige naar van een perceel, die blij kens de door de betrekkelijke commissie gehouden schouw niet heeft zorg gedragen, dat de tot zijn perceel behoor ende wateren in goeden staat wor den onderhouden. Art. 50a. Met boete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen, wordt gestraft de eigenaar van een perceel, die na daartoe door burgemees ter en wethouders te zijn aan geschreven, vóór de her- schouw niet heeft zorg ge dragen, dat de herstellingen en verbeteringen aan wate ren, heulen, duikers, beken en slooten tot dat perceel be hoorende door hen op advies der schouwcommissie noo dig geoordeeld tot het ver krijgen van een goeden wa terafvoer of in het belang der openbare gezondheid, zijn aangebracht. Art. 51. Minstens tweemaal per jaar zal over de wateren een schouw worden gehouden op daartoe door burgemeester en wethouders vast te stellen tijdstippen. De herschouw geschiedt bin nen veertien dagen na de ge wone schouw. Art. 52. De wateren zullen op den bo dem minstens 2 d.M. breeder moeten zijn dan de eerste zich benedenwaarts bevin dende heul, of duiker. De bo dems der wateren moeten liggen minstens 5 c.M. bene den de lijn, welke de bodems der opeenvolgende heulen verbindt. De heulen of dui kers zullen minstens moeten zijn 5 d.M. breed en 6 d.M. hoog. Burgemeester en wethouders noodi- gen de schouwpliclitigen uit om in het belang van den goeden waterloop en ter voorkoming van moeilijkheden te willen medewerken tot een richtige uitvoering der voorschriften. Velsen, 11 Augustus 1924. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, HOFSTEDE, l.s. RIJKENS. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 6 Augustus 1924 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Antonius de Groot van beroep los ar beider, wonende te Velseroord, om ver lof voor den verkoop van alcoholhoué- denden drank anderen dan sterkep drank in de navolgende localiteit: dé gelagkamer van het perceel, plaatse lijk gemerkt E 95a en gelegen aan defr Kanaalweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit ver lof schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 11 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE, l.s. RIJKENS. Watarstaad IJanüdaiv Aug. 1924 H. water Dagen v.m. n.m. 14 V.M. 2.11 2.45 15 3.01 3.32 16 3.47 4.16 17 4.30 4.59 18 5.12 5.39 19 5.54 6.19 20 6.34 6.56 v.m. n.m. 10.44 10.19 11.55 11.09 tl 0 59 3 11-36 11.57 1 54 3 0 IQ 0-38 2.39 1.18 3.13 1.42 1.56 2.20 2.31 1.03 Oeen Zomertijd. VAN DEN WACHTTOREN. Diplomaproletariaat. In de mobilisatiejaren waren de baantjes voor het oprapen. Velen kre gen een gewoonlijk goed bezoldigde en niet. al te moeilijke betrekking bij de distributie. De gemobiliseerden moes ten vervangen worden; het aantal sol licitanten naar allerlei betrekkingen was kleiner, de kans, om aangesteld te worden, grooter dan gewoonlijk. Toen kwamen de drie jaren van schijnbloei na den oorlog. Er werden beste zaken gemaakt. Na de oorlogs winst kwam de vredeswinst; alleen met een „tikdiploma" al kreeg menig een een goede betrekking op een kan toor. Bovendien maakte de verkorting van den arbeidstijd, dat er meerderen aangesteld moesten worden. De staat breidde het corps ambtenaren zeer roy aal uit. Het aantal leerlingen van M. U. L. O.-scholen, hoogerburgerscholen, middelbaar technische scholen enzoo- voort nam sterk toe. De weg, om door studie vooruit te komen, lag voor velen open. Na volbrachte studie was men vrij zeker, een betrekking te krijgen. De tijden zijn anders geworden. De malaise is gekomen en de noodzaak van bezuiniging. Duizenden zijn ont slagen en tienduizenden wachten te vergeefs op een betrekking. Er zijn meesters in de rechten, die solliciteer- ren naar het ambt van armmeester en een ingenieur doet dienst als wagen bestuurder bij de tram. Lange rijen namen hebben er de laatste weken in de krant gestaan van jongelui, die het M. U. L. O.-diploma A of B ontvingen. Hun ouders kunnen het diploma ach ter een lijstje zetten en ophangen met het droeve onderschrift: Bedrogen ver wachtingen. Vele ouders denken zich moe over de vraag: Wat moeten we nu met ons kind beginnen? Eindeloos solliciteeren? Nog meer laten leer en zonder meer kans op succes? Kalm maar een paar jaar wachten, totdat de wereld knappe jongelui met een of an der diploma beter waardeert en kan gebruiken? Als wij die vraag konden beant woorden, dan zouden we het hart van talloos vele ouders voor ons winnen. Een droeve geschiedenis verhaalt de afdeeling: Betrekkingen in de adver tentiekolommen in de groote bladen. Er bieden zich jongelui aan, die een berg van geleerdheid en actes kunnen toonen tot aanbeveling; sommigen lo ven een premie uit van honderd gul den en meer aan dengene, die hun een vaste betrekking bezorgt. Op de mees ten dezer advertenties zullen wel geen brieven komen. Men zoekt en schrijft en informeert en bedelt en vindt niets. Eén waarschuwing en raad willen wij geven. Er zijn er, die moe van het sol liciteeren, onverschillig worden en aan het lummelen gaan. Hun ouders geven hun den kost; het is hun schuld im mers niet, dat zij niets verdienen. Ze loopen wat rond, maken een praatje, gaan uit verveling een toom kippen houden en verleeren het werken. Flin ke jongelui, die hard studeeren, loo pen gevaar lanterfanters te worden, als zij nergens plaatsing kunnen krij gen. De raad is, om alles aan te pakken, wat men krijgen kan en daarbij zijn studie te onderhouden. Een jonge man met einddiploma eener middelbaar technische school heeft dezen zomer op het land gewerkt, gewied en ge schoffeld. Een jonge ingenieur heeft het niet beneden zich geacht, bankwer ker te worden in een machinefabriek. Een pas gepromoveerde meester in de rechten werkt in de manufactuurzaak van zijn vader en gaat met „liet pak" den boer op. Dat is volstrekt niet vernederend; arbeid maakt den mensch niet minder, ledigheid en lummelen wel. Ondertus- schen kan men wachten, uitzien, iede re goede kans aangrijpen. De aanhou der wint en onverwacht kan men op eens een positie krijgen naar zijn be kwaamheid en bevoegdheid. Resultaten van het Rijksopvoedings wezen. Tot de zegenrijkste wetten, die we hebben, behooren de z.g.n Kinderwet ten, die de verzorging en opvoeding der misdadige en verwaarloosde jeugd beoogen. De uitvoering dier wetten kost onzen staat jaarlijks veel geld. Daardoor ook dringt de vraag, wat de resultaten zijn van de zorg voor de re- geerings- en voogdijkinderen. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft een onderzoek ingesteld, waardoor in zekere mate een antwoord op die vraag gekregen wordt. Er is een groep kinderen, die wegens een strafbaar feit ter beschikking der regeering zijn gesteld, in een Rijksop voedingsgesticht werden geplaatst of ter opvoeding toevertrouwd aan een particuliere instelling. Men heeft na gegaan, hoeveel dezer kinderen een zeker tijdperk na hun meerderjarig heid in het strafregister werden opge nomen wegens misdrijf, bedelarij of landlooperij. Uit de becijfering omtrent verschil lende groepen nemen wij er eene. Van 174 mannen en 20 vrouwen, meerderja rig sinds 5 jaar, iiadden een blanco strafregister resp. 83 en 18. Die cij fers zijn zeer gunstig voor de vrouwen. Bij slechts 2 van de 20 bleek de opvoe ding mislukt, althans niet geslaagd te zijn. Bijna de helft der mannen maakte echter de zorg, aan hen besteed, te schande. En daarvoor geeft de staat zooveel geld uit! concludeert wellicht een en kele lezer. Men kan op grond van die cijfers zeggen: Zooveel mislukkingen! Maar men kan de zaak ook aan den anderen kant bekijken en zeggen: Meer dan de helft gedroeg zich althans vijf jaar lang waardig en bij hen droeg de dure opvoeding goede vruch ten. Wil men oordeelen, alleen lettende op de finantieele zijde, dan is er nog reden tot tevredenheid. Een mislukt leven kost den staat vaak vele jaren veel geld. Een gevan gene moet gekleed en gevoed1 worden, politie en justitie, die er mede om hem zijn, kosten veel geld, verder gevange nissen, gebouwen, personeel enz. Een nuttig mensch heeft daarentegen groo te waarde. Hij brengt voort, zoolang hij werken kan. Hij dient de algemee ne welvaart. Hij heeft groote maat schappelijke waarde. Indien door de zorg van den staat tien mannen op den goeden weg komen en blijven, die an ders hun leven lang door de' wereld gezworven hadden en niets dan kwaad deden, dan is daarmee een groote som gelds gewonnen en bespaard. Van de Kinderwetten kan men daarojm zeg gen: Duurkoop goedkoop! Hoeveel is een boerin waard? In een Amerikaansch landbouwblad is onder de lezers een enquête gehou den naar hun meening over de waar de der vrouw in het huwelijk. In Amerika is vrouwelijke hulp moeilijk te krijgen en duur en daarom zoekt een jonge landbouwer wel eens een huisvrouw, omdat deze veel werkt en hem niets kost aan loon. Hij vooral heeft in zijn huis en bedrijf een vrouw noodig. Onder de antwoorden is even zakelijk als hartelijk hei volgende eener vrouw: In dertig jaren van mi£n huwelijk heb ik 235.425 maaltijden opgediend, 33190 brooden gebakken, 7660 kuikens opgefokt, 5450 pond boter gekarnd, 36461 uren doorgebracht met was- schen, vegen en schrobben:. Ik schat de waarde van mijn werk freel matig op f 230.000, matur ik üheb geen cent ontvangen. Maar ik houd nog altijd van mijn man en kinderen en zou er niets geen bezwaar tegen hebben, om alles nog eens voor hen te beginnen. De wouw is niet in dienst van den man; er bestaat geen loonverhouding tusschen beiden. Het gezin en het be drijf behoort aan beiden. Zij zijn een en werken met en voor elkaar. Toch is deze bereking van de geldwaarde van de vrouw wel goed, om onze oogen te openen voor het vele werk, dat zij te verrichten heeft, 's Morgens is zij ge woonlijk de eerste en als de man uit rust des avonds en zijn pijpje rookt, heeft zij nog allerlei werkjes op te knappen. Een benaalden arbeidsduur heeft zij niet. Zij heeft meer dan één werkgever; zooveel werkgevers, als zij kinderen heeft. De man helpt haar bijna nooit in het huishouden; zij moet hem bijna eiken dag helpen ih zijn bedrijf. Ontbreekt daarbij de liefde niet, dan is zij een onwaardeerbare schat. In het laatste hoofdstuk van het bijbelboek „Spreuken" wordt haar lof gezongen. De schrijver geeft zijn ant woord op de vraag, hoeveel een huis vrouw waard is: Wie zal een deugde lijke huisvrouw vinden? Want, hare waardij is verre boven de robijnen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Het Chr. muizekkorps „Juliana", te Wijkeroog, dir. de heer H. Amse, zal a.s. Zaterdag 16 Augustus een con cert geven in de muziektent op het WillemsjDlein te IJmuiden. Het programma luidt: 1. Boute-en-Train, marsch, M. Wijngaard. 2. Messidor, ouverture, Fern. Andrieu 3. Le Trouvère, Potpourri sur l'opera de Verdi, M. J. H. Kessels. 4. Rubens, ouverture, E. Deneufbourg 5. Tout-Charnay, marsch, A. Delbeco. Pauze. 6. Isabella, ouverture, E. Ercke. 7. La Bruyère, ouverture, M. J. H. Kessels. 8. Yetta, fantasie, Frédéric Sali. 9. l'Est Ie Moment! marsch, A. Eenhaes. Bewakings-Controleklok. Men deelt ons mede dat er plannen bestaan om bovengenoemde controle' klok, welke een uitvinding is van den heer F. Köhnke te Amsterdam en door wien bereids hierop octrooi is aange vraagd, ook hier ingang te doen vin den. Door. de Ned. Vereeniging van Oud-onderofficieren der Zeemacht, afd. Amsterdam bestaan plannen om een bewakingsmaatschappij daar ter ste de op te richten. De bedoeling is de surveillance te doen uitoefenen door de gepensionneerde onderofficieren zelf. De abonné's krijgen aan de deur van hun woning een controleklok, die aanwijst op welke oogenblikken en hoeveel malen de controle is uitge oefend. De heer Köhnke zal zeker succes met zijn uitvinding hebben daar de abonné's de controle van de contro leurs zelf kunnen controleeren. De stralende zomerzon lokte Zon dag j.l. weer duizenden uit de steden tot het doorbrengen van een dagje aan zee. En waarschijnlijk hoorcnde naar de stem van Carel Brensa of wel aan gelokt door onze raadscommissie zien we steeds dat meerderen daarvoor on ze haven en badplaats uitzoeken waar „elk wat wils" genieten kan. Met groo te groepen kwamen ze ook thans per fiets, auto, spoor en boot, wat veel be weging in de plaats bracht. De groote massa was in de middaguren natuur lijk aan het strand en op de pier te vinden. De gezellige drukte daar doet denken dat de gekoesterde idealen staan verwezenlijkt te worden. Derge lijke dagen moeten trouwens heel wat goed maken voor de exploitanten van diverse gelegenheden, die dit jaar juist niet te veel begunstigd zijn door stabiel fraai vacantieweer. Vooral ook de overzetveren hadden drukke momenten. Aan de steigers in het buitenkanaal was meermalen het politietoezicht zéér noodig om te voor komen dat meh op ongeoorloofde wij ze elkander een vliegje (of wel een pas sagier) trachtte af te vangen. Toch schijnt het ons een ongezonde toestand dat op drukke dagen een aantal vreem- CONSULTATI E-B U R E A U. VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Men deelt ons mede dat het Consul tatie-Bureau van 1 tot en met 21 Aug. NIET gesloten wordt. De zittingsdagen zullen dus als gewoonlijk gehouden worden. delingen gelijkberechtigd met onze plaatsgenooten de beurten deelen, ter wijl de laatstgenoemden op de minder goede dagen de kwade kansen voor hunne rekening hebben te nemen. Vooral waar het tot heden om die kwade dagen niet mogelijk was een aanhoudende dienst te exploiteeren en men elk oogenblik de kans beloopt dat de booten aan den dienst zijn onttrok ken. VELSEROORD. Op een terrein tusschen de bosschen aan den Zeeweg werd Zondagmiddag 'n landdag gehouden v. „Gemeenschap pelijk Grondbezit". Deze, niet zeer druk bezochte meeting, werd te ruim 2 uur geopend door den voorzitter, den heer Drewes van Amsterdam, die er zijn leedwezen over uitsprak, dat deze jaar- lijksche landdag niet drukker bezocht was. Hij hoopte dat zijn medestanders in de verschillende groepen onder den druk der tijden niet lauw worden voor deze beweging. Erger teleurstelling als de afwezigheid van zoovele medewer kers was echter de afwezigheid van de beide aangekondigde sprekers, de eene wegens ziekte en de andere wegens be zigheden elders. Gelukkig had hij on der de aanwezigen twee bereid gevon den hun werk over te nemen. Nadat de muziek vereeniging „Kunst na Arbeid" te Velseroord een nummer ten beste had gegeven, werd het woord gegeven aan den heer Spierdijk uit 's Gravenhage. Deze wees op de tegenstelling die be staat tusschen de natuur, waar zoo ve lerlei leven tot een harmonisch geheel samenvloeit en de menschenmaat- schappij, waarin redelijke wezens el kander hun plaats onder de zon mis gunnen. Dit behoefde niet zoo te zijn, als maar allen bereid waren het nood zakelijk overleg als gelijkberechtigde belanghebbenden te voeren. Dan zou de maatschappij niet meer uiteenval len in een klasse van onderdrukkers en een groep die, als voorwerpen, bevo len worden. Dan hebben allen die in een bedrijf werkzaam zijn, leider en medearbeider, evenveel belang om de zaak te doen slagen. Natuurlijk ook dan zullen tegenslagen komen en zal blijken dat niet alles goud is wat daar blinkt in het leven van den werkgever, maar dan worden leed zoowel als vreugde gezamenlijk gedragen. Daarom wekte spr. allen op mee te ijveren dat grond- en productiemiddelén-bezit aan de gemeenschap komen. Nadat gedurende de pauze het zang koor „Door Onthouding Vereenigd" uit Beverwijk eenige liederen gezongen had en het muziekkorps zich had doen hooren trad als tweede spreker op de heer Lod. van Mierop uit Laren. Deze meende als belangstellend toe schouwer over de actie van „Gemeen schappelijk Grondbezit" te kunnen spreken. Gedurende 25 jaren had hij het waargenomen als een onderdeel van den strijd tegen het kapitalisme, militairisme en imperialisme. De en kelen van voorheen waren gegroeid tot duizenden over de geheele wereld, ook in ons land. Helaas dat velen het niet meer kunnen zien als een heilig ideaal, maar als een practische zaak. Maar het moet een ideaal zijn om de wereld revolutionair, tot in haar diep ste wezen, te veranderen, om dan te bouwen aan een gemeenschap van vrije arbeiders, uitgaande van geheel nieuwe beginselen. Daarom wekte hij de strijders in de groepen op vol te houden en zich niet te laten veront- moedigen. Nog sprak de voorzitter een kort slotwoord, waarna, te ongeveer 5 uur, I de samenkomst werd gesloten.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1