INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur, Hiermede verzoek ik u onderstaand stukje in uw blad te willen opnemen. Autobus Strand. Het verwondert mij zeer, dat er nog geen autobussen naar bet strand rij den, te meer daar er in den afgeloopen winter voor enkele dagen ijsvermaak wel bussen naar de banen reden terwijl het verkeer naar het strand den ge heelen zomer duurt. Een groot aantal mcnschen vooral uit nieuw IJmuiden dat nu per fiets of te voet gaat, zou gaarne van een autobus gebruik ma- Ken, vooral als men met kinderen gaat. Men komt er gemakkelijker, -ter wijl de kosten van het fietsen opbergen vervallen. Indien de bussen bij de brug afreden, zouden zij ongetwijfeld goede zaken maken. Met dank voor de plaatsing, F. R. Ommering, Geachte Redactie! In uw blad van 2 Augustus komt een ingezonden stuk voor, onderteekent met een Belangstellende. Hij geeft eenige beschouwingen over het onge luk op den trawler Schiedijk, wat in een zekere zin de betrokken machinist niet zoo aangenaam vond, b.v. de woorden „waar was de machinist, moet hij dan uren tijd hebben om te eten enz.?" De machinist geeft ons de volgende beschrijving van het geval: „Om over twaalf uur zei hij tegen den jongsten stoker: „ik heb de machine gesmeerd, als ik om half-een niet terug ben, geef dan nog wat olie." Zeven minuten voor half een bemerkte hij onder het eten dat de machine langzaam ging draaien en spoedde zich naar beneden en zag niemand, riep en keek in den kolenbunker, maar ook daar was de stoker niet; er werd toen overal ge zocht aan dek, achter op het schip werd den gordel gevonden, die hij ge woon was om het middel te dragen. Toen is de mogelijkheid geuit, dat hij door zijn behoefte te doen over de ver schansing is gaan zitten en buiten boord is gevallen. Uit deze lezing blijkt dus, dat de ma chinist nog lang geen half uur uit de machinekamer was, om te eten. Ten tweede van de verontreiniging in de machinekamer is niets van aan; uit den aard dat er geen W. C. aan boord was, zoekt ieder een goed heenkomen om zijn behoefte te doen. Wij zijn aan boord geweest en gekeken of er werkelijk een W. C. aanwezig was en deze is er niet, wel een bergplaats waar men inkruipt, maar zulks is toch de eisch niet. Onze meening is dan ook, dat gezorgd moet worden voor een W. C., aan boord; het is werkelijk niet goed te keuren dat daar geen zorg voor gedragen wordt. Als deze er had ge weest, had de mogelijkheid bestaan dat het ongeluk niet was geschied. U Redacteur dankent voor de ver leende ruimte. „IJmuider Federatie. Een Autobus-gids. Wij ontvingen ter recensie een exem plaar van de „Officieele Dienrstegeling der Autobussen in Nederland", tevens uitgave van den „Bond van Bedrijfs autohouders". Deze gids, welke het formaat heeft van een spoorboekje, bevat ongeveer 700 intercommunale autobuslijnen. Voor in het boekje be vindt zich een alphabetische plaatsen- lijst, waarachter cijfers welke het num mer der verschillende tabellen aange ven of de plaats waar deze in de tabel voorkomt. Al zal deze dienstregeling wellicht nog niet geheel volledig zijn, de uitgevers Centraal Perskantoor, Emmaplein 2, 's Hertogenbosch kun nen er op bogen een gids uitgegeven te hebben, waarin toch zeker de voor naamste autobusdiensten in voorko men, welke zeer ten gerieve van het reizend publiek zullen zijn en deze uitgave hierdoor dan ook verzekerd is, welke in den loop der jaren haar vol making wel zal nabij komen. Hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroegen volgens voor- loopige opgaven resp. 5.642.700 K.g. en f 1.255.700 tegen 5.117.500 K.g. en f 1.209.450 in Juni 1923. De vangsten der stoomtreilers ble ven over het algemeen schraal. Voor zooverre zij in de Noordzee vischten en- hun vangsten hier te lande losten, vin gen zij gemiddeld per reisdag slechts 679 K.g. (797 K.g. in Juni van het vori ge jaar). De prijzen der treilvisch waren ech ter over het algemeen hoog, zoodat de besommingen gemideld niet zooveel lager waren- dan in Juni 1923. Bedroegen zij gemiddeld per reisdag toenmaals f 258, thans was dit gemid delde n.l. f 252. In vergelijking tot de vorige maand was de uitoefening der stoomtreilvis- scherij als gevolg van de ongunstige uitoefening, welke toen daarmede wer den verkregen, aanmerkelijk inge krompen. Toch was zij nog grooter dan verleden jaar Juni. Zij omvatte n.. 108 vaartuigen tegen toenmaals Omdat de kolen in Engeland bijna even duur waren als hier te lande, was de neiging om in Engeland aan te voe ren veel vermindred. Slechts 1 stoom treiler -deed zulks uitsluitend, terwijl 12 stoomtreilers ten deele daar te lan de hun vangsten losten. Verleden jaar Juni havenden 6 stoomtreilers er uit sluitend en 13 gedeeltelijk. In het geheel voerden onze stoom treilers hier te lande aan 1.648.300 K.g. visch, welke f 571.200 opbracht (verle den jaar Juni 1.298.000 k.g. met een op brengst van f 420.600). Daar steeds meer zeilloggers aan de haringvisscherij gingen deelnemen, was het aantal dezer vaartuigen, het welk zich met de treilvisscherij bezig hield, sterk verminderd. Het bedroeg nog 62 (112 in Juni van het vorige jaar). De motorkustvisschers namen in grooter, de zeilkustvisschers daaren tegen in kleiner aantal aan de treil visscherij deel, dan in laatstgenoemde maand. De uitkomsten der zeilloggers waren thans slechter, die der motor kustvisschers veel beter; de zeilkust visschers hadden hetzelfde succes. Aan de beugvisscherij namen 14 stoom- en 9 zeilschepen (verleden jaar Juni 15 stoom- en 10 zeilschepen en 1 motorvaartuig) deel. De vangsten der stoombeugers wa ren gemiddeld beduidend grooter zij vingen n.l. thans veel meer haring die der zeilschepen daarentegen kleiner dan in Juni 1923. Met beide .aartuigsoorten werd echter over het algemeen minder besomd. De hoeveel heid en opbrengst der aangevoerde visch bedroegen respectievelijk 224.000 K.g. en f 79.200 (195.200 K.g. en f 101.500 in dezelfde maand van het vorige De visscherij met de Zeevischzegen werd uitgeoefend door 1 stoomdrifter en 2 motorvaartuigen Aan het einde der maand waren, voor zoover nagegaan kon worden. 304 schepen, waarvan 43 stoom-, 21 motor- en 240 zeilloggers (verleden jaar Juni 208 schepen, waarvan stoom-, 17 motor- en 165 zeilloggers) ter haringvangst uitgevaren. De vangsten waren over het algemeen nog niet groot. Voor de binnengekomen stoomloggers, motorloggers en zeillog gers bedroegen zij gemidd. per reisdag respectievelijk 1364, 712 en 610 K.g. (1490, 686 en 577 K.g. in Juni 1923). Daarbij bleven de prijzen betrekkelijk laag, zoodat de waarde van bovenge noemde vangsten niet meer bedroeg dan respectievelijk f 165, f 85 en f 73 (f 200, f 93 en f 76 in Juni 1923). Hoeveelheid en waarde der aange voerde drijfnetvisch bedroegen res pectievelijk 2.853.700 K.g., waarvan 28.419 kantjes pekelharing, en f 343.700 tegen 2.523.000 K.g. waarvan 24.931 kantjes pekelharing, en f 333.900 in Juni 1923. PLAATMLUX NIEUW». Van Prof. Dr. P. Valkhoff is een I nieuw werk, getiteld „Uit Frankrijks Letterkunde" ter perse bij de uitgevers Valkhoff Co. te Amersfoort. VISSCHERIJ. Het Handeisreg. vermeldt de oprich ting van den Zeevischhandel A. van Nieropl Co. te IJmuiden, Bik- en Arnoldkade| C 6. Vennooten zijn de heeren A. van Nierop, L. H. Erenst en W. Doevendans, allen alhier. De Zeevisscherij In Jnni. Naar de afdeeling Visscherijen van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ons mededeelt, namen in Juni j.l. meer vaartuigen aan de Zeevisscherij deel dan in de over- komstige maand van het vorige jaar, IJMUIDEN. Ledenvergadering C. J. M. V. De Christ. Jongemannen Vereeniging stelde Maandagavond haar program voor de a.s. winter op. In de ledenvergaderingen zullen en kele sprekers gevraagd worden om een onderwerp in te leiden, bij voor keur ter plaatse woonachtige mcn schen. In November zal een openbare vergadering plaats vinden waar, zoo mogelijk, een tooneelstuk zal opge voerd worden door de tooneelclub. De jaarvergadering zal op groote schaal worden ingericht, waarvoor een commissie van voorbereiding werd be noemd uit de leden. Besloten werd de afgevaardigden der vereeniging in het ringbestuur perio diek te doen aftreden. Tot lid der com missie van beheer van het gebouw der vereeniging werd herbenoemd het af tredend lid, de heer T. Doevedans. Aan een ernstig gevaar ontsnapt. Dinsdagmiddag 5 uur vertrok de groote autobus „Stormvogels" van den heer S. vol passagiers van het Wil lemsplein. Toen de bus de hoek van de Neptunusstraat om ging kwam een vrachtauto die straat door, die niet ge noeg uithaalde. Een tamelijk hevige botsing volgde, waarbij de autobus vrij sterk overhelde. Bij nadere be schouwing echter bleek zij slechts eenige materiëele schade te hebben op geloopen, terwijl de passagiers met de schrik vrij kwamen. Weer 'n ernstige waarschuwing dat in dit deel van IJmuiden slechts met zeer groote be- dachtzaamheid gereden mag worden Bij de politie vervoegde zich Dinsdagmiddag de heer B. onderwijzer te Ede die met een gezelschap scholie ren aan het strand was geweest. Daar vermistte hij een van zijn jongens en men zocht vruchteloos naar hem. Des avonds 7 uur kwam J. S. oud 12 jaar zich aanmelden, die de afgedwaalde bleek te zijn. Onmiddellijk werd de po litie te Ede met zijn aanwezigheid in kennis gesteld en hedenmorgen is -de knaap daarheen getransporteerd om aan zijn ouders te worden teruggege Draadloos. Men is thans bezig op het sluisplein bij de oude sluizen een ijzeren paal op te richten, waaraan een antenne vanaf -den toren van het postkantoor beves tigd zal worden. Zoo zal IJmuiden eerstdaags een flinke rijksinstallatie voor radio-telegrafie bezitten. Parüëele stakingen. Na het mislukken van de wilde sta kingen enkele weken geleden, gaat men het thans met afzonderlijke boo ten probeeren. De vorige week paste men dat middel toe bij enkele schepen der firma Groen, die zich daarop be reid verklaarde het oude loon weer te betalen. Vanaf Vrijdag ligt de stoom trawler Gerard van dezelfde reederij weer eenige dagen voor de kant, daar de stokers weigeren dienst te doen. Het is en blijft zoo onrust. Aangaande de staking bij de fir ma Groen vernemen we nog dat de Ge rard naar zee is gegaan nadat de ree derij verklaard heeft dat de oude loon regeling weer voor al hare schepen zal gelden. Thans wordt de loonsverlaging alleen nog maar gehandhaafd bij de drie grootste kantoren n.l. de Mareza- ten, de Praxis en de V. E. M. Daarvan heeft de laatstgenoemde een collectief contract tot 1 Januari. Wat de ge bruikte taktiek aangaat kunnen we nog het volgende mededeelen. Het zijn leden der federatie van transportar beiders die zonder verantwoordelijk heid hunner organisatie op eigen risi co het werk neerleggen op een gunstig moment. Is dat geschied dan wendt de federatie haar invloed aan dat geen andere krachten worden aangenomen totdat de strijd der reeders met hun eigen personeel is opgelost. Verschillen tusschen vakorganisaties. Deze week werd tusschen de haven arbeiders alhier een verschil over de organisatie beslecht. De Ned. Chr. Zee liedenbond afd. IJmuiden, voorzitter de heer A. Krijger nam in den laatsten tijd ook leden aan onder de haven arbeiders, die dan niet bij de werkloo- zenkas waren aangesloten. Natuurlijk was dan de contributie van 30 ent. per week aanmerkelijk lager dan bij ande re organisaties. Daarover ontstond verschil die tot li actie voerde, omdat uit minder edele motieven leden van den Chr. bond van fabrieks- en havenarbeiders van den Centr. bond overgingen. Toen nu een dezer nachten eenige boo ten lagen te lossen, waarbij leden van bedoelde organisatie, weigerden de an deren met dezen te werken. Een conferentie tusschen de bestu ren had daarop tot resultaat dat de havenarbeiders niet anders dan op de gewone wijze tot den Chr. Zeelieden- bond kunnen behooren, dus met inbe grip van de werkloosheidskas. VELSEROORD. Het symphonie-orkest „Euphonie" gaf Maandagavond in den tuin van Tivoli een concert voor introducé's. Op een heerlijke, rustige avond als deze biedt die tuin, voor degenen die niet ver van huis willen of kunnen een kalm zitje en als dan een orkest als Euphonie daarbij concerteert is er vol op gelegenheid tot genieten. Immers, .onder de vereenigingen die in onze ge meente de muziek beoefenen neemt Euphonie een der eerste, al is het dan niet der luidruchtigste plaatsen, in. De vereeniging telt onder hare medewer kers een aantal zeer goede musici en alle partijen worden goed en trouw be zet. Daarbij kan de geheele bezetting om haar verscheidenheid geroemd wor den. Tenslotte zorgt de directeur, de heer M. Adam, er voor dat ijverig ge studeerd wordt en waar deze heer uit-j muntende directiegaven bezit is Set te begrijpen dat Euphonie en hare direc teur het applaus, dat na elk nummer volgde, ten volle verdienden. Deze appel smaakt naar meer, Euhponie! VELSEN. Door de politie te Wijkeroog werd aangehouden zekere de R. wegens be delarij. De man, die al eerder 3 jaren naar een rijkswerkinrichting is opge zonden geweest, heeft sinds zijn ont slag in 1923 in hoofdzaak van bedelarij geleefd. Na voor den commissaris van politie te zijn geleid is hij ter beschikking van den officier van justitie te Haarlem ge steld. Arbeidsbemiddeling Velsen. Ingeschrevep 9 Aug. 1924. 2 timmerlieden, 2 bankwerkers, vuurwerker, 1 electricien, 1 bakker, diversen. 54 Burgerlijke Stand Velsen. Geboren: N. KaminkRooijen d.; M. v. HulstMijzen, z.; M. v. Schie- Koelewijn, z.; E. KleijneKorte, d. G. ScholVeldman, z.; E. de Boer Dorenbosch, z.; C. C. M. OlivierMors, d.; B. SlootmansLuiten, d.; C. M. OostenKerkhof, d.; J. P. H. H. Boer lagede Koningh, z.; M. C. Stam Stekelenburg, z.; L. A. H. Kool Schimmelpfennig, d.; Th. M. Cornet v. d. Pluijm, d.; M. A. N. Lokenberg Cools, d. Overleden: Govert Gijsbert de Gelder, 50 jaar, echtg. van J. de Graaf Jensche de Vries, 54 jaar, echtgen. van J. Deelder. WIJKEROOG. Aan het politieposthuis te Wijker oog vervoegde zich A„ grondwerker te Velseroord, die nog een straf van 5 da gen of f 5 boete te ondergaan had. Na betaling van het bedrag werd de man weer vrijgelaten. De staking-slachtoffers aan de papierfabriek. De hoofdbesturen der verbonden vakorganisaties hebben zich met een brief tot de firma van Gelder gericht waarin zij de lezing die de firma geeft van het ontslag der 6 bootwerkers ontkennen. Zij achten dan ook dit ont slag ten onrechte gegeven en verzoe ken dat -daarop alsnog zal worden te rug gekomen. De Loonactle bij de Papierfabrieken Van Oelder Zonen geëindigd. Naar wij vernemen heeft het personeel van de papierfabrieken Van Oelder Zonen afgezien van hel verder voortzetten der destijds vermelde loonactie nadal de directie nogmaals uitdrukkelijk verklaard had, dal October a.s. geen nieuwe loonsver laging zou plaats hebben. Door het mooie weer was het Zondag j.l. hier weer echt druk. Met de boot werden gansche drommen aan gevoerd, die op weg naar Wijk aan Zee waren. Het groote aantal autobus sen was nog onvoldoende om alle lief hebbers mee te nemen en moesten twee reizen doen voor één boot. Aan houdend bewoog zich een stroom van ijwielen en auto's langs den weg. 't Is te wenschen, dat het seizoen nog maar eenige van zulke mooie Zonda gen oplevert. Zaterdagavond zat heel Wijker oog in zak en asch, daar het electrisch licht defect was. De straatlantaarns /aren gloeiende spijkers en de winke liers moesten zich met kaars en pe troleumlamp behelpen. Aan mopperen geen gebrek tot op eens, ongeveer 10 uur het licht weer verscheen. Maandagavond konden vele be woners niet in slaap komen door een ongewoon geraas. Dit werd veroor zaakt door het lossen van groote straatsteenen uit een zeeboot, die nabij de stoompont lag. Men is op Wijker oog wel reeds gewend aan allerlei fa- brieksgeluiden, maar dit was iets on gewoons. De prijzen, die gewonnen kunnen worden bij het ringsteken op rijwielen door kinderen van 10 tot 14 jaar lagen dezer dagen in de etalage van den heer Jb. Boogaard en trokken heel wat kij kers onder de jeugd, terwijl de blikken der ouderen meer geboeid werden door den winkel van den heer Meyer, waar de fraaie prijzen voor het ringsteken op door paarden getrokken rijtuigen ten toon gesteld waren. De rioleering van den Konings weg gaat niet voorspoedig. Nu moet het werk weer een paar dagen ge staakt worden doordat de persoon, die zich belast had met het droog houden van de geul, waarin de buizen gelegd worden, het opgegeven heeft. Het door hem gebruikte materiaal was onvol doende, zoodat hij den strijd tegen het water moest staken. SANTPOORT. Voor het examen ter verkrijging van de hoofdacte slaagde te Haarlem o.a. Mej. H. Vis, alhier. De jaarlijksche ringrijderij om den zilveren wisselbeker wordt Woensdag! 27 Augustus gehouden. De beker zal worden verdedigd door den heer J. v. d. Sluys uit Velsen. Voor de dames cn heeren, die in ringenaantal op den be kerwinnaar volgen, zijn acht prijzen beschikbaar gesteld en voor de fraaist versierde paarden 2 prijzen. Na afloop wordt een rondgang door 't. dorp o'1- maakt. Dinsdag j.l. is de prijs der fik nogmaals met één cent per liter ver hoogd, waardoor hij tot 16 cent per li- ter gestegen is. Ons dunkt voor den tijd van het jaar is het welletjes. Dinsdag a.s. zullen 7 van de der- I tien ingeschreven vereenigingen zich op het muziekfeest van „Soli Deo Gloria" doen hooren, t.w. St. Caecilia (harmonie) v. Wijkeroog, Vox Humana f (zang) alhier. St. Fidelis (harm.) Vel- 1 seroord, St. Caecilia (zang) Velseroord, St. Caecilia (Harmonie) Schoten, Ge- heelonthouders-Zangvereen. Haarlem en Willen is Kunnen (Harmonie) Haar lem. Den daarop volgenden Zondag tre den op: Euphonia (Harmonie) Over- veen, Wilhelmina (fanfare) alhier, St. Jacobus (harmonie) Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Crescendo (fanfare) Spaarndam, Utile Dulci (harmonie) Haarlem en Oefening kweekt Kunst (fanfare) alhier. Wanneer het weder medewerkt staan den muziekliefhebbers in den mooien tuin van Lunchroom „Wester- vel-d" een paar mooie dagen te-wach ten. Het feestterrein, waar op 1 Sep- 1 tember a.s. ter eere van den verjaardag onzer Koningin, door de plaatselijke vereeniging Koninginnedag feestelijk heden worden georganiseerd, zal dit jaar een anderen aanblik bieden darf*> het vorige jaar. Passeerde men toen den tijd met het houden van allerlei spelletjes, thans zullen op het terrein o.m. aanwezig zijn een draaimolen, een goochelaar, een echte oud-Hol- landsche popnenkast en 'n electrische vischtent. Des avonds geeft „Soli Deo Gloria" een concert en wordt een vuurwerk afgestoken, terwijl 's morgens een op tocht met versierde wagens, karren enz. wordt gehouden. GEMENGD NIEUWS. Demonstratief congres van het t Overheidspersoneel. De datum van het te houden demon stratief congres door het A. C. O. P. en het C. N. O. P. is thans definitief vast gesteld op Zaterdag, 25 October a.s. De meeting zal worden gehouden in het gebouw voor „Kunsten en Wetenschap pen" te 's Gravenhage. Het ligt in de bedoeling, dit congres te laten volgen door een straatbetoo- ging. Het baden ln zee zonder behoorlijk toezicht. Een vaste bezoeker van de baden te t Zandvoort schrijft aan de Tel. Zaterdagmorgen circa 8 uur waren drie badgasten, een heer en twee da mes, een bad gaan nemen voor het Grand-Hotel te Zandvoort. Niet bekend met de getijen, zagen zij zich op een gegeven oogenblik door het opkomen van het water van het strand afgesneden, een der dames, die zwemmen kon, wist het strand te be reiken, doch de anderen stonden op de bank om hulp te roepen. Gelukkig dat juist tegen halfnegen het personeel van de bad-inrichting voor het Kurhaus in dienst kwam, dit - zag reeds van den boulevard af het groote gevaar waarin de baders zich bevonden. Zij spoedden zich dan ook dadelijk naar het strand, brachten met vereende krachten, het paard was nog niet ingespannen, de boot te water en zoo wist de bekende, kalme en onver saagde badman Willem Paap de beide 1 personen aan het strand te brehgen. Was het personeel voornoemd 5 minu ten later aan het strand gekomen, dan zouden wij weder ten gevolge van ver regaande roekeloosheid, twee men®*" schenlevens te betreuren gehad heb ben. Dat de geredden niet inzagen in welk groot gevaar zij verkeerd hadden, moge wel blijken uit het feit, dat zij de 4 redders geen enkel bewijs van dank baarheid gegeven hebben. Badgasten van Zandvoort weest ge waarschuwd. Salarisregeling onderwijzers en adminlstr. ambtenaren. Naar de „N. C." verneemt, zal voor de onderwijzers de salarisregeling als volgt zijn: Onderwijzer die niet de acte van be-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2